FC Utrecht roept hulp in Barry Hughes wil 'terug in de tijd' Nol de Ruiter en het ei van Columbus Rijvers bouwt aan nieuw Twente voetbalcompetitie Groningen moet buikriem aanhalen Sportpsycholoog en atletiektrainer Brandts wil ongelijk van Kraay bewijzen DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1986 SPORT PAGINA 13 Nol de Ruiter heeft het ei van Columbus gevonden. Met ingang van het komende seizoen maakt sportpsychloog Peter Blitz deel uit van de 'staf van FC Utrecht. De slechte prestaties van de tweede helft van het vorig seizoen hadden volgens De Rui ter niets met blessures hadden te maken. Nee, het was wat anders, iets in het boven kamertje. Het is twijfelachtig of FC Utrecht met Blitz en De Ruiter in het kiel zog van de Grote Drie kan blijven. FC Groningen koestert al jaren ambities om zich tussen Ajax, PSV en Feyenoord te nestelen, maar vooralsnog heeft de noor delijke club nog niet aan de verwachtin gen kunnen voldoen. Ook dit jaar streeft FC Groningen naar een plaatsje in de top. De thuishaven, stadion Oosterpark, is sinds de komst van trainer Rob Jacobs omgedoopt in de Hel van het Noorden. Roda JC roerde zich danig op de trans fermarkt. Van PSV werd Ernie Brandts aangetrokken. De ex-international wil het ongelijk van Hans Kraay in Kerkrade be wijzen. De Limburgse club hoopt met de versterkingen de prestaties toenemen en aansluiting wordt gevonden met de top. Barry Hughes is weer terug op het oude nest. De trainer/entertainer wil met Spar ta terug in de tijd. Hughes moet echter aan de slag met een afgeslankte selectie. Louis van Gaal en Edwin Olde Riekerink verlie ten Het Kasteel. Joop Böckling werd aan getrokken. Kees Rijvers haalde bij FC Twente de bezem door de selectie. De gemiddelde leeftijd werd teruggebracht tot 21 jaar. Slachtoffer van de verjongingskuur werd Dick Schoenaker, die naar de B-selectie is verbannen. Rijvers hoopt op een goede start, "want anders komen we in moeilijk heden". ENSCHEDE (GPD) - De twee uitersten troffen elkaar een paar dagen geleden in Leeuwarden: Fritz Korbach en Kees Rijvers. Vanaf de tribune gadegeslagen door manager Ton van Dalen, die vanuit het Groningse was over gewipt om zijn favoriete club voor het eerst na zijn gedwongen vertrek uit Enschede weer in ac tie te zien. Net als Korbach wist Van Dalen niet wat hij zag. Van het elftal dat zich een paar maan den eerder met hangen en wur gen had kunnen handhaven in de eredivisie is vrijwel niemand meer over, het opportunisme dat drie jaar jaar lang in het Diek- man hoogtij vierde, heeft plaats gemaakt voor super-voorzichtig voetbal. De criticasters in Enschede herkenden in de rigoureus ver anderde speelstijl meteen coun tervoetbal, met veel spelers ach ter de bal en slechts sporadisch opkomende verdedigers. In werkelijkheid is het uitgangs punt van Rijvers echter zo helder als glas en wil hij eerst achterin zijn zaakjes voor elkaar hebben alvorens de Twentse tieners op avontuur mogen gaan. Zoiets vergt tijd, maar als je Rijvers die geeft hou je er wel iets moois aan over. Vraag dat maar eens in Eindhoven en eerder in Ensche de. Vanuit een goede organisatie wil Rijvers een team. opbouwen dat nog jaren mee kan. Hij gaat daarbij uit van een sterke defen sie, die het elftal vertrouwen zal geven. „We moeten eerst zorgen dat we de zaak achterin dicht hebben. De spelers moeten leren posities van elkaar over te ne men". Hij laat zich daarbij door