Voetbalverval in Italië gaat door 5 D T De wraak van Tom Nijssen Off-day Faas op Zee en Duin PSV rond met sub sponsors Dinamo Kiev krijgt geen rust Robin van Helden naar EK atletiek Tuchtcommissie nog lang niet klaar Menno Oosting krijgt wind van voren op Metsbanen Sleutels tegen FC Den Haag Freek van der Capellen stunt in Katwijks tennistoernooi VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1986 SPORT PAGINA 9 EINDHOVEN (ANP) - Philips heeft de drie jaar geleden gesloten sponsorovereenkomst met PSV voor een nieuwe periode van drie jaar verlengd. Daarnaast heeft PSV gisteren sponsorcontracten afge sloten met twee andere bedrijven. Eén daarvan stelde iedere speler een nieuwe auto ter beschikking. Het aantal sub-sponsors van de landskampioen is hiermee geko men op vijf. Volgens commercieel manager Kees Ploegsma is het de bedoeling dat PSV voor 1 januari 1987 met nog drie bedrijven sub- sponsorcontracten afsluit. De gegevens werden verstrekt Voetbalsterren bijeen in Amsterdam. Oleg Blochin van Dinamo, Marco van Basten van Ajax, Jesper Olsen tijdens de gisteren gehouden jaar- Manchester United en Alemao van Botafogo, poseren met de beker van het Amsterdam-toernooi. lijkse persdag van PSV. Voorzitter Ruts noemde verruiming van in komsten een vereiste om ook inter nationaal een behoorlijke partij mee te spelen. In dat verband toon de hij zich tevreden hoewel niet voldaan met het resultaat van de algemene vergadering van de sec tie betaald voetbal van 4 augustus. AMSTERDAM (ANP) - Voor Dina mo Kiev is het twaalfde Amster dam-toernooi geen laatste toets op Tevreden omdat een definitief be- weg naar een nieuw voetbaljaar, sluit is gevallen dat leidt tot meer Integendeel, het is een gejaagde ruimte voor internationale contac- onderbreking van de inhaalrace, ten; niet voldaan omdat het nog die op dit moment in de competitie twee seizoenen zal duren. „Voor van de Sowjet-Unie plaats vindt, een professionele topclub zoals Dinamo is door de Mexicaanse PSV wil zijn, is het niet de bedoe- verplichtingen van een dozijn spe ling minder wedstrijden te gaan Iers zeven wedstrijden achterop spelen. Integendeel, meer wedstrij- geraakt bij de andere ploegen. De den zijn nodig, maar dan vooral in- reis naar Amsterdam is voor de Oe- ternationale ontmoetingen", aldus krainers dan ook gevat in een strak Ruts. tijdschema. Gisteren rond vijf uur landde de ploeg op Schiphol, twee Het afgelopen jaar is volgens de Uur later wilde Valeri Lobanovski, PSV-voorzitter zowel in sportief club- en bondscoach de spelers als commercieel opzicht goed ver- groep weer op het veld hebben lopen. Als sportieve doelstellingen voor training, voor de toekomst noemde Ruts mi- De rijzige coach was op de ge- nimaal één maal per drie jaar bruikehjke persconferentie aan de landskampioen worden, één maal vooravond van het toernooi dan per drie jaar de KNVB-beker win- ook gehaast als een Amerikaans za- nen en gemiddeld de derde ronde kenman, die nog net dertig secon- bereiken in het Europa-cupvoet- den heeft om een geslaagde trans- enige coach, die nog geen opstel- van Dinamo Kiev van het begin ling kon geven voor de eerste wed- heeft meegemaakt. strijd in het toernooi Amsterdam- Van de andere opmerkelijke spe- ROME (GPD) - „Voor de wedstrijd van morgen alles in orde. Mochten er problemen zijn, dan komt er een schot in eigen doel". Bij het horen van deze woorden spitsten de cara binieri van Turijn, belast met het afluisteren van telefoongesprek ken in verband met een drugsaffai re, de oren. Het is zeker