Gandhi wil terrorisme 'uitroeien' Nieuwe ramp voor Sahel-landen Hongerstaking gevangenen in Johannesburg Nieuw protest in Pakistan Glemp: Polen wil kerk vernietigen Tamils vielen in handen van 'mensensmokkelaar' Langdurige droogte leidde tot sprinkhanenplaag ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1986 BUITENLAND PAGINA 7 NEW DELHI (AP) - De Indiase premier Rajiv Gandhi heeft giste ren in een toespraak ter gelegenheid van India's 40ste Onafhan kelijkheidsdag gewaarschuwd dat de vooruitgang en eenheid van India worden bedreigd door toenemend sectarisch geweld. Maar hij beloofde dat India binnen enkele maanden verlost zal zijn van terrorisme. Gandhi zei dat sikh-extremisten 'op de vlucht' zijn en veel van hen in de staat Punjab worden gedood of gearresteerd. 'Religieus fanatisme is een slang vaardde het premierschap na de die wij moeten liquideren,' aldus moord op zijn moeder, Indira de premier, staande bovenop het Gandhi, die het slachtoffer werd Rode Fort in New Delhi en bevei- van sikh-extremisten, ligd door een glazen scherm en een De premier ondertekende verle- kogelvrij vest. In 1947 werd op de- den jaar een akkoord met gematig- zelfde plaats India's onafhankelijk- de sikhs en kondigde een vredes- i de 39ste verjaardag i verdrag aan voor Assam. Dit jaar waren er echter geen sensationele verworvenheden te melden. Het verluidt "op ëen'dodenlijst van ter- Punjab-akkoord heeft nog niet ge- roristen en de veiligheidsmaatre- leid tot de zozeer gewenste vrede. heid officieel geproclameerd. De 41-jarige premier staat i gelen tijdens de plechtigheid Afgelopen zondag werd de gene- „1 dan ook bijzonder strikt. Op de raai vermoord die in 1984 de op- muren van het fort stonden hon- dracht gaf voor de ontruiming door derden scherpschutters opgesteld, l}et leger van de Gouden Tempel in terwijl duizenden agenten de route Amritsar. Bovendien is Gandhi's beveiligden. De festiviteiten verlie- populariteit sinds zijn ambtsaan- pen echter zonder gewelddadige vaarding van bijna twee jaar gele protesten of noemenswaardige in- den aanzienlijk gedaald, cidenten. Gandhi legde gisteren de nadruk Gandhi's toespraak was aanzien- °P het probleem van religieus fun- Üjk minder uitbundig dan de vlam- damentalisme en sectarisch ge mende redevoering die hij verle- weid. 'Elke vorm van geweld is den jaar hield, de eerste in zijn verkeerd, maar de ergste soort ge- Beschermd door kogelvrij glas sprak Gandhi gisteren zijn rede uit ter gelegenheid v de onfhankelijkheid van India. 'Gearresteerde oppositieleiders moeten vrij' loopbaan als premier. Hij 12.000 zakenlui/ hoerelopers in één computer SAN JOSE (AP) - In California is een prostitutiebedrijf opge rold dat in de computer gege vens bijhield van 12.000, veelal prominente zakenlieden uit de hele wereld die van de djensten van het bedrijf gebruik hadden gemaakt. Het bedrijf in San Rafael had 117 prostituees in dienst die zich bij voorkeur met credit cards lieten betalen voor hun 'escort-diensten' die 160 dollar per uur kostten. Het bedrijf coördineerde de werkzaamhe den van vijf callgirl-organisa- ties met een gezamenlijke om zet van 25 miljoen dollar in acht jaar. Het moederbedrijf hield in de computers niet alleen de boek houding bfj, maar ook een over zicht van de verschillende klan ten die in de loop der jaren bij het bedrijf aanbelden. Daarbij ging het om namen van prosti tuees die zij lieten komen, se- xuele voorkeuren, commentaar van de prostituees en persoon lijke gegevens als naam, tele foonnummer, nummer van de creditcard en dergelijke. LAHORE/KARACHI (Rtr./AFP) - De Pakistaanse Beweging voor het Herstel van de Democratie (MRD) wil vanaf komende maandag mas sabetogingen houden om de vrijla ting te eisen van oppositieleidster Benazir Bhutto en honderden an dere tegenstanders van het bewind van president Zia UI Hacq. Uit pro test tegen hun arrestatie kwam het gisteren al in verschillende steden opnieuw tot ernstige ongeregeld heden tussen politie en demon stranten. en bevrijdden 48 duizenden MRD-sympathisanten deels politieke gevangenen. Ook i: de steden Badin en Dadu i onrustig. opgepakt. Het aantal doden gewelddadigheden van donderdag Lahore is opgelopen tot zes. Vol- weld wordt gepleegd van religie'. Hij pleitte voor reli gieuze verdraagzaamheid en be loofde dat de regering, 'desnoods met geweld', een einde zal maken aan het religieus fundamentalisme dat 'zijn lelijke hoofd opsteekt'. De wapenstok verspreid premier noemde het merkwaardig dat 'geweld en extremisme worden gepleegd in de naam van heiligen en goeroe's'. Gandhi riep de natie op tot na volging van de geweldloze traditie van Mahatma Gandhi, de grond legger van India's onafhankelijk heid. Bhutto werd donderdag, onaf- gens personeel van een plaatselijk hankelijkheidsdag in Pakistan, tij- ziekenhuis zijn donderdag twee dens een persconferentie in haar mensen bezweken aan hun schot huis in Karachi gearresteerd. De wonden. Volgens de autoriteiten 34-jarige leidster van de Pakistaan- zijn er drie doden en 17 gewonden Volkspartij PPP, die deel uit- gevallen, volgens de oppositie zijn maakt van de MRD, kreeg maand gevangenistraf die zij in eenzame opsluiting uitzit in Land- hi op 25 kilometer van Karachi. totaal zeker 11 doden. De MRD eist dat de president Zia uiterlijk op 20 september nieu we verkiezingen met deelneming van partijen aankondigt. Er wer den vorig jaar weliswaar verkiezin- positie de afgelopen dagen opge- gen gehouden maar daaraan moch- pakt. In verband daarmee liepen ten geen partijen deelnemen. Zia In de stad Karachi werden de de- Met haar werden honderden, de niet meer, aanhangers van de op- tientallen gearresteerd. Zieken huispersoneel zei dat zeker 60 tot de bijeenkomsten donderdag uit heeft evenwel al eens eerdergewei- op de ernstige gewelddadigheden sinds de president begin dit jaar na pur werd schade negen jaar van staat van beleg een burgerregering instelde. Volgens de ondergedoken MRD- woordvoerder Salman Tasser zijn alleen al in de provincie Punjab 70 personen zich hebben laten be handelen wegens verwondingen, In het wijk aangericht in een bank treinstation vernield. In het 100 ki lometer verder weg gelegen Thatta bestormden demonstranten een gerd toe te geven aan de MRD-eis. Zijn bewering dat de democratie reeds is hersteld is volgens Benazir Bhutto een lachertje. Zij vindt ook dat de regering van premier Mo hammad Khan Junejo geen enkele steun heeft van de bevolking- Buitenland kort Argentinië Generaal Ramon Camps, oud- hoofd van politie van de provincie Buenos Aires, is voor een Argen tijnse rechtbank beschuldigd van het schenden van de rechten van de mens in 250 gevallen en van an dere ernstige delicten. De procu reur wil een gevangenisstraf van 25 jaar tegen hem eisen. Camps staat onder andere terecht wegens wille keurige vervolging, marteling en moord. Koerden Turkse oorlogsvliegtuigen heb ben schuilplaatsen van Koerdische opstandelingen in Irak gebombar deerd. Het bombardement kwam vier dagen nadat 12 Turkse solda ten bij de grens werden gedood, zo heeft de Turkse regering meege deeld. Baby-moord In Los Angeles is een tienjarig meisje in §taat van beschuldiging