Brits voetbal opnieuw tussen hoop en vrees John van den Berk: 'Wat Strijbos kan, kan ik ook' Knetemann is woedend Nederlanders in duel om motorcrosstitel ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1986 LONDEN (GPD) De Britse ministeries voor sport en milieu en de Britse voetbalbond hebben donderdag hun laatste vergade ring gehouden voor de opening van het nieuwe voetbalseizoen dat vandaag begint. Op de agen da stond, niet voor de eerste keer, het gedrag van de Britse voetbalfans. Eerder had Ted Cro- ker, de secretaris van de Britse voetbalbond, laten weten dat het moeilijk te geloven was „dat we een jaar geleden nog in de ver drukking zaten vanwege het ge drag van onze supporters, terwijl de situatie nu aanmerkelijk beter is. De samenwerking tussen de politie en de clubs en het invoe ren van een verbod op alcohol en gesloten tv-circuits hebben het Britse voetbal weer hoop gege- En premier Thatcher, die vorig jaar verklaarde het gewelddadi ge voetbalelement uitgeroeid te willen hebben, meldde triomfan telijk dat het aantal arrestaties met de helft gedaald was. Maar dat was vóór 8 augustus, toen aanhangers van Manchester Uni ted met de 'Koningin Beatrix' naar Hoek van Holland kwamen. Dat weekeinde leverde, behalve een veldslag, gewelddadigheden op van Britse fans in twee Engel se steden en een rel in Amster dam. Het was, aldus het dagblad The Times „het meest desastreu ze weekeinde sinds de Europese cupfinale van mei 1985 in Brus sel waarbij 39 mensen omkwa- Het is dan ook niet uitgesloten dat de UEFA volgende maand zal besluiten de maatregel die Engelse clubs uit de Europese toernooien weert, te verlengen. De zeereis van de 'Koningin Bea trix' gaf in Engeland aanleiding tot reportages in de pers van bij na Falkland-achtige proporties. De boulevardpers riep beelden op van scheepswanden waar het bloed van afdroop en ziekenboe gen met de gruwelijkst toegeta kelde gewonden. De 'terreur op de veerboot' had, hoewel vier van de vijf gewonden zonder hulp het schip konden verlaten, in sommige kranten meer weg van het bloedbad van My Lai. Politici en hoofdredactionele commentaren riepen weer eens gezind om het opnieuw invoeren van de dienstplicht en de lijf straffen. Het fenomeen voetbal-hooli gan wordt veelal afgedaan als een tijdelijke inzinking in de Britse traditie van 'fair play'. Ze ker is dat het voetbal van vlak na de Tweede Wereldoorlog niets te maken heeft met de sport zoals die nu in Engeland gespeeld wordt. De hoogtijdagen van het Britse voetbal lagen in het sei zoen 1950-'51. Veertig miljoen mensen woonden de eerste-divi- siewedstrijden bij. Voetbal had de tv nog niet gehaald (er waren nog maar een paar honderddui zend toestellen in het land) en zo als een onderzoeksrapport in 1982 schreef „het merendeel van de supporters woonde vlak bij het stadion". Tot in het begin van de jaren zestig werkten de meeste Britten zaterdagsochtends. De gewoonte wilde dat er na het werk tijd was voor een pint in de pub, alvorens de wedstrijd te zien die om twee uur begon. De voetbalwereld van nu is veel 'onnatuurlijker', zoals Mihir Bose, de sportverslaggever van The Sunday Times, het noemt. De stadions zijn even ver vallen als de woonwijken waarin ze staan en waar