u Het is tijd om de CV winterklaar te maken Opel Kadett halve eeuw op weg DOE H E T Z ELF Fantasie op het tuinpad Kronengrond versnelt schilderwerk Kunstharskit Diep in hout boren Smeerpotlood Spuitlak Spuitplamuur 'Olympische' 100.000ste Opel Kadett De kleine broer blijkt de meest vitale Half Nederland rijdt niet op juiste spanning DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1986 Het is nog zomer, maar het zal niet lang meer duren voordat de centrale verwarming weer aan het werk moet. Nog niet full time, maar in de kille avonduren zal er even 'bijgestookt' moeten worden, en over enige tijd moet de installatie weer permanent paraat ziin. Het is zaak dat de ketel, de rookgasafvoer, het circuit, de radiatoren, de kranen e.d. het nieuwe winterseizoen pro bleemloos tegemoet gaan. Wie zo verstandig is geweest om al direct na het vorige stookseizoen of in de loop van de zomer een reinigingsmaak- beurt te laten uitvoeren, is al een eind op de goede weg. De praktijk wijst echter uit dat de meeste mensen hun cv eenvou digweg 'vergeten' zodra de len te zo zijn werk overneemt. Zelf doen Er is nu nog tijd voor, maar wacht niet te lang. Een aantal din gen kun je zelf doen, zoals de bran der schoonmaken. Een staal- of ko perborstel om vuil los te maken en de stöfzuigerslang om de rommel weg te zuigen. Ga na of de rookgasafvoer schoon is. In principe is het moge lijk het kanaal zelf te vegen; sets daarvoor zijn in dhz-zaken, bouw markten e.d. te koop. Laat u de controle, schoonmaakbeurt e.d. aan de vakman over, dan zal hij de schoorsteen meteen 'meenemen'. Hij gaat ook na of de waterpomp (die lange tijd stilgestaan heeft als een automaat dit niet verhinderd heeft) probleemloos uit zijn zo- merslaap komt, zonder knarsen en piepen. Bij een goede beurt moet soms ook het thermokoppel vernieuwd worden, een ingreepje dat ook be ter aan de vakman kan worden overgelaten. Bijvullen Vraag hem ook eens een eerlijk antwoord op de vraag of uw ketel langzamerhand de pensioenge rechtigde leeftijd nadert. Als hij er al heel wat jaren op heeft zitten, zal hij beslist niet van het energiezui nigste type zijn. De moderne ketels (VR en HR) leveren een aanzienlijk hoger rendement en springen dus tien tot twintig procent zuiniger met aardgas om. Zodra de verwarming draait, kan worden afgelezen of de waterdruk voldoende is. Aan het begin van het seizoen moet er wel- licht wat water bij. Dat is makke lijk zelf te doen. De vulslang op een watertappunt en op de vulkraan van de cv aansluiten, de water kraan open en op het metertje kij ken tot het wijzertje de vereiste stand bereikt. Open tijdens het vul len het ontluchtingsventiel van de radiator die op het hoogste punt staat en laat iemand daarbij 'wa ken'. Tijdens het vullen ontsnapt daar met een licht sissend geluid lucht uit het circuit. Zodra er in plaats van lucht water uitkomt, moet het ventieltje meteen worden dichtgedraaid. Tijdens het bijvul len moet de installatie uiteraard buiten werking zijn. Het verse vul- water bevat relatief veel zuurstof. Dit werkt corrosie binnen de lei dingen en de radiatoren in de hand. Het moet er dus zo snel mo gelijk allemaal uit. Periodieke ont- luchtingsbeurten doen het ver dwijnen. Begin met het ontluchten van de radiatoren op de laagste verdieping en neem vervolgens de hoger gelegen. Raadpleeg in elk geval bij alle handelingen de ge bruiksaanwijzing van uw installa tie. Of is die zoekgeraakt... net als misschien het sleuteltje van de ont- luchtingsventielen? Zorg dan voor nieuwe. U dient toch de hoofdza ken van onderhoud en bediening te kennen, ook als u daar eigenlijk liever zelf geen vinger naar uit steekt. Stel bijvoorbeeld dat u bin nenkort de installatie op gang wilt Een lek in de radiator kan met worden afgedicht. brengen, en