5 D T 'Finale wordt een spektakel' prolongeert eede wereldtitel Poloteam pakt zilveren plak Derde plaats estafetteploeg Oranje-hockeysters op herhaling tegen West-Duitsland Tiende partij door Kasparov afgebroken Florijn met dubbelvier in eindstrijd LTERDAG 23 AUGUSTUS 1986 I/En nu heb ik rust nodig. I MADRID (GPD) - Michael Gross wil na de wereldkampioenschappen zwemmen in Ma- Irid voorlopig geen water meer zien. „Het is drie en een halfjaar geleden dat ik voor de latste keer met vakantie ben geweest", verklaart de 22-jarige Offenbacher. „Ik mag dan Ie beste zwemmer ter wereld zijn, maar zelfs mijn lichaam heeft af en toe rust nodig. Ik leb voor mezelf bepaald dat zes weken wel voldoende zullen zijn, en die gaan maandag I escheiden is Michael Gross nooit llweest, maar feit is wel dat de I lestduitser zijn branieachtige uit- I jraken altijd staaft met klinkende I isultaten. Zo ook gisteravond op I i 200 meter vlinderslag, die Gross regerend wereldkampioen en I ereldrecórdhouder benutte voor I jn tweede gouden race van het „De prolongatie van mijn we- I ildtitels op de 200 meter vrije slag i vanavond op de 200 meter vlin- I brslag (1.56,53)", zei de ruim twee I leter lange zwemmer na afloop, I rind ik stukken belangrijker dan st breken van een wereldrecord s bleef slechts 0,3 seconde I ïrwijderd van zijn eigen toptijd, id.). Er zitten vier jaar tussen cuador (WK '82) en Sparye. Nu lijkt dat ik in die tussenliggende briode even sterk ben gebleven, at tèlt voor mij". lekei Michael Gross is een anti-held. lij reist en traint alleen in de aan- lop naar grote toernooien en heeft En grondige hekel aan alle randza- én die zijn prestaties nu eenmaal ^et zich meebrengen. Toen hijVin /oor de eerste keer tot sport- lan van het jaar in West-Duitsland 'erd gekozen, kwam hij niet opda- en op het te zijner ere georgani- Eerde galabanket. Reden: „Ik had ie avond al wat anders te doen". Van commercie moet de drie- budige wereldrecordhouder hele- laal niets hebben. Onlangs nog eed hij vertegenwoordigers van en fabriek in schoenpoetscrème teil achteroverslaan door een mil- Denenaanbod voor het maken van eclame ongeïnteresseerd naast Ich r1r. in het trainingskamp goede vrien den van elkaar geworden, maar in het zwembad zelf beschouw ik hem als mijn grootste vijand". „Nee, ik heb vanavond totaal niet op hem en de Zwitser Halsall (zilver) gelet. Daar heb je geen tijd voor. De 50 meter (voor de eerste keer officieel op het WK-program- ma) is starten en rammen. Niet denken, bijna niet ademen, alleen maar zo snel mogelijk naar de an dere kant van het bad. En dat blijk ik dus op dit moment het snelste te kunnen. Echt, dit is het hoogte punt uit mijn carrière". Michael Gross, naar eigen zeggen de beste zwemmer in de wereldsteekt vermoeid zijn arm op als teken van vreugde over het binnenhalen van zijn tweede gouden medaille bij de WK in Madrid. (foto api MADRID (GPD) - Bondscoach Ruud Beele heeft er zelf ook geen verklaring voor, maar feit is dat zijn pupillen op de WK- zwemmen in Madrid pas echt goed gaan presteren als ze in teamverband naar het startblok kunnen lopen. Na al eerder brons veroverd te hebben op de 4 x 200 (vrouwen) en de 4 x 100 meter vrije slag (mannen), sloeg gisteravond laat ook de vrouwenestafetteploeg op de 4 x 100 meter wisselslag met een derde plaats toe. De blijdschap in het Nederlandse kamp ken de helemaal geen grenzen meer, toen bleek dat de tijd (4.10,70) goed was voor een nieuw Nederlands record. Jolanda de Rover (rugslag, 1.03,28), Petra van Staveren (schoolslag, 1.10,69), Conny van Bentum (vlinderslag, 1.00,87) en Annemarie Verstappen (vrije slag, 55,86) bezorgden Beele daarmee alsnog „een mooie afsluiting" van een dag die verder voor Oranje in het te ken stond van teleurstellingen. Hans Kroes miste de A-finale van de 50 meter vrije slag bij voorbeeld op éénhonderdste van een seconde, Gerard de Kort kwam op de 200 meter vlinderslag vijfhonderdste van een seconde te kort om zich 's avonds met Michael Gross te kunnen meten. Tot overmaat van ramp kwam Nederlands recordhou der en bronzen medaillewin naar op de EK van vorig jaar. Frank Drost 's ochtends in de series van dezelfde afstand zo vast te zitten, dat hij het niet eens meer op kon brengen een paar uur later in de B-finale op te treden. Beele: „Het loopt niet lekker met Frank deze WK, hij blokkeert waar hy andere toer nooien juist doorstoomde. We hebben vanmiddag in onder ling overleg dan ook maar be sloten die B-finale van de vlin derslag te laten schieten. Hij concentreert zich nu op de 4 x 100 meter wisselslagestafette van morgen. Dat is zijn laatste kans om hier nog wat te laten Mildred Muis was samen met Jolande van der Meer de enige Nederlandse die tot een A-fina le wist door te dringen. Op de 200 meter wisselslag finishte het 18-jarige talent uit Ommén tenslotte als achtste in een tijd van 2.19,64. Zusje Marianne wist zich niet te plaatsen, maar vestigde in haar serie wel een nieuw persoonlijk record (2.21,59). Routinier Jolande van de Meer, die na de WK afscheid neemt als wedstrijdzwemster, tikte gisteravond in de A-finale van de 800 meter vrije slag als zevende aan (8.47,26). MADRID (ANP) - De vroege ne derlaag tegen Australië heeft de Nederlandse vrouwen waterpolop- loeg het gehele WK-toernooi ach tervolgd, maar niet mentaal ge knakt zoals bij de mannelijke colle ga's het geval was. Ook op de slot dag bewees het nog jonge team van coach Peter van de Biggelaar over kwaliteiten te beschikken, die me nigeen wel eens in een echte finale tegen Australië gedemonstreerd had willen zien. Nederland haalde met routinier Greet van der Veen als aanvallende en vooral verdedi gende uitblinkster de zilveren me daille op dqor naaste concurrent Canada met 12-6 te verslaan. De speelsters waren er oprecht blij mee. Bovendien verzuurden de glimlachen niet toen in de laatste wedstrijd van het evenement Au stralië. al wereldkampioen, het zich niet durfde te permitteren van de Verenigde Staten te verliezen. De ervaren Australische ploeg toonde zich daarmee de terechte ti telhouder. Het zure zat in de mogelijkheid, dat Nederland evenveel punten zou halen als Australië en mis schien wel met een beter doelsaldo zou eindigen. In theorie is die si tuatie maar al te vaak goed voor goud, maar bij het WK voor vrou wen in Madrid besliste in eerste in- te leggen. „Ik poets mijn choenen nooit, dus waarom zou ik ian reclame voor zo iets gaan ma len", geeft hij nu als verklaring op. Als zoon van zeer rijke ouders ton de in Frankfurt Duits stude- •ende Gross dat ook wat makkelij- ïwtocrtc!Toen'htlsfaagde^oorzijn AMSTELVEEN (GPD) Het Nederlands vrouwenhoc- itheneum dipioma schonk vader keyteam zal ver boven zichzelf moeten uit stijgen om mor- - i u gen voor (je tweecje maal op rij gekroond te kunnen wor- PUden als wereldkampioen. Weliswaar plaatste de Oranje- iigTngëricht appartement!'Gross equipe zich gisteravond moeiteloos ten koste van het zo s dus enigszins verwend en dat gevreesde Nieuw Zeeland (3-1), maar de andere finalist vas ook aanleiding voor Peter West-Duitsland straalde tegen Canada (4-1-winst) min- feeë vaTirtfenomeTTm in stens