LEIDSCH DAGBLAD KENNISMAKEN MET DE REGIOLEDEN KAN Vakkundige bouwvakker hard nodig Alarminstallatie aan banden Botha wijkt niet voor druk van westerse wereld Philips ziet winst en verkoop stijgen Twéé vakantiefoto's voor 98 ct. Uitgevers eisen half miljoen Grotere kans op miskraam door vogels WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38086 Tweede moord in executie zaak 40-jarige Rotterdammer? UTRECHT (GPD) - Het recher cheteam van de rijkspolitie dat probeert de moord op een 40-jari- ge Rotterdammer op te lossen, vermoedt dat in deze zaak nog een tweede moord is gepleegd. Dat betreft een 48-jarige man uit Nieuwerkerk aan de IJssel. Deze wordt al sinds januari van dit jaar vermist. De Rotterdammer werd op 10 februari met acht schotwonden ontdekt op het ijs in Maartens dijk. In verband met de moord zijn nadien verscheidene arresta ties verricht. Twee verdachten zitten nog vast. Vermoedelijk is bij de executie een groep van 'zeer harde criminelen' uit Bra bant, Rotterdam en Den Haag betrokken. Tijdens het onderzoek door het bijstandsteam bleek de verdwij ning van de tweede man. Een tip leidde de politie naar een wei land in Sassenheim waar hij zou zijn begraven. Ondanks de speurtocht met Duitse lawine honden werd het stoffelijk over schot niet gevonden. DEN HAAG (GPD/ANP) - De Ver eniging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) heeft besloten een ver gunningenstelsel voor alarminstal laties in te voeren. Dit gebeurt op verzoek van talloze gemeenten waar politie en brandweer in 99 van de 100 gevallen voor loos alarm uitrukken. Particulieren of bedrij ven die de politie voor niets laten komen, kunnen in het vervolg wor den beboet met 5000 gulden. Behalve ondeugdelijke appara tuur is de oorzaak vaak verkeerd gebruik, een loslopend huisdier of een openstaand raam. De verorde ning, die in oktober naar de ge meenten gaat, stelt verder voor ei sen te stellen aan de technische staat van de alarminstallaties. De apparaten zouden moeten worden aangebracht en gecontroleerd door een beveiligingsinstallateur. B en W van Den Haag hebben in middels al besloten voorwaarden te verbinden aan het gebruik van beveiligingsinstallaties. Het sys teem moet worden aangelegd door een erkende installateur, het alarm mag niet langer dan drie minuten afgaan en niet harder zijn dan 120 decibel. Een jaarlijkse onder houdsbeurt is verplicht. Boven dien moeten de namen worden op gegeven van twee personenen die de sleutel van het pand hebben waar de installatie is aangesloten. De rijkspolitie in Groningen zal met ingang van 1 september niet meer reageren op beveiligingsap paratuur die binnen een halfjaar al twee maal loos alarm heeft gege ven. Het ministerie van justitie ver werpt het besluit van de Groninger politie. Minister De Koning: BERKEL-ENSCHOT (ANP) - Minister De Koning (sociale zaken) heeft gewaarschuwd voor een (dreigend) tekort aan vakbekwame bouwvakkers. Hoewel er 65.000 bouw vakkers een baan zoeken, blijkt vakbekwaam personeel moeilijk te krijgen. Dat komt doordat de jeugd weinig belangstelling heeft om zich in functies binnen de bouw te bekwamen, aldus de minister vandaag in een toe spraak in Berkel-Enschot. DEN HELDER/RIJSWIJK (ANP) - De Britse kustvaarder Olaf is weer boven water. Bergers van Smit Internationale slaagden er gisteravond in ruim een uur tijd in de Olaf te lichten. De snelheid waarmee de operatie verliep was een verrassing, omdat de lichting in het teken van vertragingen heeft gestaan. Met de berging is een gro- de bouw by jongeren heeft waar De minister