LEIDSCH DAGBLAD Clubhuizen moeten fors bezuinigen WIE DE KRANT WEET WAT ER £EST ^^■ndei WERELD TE KOOP IS: Zoeloe-leider laakt Botha Kustvaarder Olaf rechtop getrokken Kritiek van Prawda op voorstel Reagan Brinkman acht abortus 3 embryo's niet strafbaar Demmenie ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38083 DEN HAAG (ANP) - Minister Brinkman (volksgezondheid) is van me ning dat er geen strafbaar feit is gepleegd bij het aborteren van drie embryo's van een vijfling in het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Hij heeft dat gisteren geantwoord, mede namens zijn collega van justitie, op vragen van het Tweede-Kamerlid Leerling (RPF). Aan de zorgvuldigheidseisen in de Wet afbreking zwangerschap werd voldaan. Alle mogelijkheden om in deze noodsituatie tot een andere op lossing te komen zijn goed overwogen en de ingreep gebeurde in het eerste trimester van de zwangerschap, aldus de bewindsman. Hij ziet daarom geen aanleiding voor een strafvervolging. De abortus werd verricht toen bleek dat een vrouw die een hormonale vruchtbaarheidsbehandeling had ondergaan, in verwachting was geraakt van een vijfling. Zoveel kinderen konden de vrouw en haar echtgenoot niet aan. De minister wil geen strengere eisen stellen aan het toestaan van een dergelijke vruchtbaarheidsbehandeling. Deze kan aan de professio nele verantwoordelijkheid van medici worden overgelaten, zo schrijft hij. HELSINKI (UPI/AFP/DPA) - Een Finse bankrover die vrijdagavond met drie gijzelaars en een grote som geld op de vlucht was gesla gen, heeft zaterdagochtend vroeg zijn door de politie ter beschikking gestelde vluchtauto opgeblazen. De overvaller zelf en een 35-jarige klant van de bank kwamen daarbij om het leven. De twee andere gijze laars, beiden vrouwen, bleven on gedeerd. De explosie deed zich vannacht om drie uur voor in het centrum van de stad Mikkeli, ten noordoos ten van de Finse hoofdstad Helsin ki. Een van de vrouwen die de ex plosie overleefde, werd uit de auto geslingerd. De politie, die de vluchtauto had omsingeld, veron derstelde aanvankelijk dat ook zij bij de ontploffing om het leven was gekomen. Maar zij bleek, wonder Bankrover en gijzelaar omgekomen bij explosie boven wonder, ongedeerd te zijn. Het bloedbad vormde de ontkno ping van een belegering die vrij dagmiddag in een voorstad van Helsinki begon, toen een circa 35- jarige man, wiens identiteit niet be kend is, een filiaal van de KOP- bank binnenstormde en elf men sen in gijzeling nam. Behalve een grote bedrag aan losgeld eiste hij een vluchtauto. Nadat aan zijn ei sen tegemoet was gekomen, liet hij acht gijzelaars vrij. Twee vrouwen en een jonge man werden gedwon gen mee te gaan. Volgens de politie was de man bewapend met een ge weer en beschikte hij ook over dy namiet. Tegen middernacht stopte de vluchtauto in Mikkeli, waarna deze door de politie werd omsingeld. Kort voor de explosie had de bank rover nog een andere auto geëist, maar dat had de politie geweigerd omdat de overvaller zijn gijzelaars niet wilde laten gaan. De twee vrouwelijke gijzelaars zijn beiden ongedeerd, aldus de verklaring van politiecommissaris Goran Wiksten in Helsinki. Vol gens Wiksten zijn drie politiemen sen gewond geraakt, van wie een ernstig. Ook raakten twee politie auto's beschadigd. De baar werd voorafgegaan èh begeleid door collega's van het bureau Warmoesstraat. AMSTERDAM (ANP) - Onder zeer grote belangstelling is gistermid dag Peter Lugten gecremeerd, de Amsterdamse hoofdagent die dins dag op de Zeedijk door messteken om het leven kwam. Naar schat ting 2.000 mensen, onder wie zeer vele vertegenwoordigers van poli tiekorpsen uit het hele land, burge meester Van Thijn van Amsterdam en de Amsterdamse hoofdofficier van justitie mr. C. van Steenderen, waren naar het Amsterdamse ere- Amsterdamse hoofdagent gecremeerd matorium Westgaarde gekomen, om Lugten de laatste eer te bewij zen. Velen moesten buiten de aula JOHANNESBURG (Rtr./DPA)- Zoeloe-leider Chief Gatsha Buthe- lezi, een van de weinige zwarte lei ders die zich bereid heeft getoond te onderhandelen