Stroom klachten over annuleringen Koe slachtoffer abortusbang Nederlandse 'pepernoot' tegen ondervoeding Hotels steeds vaker dubbel geboekt Prijs van benzine en diesel 3 cent omhoog Investeringsbank weet winst te verdubbelen VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1986 ECONOMIE PAGINA 6 DEN HAAG (ANP) - Bij de Consumentenbond komt de laatste tijd een opvallend groot aantal klachten binnen over touroperators die op het allerlaatste moment -soms een dag van tevoren- de reis annuleren. Telefonisch wordt de reiziger meestal een alternatief geboden dat niet aantrekkelijk is. Als de reiziger daar niet op ingaat wordt het geld dat reeds voor de reis is betaald teruggestort, vermeerderd met 10 procent extra van de reissom met een maximum honderd gulden per persoon. Volgens de Consumentenbond, die ze annuleringen voornamelijk het dit gisteren bekendmaakte, zijn de- gevolg van dubbele boekingen. De touroperators zouden het in deze gevallen beter vinden de zaak nog PprcnnPPl voor vertrek af te blazen, in plaats M. Cl OU11CC1 van le zoeken naar andere accom_ modatie na aankomst in het vakan tieland, wat tot aantasting van de reputatie leidt. s 111 Philip Brazilië in staking Desondanks zijn er dit jaar in vergelijking met vorig jaar bij de Consumentenbond aanmerkelijk meer klachten binnengekomen SAO PAULO (ANP) - Philips-ar- van reizigers die op hun vakantie- beiders in de Braziliaanse indus- bestemming te horen krijgen dat triestad Sao Paulo hebben gisteren hun hotelbed reeds door een ander luidruchtig voor het Nederlandse is bezet. De bond verstrekt geen consulaat geprotesteerd tegen de exacte cijfers over de klachten om- werkomstandigheden in hun be- dat gevreesd wordt dat reisorgani- drijf. Ruim 150 van de 1400 arbei- saties de zaak trachten te bagatelli- ders van de Philips-ondememing seren door te stellen dat het aantal „Walita" blokkeerden een belang- gering is in verhouding tot het to- rijke verkeersader voor het Neder- taal aantal Nederlandse toeristen landse consulaat, in het centrum dat in het buitenland op zomer- van Sao Paulo, om aan de Neder- vakantie gaat. landse diplomaten hun ongenoe- ze zijns inziens gedwongen een slechter alternatief te accepteren. Ook algemeen directeur F.G. Fransen van Arke Reizen, een van de grootste touroperators in ons land, zijn klachten over het op het allerlaatste moment annuleren ter ore gekomen. Zijn organisatie maakt zich daar niet schuldig aan, zo stelde hij gisteren bij de presen tatie van het nieuwe winter-reis- programma. Dubbelboekingen zijn volgens Fransen voor 99 pro cent toe te schrijven aan hoteliers. De touroperators willen die harder gaan aanpakken. HEERENVEEN - In het centrum van Heerenveen zijn gisteren voor de derde achtereenvolgende keer de nationale kelnerraces gehouden. Gekos tumeerde kelners moesten met een dienblad met vier volle glazen bier een aantal hindernissen nemen. (foto anp» ROTTERDAM (ANP) - De prijzen voor benzine en diesel worden morgen met drie cent per liter ver hoogd. Ook de huisbrandolie en petroleum worden dan duurder. Dit is gisteren in Rotterdam be kend gemaakt. De aanpassing van de prijzen volgt de stijging van de olieprijs op de internationale markt, die wordt veroorzaakt door het besluit van de OPEC-landen om de olieproduktie te verminde- De adviesprijs per liter bij de zelftank komt met ingang van mor gen uit op 1,43 cent voor superben- zine, 1,37 cent voor normale benzi ne en 75,4 cent voor dieselolie. De geadviseerde literprijzen voor huisbrandolie en petroleum bij af name van 1500 liter, bedragen dan 51,35 en 85,6 cent. OPEC beëindigde dinsdag haar vergadering