zoveel vertrouwen uit. Toch maakte de immer stoi- 1982 alle banden met hem' te ver- cijnse bondscoach Gijs van Heumen niet de indruk onge- ireken. „Michael moet zo intensief rust te zijn op een goede afloop, al stond hij na afloop l>egeleidiworden, da^ik het met opmerkelijk lang stil bij de kwaliteit van de Westduitse Hl |T formatie. zoonlief bijvoorbeeld Dlinkende witte Porsche ter waar- 80.000 gulden en een volle reer op kan brengen. Het gaat ten Koste van mijn gezondheid en die find ik nog altijd belangrijker dan Je grillen van ene meneer Gross", iet Pinck bij zijn afscheid weten. Eigenzinnig Eigenzinnig als hij is, leidt Gross ,n Madrid zijn eigen persconferen ties. 'Herr Gross' bepaalt wanneer Er voldoende vragen zijn gesteld en niet de speciaal hiervoor ingehuur de tolk, die door de Westduitser als |een kleine jongen naar de hoek wordt gestuurd. Het wekte dan nok nauwelijks verbazing toen hij gisteravond midden in een ant woord zijn zin afbrak, plotseling ppstond en naar de andere kant fan de persruimte liep om de Ame rikaan Tom Jager als winnaar van &e 50 meter vrije slag te feliciteren, pross werd niet meer teruggezien. Jager daarentegen wel. Opgela ten als hij was over zyn gouden medaille op de meest sensationele discipline van de zwemsport kon den de 21-jarige Amerikaan niet genoeg vragen worden gesteld. Met name over de in zijn voordeel beslechte tweestrijd met landge noot Matt Biondi, de snelste zwem mer ter werel'd (22,33 seconden), fiie dit keer genoegen moest ne men met brons. „Ik heb bewezen de hele wereld op deze afstand aan te kunnen als mijn start optimaal verloopt", aldus Jager. „Ook Bion- „Het blijft een gevaarlijke ploeg", optimaal fit te krijgen voor de fina- zo benadrukte hij naderhand. „Het le". is een team dat altijd in een toer- Geheimen hebben beide teams i groeit. Ik heb tenminste nog overigens niet meer voor elkaar. nooit anders meegemaakt. Ik wacht zondag een geweldig spek- de finalisten takel met goed hockey. Zowel Ne derland als West-Duitsland is tech nisch zeer vaardig en dat houdt dat e Vijfmaal eerder op rij vormden ze wereldtoer- In die serie won de Oranje formatie driemaal ('78 Madrid, '79 Vancouver, '83 Koeala Loempoer), antrekkelijke wedstrijd terwijl West-Duitsland in West- verwacht mag worden. Mede die reden ben ik blij met deze te-1 genstander. Ik had er niet aan moe ten denken dat het Canada gewor den zou zijn. Ik denk dat het elftal Berlijn ('76) en in Buenos Aires ('81) de sterkste was. Zelfs vlak voor het WK wikkelden beide ploe gen nog twee oefenduels af in Den Haag, waarin Nederland zonder de druk best aan kan. Wanneer we veel problemen overeind bleef (3-0, hetzelfde tempo hanteren als van- 3-2). avond tegen Nieuw Zeeland, dan houdt West-Duitsland het niet vol". Hoewel de finale-opponent van de nationale ploeg de laatste twee duels tegen de Sowjet-Unie (4-0) en Canada (4-1) een sterke indruk ach terliet, maakt bondscoach Wolf gang Strödter zich toch weinig illu sies. „Nederland blijft voor mij de grote favoriet. Niet alleen omdat het spelen voor eigen publiek een enorm voordeel is, maar ook om dat het een compleet team is. Elke ïomt van zo'n el denk dat we het vreselijk moeilijk Voor de fïnaledag van het hockeytoernooi om het wereldkampioenschap dames in Amstelveen is geen kaartje gen. Het Wagenerstadion w; uitverkocht. Dat betekent, dat bijna 8.000 Blijdschap bij de Nederlandse hockeyploeg het wereldkampioenschap krif- heiden goed voor één treffer. Miï®f«nnnn benadrukt Strödter. „Echt slecht koningin Bea- speelden vve niet. Ik heb ze gezegd