wees er op dat de afde lingen bouwtechniek van de lts'en steeds dunner worden bevolkt. Dit maakt het tevens moeilijker om leerlingen aan te trekken in het ka der van het leerlingwezen om vak bekwaamheid in een bedrijf op te doen. De minister zei het wenselijk en noodzakelijk te vinden dat binnen het onderwijs de slechte i Eerder maakte De Koning al be kend dat de 48 miljoen gulden die nog beschikbaar is voor zogenaam de terugploegprojecten (waarbij de overheid uitkeringsgelden be schikbaar stelt als bouwbedrijven werklozen in loondienst nemen) zullen worden gebruikt voor lang durig werkloze bouwvakkers van 19 tot 23 jaar. 'Ze moeten met hun fikken van het groene hart Holand afblijven' PAGINA 15 Politiebond wil drugsver slaafden verplicht laten afkicken PAGINA 5 De terreur vanuit het Mid den-Oosten neemt toe PAGINA 7 Minister De Koning wil meer gehuwde vrouwen aan een baan helpen PAGINA 6 Rinus Michels wil dat Oranje meer oefenwed strijden speelt PAGINA 11 JOHANNESBURG/DURBAN (GPD) - De Zuidafrikaanse presi dent P.W. Botha heeft gisteren in een rede tot zijn partijcongres geen duimbreed toegegeven en de wes terse wereld ervan beschuldigd geen oog te hebben voor "de vrij heidsstrijd" waarin zijn regering is gewikkeld. „De strijd die wy voeren is een ideologisch gevecht tussen de aan hangers van de waarachtige vrij heid en binnenlandse stabiliteit, en hen die ons willen dwingen tot een socialistische dictatuur, die zal worden gecontroleerd door een kleine machtsgroep". Botha sprak bij de opening van het federale congres van de rege rende Nationale Partij, die al vanaf schikt over de economische sleutel 1948 ervoor gezorgd heeft dat een voor de voorspoed van de hele re- blanke minderheid een welhaast gio. Zonder Zuid-Afrika zal er geen onaantastbare macht in Zuid-Afri- voorspoed in dit deel van het conti- ka uitoefent. „Zo'n socialistische nent komen en slechts met Zuid- dictatuur is een bedreiging gewor- Afrika is er hoop voor de landen en den voor zowel de religieuze vrij- bevolking in deze regio". staan, dat hij niet zal toegeven aan de internationale druk op Zuid- Afrika, zelfs niet door economi sche sancties: „Wij willen geen sancties, maar als we ze moeten ac cepteren om onze vrijheid, rechtvaardigheid en orde te behou den, zullen we ze overleven. We zullen ze niet alleen overleven, maar we zullen er ook sterker uit voortkomen". De Zuidafrikaanse president liet de mogelijkheid open voor een topontmoeting met regeringslei ders van Amerika, Groot-Brittan- nië, Frankrijk en West-Duitsland, waarbij het hele probleem van zuidelijk Afrika aan de orde zou moeten komen: „Zuid-Afrika be- heid, de vrijheid van geweten meningsuiting alsook voor econo mische vooruitgang". Botha liet er geen twijfel over be- ADVERTENTIE MEUBELS HALF GELD Oude Wetering - Ann Christian Art meubelen, meubelproduktie- en importbedrijf aan de Kerkstraat alhier, stopt haar toonkamer- aktiviteiten voor de groothandel. Daarom stelt zij sinds enige tijd haar totale toonkamercollectie aan particulieren beschikbaar voor halve prijs. Om u een paar voorbeelden te noemen: zware eiken slaapkamer van t 1.598.- voor 1 799,-; deken kist van t 498.