niks en niemand van de wijs brengen en heeft lak aan reputa ties. Dat ondervonden eerder Carbo, Hill, Birkedal en Vreijsen, die hun biezen mochten pakken, Schoenaker vergaat het vermoe delijk niet beter. Verbannen naar de tribune is de ex-Ajacied zelfs niet meer welkom op de training en moet de nog tot medio 1988 aan FC Twente verbonden oud- international zijn conditie op peil houden bij het tweede. „Schoenaker", draait Rijvers niet om de waarheid heen, „is een speler die de bal kon verove ren en vervolgens over zijn te genstander heen kon gaan. Dat kan hij niet meer. Hij is niet meer in staat om zoveel heen en weer te pendelen. Dan kun je hem al leen dienend laten spelen op het middenveld. Maar het gevolg daarvan is dat hij veel in balbezit komt en dan weetje dat hij in de problemen komt. Ik zie daarom geen rol voor hem". Waarna Rij vers overgaat tot de orde van de dag en liever zijn aandacht richt op de jeugd, die FC Twente weer in het goede spoor moet bren gen. Maar dat kost tijd. Geduld en vertrouwen, dat is ook wat FC Twente van zijn sup porters vraagt. Met heimwee en nostalgie refereert FC Twente aan de eerste periode-Rijvers in het Diekman, die twintig jaar ge leden begon. De toen als hoofd trainer in het betaalde voetbal debuterende Brabander bouwde destijds systematisch en met ge voel voor een perfecte organisa tie een ploeg op waaraan FC Twente na zijn verhuizing naar PSV nog jarenlang plezier be leefde. Met diezelfde instelling en ambitie is de anderhalf jaar geleden uit Zeist verdreven bondscoach in Enschede op nieuw aan de slag gegaan. Technisch ziet het er allemaal al een stuk beter uit dan waar mee het Twentse voetbalpubliek jarenlang genoegen moest ne men. Maar je kunt nog zo aardig voetballen, het resultaat bepaalt de sfeer en het vertrouwen over en weer maar ook het tempo waarin de ontwikkeling gestalte krijgt. „De eerste vijf wedstrij den", erkent Rijvers, „zijn voor FC Twente van cruciaal belang. Daaruit zullen we vijf punten moeten halen, anders is het niet goed". Of deze jonge (net 21) en oner varen ploeg daartoe in staat is? De hamvraag is vooral of het ge mis aan body op het middenveld en in de achterste lijn de Twente naren niet zal opbreken als de ploeg stevig aan de tand wordt gevoeld. Om nog maar te zwijgen van het gemis aan stootkracht voorin. „Ik waarschuw voor de verkeerde conclusie", legt voor zitter Frans Hartman uit, „dat FC Twente geen spelers meer wil of kan aantrekken. Er is nog ruimte in de begroting voor een of twee aankopen, maar dan moeten het wel duidelijke versterkingen zijn die meer evenwicht in de ploeg brengen". Zo'n aanwinst had Rob McDonald volgens Rijvers kunnen zijn, maar zijn salaris bij PSV (om en nabij de drie ton) was FC Twente te gortig. sim GRONINGEN (GPD) - Ook bij FC Groningen is het niet allemaal meer rozegeur en maneschijn. De ambitieuze club, die jaarlijks koerswijzigingen doorvoert om eindelijk eens aan te pikken bij die schier onbereikbare top-drie, moet de buikriem aanhalen. De oorzaak? Simpel: teruglo pende toeschouwersaantallen. Werd doorgaans makkelijk de im mer begrote 11.200 bezoekers ge haald, afgelopen seizoen bleef Gro ningen ruim 700 onder dit streefge tal. Een opmerkelijk verschijnsel, want voor het eerst in al'die jaren eindigden de noordelijken als vier de (dus: UEFA-Cupvoetbal) en Feyenoord als hekkesluiter van de top-drie bleef zelfs binnen handbe reik. Het publiek