Wie onze nieuwe vestiging in Leiden zoekt, hoeft niet ver te lopen Kantoor Haakmat door aanhangers van Bouterse bezet Weer discussie thuisbevalling Stichting wacht al jaar op toegezegde miljoenen ir randstad uitzendbureau Oud-bewindsman niet naar Suriname 'Geen fascisten in raad' wil onbelemmerd toegang Koerden bezetten kantoor van CDA 2Kort Rapenburg 6 ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1986 BINNENLAND PAGINA 5 AMSTERDAM (GPD) Aanhangers van de Surinaamse legerleider Bouterse hebben gistermiddag in Amsterdam het advocatenkantoor van André Haakmat, een van de felste tegenstanders van het huidige regime in Suriname, enige tijd bezet. UTRECHT (ANP) - Sinds 1982 stagneert de daling van het aantal doodgeborenen en van de sterfte binnen een week na de bevalling - de zogenaamde perinatale sterfte - in Nederland, terwijl die daling zich in vergelijkbare landen wel verder voortzet. Enkele jaren eer der kwam er ook een eind aan de daling van het percentage thuisbe vallingen. Voor dr. D. Hoogendoorn van de Stichting Informatiecentrum Ge zondheidszorg is dat aanleiding om in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde voor te stellen, de discussie over de plaats van de bevalling te heropenen. Op het ogenblik huldigen velen het stand punt „thuis, tenzij", maar volgens Hoogendoorn verdient de alterna tieve opvatting, namelijk „in het ziekenhuis, tenzij de zwangere an ders beslist", ernstige overweging. Sinds de oorlog heeft zich een in drukwekkende daling voorgedaan van de perinatale sterfte in Neder land: het cijfer voor 1982, tien per duizend geborenen, was nog maar een kwart van dat in 1940. Maar in veel andere landen was de daling Daling sterftecijfer stagneert vanaf het begin van de jaren zeven tig nog sterker, waardoor verschil lende landen die op de „ranglijst" een ongunstiger plaats innamen Nederland zijn voorbijgestreefd of dat binnenkort lijken te gaan doen. Volgens Hoogendoorn kan dat niet worden verklaard door de gunstige „uitgangspositie" van Ne derland. Het verschil met Zweden, een land met een van oudsher uit zonderlijk lage perinatale sterfte, wordt steeds groter (het heeft nu een perinatale sterfte van 7,3 per 1.000 geborenen). Hetzelfde geldt voor Finland en Zwitserland. En kele andere landen, zoals België en Frankrijk, die in het verleden een betrekkelijk hoge sterfte kenden, lijken Nederland nu voorbij te stre- Het aantal thuisbevallingen in Nederland nam tot het eind van de jaren zeventig gestadig af. In de zeer belangrijke daling van de peri natale sterfte in die periode weer spiegelt zich volgens Hoogendoorn wellicht de stormachtige ontwik keling van de perinatologie, het valling en de weken er omheen. Nederland neemt met zijn - ge matigde propaganda voor de thuisbevalling in Europa een zeer bijzondere positie in. Het niet meer stijgen van het percentage zieken huisbevallingen kan, zo meent Hoogendoorn, hebben geleid tot het tot stilstand komen van de da ling van de perinatale sterfte. In dit verband verwijst hij naar Denemarken, waar sinds ongeveer 1970 op aandrang van artsen en vroedvrouwen het ziekenhuis wordt gepropageerd als de norma le plaats voor bevalling. De perina tale sterfte is daar sterker gedaald (tot 8,4 per 1.000 geboorten) dan in Nederland. De sterfteverschillen tussen de diverse landen zijn niet gering, vooral omdat ze betrekking heb ben op vele duizenden geboorten, aldus Hoogendoorn. Hij becijfert dat het aantal doodgeborenen en het aantal kinderen dat in de eerste week na de geboorte overleed in 1984 in Nederland 475 lager zou zijn geweest, als hier het peil van de sterfte in Zweden was bereikt. Vijf Surinamers drongen het kan toor binnen uit protest tegen de steun van Haakmat aan de in Suri name opererende verzetsgroep van Ronnie Brunswijk. De Amster damse politie maakte een einde aan de vreedzame bezetting en ar resteerde een van de actievoerders wegens huisvredebreuk. De bezettingsactie moet worden beschouwd als een eerste optreden van de