Kans op komst van spectaculair bedrijf naar Leeuwenhoek Uitstel betaald parkeren bij Morssingel actief in vrije tijd 5ABC9 mogelijk nog verder uitgebreid Terrein Schuttersveld nog weinig gebruikt; Maredijk overstelpt Beeld Boerhaave op sokkel teruggeplaatst LEIDEN LEIDEN - In het sciencepark in de Leeuwenhoek staan enkei ie be langrijke ontwikkelingen voo de deur. Volgens Saskia Groenewe- gen, waarnemend hoofd van de di rectie economische zaken van de gemeente Leiden, worden dit na jaar mogelijk plannen gepresen teerd voor een groot, 'spectaculair' nieuw bedrijf in de Leeuwenhoek. Verder denkt het bestuur wan het Academisch Bedrijven Cen trum (ABC) over een nieuwe uit breiding van dit centrum in het sciencepark. En binnenkort ziet een nota het licht waarin verschil lende mogelijkheden op een rijtje worden gezet om het sciencepark verder te ontwikkelen. Onder meer wordt gedacht aan het verwezenlij ken van een congrescentrum voor de Leeuwenhoek, vertelt Groene- wegen. Over het nieuwe bedrijf dat zich in het sciencepark wil vestigen, wil zij op dit moment nog niet al te veel kwijt. Wel stelt ze dat het om een 'spectaculair', buitenlands be drijf gaat, dat zich bezighoudt met medische technologie. "Het wordt een heel grote vestiging, zowel wat de oppervlakte betreft als het aan tal werknemers dat er komt te werken. Het zal het grootste bedrijf worden in de Leeuwenhoek; een echte gezichtsbepaler". Hoewel nog niet zeker is of het bedrijf naar Leiden komt, ziet een en ander er volgens Groenwe- Duivensport Wedvluchten uit Chantilly. De Reisduif: 1, 4, 5, 6 W. v.d. Hoogt; 2, 7 W. Kop; 3, 9 W. Tol boom; 8 F. Penseel; 10 P. Moo- ten. De Blauwkras: 1, 3, 4, 5, 8,10 comb. HouwelingenINoest; 2 comb. Blom; 6 P. Landensber- gen; 7, 9 comb. Nieuwendijk. P.V. Leiderdorp: 1 P. Sloos2, 3,4,9 comb. Reijka; 5, 6,8,10 D. van Seggelen; 7 E. Broug. Wed vlucht uit Bergen op Zoom: 1 W. de Roode; 2 comb. B en G; 3,10 P. Sloos; 4 H. van Laar; 5 D. van Seggelen; 6 W. van Oosten; 7 J. van laar en zn.; 8 J. van Alphen; 9 A. Petit. Het Oosten: 1, 2 B. van Put ten; 3 C. v.d. Berg; 4 R. v.d. Nieuwendijk; 5, 7, 8, 9, 10 G. Hendrikse6 P. van Duyl. LPC: 1,2,3, 4, 5, 7,8,10 P. de Haas; 6 J. Pen en zn.; 9 J. Staf- feleu. De Rijnklievers: 1 comb. Koak; 2 J. v.d. Wal; 3,4,6,10 A. de Vries; 5,8 J. Zevenhoven7 J. Kok; 9 W. Pielanen. De Zwaluw: 1, 8 J. Hooger- vorst; 2 P. .van Wissen; 3, 6 comb. Van Aken/N agtegaal; 4 comb. Brouwer-De Best; 5 W. van Ommen7 J. v.d. Kooij; 9 H. Verhaak; 10 E. Dol. De Vriendenclub: 1 comb. Kooy-Werkhoven; 21. v.d. Lee; 3 J. Boelee; 4, 7 W. Sierajr.; 5, 6 L. Koopman8 Th. Dongelmans; 9 J. Turk; 10 A. Siera. Folk Folkclub Horus organiseert vrijdagavond een optreden van 'Reckless Fingers', een trio dat country en Amerikaanse folk muziek brengt. Het bestaat uit Jean-Paul Piquard gitaar), Bruno van Hoek (banjo, viool en gitaar) en Elly Beurskens autoharp, viool en gitaar). Het concert begint om negen uur in Le Bambou aan de Herenstraat Cursussen LVC In het LVC, Breestraat 66, is de inschrijving begonnen voor het nieuwe cursusprogramma. Op werkdagen kunnen belang stellenden zich inschrijven voor de cursussen gitaar, straatthea ter, P.A.