gesteld wegens moord op een eén jaar oude baby. Zij wordt ervan verdaóht de baby te hebben ge wurgd toen zij op het kind moest passen terwijl haar vader met de moeder van de baby een avondje uit was. Het meisje, dat in afwach ting van haar proces in hechtenis is genomen, is waarschijnlijk de jongste persoon die ooit in het dis trict Los Angeles wegens moord is aangeklaagd. Chinese kerken Na 28 jaar stilzwijgen luidden gisteren op het rooms-katholieke feest van Maria-Tenhemelopne- ming de klokken van de rooms-ka tholieke kerken van Peking. De klokken van de hoofdkerk, de ka thedraal, riepen de gelovigen op naar een pontificale hoogmis ge zongen door.de bisschop van Pe king, mgr. Michael Fu Tieshan. De klokken van de rk kerken in Pe king hadden sinds 1958, een jaar nadat Peking met de Heilige Stoel had gebroken, gezwegen. Nu mo gen ze weer op vier hoogtijdagen luiden: Pasen, Pinksteren, Maria- Hemelvaart en Kerstmis. CZESTOCHOWA (AFP) - De Pool se kardinaal-primaat, mgr. Jozef Glemp, heeft de machthebbers in zijn land ervan beschuldigd dat zij de kerk willen vernietigen, maar, zei hij, de katholieken zullen zich daartegen vastberaden verzetten. In een toespraak tot een grote menigte die zich in Czestochowa had verzameld ter gelegenheid van Martelingen KOPENHAGEN (AP) - Een Deens centrum voor de behandeling van slachtoffers van martelingen heeft gisteren bekendgemaakt dat het afgelopen jaar ruim 100 personen zijn behandeld. Het merendeel daarvan was afkomstig uit landen in Zuid-Amerika. Het Revalidatiecentrum voor Slachtoffers van Marteling meldde in zijn jaarverslag dat in 1985 in to taal 64 patiënten hun behandeling in het in Kopenhagen gevestigde centrum hadden afgemaakt. Een woordvoerder weigerde de namen van de landen te noemen, maar in het rapport werd onder meer mel ding gemaakt van Iran, Irak en Turkije.. het feest van de Zwarte Madonna, de Poolse beschermheilige, protes teerde Glemp krachtig tegen de komende invoering van verplichte lessen in 'godsdienstwetenschap' op de middelbare scholen. De in troductie van deze 'nieuwe mate rie' in het onderwijsprogramma is niet bedoeld om de kennis van de leerlingen te vergroten, maar om de 'immense invloed' van de kerk te bestrijden en haar te vernieti gen, 'zoals de bedoeling van het marxisme is', aldus de kardinaal. De kansen voor de communisti sche partij om de kerk op deze wij ze ideologisch te bestrijden wor den in Polen niet hoog aangesla gen. Een aanzienlijke meerderheid van de scholieren neemt al regel matig deel aan door de katholieke kerk georganiseerde godsdienst lessen en wegens het gebrek aan gekwalificeerde docenten kan het nieuwe vak vooralsnog op maar enkele scholen worden ingevoerd. Glemp zei dat de kerk in Polen, 'die geen fanatisme, intoleratie of zegepraal preekt', zal opkomen voor haar recht van vrijheid van geloofsleer en religie. Hij waar schuwde de regering voor dergelij- den toegepast en die voor het gehe- *Glemp: niet zwichten. ke handelwijzen, die ook vroeger de 'Stalinistische' periode i Ie Poolse volk 'zi geweest. De kardinaal eiste verder in zijn schadelijk' zijn toespraak de vrijlating van alle po litieke gevangenen in Polen. JOHANNESBURG - Zeker 600 personen die onder de noodtoe stand gevangen worden gehouden in de Modderbee-gevangenis ten oosten van Johannesburg zijn in hongerstaking. Dit blijkt uit een brief, die uit de gevangenis is gesmokkeld en gisteren in de Weekly Mail werd gepubliceerd. In de brief staat, dat alle politieke gevangenen in de gevangenis, in totaal 601, sinds donderdag 14 au gustus in hongerstaking