Liga van Surinaamse Pa triotten, een in ons land gevestigde pro-Bouterse groepering. Afgelo pen woensdag kondigde de Liga wraakacties in Nederland aan, als de vermeende steun aan de groep Brunswijk niet zou worden stopge zet. Ronnie Brunswijk, een voor malig lijfwacht van legerleider Bouterse, voert in het oosten van Suriname met succes gewelddadig verzet tegen het regime. Hij houdt al drie weken lang twaalf Suri naamse militairen in gijzeling. In een verklaring die de bezet ters tegenover het ANP hebben af gelegd, werden oud-minister Haakmat, oud-parlementariër So- mohardjo en de voorzitter van de Raad voor de Bevrijding van Suri name, Tjon A Kiet, uitgemaakt voor landverraders. „We hebben de Nederlandse autoriteiten erop gewezen dat activiteiten van deze mensen niet door de beugel kun nen. Met deze bezetting is een be gin gemaakt met concrete stappen tegen deze landverraders", aldus de verklaring. André Haakmat, leider van het Amsterdamse Volksverzet, heeft inmiddels besloten vandaag niet naar Suriname te reizen. Hü was onder bepaalde voorwaarden be reid in te gaan op de uitdaging van de Surinaamse premier Radhakis- hun om zijn kritiek op de mach thebbers in Paramaribo te komen spuien. De Surinaamse regering heeft de eisen van Haakmat echter afgewezen. Haakmat zou naar Suriname rei zen als het regime bereid zou zijn om een politieke dialoog met hem te voeren. Als tegenprestatie zou hij Brunswijk willen overhalen om de gegijzelde militairen vry te la ten. „Maar de Surinaamse mach thebbers stellen geen prijs op myn bemiddeling. Ze hebben gekozen voor een militaire oplossing. Brunswijk heeft Bouterse getart en daarom wil de bevelhebber hem koste wat kost gevangen nemen", aldus de reactie van Haakmat. Dijkverzakking Flevoland is geen probleem DEN HAAG (ANP) - Bij de aanleg van de dijken rondom Flevoland is tevoren rekening gehouden met het feit dat zich verzakkingen zou den voordoen. Met het oog daarop zijn de dyken 80 centimeter hoger gemaakt dan strikt nodig was. De verzakking van 50 centimeter die nu is geconstateerd levert dan ook geen enkel gevaar op. Dat schrijft het ministerie van verkeer en waterstaat in een reac tie op de publikaties van de afgelo pen dagen waarin melding werd gemaakt van „ernstige verzakkin gen" van de dijken rondom de nieuwe provincie, op sommige plaatsen oplopend tot 50 centime ter. Het ministerie beaamt dat, maar voegt eraan toe dat alle ver zakkingen die zich nu hebben voorgedaan reeds bij de aanleg wa ren voorzien. „Derhalve is van een ernstige en onveilige situatie geen sprake", aldus het commentaar van het ministerie. Voor opleiding ouderen Kort geding tegen burgemeester Een Amsterdamse politieman voert een Bouterse-gezinde geboeid uit het kantoor van André Haakmat, een van de felste tegenstanders van het huidige regime in Suriname. De agent in de deuropening brengt enkele protestborden naar buiten die in het kantoor van de advocaat werden aangetroffen. (fotoANP) AMSTERDAM (ANP) - Leden en sympathisanten van het Komité „Geen fascisten in de raad", dat ac tie voert tegen de aanwezigheid van het Centrumpartijraadslid E. Bouman in de Amsterdamse ge meenteraad, willen onbelemmerd toegang tot de raadsvergaderin gen. Deze eis stelden vier leden en sympathisanten van dat comité gisteren in een kort geding voor de president van de rechtbank in Am sterdam dat zij tegen burgemeester Van Thijn van de hoofdstad had den aangespannen. De leden van het comité willen met eigen ogen zien hoe de Am sterdamse gemeenteraad zich te genover het CP-raadslid opstelt, hoe dat CP-raadslid zich gedraagt en hoe de gemeenteraad, inclusief de voorzitter, burgemeester Van Thijn, de krachtige woorden over de bestrijding van racisme en fas cisme omzet in daden. Dat zei de raadsman van de vier, mr. A.H.J. van den Biesen, ter ondersteuning van de eis van zijn cliënten. Nadat burgemeester Van Thijn in mei twee keer een raadsvergade ring liet ontruimen wegens orde verstoringen door leden en aan hangers van