Amstelveen. Lisanne Lejeune (links) toeschouwers, onder trix en prins Claus, de wedstrijden om de dat het wel leuk is om mooi te hoe derde en vierde plaats en de eindstrijd keyen, maar dat we daar niets Kater krijgen. Te meer ook, omdat \ve te- Vooral ook niet, omdat de ploeg Tcgen Canada werd dle prestatie gen Canada veel hebben moeten een moeizame voorbereiding ken- Beenaard op een wyze, die veel geven. Iedereen zit kapot. Myn de met weinig overtuigende resul- i?l™^j,mj—hnalJïe "sl fcli. We zyn de afgelopen zes weken grootste zorg is die meiden weer taten tegen onder meer Canada, Schmidt, die zichzelf heeft omge- Sohntlanri r-n Ni'Hr-»rlanrl 1~Ïa Wpct tUHld Van doelvrOUWe tot Veld- duitse equipe startte ook ronduit nië(OO) drie zeer knaPPe veldgoals, het- de Ver geen een waarschuwing zou moe ten zijn voor Gijs van Heumen. De opschieten. Het is geen kunstrij den, waar je cijfers krijgt voor de mooie patronen". De ban werd pas gebroken in het duel tegen de Sowjet-Unie, waarin alle voorgaande wedstrijden samen. loes Nieuwenhuizen, die tegen Nieu w-Zeeland de gevaarlijke spits Jan Martin volledig aan ban den legde. Tempo In haar spoor trok ze de gehele Nederlandse ploeg me?, die een opmerkelijke agressiviteit aan de dag legde. „We hebben ons heel goed op deze ontmoeting voorbe reid", zo verklaarde de oefenmees- ter naderhand. „Iedereen was erg geconcentreerd. We hebben be wust een hoog tempo gespeeld en daarmee eigenlijk de wedstrijd ge- zwak met vier gelijke spelen op rij tegen Ierland (0-0), Argentinië (0-0), Nieuw-Zeeland (2-2) enigde Staten (1-1). precies op'tijd terug°tegen coach kan echef rekenen op Anne- Rusland. Tegen Canada, dat Ne* Alleen de scherpte ontbrak in het eenzijdige duel, waarin het ge vreesde fysieke geweld van Nieuw- Zeeland uitbleef. Dat gold niet al leen voor de spitsen, maar zeker ook voor strafcornerspecialiste Li sanne Lejeune, die totaal elf cirkel slagen mocht nemen, maar er slechts één wist te benutten. Daar mee bleef haar totaalgemiddelde op 7 uit 42 steken. De tweede tref fer van Nederland ontstond uit een afschuifvariant, waarvoor Sophie von Weiier de eer opeiste. Martine Ohr, die zo langzamer hand de lieveling van het publiek (er waren zo'n 6000 toeschouwers) is geworden, zorgde direct na rust, dat het Nederlands team al vroeg aan de finale kon denken. In een paar gevallen ging dat ten koste van de concentratie in de laatste lijn, die een paar misstappen maakte. Het bleef echter bij een strafcornerdoelpunt van Mary Clinton. stantie het onderlinge en voor Ne derland dus negatieve resultaat. „Ik had ook liever een toernooi gezien met twee poules, kruisfina les en een eindstrijd. Dat is eerlij ker. Je ziet bij de mannen, dat Ita lië van Joegoslavië verliest - met opzet zei de coach tegen me omdat ze liever tegen de Amerikanen speelden dan tegen de Russen - om in de finale opnieuw de Joegosla- ven tegenover zich te vinden", zei Van de Biggelaar, die niettemin blij was met de tweede plaats, maar erkent dat er nog veel te doen valt in Nederland om vrouwenpolo een. blijvende en geziene plaats te geven. „De competitie wordt al ge herstructureerd. Er komen play offs. Maar er is ook dringend be hoefte aan overleg met de clubs. Dat ook daar oefenmeesters op de hoogte zijn van en meedenken over de centrale training. De selec tie doet dat al. Hier hebben we be sloten in de belangrijke wedstrij den nog geen zone te spelen. Het liefst zie ik, naar Italiaanse voor beeld, drie minuten zone afgewis seld met drie minuten press. Tegen bijvoorbeeld West-Duitsland lieten we