nu immigranten wonen die absoluut geen interes se voor de sport hebben. Een buitenstaander zou moeite hebben met het beeld dat zich ie dere zaterdag tijdens het voetbal seizoen in Engeland voordoet. Vrij welgestelde jonge blanken een generatie eerder hun vaders vandaan kwamen, om zittend of vaker staand in smerige stadions gemengde clubs van zwarte en blanke spelers te zien. De agres sie is er om te snijden. Het racis me, al dan niet aangevoerd door de extreme Nationale Frontpar tij, is openlijk en algemeen. De zwarte spelers van de thuisclubs (soms 50 procent) worden liefde vol bij de voornamen aangeroe pen, die van de tegenstander spe len onder een niet aflatende stroom scheldwoorden. Het antwoord van de voetbal bond en de clubs op het toene mende geweld heeft zich jaren lang beperkt tot het verafschu wen ervan. Vaak werden de clubs daarna op het matje geroe pen en kregen een boete opge legd, die later weer werd kwijtge scholden als de club in beroep ging onder het motto dat alle noodzakelijke voorzorgsmaatre gelen genomen waren. Met 60 procent van de eerste-divisie- clubs in de rode cijfers valt het zwaar harde maatregelen te ne men. De respons van de regering, die zich jarenlang niets van voet bal aantrok tenzij het ging om een populaire club rond verkie zingstijd, was typerend. Premier Thatcher was niet geïnteresseerd in de oorzaken, des te meer in de straffen. De clubs kregen vorig jaar zes weken de tijd „om orde op zaken te stellen". Er mag geen druppel alcohol het stadion meer binnenkomen, alle clubs hebben gesloten tv-circuits en sommige weigeren supporters de toegang als ze de speciale identiteitskaart niet kunnen tonen. En dat was de totale som van de reactie op het gebeuren in het Heizelsta- dion. Het zijn niet alleen Britse voet balsupporters die een drang naar confrontatie en een minder ge voelige kijk op het leven verwe ten wordt. In het Engeland van premier Thatcher maken een nieuwe hardheid, gekoppeld aan een vurig nationalisme, een bloeiperiode door. Het verlaten van de Britse kust lijkt het chau l vinisme van de Britse fan slechtederla te verhogen. Het buitenland bej vrijdt de supporter van al zijn rel stricties. Met de andere Engelsj fans vecht hij in een onbeschaafl de wereld om een stuKje dat „Fo rever England" is. Het patriottis^% me van de Falkland-oorlog is aan de Britse supporter blijven klej ven, die Jan en alleman in hei buitenland voor Argentijn uitj maakt en er als de Britse paral ai trooper op los slaat. Politici en sociologen mogei dan betwijfelen of het gedrai van de fans legitiem is in de hui dige sfeer van nationalisme, di supporters zelf vinden van wel. Geen van de verboden, beperl kingen en controles waarmee het voetbalseizoen zaterdag wordir ingeluid raken het wezen van d<± voetbal-hooligan. De echte „ziekf te" van het Britse voetbal, waan premier Thatcher over spraty wordt er niet door genezen. i Dave Strijbos is woensdagmiddag met een gerust hart naar Argenti nië afgereisd. In Salto begint de coureur uit Oss morgen met een voorsprong van negentien punten op John van den Berk aan de voor laatste Grand Prix in de strijd om de wereldtitel in de 125-cc klasse motorcross. Deze geruststellende marge heeft Strijbos te danken