raakte echter lang zaam uitgekeken op het steeds stugger voetballende Groningen, UTRECHT (GPD) - FC Utrecht wordt niet graag meer herinnerd aan de tweede seizoen helft van de vorige jaargang, toen de ploeg als een slaapwandelaar over het veld sjokte. Om een herhaling voor te zijn heeft Nol de Ruiter niet alleen vijf nieuwe spelers aangetrokken, ook riep de oefenmeester hulp in van een atletiektrainer en... van een sportpsycholoog. „Ik heb me suf geprakkizeerd, waarom er na de winsterstop niets meer lukte bij ons", zegt De Ruiter. „Je kon het niet helemaal op de blessures gooien, je kon ook nauwelijks bewe ren dat er niet gewerkt werd. Het was wat an ders, iets in het bovenkamertje. Ik heb al an derhalf jaar contacten met de sportpsycholoog Peter Blitz, maar het is natuurlijk niet zo sim pel om met zo'n figuur op de proppen te ko men. Het voetbalwéreldje heeft nu eenmaal zijn eigen wetten, is vrij conservatief. Het be stuur ging gelukkig snel akkoord, voor de me dische staf lag de zaak gevoeliger. Maar uitein delijk hebben ook zij positief gereageerd". Nol de Ruiter ervaart de aanwezigheid van een zieleknijper in een voetbalstadion bepaald niet als een experiment. „In Amerika heeft ie dere topsportploeg een psycholoog in dienst, daar is het de gewoonste zaak van de wereld. Ik kan me voorstellen, dat er jongens rondlo pen met faalangst, die bij voorbeeld bang zijn om voor eigen publiek te spelen. Met thera pieën kan je daar van af geholpen worden. Maar ik zeg er wel bij: de spelers moeten zelf willen, niets wordt ze opgedrongen. Iedereen is vrij om Blitz al of niet te bezoeken". Ook met het binnenhalen van Ton Pattina- ma en Wim van der Horst, het door FC Den Bosch-manager Ad Zonderland weggekeken duo, hoopt De Ruiter mentaal de zaak wat op te vijzelen. De bon-vivant Pattinama: „FC Utrecht heeft een naam hoog te houden als het om lef gaat, ik ook. Dat is precies de reden waarom ik voor deze club heb gekozen. Bij Fortuna had ik meer kunnen verdienen, maar de ambiance in Utrecht heeft mij altijd aange sproken. Bovendien kan ik nu in Rotterdam blijven wonen, ook een voordeel. Vorig jaar schijnt het hier een dooie boel geweest te zijn, ik vermoed dat dp blessures van figuren als Du Chatinier en Rietveld daarmee te maken heb ben gehad. Want tot nu toe merk ik niets van een ingeslapen groep. Als ik dat vergelijk met FC Den Bosch. Ik ben ervan overtuigd dat we hier in staat zijn de mouwen óp te stropen als het eens tegen mocht zitten en daar houd ik wel van". Henk Fraser, keeper Jan Stroomberg (Jan Willem van Ede lijkt overigens fit na zijn hy- perventilatie-problemen en heeft al weer enke le oefenpartijen onder de lat gestaan) en de van zaterdag-vierdeklasser Woudenberg af komstige goaltjesdief Erik Willaarts zijn de drie andere nieuwe gezichten op Galgen waard. Het is de bedoeling dat de 20-jarige ex-Spar taan Fraser met John van Loen de tweemans- aanval gaat vormen. Fraser: „Ik heb vroeger altijd in de verdediging gestaan, maar Jan Nij- man, de hulptrainer van Sparta, zag een spits in me. In m'n eerste seizoen bij Sparta 2 was het meteen 28 keer raak, in het tweede jaar schoot ik er 22 in. En dat terwij) ik toen lang was uitgeschakeld met gescheurde enkelban den". De voetballers van FC Utrecht kunnen het komende i inroepen van sportpsychloog Peter Blitz. KERKRADE (GPD) - De snelle auto werd vorige week ingeruild tegen een dieseluitvoering. Ernie