in Genève met een overeenkomst over een produktie- beperking van ongeveer 20,3 mil joen tot zestien miljoen vaten (van 159 liter) per dag. De overeen komst gaat op 1 september in en geldt voor een periode van twee maanden. De OPEC zal op 6 oktober op nieuw bijeenkomen om zich te bui gen over het in de toekomst te voe ren oliebeleid. Dit heeft de Ecua- doriaanse minister van energie en mijnen, Javier Espinosa, gezegd. Volgens Espinosa zal de OPEC op de eerstvolgende vergadering de produktieplafonds van de afzon derlijke lidstaten van het oliekartel vanaf 1 november bespreken, als- gen kenbaar te maken. Een vertegenwoordiging van de arbeiders werd uiteindelijk ont vangen door onze waarnemend- consul, de heer Rob van der Schat- te-Olivier, die toezegde hun klach ten aan de Philips-directie kenbaar te zullen maken. De Philips-arbei- ders, die al een week in staking zijn, eisen een crèche voor hun kin deren, een kortere werkweek en een aanpassing van de lonen met 20 procent. Van de zijde van de Philips-di rectie is meegedeeld dat met de stakers niet wordt onderhandeld. Onderhandelingen zijn volgens de directie pas mogelijk na het aflo pen van de huidige cao, in novem ber aanstaande. Het bedrijf heeft via de rechter de staking illegaal la ten verklaren. Volgens Vara Consumentenman Frits Bom maakt met name tour operator Stella Express in Eindho ven zich schuldig aan dubbele boe kingen. Hij baseert dat onder meer op zijn ervaringen tijdens een tocht met een touringcar die als mobiel klachtenbureau fungeerde langs de Spaanse oostkust. Bij Stella was gisteren niemand bereikbaar voor commentaar. Bom meent dat sommige tour operators reeds maanden van tevo ren op de hoogte zijn van dubbele boekingen. Het komt volgens Bom EPEN (GPD/ANP) - In het uiterste zuiden van Zuid-Limburg, onder de autoweg Maastricht-Vaals, zijn driehonderd koeien en kalfjes noodgedwongen afgemaakt en nog honderd staat dat elk moment is komen overwaaien. Daar heerst een epidemie. Aanleiding tot het onderzoek was de ontdekking van de ziekte bij een veehouderij in Epen. Het betrof ai het vijfde bedrijf te wachten. Volgens de provinciale abortusbang werd ontdekt. Het be- r dat r Gezondheidsdienst voor Dieren heerst er abortusbang een besmet telijke ziekte die de vruchtbaar heid van koeien aantast en die te vroege geboortes opwekt. De dienst heeft gisteren meege deeld dat zij alle 10.000 koeien in het gebied tussen de autoweg en pas in de bus op de grens met België gaat onderzoe- weg naar Spanje- horen dat ze in een ander hotel ondergebracht worden dan waarvoor ze geboekt hebben. Onder deze druk worden ken op de gevreesde ziekte. Abor tusbang is al heel lang niet in Ne derland voorgekomen. De veeart sen denken dat de ziekte uit België drijf had in totaal 95 koeien wei staan, die alle door abortus bang zijn aangetast, zo heeft in specteur Frans Janssen van de Ge zondheidsdienst voor Dieren in Limburg laten weten. Nog deze week zullen de laatste koeien wor den afgemaakt. Eind april werd de veeziekte al op drie bedrijven in Epen gecon stateerd en later bij een vierde. In Eijsden heeft een attente veehou der door tijdig ingrijpen een ver dere besmetting van zijn bedrijf weten te vborkomen. De man had dè koe tijdig afgezonderd. Bij een nader onderzoek door de Gezond heidsdienst bleek het dier inder daad ziek te zijn. Het is inmiddels geslacht. Daarmee is in ieder geval voorlopig verder gevaar in Eijsden afgewend. De Gezondheidsdienst voor Die ren blijft vanwege de zorgelijke si tuatie zeer waakzaam. Het onder zoek in Limburg zal volgens de in specteur van de Gezondheids dienst grootscheeps worden aan