dat de spreker een schot in eigen doel los te, want het werd het begin van een uitgebreid gerechtelijk onderzoek, dat een enorm complot in de Ita liaanse voetbalwereld aan het licht bracht, van zwarte toto's tot en met omkoping van individuele spelers, wet JU hele elftallen en. als men de spre- (totoANP. ke;s ,mocW geloven, ook van scheidsrechters. Het proces, wegens ongeoorloof de organisatie van de toto, omko ping en fraude, zal niet voor de herfst beginnen, maar het was dui delijk dat de voetbalbond daar niet op kon wachten. Voor het begin van de nieuwe competitie moest er klaarheid komen. De uitspraak van de tuchtcommissie die dinsdag avond bekend werd is hard aange- „Myn spelers hebben een onge kend druk seizoen achter de rug. Na Mexico is er even een korte on derbreking geweest, maar wij heb ben al weer zes competitiewedstrij- lers in het Mexicaanse toernooi zal komen: drie clubs (Udinese, Lazio den afgewerkt i i periode dat niet de Braziliaan Josimar ontbreken. De rechtsachter heeft voor het geen overeenkomst tract kunnen bereiken en vloog anderen rust namen of zich met een geleidelijke opbouw stortten op de voorbereiding van een nieuw seizoen. Voor de spelers is het een uiterst zware belasting. Wij zijn in het toernooi ook de enigen die spe lers hebben over wier fitheid en in zetbaarheid geen absolute zeker heid bestaat." Valeri Lobanovski rekent erop dat zeven van zijn Mexicaanse in ternationals zullen kunnen spelen Perugia) zijn gedegradeerd, l.. Botafogo dere beginnen de competitie al met nog strafpunten, een groot aantal be stuurders en spelers werd gedis- kwalificeerd en enkelen hangt Nederland. Een zelf- zelfs een definitieve uitsluiting bo ven het hoofd. de situatie doet zich voor by Man chester United, dat met Frank Sta- pleton nog geen overeenkomst heeft. De Ierse international zal in het Amsterdam-toernooi echter wel aantreden. Voor hem een gele genheid zich in de kijker te spelen, voor de club de mogelijkheid te la ten zien wat er nog in de aanbie ding is. Johan Cruijff zal vanavond tegen Botafogo niet het complete kwar- en tot dat zevental behoren Demja- tet nieuwelingen tonen bij het eer- bal. Record Noviteiten by PSV het komende seizoen zijn een gesloten tv-bewa- kingscircuit, een nieuwe grasmat in het stadion en het zogenaamde matchline-project, een gecombi neerde seizoen/buskaart voor de jeugd uit omliggende dorpen. De seizoenkaartverkoop loopt volgens manager Ploegsma bijzonder voor spoedig. „Op dit moment zijn byna 14.000 van de 27.000 plaatsen ver kocht. Het is niet onwaarschynlyk dat het record van 1978 (15.500 kaarten) wordt gebroken". Jfctie af te ronden. Hij i nenko, Koetsnetsov, Zavarov, Ja- remtsjoek, Rats, Jakovenko, plus mogelijk Beljanov en Blochin, die ook de de groei naar de internationale top ste optreden in Amsterdam. Danny Blind, Jan Wouters en vermoede lijk Alaister Dick staan in de begin opstelling, Arnold Scholten niet. Daarmee zijn niet alle twijfels weggenomen, want het besluit om geen gebruik te maken van het door de justitie verzamelde mate riaal (met name de afgeluisterde gesprekken en de bekentenissen van Armando Carbone, de hoofdfi guur in het toto-complot) heeft waarschijnlijk verhinderd dat alles boven water kwam. Bij de vijf vrij gesproken clubs (waaronder het zwaar verdachte Napoli en het voor het eerst in zijn geschiedenis naar de eerste divisie gepromo veerde Empoli) gingen vanzelf sprekend juichkreten op, bij de veroordeelden overheerste de hou ding van de vermoorde onschuld en een protestdemonstratie