Politiebond: laat verslaafden onder dwang afkicken 'Kijk, daar zijn de belletjes' Actie Dierenbevrijdingsfront is dom, naïef en gevaarlijk' Van Agt na kritiek toch weg bij Orco WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1986 BINNENLAND PAGINA 5 ARNHEM - „Moedige mensen stappen rechtstreeks naar de be trokkenen als er volgens hen iets mis is. De actie van het Dieren bevrijdingsfront is dom, naief en gevaarlijk". Woordvoerder A. A. G. van der Valk van de gelijkna mige restaurantketen klinkt be duusd. In de nacht van zondag op maandag heeft het Dierenbe vrijdingsfront fiks toegeslagen op het wildkamp Valkenhuizen, dat eigendom is van G. van der Valk sr. uit Nuland, mede-direc teur van de Vestaurant-keten. door Ferdinand Rusch De herten zijn losgelaten en het terrein Koningsheide van de gemeente Arnhem opgedreven. In een brief aan burgemeester en wethouders heeft het front om 'asiel' gevraagd voor deze dieren. Het vrijlaten van dam- en edel herten door het 'front' raakt vol gens A. van der Valk kant noch wal. Hij erkent weliswaar, dat het hertenkamp in Arnhem op het landgoed Valkenhuizen ten wes ten van de rijksweg A50 er wat kaal bij ligt, maar dat zou de schuld zijn van rijkswaterstaat en de gemeente Arnhem. „Nie mand durft echter te beweren, dat de herten er slecht uitzien". Volgens de actievoerders moet de „zeer hoge wildstand ervoor zorgen dat het eens waardevolle natuurgebied verwordt tot een afbraakterrein", in verband met de aanleg van de A50. Bij gedeel telijke verkoop of onteigening zou het meer waard worden. Ook zouden er plannen zijn voor de bouw van een motel. Het front suggereert, dat Van der Valk het gebied kaal laat vreten zodat het bouwrijp wordt. Van der Valk jr. („Dit is voor mij een gevoelskwestie") ver wijst die aantijgingen zonder uit zondering naar het rijk der fabe len. „Je kunt een actie niet sta ven op vermoedens. Ik ben 15 jaar geleden met mijn enige hob by begonnen: het houden van herten. Ik ben er trots op en ze zien er goed uit". Volgens Van der Valk spelen de problemen voor de herten pas een jaar. „In maart 1985 werd 40 hectare van ons gebied van 60 hectare door de overheid ontei gend voor de aanleg van de A50. Maar zij zit niet met het pro bleem dat onze herten op een te klein gebied moeten leven". „Rijkswaterstaat heeft alle bo men in het gebied tegen de grond gegooid. Natuurlijk, onze herten hebben ook bomen ver nield, maar hoe komt dat? Juist, de dieren gaan zich vervelen op zo'n klein gebied. Voordat ons grond werd afgenomen hebben we nooit moeilijkheden gehad". Volgens de woordvoerder van de horecafamilie heeft de ge meente Arnhem meerdere malen de wensen van Van der Valk te gengewerkt. Tevergeefs probeer den de eigenaren van de herten naar eigen zeggen 18 hectare grond tegenover hotel West End te kopen om de herten te laten grazen. Volgens Van der Valk jr. zullen de herten binnen een week van het gebied waar ze nu rondlopen worden verwijderd vanwege het gevaar dat de beesten zouden lo pen na de actie. Waarheen ze zul len gaan wil hij niet zeggen. De dieren zullen in ieder geval niet afgeschoten worden. Het Dierenbevrijdingsfront sugge reerde in een uitgegeven pers verklaring, dat de dieren „na hun taak (kaal vreten van het terrein) volbracht te hebben" wel op de menukaart van de restaurantke ten zouden komen te staan. „Onzin", repliceert Van der Valk. „Als we een biefstuk van onze eigen herten op tafel zou den brengen, moet er 150 gulden voor worden