LEIDSCH DAGBLAD mm HÉM U ZOEKT WERK? KUK EENS IN UW Geen melding ongeluk met kernwapens F.XTRA Wetenschap zoekt mysterieus middeleeuws boek Senaat: beperkte sancties Schade aan de 'Walrus' mogelijk 150 miljoen Demmenie mi 1» NU IN 65 BIOSCOPEN AUTOHEEMSKFRK Nederlanders steken zich weer in schuld Besteed 'ns één dagje van uw vakantie bij Oase, om de volgende 12 V2 jaar lekker te slapen! M ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38089 GRONINGEN (GPD) - Waar komt het middeleeuwse getijdenboek vandaan, dat afgelopen maandag het onverwachte hoogtepunt vormde van de tv-uitzending Tus sen Kunst en Kitsch? Wie maakte de fraaie miniaturen en wie was Brecht Johan Beertsoens, (of Bertszoon) die op de laatste pagina als de oorspronkelijke eigenaar wordt genoemd? Maar eerst en vooral: wie is de geheimzinnige mevrouw, die het kostbare kunstwerk tijdens de op namen in het Groninger Museum door de verraste AVRO-experts liet taxeren, om vervolgens met boekje en al weer in de anonimiteit te verdwijnen? „Alleen als we het antwoord we ten op die laatste vraag is er een kans dat we de overige raadsels kunnen oplossen", zegt dr. J. M. M. Hermans van de vakgroep Mediae- vistiek van de Groninger Universi teit. Sinds afgelopen dinsdag heeft deze handschriftkundige in span ning, maar tot nu toe vergeefs, ge wacht op een berichtje van de ge heimzinnige Groningse, van wie al leen bekend is dat ze in de stad woont, het boekje van haar moeder heeft geërfd en naar schatting tus sen de 30 en 40 jaar oud is. Dat neemt niet weg, dat alles wat zich in Nederland met midde leeuwse handschriften bezighoudt al intensief met de kwestie bezig is. En niet alleen in Nederland. Zo heeft prof. James Marrow van de universiteit van Berkeley in Cali- fornië, internationaal erkend als dè expert op het gebied van midde leeuwse miniaturen, al van zijn be langstelling blijk gegeven. Voorlo pig moeten de geleerden het echter doen met de schaarse beelden, die de televisie van het boekje heeft verspreid. Dr. Hermans bijvoorbeeld heeft die beelden al uitvoerig bestu deerd en zijn eerste conclusies ge trokken. Op grond daarvan ver moedt hij dat het boekje ergens in oost-Nederland gemaakt is, mis schien in Zwolle of Deventer, en dat het 'ergens' in het toenmalige bisdom Utrecht moet zijn ge bruikt. Het eerste leidt hij af uit de voor oost-Nederland typische randversieringen van de bladzij den. Het tweede uit het feit, dat op een van de getoonde bladzijden van het kalendarium de naam van de heilige Pontuanus prominent voorkomt, wiens naamdag alleen in het Utrechtse bisdom werd ge vierd. Dr. Hermans vermoedt, dat het boekje afkomstig is uit de moderne devotie-beweging van Geert Groo- te, wiens vertaling uit het Latijn in grote oplagen over het land is ge gaan. Het kan dan in Deventer ver vaardigd zijn, of in het Agnie- tenklooster bij Zwolle. De plaatjes kunnen weer elders gemaakt zijn, omdat de kloosters doorgaans al leen de katernen met de teksten le verden. Die werden dan elders in gebonden, waarbij een deel van de oplage werd voorzien van bijpas sende plaatjes. Welke meester de miniaturen ge tekend heeft zou prof. Marrow wel licht kunnen zeggen. Hij heeft ge vraagd afbeeldingen te sturen voor nader onderzoek. Maar buiten wat videoplaatjes zijn er geen afbeel dingen beschikbaar. Vast staat wel, dat het geheim zinnige getijdenboek nooit eerder in handen van hedendaagse weten schappers is geweest. In een kaart systeem in Leiden worden name lijk de gegevens van alle bekende middeleeuwse handschriften be waard en de naam van Brecht Jo han Beertsoens komt daar niet in voor. De nieuwsgierigheid van de ge leerden is er uiteraard alleen maar groter door geworden. Waarom de Groningse vrouw tot nu toe ano niem wil blijven is niet duidelijk. ROTTERDAM (GPD/ANP) - De brand van afgelopen donderdag aan boord van de Walrus-onder zeeër blijkt het hart van het schip te hebben getroffen, waar de gea vanceerde elektronische appara tuur staat opgesteld. „Dat is de gro te pech, waardoor de schade kan oplopen tot 150 miljoen gulden", verklaarde ir. Eijsker, directeur van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij, waar de onderzeeër wordt afgebouwd. Het voorschip met onder meer de torpedo-ruimte en het achter schip met de machinekamer,** die door waterdichte schotten