Brandts heeft ook in het rij genot ('Het is toch iedere keer honderd kilometer van Woensel naar Kerk rade') concessies moeten doen voor zijn overstap van PSV naar Roda JC. Het betekent echter niet dat de 30-jarige het in alle opzich ten zuiniger aan gaat doen in Kerk rade. Na enkele weken acclimatise- ren heeft Ernie Brandts zonder problemen afgestemd op de lagere frekwentie, waarop Roda JC uit zendt. Dat Roda JC sportief gezien een stap terug is, kan Ernie Brandts al leen maar beamen. Dat hij met zijn dertig jaar op z'n retour is, ontkent hij echter ten stelligste. „Ik had de concurrentiestrijd bij PSV best aangedurfd. Via-via kreeg ik te ho ren dat Hans Kraay het niet echt met mij zag zitten. Om in de basis te komen moet ik beduidend beter spelen dan Ivan Nielsen, want de club gaat natuurlijk niet het eigen aankoopbeleid belachelijk maken. Ik heb dat twee jaar geleden al eens meegemaakt met Glenn Hy- sen. Na negen jaar Eindhoven was ik misschien ook wel aan een ande re omgeving toe. Bovendien had ik bij PSV nog maar een eenjarig con tract, terwijl Roda JC my voor drie jaar wilde vastleggen". Dat de keuze op Roda JC viel is volgens Brandts voornamelijk 'een gevoelskwestie'. „Het maakt mij niet uit met welke trainer ik werk en waar ik mijn centen verdien; als ik ze maar verdien. Roda JC, de ambitie die de club uitstraalt na door een diep dal te zijn gegaan; het sprak me gewoon aan. Ik had ook uitstekende aanbiedingen op zak van Glasgow Rangers en Ips wich Town, waar international Ter ry Butcher vertrok. De ironie wil trouwens dat Butcher uiteindelijk door de Rangers werd ingelijfd. Na overleg met mijn gezin, hebben wij besloten in Woensel te blijven wo nen, voor Roda JC geen enkel pro bleem. Als ik naar Groot-Brittan- nië was vertrokken, dan had dat twee jaar geleden moeten gebeu ren, toen Manchester United mij wilde hebben. Ik was persoonlijk rond, maar de clubs konden het niet eens worden". Parallellen De recente levensloop van Ernie Brandts en Roda JC vertoont vele parallellen. Daar waar Roda JC zich uit de malaise rond de zwart geld affaire worstelde, vocht Brandts terug uit een jaar vol ver velende blessures (schouder en knie). De ellende begon tijdens zijn laatste interland, vorig jaar tegen Bulgarije. Of die 28e 'cap' ook het sluitstuk van de internationale car rière vormt? De deelnemer aan het WK '78 en het EK '84 knipoogt nog altijd naar Zeist, „Mijn leeftijd, de transfer naar Roda 'JC, het speelt my bepaald niet in de kaart. Het is een feit voor het Nederlands elftal dat de voet ballers in het zuiden niet bekeken worden. Alleen als hier een inter land wordt gespeeld, zit er een lo kale jongen bij. In de randstad zit je gebakken en de laatste jaren kan men gewoon niet om PSV heen. Ik ben altijd een beperkte voetballer geweest. Maar ik ken mijn tekort komingen en mijn grote kracht schuilt daarin dat ik ploeggenoten beter kan laten voetballen. Ik weet zeker dat ik nog op elk niveau mee- kan". Ernie Brandts staat te trappelen van ongeduld, ook om een beetje het ongelijk van PSV te bewijzen. Daarvoor zal Roda JC zich nadruk kelijk moeten manifesteren in de strijd om een Uefa cupplaats. „Het streven is Europees voetbal, maar dat willen zes of zeven subtoppers. Als ik er met Roda JC geen ver trouwen in had, was ik niet geko men. Het zal even duren voordat de nieuwe jongens zijn ingepast. Ik realiseer me dat ik gezien mijn ach tergrond