aan de beslissing van de commissie van beroep van de internationale motorsportfederatie, die zijn dis kwalificatie in de Spaanse Grand Prix terugdraaide. De Brabander kreeg daardoor zijn acht punten, behorende bij de achtste plaats, weer terug. Ongeacht de resultaten in Argen tinië en Brazilië staat het nu al vast dat of Strijbos of zijn plaatsgenoot Van den Berk, de enige twee over gebleven kanshebbers voor de we reldtitel, zorgt hoogtepunt in de geschiedenis van de Nederlandse motorsport. Nooit eerder slaagde een Nederlander er in wereldkampioen te worden in een solo-klasse. Ondanks een be hoorlijke achterstand gelooft Van den Berk nog steeds in zijn kansen. Een verhaal met dit seizoen uit de schaduw trad v Dave Strijbos. SALTA/OSS (GPD) - Ze wonen in dezelfde stad, zijn bijna even oud, hebben dezelfde hobby en komen elkaar wekelijks tegen bij sport school Vos in Gemert. In het Ar gentijnse Salto, waar morgen de voorlaatste Grand Prix in de 125-cc klasse wordt gehouden, zaten John van den Berk en Dave Strijbos de laatste dagen in hetzelfde hotel. Van uitvoerig contact was echter geen sprake. „Vind je dat vreemd", vraagt John van der Berk zich af. „We zijn dan wel landgenoten, maar tevens eikaars grootste con currenten in de strijd om de we reldtitel. Ik ga Strijbos echt niet bewust uit de weg, maar onze ge- prekken beperken zich tot „goede morgen" of „hallo". Na volgende week, als in Brazilië de beslissing is gevallen, zal dat wel anders zijn". John van der Berk leefde tot voor enkele maanden nadrukkelijk in de schaduw van Dave Strijbos. De kleine oorspronkelijk uit Venlo afkomstige coureur schreef vorig jaar historie door als 17-jarige in Stevensbeek de Nederlandse Grand Prix in de 125-cc klasse te winnen. De jongste winnaar aller tijden, die als tweede eindigde in het wereldkampioenschap, werd nadien bedolven onder publiciteit. Geen krant of weekblad leek com pleet zonder een verhaal met het jeugdige talent. Over de in het wk als vijfde geëindigde Van den Berk werd echter nauwelijks geschre- Pech Zijn vader Jo van den Berk, die woensdag vertrok naar Argentinië en bij alle nationale en internatio nale wedstrijden als begeleider aanwezig is, doet overigens niet al te moeilijk over de geringe publici teit die zijn zoon in het verleden ten deel viel. „Hij heeft wat dat be treft gewoon pech gehad. Vrijwel niemand weet bijvoorbeeld dat John al in 1984 op zijn zestiende officieel wereldkampioen was. Hij kreeg de voorkeur boven Dave Strijbos, die toen niet in vorm was. Samen met Kees van der Ven, John Hensen en Jan Postema won hij de Coupe de Nation. Publiciteit leverde deze in Tsjechoslowakije gewonnen titel nauwelijks op. Insi ders zagen toen al dat John een minstens zo groot talent was als Dave Strijbos". Talent wordt echter altijd nog ge relateerd aan resultaten. In dat licht bekeken is het niet zo vreemd dat vorig jaar de meeste belangstel ling uitging naar Dave Strijbos. De beschermeling van Gerrit Wolsink won niet alleen enkele Grand Prix's maar had zelfs tot de laatste wedstrijd in Brazilië uitzichten op de wereldtitel, die uiteindelijk werd gewonnen door zijn huidige ploeggenoot Pekka Vehkonen uit Finland. Een rol van betekenis was niet weggelegd voor