gepakt: van maar liefst acht- tot tienduizend melkleverende koeien in het betrokken gebied worden melkmonsters opgehaald en door het Centraal Laboratorium in Veldhoven onderzocht. Dit wordt iedere maand één keer herhaald, tot in november, dan zijn de zes be smette bedrijven weer aan de beurt. In de toekomst zal via de norma le melkcontrole op het vet- en ei witgehalte in de geproduceerde hoeveelheid ook naar abortusbang mede prijs- en marktsystemen. Waar de vergadering zal plaatsheb ben, is nog niet bekend, aldus de Ecuadoriaanse minister. De minister van olie van Koe weit, Sheik Ali al-Khalifa al-Sabah, zei gisteren dat de kans groot is dat OPEC de olieproduktie na oktober zal vergroten tot achttien tot ne gentien miljoen vaten (van 159 li ter) per dag. De Koeweitse minister zei dat het produktieplafond van zestien miljoen vaten per dag voor het olie kartel géén eerlijk aandeel in de wereldoliemarkt vertegenwoor digt. Hij zei te verwachten dat na oktober de OPEC-produktie "gro ter zal zijn dan de hoeveelheid die we nu zijn overeengekomen". De verklaring van de Koeweitse minister is in tegenspraak met die van zijn collega van de Verenigde Arabische Emiraten, Mana Said al- Oteiba, die gezegd heeft te ver wachten dat de OPEC na de perio de van twee maanden zal besluiten tot een verlenging daarvan. Koe weit heeft ermee ingestemd zijn olieproduktie te verminderen van ongeveer 1,6 miljoen vaten tot 900.000 vaten per dag. Dienstensector zorgt niet voor veel meer banen DEN HAAG (GPD) - De diensten sector zorgt niet zonder meer voor compenserende werkgelegenheid als in andere delen van het be drijfsleven de vraag naar arbeid blijft verminderen. Dit wordt ge steld in een studie van de Organi satie voor Strategisch Arbeids marktonderzoek (OSA) over de werkgelegenheid in de consump tieve dienstensector. De groei van het aantal arbeidsplaatsen in die sector is sterk afhankelijk van de omvang van de bestedingen. Binnen het grote geheel van de be- gekeken worden. Op die manier dienstensector bestaan uiteenlo- wil men de ziekte voortijdig opspo- Pende situaties. Zo lijkt in de de- ren en zo uitbreiding voorkomen, tailhandel vooral de kwaliteit want het gevaar van besmetting ambod en dienstverlening vanuit België blijft aanwezig. De Gezondheidsdienst voor Die-| ren komt overigens deel op. Van Gelder DEN HAAG (ANP) - De activitei- Papierfabriek Crown Van Gelder ten van de Nationale Investerings- heeft in de eerste helft van dit jaar bank zyn in de eerste helft van dit een winst behaald van 11,5 miljoen Jaar 'lmk toegenomen en dat is ge- gulden tegen 7 miljoen gulden in "f,or fijfiiiA mm SSm het eerste halfjaar van 1985. Over deze winst is geen vennootschaps belasting verschuldigd, zö heeft de directie gisteren bekendgemaakt. Ook voor het tweede halfjaar zijn de vooruitzichten gunstig, al mag miljoen gulden over dezelfde pe riode vorig jaar. In de eerste helft van dit jaar werd in verband met gunstige ver koopmogelijkheden voor 30 mil joen aan aandelen-participaties af- het eerste halfjaar was 26,8 miljoen gestoten en werd voor 20 miljoen gulden, tegenover 12,8 miljoen gul- aan aandelen-participaties den niet worden verwacht dat de resul taten die van het eerste halfjaar zullen evenaren, onder meer als ge volg van de stijging van de cellulo- seprijzen. Naar het zich laat aan zien zal de nettowinst over geheel 1986 die van 1985 (16,8 miljoen gul den) overtreffen. Ceteco Het handelshuis Ceteco heeft in het eerste halfjaar een winst be haald van 9,1 miljoen gulden ver geleken met 12,1 miljoen gulden in de eerste helft van 1985. De achter uitgang van de winst werd naast