Rijk: artikel in HP niet aanvaardbaar Dijken Flevoland ernstig verzakt Minister Van Dijk regeert Nederland Infiltratie-teams nodig tegen georganiseerde misdaacT Luchtmacht: F-16 betrouwbaar Man wurgt kat op Schiphol Stan Poppe weg uit Kamer VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1986 BINNENLAND PAGINA 5 Lubbers vergeleken met Hitier DEN HAAG (GPD) - De Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) onderzoekt of er juridische stappen genomen kunnen wor den tegen het weekblad HP. Daarin staat deze week een stuk van Hugo Brandt Corstius, waarin deze Lubbers met Hitier vergelijkt. Of er echt een aanklacht tegen het week blad wordt ingediend, is nog niet duidelijk. Dat wordt pas besloten na overleg met Lubbers, die op dit moment nog met vakantie is. Onder de kop 'De Corruptie Partij' levert Brandt Corstius in de HP commentaar op de regerings verklaring. Hy beschuldigt de poli tieke partijen van geheim konkele- foezen en het uitbroeden van een regeringsprogramma waarvan de kiezer niets afwist en verwijt het parlement dat het niets doet: „De meerderheid zegt niets, want die hopen de volgende keer in de rege ring te komen. De minderheid zegt wel wat en zorgt daarmee voor aan gename afleiding, terwijl in het land het uitknijpen van kleuters, vrouwen, invaliden, ouden en werklozen rustig doorgaat". In de gewraakte passage gaat hij in op de vragen die Kok tijdens de debatten aan Lubbers heeft ge steld over de benoeming van Van Eekelen tot minister van Defensie, nadat die als staatssecretaris ver antwoordelijk was voor een miljar denflop. Brandt Corstius vindt dat onzinnige vraag aan Lubbers: „Denkt u dat de Duitse socialisten in het voorjaar van 1933 aan kanse lier Hitier, ook via democratische weg aan de macht gekomen, vroe gen of Goering niet een rare keuze was als minister van Politie?" al dus Brandt Corstius in de HP. Vooral deze passage vindt de RVD onaanvaardbaar. „Verder kun je natuurlek ook nog van aller lei zeggen over de inhoud, maar dit is een vergelijking die iedere pro portie te buiten gaat", zegt woord voerder mr. M.J.D. van der Voet, „Als er zou staan dat Lubbers een lui is, had ik gezegd, het is een co lumn en dat moet die man dus zelf weten. Maar hiermee is een grens overschreden". LELYSTAD (ANP) - De dijken rond de provincie Flevoland zijn dusdanig aan het verzakken, dat ze op diverse plaatsen niet meer vol doen aan de veiligheidsnormen. Het onderhoud is slecht geweest baggeren is niet zonder meer mo gelijk omdat de beschoeiingen in zeer slechte staat verkeren. De dij ken, zo stelt hij, zijn op vele plaat sen al een halve meter te laag. Het betreft hier stukken van de Noord- moet voor vele miljoenen gul- oostpolderdijk tussen Urk en Lem- De Haarlemse krakers A. Cop rechts) en D. van der Meulen voor hun gekraakte woning. HAARLEM (ANP) - Uit protest te gen het gemeentelijke bejaarden beleid hebben twee Haarlemse be jaarden een woning gekraakt aan de Generaal Spoorlaan. Volgens de krakers, de 81-jarige A. Kop en de 73-jarige D. van der Meulen, voert de gemeente Haarlem een traag en laks bejaardenbeleid. Het gekraakte huis maakt deel uit van een complex bejaardenwo- Bejaarden in Haarlem kraken een woonhuis ningen, waarvan er acht al geruime tijd leeg staan. „Dat noemen wij verraad aan alle bejaarde mensen, die een zelfstandige woning wil len", aldus de twee krakers. Omdat zij volgens hun zeggen al talloze malen hun neus hebben ge stoten bij het gemeentebestuur, zijn ze tot de kraakactie overge gaan. Zij zijn vast besloten met hun actie door te gaan, totdat er een gesprek met de verantwoorde lijke wethouder is toegezegd. dens aan hersteld worden. Dit zegt J.W. de Visser, manager van het projectbureau Waterschappen van de provincie Flevoland. De veiligheidsnorm voor IJssel- meerdijken is één op 1.000. Dat wil zeggen dat het water in een op de duizend gevallen van extreem ho ge waterstand de dijken mag over schrijden. De beheerder, de direc tie Zuiderzeewerken van Rijkswa terstaat, kondigde onlangs aan dat Rijkswaterstaat naar een norm van ééri op de 4.000 toe wil. Dat zou dijkverhoging tot een totaalbedrag van 150 miljoen gulden nodig