Zo zacht als borstplaat Blinde bouillon Nijdam doorbreekt hegemonie Post Paprika staat er gekleurd op Oegstgeest hoopt op troostprijs LD Cup Zege in proloog Ronde van Nederland Dubbels rechtstreeks door Nieuw waterijsje van Davino: Kaarsendover DINSDAG 19 AUGUSTUS 1986 DO/ST PAGINA 11 LEIDEN - Oegstgeest en LDWS stellen morgenavond (18.45 uur) alles in het werk om 500 gulden aan de clubkas toe te voegen. Dat is de prijs die behoort bij de der de plaats in de strijd om de LD Cup, die het afgelopen seizoen wegens de slechte weersomstan digheden niet compleet kon wor den afgewerkt. Ook de finale tus sen Noordwijk en Lugdunum moest worden verzet (naar 26 au gustus). Op het veld van UVS is Oegst geest er alles aan gelegen na de prijs van 1000 gulden voor de beste afdelingsclub ook de bij de derde plaats behorende 500 gul den op te strijken. De ploeg van Henk Swaak, die aan het einde van het seizoen Dick Boesveld opvolgde, toonde zich in de LD Cup bijzonder succesvol. Na overwinningen op Docos, Sleu tels, SJC en RCL stuitten de Oegstgeestenaren uiteindelijk op Lugdunum, dat in de laatste mi nuut van de wedstrijd de over winning naar zich toetrok. In de competitie daarentegen was er geen enkele ploeg die Oegstgeest een halt kon toeroe pen. Reden waarom de formatie dit jaar in de vierde klasse van de KNVB uitkomt. De voorberei dingen op het nieuwe seizoen zijn inmiddels in volle gang, maar 'tussendoor' wil de ploeg nog wel even de derde plaats in pikken. "Die 500 gulden is natuurlijk altijd meegenomen voor de club", weet Henk Swaak, de Zoe- terwoudse oefenmeester in Oegstgeester dienst. "Het is dus geen gewoon oefenduel, ook al is de aardigheid er een beetje af. Het was natuurlijk leuker ge weest als die wedstrijd inder daad aan het einde van het sei zoen had kunnen worden ge speeld". "We hebben te maken met vakanties en blessures. Oegst geest heeft in korte tijd een groot aantal oefenduels gespeeld. Maar we zullen er alles aan doen die derde plaats te pakken". Siem van der Ham, trainer van LDWS, heeft zijn elftal in de voorbereiding wel steeds zien winnen, maar niet goed zien spe len. "Het gaat nog niet zoals het moet. Maar ik heb er vertrouwen in dat het beter zal gaan. Op pa pier hebben we, zeker met Ri chard Klein en Piet Sloos er bij, een aardig team. Ik hoop dat LDWS zich tegen Oegstgeest van zijn beste kant zal laten zien". Leidens ontzet De Leidse voetbalvereniging ZLC organiseert deze week het zogenaamde Leidens Ontzet 100 toernooi. Het evenement is ge schoeid op de leest van het Am sterdamse 700- en het Rotter damse AD-toernooi, met dien verstande natuurlijk dat in het geval van de Morsch-club uitslui tend amateurverenigingen acte de presence geven. De vier deelnemers aan het herinneringstoernooi - de stad viert voor de 100ste keer het Ont zet van Leiden - zijn tweedeklas ser Lugdunum, de vierdeklas sers Sleutels en VTL en afde lingsclub ZLC. Het ligt in de be doeling van organisator en erelid Cees Scheffer om van het toer nooi, dat mede geldt als voorbe reiding op de competitie, een jaarlijks terugkerend gebeuren te maken. Het mini-toernooi omvat drie speeldagen, te beginnen op don derdagavond wanneer Sleutels en ZLC om 19.00 uur de spits af bijten. Voorafgaande aan die wedstrijd spelen de F-junioren van beide clubs tegen elkaar, Een dag later, op vrijdag, treden VTL en Lugdunum eveneens om 19.00 uur aan. Ook hier vooraf een wedstrijdje tussen de F- teams van de verenigingen. Het toernooi wordt besloten op zondag