John van den Berk. Hij scoorde weliswaar wk- punten maar trad nooit echt op de voorgrond. „Iedereen vergeet dat ik toen met verouderd materiaal reed", geeft de coureur zelf als verklaring. „Ik had de pech dat Yamaha, waar ik sinds 1984 onder contract sta, midden in een reorganisatie zat. De fabriek kon daardoor geen nieuw materiaal leveren. Ik reed met cy linders uit 1983. De Honda van Strijbos beschikte over aanzienlijk meer vermogen. Dat kwam me vooral duur te staan op zandbanen. Maar voor mezelf wist ik toen al dat Strijbos voor mij allesbehalve onverslaanbaar was. Ik wil niet zeggen dat ik beter ben maar zeker niet slechter". Als John van den Berk zich vorig jaar in deze bewoordingen had uit gelaten, zou menigeen hem ongelo vig hebben aangekeken. Dat de Brabander zijn mogelijkheden wel degelijk goed had getaxeerd, be wees hij dit seizoen. Op in vergelij king met zijn concurrenten, Dave Strijbos en Pekka Vehkonen, ge lijkwaardig materiaal won hij drie (Spanje, Zweden en Finland) van de laatste zes Grand Prix's. Ziek Door die resultaten en de terug val van Vehkonen, die kampt met een spierscheuring in de schouder, staat Van den Berk in de tussen stand om de wereldtitel met een achterstand van negentien punten op de tweede plaats. „Strijbos was nooit zo ver op mij uitgelopen als ik begin juni niet ziek was gewor den. Tijdens mijn eerste Grand Prix-zege in Spanje merkte ik al dat er iets niet in orde was. Na elke manche was ik ontzettend moe. De ,dokter kon echter niets vinden". Zonder dat er verbetering optrad in zijn gezondheid ging hij daarna nog van start in Tsjechoslowakije en Ierland. Op dezelfde baan in Da- lecin waar hij twee jaar geleden met het Nederlandse team nog de Coupe de Nation had gewonnen, kwam hij nu niet verder dan een achtste en negende plaats. „Puur door vermoeidheid moest ik af en Contract toe de gaskraan dichtdraaien". spraak dat „Strijbos nerveuzer reed dan ik ooit had gezien". De constatering in Kuopio staat volgens Van den Berk niet op zich zelf. „Ik weet vrijwel zeker dat Strijbos zondag weer erg zenuw achtig is. Hij heeft weliswaar een voorsprong van negentien punten, maar de manier waarop ik hem in Finland versloeg is hard aangeko men. Tot een echt gevecht om de eerste plaats kwam het in beide manches nauwelijks omdat hij op de beslissende momenten steeds onderuit ging.. Dat hy af en toe bo ven zijn kunnen rijdt en te grote risico's neemt komt, omdat het een nieuwe ervaring voor hem is dat ik over gelijkwaardig of misschien wel beter materiaal beschik. Ik weet wel dat Strijbos gezien zijn voorsprong genoeg heeft aan een tweede plaats, maar mijn Finse ploeggenoot Kouki rijdt de laatste tijd erg sterk. Normaal gesproken heeft hij niet zo'n goede start, maar omdat er in deze laatste twee Grand Prix's minder deelnemers zijn hoeft dat niet onoverkomen- lijk te zijn". Om niets aan het toeval over te laten is John van den Berk samen met zijn trainingsmaatje Eric Stuurman vier dagen eerder dan zijn directe concurrent afgereisd naar Argentinië. Stuurman komt weliswaar zelf niet in actie „maar ik ben blij dat hij er bij is. We trai nen altijd samen en voelen elkaar goed aan. Om zo goed mogelijk te acclimatiseren ben ik bewust vroeg vertrokken. Je