zijn van wege het congres van de regerende blanke minderheidspartij van pre sident Botha en de extra bijeen komst van het omstreden drieka- merparlement in Kaapstad, maan dag aanstaande. De gevangenen eisen, aldus de naar buiten gesmokkelde brief, on der meer de onmiddellijke ophef fing van de noodtoestand; de vrij lating van alle politieke gevange nen en het intrekken van de on langs tegen de wil van een meer derheid in het driekamerparle- ment doorgedrukte nieuwe veilig heidswetten. De gevangenen kla gen verder ook over de omstandig heden waaronder zij gevangen worden gehouden. door Ruud de Wit Zo noemen zij de gebrekkige me dische voorzieningen in de gevan genis, vooral gedurende de nachtelijke uren. Ook tekenen zij bezwaar aan tegen het feit, dat be zoekers die een gevangene willen zien, eerst naar Springs moeten gaan om daar toestemming te krij gen. De Zuidafrikaanse gevangenis- autoriteieten hebben ontkend dat er 60o gevangenen in Modderbee in hongerstaking zijn gegaan. „Het gebeurt wel vaker dat gevangenen aan een zogenaamde hongersta king beginnen, hetzij uit vrije wil of omdat ze daar van buiten de ge vangens toe zijn aangezet. Zij wil len hiermee een maximaal effect aan propaganda bereiken". Behalve met de hongerstaking van de Modderbee-gevangenen werd gisteren ook nog op een an dere manier gedemonstreerd tegen de noodtoestand. Duizenden stu denten en wetenschappelijke me dewerkers op vijf van de Zuidafri kaanse universiteiten hielden pro testbetogingen. Aan de Witwaters- randuniversiteit van Johannes burg kwamen ongeveer 2000 stu denten en stafpersoneel bijeen na dat ze daarte waren opgeroepen door de rector-magnificus, Karl Tober. Ook aan de Engelstalige universiteiten van Kaapstad, Gra- hamstown en Durban, alsmede aan de gemengde universiteit van de West-Kaap, eveneens in Kaapstad, werden soortgelijke bijeenkom sten gehouden. „Onze universiteiten hebben de zelfde opvattingen over de noodtoestand en zijn uiterst be zorgd over de recente gebeurtenis sen in het land. Wij zijn van me ning, dat de huidige crisis het re sultaat is van een jarenlange ach terstelling van een deel van onze bevolking, op zowel politiek als economisch gebied. Het onder- wijsverzet van de zwarte jongeren dat leidde tot een massale ondef- wijsboycot, fungeert aldus als het symbool van die achterstelling", aldus een verklaring. Visagist Way Bandy dood NEW YORK (AP) - Way Bandy, één van de beroemdste visagisten van de modewéreld en schrijver van een bestseller over schoon heid, is op 45-jarige leeftijd in New York overleden aan Aids. Volgens een vriendin van Bandy kreeg deze op de avond van zijn dood nog een ingelijste foto uit het Witte Huis toegezonden waarop hij staat met zijn cliënte Nancy Reagan. Andere beroemde cliënten wa ren Elizabeth Taylor, Raquel Welch, Catherine Deneuve, Lauren Hutton, Farrah Fawcett, Barbara Streisand, Gloria Vanderbilt en Cher. Bandy werkte met topfoto- grafen, onder wie Richard Avedon, Irving Penn, Helmut Newton en Francesco Scavullo. Het eerste boek dat Bandy schreef, heette Designing your facè en werd een bestseller in 1977. Zijn twee.de boek* Styling your face' kwam uit in 1981. Bandy, die werd geboren in Bir mingham in de staat Alabama, kwam in 1966 naar New York waar hij make-up- en schoonheidsspe cialist werd. In 1969 kreeg hij een baan als directeur van de make-up- afdeling van Charles of the Ritz. Twee jaar later verliet hij zijn be trekking en werd free-lance visa gist en adviseur voor cosmetica-fa- brikanten. LEIDEN - Leiden is maandagmid dag op de Duitse televisie