ma ken. Volgens De Visser moet er echter eerst voor vele tientallen miljoenen guldens opgeknapt wor den aan de waterstaatkundige werken in Flevoland. Vooral de kanalen, vaarten en tochten in de jongste provincie verkeren in een zeer slechte staat als gevolg van zeer slecht onder houd, aldus De Visser. Dertig tot veertig" procent van de watergan gen is niet diep genoeg meer. Uit deel van de Oostvaar- dersdijk tussen Lelystad en Alme- re en de dijk tussen Lelystad en de Ketelbrug. Het projectbureau weigert op dit moment de waterstaatkundige werken van Flevoland in deze staat van het rijk over te nemen. Die overname had eigenlijk op 1 okto ber van het vorig jaar moeten plaatsvinden, maar toen weigerde de provincie mee te werken we gens de slechte staat van de water staatkundige werken. De Raad van State heeft de provincie al eerder in het gelijk gesteld. Het rijk en de waterschappen hebben tot 15 sep tember uitstel gekregen zodat op nieuw onderhandeld kan worden over de overname. De bij de overname gerezen pro blematiek staat los van de extra dijkverhogingen die enige tyd te rug door minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat werden be pleit. Zij stelde dat door moderne rekenmethoden is gebleken dat de IJsselmeerdijken een strengere veiligheidsnorm moeten krijgen. DEN HAAG (GPD/AP) - Volgens rikaanse congres zal beschuldigin- Weinberger de koninklijke luchtmacht gen onderzoeken volgens welke de vroeg daarin de berichten in de Amerikaanse Amerikaanse luchtmacht heeft macht de turbinebladen pers over een geheimgehouden de fect aan de motor van het gevechts vliegtuig F-16 geen aanleiding tot onderzoek van de Nederlandse toe stellen. De gebreken aan de turbi nebladen van de motor zouden uit sluitend voorkomen in latere dan die welke kocht. toegestaan dat ondeugdelijke tur binebladen zijn gemonteerd gebruiken nadat de rekenka mer had geconstateerd dat straaljagers van het type F-15 en F- hoog percentage turbinebladen on- 16 die bij de VS en zijn bondgeno- deugdelijk was en dat op de Ameri- ten in gebruik zijn. Een onderafdeling van de com- land heeft ge- missie voor energie en handel van het Huis van Afgevaardigden zal Nederland heeft wel problemen vandaag een hoorzitting houden ondervonden met de F-16. Er gin- getuigenverklaringen te krij gen meer toestellen verloren tij- gen van de luchtmacht; het finan- dens trainingen dan men bij De- cièle controlebureau fensie had begroot. De oorzaken la- gres; gen echter niet in de techniek, r scholen in de hoge eisen die gebruikte motor. Pratt and Whitney, de le de vliegtuigen kaanse luchtmachtbases duizen den afgekeurde bladen lagen opge slagen. Dingell zei dat men bij de lucht macht gewoon toestemming was blijven geven om de bladen te monteren, hoewel men kon weten dat zjj een gevaar vormden voor de 30 miljoen dollar kostende vlieg tuigen en de levens van de piloten. SCHIPHOL (ANP) - Omdat hij niet van plan was zijn kat één nacht in quarantaine te laten, heeft een in Kameroen woonachtige Nederlander gistermiddag op Schiphol getracht het dier voor de ogen van de douane van het leven te beroven» Tegen de 41-jarige man is proces-verbaal opgemaakt wegens dierenmishandeling. Dit heeft de woordvoerder van de Rijkspolitie Dienst Luchtvaart meegedeeld. Toen de man na aankomst van zijn vliegtuig de douane passeer de, ontdekte een douanier dat de man een kat onder zijn arm droeg. De man heeft het dier vermoedelijk bij zich gehad in de cabine van het vliegtuig. Toen de man aan de hand van papieren niet kon aantonen dat het dier was ingeënt, stelde de douanebe ambte voor de poes één nacht in quarantaine in het dierenhotel op de luchthaven te laten in afwachting van het bepalen van de inen tingen. De man riep daarop: „als het zo moet....", greep de kat beet, draaide het dier de nek om en smeet het in een prullebak. Toen de douanier op het dier wilde toelopen haalde de man de kat weer uit de prullebak. Het dier bleek nog te leven, waarop de man de kat de keel nogmaals dichtkneep. Het dier overleefde ook deze aanslag en werd overgebracht naar een dierenarts. Als gevolg van de mishandeling bleek het blind geworden. Uit