er is totaal geen leven in te krijgen. Wellicht denkt u aan een ernstige technische storing, terwijl doodgewoon de waterdruk te gering is. Een paniektelefoontje naar de installateur (en wachten tot hij komt) is dan niet nodig, want bijvullen is geen heksentoer. Lekken Wanneer de cv weer draait, loop de hele boel dan ook eens na op eventuele kleine lekjes. Ze kunnen zich voordoen bij leidingkoppelin gen, maar door roest in het sys teem kunnen er ook minuscule gaatjes in buizen en radiatoren zit ten. Ze verraden zich veelal door bruinachtige roestpuntjes; als u daar met een vinger langs strijkt, voelt u een beetje vocht. Nog geen paniek: er zijn eenvou dige middelen om ze te dichten. Kombi-Super bijvoorbeeld, eigen lijk een lijm, maar met een sterk Bij het overschilderen van oud ten. Het is voldoende om een oude schilderwerk, mits in gezonde verflaag af te stoffen en daarna in staat, kan tijd en veel lastig te strijken met het genoemde pro- (schuur)werk vermeden worden dukt, zonder vooraf te schuren, mét kronengrond, een produkt dat al lange tijd bestaat maar kennelijk Na een kwartiertje kan dan wor- weinig bekend is. Misschien omdat den overgeschilderd. Een blik van de vakschilder het in het algemeen een liter is voldoende om het hout- niet gebruikt? werk van bijvoorbeeld een gemid- Oorspronkelijk werd het toege- delde woninggevel te behandelen, past om klevende lagen van stan- Kronengrond is niet zo algemeen dolie e.d. snel te kunnen afwerken, verkrijgbaar, maar de fabrikant, Het is echter ook geschikt gemaakt Nelf in Groningen (050-262620) kan voor de gewone synthetische over leverancieradressen wel infor- verfsoorten, zowel binnen als bui- matie geven. vullend karakter, kan ervoor word- den gebruikt. Ten slotte: als uw cv er al een flink aantal dienstjaren op heeft zitten, verzamel dan een documen tatie over de hedendaagse genera tie cv-ketels. Een nieuwe ketel laten installe ren zou nu nog kunnen; in een dag tijd zet de installateur hem erin. Denk er anders nog een winter over na; dan kunt u het stooksei zoen '87-'88 modern, comfortabel en vooral stukken zuiniger verwar- Kunstharskit, een lijm die door vakmensen en doe-het-zelvers veel wordt gebruikt voor het lijmen van vloerbedekking, heeft als minder prettige eigenschap een penetrant luchtje dat vooral bij een langduri ge klus vervelend is. Fabrikant Bi son is erin gelaagd die stank eruit te halen. Ook in andere opzichten is de nieuwe, op waterbasis samen gestelde kunstharskit aangepast aan de eisen die verbruikers stellen en aan de vele uiteenlopende mate riaalsoorten. Vloerbedekking met jute zowel als rubber rug, naald- viltmateriaal, linoleum en kurkte- gels kunnen ermee gelijmd wor den. De lijm weerstaat de geconcen treerde druk van zwenkwielen van bureaustoelen en andere meube len, ook intensief 'rolstoelverkeer' leidt niet tot loslaten van de vloer bedekking. Ook niet op vloeren met vloerverwarming. Een pad in de tuin, nu eenmaal noodzakelijk om met droge en schone schoenen in je buitendo mein van a naar b te kunnen lopen, oogt voorals als het vrij lang is, soms wat saai. Een kaarsrechte streep, een strenge grens tussen twee tuinhelften, ondanks de kleurnuances in het grindopper- vlak van de moderne (meest ge bruikte) tuin- en terrastegel toch een soort van verkeersweg. Een tracé waarin wat meer fanta sie is gebracht, kan daar iets aan verhelpen, bijvoorbeeld het pad in een flauw gebogen lijn aanleggen, of in een L-vorm. Dat kan de be reikbaarheid van tot dusver dode hoeken in de tuin ook versterken. Zo'n ingreep maakt verandering Met speedboren kan in het alge meen tot ong. 12 cm diep worden geboord worden en dat is in de meeste gevallen ruim voldoende. Moet een gat echter (veel) dieper zijn, dan moet je de zaak op een