Moses grijpt naast record Koude start hockeyploeg Karpov komt tijd tekort Lewis buitenspel Concurrenten laten het afweten in West-Berlijn Jongejans in finale voor zege Eerste zwemgoud voor Canada ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1986 SPORT PAGINA 13 Veel moeite met Schotland AMSTELVEEN (GPD) - Hoewel land - zoals gebruikelijk - met drie gelouterd door talloze aanspreken- strafcorner-doelpunten uiteinde de successen blijft het Nederlands vrouwenhockeyteam op grote ternationale titeltoernooien lijk over de streep. In die produktie eiste ook Van Heumen later zijn aandeel op. Om ongekende drempelvrees demon- de jeugdige international te helpen streren. Op het wereldkampioen schap in Koeala Loempoer i had de coach - net als zijn collega's bij het honk- en softbal - met Le- op de Olympische Spelen in Los jeune vooraf een vijftal gebarente- Angeles in '84 struikelde de Oran je-equipe in de openingswedstrij den bijna over een aantal onbedui- kens afgesproken. Die communi catie met de 'bank' blèek redelijk effectief, al had het rendement gro- dende hindernissen om vervolgens ter kunnen zijn, want in totaal toch nog overtuigend als mocht Lejeune tien maal te finishen. Gisteren herhaalde cirkel verschijnen om zich op haar zich de geschiedenis in Amstel- specialiteit te onderscheiden. Dat lar Nederland bij de ouver- er 'slechts' drie maal werd ge- het zesde wereldtoernooi scoord, had evenwel andere c ken- Het aangeven en stoppen van de bal verliep mede door de stroef heid van de nieuwe grasmat zo moeizaam, dat de speelster van landskampioen HGC aan slaan soms helemaal niet toekwam. Het was overigens niet het enige struikelblok, dat Nederland op de weg tegen Schotland tegenkwam. De Britse vrouwen verloochenden in de allesbehalve sprankelende ontmoeting hun afkomst niet en AMSTELVEEN (ANP) - Op de openingsdag van de strijd om de wereldtitel vrouwenhockey in Amstelveen zqn direct al en kele verrassingen gevallen. Zo moesten West-Duitsland en Australië, respectievelijk in groep B en groep A, gelijke spe len toestaan aan respectievelijk Ierland (0-0) en Engeland (2-2). De Westduitse vrouwen, twee jaar geleden in Los Angeles goed voor Olympisch zilver, maakten een machteloze, ver krampte indruk tegen de goed verdedigende Ierse speelsters. Australië had alle geluk van de wereld. Nauwelijks een halve minuut voor het einde redde dank zij drie strafcorners sanne Lejeune met de grootst mo gelijke moeite (3-2) het ontwikke lingsland Schotland van zich kon afhouden. Van het zelfvertrouwen, waarvan coach en speelsters vooraf zo na drukkelijk blijk hadden gegeven ("Wij worden gewoon weer wereld kampioen") was op de goednieuwe astroturfmat van het Wagenersta dion in elk geval niets te merken. Zelfs de immer stoicijnse tech nisch leider Gijs van Heumen, die tijdens zijn zesjarige bewind nau welijks met sportieve teleurstellin gen werd geconfronteerd, was uit angst voor de slechtste toernooi- start-sinds-jaren nog nerveuzer dan zijn volgelingen in het veld. "Het was vandaag niet echt prettig op de bank", zo gaf de Bossche naar na afloop toe. "Maar, dat hoort er ook bij". Opmerkelijk genoeg bleven te gen Schotland uitgerekend de er varen krachten buiten beeld. Met uitzondering van doelvrouwe Det de Beus, die na haar hartinfarct een zeer overtuigende rentree maakte op het internationale plat form, gingen alle routiniers ten on der in het spanningsveld, dat ze zelf hadden opgeroepen. Ook Mar jolein Eijsvogel voerde dat als be langrijkste reden aan voor het