met om 12.00 uur het duel tussen de verliezers en om 14.30 uur de finale. Uiteraard weer voorafgegaan door de be slissende partijtjes van de jong ste deelnemers. De bijbehorende bekers en geldprijzen (de win naar ontvangt ƒ400,-, de nummer twee ƒ300,- enz) worden uitge reikt door de heer Rórsch, de voorzitter van de 3 Oktober-Ver eniging. De volgende oefenduels wor den deze week afgewerkt: Vanavond RCL - Katwijk; Sleutels - Noordwijk Woensdag Lugdunum - Telstar 2; Voorburg - LFC; Rijnsburgse Boys - Blauw Wit; Teylin- gen - Lisse Donderdag Roodenburg - UVS; ZLC - Sleutels Vrijdag VTL - Lugdunum (bij ZLC) 1. Italië 6.48.56.2. Finland 6.51,20,3. Neder land (Ten Have/Van der Velden) 6.56,86. skif (winnaar naar de halve finales, de ove rige boten naar de herkansin, Vrouwen, 200 meter schoolslag: 1 Silke (Ned) 7.37,95. Hörner (OD1) 2.27,40 (wereldrecord), 2. Ta- nia Bogomilova (Sov) 2.27,66, 3. Hillary Higson (Can) 2.31,34. ingen i (Fin) 7.21,87, 5. Kelderman Eerste prijs: geen i Tweede prijs: 7 wir 1.501,70 ontvangen Derde prijs: 111 wir ontvangen Toto-gelijk Eerste prijs: geen wuuium Tweede prijs: geen winnaar Derde prijs: 1 winnaar, die bruto f, 1.559,40 ontvangen Vierde prijs: 219 winnaars, die elk f. 11,00 ontvangen Ducrot (Ned), 130 km van Vail naar Copper Mountain in 3 uur 21 minuten en 39 seconden, met tijdvergoeding 3.21.09, gemiddelde snelheid 38,680 km/uur, 2. Va- lerio Piva (Ita) 3.21.50, met tijdvergoeding 3.21.30,3. Todd Gogulski (VSt) 3.21.52, met tijdvergoeding 3.21.42, 4. Davis Phinney (VSt) 3.21.52, 5. Bernard Hinault (Fra), 6. Phil Anderson (Aus), 7. Eric Breukink (Ned), 8. Adri van der Poel (Ned), 9. Pascal Simon (Fra), 10. Jèff Pierce (VSt). Het algemeen klassement na de elfde etap pe is: 1. Hinault 28 uur 26 minuten en 55 seconden, 2. Pierce op 1 minuut en 16 se conden, 3. Anderson op 2.37,4. Lemond op 2.47, 5. Hampsten op 3.42, 6. Shapiro op 4.43, 7. Kuum op 4.48, 8. Moreno Argentin (Ita) op 5.22, 9. Bruno Cornillet (Fra) op 5.31, 10. Piva op 6.26. (Sov) 4.22,03, 3. Alex Baumann (Can) 4.22,58. Vrouwen, 200 meter vrije slag: 1. Heike Friedrich (OD1) 1.58,26. 2. Manuela Stell- mach (OD1) 1.58,90, 3. Mary T. Meagher (VSt) 2.00,14, 4. Conny van Bentum (Ned) 2.00,26, 5. Mary Wayte (VSt) 2.00,44, 6. Sil via Poll (Costa R) 2.02,17, 7. Tanya Vannini (Ita) 2.02,52, 8. Annemarie Verstappen (Ned) 2.02,65 Mannen, 100 meter vlinderslag: 1. Pablo Morales (VSt) 53,54, 2. Matt Biondi (VSt) 53,67, 3. Andrew Jameson (GBr) 53,81, 4. Michael Gross (WD1) 53,87. B finale: 15. Gerard de Kort 55,95, 16. Frank Drost 56,17. Dubbel vier (de nummers een, twee en drie naar de halve finales, de overige boten naar Staveren (Ned) de herkansing): 1. Nederland (Van den Eerenbeemt/FlorUn/ Zwolle/Rienks) 6.02,05. Acht (winnaar naar de finale, de overige boten naar de herkansing): 1. Italië 5.43,27, 6. Nederland (De Widt/A. de Vries/Mulder/Ponsen/AlgieAVessel/ Kam/T. de Vries/Roos,strmn) 6.00,17 Philips sponsor van Spelen? seconden (51,275 km/uur), 2. Eric Vande- raerden (Bel) op 3 seconden, 3. Mare So- mers (Bel) op 0,08, 4. Bert Oosterbosch VEENENDAAL (ANP) - Jelle Nij dam maakte zich in de proloog van de 29e Ronde van Nederland sterk voor twee zaken: natuurlijk het be halen van de zege, voor zichzelf en de ploeg Raas, maar ook voor het doorbreken de hegemonie van de formatie van Peter Post. Hij be reikte beide doelen op een snelle fiets, die behalve een dicht achter wiel en een ossekopstuur geen bui tensporige snufjes bevatte. In