FNV: bijstellen studiefinanciering Geen afkickplicht, maar meer cellen Steeds meer vluchtelingen landen met opzet op Schiphol Bijstandsmoeders in de knel Zelfverbranding man in geestelijke nood Luchtpionier en auteur A. Viruly (81overleden Jongeren bekennen geweld in en rond evangelisatietent Dunning, De Galan en Leenen gekozen in commissie-Dekker DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1986 BINNENLAND PAGINA 5 UTRECHT (ANP) - De FNV doet een dringend beroep op minister Deetman (onderwijs en wetenschappen) en staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) om met grote spoed een oplossing te vinden voor de financiële problemen van een aantal mensen met een mini muminkomen en studerende kinderen. Als gevolg van slordigheden in de nieuwe regeling studiefinanciering en onduidelijkheid over uitvoering van sommige bepalingen in de bij- standwet dreigt voor een bepaalde straks zit m'n kind er ook weer in want die wordt de pas afgesneden naar een fatsoenlijke opleiding' aldus beleidsmedewerkster K. Roozemond van de FNV. "De i groep mensdaling. Daardoor wordt de studie van kinderen onmogelijk gemaakt, aldus de vakcentrale in een brandbrief aan de bewindslie den. Volgens de FNV komen de grootste problemen voor bij kinde ren van gescheiden ouders van wie de moeder in de bijstand zit flinke inko- gels zijn ook zeer ingewikkeld. De studiefinanciering uitvoering van de-bijstand zijn niet in samenhang bekeken. Ook de centrale directie studiefinancie ring in Groningen zit nog met veel vragen en dan krijg je dit soort toe standen". Over de problematische situatie waarin bijstandsouders met stude- vader weigert mee te werken bij de rende kinderen dreigen te geraken, aanvraag van de studiefinancie- zijn al eerder kamervragen gesteld ring. In dergelijke gevallen pleit de door de PvdA. Minister Deetman ccentrale ervoor in ieder geval liet afgelopen dinsdag in antwoord aanvulling op de studietoelage daarop weten geen aanleiding te te geven. Dan is er geld om i studie te beginnen, ook al aanvraag nog niet in orde. speciale maatregelen te men. In sommige gevallen is achteruitgang van ruim tweedui- "Mensen bellen echt wanhopig zend gulden vergeleken met de c de bijstand en de situatie mogelijk. Dergelijke vraagd verschillen zijn echter ook bij minimum inkomen soms ont koombaar, zo liet de minister ten. Volgens Deetman hoeven stu denten met ouders die weigeren bij te dragen in de studiekosten bij de overgang van het oude naar het nieuwe studiefinancieringsstelsel niet in financiële problemen te ko men. Studenten die al onder de oude regeling hun geld volledig van de afdeling studiefinanciering ui Groningen krijgen, worden ge woon opgenomen in de nieuwe re geling. Nieuwe aanvragen voo volledige studiefinanciering we gens weigerachtige ouders kunnen bijtijds worden afgehandeld, als de student op zijn beurt ook zijn pape rassen bijtijds inlevert, zo verdui delijkte een woordvoerder van het "nisterie van onderwijs desge- HILVERSUM (GPD/ANP) - De 28- jarige Hilversummer die zich gis terochtend in een warenhuis in zijn woonplaats in brand heeft gesto ken, is in de loop van de avond aan zijn verwondingen bezweken. De man die volgens de Hilversumse politie in geestelijke nood verkeer de stierf in het brandwondencen trum in Beverwijk. De Hilversummer was dinsdag overgebracht naar het politiebu reau nadat hij op de keukenafde ling van een winkel met servies goed gooide. Hij gaf te kennen in geestelijke nood te verkeren en wilde geholpen worden. Het Re gionaal Instituut voor Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg (Riagg) werd daarop ingeschakeld. Dat gaf in eerste instantie te ken nen de man te laten opnemen maar zag daar later vanaf omdat er vol gens de dienst geen plaats