feit, dat de Nederlandse ploeg er op de eerste dag niet in was gesTiaagd af te rekenën met de slechte traditie uit het verleden. "Niet alleen bij het publiek", zo stelde de aanvoer ster later vast, "maar ook bij ons is het verwachtingspatroon erg groot. We willen in eigen land op nieuw wereldkampioen worden. Dat zorgt bij zo'n eerste wedstrijd toch voor de nodige spanning. Ik denk, dat de druk nu een beetje van de ketel is. Het is nu zaak zo snel mogelijk weer in het goede rit me te komen". Koelbloedig De enige speelster, die deze neu rotische verschijnselen niet zo na drukkelijk demonstreerde, was Li- sanne Lejeune. De 23-jarige Haag se toonde zich een waardig opvolg ster van strafcornerspecialiste Fie- ke Boekhorst, die een half jaar ge leden als gevolg van een knie-ope ratie een einde moest maken aan haar hockeycarrière. Ondanks de reputatie van haar voorgangster, die in 116 interlands 128 goals pro duceerde, alsmede de grote verant woordelijkheid, die op haar schou- ders rust, ging de 22-voudige inter- buitengewoon jammer, vooral ook national kennelijk niet onder die, omdat er voor het lopen van een last gebukt'. Lejeune, die door Gijs wereldrecord sterke tegenstand i Heumen een beetje tegen haar nodig i LONDEN (ANP) - De achtste partij in de schaaktwee kamp tussen wereldkampioen Gari Kasparov en Anatoli Karpov werd gisteravond laat in Londen gekenmerkt door een unicum: Karpov moest op de 31ste zet opgeven we gens tijdsoverschrijding. Door deze zege leidt Kasparov de strijd met 4,5 tegen 3,5 punten. Tienmaal mocht Lisanne Lejeune aanleggen voor een strafcorner, driemaal rolde er e Nederlands vrouwenteam, dat dankzij Lejeune op de openingsdag van het WK hockey w i doelpunt uit voor het i van Schotland: 3-2. (foto ANP) Nimmer gingen de beide groot meesters in hun tweekamp-partij- en door de vlag. De met zwart spe lende Karpov wel, doordat zijn aanvankelijke voordeel gedurende een zeer spannende partij aanzien lijk slonk. Karpov had veel te veel tijd nodig om zich te herstellen. De nederlaag betekende voor Karpov een gevoelige tik na een slijtage slag, die zijn weerga niet kende. Reglementair moeten de groot meesters in twee en en half uur veertig zetten hebben gedaan. Kar pov had met nog tien zetten te doen de limiet bereikt, terwijl Kas parov nog tijd over had. De voor malige kampioen moet het week einde gebruiken om te herstellen. stijl, voor de solide, doch uiterst passieve verdediging. Het spel, dat beide grootmeesters al vele malen hadden gespeeld, leek op het bord te komen. Kasparov bekeek de stelling evenwel uit een andere positie. In de zevende partij kwam hij met zwart in grote moeilijkheden. Kar pov liet nu op de vijfde zet zien, dat hij inderdaad van plan was de rol len om te draaien: met Pf6 speelde hij de zet, die Kasparov vorig jaar in Moskou met succes had gehan teerd. De jonge wereldkampioen had in Londen in de zevende partij nog op zeker gespeeld met Pc6. Enkele in de Britse hoofdstad aan wezige grootmeesters merkten op, vlochten zoveel agressie en hard heid in het spel, dat hun technisch begaafde tegenstreefsters moeite hadden zichzelf op de been te hou den. "We bleven gegeven de om standigheden te mooi spelen", zo verklaarde Gijs van Heumen na derhand. "Dat is on^e fout ge weest. Dat mag ons tegen Enge land (vandaag - red.) niet gebeu ren, want reken er maar op, dat het zo'n zelfde soort wedstrijd wordt. Tegen Australië (zondag - red.) verwacht ik een veel beter duel". Verrassingen in Amstelveen Elspeth Clement uit de negen de