Veenendaal versloeg Nijdam Eric Vanderaerden, winnaar van de vorige editie, met drie secon den. De Belg Mare Somers volgde op acht seconden. Post moest zich, naast de klassering van Vanderaer den, troosten met die van Bert Oos terbosch (vierde), pas hersteld van een knieholte-ontsteking, en de Australiër Alan Peiper (vijfde) in de subtop. Vorig jaar won de ploeg Post vier ritten. Nijdam trok de lijn door, die hij in de Tour de France even had on derbroken. In de proloog, gewon nen door met supersonisch mate riaal rijdende Thierry Marie, werd hij vijfde. Met last in de luchtwe gen als oorzaak en een lekke band als aanleiding stapte hij in de zesde rit af. Hij herstelde zich na een reeks criteriums in de Ronde van Denemarken: tweede in de proloog en winnaar van de eerste rit. Veel van de 97 profrenners in de opening van de Nederlandse ronde hadden moeite met het snelle par koers door de straten van de groe ne gemeente Veenendaal. Nijdam niet. De Westbrabander durfde het aan de bijna vijfduizend meter met een gemiddelde snelheid van ruim 51 kilometer af te leggen. Natuur lijk had hij het geluk, dat de mees ten zich niet al te druk maakten, in de wetenschap dat Nijdam en Van deraerden de favorieten waren. „Ik trok mijn eigen plan", vertelde Nij dam, die sinds zijn profdebuut in 1984 voor de vierde keer een pro loog won. „Ik heb niet gelet op de concurrentie". Van de potentiële kandidaten voor de eindzege van de 29e Ronde van Nederland nestelde Peter Ste- venhaagen, die zich in de witte trui van het jongerenklassement hulde. zich op de zesde plaats op dertien seconden van de winnaar. Johan Lammerts, de sterkste in de ronde van twee jaar geleden, werd tiende op achttien seconden. Lammerts behoorde trouwens tot de uitge dunde Franse ploeg van Vallaeys, die met slechts zéven van de tien man kwam opdagen. Tot de afzeg gers behoorde Vincent Barteau, vorig jaar nog gele-truidrager in de Tour en dit jaar al in de tweede rit uitgevallen. Coors Classic Jelle Nijdam en Maarten Ducrot hebben hun baas Jan Raas een ui terst leuke maandag 18 augustus bezorgd. Nijdam won de openings tijdrit van de Ronde van Neder land, een paar uur later en heel wat kilometers van Veenendaal, won Ducrot de elfde etappe van de Coors Classic, een rit van 130 kilo meter tussen Vail en Copper Mountain. De Zeeuw bevond zich geruime tijd in het eerste peloton waar ook de Fransman Bernard Hi nault zitting had genomen. Onder leiding van de Amerikaan Jeff Pierce ontstond met nog dertig ki lometer te rijden, een select gezel schap. Aanleiding was een bonifi catie-sprint die Pierce graag wilde winnen. Hij kreeg behalve Hinault en Ducrot ook de Australië Phil Anderson en zijn landgenoot Davis Phinney, al winnaar van twee etap pes, mee. Opvallendste afwezige was de nummer twee uit het alge meen klassement, de Amerikaan Greg Lemond. In de afdaling van de Freemont Pass achtte Ducrot de tijd gekomen de groep te ontvluch ten. Hij wist dat hij in een peloton met een ras-sprinter als Phinney geen schijn van kans zou hebben als de vluchters bij elkaar zouden blijven. Niemand reageerde alert op de poging van de Nederlander die in hoog tempo rijdend weg bleef. Hinault maakte het weinig uit. Hij behield de leiderstrui en breidde het verschil met Lemond verder uit. (Ned) op 0,09, 5. Alan Peiper (Aus) op 0.11. 