neergeteld.:. An ders zouden we de dieren wel op agrarisch gebied fokken. We kunnen trouwens het benodigde vlees veel goedkoper importeren uit Schotland en Nieuw-Zeeland. We blijven tenslotte zakenmen- Vader en zoon Moszkowicz naar rechter na breuk in maatschap ROERMOND (ANP) - De advocaat Baruch Moszkowicz, de zoon van de bekende strafpleiter Max Moszkowicz, hoeft zijn vader het adressenbe stand van de klanten van het familiebedrijf niet terug te geven. Hij hoeft al evenmin contacten met die klanten te mijden. Dat oordeelde gisteren de Maastrichtse rechtbank in een kort geding dat vader Max tegen zijn zoon had aangespannen. Ook een tegeneis van de zoon werd niet gehono reerd. De breuk tussen vader en zoon is een feit sinds het hof van discipline Moszkowicz jr. schorste vanwege de vele klachten over de manier waarop deze zijn praktijk zou hebben uitgeoefend. Op 31 juli nam de zoon het adressenbestand van de cliënten van de kantoren in Venlo en Roermond mee. Reden voor zijn vader om een kort geding aan te spannen. De Maastrichtse rechter oordeelde echter dat het beroep van advocaat onder meer gestoeld is op een persoonlijk contact met de cliënt. Omdat Baruch vrijwel alle gevallen Venlo en Roermond behandelde, ontbreekt die relatie tussen deze cliënten en Moszkowicz sr., aldus het vonnis. Ook de tweede eis - geen contact meer met de cliënten - werd op die grond afgewezen. Hetzelfde lot onderging de eis van Moszkowicz jr., die een voorschot van een kwart miijoen gulden van zijn vader wil hebben voor zijn aandeel in de familiemaatschap. Volgens de rechter kon Baruch deze eis niet stellen omdat hij juist enkele dagen als advocaat is geschorst vanwege een te hoge declaratie bij een van zijn cliënten. AMSTERDAM (GPD/ANP) - Drugsverslaafden rond de Amsterdamse Zeedijk zouden onder dwang moeten afkicken. Dat is volgens voorzitter Dirk Eeken van de Amsterdam se afdeling van de Nederlandse Politiebond, het meest effectieve middel om de verslaaf den van de Zeedijk en omgeving te weren. Na de gewelddadige dood van hoofdagent Peter Lugten, begin vorige week, was het ook afgelo pen weekeinde onrustig op de Zee dijk. Inzetten van meer politie of het opheffen van het cellentekort lost het probleem van de drugsver slaving in deze buurt niet op, meent Eeken. Volgens hem moet de overheid een hardere vuist ma ken. „Die vuist zou kunnen zijn ver slaafden waarvan de samenleving voortdurend problemen onder vindt, onder te brengen in een ge dwongen afkick-programma. En dan bedoel ik die mensen die de politie de laatste twee jaar 60 of DEN BOSCH (GPD)- De Brabant se commissaris der koningin Van Agt legt zijn adviseursfunctie bij het beleggingsbedrijf Orco neer. Deze bijbaan kwam sterk in op spraak toen bleek dat Orco zich be zighoudt met internationale belas tingontwijking. Van Agt heeft zijn besluit giste ren in een brief aan de fractievoor zitters in de Provinciale Staten be kendgemaakt. In zyn brief betoogt Van Agt dat door alle rumoer dat is ontstaan zijn betrokkenheid bij het consortium 'hoezeer zakelijk ten onrechte, feitelijk toch een steen des aanstoots is geworden'. Het blijkt raadzaam die steen te verwij deren, aldus Van Agt. Hij houdt staande dat de activi teiten van Orco legaal zijn. Door veel publicaties is Orco volgens Van Agt in een verkeerd daglicht geplaatst 'tot nadeel van dit bonafi de bedrijf, tot schade bovendien van het aanzien van het door mij beklede ambt'. Volgens politieke kringen in Den Bosch ligt hier