als PSV'er en internatio nal, weinig krediet heb bij het Kerkraadse publiek. Dat is terecht, al moet men geen wonderen van Ernie Brandts verwachten. Mede dankzij mijn instelling heb ik goed geboerd in de voetballerij. Die is ook in Kerkrade honderd procent en dan kan het niet mis gaan. En PSV? Het zal best kriebelen als ik ze Europees bezig zie". ROTTERDAM (GPD) - 'Barry Hughes' staat er op de deur die toe gang verschaft tot zijn kantoortje. De plakletters zijn terug, alleen de tientallen foto's die getuigen van ontmoetingen met Jane Mansfield, Alice Cooper, Elton John en ande re coryfeeën uit de showwereld, zitten nog in zijn koffer. „Nog een paar dagen en het is alsof ik niet ben weggeweest", kijkt Hughes om zich heen. Drie jaar terug werd Barry Hug hes bij Sparta naar eigen zeggen met „trompetgeschal" uitgewuifd, „nu", beweert hij, „lag de rode lo per al weer voor me uit". De altijd als honkvast beschouwde Wel shman heeft een merkwaardige pe riode achter de rug; FC Utrecht, MW en Volendam leken tussen stations tijdens een retourtje Span gen. Steeds voor een jaartje stapte Hughes uit, niet langer. „En als je me drie jaar terug had gevraagd, dat ik nu al weer hier zou zitten had ik je voor gek verklaard. Maar ja, de voetbalsport kent geen logica en dat is eigenlijk ook het aantrek kelijke van dit vak". Toch, geeft Barry Hughes onom wonden toe, heeft hij wel spijt ge had van bepaalde beslissingen uit het jonge verleden. „Achteraf be keken had ik bij FC Utrecht moe ten blijven. Er waren op een gege ven moment wat wrijvingen, met spelers en supporters, maar de lucht was opgeklaard toen we aan het einde van dat seizoen een trip maakten naar Israël. Juist toen ik voor mezelf het besluit had geno men om m'n tweejarige verbinte nis uit te dienen, zocht Léon Mel- chior me op. MW had Hughes no dig. Ik viel voor z'n mooie verha len, het grote geld leek voor het op rapen. Het kon niet op, hij kwam met een Rolls Royce of een heli kopter op afspraken, ik mocht op en neer vliegen van huis naar Maastricht, er kwam een nieuw, overdekt stadion. Ik zwichtte". De praatjes van de Limburgse zakenman bleken loos. „Na twaalf maanden moest ik opkrassen, hoe wel ik ervan overtuigd was dat we afgesproken hadden twee jaar sa men te werken. Een merkwaardige man, die Melchior. Ik had een haat- liefde-verhouding met 'm". Volendam werd de volgende hal te. „Zeven wedstrijden voor het einde van de competitie had de ploeg nog drie puntjes nodig om zich in de eredivisie te handhaven. Ik liep geen risico, dacht ik. Maar wist dk dat Beenhakker er met z'n pet naar gooide. Aan het einde van de rit was de club zowaar nog gede gradeerd ook en werd Barry Hug hes trainer in de eerste divisie. Op zich geen probleem, maar ik kreeg dus ook te maken de erfenis van Leo Beenhakker. Nee, in een ge spreid bedje kwam ik duidelijk niet terecht. Er deugde niet veel van de organisatie, ik moest hele maal opnieuw beginnen". Toch, bepeinst Hughes, heeft-ie er fijn gewerkt. „Met m'n rechter hand Bobby Haarms, met een jon ge, gretige spelersgroep, met een nieuw bestuur. Ik kreeg halverwe ge een aanbieding om voor drie jaar te tekenen. Ik zou een soort technisch directeur worden. Zag er aantrekkelijk uit, het plan was om Volendam in drie jaar tijd terug te brengen, met een gedegen jeugd opleiding. Maar sponsor Lukkien haakte af en ik had niet zo veel ver trouwen in de financiële beloften van het