-techniek, acrobatiek, geïmproviseerde muziek, saxo foon, tekenen en schilderen en aquarelleren. De cursussen worden 's avonds gegeven. Voor telefonische inlichtingen: 071- 146448/146449. Volksdansen Volksdansvereniging Krici Krici Ticek begint vrijdag 5 september weer met haar weke lijkse volksdansavonden. Er is een beginnerscursus van kwart voor acht tot kwart over negen en een cursus voor gevorderden van half tien tot elf uur. Beide groepen staan onder leiding van Truus Willems. De dans zaal is in het Vlietcomplex aan de Voorschoterweg, nabij zwembad De Vliet. Wie geïnte resseerd is, kan schrijven of bel len naar Greet Penning, Bol- praamwerf 7, 2317 ED Leiden, tel 071-210674. DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1986 gen rooskleurig uit. Wellicht wor den de plannen in oktobér of no vember gepresenteerd, zo ver wacht ze. Voor de nieuwe uitbreiding van het ABC - de zogenoemde derde fase - zijn nog geen uitgewerkte plannen. En er is ook nog niet be sloten deze te maken. Maar vol gens Herman Amptmeijer, hoofd van de directie economische zaken en bestuurslid van het centrum, wordt er door het bestuur wel drif tig over 'gepiekerd'. Het opmerkelijke is dat de bouw van de laatste uitbreiding - de tweede fase - nog moet beginnen. Het bestuur heeft pas onlangs hier toe besloten en de bouwplannen moeten nog worden uitgewerkt. Het Academisch Bedrijven Cen trum is bedoeld om jonge, techno logisch hoogwaardige onderne mingen de kans te geven tot ont wikkeling te komen en daarbij te profiteren van de kennis die bij de universiteit aanwezig is. De bouw van alweer een nieuw gedeelte van het ABC lijkt onont koombaar door de komst van het Amerikaanse bedrijf Luxtec. Lux- tec, dat medische apparatuur maakt, wil zich in het ABC vesti gen. Het bedrijf heeft zoveel ruim te nodig, dat meteen tweederde van de uitbreiding (tweede fase) is bezet. Daarbij komt nog dat enkele bedrijven die al in het bedrijven centrum zijn gevestigd, meer ruim te willen hebben. Als aan hun wen sen wordt voldaan, zou het reste rende gedeelte van het ABC gro tendeels zijn gevuld. Amptmeijer stelt dat de komst van Luxtec nog niet voor de volle honderd procent zeker is. Er moet nog een laatste onderhandelings ronde worden gevoerd. Maar hij hoopt dat volgende maand een de finitieve overeenkomst kan wor den afgesloten. Het bedrijf zelf heeft trouwens al advertenties ge plaatst in regionale dagbladen om personeel te werven. Als de derde fase van het cen trum doorgaat, zal dit nieuwe ge deelte mogelijk worden neergezet op de plaats waar nu de noodge bouwen van het ABC staan. Het derde deel zal waarschijnlijk net zo groot worden en eenzelfde vorm krijgen als het tweede gedeelte (dat ruim duizend vierkante meter be slaat). Volgens Amptmeijer zal vol gendjaar waarschijnlijk een beslis sing worden genomen over de nieuwe uitbreiding. Informatica De nota over de toekomst van de Leeuwenhoek verschijnt waar schijnlijk volgende maand. Overi gens werd al eerder bekend dat het college van B en W zijn koers iets wil verleggen. Was het aanvanke lijk de bedoeling dat in de Leeu wenhoek alleen biotechnologische bedrijven zouden worden geves tigd, nu denkt het college er ook over ondernemingen te werven die zich bezighouden met bijvoor beeld medische technologie of in formatica. Het 'bio-sciencepark' is dus een 'sciencepark' geworden. Volgens Saskia Groenewegen is het belangrijk dat de toekomst van de Leeuwenhoek goed wordt uit gestippeld. "Het is geen bedrijven terrein als elk ander, waar je kavel- tjes grond uitgeeft tot het terrein vol is. De vormgeving van het park luistert bijvoorbeeld heel nauw. En dan moetje de grond op een conse quente, doordachte manier uitge- In de Leeuwenhoek bouwen in middels twee biotechnologische bedrijven een eigen vestiging: de Amerikaanse ondernemingen Cen- tocor en Mogen. Het is de bedoe ling dat een derde Amerikaans be drijf, Ovabloc, op korte termijn de eerste paal voor zijn behuizing slaat. Opleidingen Om Leiden als vestigingsplaats voor bio-sciencebedrijven aantrek kelijk te maken, wil de gemeente ook de beroepsopleidingen verbe teren. Al eerder dit jaar kreeg Lei den enkele miljoenen guldens sub sidie voor een hogere beroepsop leiding voor biotechnologie en een opleiding waar aan de universiteit afgestudeerde