6. Peter Stevenhaagen (Ned) op 0,13, John Bogers (Ned) op 0,14, 8. Marco der Hulst (Ned) op 0,18, 9. Gerrit Solleveld (Ned) zelfde tijd, 10. Johan Lammerts (Ned) z.t., 11. Noël Segers (Bel) z.t., 12. Jac ques Hanegraaf (Ned) op 0,19, 13. Gert Ja- kobs (Ned) op 0,20,14. Imanol Murga (Spa) z.t., 15. Willem van Eynde (Bel) op 0,21,16. Willem Wijnant (Bel) z.t., 17. Steven Rooks (Ned) z.t., 18. Gerrie Knetemann (Ned) z.t., 19. Martin Kemp (Ned) op 0,22,20. Guy Nu- lens (Bel) z.t. Stand in groep B: Nieu w-Zeeland Argentinië Sowjet Unie West-Duitsland Ver. Staten Ierland 3 1 2 0 4 5-4 3 1 2 0 4 3-2 3 1113 7-7 3 1113 2-2 3 1 0 2 2 5-5 3 0 2 1 2 3-5 Mannen, halve finales: Groep 1: Italië - Cu ba 9-7, Joegoslavië - Spanje 10-6. Italië 2-4, Joegoslavië 2-3, Cuba 2-1, Spanje 2-0. Groep 2: Sowjet Unie - Frankrijk 13-4, Ver enigde Staten - West-Duitsland 10-9. Verenigde Staten 2-4, Sowjet Unie 2-2, West-Duitsland 2-2, Frankrijk 2-0. Voor 9e tot en met 16e plaats: Groep 1: Au stralië - Israël 11-1. Groep 2: Griekenland - Nederland 5-3, Bra zilië - Canada 9-4. Vrouwen Groep A: Verenigde Staten - Hongarije 11- 8, Canada - Noorwegen 11-6. Verenigde Staten 3-5, Canada 3-5, Honga- 3-2, Noorwegen 3-0. WK in Engeland Lichte vrouwen, les, overige boten naar de herkansingen) skif: 1. Attenberger (WD1) 7.57,66, 2. Delf- gaauw (Ned) 8.00,35. dubbel twee: 1. Verenigde Staten 7.18,92,2. Nederland (Hommers/Meliesie) 7.20,13. Zware heren: dubbel twee (de nummers een, twee en drie naar de halve finales, de overige boten naar de herkansing): 1. Sowjet Unie 6.31,21, 2. Nederland (Bak- ker/Nelis) 6.32,98. Twee zonder stuurman (winnaars naar de EINDHOVEN (ANP) - Philips stelt pogingen in het werk een van de hoofdsponsors te worden van de Olympische Spelen 1988. Dat heeft een woordvoerder van het bedrijf bekend gemaakt. De belangstel ling van het bedrijf gaat uit naar zowel de winterspelen in Calgary (Canada) als de zomerspelen in Seoel (Zuid-Korea). Het ipC heeft al overeenkomsten met drie hoofd sponsors afgesloten, Coca Cola, Kodak en Visa. Voor Philips worden de onder handelingen gevoerd door M. Kui ten. Hij maakt tevens deel uit van de Stichting Olympische Spelen Amsterdam 1992 en is als zodanig contactpersoon tussen Philips en de Stichting. Volgens de woord voerder van Philips zijn de onder handelingen nog in een zeer pril stadium. „Wij tasten de mogelijk heden af en het is nog niet te zeg gen op welke termijn er meer dui delijkheid zal zijn. Het afgelopen weekeinde was een IOC-delegatie in Nederland waar onder andere het wereldkampioenschap hockey voor dames werd bezocht. Er zijn ook gesprekken gevoerd over de sponsoring van de Olympische Spelen 1988", aldus de woordvoer der van Philips. 750,06 punten, 2. Tan Liangde (Chi) 692,28, 3. Li Hongping (Chi) 642,06,4. Mark Brads- haw (Vst) 628,95, 5. Niki SUykovic (Oos) 600,42,6. Albin Killat (Wdl) 591,78,7. Niko lai Drosjin (Sov) 591,78, 8. Massimo Castel- lani (Ita) 568,02,9. Piero Italian! (Ita) 567.64, 10. Edwin Jongejans (Ned) 546,18, 11. Ale- NOTTINGHAM (ANP) - De Nederlandse mannen dubbel twee en dubbel vier hebben zich op de tweede dag van de wereldkampioenschapen roeien in Nottingham, rechtstreeks geplaatst voor de halve finales. De andere vijf Nederlandse boten, die gisteren in actie kwamen, moeten morgen hun geluk beproeven in de herkansingen. Robbert Bakker en Jurgen Nelis, alsmede de vier gevormd door Herman van den Eeren- beemt, Ronald Florijn, Henk-Jan Zwolle en Nico Rienks, hadden het in zoverre gemakkelijker dan de andere Nederlanders, dat zij, zelfs als zij derde werden in de series, nog een ronde verder waren gekomen. ETEN EN DRINKEN Een ijsfabrikant