de verdere koersdaling van de dollar en van enige andere valuta beïn vloed door een incidentele produk- tievermindering in de cacao-afval- len-sector bij de ingebruikneming van nieuwe installaties. Tevens zijn aanloopkosten voor uitbrei ding en vernieuwing van een aan tal activiteiten voor een substan tieel bedrag ten laste van tie resul taten genomen. Banen dezelfde periode vorig 35,6 miljoen gulden over ge heel 1985. Deze uitkomsten wetti gen de verwachting, dat het resul taat over geheel 1986 in vergelij- Het brutoresultaat steeg van 45,3 miljoen gulden over de eerste helft van vorig jaar tot 57,5 miljoen In de stroppenpot van de banken king met dat van 1985 verbeterd (voorziening bedrijfsrisico's) werd kan worden, aldus de directie. De voortgaande groei wordt weerspiegeld in een toename van de kredietverlening. In de eerste helft van dit jaar werden krediet- contracten afgesloten 27 miljoen gulden gestort. De Nationale Investeringsbank is voor de helft eigendom van de Nederlandse staat en is gespeciali seerd in het verlenen van krediet op langere termijn (vijf tot vijftien 540 miljoen gulden tegenover 330 jaar) aan ondernemingen. YERSEKE (ANP) - Door rivaliteit en naijver van de gemeenten rond de Waddenzee dreigt de Zeeuwse mosselcultuur in de problemen te raken. Dat zegt voorzitter A. Ram- meloo van de mosselsector Van Zevibel, de Zeeuwse Vereniging voor Visserijbelangen. Sinds 1 ja nuari van dit jaar is de Waddenzee gemeentelijk ingedeeld en zijn plaatselijke bestemmingsplannen vastgesteld of nog in voorberei ding. Dit houdt in dat deze ge meenten uitgifte van nieuwe mos selpercelen kunnen vertragen zelfs geheel voorkomen. Tot voor kort was dit uitgiftebeleid alleen in han den van het ministerie van land bouw in overleg met de garnalen visserij. Het ministerie van landbouw en de mosselvisserij zien de toevoe ging van deze derde bestuurslaag als een extra barrière voor een goed uitgiftebeleid voor mossel percelen. Op dit moment is 6.000 hectare gebied in de Waddenzee in gebruik als mosselperceel. Twee derde daarvan is niet van goede Rivaliteit rond Wadden benadeelt mosselcultuur kwaliteit en instabiel. De op brengst op deze percelen schom melt enorm. De Zeeuwse mossel vissers willen dat voor deze perce-1 len van mindere kwaliteit beter ge legen velden worden aangewezen, zodat de aanvoer van mosselen een stabieler karakter krijgt. Dit jaar bijvoorbeeld is de mosselop brengst in de Waddenzee nog niet de helft van vorig jaar. De Waddenzeegemeenten voelen er niets voor om de Zeeuwse mos selvissers tegemoet te komen, om dat - zoals men zegt de opbreng sten volledig naar Zeeland vloeien en de schade en'de lasten voor de langrijke voorwaarde om groei te realiseren. In de horeca zijn de gToot groeikansen afhankelijk van het de schade van de boeren soepel inspelen op veranderende leefgewoonten en de behoeften aan goede dienstverlening. Andere branches, zoals die van de kappers, kunnen onder invloed van toenemende particuliere be stedingen en de veelal geringe mo gelijkheden tot produktiviteitsver- Waddenzee overblijven. Het Rijks instituut voor Natuuronderzoek is bezig een grootscheeps onderzoek RRPL- af te ronden naar de vraag of de betering wellicht rekenen op wat mosselcultuur een wezenlijke tasting vormt voor het milieu van de Waddenzee. Volgens drs. P. Soons, hoofd van de afdeling Vis serij en Cultures van het ministerie van landbouw en visserij, ziet het er niet naar uit dat deze cultuur in derdaad schade toebrengt. Dat zou betekenen dat er geen bezwaren zijn tegen uitgifte van nieuwe per celen. Met name in het Fries .en Gronings Wad zouden in dit ver band grote mogelijkheden liggend Verder zal onderzocht worden of een deel van de 600 hectare grote oesterbank in de Oosterschelde, die nu al zes jaar ongebruikt ligt, als tijdelijke mosselverwaterplaats in gebruik kan worden genomen. De oesterbank wordt al tientallen jaren gepacht door tien oesterkwe kers. Maar door een hardnekkige oesterziekte mogen er geen oesters worden gekweekt in de Ooster schelde. 