mensen zich verder in deze richting kunnen bekwa men. Herman Amptmeijer ver klaart dat de gemeente nu ook sub sidie-aanvragen heeft ingediend voor lagere en middelbare be roepsopleidingen in de biotechno logie. Deze opleidingen, in feite een soort bijscholingscursussen, zouden moeten worden gegeven op de Instrumentmakersschool en op lagere technische scholen. Om welke bedragen het gaat, kon Amptmeijer gisteren niet zeggen. ning en verkeer volgende week voorstellen de maatregel uit te stel len. Eerst moeten de resultaten van de proef met het betaald parkeren op het Schuttersveld worden beke ken. In de praktijk betekent dit dat de plannen met het terrein achter de Morssingel tot volgend jaar van de baan zijn. Schuttersveld Reden voor de koerswijziging is niet alleen het protest dat omwo nenden en ondernemers hebben laten horen, maar vooral ook de er varingen met het betaald-parke- rensysteem op het Schuttersveld. Nabij het Kantorenhuis op het Schuttersveld werd vorige maand een bewaakt parkeerterrein inge richt, waar 314 automobilisten te gen betaling van vier gulden hun auto van zeven tot vijf uur kunnen stallen. Het gaat voorlopig om een proef die tot 1 november zal duren. Tot dusver staan dagelijks nog maar enkele auto's op het terrein. Wethouder Peters vermoedt dat het vooral de prijs is die automobi listen afschrikt. De wethouder houdt echter nog een slag om de arm. Hij denkt dat ook de vakantie periode oorzaak is van de geringe belangstelling. Peters meent dat de proef tussentijds moet worden geë valueerd om eventueel tot aanpas singen te kunnen overgaan. Dat wil zeggen: een lagere dagprijs en de invoering van een goedkoper abonnementstarief. Marislaan Een direct gevolg van de invoe ring van het betaald parkeren op het Schuttersveld is dat de aan grenzende Maredijkbuurt wordt overstelpt met auto's. "De ervaring is dat zolang mensen nog ergens gratis kunnen parkeren ze hun au to niet op een terrein voor betaald parkeren zullen neerzetten", aldus Peters. Met name bewoners van de Ma rislaan hebben zich bij de gemeen te beklaagd over de parkeerover last in hun buurt. Zij hebben het gemeentebestuur verzocht om het LEIDEN - Het plan van de ge meente om voor het parkeerterrein achter de Morssingel een systeem van betaald parkeren in te voeren is voorlopig van de baan. Verkeers wethouder Peters spreekt van een uitstel tot ten minste volgend jaar. Hij wil eerst afwachten hoe het be- taald-parkerensysteem op het Schuttersveld, dat onlangs werd ingevoerd, zich verder ontwikkelt. De proef met betaald parkeren op het Schuttersveld loopt tot op he den niet volgens verwachting. Tegen de invoering van een be- taald-parkerensysteem op het ter rein tussen de flats aan de Morssin gel en Stationsplein is een storm van protest gerezen. Met name de flatbewoners zijn té hoop gelopen tegen de verkeersmaatregel. De be zwaren richten zich behalve tegen het betaald parkeren ook tegen de beoogde nieuwe ingang van het parkeerterrein, naast het Sociolo gisch Instituut. De bewoners vre zen voor onveilige verkeerssitua ties, stank- en geluidoverlast en aantasting van hun privacy. De ondernemersvereniging Sta tionsweg/Steenstraat en omgeving heeft ook geprotesteerd tegen het betaald-parkerensysteem in haar buurt, omdat zij vreest voor verlies van klanten en, ten gevolge daar van, verlies van werkgelegenheid. Vergunning Het systeem van betaald parke ren dat de gemeente voor ogen staat is bedoeld om een einde te maken aan het langparkeren en om de beschikbare ruimte op het par keerterrein te verdelen tussen om wonenden, woon/werkverkeer en bezoekers. Door het plaatsen van een slagboom zouden automobilis ten worden verplicht voor het par kéren te betalen. Omwonenden en bedrijven uit