andere manier oplossen. Een wei nig bekend stukje gereedschap is het verlengstuk voor dit boortype, dat aan het uiteinde de boor kan opnemen. Veel winkels zullen het niet in voorraad hebben, maar hét kan altyd worden besteld. Met twee dingen moet je reke ning houden. Het is niet zo eenvou dig om met zo'n 'diepboorinrich- ting' nauwkeurig recht of haaks te werken. En ten tweede heeft een verlengde boor sterk de neiging om enigszins te gaan 'zwabberen' zodat het gat een grotere diameter krijgt dan de bedoeling is. Het is dan ook verstandig om een boor van een wat kleinere diameter te nemen dan de vereiste middellijn van het gat. Probeer dit eerst even uit in een dik stuk afvalhout. Het is namelijk onmogelijk om het gat, als dit een beetje te klein zou uit vallen, na te boren met een boor van grotere diameter. Dat isliet na deel yan het speedborentype. Voor peuterig smeerwerk is het nieuwe smeerpotlood een handig ding. Er zijn heel wat voorwerpen van klein formaat waarvan de be wegende delen af en toe een drup peltje olie vragen, om gepiep te verhelpen. Als een gewone spuit te fors van formaat is en tot gemors leidt, doseert het smeerpotlood mondjesmaat en precies gericht. Het bevat een smeermiddel dat vocht verdrijft en roest oplost. Voor ongeveer zeven gulden te koop. in de tuinaanleg nodig, een. klus die in het najaar, tegelijk met de wintervoorbereiding, of vroeg in de lente kan worden uitgevoerd. Andere mogelijkheden om het pad een speelser uiterlijk te geven, zijn onderbrekingen van de tegels met bijvoorbeeld ruwe steentjes, grove grindkeien, enz. Die moeten dan niet in de losse grond worden gelegd, maar als echte bestrating in het zandbed (ook nodig voor de te gels) worden ingevlijd. Om te voor komen dat tussen de voegen on kruid de kop opsteekt, is een hand-i je droge cement, uitgestrooid op het zand, een goede voorzorgs maatregel. Wie grove grindkeien als onder breking van de tegels gebruikt, zal er specie bij nodig hebben, een laagje van enkele centimeters dik, op het stevig aangestampte zand bed gespreid. Maak de keien eerst goed schoon met water en harde borstel, om de specie goed te laten hechten op het keiharde materiaal. Maakt een 'sterke' mortel aan, ong. 1 deel cement op 2 delen zand. Vul na het inbedden van de keien (de grootste aan de zijkanten van het pad) de openingen even eens met specie. Strijk deze niet glad af, maar beklop het oppervlak met een harde stoffer, zodat een ruig oppervlak ontstaat. Maak de specie tijdens het drogen af en toe nat met water uit de plantengieter om een te snelle uitharding te ver mijden. De nieuwe Looiers Lederspray die enige tijd geleden in de handel kwam, is geschikt om leer (van meubels, schoenen, tassen e.d.) een vernieuwende kleurbehande- ling te geven, of in een andere kleur over te spuiten. De spray is verkrijgbaar in diverse kleuren; een spuitbus kost ong. f 14,50, bij woninginrichters, drogisten ens. Plamuren is niet een van de ge makkelijkste onderdelen van een reparatie-schilderklus, vooral als het oppervlak niet vlak is. Voor de voorbehandeling van na het bij werken van lakschade aan de auto en andere objecten kan spuitpla muur het werk vereenvoudigen. De buis bevat een combinatie van plamuur en grondverf en kan van heel dun tot (in meerdere lagen tot 1,6 mm) worden verspoten. Het is een produkt van Holt Lloyd, te koop voor 13,95 bij autoshops, benzinestations eri warenhuizen. Na ong. 20 minuten is de spuit- plamuurlaag droog en kan met fyn schuurpapier gladgeschuurd wor den. De Opel Kadett viert dit jaar zijn vijftigste verjaardag. In die halve eeuw zijn er meer dan acht miljoen auto's ftiet deze naani van de lopende band ge komen. Daarmee behoort deze wagen tot de bestsellers in au- toland. Hoe de wagen aan zijn naam komt is in