te zien. Als onderdeel van het programma 'Te land, ter zee en in de lucht' wordt er een portret van de stad uitgezonden. De ARD maakte 26 en 27 juni op- de Leidse binnenstad. HAMBURG (Rtr./DPA) - De West- duitse politie heeft gisteren be kendgemaakt dat vluchtelingen- smokkelaars het in Honduras gere gistreerde 425 ton metende kust vaartuig 'Aurigal' hebben gebruikt om 154 Tamils van de Bondsrepu bliek te brengen naar Canada. Het schip is eigendom van een West duitser. Het hoofd van de politie van Hamburg, Dieter Heering, zei op ROME - Met een zucht van verlich ting begroette de hele wereld vorig jaar het einde van een jarenlange droogte in de Sahelzone, de Afri kaanse landen ten zuiden van de Sahara. Dit jaar worden diezelfde landen bedreigd door een nieuw gevaar: de regen die er voor zorgde dat er eindelijk weer kon worden geoogst schiep ook de voorwaar den voor dé ontwikkeling van een van de grootste vijanden van de oogst, de sprinkhaan. door Hein ten Kortenaar Voor de Nederlander, die de sprinkhaan ziet als een onschuldig en vrij komisch beestje en een sprinkhanenplaag alleen uit de Bij bel kent, is het onvoorstelbaar wat zo'n plaag betekent: het optrek ken, in dichte zwermen die de zon totaal kunnen verduisteren, van miljarden vingerlange vraatzuchte insecten, die over een front van soms honderden kilometers alles wat groeit verwoesten en, net als de droogte, niets anders dan een kale woestenij achterlaten. Het is, zeggen zij die het hebben meege maakt, een van de gruwelijkste en angstaanjagendste schouwspelen die er bestaan, en gelukkig ook een van de vele rampen waarvoor ons land van nature is behoed. Toch is het juist een Nederlander die als een van de grootste experts op het gebied van de sprinkhanen- bestrijding geldt en die op dit kri tieke moment de leiding heeft over het speciale rampencentrum van de FAO, de wereld-voedsel- en landbouworganisatie. In zijn bescheiden kantoortje in het FAO-hoofdkwartier in Rome zit dr. Lukas Brader als een veld heer tussen de landkaarten van Afrika en houdt elke morgen een stafbijeenkomst waarop de taken worden verdeeld en verslag wordt uitgebracht. De forse Drent (hij werd in 1935 in Assen geboren) is sinds vorig jaar, na enkele jaren als hoofd milieuzaken bij Shell Inter national, terug bij de FAO als di recteur van de afdeling planten- produktie en -bescherming („en blij dat ik terug ben"). Op 8 augustus benoemde direc teur-generaal Edouard Saouma hem tot hoofd van het rampencen trum voor sprinkhaanbestrijding. „Maar het is natuurlijk niet zo dat we daar nu pas mee beginnen: al in oktober hebben we de eerste waar schuwingen laten uitgaan, maar sindsdien heeft de situatie zich zo ontwikkeld, dat er noodmaatrege len moeten worden genomen". In vaktaal wordt er alleen van een 'plaag' gesproken als het over 'echte' sprinkhanen (in het Engels: locusts) gaat: zo is er nu in Zuid- Afrika en Botswana al sprake van een ware plaag van bruine sprink hanen, die ook omliggende landen als Zimbabwe, Zambia, Namibië, Angola en Mozambique bedreigen. Wat zich in de Sahelzone voor doet is een enorme aanwas van kleinere sprinkhanen (Engels: grasshoppers) en dat mag dan technisch geen plaag heten, maar in werkelijkheid is het er wel een, want de beestjes zijn even vraat zuchtig en bedreigen, als er voor het regenseizoen van eind augus tus geen forse maatregelen worden genomen, niet minder dan één mil joen hectare. Wat de situatie dit jaar bijzonder explosief maakt is de gelijktijdige aanwas van de vier voornaamste soorten sprinkhanen: de bruine (nu al een plaag in