'Je ziet die Idnderen zienderogen opknappen' Niet alleen tegen de Sint Nicolaas rollen de pepernoten uit de ovens van Van Melle. Ook in de zomer maanden rollen ze tussen een paar baksels biscuits door van de band, maar dan wel in een andere samen stelling dan de oud-Hollandse lek kernij. Eiwitrijk, vol vitaminen van Het aantal banen in de Europese A tot en met B12 en eiwitten. Be- Gemeenschap is vorig jaar voor het stemd als aanvulling op het dage- eerst sinds 1980 weer toegenomen 1 lijkse voedselpakket voor kinde ren in landen als Thailand, Soedan, Tsjaad, Etiopië en Cambodja. door Doordat de beroepsbevolking ech ter sterker groeide was er toch sprake van een stijging van het aantal werklozen van 15,2 miljoen tot een jaargemiddelde van bijna 15,8 miljoen, zo blijkt uit gisteren CeeS Keizer gepubliceerde cijfers van het bu- reau voor statistiek van de EG. Het »Na een paar maand,en zie je die aantal mensen met een baan in de kinderen, die apathisch voor zich twaflfEO-landcn steeg vorig jaar uit staren zienderogen opknap- met 757.000 tot ongeveer 123,9 mil- Niet aileen lichamelijk, ,non T« 1 OÖd l mpm 1 n rl orrl o rlo nmrL'. t te maken. Dan gaat het niet alleen over de financiën, maar zeker ook over de continuïteit van zo'n be drijf', zeggen de heren Abbink en zijn medewerker A. D. J. Nipius. Het begon allemaal in 1981. Een team van wetenschappers was neergestreken in het noorden van Thailand, tegen de grens met Laos. Daar deed men onderzoek naar ziekten bij kinderen, naar eetge woonten van hele families. Daarbij kwam men tot de ontdekking dat de eetgewoonten van de mensen zeer eenzijdig waren. Een goede aanvulling zou best eens een goede uitwerking kunnen hebben. komen: het moest door kinderen worden geaccepteerd, en het moest tropenbestendig zijn. Maar het voedingsmiddel moest ook controleerbaar door de kinderen worden opgegeten. De wetenschappers hadden in Thailand' een project waarbij zo'n 6000 kinderen betrokken waren. De mensen van Van Melle wilden deze groep kinderen aanvullen met wat oudere kinderen, zo tot zeven jaar, om te kunnen zien wat de re sultaten van het produkt zouden zijn. In derde-wereldlanden krij gen de kinderen tot vier jaar borst voeding van de moeder. Daarna zelfs een ere-doctoraat in Thailand verleend en het Van Melle-produkt (Provita) kreeg het predikaat Ko ninklijk. Het belang van het Van Melle- produkt ging snel door de interna tionale wereld van hulporganisa ties. Er kwamen aanvragen voor landen als Ethiopië, Soedan, Tsjaad en Cambodja. Daar is het tot nu toe bij gebleven. "We staan nu voor de vraag: wat nu. Ons ide aal is om in samenwerking met een aantal grote organisaties een fa briek te bouwen in zo'n derde-we reldland. Een fabriek waar de men- uit het betreffende land werk Gebruik van noten, peulvruch ten zoals bonen en erwten, granen, maar ook rijst, mais en zelfs tapio ca zijn volgens Van Melle voor de fabricage zeer bruikbare lokale produkten. Provita is geen pro dukt dat een volledige maaltijd kan vervangen. Is er ergens in de wereld hongersnood dan blijft voedselhulp onontbeerlijk. Provita kan dan heel nuttig zijn als aanvul ling op een eenzijdig rijst- of meel-' produkt. "Het westen, dat vaak voedselhulp