-voor f 198,-; originele secretaire van t 798,- voor 1 399,-; complete eiken eethoek van t 2.980." voor f 1.498,-, modern bankstel van I 2.500,- voor f 1.250,-.Wie binnenkort meubels nodig heeft kan dus een grote slag slaan bij Ann Christian Art, donderdag, vrijdag en zaterdag vanaf 11.00 uur aan de Kerkstraat 82 in Oude Wetering. Vrijdag koopavond. Kans op buien (zie ook pagina 13) Verdachte van moordpoging in Noordwijk vrijgelaten DEN HAAG/NOORDWIJK - De 39-jarige Rotterdammer die in mei door de Haagse rechtbank tot ze ven jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld voor de moordpoging op de Noordwijkse projectontwikke laar M. Kuypers is op vrije voeten de Noordzee voorkomen. Het schip zonk op 7 juli nadat vermoedelijk de lading was gaan schuiven. Bij nader onderzoek bleek dat de 3500 ton vliegas zwaar verontreinigd was met tonnen lood, arseen en cadmium, die een milieuramp zouden kunnen ver oorzaken. Daarop nam Rijkswater staat het besluit het schip te ber gen. Vooral de harde wind speelde de bergers wekenlang parten en steeds werd de definitieve lichting uitgesteld. Afgelopen vrijdag wis ten de bergers het gekantelde schip rechtop te zetten op de zee bodem, en gisteren werd na op nieuw urenlang uitstel met drie drijvende bokken het schip toch boven water getakeld. De bergingsmaatschappij Smit In ternationale dacht tot vanmiddag bezig te zijn met het leegpompen van het schip om het enig drijfver- mogen te geven. Naar verwachting wordt de Olaf morgen de Rotter damse Petroleumhaven binnenge sleept. Daar wordt de lading gelost, die dan zo snel mogelijk wordt ver voerd naar zijn oorspronkelijke be stemming in Engeland. De berging kost volgens een schatting van Rijkswaterstaat ongeveer 5 mil joen gulden, een bedrag dat waar schijnlijk volledig voor rekening van de overheid zal komen. het gaat om uitzicht op werk wordt verbeterd. Voor gediplomeerden uit het leerlingwezen zijn de kan sen immers groter dan voor ande ren. Een groot deel van de inge schreven jeugdige werklozen in de bouw (een kleine 10.000 is jonger dan 23) mist deze vakbekwaam heid. Twee auto's, één kenteken (Van i verslaggevers) NOORDWIJK - Een 26-jarige in woonster van Noordwijk dacht een slimme manier te hebben ge vonden om de kosten van verze kering en belasting van haar twee auto's te drukken. De twee luxe personenwagens waren door haar voorzien van dezelfde kentekenplaten. De kwestie kwam aan het licht toen een patrouille van de Noordwijkse politie in een straat een auto zag staan zonder het verplichte Deel III achter de voorruit. Nadat het kenteken- nummer was genoteerd werd surveillance vervolgd. Groot was de verbazing van de agenten toen zij kort daarop in een ande re straat eenzelfde type auto met een identiek nummerbord zagen staan. Nader onderzoek toonde aan dat beide auto's eigendom waren van de Noordwijkse. Niet alleen betaalde ze voor slechts een auto verzekeringspremie en belas ting, ze had haar 'tweede wagen' ook illegaal uit Zwitserland inge voerd. Tegen de vrouw is proces verbaal opgemaakt. Een auto is in beslag genomen. Benazir Bhutto. Benazir Bhutto gearresteerd KARACHI (Rtr.) - De regering EINDHOVEN (ANP) - De netto winst van Philips is in het tweede kwartaal van dit jaar met 18 pro cent gestegen ten opzichte van een oojaar geleden. Het aantal verkochte Pakistan heeft de vooraanstaande producten nam met 7 procent toe, (foto ANP) dissidente Benazir Bhutto en ande- nieuws pagina 5) re leiders van de oppositie aange- toch met 7 procent. de omzet in guldens daalde Aanval van wespen SPANKEREN (GPD) - Een 10-ja- rig jongetje uit Spankeren, dat gis termiddag met enkele vriendjes speelde op een braakliggend ter rein in Spankeren, werd toen hij te dicht bij een wespennest kwam aangevallen door honderden van deze insecten. houden. De arrestaties hebben te maken met de plannen van de op positie om morgen, op Onafhanke- Tegenvallende ontwikkelingen de Verenigde