voor Van Agt de hoofdreden om zijn functie bij Or co neer te leggen. De commissaris zou zich de vele kritiek van de laat ste weken zeer hebben aangettrok- Celstraffen voor jongeren DEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft gisteren zeven voormalige bezoekers van jeugd centrum 't Honk in de Schilders wijk veroordeeld tot celstraffen, uiteenlopend van tien tot achttien maanden. De jongeren, in leeftijd variërend van 17 tot 22 jaar, wer den verdacht van diefstallen, be dreiging van politie, mishandeling van kinderen en het aanzetten van kinderen tot stelen. Als gevolg van het gedrag van de jongeren moest eind mei de Haagse Van Ravestein- school gesloten worden omdat het hele schoolteam zich ziek had ge meld. ken. Van Agt doet daar in zijn brief andermaal verongelijkt over: "De discussie is uitgemond in kritiek op mijn nevenactiviteiten in het al gemeen. Daarbij is het opvallend dat veelal appels en peren worden opgeteld. Functies voor louter ideële doeleinden en in een recht streekse relatie tot mijn ambt wer den in een pan geklutst met func ties in het bedrijfsleven". Dat daarbij ook werd gesugge reerd dat de commissaris het alle maal om het geld zou doen en dat hij te weinig tijd zou óverhouden voor zijn eigenlijke werk, heeft Van Agt zeer gestoord. "Ik houd mij ervan overtuigd dat u zich hier mee niet vereenzelvigt", zo schrijft hij aan de fractievoorzitters. "Mijn hoofdtaak ligt in Brabant. Ik hoop nog geruime tijd in en voor Bra bant aan de slag te kunnen blijven. Soms op een onorthodoxe manier, altijd'met hart en ziel", zo besluit hij. Die zinssnede is volgens gezag hebbende statenleden zeker niet zonder belang, aangezien het steeds onwaarschijnlijker wordt geacht dat Van Agt binnen afzien bare termijn zal vertrekken. Tot voor kort werd daar ernstig reke ning mee gehouden. Maar nu zijn relaties met politiek Den Haag zo voor iedereen zichtbaar zijn ver slechterd, wordt de kans dat hij bij voorbeeld een hoge buitenlandse post zal krijgen, erg klein geacht. De PvdA-fractie vindt de zaak te principieel van aard om er nu maar meteen zand over te gooien. CDA en WD, tevreden met de beslis sing van Van Agt, vinden een nade re mondelinge uitleg van de com missaris der Koningin niet nodig. CDA-fractiesecretaris Weitering: "Voor mij is het een afgedane zaak. Daar ben ik trouwens wel blij mee. Voor ons heeft het provinciaal be lang altijd voorop gestaan. Daar was hier totaal geen sprake van. Ik ben blij dat Van Agt nu inziet dat er een smet op zijn ambt was ge worpen en nog wel door hemzelf. Alleen zijn terugtreden kon dat goedmaken. Dat is nu gebeurd". 'Idee zorgzame samenleving klopt niet met werkelijkheid' dreigende onbetaalbaarheid van de ouderenzorg. In werkelijkheid zullen straks veel meer ouderen al leen staan en hulp behoeven. In trekken by de kinderen is geen al ternatief. Vroeger gebeurde dat ook lang zo vaak niet als wordt ge dacht, en bovendien worden men sen nu zo oud dat ook hun kinde ren bejaard zijn. Het overheidsbeleid maakt het bejaarden steeds moeilijker om zelfstandig te blijven wonen. Hun koopkracht daalde bijvoorbeeld tussen 1980 en 1984 met ruim 12 procent. De meesten hebben geen aanvullend pensioen of eigen ver mogen. Steeds meer ouderen vra gen om een plaats in een bejaar denoord, omdat ze niet meer zelf standig kunnen wonen. DEN HAAG (GPD/ANP) - Oude ren leunen niet op de overheid. Het overgrote deel van de hulp die ze ontvangen, komt van familie, bu ren, vrienden en