van Lazio-aanhangers eindigde zelfs in een handgemeen met de politie. Overigens is de tuchtcommissie nog lang niet klaar met haar werk. Onmiddellijk na de uitspraak inza ke de eerste twee divisies (hier A en B genoemd) begon het proces tegen een aantal clubs uit de derde en vierde divisie (Cl en C2), waar het geknoei waarschijnlijk een nog veel grotere omvang had aangeno- Dat er iets grondig mis was met de Italiaanse voetbalwereld was al zes jaar geleden aan het licht geko men, toen een soortgelijk schan daal van kleinere omvang was ont dekt, waarbij ook de publiekslieve ling van toen, Paolo Rossi, later de 'pablito' van het wereldtoemooi in Spanje, was betrokken. Ook toen werden er straffen uitgedeeld, waarna iedereen deed alsof het kwaad was uitgeroeid. Nu blijkt dat de corruptie ongehinderd heeft voortgewoekerd en alle lagen heeft aangetast. Geld De deviezensmokkel van de we reldkampioenen van Madrid, een zwarte dollarpremie van sponsor SCHEVENINGEN (ANP) - Menno Oosting heeft zijn rol van titelfavoriet bij de nationale tenniskampioenschappen Technisch mmpwr k™»v „nt niet kunnen waarmaken. Velen hadden gedacht, dat de hulde verder dat plv op korte ter- 22-jarige Brabander na zijn halve finale-optreden bij 't mijn zal starten met een voetbalin- Melkhuisje korte metten zou maken met de vaderlandse ternaat. „Daarin zal de voetbalop- concurrentie. Maar dat pakte gisteren in de kuip van de dan'elders^ornu^'waar'het eer Metsbanen. waar de ballen door de wind naar de vreemd der om de Studie van de voetballer ste plaatsen werden gedragen, anders uit. Sn'lle„S!??htNatUUrli''k: crbesta,at De één iaar jongere, al jaren als met halfhoge topspinballen vanaf een leerplicht, maar wij willen ta- veelbelovend opgevoerde, Tom lenten primair tot beroepsvoetbal- Nijssen rook zijn kans en stoof in Ier opleiden. In het buitenland pra- drie sets door naar de halve finales: ook met over studie", aldus 6-3, 6-2, 7-6 (7-5), waarbij hij in de tiebreak een achterstand van 2-5 goedmaakte. Zelfs een korte Kraay. de achterlijn. De uit Sittard afkom stige Limburger voelde zich veron gelijkt door de plaatsingscommis sie en speelde extra gemotiveerd. „Ik had verwacht derde te staan en geen zevende. Als professional, die Tweemaal goud gehandicapten DEN HAAG (ANP) - By de stryd om de wereldkampioenschappen gehandicapten in Gothenburg heeft Joke van Rijswijk (Arnhem) in de klasse blinden het versprin gen gewonnen met een afstand van 4,67 meter. Joop Stokkel (Haarlem mermeer) veroverde een gouden medaille op de 50 meter rugslag by het zwemmen voor geamputeer- den met een tijd van 38,9 seconden. In de klasse les autres bij het zwemmen was er zilver voor Sjer- stin Vermeulen (Est). Ans Bouw meester (Apeldoorn) behaalde op de atletiekbaan brons bij het dis cuswerpen voor rolstoelers met 12,18 meter. derbreking wegens regen in het be- het hele jaar met 'tennis bezig i"s~ de derde set hielp de Bra- verwacht je zoiets niet. Men heeft bander niet. Vorige week pakte Oosting kennelijk mijn prestaties in Ameri ka niet doorgekregen. Daar kwam Hilversum twaalfduizend gulden;, ik zowel in Memphis als Boca West driehonderd gulden zijn door de kwalificatie heen. In Mem phis won ik van Vince Boca West speelde ik deel. Toch reageerde hij eerder op gelucht dan teleurgesteld, al bleef r de titel dan ook veel verder buiten partij tegen Boris Becker", bereik dan vorig jaar, toen hy in de finale met twee sets tegen nul voor stond tegen Schapers, maar uitein delijk toch verloor. „Je hikt er een hele week tegenaan. Iedereen zeurt afgelopen tijd nog veel dat je nu moet winnen, terwijl je ces. Het begon met winst weet: één slechte dag en je ligt er uit". 