recherche onderzoek kwam overigens vast te staan dat het beest alle voor toelating in Nederland noodzakelijke inentingen had gehad. de geavanceerde machine De subcommissie staat onder lei- TILBURG (ANPj - De hele voor raad voorlichtingsfolders van het Koningin Wilhelmina Fonds is gis teren door een brand in een papier fabriek en verzendhuis in Tilburg in vlammen opgegaan. Dé voorraad omvatte ruim een miljoen exemplaren van twintig verschillende publieks- en patiën tenfolders, bestemd voor ziekenhui zen, integrale kankercentra, artsen en individuele patiënten. Het KV/F heeft de verzending van dit soort materiaal uitbesteed vanwege ge brek aan mankracht in eigen huis< De folders waren wel voor de kostprijs verzekerd, maar de aan vragers zullen nu volgens een woordvoerster van het KV/F een paar weken extra geduld moeten hebben. Het KWF begint zo snel mo gelijk met het vooralsnog in kleine re oplagen herdrukken en het hoopt zo binnen een week of twee weer over „noodvoorraden" te kunnen beschikken. De adressenbestanden zijn niet verloren gegaan. In het gebouw waren verder een meubelzaak en een tafeltennisver eniging gevestigd. De omvang van de schade i$ nog niet precies vast gesteld, maar loopt volgens de poli tie in de miljoenen. De oorzaak van de brand is onbekend. Een belendende boekbinderij en een andere meubelhandel liepen rook- en waterschade op. De bewo ners van vier woningen aan de Til- burgse Kuiperstraat moesten hun huis tijdelijk verlaten met het oog op instortingsgevaar van een fa briekspand. Het nablussen heeft de hele dag in beslag genomen. piloten stelt. Die problemen denkt ding van de democratische af- de luchtmacht overigens inmid- gevaardigde John Dingell, die de dels onder de knie te hebben. kwestie vorige maand in een brief Een subcommissie van het Ame- aan minister van defensie Caspar DEN HAAG (GPD) - Het PvdA Tweede-Kamerlid drs. C. Poppe (62) zal per 1 september het lid maatschap van de Kamer neerleg gen. Hij gelooft dat het kamerlid maatschap niet te verenigen is met het tijdelijk voorzitterschap van de PvdA. Poppe, die vanaf 1972 in de Tweede Kamer zitting had, zal worden opgevolgd door de voorzit ter van het PvdA-gewest Den Haag, de econoom drs. G. J. van Otterloo. Poppe is begin juni door de PvdA aangezocht om het werk van vertrekkend partijvoorzitter Max van den Berg over te n< 'vens het zoeken naar voorzitter te begeleiden. Zoals be kend vertrekt Van den Berg per 1 september naar de Novib. Het be sluit hierover maakte hij de dag na de afgelopen kamerverkiezingen pas bekend. Daarnaast is Poppe voorzitter van een door het partijbestuur in gestelde commissie die de verkie zing van een nieuwe partijvoorzit ter in goede banen moet leiden. De PvdA probeert op die manier een marathondiscussie zoals in 1979 tussen Wim Meijer en Max van den Berg plaats vond te voorkomen. DEN HAAG (GPD) - Terwijl voor bijna heel Nederland de vakanties zo langzamerhand zijn afgelopen, nemen de ministers van het twee de kabinet Lubbers het er nog even van. Na alle vermoeienissen van de afgelopen verkiezingscam pagne en de daarop volgende for matie trokken de meeste bewinds lieden kort na afloop van het debat over de regeringsverklaring naar hun vakantieadres. Alleen de ministers Van Dijk (binnenlandse zaken) en mevrouw Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) bleven beschikbaar om het land te besturen. CDA-er Van Dijk, de oudste in jaren, is deze week waar nemend minister-president. De ko mende week keert minister de Ko ning (sociale zaken) terug van vakantie en neemt hij het waarne merschap over. Veel betekenis heeft die titel ove rigens niet. De taak beperkt zich tot het ondertekenen van brieven en stukken, die niet kunnen wach ten. Bij echt moeilijke problemen zal hij overigens altijd ruggespraak houden met de betrokken vakmi nister, die zorgen altijd telefonisch bereikbaar te zijn. Mevrouw Smit, die in deze tijd veelal thuis werkt, is voorts enkele keren per week op kantoor te bereiken. Het wordt trouwens een korte vakantie, want over twee weken begint de ministerraad al weer aan de beraadslagingen over de begro ting voor volgend jaar. Dan zal on der