ons wel zakken, maar tegen Ca nada durfde het team dat nog niet aan. Terecht misschien, want pres sing is het sterkste onderdeel. De internationale ontwikkeling wil echter dat ook een zönedefensie bekend is". Van de Biggelaar zei bij het toer- nooi-einde het duel tegen Australië graag over te hebben gedaan. De verrichtingen van zijn ploeg tegen de Amerikaanse en Canadese po- losters maakten de bewering, dat Nederland in dat geval wereldkam pioen zou zijn geworden, zeker ge loofwaardig. „De confrontatie met Canada was voor ons de finale, met als hoogst haalbare de zilveren plak. Daar moet je nu niet moeilijk meer over doen. Aanvankelijk werd van ons slechts goud ver wacht, maar wie zijn wij om dat zo maar even te beweren. Australië had ik nog nooit aan het werk ge zien", zei Van de Biggelaar. „Nu weet ik zeker, dat we niet de min dere zijn". Joegoslaven winnen na verlengingen MADRID (ANP/AFP) - Alle aan trekkelijke aspecten in het water polo zullen zelden zo enerverend aan de man gebracht gebracht zijn als in de spetterende finale van het wereldkampioenschap tussen Joe goslavië en Italië. Beide ploegen hielden elkaar in de reglementaire vier keer zeven minuten volkomen in evenwicht (7-7). Vier verlengin gen van zes minuten moesten er aan te pas komen voordat de be slissing viel. In het vierde extraatje schoot Milanovic 0,3 seconden voor tyd de Joegoslaven naar de eerste wereldtitel (12-11). Dolle taferelen speelden zich daarna af in de Joegoslavische ge lederen. De spelers kregen nauwe lijks de kans zich op kant te hijsen, verzopen bijkans van vermoeid heid, maar hielden in de omarming van hun oververhitte supporters nog net het hoofd boven water. Aan de andere kant dreven de uit geputte Italianen ontgoocheld af. Zij zagen zich beroofd van de we reldtitel, waarvan zy zich na twee perioden vrywel zeker waanden. Halverwege het duel leidden zy ge decideerd met 4-1. De Joego's kwa men sterk terug. Onder leiding van de geroutineerde Lusic (4 doelpun ten) en Vasovic (3) slaagden zij er drie minuten voor tijd de achter stand om te buigen in een voor sprong (7-6). Fiorillo schoot daarna de Italianen in de verlenging. In de uitputtingsslag, die daarna volgens de aangepaste reglemen ten van de Fina ontstond, bleef de score gelyk: 2-2, 0-0, 1-1. Op het moment dat de vijfde verlenging zich aftekende, produceerde Mila novic minder dan een halve secon de voor de zoemer zyn tweede tref fer. Na twee bronzen medailles in 1978 en '82 bezorgde hij zijn ploeg voor de eerste keer het wereldkam pioenschap. LONDEN (AFP/Reuter) - De üen- derland eerd,er met vechthockey een flinke kater had bezorgd, werd Wit forceerde dreigingen op de die lijn doorgetrokken, waarmee !de partij in de schaak-oorlog tus- koningsvleugel en zwart werd ge- het elftal ten overvloede aantoonde sen Kasparov en Karpov is gister- dwongen zijn dameloper te ruilen over een uitstekende mentaliteit te avond in Hotel Park Lane in Lon- voor het witte paard. Na wits 21e beschikken. ,A.m, n. T den afgebroken na 43 zetten. Op zet (Txd5) liep grootmeester Dorf- „Ons probleem in de aanlooppe- NOTTINGHAM (ANP) - Drie Ne- Indrukwekkender nog was de 11J - i rT nlnoron UaKKnn «nk 4..kknl ttiet bord resteert een eindspel öoper tegen paard met een gelijk van Kasparov, tevreden rond. Hij pantal (5) pionnen. Volgens het me- was van mening dat zijn baas er jrendeel van de aanwezige experts prima voor stond, al zag hij geen leen zekere remise, maar de wereld- directe winstkansen. Een tempo la- kampioen gaf desondanks zijn 44e ter gaf Karpov de aanzet voor de