kennissen. Als het kabinet Lubbers met het gepraat over een 'zorgzame samenleving' bedoelt dat de zorg voor ouderen nu te veel wordt afgewenteld op de overheid, gaat het uit van een ver keerde veronderstelling. Aldus de insituten voor toegepaste sociolo gie in Nijmegen en voor sociaal wetenschappelijk onderzoek in Tilburg in hun rapport 'ouderenbe leid onder vuur'. Het rapport is gemaakt in op dracht van WVC. De onderzoekers stellen dat het begrip 'zorgzame sa menleving' geen middel is tegen de meer keren heeft opgepakt. Dat zijn niet een of twee man in de bin nenstad van Amsterdam, maar groepen mensen, waartegen justi tie niet in staat is enige adequate maatregel te nemen". "We hebben nu geen mogelijkhe den de problemen met hard- drugsverslaafden in Amsterdam goed aan te pakken. Alles hebben we geprobeerd, maar niets heeft mogen baten. Nu is het welletjes: we moeten iets doen wat wèl resul taat heeft", aldus Eeken. Van de inzet van extra politieper soneel verwacht hij echter niet veel: dat leidt volgens hem slechts tot verschuiving van het probleem. „Zetje op de Zeedijk meer politie mensen in, dan verhuizen de ver slaafden naar een ander deel van de stad. Stuur je daar weerextra mensen naartoe, dan gaan ze naar een andere stad. Dat is echter alle maal zo zinloos: de oorzaak van het probleem, de verslaving zelf, moet worden aangepakt", stelt hij. Omdat volgens hem gebleken is dat de vrijwillige afkickbehande- NOORDZEE (ANP/GPD) - "Nog lingen niet tot de gewenste resulta- tien minuten". De vingers van Piet ten leiden, vindt Eeken dat deze Pardoen, de bergingsleider van aanpak dan maar onder dwang Smit-Tak, geven het duidelijk aan. moet worden uitgevoerd. Hij er- Het signaal komt op het juiste kent dat de verplichte afkickme- ment. Het thode omstreden is, onder andere avond. Na omdat de persoonlijke vrijheid NOORDZEE - Eindelijk hangt hij dan hoog en droog in de takels. Na weken vertraging door het slechte weer werd de Britse kustvaarder Olaf door drie drijvende bokken boven water getakeld. Aan boord bevonden zich onder meer 355 ton giftig lood, 70 ton arseen en 5 ton cadmium. Die hadden een ware milieuramp in de Noordzee kunnen veroorzaken, reden om het schip te lichten. (luchtfoto anpi Olaf na weken vertraging dan toch boven water acht tocht van zes uur vanuit Scheveningen naar de ge- door wordt aangetast, maar hij zonken Olaf, op 80 kilometer ten meent dat ook het belang van de westen samenleving een belangrijke rol lans al speelt. „Er ontstaat hand een situatie Petten, dobbert de Vo- etmaal lang op het langzamer- Noordzeewater. Het schip van rechteloos- rijkswaterstaat, met aan boord heid. De rampen die over ons ko- ploeg journalisten, blijft op veilige men door het drugsprobleem wor- afstand van de 'blaassies', de den steeds groter. Daar moet voor- boeien waaronder de ankers liggen i het belang van de mensen die van de drie drijvende dokken. Die de stad wonen ïen", aldus Eeken. gaan straks aan de klus beginnen waarvoor het journalistenvolkje gekomen. Het signaal van de bergingslei der komt juist op tijd. Het bergen van een schip blijkt vooral te bete kenen: door pech vertraging oplo pen, uren wachten tot het volgende dood tij omdat dan pas de duikers weer naar beneden kunnen. En daardoor het uitstellen van het ne men van de belangrijkste beslis sing: het groene licht geven om te gaan takelen. Vanaf de hoge commandobrug van de Taklift 4, te midden van honderden handles en knoppen, kijkt Piet