zit niet alleen met het tijdsverschil maar je hebt ook nog eens te maken met bijna winterse omstandigheden. Het is hier maar zo'n graad of vijf boven nul". Op het sportcomplex 'De Bloemerd' in Leiderdorp werden gisteravond tientallen handen gedrukt en cadeaus overhandigd ter gelegenheid van het zestig jaar bestaan van voetbalvereniging RCL. Zoals te doen gebruikelijk ontving het bestuur van de 'Racing' uit handen van vertegenwoordigers van de KNVB, de gemeente en zuster verenigingen de nodige wedstrijdballen en vlaggen. Namens de supportersvereniging bood Jan de Jong aan voorzitter Hugo Minderhout een wandbord aan. De festiviteiten worden vandaag voortgezet met jeugdwedstrij den en een treffen tussen het eerste elftal van RCL en een Leids gelegenheidsteam. (foto Fred Eohde» Basketballers ,2mr introostduel C 15204 VOECKLABRUCK - Het Eur^ pees kampioenschap is voor hf^, Nederlands junioren-basketbC^, team op een grote mislukking ul d0 gelopen. Oranje heeft niet aan o hoog gespannen verwachtingeKE kunnen voldoen en speelt vanmifiijksj dag tegen Oostenrijk in de strij»252J om de elfde en twaalfde plaats. flaten wedstrijd wordt in het gastlan rechtstreeks op de televisie uitgEngei zonden. Jel. C Nederland heeft slechts één wel strijd gewonnen (van Frankrijk) a.k. ging donderdagavond kansloos of 14C deruit tegen Hongarije: 76-97. L<| denaar Freek Beij verlaat de ploa—-• al dit weekeinde om zich te melde bij het basketbalteam van Peppej dine University in Californië. Bé heeft van de 'Waves' een studil beurs gekregen, maar zal dit sölepa zoen niet voor de ploeg in actie kjiuis men. Begin september vertrel ook Leiderdorper Marcel Hul bens, de spil van de Oranje-formKope VTL in finale LEIDEN - De finale van het ZL^001 toernooi gaat morgenmiddag tul sen de elftallen van VTL en Sle^0| tels. Gisteravond klopte VTL sta< genoot Lugdunum met duidelijHVert cijfers: 3-0. Sleutels had een da^ eerder al de gastheer uitgesctyL,, keld. Van Berkel (2) en Van Haarlei zorgden voor de doelpunten vajTel. VTL, dat halverwege de wed strike, al een verdiende 1-0 voorspror kende. Niet in ploeg voor wereldkampioenschap „In eerste instantie dachten we dat dat kwam door de warmte", voegt zijn vader er aan toe. „John zette daar toen al meteen vraagte kens achter omdat de resultaten van conditietesten ook minder goed waren dan verwacht. Na Ier land, waar het ook niet echt goed ging, hebben we ons gemeld in Pa pendal. Uit onderzoeken bleek dat het ijzergehalte in zijn bloed veel te laag was en tevens had hij een in fectie aan zijn lever. Hij scheelde zelfs weinig of hy had de ziekte van Pfeiffer gekregen. Een tabletten- kuur en veertien dagen absolute rust hebben hem er bovenop ge holpen". Herstel De eerste tekenen van herstel openbaarden zich tijdens de strandcross in Schevingen. Voor erkende specialisten als Kees van der Ven, Eric Geboers en een heel leger Amerikanen won hij deze wedstrijd. Nadien bleef hy alleen in West Duitsland vanwege proble men met zijn motor beneden de verwachtingen, maar won hij de Grand Prix's vqn Zweden en Fin land. In het Finse Kuopio deed Van den Berk de opmerkelijke uit- De Brabander weet zich in Zuid Amerika niet alleen gesteund door zijn vader, Eric Stuurman