wezen zeer simpel. Het heeft niets te maken met brood of met militairen, het geeft slechts aan dat dit model als de jongere broer van de Olympia werd geboren. Met de Olympische Spelen in Ber lijn in zicht besloot het Duitse au toconcern Opel in 1935 een nieuw model op de markt te brengen, dat uiteraard Olympia ging heten. Het was met een zelfdragend stalen carrosserie een baanbrekend mo del, want in die jaren was zo'n car rosserie nog geen gemeengoed voor auto's in massaproduktie. De Olympia was al gauw zo'n succes dat Opel, rekening houdend met de slechte economische om standigheden, besloot een kleinere broer op de markt te brengen: de Kadett. Ook deze kreeg een zelf dragende carrosserie, maar was wat kleiner en met een gewicht van 760 kilogram een flink stuk lichter. En natuurlijk goedkoper, hij kwam met een prijskaartje van 2100 mark in de Duitse showrooms. De nieu weling kreeg een 23 pk viercilin- dermotor, die de achterwielen aan- Opel vestigde een nieuw record in Neder land: binnen twee jaar werden 100.000 Kadetts van het huidige type verkocht. Opel meent dat dit succes mede te danken is aan het streven het imago van het merk te verjongen. Dat gebeurt vooral door middel van sportsponsoring. In de voetballerij, in het honkbal en in de auto sport. Met Feyenoord als het smaakmakende voorbeeld. Uit een onderzoek is gebleken dat de gemid delde leeftijd van de Opel-kopers de laatste twee jaar met bijna zes jaar is teruggelopen. 'Opel bleef niet alleen aantrekkelijk voor de grijze middenmoot, het merk spreekt nu kenne lijk ook de sportieve jeugd aan', constateer de Ger van Welsenes, al gemeen directeur van General Motors Neder land gisteren breed grijnzend. Voor het front van ve le autojournalisten ging hij in Bussum op de in geslagen sportieve toer verder door die hon- Opel-topman Van Welsenes (rechts) overhandigt de sleutels i sche' Kadett aan de heer Kranenburg. derdduizendste Kadett ('die is toch onverkoop baar, zo'n ding geef je weg') aan te bieden aan de Stichting Olympi sche Spelen Amster dam 1992. 'Aartsbedelaar' P. Kranenburg, die belast is met het verwerven van de fondsen waar mee de stichting de campagne om de Olym piade jiaar Amsterdam te halen kan financie ren, nam de wagen gre tig in ontvangst. Het stichtingsbestuur zal er nog een paar daagjes over denken hoe de au to het beste kan worden ingezet. Inmiddels gaat Opel in september het ver koopsucces van de Ka dett 'vieren' met de ver koop van een speciaal actiemodel: de Kadett Limited. Duizend flink opgedofte Kadetts 1,3 N worden aangeboden voor een prijs van 23,5 mille. Voorts ontvangen de Het vignet dat Opel voor deze gelegen heid liet ontwerpen. 99.999 eigenaren van het jongste type Kadett een 'nationaal record boek', dat zij gratis kun nen afhalen in de show room van de Opel-dea- ler. Alle Nederlandse prestaties uit het be faamde Guinness-boek staan er in. Met enkele Opel-notities. Alle kopers van een nieuwe Opel doen ver der mee aan een wed strijd waarin honderd prijzen van duizend gul den zijn te verdienen en ten slotte: iedere show roombezoeker krijgt bij serieuze taxatie of proefrit een fles cham pagne cadeau. dreef, en hydraulische remmen rondom. In 1938 en 1939 was de Kadett de meest verkochte auto in Duitsland en iri hét oorlogsjaar reden er al meer dan honderdduizend Kadetts over de Europese wegen. Naar Rusland Dat deze kleinste Opel een ge wild object was bleek wel in 1945 toen de Russen zich niet beperkten tot het buitmaken van de Duitse Kadetts, maar zelfs in het kader van de 'herstelbetalingen' de hele fabriek naar Rusland transporteer den. Duidelijk pronkend met an dermans veren presenteerden zij kort daarna het nieuwste model Moskvitch. De naam was Russisch, maar verder was en bleef het een Kadett. In het