Pardoen nog even naar beneden. Naar het rustige zeewater waarop nog een flauw zonnetje schijnt en waaronder tot op dat moment op 28 meter diepte de Olaf op de bodem van de Noordzee 'staat'. Onder normale omstandigheden is de berging van dit gekapseisde schip een routineklus voor de man nen van Smit-Tak. Of beter gezegd: er zou in zijn geheel niet over zijn gepiekerd om het op de Kaaiman eilanden geregistreerde schip te bergen. Het ligt diep genoeg, ver genoeg ook buiten de territoriale wateren en bovendien buiten de grote doorgaande scheepsroute op de Noordzee voor het verkeer tus sen de Duitse Bocht en het Kanaal. De Olaf had immers een 'b-weg- gelje' genomen, toen het begin vo rige maand op weg was van Dene marken naar Engeland. Alleen vis sers hadden rekening te houden met een wrak erbij. Want er liggen wel duizend wrakken waarin de vissers met hun netten verstrikt kunnen raken. Korte metten Bovendien is de lading niets waard. Maar wel uiterst giftig. Vele malen giftiger dan rijkswaterstaat aanvankelijk dacht. Dat maakt de berging van de Olaf plotseling zo spannend. Smit-Tak kan er geen korte metten mee maken zoals ge bruikelijk is met gezonken sche- pen op open zee. Niet dus: aan I iVjSËM M weerszijden van het schip een bok, f f fAHft f twee zware kettingen onder het ^B f i schip doortrekken en net zolang te- HM Jr - w keer gaan tot het schip in drie stuk- tm ||ji Wj 'ken uiteenvalt. De brokstukken af- HBjgj^KI|^^BË L. A XdBhlflBli.kmt mg voeren op een ponton en klaar is W, 1 Kees- Ondanks de jarenlange erva- jBr ring van Smit-Tak voert het bedrijf 1 een ze eerder ^■1 pr m op open zee heeft uitgevoerd. f M In een vangnet van 28 dubbele 0 M en 9 centimeter dikke staalkabels moet het schip koste wat kost heel ^B )^^B boven komen. Daarom kan niets aan het toeval worden overgelaten en accepteren de bergers dat het EINDHOVEN (ANP) Met een welgemikt schot opende prins Claus giste- aanbrengen van de allerlaatste i de openbare golf school Welschap in Eindhoven. De prins werd verge- strop anderhalve dag duurt. In off- zeld door zijn zoon prins Johan Friso (links). (foto and shore-termen valt de plek van het gezonken Olaf onder vak F. Kilo meters ver weg zijn twee van de circa 120 olie-eilanden te zien die de Noordzee rijk is. Op een van die platforms deed een clubje natuur liefhebbers, dat met instemming van een van de oliemaatschappijen op het platform voorbijtrekkende zeevogels bestudeerde, een specta culaire ontdekking. Niet boven maar in het water: een kolonie van maar liefst 120 dolfijnen tegelijk kwam voorbij. Kwaliteit Juist vanwege de kwaliteit van het Noordzee-water moeten de ber gers veel omzichtiger te werk gaan om te voorkomen dat er nog meer giftige lading ontsnapt, dan bij het vergaan via de luiken eruit is gelo pen. „De hoeveelheid ervan is ge ring: één procent van de lading. We doen er niets aan. Behalve op het milieu moeten we ook op de belas tingcentjes passen", aldus een woordvoerder van Rijkswater staat Inmiddels blijkt dat men op het ergste is voorbereid. Het patrouil le-vliegtuig van Rijkswaterstaat dat dagelijks in de lucht is om ille gale lozingen van schepen op te sporen, vliegt een keer extra over. Het is het enige vliegtuig dat mag naderen. De Rijksluchtvaartdienst had niet minder dan 21 verzoeken binnengekregen van opdringerige beroepsfotografen om van bovenaf plaatjes van de bergigng te mogen schieten. Om file-vorming boven het wrak te voorkomen, is geen en kel verzoek ingewilligd. De