meer bekeken worden of de verhoging van de benzineaccijns en van de aardgasprijs door moet gaan. De Kamerleden hebben een week langer vakantie. De Tweede Kamer begint pas weer op 2 sep tember. Bekend is dat minister-president Lubbers deze weken gebruikt voor een rondreis door Frankrijk. Een aantal andere ministers verblijft eveneens in het buitenland. Het ei gen land is wat minder in trek. ZWEEFVLIEGEN (ANP) - De 17- jarige Annemieke de Jong uit Son (Noord-Brabant) isafgelopen maandag door een zweefvliegonge- val in Frankrijk om het leven geko- Het meisje, dat een zweefvlieg- brevet had, vloog in een toestel dat in Nederland was geregistreerd. Het ongeval gebeurde tijdens de landing nabij Chateau d'Un. De oorzaak is nog onbekend, aldus de woordvoerder. OVERLOON (ANP) - Frans Hof- ker, Cees Troost en Arie van Na men, drie mannen die aan de wieg van het weekblad Vrij Nederland stonden, hebben gisteren in het Na tionaal Oorlogs- en Verzetsmuseum in Overloon een tentoonstelling over een illegaal blad geopend. Tot en met de kerstdagen is te zien "hoe de illegale pers ontstond en werkte in de Tweede Wereldoorlog. In aanwezigheid van onder an deren de commissaris van de ko ningin in Noord-Brabant Van Agt, de weduwe van Vrij Nederland-lei der Van Randwijk en talloze ex- medewerkers van dit en andere il legale bladen, hield prof. dr. L. de ENSCHEDE (GPD) - "Het ver schijnsel van de undercover-agent is helemaal niet zo nieuw. De grondlegger van de Franse Sureté, Francois Vidocq, rolde in het begin van de negentiende eeuw al een valsemuntersbende op, door een pseudo-koper te laten infiltreren". Commissaris Herman van Brug gen van de Enschedese gemeente politie kent z'n klassieken. Hij is lid van de werkgroep Pseudokoop die op het ogenblik de behoefte van de politie aan meer infiltratie teams onderzoekt. Van Bruggen kwam zes jaar geleden naar En schede, na 15 Rotterdamse jaren waarin hij enige bekendheid ver wierf als chef van het container team, dat de containerdiefstallen uit de Rotterdamse haven aanpak te. "Zolang er politie is, zijn er ook politie-tipgevers geweest. Mensen die informatie gaven waardoor de politie misdryven kon oplossen en gestolen goederen kon achterha len. De politie is daar altijd vrij zelfstandig mee omgesprongen. Ik heb nog officieren van justitie mee gemaakt, bij wie je absoluut niet met tipgevers hoefde aan te ko- "Een Rotterdamse officier heeft me daarom zelfs ooit eens zijn ka mer uitgezet. Maar iedereen wist natuurlijk dat je met tipgevers werkte. En als je van zo'n man dan iets hoorde, maakte je natuurlijk een plan. Dan liet je zo iemand ook wel eens wat kopen. "Het grote nadeel was natuurlijk dat je nooit 100 procent zekerheid had. Bovendien was zijn informa tie zelden of nooit bruikbaar als be wijs. Dat zijn een paar redenen waarom wij voorstellen om met ei gen mensen in het milieu te werken, in plaats van met tipge vers. Ik vind dat een geweldige vooruitgang. De informatie van ei gen mensen is wel 100 procent, ten tweede is alles ook bruikbaar als bewijsmiddel en in de derde plaats is een politieman natuurlijk ook veel beter te controleren". "Een criterium van onze werk groep is wel datje de pseudo-koper niet moet inzetten in zaken van kleine omvang. Het gaat ons om de bestrijding van de zware misdaad, de harde, georganiseerde crimina liteit, waaruit je normaliter weinig of geen informatie krijgt. En dan ook nog alleen als er geen andere mogelijkheid bestaat om tot oplos singen te komen en de zaak toch moet worden aangepakt, omdat anders een geweldig stuk misdaad als een kankergezwel zou blijven doorwoekeren". Moraal "Wij spreken van georganiseerde misdaad als een groep in een be paalde samenstelling samenwerkt, als er een taakverdeling is, een hiërarchie. En daarbij kan het om drugs gaan, maar ook om vals geld, om vermogenscriminaliteit, om georganiseerde bedreiging, afper sing en intimidatie". Niet iedereen is overigens zo overtuigd van het het voordeel van deze opsporingsmethodiek. Mr. J. C. M. Leijten, advocaat-generaal bij de Hoge Raad, vond het, naar aanleiding van infiltratie in een drugsbende, "iets verwarrends dat veel onheil