hoofdkwartier van Opel in Rüsselsheim was de lol er toen een beetje af, althans wat de Kadett be trof. Pas na 22 jaar kwam er weer een echte Opel Kadett op de markt. Ditmaal uit Bochum, waar een splinternieuwe fabriek werk bood aan duizenden werkloze mijnwer kers. Wereldauto Van deze eerste naoorlogse Ka dett (het A-type) werden 649.512 exemplaren verkocht. In 1966 liep als B-type de miljoenste van de band en in 1969 werd de twee-mil- joen-mijlpaal bereikt. Waren die eerste twee edities van de Kadett nog echte Europese au to's, het derde naoorlogse model werd een zogenaamde wereldauto. Dit betekende dat het C-type van de Kadett in de Verenigde Staten als Chevette in de winkel heeft ge staan, in Argentinië als K180, in Australië en Korea Isuzu Gemini heette en in Groot-Brittannië op dook als Vauxhall Chevette. Al die tijd hield Opel vast aan het traditionele concept van de motor voorin en aandrijving op de achter wielen. Pas in 1979 was het zo ver dat ook de Kadett overging op voorwielaandrijving. Het bracht geen teruggang in de omzet. Inte gendeel, het bleek een gouden greep. In tweeëneenhalf jaar rol den er een miljoen exemplaren van dit D-type van de band. Een ver koopcijfer dat mede werd bepaald door het succes van de dieseluit voering. Auto van het jaar Op dit moment leven we alweer met de tweede generatie voorwiel- aangedreven Kadetts. Met dit mo del, waarbij de windtunnel in het i autofabriek wel even anders uit dan op dit plaatje uit de ontwerp zichtbaar een forse partij heeft meegeblazen, behaalde Opel zelfs voor 1985 de onderscheiding Auto van het jaar. Maar wat meer zegt: na een eer ste aarzeling sloeg dit model bij het publiek zeker zo goed aan als zijn voorgangers en zo heeft Opel ook al weer het miljoenste exemplaar van dit E-type bereikt. De Kadett mag dan wel een jon gere broer zijn in de Opel-familie, hij is wel de meest vitale. Zeker nu hij Abraham heeft gezien. Waar de totale autoverkopen met bijna veertien procent stegen, noteerde Toyota - het grootste Japanse merk in ons land - na\de eerste zes maanden van dit jaar een groei van meer dan 23 procent. Voor een groot deel heeft het in Raamsdonksveer geïmporteerde merk dit succes te danken aan de populariteit van de Corolla. En die populariteit groeit nog steeds. Om die stijgende vraag nog ver der te stimuleren heeft Toyota een speciale versie van de Corolla uitge bracht: de 1,3 SXL op basis van de 1,3 GL dus met de 1295 cc motor van 75 pk, met een topsnelheid van 160 km/uur). Deze zeer compleet uitgeruste editie - verkrijgbaar als vierdeurs sedan of vijfdeurs liftback - heeft extra's als een open dakje, velours bekleding, grotere wielen, brede flankbescherming, speciale wieldoppen en dergelij ke. De prijslijst van dit actiemodel begint bij 23 mille. (foto pr> Bijna de helft van alle autobanden in Nederland heeft niet de juiste spanning. Dat kan worden geconcludeerd uit een controle die Michelin in sa menwerking met Veilig Verkeer Nederland op zestien plaatsen in ons land hield. Nog erger: bijna vier procent had een spanningsaf wijking van tien procent of nog meer op dezelfde as. Dat kan tot levensgevaarlijke situaties leiden. De volledige resultaten van dit onthullende onderzoek worden binnenkort gepubliceerd. Inmid dels gaat het personeel van Miche lin op pad om bij zoveel mogelijk bandenbedrijven, garages en tank stations de nieuwe spanningstabel len voor personenauto's op te han gen. De grote borden zijn gemaakt van hard weerbestendig plastic. Niet minder dan 29 automerken staan er op en maar liefst 500 ty pen. Zodat men in elk geval kan weten hoe hard de banden moeten zijn. Deze tabellen bestaan ook in zak formaat: verkrijgbaar bij Michelin in Amsterdam (020-5492492).

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15