met een sociale functie. Die omschrijving past de ijsfabriek Davino, gevestigd in het landelijke Wilp bij Deventer, als een goedzittende jas. Met die filo sofie wordt in het bedrijf gewerkt en de prijs van het produkt vastge steld. Directeur M. de Wit, gedu rende 25 jaar werkzaam in de ijs- branche, gaat er prat op dat zijn goedkoopste waterijsjes al tien jaar op vijftig cent kunnen worden ge houden. Het blijft een betaalbare frisse versnapering. "We kunnen bijvoorbeeld moe der en twee kinderen, die een dagje uit zijn, een ijsje bieden van 50, 60 en 75 cent en dat proberen we zo te houden", zegt De Wit, die om zijn publiek te leren kennen zelf achter de ijscokar is gaan staan. En daar zag hij dat de praktijk zijn theorie bevestigde: lang niet alle ijscoklan ten beschikken over een dik gevul de portemonnee. Davino, dat staat voor 'De Aan genaamste Versnapering In Nijme gen Omstreken', is evenals ande re ijsfabrieken in z'n nopjes met deze zomerse zomer. In Wilp wordt in deze toptijd dan ook onder hoogspanning gewerkt om de vraag te kunnen bijhouden. Die in zet ontsnapt niet aan de aandacht van de directie, die het personeel na een week op topsnelheid draai en, met een slagroomtaart naar huis liet gaan. Schone lucht De ijsfabriek, die in 1914 onder de naam IJsbeer in Arnhem begon, kwam via overnames in Amster dam, Vlissingen en Nijmegen uit eindelijk in Wilp terecht, vaart sinds een jaar onder de vlag van Unilever. Na een woelige periode, waarin op het laatst sprake was van sluiting, kwam De Wit als di recteur aan het roer. Hij blies de zaak nieuw leven in met gevolg dat de neergaande lijn op een normaal winstniveau kon worden gebracht. Nu heeft Davino een omzet in con sumentenwaren van zo'n 35 mil joen gulden. Het personeelsbe stand werd van 80 teruggebracht naar 45; daarnaast zijn er nog tien parttimers werkzaam. In Wilp zit Davino op een prima lokatie: goed water en schone lucht (heel belangrijk voor de be reiding van ijs) en de mentaliteit van het personeel is ook oké. "Dit kleine dorp", zegt directeur De Wit, "praat over 'onze' fabriek. Het is net een grote familie en we doen alles samen". te komen, zit goed. Davino deed is gekomen dat schot in de roos met het wate- ment zich kan terug vinden. Kwali- rijsje Squeezup, dat behalve door teit staat voorop in Wilp. Iedere Italië ook door Amerika werd ont dekt. Zo gauw een fabrikant een nieuw produkt tegenkomt, pro beert hij dat voor zichzelf te clai men. Dat gebeurde ook met Squee zup. Het ijsje, door een nieuwe be reidingstechniek is de substantie zo zacht als borstplaat, wordt nu door Davino geproduceerd en geëxporteerd naar Italië, Duitsland en België. Momenteel heeft deze 'hoogvlieger' op vruchtenbasis drie smaken: citroen-sinaasappel, frambozen en sinas. Het is de be doeling dat dit ijs met vijf smaken wordt uitgebreid. Een hete z getijde waar ee droomt. Maar liggen is het ideale jaar- ijsfabrikant van ui een 'winterse' bij Davino niet twee uur worden monsters in de fa briek genomen, die in het laborato rium van Coberco in Zutphen wor den beoordeeld. De volgende dag is de uitslag binnen; is er iets mis, dan kan meteen aan de bel worden getrokken. Behalve aan de am bachtelijke aspecten wordt bij Da vino aandacht besteed aan de na tuurlijke samenstelling van het ijs. De synthetische bestanddelen zijn er al uit verdwenen en alleen na tuurlijke vruchten worden erin verwerkt. „Nu zijn we bezig de kleurstoffen terug te brengen", al dus De Wit, een man die gek is op