bestuur. Die mensen meenden het best, daar niet van, maar de fiscus had wel beslag ge legd op zeven of acht ton. Ik be twijfelde of de club mij drie jaar lang een salaris kon garanderen. Toen Sparta aan de bel trok heb ik de knoop doorgehakt, ik nam het risico niet om bij Volendam te blij ven". Eredivisie Er was bovendien nog een ande re reden, waarom Hughes het pa lingdorp de rug toekeerde. „Ik mis te de eredivisie. Mijn vrouw Ellis vond het prima zo, maar ik had het niet nóg een jaar volgehouden in de anonimiteit. Dat heeft niets met publiciteitsgeilheid te maken, maar-ik heb nog te veel energie om geruisloos te werken. Als we bij Eindhoven hadden gespeeld zag je na afloop in een hoekje één journa list van de plaatselijke krant staan. Sloeg je de volgende dag het och tendblad open, ontdekte je met een loupe ergens onderin dat Volen dam had gewonnen met 2-0. Ver rek ja, dacht je dan, we hébben gis teren gewonnen. Nee, zonder span ningsveld kan ik m'n ei niet kwijt". Op het Kasteel hoopt Hughes weer op 'ouwe tijden'. Het eerste conflictje is al geboren (het bestuur ziet het niet meer zitten in Silvio Dilliberto, Hughes wil de grillige aanvaller per se bij de selectie) en als PSV op 17 augustus opent op Spangen rekent Barry op „min stens 15.000 man". „Man, er komen veertien internationals op bezoek. Met een paar getimede uitspraken in de plaatsehjke kranten, moeten de mensen hier toch te porren zijn voor een bezoek?" Met een smalle selectie, die na het vertrek van Van Gaal (AZ), Ol de Riekerink (Groningen), Blind (Ajax), Van de Weel (DS), Tiktak (AZ), Fraser (FC Utrecht) en Veld hoen (gestopt), alleen is opgevuld met Joop Böckling, Johan Steur (Hughes nam het duo mee uit Vo lendam) en Eddy Ridderhof (Ex celsior), durft Hughes overigens niet aan koffiedikkijkerij te doen; „Ik weet echt niet hoe we gaan presteren, een hoop jonge jongens ken ik niet eens. Ik vergelijk me maar met een jockey, die zojuist een nieuwe paard heeft gezadeld. Eerdaags gaan we rijden en dan maar afwachten hoe we ons hou den op de drafbaan tussen de ande re paarden". Vooral met het verlies van Louis van Gaal zit Hughes een beetje in z'n maag. „In mijn tijd was Louis een van de elf. Hij beschouwde zichzelf weliswaar als een vedette, maar ik had een stel andere leiders in het veld. De laatste jaren heeft hij zich echter ontwikkeld als het verlengstuk van de coach. Louis heeft hier drie jaar de bus gereden. Vonk bleef op z'n stoel zitten en luisterde eerbiedig als Louis dit ka mertje binnenkwam. De jonge jon gens trokken zich aan de routinier op, zo'n mannetje mis ik nu waar schijnlijk wel". dat onder trainer Berger de afgelo pen jaren van veel franje werd ont daan. In de jacht op de top-drie trachtte hij meer soliditeit in de ploeg te brengen en nu, onder zijn opvolger Rob Jacobs, moet blijken óf dezelfde ambities ook kunnen worden ingevuld met meer aanval lende bedoelingen. „Voortaan gaat het Oosterparkstadion de Hel van het Noorden heten", klinkt het veelbelovend uit de mond van de oefenmeester, die vastgeklonken leek aan Excelsior maar zich in Groningen opnieuw weet omringd door een hele serie Rotterdam mers. „Op wielergebied hebben we Parijs-Roubaix met die naam, op voetbalgebied moet Groningen dat maar worden". Net als voorgaande -jaren blijft FC Groningen streven naar een plaatsje temidden van PSV, Ajax en Feyenoord. Uitlatingen in. die richting werden voorzitter De Vries