de omgeving zouden recht krijgen op een speciale ver gunning waarmee zij op het par keerterrein een plaatsje kunnen verwerven. Zo'n parkeervergun- ning zou hen op 180 gulden per jaar komen te staan. Het gemeentebestuur heeft, ge hoord de bezwaren, besloten voor lopig af te zien van het invoeren van het betaald-parkerensysteem voor het terrein achter de Morssin gel. Wethouder Peters zal de raads commissie voor ruimtelijke orde- De aanmelding geschiedt via de arbeidsbureaus. Overigens wordt niet iedereen zo maar toegelaten op de cursus. Eerst wordt de kan didaat getest om te kijken of hij of zij enig kans van slagen heeft op de opleiding. Daarmee wil het CW voorkomen dat mensen onderweg moeten afhaken, met alle teleur stellingen van dien. Open dag bij centrum voor vakopleidingen volwassenen LEIDEN - Het centrum voor vak opleidingen van volwassenen (CW) houdt 3 september een open dag. Belangstellenden kunnen het centrum die dag bezoeken en ken nismaken met de aangeboden op leidingen. Het centrum, dat is gele gen aan de Rooseveltstraat 45, is 3 september geopend van 14.00 tot 18.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Het CW is een regionaal insti tuut waar werkzoekenden oplei dingen kunnen volgen voor techni sche en administratieve beroepen. Ze krijgen zowel les in theorie als praktijk. Hiermee wordt werklo zen de gelegenheid geboden snel ler aan een nieuwe baan te komen. De meeste cursussen duren acht tot tien maanden. Waar mogelijk, kunnen de cursisten deelnemen aan een landelijk erkend examen. LEIDEN - Herman Boerhaave is terug op zijn oude plek. Na tien maanden afwezigheid werd het beeld van de hooggeleerde medi cus gistermiddag teruggeplaatst op zijn sokkel op de ,BoerhaaVe- laan. Vandaar heeft Boerhaave weer vrij uitzicht op de oude toe gang tot het Academisch Zieken huis. Het beeld van de vroegere Leid- se hoogleraar heeft de afgelopen tijd gelogeerd bij de Rijnlandsche Kunstgieterij aan de Admiraal Banckertweg (De Waard). Daar is het bronzen gevaarte gelast, inge wreven, gepoetst en heeft het nog meer werkzaamheden ondergaan die bij een drastische opknapbeurt te pas komen. Eerder onderging het beeld van Van der Werf in de zelfde werkplaats een soortgelijke behandeling. Met een vrachtwagen werd Boer haave gisteren aangevoerd op de Boerhaavelaan, waar de wethou ders Peters (ruimtelijke ordening) en Kuij^rs (cultuur en volksge zondheid) al stonden te wachten om een officiële handeling te ver richten. Het beeld was voorzien van een strop. Het werd met een takel van de vrachtwagen getild, bleef in de strop enige tijd boven de sokkel hangen en werd na enig manoeuvreren op zijn plaats gezet. De wethouders stonden erbij en keken ernaar. Vervolgens beklom men zij de ladders die tegen de sokkel waren geplaatst en hielden het beeld enige tijd aan de onder kant vast. Dat was de officiële han deling. Het beeld van Boerhaave werd in 1872 onthuld. Het was ontworpen door J.Th. Stracke en gegoten door de firma Enthoven Co. De in Voorhout geboren bioloog/genees kundige leefde van 1668 tot 1738. In Leiden vestigde hij zich als arts en later als hoogleraar in de ge neeskunde en plantkunde. Als be heerder van de Leidse kruiden tuin, als auteur van diverse boe ken, als arts in het Caecilia Gast huis, maar vooral door zijn onder wijsmethoden verwierf Boerhaave beroemdheid in binnen- en buiten land. Nadat om het beeld van Boerhaave èen strop was gehangen en het enige tijd naast de sokkel stond te wachten, werd het gevaarte opgetakeld en zweefde het enige tijd in de lucht. Het standbeeld werd ten slotte op de vertrouwde plek aan de Boerhaavelaan (foto onder) geplaatst, tegenover het AZL. (foto's Nieuw riool Hogewoerd e.o. Tijdens de open dag zijn verte genwoordigers