strafcorner een punt voor de „Aussies". Het resultaat, 2-2, was uitermate gunstig voor Ne derland, dat met moeite met 3-2 van Schotland won en vandaag tegen Engeland moet aantre den. Enigszins tegen de verwach ting in was toch ook de over winning van 3-2, die de Sowjet- Unie behaalde op de Verenigde Staten. De ambitieuze Ameri- kaantjes, gecoached door de Nederlander Boudewijn Caste- lijn, konden Natalja Krasniko- va niet afstoppen. De Russi sche aanvoerster maakte drie doelpunten en plaatste zich voorlopig met Lisanne Lejeune (eveneens drie treffers) boven aan de topscorerslijst. Canada, in de vorige editie van de wereldtitelstrijd in Koeala Loempoer finalist tegen Nederland (1983), had vijftig minuten problemen met Span je, maar drukte toen toch door naar een overwinning van 3-1. Nieuw-Zeeland had tevoren op meer gerekend dan een gelijk spel, 1-1, tegen Argentinië. Ook mentaal werd de olympisch, wereld- en Europese kampioen door de Schotse vrouwen, die in de voorbereiding verrassend met 3-0 van West-Duitsland wonnen, op de proef gesteld. De eerste tik op het moreel was de snelle 1-0 achter stand (al na vier minuten) en de tweede aanslag was de gelijkmaker een kwartier voor tijd, waardoor de Schotse dames op 2-2 kwamen. "Toch", zo merkte Maijolein Eijs vogel naderhand op, "zijn we met in paniek geraakt Daarvoor is het vertrouwen binnen de ploeg te groot". Aan dat aspect wordt kennelijk ook zwaar getild door Gijs van Heumen, die slechts één wissel (Terry Sibbing voor Elsemiek Ha- venga-Hillen) toepaste, hoewel er meerdere speelsters voor vervan ging in aanmerking kwamen. "Ik heb", aldus de coach, "even over wogen om met vier spitsen te gaan spelen, maar daar ben ik toch maar op teruggekomen. Ik ben blijven geloven in de strafcorner". Maandag begint hij de negende dat Kasparov de moeilijkheden partii met de witte stukken. 1. d2-d4 d7-d5; 2. c2-c4 e7-e6; 3. Pbl-c3 LR- e7; 4. c4xd5 e0xd5; 5. Lcl-f4 Pg8-f6; 6. e2-e3 0-0; 7. Lfl-d3 c7-c5; 8. Pgl-R Pb8-c6; 9. 0-0 Lc8-g4; 10. d4xc5 Le7xc5; 11. h2-h3 Lg4xf3; 12. DdlxR d5-d4; 13. Pc3-e4 Lc5-e7; 14. Tal-dl Dd8-a5; 15. Pe4-g4 d4xe3; 16. f2xe3 Da5xa2; 17. Pg3-f5 Da2-e6; 18. Lf4-h6 Pf6- e8; 19. DR-h5 g7-g6; 20. Dh5-g4 Pc6-e5; 21. Dg4-g3 Le7-f6; 22. Ld3-b5 Pe8-g7; 23. Lh6x- g7 Lf6xg7; 24. Tdl-d6 De6-b3; 25. Pf5xg7 Db3xb5; 26. Pg7xf5 Ta8-d8; 27. Td6-f6 Td8- d2; 28. Dg3-g5 Db5xb2; 29. Kgl-hl Kg8-h8; 30. PB-d4 Td2xd4; 31. Dg5xe5 zwart ver liest wegens tijdsoverschrijding. De achtste ontmoeting begon in alle rust. Duidelijk een stilte voor de storm. De psychische druk op het tweetal groeide met het zetten- verloop. Dat vloeide deels voort uit de door Karpov gehanteerde tac tiek van het geweigerd Dame- Gambiet. Kasparov had immers te ruggegrepen op zijn vertrouwde opening met de d-pion. Onmiddel lijk koos Karpov, geheel in zijn WEST-BERLIJN (GPD) - Nog vóór dat hij over de eerste horde was gewipt, wist Edwin Moses dat een wereldrecord er eigenlijk niet inzat. De nu al legendarische tweevoudig olympische kampioen had de organisatoren van het 'Inter- nazionales Stadionfest' (ISTAF) in Berlijn beloofd zijn ei gen wereldrecord op de 400 meter horden (47,02) te zullen aanvallen. Maar toen hij hoorde dat zijn con- kwam, stemt mij in elk geval zeer currenten André Philips en Danny tevreden en bewijst dat ik in goede Harris, zich op het laatste moment vorm ben". hadden teruggetrokken, reageerde De inmiddels 30-jarige Moses Moses teleurgesteld: "Ik heb vaak verwacht dan ook dat hij zijn re- moeten horen dat ik hen zou on'tlo- cord