ijs en likkebaardend kan bladeren in zijn encyclopedie: een dik boek met alle ijsjes van de wereld erin. Directeur De Wit geniet van het wakker. De cijfers van de afgelo pen slechte zomermaanden wijken niet veel af van een goed seizoen. De Wit heeft er geen verklaring voor, maar is er wel blij mee. De ijsconsumptie, in Nederland met 6,6 liter per hoofd t de lage kant, Hph™nikim> Er werd schamper gelachen, toen - Van de vijftig miljoen kilo die jaar Vitamineriik ieen kleine twinüg jaar geleden - ïiik, w„rrf„n ™i»iw Hri.. vuammeriJK fwoJna enkele pionierende tuinders de na" Nederland zeer exotische pa prika eens onder glas wilden pro- gespreid. De branche kent twee tegoriën: het impuls-ijs (de kleine beren.^W^t het'waTmtem^nnende De paprika is een zeer vitamine- rijke groente. Honderd gram papri ka bevat de volgende voedingsstof- taartpn riif» hnp ot>lr mk klinkt ucie»- "«"It llCL w«i..i«ii ..iiwiuc Ka gedurende twintig jaar. h^meestfn dtfwfnterdeweenaar kru.dacht.ge gewas met 2'n soma zag je alleen g of rood het meest in de winter de weg de consument vinden. Bij vakan tiegangers te bespeuren om 'uit' te eten eigen caravan en dan wordt als zoete vruchten had Amerika. Pas in de 16e en begin werd de nu zo onmisbare ren veel gebeurd met de papri ka gedurende twintig jaar. Vroeger zijn geel, wit, paars of zwart al heel ge- Water: 91 g; calcium: 15 mg. Eiwitten: 1 g; ijzer: 0,5 mg. Helaas is de buitenlandse vraag naar deze nog nieuwe kleu- groot, dat men ze hier nog dessert intoenemendVmate de iis paprika inEur°Pa ingevoerd Hoe- zelden in de winkel tegenkomt. Er dessert in toenemende mate de ijs- snrnrnjppn hpwprpn. dat. rit hf>t ,„i<v i;i taart geserveerd. Een gevolg prijsbewust worden, denkt De Wit. Natuurlijk De Wilpse ijsfabriek wedt niet op één paard. Om de klappen van minder renderende perioden op te vangen levert Davino ijs aan Albert Heijn (onder eigen merknaam) en de Hema; de horeca is er voor de categorie schepijs en de kant-en- klare roomijsballen, een nieuw ar tikel. Tenslotte is er nog de afde ling diepvriesgebak en puddingen. wel sommigen beweren, dat dit het werk van Columbus is geweest, wordt pas twintig jaar na diens reis melding gemaakt van de paprika. Vandaag de dag behoort de papri ka tot de standaarduitrusting van elke keuken. Inmiddels is van schamper la chen over Hollandse paprika geen sprake meer, omdat waarschijnlijk ook de ongelovigen van toen beho ren tot de trotse telers van de 300 hectare paprika. De paprika is - be halve een onmisbare energiebron Smaakverschillen De smaken van de diverse kleu ren verschillen enigszins van el kaar. Rood is pittig-zoet, groen smaakt weer sterker, geel smaakt heel zacht-zoet en wit is weer iets zachter, maar weer minder zoet. Zwart of paars is ook vrij sterk. Het hele kleurenscala leent zich erg goed voor een kleurige gemengde paprikasalade. Er is echter nauwelijks een veel- zijdiger groente, want warm ge vuld is de paprika een succes. Een tip, om ze handig te vullen en in de pan, vuurvaste schaal of in de oven even Brabants als de Bosche bol. Een langwerpig rechtop te laten staan: snijd de kap De Wit omschrijft zijn ijs als een en de pittigste aller groente - produkt dat ambachtelijk tot stand belangrijk exportartikel geworden. Nieuw produkt De concurrentie onder de ijsfabri- kanten is groot. Wie het geluk heeft tijdig met iets nieuws op de markt Worstebroodje verovert Nederland Het Worstebroodje broodje, waarin een worstje verpakt zit. In menig Brabants dorp