38,9seconden: .Gemotiveerd Dat gebeurde dan ook prompt. By de Davscupwedstrijd tegen Is raël en ook in de halve finalepartij van 't Melkhuisje tegen Muster was al gebleken, dat Oosting zich geen raad weet als de wind zijn spel ont- Dubbel In het dubbelspel had Nijssen de de sa- telliettoemooien van Nederland en België samen met zyn vaste maat Johan Vekemans, met wie hij van de winter afreisde naar Zuid-Ame-' rika. Nijssen knoopte daar aan het succes bij het 50.000 dollartoemooi van Istanboel (samen met de Brit Albert) overwinningen vast in Por to Alegre (25.000) en Itaparica (75.000 samen met de Tsjech Ci- NAPELS (SID) - Diego Marado- na, ster van wereldkampioen Argentinië in Mexico, voetbalt zich rijk in Italië. De Italiaanse sportkrant 'Tutto Sport' onthul de een tabel met de salarissen van de sterren uit de Italiaanse voetbalcompetitie. Maradona van AC Napoli staat bovenaan met een jaarwedde van 2,7 mil joen gulden. Inkomsten uit re clame werden niet meebere- kend. Daniel Passarella, eveneens Argentijn, getransfereerd van Fiorentina naar Inter Milan, staat tweede met 2,3 miljoen gulden. Derde is Preben Elk- jaer-Larsen, de Deense spits van Hellas Verona, met 1,5 mil joen. Vierde is de Westduitser Karl-Heinz Rummenigge van Inter Milan met 1,4 miljoen, vijfde de Fransman Michel Pla- tini van Juventus met 1,25 mil joen en zesde de eerste Italiaan Alessandro Altobelli met 1,2 miljoen gulden per jaar. 'Le Coq Sportifdie ze met het re geringsvliegtuig van president Bertini het land binnenbrachten, valt in het niet bij het toto-schan daal, maar is evenzeer een teken van het verval. Er gaat veel te veel geld om in het 'calcio', de meest ge liefde sport van miljoenen. Door de krankzinnig hoge transfersommen en gages van de topspelers steken alle clubs tot over hun oren in de schulden. Sommigen zweven op de rand van het faillissement, zou den waarschijnlijk allang failliet zijn, als het gewone ondernemin gen waren en in ieder geval het recht hebben verspeeld om mee te doen aan de competitie, als ze de bond geen rad voor de ogen had den gedraaid met hun dubbele boekhouding. Wat was er aantrekkelijker voor de zwarte toto-maffia dan van deze geldnood gebruik te maken om de uitslagen te vervalsen en zo, behal ve de opbrengst, ook het geld van de winnaars in hun zak te steken? Bondsvoorzitter Sordillo en de rest van het bestuur zyn dan ook niet afgetreden om de afgang van het nationale elftal in Mexico, maar omdat het voor iedereen duidelijk is dat ze hun ogen gesloten hebben gehouden voor de financiële chaos en de onvermijdelijke gevolgen daarvan. Voorbeelden De strijd om de nationale tennistitels moest gisteren diverse keren worden onderbroken vanwege regenbuien. H ier vlucht Christian F eenstra van de baan. (foto anp> Tijdelijk commissaris Franco Carraro, dezelfde die bondstrainer Bearzot onlangs heeft vervangen door de succesvolle manager van de 'under 21' Azeglio Vicini, heeft getoond dat hij duidelijke voor beelden wil stellen door de zittin gen van de tuchtcommissie in het openbaar te laten houden. Hij lykt vastbesloten de bezem door de stal te halen, maar er is meer nodig dan de goede wil van een enkeling om het Italiaanse voetbal weer gezond te maken. LEIDEN,- De voltallige selectie van FC den Haag is morgen te gast bij de Leidse voetbalvereniging De Sleutels. In het kader van hef veer tigjarig bestaan speelt