geeft, kan niet zorgen voor complete gezonde maaltij den". groei in de werkgelegenheid. De dienstensector heeft, hoewel zeer arbeidsintensief van inslag, toch weinig vooruitzichten wat be treft uitbreiding van arbeidsplaat sen. Die branche staat namelijk on der druk van de doe-het-zelfactivi- teiten van de consument en van ac tiviteiten van zogenoemde beunha zen. In het reiswezen is de groei sterk afhankelijk van de ontwikke ling der inkomens in de volgende jaren. De verkennende OSA-studie toont opnieuw aan dat de groeimo gelijkheden van de zogeheten con sumptieve dienstensector sterk af hangen van de omvang van de par ticuliere bestedingen in de toe komst. Ook blijkt dat de creativi- - teit waarmee ondernemers zelf de veranderende consumentenbe hoeften tegemoet treden, een be langrijke rol speelt bij het schep pen van werk. De OSA bedoelt in dit geval met de consumptieve dienstensector de detailhandel, de horeca, de on- derhouds- en reparatiediensten, het reiswezen en de overige dienst verlening: voornamelijk kappers- bedrijven, schoonheidsinstituten en wasserijen. Totaal verschaffen de bedrijven op dit gebied werk aan ongeveer driekwart miljoen mensen, dat is 15 procent van het tótaal aantal werknemers in ons land. Hoge eisen moet het kind uit de pot meeëten.- kunnen vinden", zeggen de i joen. In 1984 verminderde de werk gelegenheid nog met 112.000 ba nen. Griekenland Door een dreigende devaluatie van de Griekse drachme en invoe ring van nieuwe belastingen heb ben de hoteleigenaars in Grieken land hun prijzen vakantieseizoen met gemiddeld dertig procent verhoogd. Dit land, dat de afgelopen jaren toeristisch gezien een sterke groei heeft door gemaakt, wordt nu daarin door de ze prijsontwikkelingen bedreigd. Directeur F.G. Fransen van Arke Reizen, een van de grote Neder landse reisorganisatoren, heeft dit gisteren gezegd bij de presentatie van zijn winterprogramma's 1986/ 87. i krijgen ook meer spirit. Je ziet ze dan echt spelen", zegt Van Mel- le's adjunct-directeur ir. W. Rudolf Abbink. Als hij praat over het suc- I ces van de Hojlandse 'vitamine-pe pernoot' in den vreemde, werkt zijn enthousiasme aanstekelijk'. Door het grote succes van het kleine voedingskoekje staat Van het komend Melle, tot nu toe levend en draai end van snoepgoed en biscuit,1 een drempel. Het is nu al zover dat grote internationale organisaties als de Wereld Gezondheidsorgani satie, de Wereld Voedselorganisa- tie, het Rode Kruis, de Novib over- In 1981 nam het onderzoeksinsti tuut TNO contact op met Van Mel le omdat men wist dat dit Bredase bedrijf op het punt stond activitei ten te gaan ontwikkelen op het ge bied van aanvullende voedings middelen in het kader van de inter nationale voedselhulpprogram ma's. "Maar we wisten bij lange na niet hoe. Totdat we het rapport van de in Thailand werkzame weten schappers kregen. Hieruit blijkt dat het iets moest worden waaraan zeer hoge eisen gesteld moesten worden". Wilde Van Melle iets maken dan moesten alle eiwitten, vitamines en mineralen die nodig zijn om een eenvoudige rijstmaaltijd tuigd zijn van het grote nut van het vullen, er in gestopt worden. Bij nieuwe produkt van Van Melle. Van Melle kwam men bij het zoe- "Alleen moeten er nog besluiten ken tot de ontdekking dat het geen genomen worden, waardoor het biscuitje moest worden. Dat zou mogelijk wordt de produktie in kunnen breken tijdens het trans derde-wereldlanden zelf mogelijk port. Wat er ook uit de oven zou "We waren, nu bijna twee jaar ge leden, in staat een nootje te fabrice ren dat aan alle eisen voldeed. Als de kinderen 's morgens in de op vangcentra kwamen, kregen ze een