Zuid-Afrika en Botswana), de rode (in opkomst in Tanzania en al gesignaleerd in Zambia), de Afrikaanse trek- sprinkhaan (in Sudan, met uitlo pers in Uganda, Ethiopië en de Ro de-Zeevlakte) en de woestijn sprinkhaan (Saoedi-Arabië en het gebied rondom de Rode Zee). Dit verschijnsel, dat al in zestig jaar niet meer was voorgekomen, moet in de kiem worden gesmoord („of in de kiem, zo kunnen we het al niet meer noemen", zegt Brader), anders wordt heel Afrika ten zuiden van de Sahara met een on afzienbare ramp bedreigd. Door het feit dat de laatste grote plaag ruim veertig jaar achter ons ligt (1930 tot 1944) is de waakzaém- heid verslapt: de regionale organi saties die toen voor dat doel wer den opgericht hebben te kampen met achterstallige contributies en hopeloos verouderd materiaal. „Puur technisch bekeken hoeft het hele probleem niet te bestaan", zegt Brader. „Als al die landen een behoorlijk functionerende surveil lancedienst hadden, met de nodige vervoermiddelen, zodat ze in alle omstandigheden tijdig kunnen waarnemen dat er een probleem in wording is, kun je dat altijd onder de knie krijgen". Maar zo liggen de zaken nu een maal niet, en wat Brader nu te doen staat is, met behulp van het speciale noodfonds van ongeveer 20 miljoen dollar (waarvan 2,35 miljoen uit Nederland), het hoofd te bieden aan het ontstane pro bleem, voordat het zich ontwikkelt tot een werkelijke ramp. een persconferentie dat twee Sri- lankanen die donderdag in Ham burg werden gearresteerd, hadden bekend dat zij de reis hadden geor ganiseerd. Naar het Westduitse persbureau DPA vernam hebben smokkelor ganisaties voor tussen de vier- en zesduizend mark per plaats 800 scheepsplaatsen verkocht. Het on derzoek dat in de Bondsrepubliek plaats heeft, concentreert zich ook op de vraag waarom de Tamils de Bondsrepubliek op zo vluchtachti- ge wijze verlieten. Waar ze vandaan kwamen is in tussen opgehelderd. Heering zei dat de Tamils op 28 juli om half ze ven 's morgéns met de Aurigal uit Brake in Nedersaksen vertrokken. De kapitein kreeg voor de reis 500.000 mark. Op de twee aange houden, 37-jarige Tamils werd een naamlijst aangetroffen die de iden titeit van de vluchtelingen geeft. Hoevelen van de 800 Tamils ook inderdaad naar Noord-Amerika zijn gebracht, is de Westduitse po litie niet bekend. Vaststaat even wel dat enkelen wel betaald heb ben, maar niet zijn vertrokken. De vlucht uit de Bondsrepubliek is voor de gastarbeideradviseur van Arbeiterwohlfahrt in Stade, Abu Mahfouz, geen nieuwigheid. Al meer dan een jaar geleden meld den zich bij hem telefonisch vijf asielzoekers in Canada, die voor dien in het district Stade hadden gewoond. Een aantal Tamils die nu in Canada zijn, heeft met aan ze kerheid grenzende waarschijnlijk heid in het district Stade gewoond. Een Tamilarts die gisteren sprak over zijn lot als asielzoeker, zei ze ker te weten dat in de eerste plaats Westduitsers aan de brug op Cana da verdienen. Hij wees op de kapi tein van de Aurigal en zijn honora- Sinds maanden circuleerden ge ruchten die tot gevolg hadden dat de buitenlanders elkaar niet meer vertrouwden en de Westduitsers al helemaal niet. Zo zou de overheid van West-Berlijn de Tamils hebben willen afschepen naar Bangladesh, als men ze door de politieke toe stand niet terug kon sturen naar Sri Lanka. Abu Mahfouz noemde als redenen voor de vlucht ontevre denheid over de lange duur van de opnemingprocedure, verveling en eenzaamheid. Ook het arbeidsver- bod en de beperkte bewegingsvrij heid zat vele Tamils hoog.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7