Staten en de da lende koers van (vooral) de dollar de gang van zaken binnen het elek tronicaconcern opnieuw sterk beïnvloed. Een voorbijganger bracht het dochter van de terechtgestelde lijkheidsdag, het verbod te nege- ten opzichte van de gulden hebben ren op openbare politieke bijeen komsten. De oppositie is van plan grote bijeenkomsten in het hele land te beleggen bij wijze van machtsver toon en om premier Mohammed Khan Junejo te dwingen tot het vóór 20 september aankondigen nieuwe verkiezingen. Bhutto, huilende kind onmiddellijk gesteld. Het Haagse gerechtshof het ziekenhuis in Zutphen, Eerst zonnige perioden maar in de middag en avond meer bewolking en enkele regen- of onweersbuien. Mini mumtemperatuur 12 graden en mid- dagtemperatuur omstreeks 23 graden. Zuidelijke wind in de ochtend matig, later toenemend tot vrij krachtig. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: wisselend bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Mid- dagtemperaturen omstreeks 20 gra den. 14 augustus Zon op 6.21, onder 21.06 uur. Maan op 17.25 uur. Hoogwater in Katwijk om 10.21 en 22.56 uur, laagwater om 5.37 en 18.08 loopt hiermee vooruit op de behan deling van de strafzaak in hoger beroep. De rechtbank achtte in mei bewe zen dat de Rotterdammer de Noordwyker in de nacht van 30 op 31 december 1985 by de voordeur van diens villa met vier kogels heeft neergeschoten. Het slachtof fer overleefde de aanslag en wees aan de hand van foto's de dader De verdachte heeft altijd ontkend iets met de moordpoging te maken te hebben en getuigen hebben ver klaard de man op de bewuste avond in Rotterdam te hebben ge zien. De Rotterdamer heeft een cri mineel verleden en toen de recher che ondekte dat zyn flatwoning te veel geld was verhandeld het ter observatie is opgenomen. De 'schade' viel achteraf nog mee. premier Zulfikar Ali Bhutto (de laatste gekozen premier vóór June jo) werd aangehouden op het vlieg veld van Karachi. door een projectontwikkelaar waarmee de Noordwijker grote za kelijke problemen had, arresteerde men de nu vrijgelaten man. Het is nog onduidelijk wanneer het gerechtshof de strafzaak tegen de Rotterdammer zal behandelen. Laat uw kleuren fotorolletjes nu bij Albert Heijn ontwikkelen en afdrukken, u betaalt dan per negatief slechts 98 ct. voor twéé foto's. Formaat 10 x 10,10 x 13 of 10 x 15 cm. Geldig t/m 30 augustus a.s. Niet geldig voor nabestellingen, zwart/wit afdrukken en ^kivr f* één foto voor de halve prijs is niet mogelijk Twijfel over vluchtroute van Tamils TORONTO (AP/Rtr/UPI/AFP) - De 152 Tamil-vluchtelingen die de ze week in de Atlantische oceaan uit zee zijn gevist zijn hun reis mo gelijk niet in India, maar in West- Duitsland begonnen, zo bericht de Canadese krant Toronto Star van morgen. Rod Singarayer, een Srilankaan die de politie hielp met het onder vragen van de vluchtelingen, zei te gen de krant dat de vluchtelingen Duits geld en Duitse papieren bij zich hadden. 'Sommigen hadden hun bezittingen zelfs in Duitse kranten verpakt,' zei hij. Singa rayer, een Tamil die al 17 jaar in Canada woont, zei niet te geloven dat de vluchtelingen de waarheid spreken. De vluchtelingen zelf zeggen dat zij op 7 juli zijn vertrokken uit Zuid-India en dat zij na een maand in een donker vrachtruim over boord waren gezet met twee red dingsboten. Wisselkoerswijzigingen hebben in de eerste helft van dit jaar de omzet in guldens al met 13 procent omlaag gedrukt, ondanks een stij ging in hoeveelheden met 8 pro cent. De brutowinst in de eerste zes maanden van dit jaar was be droeg