het eerste elftal van de vierdeklasser uit de Sleutelstad zaterdagavond op het terrein aan De Vliet een oefenduel tegen de (semi-)profs, die aantre den met de Leidse spelers en hun Engelse aanwinst Tony Morley. Aanvang van het duel: 19.00 uur. DEN HAAG (ANP) - De Koninklij- te voldoen aan de B-limiet (8.32.00) ke Nederlandse Atletiek Unie slaagde daarin in Koblenz met (KNAU) heeft Robin van Helden 8.28.42 wel in maar het was nog (VLTC) gisteren toegevoegd aan de niet voldoende om zeker te zyn van Nederlandse ploeg voor de strijd zyn ticket voor Stuttgart. Koele- om de Europese atletiekkampioen- man loopt komende maandag nog schappen, die van 26 tot en met 31 een 3000 meter steeple chase in augustus in Stuttgart wordt gehou- Boedapest. Na die wedstrijd zal de den. Hoewel Van Helden niet aan KNAU beslissen over de in de Ver- de limiet (1.46.00) op de 800 meter enigde Staten studerende atleet. In heeft voldaan, besloot de KNAU de Hongaarse hoofdstad bracht hem toch in te schrijven op grond Koeleman op 4 augustus van het van de grote gelijkmatigheid in afgelopen jaar zijn nationale record zijn prestaties gedurende het lo- op 8.18,02. pende seizoen en zijn jeugdige leef- De Nederlandse afvaardiging tijd (21 jaar). Een belangrijke factor voor Stuttgart bestaat nu uit zeven bij de beslissing van de KNAU tien atleten. De groep ziet er als speelde de tijd van 1.46.07, die Van .volgt uit: vrouwen: Els Vader, Nel- Helden woensdagavond bij inter- li Cooman, Martha Derby, Marjan nationale wedstrijden in Koblenz Olijslager, Elly van Hulst, Carla liep. Beurskens en Tineke Hidding. Hans Koeleman heeft nog geen Mannen: Aijen Visserman, Rob genade kunnen vinden in de ogen Druppers, Han Kulker, Robin van van de KNAU. De Nederlandse re- Helden, Cor Lambregts, Gerard cordhouder op de 3000 meter stee- Nijboer, Robert de Wit, Erik de pie, chase, die op grond van zijn Bruin, Emiel Mellaard en Chris prestaties in 1985 slechts behoefde Leeuwenburgh. regelt. Nijssen deed dat veel beter hak). Daar kwam vorige week de herendubbelfinale van 't Melkhuis je bij. Het leverde hem 1600 dollar schoon op. Nijssen: „Ik kan goed voor mezelf zorgen. Ik verdien ge noeg om niet in slechte hotels te logeren en goed op myn eten te let ten". Desondanks stelde Tom Okker hem niet op in het Daviscupdubbel tegen Israël. De non-playing-cap- tain bleek niet op de hoogte van de dubbelwereldranglijst, waarop Nijssen naar eigen schatting mo menteel een 65ste plaats inneemt. „Voor dat soort dingen kun je al leen op sportieve wijze wraak ne men. Tegen Menno heb ik die kans gegrepen". De pupil van Fred Hemmes komt zaterdag in de halve finales uit tegen Christian Feenstra. De achttienjarige Hilversummer zag vele leuke bedenksels in de wind verwaaien, maar had desondanks geerr kind aan de nationale jeugd kampioen Edwin Vissers: 6-1, 6-3, 6-0. Bij de dames completteerden Manon Bollegraf en Nicole Jager- man de laatste vier. Nanette Schut te en Yvonne der Kinderen hadden zich woensdag al geplaatst. De fy siek sterkere Jagerman won met 6- 4, 6-4 van Hellas ter Riet en Bolle graf toonde meer doorzettingsver mogen dan Carin Bakkum. Het werd 6-3, 6-4, na een achterstand van 0-3 in de tweede set. KATWIJK - Qp een door windvla gen geteisterd tennispark van Zee en Duin in Katwijk werd gisteren de als derde geplaatste Stefan Faas uitgeschakeld. Freek van der Ca pellen was beter bestand tegen de harde windstoten en bereikte door zijn zege op Faas als eerste de hal ve finale. De lijstaanvoerder in het mannenenkel B, Mike