zou zijn in de psychiatrische inrichting Zon en Schild in Amersfoort. De politie werd zodoende gedwongen de Hil versummer weer de straat op te sturen. Gisterochtend liep hij een wa renhuis binnen, overgoot zichzelf met brandspiritus en stak zijn doordrenkte kleding in brand. De hulp van toesnellend personeel mocht niet meer baten. Directeur Dalewijk van de in richting Zon en Schild in Amers foort verklaarde gisteren met na druk dat er geen sprake is geweest van weigering van opname van de Hilversummer. Het Riagg had zijn instelling gevraagd of er mogelijk heden tot opname waren voor de man. In acute gevallen is er altijd plaats, aldus Dalewijk. „Wij vroe gen het Riagg om nadere informa tie over de toestand van de man. Die gegevens hebben ons gisteren en ook vandaag niet bereikt". Directeur Suigies van het Riagg in Hilversum bevestigt dat die ge gevens niet naar Amersfoort zijn gegaan. De betrokken medewerker den zoveel mogelijk vermeden. Al- Vooruitlopend op een beslissing op het verzoek, uiterlijk in april 1987, krijgt de student een halfjaar lang de basisbeurs plus een voor schot. Samen vormt dit een bedrag dat zo dicht mogelijk bij de maxi male toelage ligt. Indien de student in november of begin december van dit jaar de aanvullende vragen lijst terugstuurt, waarop zijn oor spronkelijke aanvraag mede zal worden beoordeeld, kan de defini tieve beslissing op de aanvraag in april volgend jaar afgehandeld zijn. Grote verschillen tussen voor schot en definitieve toelage die de Hilversummer dinsdag be handelde, kende de man al enige tijd en oordeelde de situatie niet als acuut. Daarom werd ook nog niet gereageerd op het verzoek van Zon en Schild. leen als de student aanvankelijk foute gegevens had vermeld - bij voorbeeld uitwonend als hij bij zijn ouders thuis woont - kan een aan zienlijke financiële correctie optre den. HAARLEM (ANP) - Dienstplich tige soldaten hebben gisteren ge protesteerd tegen de slechte woon omstandigheden in de Ripperda kazerne in Haarlem. Om duidelijk te maken hoe belabberd de soldaten wonen, werd de steun van een var kentje ingeroepen. Buiten de kazer nepoort plaatsten de soldaten een tent om de nacht door te brengen. Volgens Jerry Hoff, secretaris van de soldatenbond VVDM, gaat het om tien kamers, die nodig moeten worden gerenoveerd. De VVDM-bestuurder overhan digde kazernecommandant overste J.H. Smit een petitie, waarin nog maals op de slechte huisvesting werd gewezen. Ook Harry van den Bergh (PvdA), lid van de vaste ka mercommissie van defensie, kreeg een petitie overhandigd. Na rondleiding door de tien ka mers liet Van den Bergh weten dat de huisvesting beneden peil is. ,£)it is geen aanvaardbare leefsitua tie". (foto ANP» (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - De ex-KLM-ge- zagvoerder en schrijver Adriaan Viruly is gisteren op 81-jarige leef tijd in een ziekenhuis in Amster dam overleden. Viruly uit de vliegerij gegeven. Zij vloog als stewardess. Toen zij dat werk ging doen schreef hij haar een open brief waarin hij zei, dat zij op avontuur moest gaan en niet lui trouwd met de actrice Mary Dres- selhuys. ge- moest zijn, want zo'n kans als zij kreeg zou zij nooit meer krijgen. „Hamlet wordt nog in Londen ge- De oud-luchtvaartpionier - hij speeld en Franse liedjes in Parijs MENSAPEN (ANP) - Twee goril la's in de Rotterdamse diergaarde Blijdorp zijn bezweken aan een ernstige infectieziekte. Van een derde gorilla is de toestand kritiek. Wat exact de oorzaak van de aan doening is, is nog onbekend. Vast staat wel dat het gaat om een infec- overleden oud-gezagvoerder, zegt: maakte de eerste vluchten naar Ne- derlandsch-Indië mee - werd vorig jaar getroffen door een hersenbloe ding waarvan hij redelijk herstel de. Niet lang daarna volgde