en ploeggenoot Kouki, maar ook door Yamaha-manager Leen Jarvis. Laatsgenoemde heeft via de vesti ging in Brazilië gezorgd voor aller lei extra facaliteiten. „Van den Berk heeft alles wat hij nodig heeft. We hebben gezorgd voor een luxueuse caravan en tevens krijgt hij de beschikking over uit Brazilië afkomstige benzine. Dat laatste is pure noodzaak want wat ze in Ar gentinië hebben is rotzooi. Een we reldtitel zou natuurlijk mooi zijn, maar we eisen niets. Hij weet dat we hem graag willen houden. Er ligt nu al een contract klaar voor volgend seizoen". Suizebollen Gelijk met de start van de voetbal competitie pakt ook de rubriek Suizebollen de draad weer op. De redactie verzoekt de sportvereni gingen uit de Leidse regio vanaf heden hun clubbladen weer op te sturen naar: Leidsch Dagblad, redactie Suizebollen, postbus 54, 2300 AB Leiden. NIJMEGEN (GPD) Gerrie Kne temann is woedend. Ondanks zijn 35 jaar barst de voormalige Am sterdamse stratemaker nog van ambitie en daarom stuitte het hem tegen de borst dat de Wielren Unie hem heeft gepasseerd voor het we reldkampioenschap wielrennen in Colorado Springs. Slachtoffer van zijn eigen ploegleider Roy Schui ten, die de bond andere namen op gaf voor de selectie en Knetemann links liet liggen. Gisteren in de Ronde van Neder land, waar Knetemann de indivi duele tijdrit won, merkte hij cy nisch op: „Er schijnen in onze ploeg betere renners te zijn. Al thans volgens mensen die verstand van de wielersport hebben". Knetemann verwijt vooral de KNWU dat die zich heeft laten ge bruiken in de onderlinge strijd tus sen hem en Schuiten. „Zij betalen het, dus zij moeten zelf selecteren en niet de namen aan de ploeglei ders vragen, die in een hoge goed gooien en vervolgens een ploeg sa menstellen", luidt zijn kritiek. Door die invloed bleef de Kneet buiten het team, waar hy op basis van zyn kwaliteiten in thuishoort. „Ik wil geen namen noemen, i ik hoor toch bij de beste twaalf van Nederland", betoogde hij. Al vroeg in het jaar waren er con tacten tussen Knetemann en Hein Verbruggen, de voorzitter van de profsectie van de KNWU, over deelname aan de Coors Classic. Die wedstrijd werd algemeen ge zien als de ideale voorbereiding op de wereldtitelstrijd in het op 2000 meter hoog gelegen Colorado Springs. „Verbruggen vroeg of ik daar naar toe wilde en ik heb met een ja" gezegd. Bij het kampioen schap van Nederland wilde hij nog van mijn Greetje weten of ik wel vijf weken van huis mocht en zei heeft geantwoord dat geen pro bleem te vinden". Het was het laatste wat Knete mann over de WK-selectie hoorde. Toen in de Ronde van Frankrijk, op Alpe d'Huez, concrete medede lingen over de wereldtitelstrijd en de Amerikaanse voorbereiding daarop werden gedaan, viel de naam Knetemann niet meer. Hij zou geen interesse hebben voor de Coors Classic, werd er gesugge reerd. Een versie die ook Schuiten gisteren nog gaf. „Maar zoals ik het vertel is de waarheid. Ik ben niet in de selectie opgenomen door externe factoren. Verder zeg ik er niets over. Vraag maar aan Verbruggen hoe het in el kaar zit", klonk het verbitterd uit de mond van de ritwinnaar. De naam van Roy Schuiten viel niet in dit verband. De Kneet weet trouwens al bijna niet meer hoe zijn