plastic zakje met die knapperige nootjes. Het bleek aan te slaan. Ge durende de dag knabbelden ze het zakje leeg. Dit werd zo'n jaar volge houden. Iedere maand kwamen de biologenen artsen de kinderen controleren op de gevolgen". Bloedarmoede Die bleken duidelijk zichtbaar. Een groot aantal ziekten die de kin deren voordien hadden, zoals bloedarmoede, ooginfectje, maag- en darmziekten en parasitaire in fecties bleken voor een groot deel te zijn verdwenen. Niet alleen de ouders van de kinderen, maar ook de overheden in Thailand en inter nationale organen reageerden zeer enthousiast. Aan één van de Ne derlandse wetenschappers werd Van Melle. Daar komt nog wel iets meer voor kijken dan het uitdokteren van een gezondheidskoekje. "Voorwaarde is dat het bedrijf con tinuiteit krijgt. Dat wil zeggen dat daar dan tusen de 1000 en 2000 ton Provita per jaar gemaakt, maar ook afgezet moet kunnen worden". Bij zo'n produktie streeft Van Melle ernaar de nootjes te maken met in hoofdzaak de produkten die het land zelf oplevert. Het is mogelijk om het voedings nootje alle mogelijke variëteiten te geven, aangepast aan het voedings patroon van het betreffende land waar een aanvulling op het eenzij- 'dige voedsel gegeven moet wor den. Het kan ook aangepast wor den aan de smaak van de kinderen. "Er zijn kinderen die geen melk poeder lusten. Daar moet je goed rekening mee houden. Het is in een ontwikkelingsland net zo als hier: wat de boer niet kent..." Uitdaging "We hebben dit allemaal kunnen uitdokteren dank zij een zeer ge motiveerd personeel. Die 1200 mensen van ons hebben het niet al leen een uitdaging gevonden om Provita te ontwikkelen en te fabri ceren, maar ze zijn er emotioneel bij betrokken. Iedereen in dit be drijf vindt dat we met elkaar best wat kunnen doen voor mensen die het veel minder hebben dan wij", zegt Abbink. Voor het slagen van het project in Thailand hebben alle medewer kers daar een grote steun gehad vanuit het land zelf. De nationale overheid raakte enthousiast, de lo kale overheden gaven medewer king. Er werd zelfs iedere dag via de radio 10 minuten voorlichtig ge geven aan de bevolking over het hoe en waarom van Provita. Maar ook werd de bevolking verteld wat de resultaten waren. Resultaten, die men met eigen ogen bij de kin deren kon AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse effectenbeurs was aan het eind van de week opvallend goed gestemd. De meeste hoofdfondsen konden behoorlijke win sten boeken. Veel vraafc bestond naar KNP, Heineken, KLM, Philips. VNU en de verzekeraars. In de papiersector werd Be fors hogere halfjaarwinst van Crown-Van Gelder goed ontvangen. Het op de parallelmarkt- markt genoteerde fonds werd f 6 op f 148. Van de weeromstuit werd voor KNP even eens f6 meer neergeteld op f 167. In de internationale sfeer kon worden ge profiteerd van een wat aantrekkende dol lar, terwijl ook bet hogere slot in Wall Street een stimulans vormde. KLM liep voorop met een winst van f 1,30 op f 46,70. Philips hield de opgaande lijn vast met f 1,20 winst op f 50. Unilever was een paar gulden hoger op f 498. Olies en Akzo lagen licht aangeboden. In de voedings- en genotmiddelenhoek was het voor Heineken een goede dag, want op f 169,20 werd een winst van f2,70 binnen gehaald. Bols en Wessanen waren vriendelijk. De uitgevers werden aangevoerd door VNU. waarvoor f8 meer werd betaald op f 337. Kluwer ging f 3 vooruit naar f 260 en Verzekeraar Amev was opnieuw een winst van f 1,60 op f 80. Ook nationale ging vooruit en wel f2 tot f83, terwijl Ae- gon f 1,20 aan de koers toevoegde op

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 6