dit seizoen scherper zal. stel- aanvalster tot verdedig ster is omgeturnd, toonde zich ui terst koelbloedig en trok Neder- Mannen op 0-0 Die ontbrak dus in Berlijn, waar Moses desalniettemin met een tijd van 47,54 de beste seizoenprestatie leverde. Zelfs de Westduitser Ha- rald Schmidt, de Europese kam pioen die in 1977 Moses als laatste had verslagen, meed gisteravond het Olympia-stadion. Daar kreeg Edwin Moses bij het uitkomen van de eerste bocht tot BRUSSEL (ANP) - Het Neder lands mannen hockeyteam is giste- overmaat van ramp ook nog eens ren in Brussel al steunend en kreu- te maken met een aanwakkerende nend, het geweld zat meer in het tegenwind. "Maar dat kon er ook vocabulaire, voor de derde keer in nog wel bij", schamperde de hor een week ontluisterd. De verbaas- denspecialist, die voor de 116e keer de Belgen hielden Nederland, dat in successie ongeslagen bleef. "Ik zich voorbereid op de strijd om de liep toch al niet de meest perfecte wereldbeker in Londen, op een race uit mijn carrière. Dat ik deson- doelpuntloos gelijkspel: 0-0. danks toch op een goede tijd uit- WEST-BERLIJN (GPD) - Carl Lewis zal dit seizoen niet meer aan wedstrijden deelnemen. Dit maakte de vier-voudige olympische kampioen bekend tijdens een herdenkingsdienst ter gelegenheid van de vijftigste verjaardag van de Spelen van '36. Lewis, die tij dens de internationale atletiekwedstrijden in Zürich afgelopen woensdag hevig teleurstelde met een derde plaats gaf als reden op, dat hij al geruime tijd wordt geplaagd door een knieblessure. Pas in februari hoopt hij weer terug te keren in de wedstrijdarena's. De herdenkingsdienst in Berlijn werd behalve door Carl Lewis en tal van oud-olympische kampioenen ook bijgewoond door de weduwe van de legendarische neger-atleet Jesse Owens, die in 1936 in Berlijn olympisch kampioen werd op de beide sprintnum mers, het verspringen en de 4x100 meter estafette. Voorafgaand aan het internationale atletiekgala (ISTAF) in het Olympisch Stadion van Berlijn was Ruth Owens er als eregaste getuige van dat burgemeester Eberhard Diepgen pleitte voor een andere houding ten opzichte van de elfde Olympiade: "Wie de Spelen van 1936 als de Nazi-spelen betitelt onderschat met welk een succes een man als Jesse Owens heeft geprobeerd te voorko men dat de nationaal-socialiSten aanspraak op de Spelen zouden maken. Daarom moet niet het problematische politieke aspect in de herinnering blijven, maar de politieke prestaties zoals die door Jesse Owens zijn gesymboliseerd". "Ik heb geluk gehad dat ik mijn idool Jesse Owens al op jeugdi ge leeftijd heb leren kennen", voegde Carl Lewis, die met zijn vier gouden medailles bij de Spelen van Los Angeles in de voetsporen van Owens is getreden, daar later aan toe. "Hij was fantastisch. Op alle mensen in zijn omgeving had hij een positieve invloed. Ook op mij". beetje meezit. Een race onder goe de weersomstandigheden en met sterke tegenstanders. Dat moet er toch een keer van komen, wellicht tijdens de Grand-Prixfinale op 10 september in Rome". Behalve Moses wil ook de onna volgbare Said Aouita in de Ita liaanse hoofdstad schitteren. Om aan het vereiste aantal punten te komen om ook daadwerkelijk aan het geldprijzenfestival in Rome mee te mogen doen, loopt de olym pische kampioen op de 5000 meter op dit moment in ijltempo de kwa- lificatie-Grand-Prixwedstrijden af. Een bezigheid die hij combineert met aanvallen op wereldrecords. In Berlijn, waar de 13e van in totaal 16 GP-wedstrijden werd afge werkt, zag Aouita gisteravond