met de Zuidafri- kaanse regering, heeft gisteren krachtig uitgehaald naar president Pieter Botha. "Er moet een tijd ko men dat ik zeg: nu is het genoeg. Er moet een tijd komen dat het optre den en de houding van de Zuidafri- kaanse regering ertoe leidt dat ik mijn opstelling herzie, voor ik een afgedane, achterhaalde politicus word". Hü zei dat Botha het kleed onder zijn voeten had weggetrok ken. Vanwege zijn bereidheid om sa men te werken met de Zuidafri- kaanse autoriteiten is Buthelezi door radicalere zwarten gebrand merkt als een collaborateur. "Het is de hoogste tijd dat de president die ene stap naar echte machtsde ling doet, die blanken en zwarten tot elkaar kan brengen", aldus Bu thelezi. DEN HELDER (ANP) - Bergers van Smit Internationale hebben gisteravond tussen tien over tien en vijf over half elf de met giftige afvalstoffen geladen Britse coaster „Olaf' rechtop getrokken. De operatie, die enkele malen moest worden uitgesteld door de harde wind, verliep geheel volgens plan. Een mast en enkele antennes van de „Olaf' steken nu boven wa ter uit, aldus Rijkswaterstaat. Het rechttrekken van het op de bakboordzijde gezonken schip was nodig om het te kunnen lichten. De bergers verwachten twee dagen nodig te hebben om extra stroppen rond het schip aan te brengen. Het lichten van het schip is onder voor behoud van technische tegensla gen en vertraging door het weer, gepland op maandag. De Britse kustvaarder zal na ber ging worden versleept naar Rotter dam. Dat is gistermiddag besloten tijdens een bijeenkomst van verte genwoordigers van Smit Interna tionale, Rijkswaterstaat en de ge meenten IJmuiden en Rotterdam. De „Olaf' zal worden afgemeerd en gelost in de 8e Petroleumhaven, nadat op zee het meeste water uit de ruimen is gepompt. Het opge pompte water wordt verzameld in drijvende bakken en later aan land gezuiverd. ADVERTENTIE is nu ook geautoriseerd Zonnig Zonnige perioden en vrijwel droog. Minitrïum temperatuur 11 graden, mid dag temperatuur 23 graden. Noord oostelijke wind, kracht 3. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: zonnige perioden en kans op een enkele regen of onwe bui. Temperatuur rond 23 graden 10 augustus Zon op 6.14, onder 21.14 uur. Maan op 11.39, onder 22.57 uur. Hoogwater in Katwijk om 6.58 en 19.23 uur, laagwater om 2.53 en 15.07 uur. voor: Personal Computers Demmenie Computers vÜ!l_ Brinkman halveert subsidie DEN HAAG (ANP) - Minister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cultuur wil volgend jaar 125,8 mil joen gulden bezuinigen op de rijksbijdrageregeling so ciaal-cultureel werk, waaruit gemeenten en provincies een groot deel van hun club- en buurthuiswerk bekosti gen. Dat betekent dat deze voorziening nagenoeg wordt gehalveerd: dit jaar ontvangen de gemeenten in Neder land in totaal nog 279 miljoen gulden in het kader van die regeling. de plechtigheid via luidsprekers volgen. De dader van de steekpartij, een 32-jarige Amsterdammer die een schot in de bil opliep, heeft het zie kenhuis inmiddels verlaten. Over het verloop van het onderzoek en de eerste verhoren wilde de politie woordvoerder gisteren geen mede delingen doen. De man, een drugs gebruiker, is een bekende van de politie. Buthelezi's rede voor een gehoor van zakenlieden in Natal komt aan de vooravond van het nationaal congres van de regerende Nasiona- le Party, dat dinsdag in Durban be gint. Verwacht werd dat Botha daar nieuwe initiatieven zou ont vouwen om de zwarten een stem in de regering te geven. Maar zegslie den van de Nasionale Party heb ben de afgelopen week een dom per gezet op de verwachtingen over nieuwe stappen. Het zou meer gaan om een consolidatie, een stre ven om de instemming van de par tij te verwerven voor de reeds uit gevoerde hervormingen. In Johannesburg heeft de politie gisteren de zwarte krant The Sowe- tan meegedeeld dat het nummer van gisteren als "ongewenst" wordt beschouwd. De nog niet ver kochte exemplaren moesten uit de straatverkoop worden terugge haald. De politie gaf geen reden op. Overneming Veluco door Oerlemans van de baan