dankt de met de steel eraf en snijd aan de plaatselijk favoriete bakker zijn roem juist aan dat zondagse broodje. Ze onderzijde een plakje van de papri- horen bij het zondagse ontbijt en worden dan warm gegeten. ka af. Dit kapje stopt u terug via de Het Brabantse Beckers, een begrip in de snackbarwereld, heeft in zijn opengesneden bovenzijde. De vul- assortiment ook die worstebroodjes ingevoerd. Als normale broodjes, ling kan zo niet weg'lopen' en de maar ook als mini-broodjes. In een vrij unieke verpakking, die de brood- vrucht blijft op het recht afgesne- jes heel lang vers houdt. Ook tot eigen verbazing heeft het Deurnese den randje goed staan. Na het vul- bedrijf gezien dat er buiten de traditionele worstebroodgrenzen een len wordt de 'deksel' er weer opge- groeiende belangstelling is. Het worstebroodje, beleeft, anders gezegd, zet. Uiteraard worden bij elke be- een steeds grotere erkenning. Niet alleen als ontbijdverrassing, maat ook reidingswijze de zogenaamde zaad als snack, later op de avond. lijsten verwijderd. Koolhydraten: 0 g. Vitamine C: 150 mg! Natrium: 6 mg; kcal: 28. Magnesium: 250 mg; kjoule: 117 Het beste bewaart u paprika bij een temperatuur tussen 10 en 13 graden Celsius. Kaarsen aansteken doet de oprech te Nederlander eigenlijk alleen met Kerstmis. Een calvinistisch volkje als wij zijn laten wij het de rest van het jaar over aan de katholieken. Misschien zouden wij een voor beeld moeten nemen aan de Scan- dinaviërs die elke avond minstens één kaars aansteken. Het is daarom ook niet verwon derlijk dat uit die streken een auto matische kaarsendover afkomstig is, geïmporteerd door Ajay Kumar in Enschede. Dit apparaatje, de Angla Vakt (schutsengel), zorgt er voor dat de kaars bijtijds dooft en niet eindigt als een kaarsvetvlek in het tafellaken. Het principe is zeer eenvoudig. Wanneer de kaars op brandt wordt het klepje niet langer tegengehouden en dooft de vlam. Voor ongeveer twaalf gulden is de schutsengel te koop in zaken voor huishoudelijke artikelen en warenhuizen. Wie zelf wel eens bouillon trekt, weet hoe moeilijk het is om een volkomen helder resultaat te berei ken. Meestal is de bouillon troebel geworden. Een kok spreekt dan van 'blinde bouillon', en hij zal het koksmaatje dat daarvoor verant woordelijk is ongetwijfeld flink de pan uitvegen. Pinceren Wie volmaakt heldere, bruin bouillon wil maken, gaat als volgt te werk. Neem 2 a 3 kilo in stukken gehakte beenderen en 1 a 2 kilo schenkel van het rund. Natuurlijk is ook met wat kleinere hoeveelhe den te werken, maar bouillontrek- ken gaat nu eenmaal beter in het groot. Die beenderen moeten eerst ongeveer een uur in de oven bruin worden. De kok noemt dat aanzet ten, of in zijn eigen keukenfrans pinceren. Dan doet hij ze over in een grote pan en giet er 10 liter koud water bij. Dat brengt hij aan de kook en hij schept het schuim er regelmatig af. Het is van belang dat dit aan de kook brengen lang zaam gebeurt, want juist daardoor voorkomt men het 'blind' worden. De eiwitten uit het dierlijk mate riaal stollen door de verhitting en en zetten zich als schuim aan de oppervlakte af. Nu wordt de hittebron getem perd tot de vloeistof net niet meer kookt (ongeveer 95 graden Celsius) en er moet nu een bouquet garni worden toegevoegd van ui, prei, wortelen, selderieknol, peterse- liestelen, laurierblaadjes, kruidna gelen, peperkorrels, tijm en folie. Zo dient de bouillon zeker vier uur te trekken, maar zes uur of nog wat langer kan zeker geen kwaad. Schep