ploegleider er uitziet. „Ik ben hqm al drie dagen niet tegengeko men", verwoordde hij in Nijmegen de vergiftigde sfeer in zijn ploeg. „En of hij me met deze overwin ning zal feliciteren betwijfel ik ook...". Voor de Amsterdammer was het vooral een morele zege. Weliswaar heeft hij sinds zijn ernstige onge luk in Dwars door België in 1983 al drie tijdritten op zijn naam ge bracht, het specialisme van weleer kwam nooit meer echt uit de verf. Ook vrijdag niet in het regenachti ge decor tussen Groesbeek en Nij megen, waar een levensgevaarlijk parkoers over 14,6 km met 44 boch ten op de tijdrijders lag te wachten. Knetemann: „In mijn goede ja ren zou ik mijn naaste ten van het klassement op ander halve minuut hebben gereden. Maar er zit nu een kleinere motor in mij. Ik was wel gemotiveerd om dat de mecanien druk met mijn fiets bezig geweest is en de banden had ingesmeerd met een speciaal spul, waardoor ik niet één keer ge slipt ben". Wellicht bezorgde hem dat het minimale verschil van 0,7 seconde met leider Gert Jakobs, die een perfecte tijdrit reed. De Drent, die zich in zijn amateurtijd al onder scheidde als sterke solist, overtrof zichzelf met een supertijd. „Ik kan het nog", merkte hij breedlachend op. De Ronde van Nederland ligt voor hem binnen handbereik. Zijn belangrijkste tegenstander is Gerrie Knetemann, die daarbij eveneens geleid wordt door wraak gevoelens. Co-sponsor van de ploeg die Jakobs onder contract heeft is de firma Skil, waardoor Knetemann zich onheus bejegend voelt toen ondanks toezeggingen het team niet werd voortgezet. ben allergisch voor alles waar Sk op staat, dus ik zal morgen alles u de kast rijden. Misschien word i voor de vierde keer winnaar van c Ronde van Nederland", aldus Kn| temann. De rittenkoers is door de spar) nende tijdrit van gisteren toch noi uitgegroeid tot een volwassen wed strijd. Want behalve oranje truidrd ger Gert Jakobs en Gerrie Knet^ mann (nu tweede op 15 seconden kwam ook Gerrit Solleveld bijzon der goed voor de dag met een dei de plaats in de tijdrit, waardoor h| in de rangschikking 24 seconde) achterstand heeft. Dat was te veel geweld vo als vierde finishende Eric Vande raerden, die de ochtendrit var Haag naar Nijmegen (152 km) o zijn naam bracht. „Dit is meegenc men, maar de tijdrit is mijn grot doel", stelde de donderdag in Del Haag onttroonde leider. Een nieu we streep door zyn rekening. 4-2, 2-1, 2-2, 0-0, 1-1, 2-1). Om de derde plaats: Sowjet-Unie - Verenigde Staten 8-6 (0-0,2-2,0-1,3-2,2-0), Spaiye - Frankrijk 11- 4, West-Duitsland - Cuba 11-8, Hongarije - Griekenland 11-10, Australië - Brazilië 11-4. Canada - Israel 8-8. Eindstand: 1. Joegoslavië, 2. Italië, 3. Sov jetunie, 4. Verenigde Staten, 5. Spanje, 6. West-Duitsland, 7. Cuba, 8. Frankrijk, 9. Hongarije, 10. Australië, 11. Brazilië, 12. Griekenland, 13. Canada, 14. Nederland, 15. Israel. Vrouwen: Nederland - Canada 12-6 (2-1, 3- 1,5-3,2-1), Australië - Verenigde Staten 8-7 (2-3, 3-1, 1-1, 2-2), Hongarije - West-Duits land 15-8. Eindstand: 1. Australië 5-10 (51-30), 2. Ne derland 5-8 (55-30), 3. Verenigde Staten 5-5, 4. Canada 5-5, 5. Hongarije 5-2, 6. West- Duitsland 5-0. WK Amstelveen, halve finale: Nederland - Nieuw-Zeeland 3-1 (2-0). 