Oosterveen, ging niet in de fout en versloeg Waldo Jansen met 6-0 en 6-2. De verrassing van de dag was toch de eliminatie van Stefan Faas door Freek van der Capellen. Vori ge week op Roomburg kreeg de Unicummer geen kans tegen het solide base-line spel van Faas. Gis teren waren de rollen omgekeerd. Van der Capellen had vooraf de raad gekregen om zo min mogelijk risico te nemen en gewoon alles rustig terug te spelen. Dat bleek in derdaad de beste tactiek in de on bestendige wind. Faas, die bekend staat om zijn vastheid in iedere weersomstandigheid, had een tota le off-day. Niks lukte de speler van Dekker en de mentaliteit om terug te vechten ontbrak. Alleen in de tweede set werd het nog even spannend. Van der Ca pellen nam een 5-2 voorsprong en leek de partij in handen te hebben. Op 5-3 sloeg de jongste telg van de Van der Capellens 'echter twee dubbel fouten en Faas kreeg met zijn eigen opslag op komst en 5-4 achter de kans om de stand gelijk te trekken. Na een lange laatste ga me slaagde Van der Capellen erin om zijn derde wedstrijdpunt in winst om te zetten en veroverde zo als eerste een plaats in de halve fi nale. Het debuut van de negentienjari ge Mike Oosterveen op het tennis park van Zee en Duin liep ge smeerd. Leidse Hout speler Waldo Jansen kon geen vuist maken te gen de als eerste geplaatste Hage naar en verloor met 6-0 en 6-2. Ton Luykx had al twee partijen in de benen toen hy nogmaals het gravel moest betreden. Ditmaal was Frans Grimbergen zyn tegen stander en Luykx had geen kracht meer om het Grimbergen nog las tig te maken: 6-2, 6-2. Vrouwen In het vrouwenenkel B bereikten Margot van Overloo^en Tine Lan- geveld door twee moeizame over winningen de volgende ronde. Margot van Overloop keek in haar wedstrijd tegen Marijke Guyt in de derde set zelfs tegen een 4-2 achter stand aan. Drie maal kreeg Guyt de kans om uit te lopen naar 5-2, maar Van Overloop vocht knap terug en besliste de party met 6-4 in haar voordeel. Tine Langeveld bewees opnieuw haar kracht door op de beslissende momenten toch de punten te pak ken. In de eerste set werd Lange veld volledig overrompeld door het aanvallende spel van Jacobien van Dussen (6-3). De Unicum- speelster kwam vervolgens beter in haar spel en kon na een lange derde set (7-5) als overwinnaar de baan verlaten. In het vrouwenenkel C deden Ariane Renaud en Petra Velzel wat sportiviteit betreft niet voor elkaar onder. Velzel kan beter tennissen, maar had enige moeite met de tel ling. By de stand 6-1 en 6-4 had Velzel de winst al binnen, maar ze dacht zelf dat het 5-5 was. Renaud benutte de kans om nog een paar games extra te spelen en verteldey Velzel vervolgens dat de wedstrija al voorby was: 6-1, 6-4 dus voor de als eerste geplaatste Velzel. Nieuw Vennep Ook op het tennistoernooi in Nieuw Vennep heeft de eerste hal ve finalist in het mannenenkel B zich aangediend. Henk Burger won van Jean-Marc van Maren met 6-4, 6-3 en weet zich in ieder geval zeker van een plaats by de laatste Astrid Bouw zorgde in het vrou wenenkel BI voor een kleine ver rassing door de als vierde geplaat ste Esmir Hoogendoom te ver slaan. Een tie-break moest in de derde set de beslissing brengen en Bouw had haar zenuwen iets beter in bedwang: 4-6, 6-3, 7-6. Warmond Op het 30+ toernooi bij Dekker in Warmond slaagde Har Meyer er in om in het mannenenkel C de volgende ronde te bereiken. De als eerste geplaatste Meyer behaalde een ruime overwinning op John Dahlhaus: 6-2, 6-1. JETSKE GOUDSMrr

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9