van het middenstuk zijn gescheiden, heb ben geen schade geleden. Ir. Eijs ker: "Gelukkig is niet de hele boot afgebrand. Behalve het door de brand getroffen bovengedeelte van het middenschip heeft het alleen het daaronder liggende dek, met onder andere de bemanningsver- blijven rook- en waterschade opge lopen". De brand betekent dat de ge plande proefvaart van de Walrus volgend jaar april wordt uitgesteld. Voor Hollandse Signaal in Hen gelo betekent de brand een mee valler. De meeste apparatuur die is verwoest, kwam uit deze fabriek en zal dus nogmaals moeten wor den geleverd. De RDM is voor dit soort calamiteiten verzekerd. Man verdronken bij redden schaap LEIDEN - Een 62-jarige man uit Wassenaar is gisteravond overle den toen hij trachtte een schaap uit een sloot te trekken nabij de Dob- bendreef in Leiden. De man kreeg tijdens zijn poging om het schaap te redden vermoedelijk een hartin farct. Familieleden van de Wassenaar- der, die in de Stevenshof wonen, misten de man na verloop van tijd en* gingen naar hem op zoek. Toen ze Wassenaarder vonden was hij al overleden. Eerste hulp baatte niet is nu ook geautoriseerd voor: Personal Computers WENEN (AP) - De Vernigde Staten en de Sowjet-Unie wijzen een meldingsplicht voor ongelukken met kernwa pens af. De twee supermachten stemden gisteren in We nen wel in met een verplichte melding van kernongeluk ken en van 'gewone' ongelukken op militaire bases. In Wenen werd gisteren een confe rentie afgesloten van het VN- atoombureau (IAEA), waaraan door 62 landen werd deelgenomen. De bijeenkomst werd gehouden als reactie op het kernongeluk in Tsjernobil in april. Aanvankelijk zag het er naar uit dat slechts over een de melding van ongelukken in kerncentrales zou worden gespro ken, r in kernonderzeeërs of satellieten met nucleaire onderdelen. In een ander ontwerpakkoord zijn voorstellen gedaan voor het verlenen van financiële, techni sche en medische assistentie aan landen die door een kernongeluk worden getroffen. De twee akkoor den worden op de speciale IAEA- conferentie op 24 september ter r de meeste deelnemende goedkeuring voorgelegd BRUSSEL (ANP) - Bloemisten uit Gent hebben de Grote Markt sel bedekt met een grandioos bloementapijt van 550.00 begonia's en nog eens 15.00 dahlia's. Het karwei is in 300 manuren geklaard. landen bleken ook een meldings plicht te willen invoeren voor on gelukken met kernwapens. Als re den voor hun afwijzing noemden zowel de VS als de Sowjet-Unie 'een mogelijke aantasting van hun veiligheid". Frankrijk, een van de andere lan den die over kernwapens beschik ken, liet zich over de meldings plicht niet uit, maar de VS, Groot- Brittannië en China stelden voor het al dan niet verstrekken van in lichtingen over ongelukken met kernwapens op basis van vrijwil ligheid te laten geschieden en van geval tot geval te bekijken. Overeenstemming was er wel over een meldingsplicht van 'onge- Brus- lukken te land, ter zee, in de lucht de 112 leden. Tot die datum wordt de inhoud van beide akkoorden ge heim gehouden. De ziekte aids als dramatisch gegeven MEESLEPEND ONTI RO EREND SPECTACULAIR NIEUWE vestiging; LAM ME NS CHANS WEG 128 'VfUV. de ruimte', zoals in een ont werpakkoord is gesteld. Volgens een dergelijk akkoord zouden re geringen verplicht worden gesteld andere landen uitgebreid op de hoogte te brengen van ongelukken Demmenie Computers vStL. Wisselend bewolkt Vandaag wisselende bewolking en vrijwel overal droog. Middagtempera- tuur omstreeks 20 graden. Matige zuid westelijke wind, aan de kust nu en dan krachtig (kracht 6). Ook morgen en in het begin van de volgende week blijft het wisselend bewolkt, maar er kan dan af en toe een bui vallen. Het kwik blijft in de middaguren op 19 graden steken. 