GELDERMALSEN (ANP) - De overnaming van de conservenfa- briek Geldermalsen (Veluco) door gegadigde Oerlemans is definitief van de baan. Een "alles-of-niets- poging" om de vastgelopen onder handelingen weer vlot te trekken liep gisteren op niets uit. Dit heeft directeur K. van den Dool van Hak, het moederbedrijf van Veluco, gis teravond bekendgemaakt. Struikelblok bij de besprekingen bleef dat de kandidaat-eigenaar niet kon garanderen dat het over genomen bedrijf zich in de toe komst verre zou houden van een aantal voor Hak belangrijke pro- dukten. Volgens Van den Dool was die garantie noodzakelijk, omdat Hak er niets voor voelt later met het afgestoten dochterbedrijf te moeten concurreren. Daarvoor is de spoeling op de conservenmarkt te dun, aldus de Hak-directie. Bewindvoerders, banken en Hak zullen volgende week met de rech- ter-commissaris overleggen wat er nu met Veluco moet gebeuren. Brinkman heeft de voorgenomen bezuinigingen, die overigens nog door de Tweede Kamer moeten worden goedgekeurd, gisteren per brief aan de 800 Nederlandse ge meenten meegedeeld. Zoals eerder bekend werd wil de minister in 1987 daarenboven nog vijf miljoen gulden besparen door de subsidie aan landelijke wel zijnsorganisaties geheel te staken (de commissie Oriënteringsdagen, Gamma, de stichting Kontakt, het Algemeen Nederlands Verbond en het Nationaal Overleg voor Ge westelijke Cultuur), en de rijks- steun aan twee andere ((Neder lands Instituut voor de Maatschap pelijke Opbouw en de Nederlandse Federatie voor Jeugd- en Jonge renwerk) sterk te verminderen. De maatregelen vloeien voort uit de afspraken in het regeerakkoord, volgens welke er in de komende vier jaar 300 miljoen gulden moet worden bezuinigd in de sector wel zijn. Brinkman kondigt verder in zijn brief aan dat hij het overblijvende pakket aan rijkssteun voor club- en buurthuiswerk wil „herstructure ren". In een brief aan de Tweede Kamer laat hij voorts doorscheme ren dat hij eventueel bereid is de last voor het club- en buurthuis werk iets te verlichten door op an dere terreinen te zoeken naar mo gelijkheden om te bezuinigen. Hij wijst in dat verband op de één miljard gulden die wordt uitge geven aan verzetsdeelnemers en vervolgden, op het cultuurpakket, dat ongeveer 1,5 miljard van de to tale begroting opslokt, en op de voorzieningen voor ouderen, die door de toenemende vergrijzing steeds zwaarder op de begroting gaan drukken (nu circa 3,5 mil jard). Hoewel bezuinigen op deze terreinen wel bijzonder moeilijk is, meent de minister dat de mogelijk heid toch in de overwegingen moet worden betrokken. Volgens de Nationale Raad voor het Maatschappelijk Welzijn zullen de klappen in het sociaal-cultureel werk in de praktijk nog veel harder aankomen dan uit de brief van mi nister Brinkman blijkt. Zo wordt Omvangrijke smokkel van drugs ontdekt WASHINGTON (Rtr./AFP) - De Amerikaanse politie-autoriteiten hebben de grootste smokkel van cocaïne in de geschiedenis van het land ontdekt. Met een vliegtuig was meer dan 7.500 kg van het ver dovende middel uit Colombia naar de VS vervoerd. Dit heeft het Ame rikaanse ministerie van justitie gis teren meegedeeld. Twaalf personen, onder wie acht Colombianen, worden ervan be schuldigd de cocaïne naar Penn sylvania te hebben vervoerd met een vliegtuig van de chartermaat schappij Air America. Met hetzelf de toestel werd later de 60 miljoen gulden winst overgebracht naar Colombia, aldus de aanklacht. bij voorbeeld ook de post „volwas seneneducatie" van 35 miljoen gul den geschrapt. „WVC rekent dat bedrag niet mee, omdat deze post wordt overgeheveld naar de begro ting van onderwijs en wetenschap pen", zegt K. Feringa, algemeen se cretaris van de NRMW. „Maar dat is waarschijnlijk niet helemaal te recht. Nu gaan die 35 miljoen voor al naar onderwijs aan bij voorbeeld buitenlandse vrouwen en het is best mogelijk dat het bij onderwijs voor andere doeleinden zal worden gebruikt". Volgens de NRMW is er boven dien een bezuiniging van 20 mil joen op til op de TSMD (tijdelijke subsidieregeling maatschappelijke dienstverlening). Daaruit