voorheen niet in dank afgeT nomen door trainer Berger. Nu zegt hij: „Deze keer heb ik toe stemming van de trainer om het te zeggen". En Jacobs onderstreept vervolgens, dat alle trainers gren zeloos optimistisch zijn in de voor bereiding: „Ik ben bij een ploeg ge komen die vierde is geworden. Dan moet ik nu een poging doen om een plaatsje hoger te komen. Misschien lukt dat niet, maar we hebben het dan in ieder geval ge probeerd. Hier is een voetbalsfeer die me heeft getroffen én in zo'n omgeving is veel mogelijk. Boven dien is Feyenoord dit jaar behoor lijk verzwakt en ik denk dat we die ploeg kunnen achterhalen". Jeugdspelers FC Groningen start deze compe titie met geen al te brede selectie, want tegenover het vertrek van Van Tiggelen, Goble, Huizingh, Sollner, Huistra en Van der Meer stond de komst van René Eykel- kamp (Go Ahead), Edwin Olde Rie kerink (Sparta) en Joop Gall (Veendam). De rest van de selectie is aangevuld met jeugdspelers. „Groningen had meer creativiteit nodig en ik denk dat we daar met Olde Riekerink en Eykelkamp voor gezorgd hebben", aldus Ja cobs. „In het verleden speelde Gro ningen een te eenvoudig systeem, dat door kleinere clubs te simpel kon worden ontregeld. Ik weet dat uit mijn Excelsior-tijd. Met Eykel kamp en Olde Riekerink hopen we dat te hebben opgevangen. De breedte van de selectie zoek ik in de jeugd. Zo ben ik het gewend". Voor de financiële huishouding van FC Groningen was het maar goed, dat Anderlecht bereid was ongeveer 1,2 miljoen gulden neer te tellen voor verdediger Adrie van Tiggelen. Van dat geld konden Ey kelkamp en Olde Riekerink wor den gehaald. En niet minder be langrijk: de financiële tekorten konden worden aangezuiverd. „Het vertrek van Van Tiggelen heeft ons bepaald geen windeieren gelegd", stelt voorzitter De Vries. „Niettemin telt onze selectie nu slechts zestien spelers, maar we kunnen nu eenmaal niet verder springen dan de polsstok lang is". De Vries doelt met dat laatste ook op het licentie-beleid, dat clubs verplicht de nieuwe begro ting af te stemmen op de inkom sten uit het voorgaande seizoen. Omdat FC Groningen toen 'slechts' 10.500 toeschouwers ge middeld binnen de poorten kreeg, moet de hele huishouding nu aan gepast worden aan dat publiek- smoyenne. „Je mag niet hoger be groten, want anders krijg je geen licentie", stelt De Vries. Sponsors „De enige manier om de inkom sten uit te breiden en meer moge lijkheden voor het elftal te schep pen is het aantrekken van spon sors. Wij proberen nu ook zo snel mogelijk die inkomsten met 2,5 ton te verhogen, zodat we op ongeveer een miljoen uitkomen. Wil je in de toekomst in het profvoetbal mee kunnen blijven draaien, dan is het nodig om zeker 40 tot 45 procent van je inkomsten uit sponsorgel den te halen". Om geldschieters te lokken, zal binnenkort ook een speciale VIP-room in het Ooster parkstadion worden gebouwd. FC Groningen heeft dit jaar voor het eerst concurrentie uit eigen provincie. Veendam promoveerde naar de eredivisie met een elftal dat voornamelijk uit oud-Gronin gers bestaat. Op het oog dus een optimale samenwerking tussen beide clubs, maar diverse uitlatin gen van Veendam-trainer Henk Nienhuis hebben de relatie inmid dels aardig doen bekoelen. „Dat is alleen maar onredelijk van Nien huis", aldus Jacobs, „want per slot van rekening heeft Veendam heel wat aan ons te danken".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13