een tweede attack. Viruly kwam daar bij zo ongelukkig ten val dat hij in een ziekenhuis moest worden op genomen. De ex-KLM-gezagvoerder kreeg grote bekendheid doordat hij kans zag het vliegen te combineren met schrijven van boeken. Enkele ti tels: 'Voor vrij contact', Wij vlogen naar Indië', 'Alles ok', 'Draaien' en 'Logboek'. Viruly koos niet alleen het vliegen als onderwerp voor zijn boeken. Ook werken over toneel en een boek over zijn vrouw Mary Dresselhuys met wie hij sinds 1955 was getrouwd, verschenen van zijn hand. Een van zijn laatste werken was een bundel reissonnetten. Boeken niet alleen gezongen. Wees niet lui, ga i toe", schreef hij. Viruly heeft in de jaren dertig een enorme bijdrage geleverd aan de nationale luchtvaart. Tijdens de Tweede Wereldoorlog zag hij kans om via Zweden naar Engeland uit te wijken waar hij op de luchtlijn Londen-Lissabon ging vliegen. In 1954 was hij commodore van de KLM-Constellation die bij het Ier se Shannon verongelukte. Achten twintig mensen kwamen bij de vliegramp om het leven. Viruly, zijn bemanning èn een aantal pas sagiers konden levend het vlieg tuig verlaten. Een jaar later zette hij een punt achter het vliegen. Vi ruly was toen 50 jaar en had 20.000 vlieguren op zijn naam staan. Het ongeluk werd Viruly verwe ten. Zijn vriend Wim Teuben zegt erover: „Het was een betreurens waardig einde van zijn ?r Wim Teuben, vliegersloopbaan. Ik geloof zelfs kenner bij uitstek dat de Raad voor de Luchtvaart van de Nederlandse luchtvaart waarvoor de zaak diende Viruly i__ bovendien een vriend van de het ongelijk heeft gesteld. Niet zo- i het darmkanaal van de die ren. De diergaarde heeft maatrege len genomen om uitbreiding van de ziekte onder de andere mensa pen te voorkomen. „Hij was een begaafd schrijver. Een schrijver van boeken die stuk voor stuk de romantiek van het vliegen hebben. Viruly heeft zelfs een dochter - Aviola - een naam veel later ben ik bij hem geweest. Natuurlijk spraken wij over die ramp. Het gesprek was heel ont roerend. Gelukkig vond hij in het schrijven kracht en inspiratie ge noeg om over die hobbel heen te AMSTERDAM - Niet drugsver slaafden verplicht laten afkic ken, maar meer cellen vrijhou den om verslaafden en dealers die meermalen voor crimineel gedrag zijn gepakt langer te kun nen vasthouden. Op deze wijze hoopt de politie de harde kern van de drugshandel rondom de Zeedijk te kunnen aanpakken. door Huub Klompenhouwer De opvatting van de voorzitter van de Nederlandse Politie Bond in Amsterdam, Dirk Eeken, dat alleen gedwongen afkicken een doeltreffend middel is tegen de harde kern, heeft zowel bij de ge meente als bij de hulpverleners verontwaardigde reacties opge roepen. Na de dood van een agent van het bureau Warmoesstraat, vori ge week op de Zeedijk, is de dis cussie over het drugsbeleid van de gemeente Amsterdam in volle hevigheid weer losgebarsten. Centraal daarbij staat de vraag hoe men de harde kern van straatdealers en verslaafden kan aanpakken. De dader van de fa tale steekpartij behoorde tot die kern. In een reactie op de dood van zijn collega heeft NPB-voor- zitter Eeken gezegd dat de Am sterdamse politie geen mogelijk heden heeft de problemen met harddrugsverslaafden op te los- „Dan is de tijd van praten voor bij. Verplicht afkicken is mis schien niet de fraaiste oplossing maar na tien jaar falend beleid kunnen we Amsterdam niet ka pot laten gaan. De oorzaak van de problemen is de verslaving. Als je de problemen op wilt los sen moet je de oorzaak aanpak ken". Een woordvoerder van burge meester Van Thijn: „Amsterdam heeft een breed scala aan hulp verleningsmethoden. Op alle mogelijke manieren kan een ver slaafde, die wil afkicken, gehol pen worden. Maar verplicht af kicken is werkelijk onzin. Niet