wordt vooral de opvang van jongeren en vrouwen bekostigd, zoals sociale units, blijf-van-m'n-lijfhuizen, JAC's en dergelijke. De Muur kwam als een volslagen verrassing Sociaal-rechercheur maakt inbreuk op privacy PAGIN2A Van der Heijden: niet ten koste van alles VANDAAG 30 PAGINA'S ADVERTENTIE se#**® MOSKOU (AP) - De Prawda, het officiële dagblad van de Russische communistische partij, heeft ver klaard dat de brief van de Ameri kaanse president Reagan aan de Russische leider Michail Gorbats- jov geen constructieve voorstellen voor wapenbeheersing bevat. Het lijvige artikel, dat werd geschreven door commentator Vsevolod Ovts- jinnikov, bestrijdt beweringen in de westerse pers als zou de brief wisseling tussen beide leiders een nieuwe topontmoeting dichterbij brengen. "Terwijl de geruchten in Was hington duidelijk verzonnen zijn om de indruk te vestigen dat de mogelijkheid en het slagen van een nieuwe topontmoeting afhankelijk zijn van Russische concessies, lig gen de feiten heel anders: de brief die in juni door Moskou werd ver stuurd bevatte nieuwe compromis voorstellen, maar Washington le verde in zijn antwoordbrief geen enkele tegenprestatie", zo schrijft Ovtsjinnikov. "Reagans brief kan geen constructieve stap worden genoemd". Hoewel de Prawda de partijkrant is, leek het commentaar geen offi ciële reactie op Reagans brief. De schrijver besloot zijn artikel met de mededeling dat "zelfs een indirec- AIDS - Van ongeveer 350.000 do nors wier bloed vanaf 1 juni 1985 is onderzocht op antistoffen tegen het Aids-virus, bleken er maar 15 positief. Dat komt neer op 0,004 procent. „Ontzettend weinig", al dus dr. C. Dudok de Wit, secretaris van de Centrale Medische Bloed transfusiecommissie van het Ne derlandse Rode Kruis. Volgens hem is het percentage vergeleken bij een paar maanden geleden ook vrijwel niet veranderd. In de Ver enigde Staten is het tien keer zo hoog: 0,04. te analyse van de brief op basis van commentaren in de Amerikaanse pers het mogelijk maakt om te con cluderen dat de inhoud nauwelijks voldoet aan het bovengenoemde criterium: het principe van gelijke veiligheid. De brief weerspiegelt de wens om eenzijdige militaire voordelen te halen en gaat regel recht in tegen de taak om de wa penwedloop te beëindigen. Er wor den voorstellen gedaan voor on derhandelingen over wederzijdse militaire activiteiten in de ruimte, maar niet voor beëindiging van de militarisering". Freewave opgerold op braderie LEIDEN - De illegale zender radio Freewave is gistermiddag tijdens een rechtstreekse uitzending op de braderie in de Haarlemmerstraat door de politie opgerold. Daarna is er een inval gedaan in een woning aan de Arendshorst, waar de hoofdzender van de piraat stond opgesteld. Op beide plaatsen zijn platen en apparatuur in beslag ge nomen. Twee Leidenaars (21) en een man uit Noordwijkerhout (21) zijn bij de actie aangehouden. Op de braderie had de piraat een loterij georganiseerd, waarbij re clame werd gemaakt voor diverse Leidse winkeliers. Ook interview de men bezoekers. Deze show werd rechtstreeks uitgezonden. Via een stuurzender werd de hoofdzender in de Arendshorst be reikt. Volgens organisator Jilleba van de winkeliersvereniging was de il legale zender niet uitgenodigd om aan de braderie deel te nemen. "Maar", zo verklaarde hij gister morgen, "wij kunnen geen stappen ondernemen, want ze staan op ge meente grond. Wel hebben we de gemeente ervan op de hoogte ge steld", aldus Jilleba. Volgens de politie zond 'Freewa ve' op de braderie van donderdag avond niet rechtstreeks uit. Overi gens is dit de 25ste keer dat de pi raat uit de lucht is gehaald. NEEM NU EEN ABONNEMENT I Neem nu een abonnement en beslis zeil hoe u betaalt! I per maand 22.70 per hall |aar 134,90 (alléén mogelijk met automatische betaling) q per jaar 256,90 por kwartaal 67.45 uw voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Naam Straat Postcode'Piaats Telefoon U kunt deze b V m controle bezorging) •tTeTdsch Aiphens Oaqbiad7Ani*oordnummer 10OSÖ"

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1