ove rigens voor de derde keer dit sei zoen een recordpoging de mist in gaan. Na in Oslo het wereldrecord op de 10.000 meter te hebben mis gelopen, bleef hij woensdagavond in Zürich een fractie verwijderd van het acht jaar oude wereldre cord van Henry Rono op de 3000 meter. Volgens Aouita door pijn scheuten in zijn juist herstelde voet, maar volgens zijn coach Enri co Dionisi werd de Marokkaan ge hinderd door een spierblessure die hij had opgelopen tijdens een snel heidstraining. Dat die specifieke training geen overbodige luxe is voor de olympi sche kampioen op de 5000 meter bleek gisteravond in het met zo'n 40.000 toeschouwers voor de helft gevulde Olympisch Stadion. Op de mijl kon Aouita het moordende aanvangstempo van de ingehuurde tempomakers niet bijbenen. Toen de Somaliër Abdi Bile na twee ron den doorkwam in een tijd van 1.51,11, had dë wereldrecordhou der op de 1500 en 5000 meter al te veel terrein moeten prijsgeven. "Dat was voor mij'te snel", moest Aouita na afloop toegeven. "Op dat moment wist ik dat een verbete ring van de tijd van Steve Gram (3.46,32) er niet inzat". Toch was de in Italië woonachti ge Marokkaan tevreden over de winst die hij op het laatste rechte eind op de Spanjaard José Gonza les boekte, alvorens hij een tijd van 3.50,33 liet klokken. "Ik moest in de laatste honderd meter echt hard gaan om nog te kunnen winnen. Dat me dat goed afging, geeft ver trouwen en is voor mij een bewijs dat ik van mijn blessure geen last meer heb", aldus Aouita, die daar aan toevoegde morgen in Keulen HECHTEL (ANP) - Chris Leeu- ophieuw een 3000 meter te zullen wenburgh heeft gisteren zijn Ne- lopen. Elly van Hulst kwam voor de verandering weer eens uit op de 800 meter en dat ging haar buiten gewoon slecht af. Om haar tijd van 2.02,68 moest de nationale record- houdster zelf beschaamd lachen. "Ik had mijn paslengte verkeerd berekend", verklaarde Van Hulst, die in Zürich nog de Roemeense Doina Melinte had bedreigd op de 1500 meter. "Ik had al een hele tijd geen 800 meter meer gelopen en die omschakeling van de 1500 me ter is mü zwaarder gevallen dan ik had verwacht. Maar ik kan er niet echt mee zitten, want op het EK in Stuttgart loop ik alleen de 1500 me ter en in Zürich heb ik bewezen voor die afstand klaar te zijn. Die 800 meter komt daarna wel weer". aan zich zelf te wijten had. Waarom had hij niet met de koningspion ge opend? Analyses hadden immers uitgewezen, dat Karpov zich slecht op zijn gemak voelde met een der gelijke zet. Dat gebeurde bijvoor beeld nog in de zesde partij. De Nederlandse grootmeester Jan Timman waarschuwde echter voor de aanvalskracht van Kaspa rov. Timman zag op de elfde zet aaankomen, dat zwart alles in het werk zou stellen teneinde de d- pion te elimineren, met het risico de rest van het veld te verontacht- zamen. Later voegde Timman daar zelfs aan toe, dat hij niet graag in de schoenen van Karpov zou staan. Hij baseerde deze mening op de speelwijze van de voormalige kam pioen, die op ernstige onderschat ting van de witte aanvalskracht duidde. Timman kreeg gelijk. Langzaam bouwde Kasparov aan een voor deel. In het eindspel, met opval lend actieve dames, waren de lo pers en paarden van het bord ver dwenen. Kasparov beschikte over voldoende inzicht teneinde met zijn dame en toren Karpov in ver warring te brengen. De oudste van de twee probeerde nog tegenspel te bieden ddor met zijn dame ruim te te zoeken, maar vond die niet. MADRID (ANP) - Tevredenheid alom binnen de Nederlandse schoonspringploeg in Madrid. Daphne