van de arbeidsbu reaus aanwezig. Belangstellenden kunnen bij hen inlichtingen inwin nen over bijvoorbeeld uitkeringen tijdens de studie en over andere scholingsmogelijkheden. Op de open dag zal ook het nieuwe cen trum voor administratieve vakop leidingen voor volwassenen zich presenteren. Het parkeerterrein tussen de Moi parkeren wordt er voorlopig ook ni wethouder Peters vast. systeem van betaald parkeren in hun wijk in te voeren zodat ze ver zekerd blijven van een parkeer plaats in hun woonomgeving. Wet houder Peters vindt dat verzoek het overwegen waard. Peters verklaart er geen moeite mee te hebben om het betaald par keren eerst in de Maredijkbuurt en daarna voor het terrein achter de Morssingel in te voeren. "Als aan de éne kant bewoners om betaald parkeren vragen en ze het aan de andere kant niet willen, waarom zouden we het daar dan toch doen. We kunnen het toch niet overal te gelijk invoeren". Geen afstel Uitstel van het systeem van be taald parkeren betekent evenwel dngel en het Stationsplein. Auto's m ingevoerd, maar dat dit systeem er i geen afstel. De bedoeling van de gemeente is om het parkeren in de Stationsbuurt en omgeving hoe dan ook aan banden te leggen. Dat uiteindelijk ook het terrein achter de Morssingel voor betaald parke ren wordt ingericht, staat als een paal boven water", aldus Peters. "Het gaat nu alleen om de termijn waarop". De wethouder sluit niet uit dat, gezien de stijgende parkeerdruk in de Stationsbuurt, omwonenden van het terrein achter de Morssin gel zelf zullen vragen om betaald parkeren in hun buurt. "Dat is niet de bedoeling van de maatregel die we nu nemen, maar het is natuur lijk altijd beter dat de mensen er zelf om vragen in plaats van het ze op te dringen". en er nu nog gratis staan, betaald den duur zal komen, staat volgens (foto Win» Dijkman) Fietsster (69) zwaar gewond LEIDEN - Bij een verkeersonge luk op de Vijf Meilaan is een 69- jarige vrouw uit Leiden gistermid dag ernstig gewond geraakt. De vrouw sloeg met haar fiets plotse ling linksaf en wilde de Boshuizer- laan inrijden. Een achter haar rij dende automobilist, een 45-jarige man uit Voorschoten, kon haar niet meer ontwijken, ondanks krachtig remmen. De fietsster kwam ten val en sloeg met haar hoofd tegen het wegdek. Ze is naar het AZL ver voerd met een scheurtje in haar schedel en vermoedelijk een zware hersenschudding. LEIDEN - In de Hogewoerd en in een aantal straten daar omheen wordt een nieuw hoofdriool aange legd. De voorbereidende werk zaamheden voor dit karwei begin nen maandag. Het werk duurt tot eind december. Een aantal straten zal in verband met dit karwei gedu rende enige tijd geheel of gedeelte lijk worden afgesloten. Het nieuwe hoofdriool wordt ge legd in de Rijnstraat, de Dwarsbol- werkstraat, de Koenesteeg, de Bar- barasteeg, de Nieuwebrugsteeg en, zoals gezegd, de Hogewoerd. Het is de bedoeling dat de aannemer, ge zien de omvang van het werk, op verschillende punten in de wijk te gelijk begint. Als het karwei in vol le gang is, wordt de Rijnstraat vol ledig afgesloten voor verkeer. De Hogewoerd wordt in gedeelten aangepakt, te beginnen bij de 4de Binnenvestgracht en vervolgens in de richting van het Gangetje. Welke straten achtereenvolgens aan de beurt komen, is volgens de gemeente op dit moment nog niet te zeggen. Vooral ook omdat de aannemer op verschillende punten tegelijk bezig is. Door het werk kan parkeren bemoeilijkt worden of zelfs onmogelijk worden. Ook de verkeersafwikkeling kan proble men geven. Waar nodig wordt het verkeer omgeleid of over een ande re rijbaan geleid. Het is de bedoe ling dat huizen, winkels, kantoren en bedrijven zoveel mogelijk be reikbaar blijven.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3