17 augustus Zon op 6.26, onder 21.00 uur. Maan op 20.32, onder 2.26 uur. Hoogwater in Katwijk om 1.34 en 14.20 uur, laagwater om 9.57 en 22.10 uur. 18 augustus Zon op 6.27, onder 20.58 uur. Maan op 21.01, onder 3.47 uur. Hoogwater in Katwijk om 2.38 en 15.16 uur, laagwater om 11.06 en 23.09 uur. DEN HAAG (ANP) - In de eerste helft van dit jaar hebben particulie ren voor 4,3 miljard gulden aan le ningen opgenomen. Dat is achttien procent meer dan in die periode in 1985. Sinds 1979 is de kredietverle ning niet meer zo hoog geweest. Economische Zaken heeft dit gis teren bekend gemaakt. Aan doorlopende kredieten en persoonlijke leningen is voor 3,8 miljard gulden opgenomen. Bij de gewone leningen bedroeg de stij ging 22 procent, bij het doorlopend krediet dertien procent. Bijna een half miljard gulden is geleend via het huurkoopsysteem, dat dealers Geen krediet Peru WASHINGTON (UPI) - Omdat Pe- ru in gebreke is gebleven bij het terugbetalen van zijn schulden heeft het Internationaal Monetair Fonds (IMF) het land gisteren uit gesloten van het opnemen van kre diet. Peru kan door dit besluit waarschijnlijk nergens meer geld kan lenen, ook niet bij commercië le banken. Peru is het vijfde land in de geschiedenis van de IMF dat zijn kredietrechten verliest. van autofabrikanten hanteren. Dat is een stijging van 24 procent. De totale Teenschuld' van de Ne derlandse huishoudens is nu geste gen tot 11,8 miljard gulden. Leiden bouwt stalen huizen (Van r verslaggevers) LEIDEN - Leiden gaat een voor Nederland uniek nieuwbouw project verwezenlijken. In de woonwijk Stevenshof worden 110 koopwoningen gebouwd met stalen wanden. De prijs is lager dan die van vergelijkba re woningen, terwijl de kwali teit volgens de ontwerper - de Voorhoutse architect Fons Ver- heijen - beter zal zijn. Door af wijkingen in materiaal, kleur en vorm zullen de woningen een blikvanger worden in de verder nogal eentonige nieuw bouwwijk. De woningen zullen voor een groot deel worden opgetrokken uit geprefabriceerde elemen ten. Dat wil zeggen dat deze huizen grotendeels worden ver vaardigd in de fabriek en straks kant en klaar op de bouwplaats arriveren, (zie pagina Leiden) Reagan kan stappen tegen Zuid-Afrika niet meer stoppen WASHINGTON (UPI/Rtr.) - De Amerikaanse Senaat heeft gisteren een voorstel aangenomen om be perkte strafmaatregelen te nemen tegen Zuid-Afrika om dat land te dwingen het apartheidssysteem af te schaffen. Verdergaande voor stellen van de Democratische af gevaardigden werden in de door Republikeinen gedomineerde Se naat verworpen. President Reagan is tegen sancties. De uitslag van de stemming over het pakket maatregelen was 84 voor en 14 tegen. Het gaat om het beperken van nieuwe Amerikaan se investeringen in Zuid-Afrika, het intrekken van de landingsrech ten van de Zuidafrikaanse lucht vaartmaatschappij, verbod op de invoer van staal, landbouwproduk- ten, kolen, textiel en het beperken van nieuwe leningen. Het Huis van Afgevaardigden heeft al eerder voor sancties ge stemd. Hierdoor is het vrijwel ze ker dat het voltallige Congres vol gende maand na I zal instemmen met sancties. Eerder tijdens het debat werd een motie verworpen die in het Huis van Afgevaardigden was aan genomen. Daarin werd opgeroe pen tot een bijna volledig han delsembargo en de volledige terug trekking van alle Amerikaanse be drijven uit Zuid-Afrika. De verschillen tussen de moties van het Huis en de Senaat moeten worden gladgestreken tijdens ver der overleg en worden goedge keurd in nieuwe stemmingen vol gende maand voor het wetsvoor stel naar president Reagan kan worden gestuurd. Mogelijk dat president Reagan zijn veto erover uitspreekt. Maar in het Congres i voorstellen zo'n veto ongedaan kan worden gemaakt. Defensiebegroting Ook op ander terrein heeft de Amerikaanse president gisteren te genslag te verwerken gekregen. Op de laatste dag voor zijn reces keur de het Huis van Afgevaardigden nog een defensiebegroting goed waarin belangrijke beperkingen zijn aangebracht in de plannen van Reagan ten behoeve van de wapen- beheersing.Onder meer worden al le kernproeven voor een jaar ver boden. In totaal trekt het Huis voor de fensie 286 miljard dollar uit, Rea gan wil 320 miljard hebben. Tv /iJUlJ®... V.-\v,ci> dd&L Slaapkamer Speciaal/aken BLK1SWIJK Hoefweg 137. tol.01892-16472. SMKDKKCHT U-eghwaterstraat 23' LKIDSCHKNDAM Winkelcentrum "laeidsonhage" Weigelia 8-11. tel.070-271769. CAPKLLK A/I) IJSSKL l.vlantsehaan 4 tel.010-4.r>l7H9. DIKMKN Meubelprnm tel. 01840-20066. nadeOpdeSniep I Neem nu een abonnement en beslis zelt hoe u belaaitiT per maand 22.70 per hall jaar 134,90 (alléén mogelijk met automatische betaling) q per jaar 256.90 per kwartaal 67.45uw voorkeur De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Naam: Straat: Postcode/Plaats Telefoon controle bezorging)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1