het comité, liet hij in juni slechts een zeer beperkt aantal toehoorders toe tot de publieke tri bune. Daarbij waren enige leden van het comité die vanaf de publie ke tribune ononderbroken een ver klaring voorlazen tijdens de raads- debatten, waardoor de raadsleden onverstaanbaar werden. Vervol gens liet de voorzitter van de raad de publieke tribune ontruimen. Met het toelaten van een beperkt aantal belangstellenden tot de pu blieke tribune handelt de burge meester in strijd met de beginselen van openbaarheid zoals neergelegd in de wet, aldus de raadsman. Vol gens de wet mogen alle ingezete nen van de desbetreffende ge meente aanwezig zijn bij een raads vergadering, voegde hij er aan toe. Van den Biesen stelde dat burge meester van Thijn wel het recht heeft om als ordeverstoringen plaats vinden de zaal te ontruimen, maar niet het recht om al bij voor baat een beperkt aantal mensen toe te laten. Van den Biesen zei er niet aan te twijfelen dat de burgemeester ra cisme en fascisme oprecht veraf schuwt Hij twijfelt wél aan de be reidheid van Van Thijn deze af schuw ook in effectieve daden om te zetten. Volgens mr. J. Werner raadsman van Van Thijn heeft de burgemees ter wel degelijk het recht bij voor baat een beperkt aantal mensen tot de publieke tribune toe te laten. Hij beriep zich daarbij niet alleen op het door de tegenpartij aange vochten artikel uit het Reglement van Orde, maar ook op een artikel van de Gemeentewet, dat de bur gemeester de bevoegdheid zou ge ven bij vrees voor verstoring van de openbare orde alle bevelen te geven die hij ter handhaving van die orde nodig acht. De leden van het Komité „Geen fascisten in de raad'wilden een uit spraak voor de eerste raadsverga dering na de vakantie, op 20 augus tus, wordt gehouden. De president van de rechtbank, mr. B.J. As- scher, doet 14 augustus uitspraak. ADVERTENTIE UTRECHT (ANP) - De landelijke stichting Opleiding Verzorgen- Beroepen, die aan haar zijn gericht, de en Dienstverlenende Beroepen (OVDB) is zeer ontstemd over De bewindsvrouw is deze en vol- het uitblijven van de door de Tweede Kamer al een jaar geleden gende week met vakantie, aldus beschikbaar gestelde gelden voor de opleiding van oudere cursis ten in het leerlingwezen. De scholen beginnen volgende stichting al vele malen tevergeefs week maar 1.850 leerlingen (meest bij de staatssecretaris aangedron- vrouwen van 27 jaar en ouder) kun- gen op het beschikbaar stellen van nen niet aan de slag, terwijl twee het geld. medewerkers die op grond van een Staatssecretaris Ginjaar-Maas regeling voor werklozen in het on- kan nog niet reageren op de uitla- derwijs als consulent bij de stich- tingen van de stichting Opleiding ting werkzaam waren, per 1 augus- Verzorgende en Dienstverlenende tus moesten worden ontslagen. Ze kunnen pas worden teruggeroepen zodra het geld er is, zo heeft de stichting staatssecretaris Ginjaar- Maas (onderwijs) gisteren laten we ten. De Tweede Kamer heeft een jaar geleden in de begroting van onder wijs al negen miljoen gulden en daarna nog eens één miljoen extra beschikbaar gesteld voor de ver zorgende sector. Bovendien aan vaardde ze een wetswijziging die de opleiding van 1.850 ouderen mogelijk maakte. Het gaat daarbij vooral om vrouwen die in de be jaarden-, zwakzinnigen- en gezins zorg werken en die (vaak in aan sluiting op de moeder-mavo) twee jaar lang een dag per week naar school gaan. Volgens directeur C. Holtslag van de stichting OVDB zijn ze ook vaak in dienst genomen op voorwaarde dat ze de opleiding gaan volgen. Het stichtingsbestuur vindt het „onvoorstelbaar dat op zo lakse wijze met besluiten van de volks vertegenwoordiging wordt omge sprongen". Niet alleen de cursisten staan daardoor in de kou, maar ook de verzorgende sector die zit te j springen om goed opgeleide men sen. Volgens Holtslag heeft de WOONWAGENBEWONERS „Woonwagenbewoners, waar heen?" is de titel een tentoonstel ling die van 13 tot en met 29 augus tus in Gebouw Noord-Holland in Haarlem wordt