alieen zou zoiets al in strijd zijn met de grondwet, bovendien is een dergelijk idee praktisch on uitvoerbaar". „Iedere hulpverlener zal me neer Eeken in vijf minuten dui delijk kunnen maken dat het af kicken alleen kans op slagen heeft wanneer de verslaafde opti maal gemotiveerd is. Waar wij ons beleid verscherpt hebben is op het gebied van het crimineel gedrag van die verslaafden. Het cellentekort is al lange tijd een van de belangrijkste struikel blokken in het ontmoedigings beleid". „Een verslaafde die op heter daad werd betrapt bij het open breken van een auto liep een paar uur later al weer op straat omdat er niet voldoende cellen zijn. Daardoor moest zo iemand op zijn minst een geweldsmis drijf hebben gepleegd om in voorarrest gehouden te kunnen worden". Het overleg tussen Van Thijn, de hoofdcommissaris en justitie heeft tot resultaat gehad dat die verslaafden die zich bij herhaling aan criminaliteit schuldig maken nu ook voor langere tijd de cel in kunnen. Een verslaafde die op heterdaad bij een beroving wordt betrapt, zal na vier dagen politiecel voor de officier van justitie worden geleid, die de man dan voorlopige hechtenis kan opleggen. De uitlatingen van Eeken zijn ook binnen de Nederlandse Poli tie Bond minder goed gevallen. Landelijk voorzitter Leen van der Linden vindt de reactie van zijn Amsterdamse collega wel begrijpelijk, maar meent dat zijn collega zich beter had kunnen onthouden van het doen van zul ke vergaande uitlatingen. „U zult het mij dan ook niet horen zeg gen". Hoofdcommissaris Valken van de Amsterdamse politie meent ook dat tot nu toe niet is aange toond dat er van een verplichte afkick veel te verwachten is. Me de gelet op ervaringen in Duits land. Wel meent hij dat er iets op gevonden moet worden om cri minele verslaafden meer te moti veren tot vrijwillig afkicken. Dat zou volgens de hoofdcommissa ris mogelijk moeten zijn door uit spraken van de rechter, die bij de strafbepaling bijkomende voor waarden kan opleggen. GRONINGEN (ANP) - De Groninger gemeentepolitie heeft de afgelopen dagen zeven jóngeren van 15 en 16 jaar aangehouden op verdenking van bedreiging en mishandeling van bezoekers van een evangelisatietent in Groningen. De jongens hebben inmiddels een bekentenis afgelegd. Als motief gaven zij op: 'proberen als groep indruk te maken'. De politie verwacht op korte termijn nog meer aanhoudingen te kunnen verrichten. De jongeren drongen onlangs een evangelisatietent binnen en verniel den daar meubilair. Nadat zij de tent waren uitgewerkt trokken ze de haringen van de tent uit de grond en 'terroriseerden' zij bezoekers. Ver volgens werden bezoekers mishandeld. Daarbij was ook dominee Urban van de evangelisten betrokken. Hij werd door één van de jongens be werkt met een mes en een honkbalknuppel. UTRECHT (ANP) - Prof. dr. D. Dunning, dr. C. de Galan en prof. dr H.J.J. Leenen zijn uitgenodigd om zitting te nemen in de commis sie die onder leiding van de oud president-directeurvan Philips, dr. W. Dekker, de bezuinigingsmoge lijkheden in de gezondheidszorg gaat onderzoeken. Wellicht gaat de commissie uit nog meer leden be staan. Een woordvoerder van het ministerie van welzijn, volksge zondheid en milieu wilde er geen nadere mededelingen over doen. J.F.G.M. de Beer van het directo raat-generaal van de volksgezond heid wordt de ambtelijk secretaris van de commissie. Prof. Dunning is cardioloog en hoogleraar aan de Universiteit van Amsterdam, de econoom De Galan is voorzitter van de Verzekerings kamer en prof. Leenen is hoogle raar in de sociale achtergronden van de gezondheid en de gezond heidszorg aan de Universiteit van Amsterdam en voorzitter van de Vereniging voor Gezondheids recht. Over Dekker zei de WVC-woord- voerder dat hem is gevraagd de