Smal Agt, het oliebestrij- dingsvaartuig van Rijkswaterstaat, is ook in de buurt en stand-by. In Rotterdam liggen sleephopperzui gers gereed om bij pech, zoals breuk of scheuren van het schip, de wegstromende rommel zo snel mogelijk van de bodem te zuigen. Ook IJmuiden is in verhoogde staat van paraatheid gebracht. Daardoor vallen de totale operatie kosten veel hoger uit dan de 2,3 miljoen gulden die Rijkswaterstaat aan Smit-Tak moet betalen voor het bergen van het wrak. In totaal schatte een woordvoerder van Rijkswaterstaat, aan boord van de Volans, de kosten op 5 miljoen. Als alle stroppen gespannen staan, de drijvende bokken gebal last en het takelen een aanvang neemt, komt eerst de antenne van het schip tevoorschijn. Die was al eerder bij eb te zien maar bij vloed weer onder de waterspiegel ver dwenen. Het schip maakt bij ver rassing een niet geringe slagzij. "Dat is zeker tien graden", zegt ka pitein Lout Ruys van de Volans. In een hoger tempo dan verwacht steekt de mast al na enkele minu ten twee meter boven het water uit. Hij blijkt te zijn geknakt. Een van de twee oranje reddings boten moet bij het zinken uit de da- vids zijn geslingerd. Hü komt nu in ieder geval ingeklemd en druipend tussen zijn oorspronkelijke ophan ging en de schoorsteen te voor schijn. Bij het ontsnappen van lucht uit de compartimenten roept kapitein Ruys, die de berging van af de brug van de Volans met een verrekijker volgt: "Kijk eens, daar komen de eerste luchtbelletjes". Algengroei hebben het schip in de maand dat het onder water heeft geleden, veranderd in een grauw-wit spookschip. Duikers van Smit-Tak springen in het wa ter om even later, tussen de strak gespannen kabels die als spaghetti om het schip* lijken te zijn gewik keld, op het achterdek aan boord gaan. Ze leggen een loopplank uit zodat pompen kunnen worden overgebracht om het water uit de volgelopen luiken over te pompen in gereedliggende pontons. Dan gaan ook enkele politieamb tenaren en leden van Nederlandse en Britse scheepvaartinspecties aan boord om naar scheepspapie ren te zoeken die uitsluitsel kun nen geven over de vraag waarom het schip is gezonken. De hele operatie kost ook geld, veel geld. Volgens rijkswaterstaat tenminste 5 miljoen gulden, maar waarschijnlijk meer, veel meer. En wie betaalt dat? Tot nu toe de over heid, en de kans dat het daarbij blijft is groot. Want Nederland kan nauwelijks iets beginnen tegen de Westduitse eigenaar-kapitein en de belastingbetaler zal in dit geval voor diens falen moeten opdraaien. Want dat er gefaald is staat wel vast. Of de eigenaar-kapitein heeft vliegas geladen in zijn schip dat er niet voor geschikt is, of de vliegas is te vochtig gestort waardoor het een papperige massa is geworden die gemakkelijk kon gaan schui- De bergingsoperatie is geslaagd, maar nog niet af. Het. wrak moet nog, hangende in de kabels en 'over dwars' naar Rotterdam wor den gesleept. Bestaat er niet alsnog een kans op breken. Piet Pardoen: "Er kan niets gebeuren. Hij ligt zo veilig als eieren in een mandje". Over de bergingsoperatie zelf, die door het slechte weer op zee veel langer heeft geduurd dan was verwacht, zegt Pardoen: "Ik heb steeds gezegd dat het zou lukken op de manier zoals wij wilden. Na morgen, als we hem veilig hebben afgeleverd in de achtste Petro leumhaven, ben ik eindelijk aan vakantie toe. Ik denk dat ik deze keer maar eens naar de Kaaiman eilanden ga...".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5