Jongejans over het berei ken van de finale die ze als zevende binnenkwam; trainer Frans van de Konijnenburg over de vooruitgang die zijn belangrijkste troef in de Verenigde Staten buiten zijn in breng om boekte; en Hanneke Fa- ber over haar knappe prestatie, die resulteerde in de 19de plaats, om ringd door springsters die tot de wereldtop behoren. De mogelijkheden van Jonge jans lijken in Madrid niet uitgeput. De blonde Nederlandse zag giste ren in de tweede ronde van vijf sprongen de tweeëneenhalve salto binnenwaarts, nieuw op haar pro gramma, mislukken en verspeelde daarmee al gauw 15 punten. Wijzer en harder geworden in het Ameri kaanse systeem vertelde ze in de finale van vandaag de springplank alleen te zullen betreden om te winnen. "De voorronde is bedoeld voor de kwalificatie, niet om het hoog ste totaal te halen", zei Jongejans, tegelijk erkennend dat een zekere standvastigheid daarbij een vereis te is. "Zaterdag beginnen alle Ana listes opnieuw. Nu maakte ik een paar fouten, morgen kunnen ande ren dat doen. Al zal het moeilijk zijn die Chinese meisjes te ver slaan. De sprongen van hen kan ik ook wel aan, maar de uitvoering is zo strak, ze draaien zo snel en zijn zo zeker bij de landing, dat zij toch de favorieten zijn. Maar nogmaals, iedereen kan in deze sport fouten maken". "Als Daphne haar dag heeft, dan is er niettemin veel mogelijk", zei Konijnenburg. Ze bewijst hier toch weer, dat die studie gecombineerd JAAP VISSER rika moeten gaan". Atletiekrecords derlands record polsstokhoog springen met vijf centimeter i Van de twee Nederlandse atletes beterd en gebracht op 5,50m. Je- die gisteravond in Berlijn in de a van der Meer vestigde bij de wedstrijden in het Belgische Hech- tel eveneens een nieuw record. Bij het speerwerpen kwam hij tot een worp van 73,90 meter. Het oude re cord (73.24m) stond op naam van Marcel Bunck (AAC). i verschenen, herstelde Els Vader zich enigszins van haar teleurstel lende optreden in Zürich, waar zij de 100 meter in een matige 11,40 had afgelegd. Veroordeeld tot het lopen in de (B-serie) kwam de Zeeuwse tot een acceptabele 11,27. MADRID (ANP) - De eerste gou den medaille van de wereldkam pioenschappen in Madrid is gister avond uitgereikt aan de Canadese kunstzwemster Caroline Waldo, die met haar kür in de Anale de score bij de Aguren bijna evenaar de en uitkwam op het buitengewo ne hoge totaal van 200,033 punten. Ze bleef daarmee haar enige con currente Sarah Josephson ruim schoots voor. Het brons was voor de beste Eu ropese kunstzwemster, Muriel Hermine. Hqt Franse fotomodel hield de sierlijke Japanse Miyaku Tanaka buiten de prijzen. De Ne derlandse deelneemster Marielle van der Heqde deed wat in haar vermogen lag en werd zesde. Van der Heijde zwom naar het oordeel van de jury, evenals de an dere zeven Analistes, een betere vrije oefening dan in de kwalifica tie. Van de beste acht ter wereld - achttien Canadese en Amerikaanse zwemsters eindigden hoger, maar konden nu eenmaal niet worden toegelaten als solisten - begon Van der Heijden als eerste. Ze kreeg waarderingen, die varieërden van 8,9 tot 9,3 punten. Dat was niet ge noeg om Alexandra Worrisch van de vijfde plaats te houden. Over de Noordamerikaanse op vatting van een kür, met typische staccatobewegingen, het effect van de muziek en de ijzeren glimlach, die de zwemster er niet mooier op maakt, was de jury unaniem het beste te spreken. Waldo kreeg zelfs twee keer een 10, en vijf keer een- tiende minder.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13