commissie te leiden omdat hij ver stand heeft van structuren, mana gement en financiering. „Als hij het wereldwijde Philips-concern kan runnen heeft hij wellicht ook goede ideeën voor het runnen van de Nederlandse volksgezondheid". Rechercheurs experimenteren met lijk vrouw RIJSWIJK/ASSEN (GPD) - Twee rechercheurs van de rijkspolitie in Assen hebben voor opwinding gezorgd bin nen het Gerechtelijk Laborato rium in Rijswijk. Het tweetal heeft daar vruchteloos geèxpe- rimeneerd met laserstralen op het lichaam van de 38-jarige Rutje Maria Zwart uit Steen- wijk, die 22 juli dood werd aan getroffen in de bossen rond Vledder. De rechercheurs wil den proberen met behulp van de laser vingerafdrukken te voorschijn te brengen. Het onderzoek gebeurde wel iswaar met medewerking van twee analistes van het laborato rium, maar buiten medeweten van de verantwoordelijke per sonen die op dat moment met vakantie waren. Professor dr. E. Groeneveld, directeur van het laboratorium, heeft inmiddels laten weten het experiment 'dilletantistisch' te vinden. Hij heeft er zich be hoorlijk aan geërgerd. „De techniek met de laser is bij ons niet ten volle ontwikkeld". Aan de andere kant kan dr. Groene veld wel begrip opbrengen voor de Asser recherche. „Het onderzoek in de zaak-Vledder stond onder zware druk en de politie heeft natuurlijk alles willen proberen". *A. Viruly komen". Viruly studeerde aan de Han delshogeschool in Rotterdam, maar in zijn diensttijd kwam hij als officier in aanraking met de lucht vaart. Na zijn dienst kwam hij uit eindelijk bij de KLM. Na de oorlog nam Viruly enige tijd deel aan pacifistische activitei ten. In 1955 protesteerde hij samen met andere schrijvers tegen de Duitse herbewapening. Viruly wil de de hele defensie afschaffen. Hij schreef een brochure „Kain in de cockpit". In het kerstnummer van de Haagse Post verscheen zijn ver haal 'De veldprediker'. Het blad werd op de militaire vliegbases verboden. Later nam hij afstand van de vredesactiviteiten omdat die naar zijn mening door linkse ideologieën werden beinvloed. Heftig in opspraak kwamen Vi ruly en zijn vrouw Mary Dressel huys in 1963 toen zij een tournee door Zuid-Afrika maakten. SCHIPHOL - Precies een jaar ge leden besloot staatssecretaris Kor- te-van Hemel (justitie) de toelating van vluchtelingen die via Schiphol ons land binnenkomen, aan stren gere regels te onderwerpen. De toenemende stroom van asielzoe kers moest aan banden worden ge legd. Op 1 september 1985 hadden namelijk al meer dan 400 'Schip- holvluchtelingen' de wijk naar Ne derland genomen en dat waren er 125 meer dan in heel 1984. door Jos Heijmans Volgens de bewindsvrouwe had de stijging alles te maken met de manier, waarop vluchtelingen de beslissing over hun asielaanvraag in Nederland mochten afwachten. Ze kregen tijdelijk onderdak in ho tels. Maar voordat het ministerie van justitie over de aanvraag had beslist, waren de vluchtelingen verdwenen om ergens anders in ons land onder te duiken. Sinds dien moeten asielzoekers op de luchthaven Schiphol blijven, tot dat over hun lot is beslist. De maatregel van de staatssecre taris heeft, zo blijkt een jaar later, geen enkel effect gehad. De Ko ninklijke Marechaussee meldde begin deze week dat tot nu toe 564 vluchtelingen bij aankomst op Schiphol politiek asiel hebben aan gevraagd, nu al elf meer dan in heel 1985. En van een verplicht verblijf op de luchthaven Schiphol is in de praktijk geen sprake. Volgens Lex Takkenberg van de Vereniging Vluchtelingenwerk Nederland (WN) is negentig procent van de ze asielzoekers tijdelijk gehuisvest in hotels, pensions, jeugdherber gen en leegstaande flats in de Am sterdamse Bijlmermeer. Handjevol Slechts een handjevol vluchte lingen (op dit moment zijn het er maar