ruim 1.4 miijard gulden of wel 5,3 procent van de omzet. Over de eerste helft van vorig jaar was dat percentage 5,8. De Philips-directie verwacht dat de verkopen (in hoeveelheden) dit jaar met 6 tot 7 procent zullen stij gen. Ook verwacht zij een verbete ring van de nettowinst ten opzichte Illegaal kopiëren DEN HAAG (GPD) - De gezamen lijke boekenuitgevers hebben van daag bij de Amsterdamse recht bank een gerechtelijke procedure aangespannen tegen negen univer siteiten en hogescholen wegens het illegaal overnemen van grote hoeveelheden auteursrechtelijk beschermde teksten in zgn. „rea ders". De Kon. Nederlandse Uitge versbond eist een schadevergoe ding van een half miljoen gulden. KNUB-secretaris R. M. Vrij heeft verklaard dat het gaat om een bo demprocedure die wel twee jaar kan duren. De KNUB heeft zich tot de rechter gewend, omdat er eer der met de universiteiten en hoge scholen geen overeenstemming kon worden bereikt over financiële vergoedingen en over het vooraf toestemming vragen. Aanstaande maandag praten de gezamenlijke uitgevers opnieuw met de betrokken instellingen, te weten de Erasmus Universiteit in Rotterdam, de Vrije Universiteit en de Universiteit in Amsterdam, de rijksuniversiteiten van Leiden, Groningen en Maastricht, de Ka tholieke Universiteit in Nijmegen en de technische hogescholen van Delft en Twente. Vrijdag doet de Rotterdamse rechter uitspraak in het kort ge ding van vyf wetenschappelijke uitgeverijen tegen de Erasmus Universiteit. Geëist is dat de universiteit de verspreiding van illegaal uit boe ken en tijdschriften samengestelde readers onmiddellijk staakt op straffe van 100.000 gulden per over treding. Wassenaarse arts na tien jaar onderzoek: WASSENAAR - Vrouwen die in verwachting zyn en in huis vogels houden, lopen meer kans op een miskraam dan anderen. Tot die conclusie komt de Wasse naarse arts P.A.J. Holst na bijna tien jaar onderzoek. Holst - nu ver- zekeringsdeskundige - deed zijn onderzoek in drie Haagse en Rys- wijkse woonwyken waar hy een huisartsenpraktijk met tweedui zend patiënten had. Holst heeft ontdekt, dat mest, oog- en neusvocht van zieke vogels schadelijke stoffen bevatten die bij de mens gemakkelijk keelontste king veroorzaken. De bacteriën worden ingeademd en komen via de longen in de bloedbaan terecht. Het bloed versleept de micro-orga nismen naar de baarmoeder waar door er een grotere kans bestaat, dat de vrucht wordt afgestoten. Volgens dokter Holst gebeurt dit vaak na een maand of twee. De Wassenaarse arts waarschuwt vooral jonge stelletjes die kinderen willen. Zij, zegt Holst in het Tijd schrift voor Sociale Gezondheids zorg, kunnen beter geen vogels in huis nemen. De kans op een vroeg tijdige afbreking van de zwanger schap is bijna vijf keer zo groot als bij andere vrouwen die in verwach ting zijn. Bij zijn onderzoek is Holst gebleken, dat een op de drie gezinnen vogels houdt. Dokter Holst: "De vogelkooi is net een vuilnisbak. De mest droogt in en verandert in stof. Vogelhou ders zijn, als zij die stof langdurig inademen, gevoeliger voor griep en luchtweginfecties". In 1984 kwam Holst in het nieuws toen hij verklaarde dat de combinatie roken en vogelhouden een vergrote kans op longkanker gaf. I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt!"! per kwartaal 67.45 per half jaar 134,90 per jaar 256,90 voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus. Naam Straat Postcode/Plaats Telefoon: deze bon opsturen naar het leidsch/Alphens Dagblad, i 2300 VB

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1