i, de voornaamste secondant rióde was het maken van goals", zo derlandse ploegen hebben zich gis- tweede plaats van de dubbel ADVERTENTIE zet onder couvert af. I Op de 64 velden kwam de 23e ipartij uit de tweede match tevoor schijn. Het verloop van het gewei gerd damegambiet werd twaalf zet- jten gekopieerd. De uitdager had pijdens de voorbereiding een nieuwtje gevonden. Na twaalf zet ten in ijltempo vervolgde zwart met het dynamische 13. c5. Kaspa rov verzonk in diep gepeins en [haalde na 20 minuten zijn loper te- rug naar b3. dameruil. Een verstandige keus van de vroegere wereldkampioen. Kaspa rov kon het voordeel niet uitbuiten en rond de 26e zet leek remise het meest waarschijnlijke. Kasparov weigerde evenwel in de eerste zit ting te berusten in de deling van het punt. Hij schoof de tijd uit eri wenste de stelling in alle rust aan een diepgaande analyse te onder werpen. Voor zettenverloop zie score bord. In Memoriam P. Boot Bokaal Hedenmiddag aanv. 13.00 uur V.V. DE SLEUTELS LUGDUNUM1 Toegang gratis teren in Nottingham via de halve finales geplaatst voor de eindstrij den van de wereldkampioenschap pen roeien. Nederland zal dit weekeinde in de finales dus door vijf boten vertegenwoordigd zijn. Eerder kwalificeerden de vrouwen dubbelvier en de lichte vrouwen dubbeltwee zich voor de slotronde van het toernooi. Nieuweboer en Van Bekkum werden gisteren derde bij de lichte dubbeltweeen en schaarden zich juist nog bij de laatste zes. De zwa re dubbel twee, bestaande uit Rob bert Bakker en Jürgen Nelis, kwa lificeerde zich voor de eindstrijd door een overtuigende tweede plaats in de voor-laatste ronde. Van den Eerenbeemt/Florijn/Zwol- le/Rienks achter wereldkampioen Canada. In een race waarin alle zes boten beneden de 6-minutengrens bleven zorgde de Oranje-equipe voor een zeer sterke tweede kilo meter. Halverwege de 2000 meter voer de combinatie nog in vierde positie. De verschillen met de ove rige kanshebbers waren zeer ge ring. De Nederlanders, met Leide- naar Ronald Florijn, waren op de tweede kilometer veruit de snelste ploeg. Nog geen viertiende secon de na de houders van de wereldti tel ging de boot door de finish. skiffeuze Harriet van Ettekoven werden uitgeschakeld. De skiffeu ze van Nereus moest het onder meer opnemen tegen de Ameri kaanse Anne Marden, winnares van het brons tijdens de wereld kampioenschappen van 1985, de Russische Antonina Doemtsjeva, die vorig jaar deel uitmaakte van de dubbel vier die zilver behaalde, en de na ziekte teruggekomen Bel gische Ann Haezebrouck, in Los Angeles goed voor brons. Het drie tal was te sterk voor de overige deelneemsters. Voor Harriet van Ettekoven was de vijfde plaats de hoogst bereikbare. Het nationale lichte mannen- roeien zal ook dit jaar wel niet met lauweren getooid worden. De tijd dat voor de Oraiye-equipe deelne men aan wereldkampioenschap pen gelyk stond met het winnen van medailles is al zoh vijf jaar voorbij. Van de drie Nederlandse lichte mannen boten die zich plaat sten voor de halve finales kwam slechts de dubbel twee verder. Het is echter uiterst onwaarschijnlijk dat de Triton/Okeanos-combinatie in de eindstrijd een rol van beteke nis kan spelen. Mark Emke en de Nederlandse lichte vier zonder stuurman wer den uitgeschakeld. De skiffeur van RIC lag reeds snel in kansloze posi tie. Als laatste ging hij door de fi nish. Ook de vier zonder stuurman mocht zich geen illusies maken. De zesde positie kon dan worden over gedaan aan de Westduitsers. Maar daarmee is ook alles gezegd.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15