9. Lisanne Lejeu- ne (strafcomer) 1-0, 16. Sophie von Weiier 2-0, 38. Martine Ohr 3-0, 41. Mary Clinton (strafcomer) 3-1. Scheidsrechters: Laura Lawton (Fra) en Jean Robertson (Sch). Toeschouwers: 6.000. strafcorners: Neder land 12, Nieuw-Zeeland 6. West-Duitsland - Canada 4-1. Om de vijfde tot achtste plaats: Australië - Sowjet-Unie 7-0, Engeland - Argentinië 2-0, negende tot twaalfde plaats: Schotland - Ierland 2-0, Verenigde Staten - Spanje 4-0 Vrouwen 800 meter vrije slag: 1Astrid Strauss (Odl) 8.28.24, 2. Katja Hartmann (Odl) 8.28.44, 3. Debbie Babashoff (Vst) 8.34.04, 7. Jolande van der Meer (Ned) 8.47.26. 4 x 100 meter wisselslag: 1. Oost-Duitsland (Zimmermann, Gerasch, Gressler, Otto) 4.04.82, 2. Verenigde Staten 4.07.75, 3. Ne derland (De Rover, Verstappen, Van Ben- tum, Verstappen) 4.10.70 (nationaal re cord), 4. Italië 4.12.27. 200 meter wisselslag: 1. Kristin Otto (Odl) 2.15.56,2. Elena Dendeberova (Sov) 2.15.84, 3. Kathleen Nord (Odl) 2.16.05, 8. Mildred Muis (Ned) 2.19.64, 9. Marianne Muis 2.19.45 Mannen 100 meter rugslag: 1. Igor Poljanski (Sov) 55.58, 2. Dirk Richter (Odl) 56.49, 3. Sergei Zabolotnov (Sov) 56.57,16. Edsard Schlin- gemann (Ned) 59.06. 200 meter vlinderslag: 1. Michael Gross Zettenverloop tiende (Wdl) 1.56.53, 2. Anthony Mosse (Nzl) 1.58.36, 3. Benny Nielsen (Den) 1.59.09,11. Gerard de Kort (Ned) 2.01.55 50 meter vrije slag: 1. Tom Jager (Vst) 22.49, 2. Dano Halsall (Zwi) 22.80, 3. Matt Biondi (VSt) 22,85, 10. Hans Kroes (Ned) 23.31,12. Patrick Dybiona (Ned) 23.55 sec bon), 3. Solleveld op 0.05 (3 s Vanderaerden op 0.08, 5. Steven! 0.12,6. Nijdam z.L. 7. Lammerts Boeve op 0.22,9. Pieters op 0.37,1 bosch op 0.38. Het klassement na de vijfde rit is: 1 Jj kobs 22.47.35,2. Knetemann op 0.15, 3. So) leveld op 0.24, 4. Pieters op 0.42, 5. Lam merts op 0.43, 6. Poels op 0.57, 7. Boeve o 1.17,8. Theunisse op 1.22,9. Nulens o. 10. Lubberding op 1.38, 11. Van der Veld op 1.59,12. Wijnands op 2.08,13. Verschui ren op 2.11, 14. Van de Vijver op 2.44, 1! Leclerq op 3.01. n 48 seconden (11 seconden bonificatie, 44,970 km/uur), 2. Peter Pieters (Ned, 15 sec bon), 3. Hans Daams (Ned, 3 sec bon), 4. Mare Maertens (Bel), 5. Matthieu Hermans (Ned), Vijfde etappe: 1. Knetemann de 14,6 kilo meter van Groesbeek naar Nijmegen in 21 1. d2-d4 d7-d5,2. c2-c4 e7-e6,3. Pbl-c3 Lf8 e7, 4. Pgl-f3 Pg8-f6, 5. Lcl-g5 h7-h6, I Lg6xf5 Le7xf6, 7. e2-e3 0-0,8. Tal-cl c7-c( 9. Lfl-d3 Pb8-d7,10. 0-0 d5xc4,11. Ld3xc e6-e5,12. h2-h3 e5xd4, 13. e3xd4 c6-c5, 14 Lc4-b3 c5xd4, 15. Pc3-d5 b7-b6, 16. Pf3xd) Lf6xd4,17. Ddlxd4 Pd7-c5,18. Lb3-c4 Lc8 b7, 19. Tfl-dl Ta8-c8, 20. Dd4-g4 Lb7xd5 21. Tdlxdö Dd8-e7, 22. Tcl-dl De7-e4, 23 Dg4xe4 Pc5xe4, 24. Lc4-a6 Pe4-f6, 25 La6xc8 Pf6xd5. 26. Lc8-a6 Pd5-f6, 27. f2-fl TfB-e8, 28. Kgl-£2 Kg8-f8, 29. Kf2-f3 Te8-e' 30. Tdl-d8+ Te7-e8, 31. Td8xe8+ Pf6xe! 32. Kf3-e4, Kf8-e7, 33. La6-c4 Pe8-c7, 34 Ke4-e5 f7-f6+, 35. Ke5-f5 Pc7-e8, 36. Kf4-< Pe8-c7,37. h3-h4 Ke7-d6,38. Ke4-f5 Kd6-e 39. Kf5-g6 Ke7-f8, 40. Kg6-f5 KfB-e7, 4fl Kf5-e4 Ke7-d6, 42. g2-g4 Kd6-e7, 43. b2-b( 1 Ke7-d6, afgebroken. De afgebroken stellingen zyn: Wit: Ke4, Lc4, pionnen: a2, b4, f4, g4, h4 Zwart: Kd6, Pc7, pionnen: a7, b6, f6, g7, hdr

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 16