acht) moet op Schiphol blij ven, omdat zij zo goed als zeker worden teruggestuurd. Doorgaans wordt binnen veertien dagen over hun lot beslist. Overdag zitten ze in de vertrekhal of in een zaaltje van het luchthavenpastoraat, waar vi deofilms worden gedraaid. De marechaussee zorgt voor lec tuur, gezelschapsspelletjes en maaltijden. Voor de nacht is er een zaal ingeruimd, waar de vluchtelin gen kunnen slapen en waar zij zich kunnen wassen. Met ingang van 1 september komt op Sctüphol-Oost een opvangcentrum gereed, dat plaatsbiedt aan ongeveer veertig mensen. Dat maar weinig vluchtelingen direct worden teruggestuurd, komt door een tekort aan gegevens om het asielverzoek snel te kunnen beoordelen. De meeste vluchtelin gen beschikken bü aankomst in Nederland niet meer over reisdo cumenten en identiteitspapieren. Het duurt daardoor veel langer, soms wel twee jaar, voordat over een aanvraag definitief wordt be slist. Het zijn vooral Afghanen en Iraniërs, die in groten getale hier heen komen. De oorlogssituatie in die regio leidt om humanitaire re denen al snel tot een, zoals Justitie dat noemt, 'voorlopige toelating'. Bij aankomst op Schiphol wor den de vluchtelingen binnen 24 uur gehoord door een contactamb tenaar van het ministerie van justi tie, waarna wordt besloten of zij op de luchthaven moeten blijven of ergens anders in het land kunnen worden ondergebracht. Is dat laat ste het geval, dan maken zij een re delijke kans een verblijfsvergun ning te krijgen. Tegen een eventue le eerste afwijzing kunnen ze in be roep gaan bij de Raad van State, een procedure die vaak enkele ja ren tijd vergt. De uitkomst mag in ons land worden afgewacht en de asielzoekers ontvangen voor de duur van die periode een bijstands uitkering om in hun levensonder houd te voorzien. Soepel De soepele houding waarmee vluchtelingen uit Iran en Afghanis tan op Schiphol tegemoet worden getreden, is niet zonder gevolgen gebleven. Hoewel het totaal aantal asielzoekers in ons land daalt, neemt de stroom Schipholvluchte- lingen juist toe. Woordvoerder Minnaert van de Koninklijke Mare chaussee op de nationale luchtha ven spreekt van een gerichte actie van 'handelaren in vluchtelingen'. Vanuit Pakistan, waar Afghaanse en Iraanse vluchtelingen in eerste instantie heentrekken, worden speciale asielreizen naar Neder land georganiseerd. „Vluchtelingen die op Schiphol arriveren, vertellen ons dat ze soms duizend dollar hebben betaald voor een vals paspoort", vertelt Minnaert. „Ze krijgen de opdracht om hun vliegticket en paspoort tij dens de vlucht te vernietigen, waardoor een eventuele terugzen ding wordt bemoeilijkt". Volgens een woordvoerder van het ministerie van justitie is er wel 1 een vermoeden, maar bestaat er geen zekerheid over georganiseer de asielreizen naar Nederland. „We zijn niet in staat om dat hard te ma ken", aldus de woordvoerder. Een gerechtelijk vooronderzoek, zoals ruim een jaar geleden naar de stroom van uit Sri Lanka gevluch te Tamils is gedaan, wordt dan ook niet overwogen. Justitie heeft vorig jaar wel een visumplicht ingesteld voor reizi gers met een Iraanse of Afghaanse nationaliteit. Dat heeft de toename van het aantal vluchtelingen uit die gebieden echter niet kunnen te genhouden. De luchtvaartmaat schappijen zijn weliswaar ver plicht de passagiers te controleren op het bezit van de juiste papieren, maar in de praktijk komt daar wei nig van terecht „Het ministerie van buitenlandse zaken zou mis schien wat meer druk op nationale regeringen kunnen uitoefenen. Maar ik betwijfel of dat helpt. Het gaat in de meeste gevallen om par ticuliere bedrijven, waaraan een overheid geen verplichtingen kan opleggen", aldus marechaussee- woordvoerder Minnaert.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5