gehouden. Deze expositie over woonwagenbewo ners en het overheidsbeleid is georganiseerd door het Landelijke Platform Wagenbewoners. Door middel van foto': inzicht gegeven ontwikkeling van deze bevolkings groep en het gevoerde beleid. „Zo wel nu als vroeger heeft de samen leving zich nooit bij de woonwa genbewoner betrokken gevoeld", woordvoerster van haar minis terie. Een woordvoerster van het mi nisterie van onderwijs en weten schappen liet later weten dat giste ren officieel de mededeling is uit gegaan dat de 1.850 leerlingen hun opleiding volgende week kunnen volgen. Dat het allemaal zo lang heeft moeten duren is volgens haar een puur ambteUjk-administratie- ve zaak. DEN HAAG (ANP) - De meer dan ken™?t„(J? vijftig tegenstanders van het Turk se regime, die gisteren het CDA- kantoor aan de Dr. Kuyperstraat in Den Haag bezetten, hebben dat hebben het CDA alvast een petitie pand omstreeks half vijf in alle rust aangeboden. Daarin protesteren ze buitenland van het CDA. De actievoerders, niet alleen Koerden maar ook Armeniërs, onder meer tegen het vermoorden van 25 Koerden en negen partiza nen. Hun verblijfplaatsen zouden door commando's zijn gebombar deerd. Verder klagen de demonstranten over het martelen in de gevangenis en de doodstraf. „En West-Europa doet net of er niets aan de hand is" aldus een woordvoerder. Domlift blijft buiten werking UTRECHT (ANP) - In tegenstel ling tot een eerdere aankondiging van de gemeente Utrecht is de lift langs de Domtoren niet opnieuw in gebruik gesteld. B en W van de ASSEN (ANP) - De Coördinatie- Domstad willen het Liftinstituut in commissie voor de. Watervoörzie- Amsterdam de lift eerst opnieuw ning in Drenthe heeft een dringend laten controleren op veiligheid. Of beroep op de boeren in Drenthe ge- dat mogelijk is voor 1 september, daan om gezien de aanhoudende de datum waarop de liftinstallatie verlaten. Ze hadden kunnen pra ten met vertegenwoordigers van de pers en daarmee waren ze voor lopig tevreden gesteld. Aanvankelijk hadden ze met de premier of de minister van buiten landse zaken over het militaire be wind in Turkjje willen praten, al dus de waarnemend voorzitter van het CDA, G. Fleers. Deze wilde het woord „bezetting" overigens al niet meer horen. „Ze waren nu met onze instemming hier". De demon stranten, die wel begrepen dat de ministers niet zomaar konden op draven, gaan nu een afspraak ma- Zuinig met water de ter gelegenheid van een .ruimtevaarttentoonstelling langs droogte geen gebruik meer te ma ken van beregeningsinstallaties. «V..V.O Door de langdurige droogte is het de toren aangebrachte „raket" I teksten wordt n'et meer m06elljk aan de blijven- moeten verdwijnen, kon een de historische de vraa® en afname van water te woordvoerder van de gemeente gCllUCWUIICI UCUUAAUH KCVUC1U aldus een brochure horend bij de g voldoen Om de drinkwatervoorziening, met vaar te laten komen een vei expositie. gaan. nog niet zeggen. De lift bleef woensdagmiddag op niet in ge- 60 meter hoogte steken tengevolge gisteren in van een stroomstoring. De 21 inzit- besloten noodge- tenden werden na een uur door de itributie over te brandweer op de begane grond ge bracht. I technisch personeel 071-12 15 41 industriepersoneel 071-14 6546 Leiden heeft er een tweede Randstad vestiging bij. Op de Boommarkt 3a kunt u voortaan terecht voor tijdelijk werk in de industrie en in de technische sector. De vestiging op het Kort Rapenburg 6 is ge specialiseerd in tijdelijk werk op kantoor en in de gezondheidszorg. U ziet, u kunt bij Randstad nu nog beter terecht voor kantoorpersoneel 071-14 95 41 gezondheidszorgpersoneel 071-14 94 46 tijdelijk werk. Zo kunt u in alle vrijheid op 'n plezierige manier werken aan uw toe komst. Het is afwisselend. U kunt telkens van baan veranderen, doet de nodige ervaring op en 't kan een prima opstap zijn naar een vaste betrekking. Kom snel bij ons langs voor meer informatie of om u gratis in te laten schrijven.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5