nu alle grote stukken uit de pan en zeef (passeer, zegt de kok) de bouillon door een doek. Het mooist is natuurlijk een echte pas- seerdoek, maar met een andere lap lukt het ook wel. Maak de doek wel van tevoren nat. De kok legt zijn doek in een puntzeef, een chinois. Het resultaat is een tamelijk helde re bouillon. Tweede keer Nog even wat keukengeheim tussendoor. Het uitgetrokken schenkelvlees kan heel goed wor den verwerkt, tot kroketten bij voorbeeld. Zonde om het weg te gooien. Maar ook kan remouillage worden toegepast: in vlees en beenderen zitten nog heel wat ex- tractstoffen, die er bij een tweede keer bouillontrekken uitgehaald kunnen worden. Het resultaat is weliswaar niet zo geweldig fijn, maar voor een gebonden soepje is een dergelijke bouillon nog heel goed. Nu gaan we de bouillon, die of wel per ongeluk blind geworden is, of in elk geval toch niet volmaakt kristalhelder is, clarifiëren. Op z'n eenvoudigst gaat dat door er flink wat ijsblokjes pardoes aan toe te voegen. Daar 'schrikt' de bouillon van, en de eiwitresten zakken naar de bodem van de pan. De meestal in restaurantkeukens toegepaste methode gaat echter als volgt. Laat de bouillon afkoelen en schep het vet eraf. Maak intussen een klein bouquet garni en ver meng dat met 100 g gehakt van ma ger rundvlees en het wit van twee eieren. Roer dat door de ontvette bouillon en breng deze langzaam aan de kook. Laat een kwartiertje trekken, roer af en toe. De eiwitten stollen en nemen de verontreini gingen mee naar het oppervlak. Schep die er inderdaad onsmake lijk uitziende viezigheid eraf en passeer de bouillon door de étami- ne (de passeerdoek). Het resultaat is inderdaad verbluffend van hel derheid. Wie een volmaakt resultaa wenst, moet nu eenmaal niet tegen enige arbeid opzien. Toch zal een dergelijke werkwijze in de huis houdelijke keuken maar zelden worden toegepast. Het hoeft ook niet beslist - soep van nog enigs zins troebele bouillon is net zo lek ker. Maar wie aspic wil maken, die kristalheldere, gestolde gelei, zal toch heus geen blinde bouillon kunnen gebruiken. Het zal opvallen dat aan de bouil lon nog geen zout is toegevoegd. Het is beter dat nog niet te doen, want vaak moet bouillon nog wor den gereduceerd, ingekookt tot een kleinere, maar meer geconcen treerde hoeveelheid. Zout zou dan al gauw té zout worden. Breng daarom bouillon pas op smaak vlak voor u hem gebruikt. Sausen Krachtige, flink ingekookte en dus geconcentreerde bouillon noemt de kok een fond, een basis. Hij gebruikt ze voor het maken van allerlei sauzen. Ook de naam fumet wordt vaak gebruikt voor zo'n ster ke, geurige vloeistof die als hij is afgekoeld vaak vanzelf al een beetje dikkig is, omdat hij gaat ge leren. Als de fond tot stroopdikte is ingedampt, spreekt de kok van gla ce de viande. Het is mogelijk - vooral met bouillon die van kalfs- beenderen is gemaakt - het redu ceren nog verder voort te zetten tot een vaste, snijdbare gelei ontstaat: aspic. In de moderne keuken wordt zoiets echter meestal ge maakt door gelatine in de fond op te lossen. Maar iedere restaurantkok die zijn vak respecteert, zal er op staan om de verschillende basis-bouil lons die hij gebruikt, altijd zelf te maken. Hoe langer hoe meer ama teurs die graag koken, doen dat ook. Tenslotte kan een geconcen treerde bouillon voortreffelijk wor den ingevroren. Een extra reden dus om, als u toch bezig bent, met een een flinke hoeveelheid te be reiden.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11