zal aanrichten". En de Rotterdamse hoogleraar L. H. C. Hulsman vroeg zich bij zijn afscheid af: "Wat dat in moreel op zicht betekent. Men praat er nooit over, maar hier worden mensen opgeleid en betaald om bedrieglijk te zijn. Wat betekent dat voor de moraal van de maatschappij?". "Natuurlijk zijn de bezwaren er. Ik zou ook liever zien dat er een wettelijke regeling komt. Er zijn zelfs mensen (als de Rotterdamse commissaris Blauw) die zeggen: als de overheid wil dat de politie ook als pseudo-koper optreedt moet zij dat ook via wetgeving mo gelijk maken. Ik ben het meer met mijn Amsterdamse collega Sietse- ma eens: er zijn voldoende uitspra ken van rechters om je aan vast te houden, de Tweede Kamer heeft er in februari uitvoerig over gespro ken, de minister heeft gezegd: ak koord". Uit die rechterlijke uitspraken komen ook de criteria van de werk groep, waaraan een undercover operatie moet voldoen: 1. Het mag alleen gaan om een handeling, waarop de opzet van de verdachte al was gericht. Anders wordt het uitlokking van een mis drijf en dat is niet alleen strafbaar maar maakt ook het verkregen be wijs onrechtmatig. 2. Elke stap in de operatie dient te geschieden in overleg met de of ficier van justitie. Risico's "Dit instrument moet dan ook heel kritisch worden ingezet. Want behalve de vragen van meer ethi sche aard en het gevaar voor de mensen zelf is het ook nog een hele dure grap. De opleiding kost veel geld, je hebt, ook weer in verband met de risico's, de beste verbin- dingsapparatuur nodig, auto's, on derkomens". "Natuurlijk zitten er grote risi co's aan. Je kunt niet langdurig ié mand als undercover-agent inzet ten, want dat is in de eerste plaats veel te riskant voor de veiligheid van de man en ten tweede breng je hem wellicht in de situatie dat hij zelf tot crimineel gedrag komt. Dat hij misdrijven gaat uitlokken of er zelf te dicht bij betrokken raakt. En dat moeten we ook voorkomen. Dus komt er een hele screening aan te pas, een goede opleiding. Daarvoor zijn mensen nodig met bepaalde eigenschappen: geestelij ke stabiliteit, koelbloedigheid, vin dingrijkheid, ze moeten goed in een andere hoedanigheid kunnen kruipen, een beetje acteertalent hebben eigenlijk. En ze moeten het voor een beperkte periode willen, een paar jaar hoogstens. Daarover moet je heel bewust met de men sen praten, want daarna is de kans groot dat ze weer gewoon de uni formdienst in gaan". De werkgroep vindt dat er per ressort (Nederland is opgedeeld in vijf ressorten) een infiltratieteam, bestaande uit minder dan tien per sonen, zou moeten komen. "Het moet maatwerk zijn, toegesneden op de behoefte. Maar dan nog kost het enkele tonnen per team per jaar". Van Bruggen beschouwt het een beetje als de prys die de maat schappij dient te betalen voor de bescherming tegen de misdaad. "Die bescherming wordt van ons gevraagd. Het zou gemakkelijk zijn om maar af te wachten. Maar dan zouden we ook een criminaliteit die ongebreidelde Jong een inleidende voordracht over de betekenis van de illegale pers tijdens de Tweede Wereldoor log. Nederland telde tijdens de oorlog liefst 1.200 illegale bladen. Het ille gale Vrij Nederland vormt de lei draad voor de expositie. Ook van bladen als Trouw, Parool en De Waarheid zijn exemplaren, foto's, documenten en brieven te zien. De samenstellers van de tentoon stelling hebben ook het hoofdkwar tier van het illegale Vrij Nederland nagebouwd. Men heeft daarbij de hand weten te leggen op veel origi neel materiaal. Dat geldt onder meer voor een nagebouwde drukke rij, waar een oorspronkelijke pers valt te bewonderen. Veel van het materiaal is boven water gekomen tijdens de onderzoeken die vorig jaar werden gedaan in de archie ven van Vrij Nederland. Het blad bestond toen 45 jaar. (foto anp) Acht jaar cel wegens bankroof DEN BOSCH (ANP) - De recht bank in Den Bosch heeft gisteren een 35-jarige man uit Helmond ver oordeeld tot acht jaar gevangenis straf vanwege zijn aandeel in drie roofovervallen op banken in Best en Beek en Donk. De officier van justitie had zeven jaar cel geëist. De bende waarvan de Helmon der deel uitmaakte pleegde vorig jaar september een mislukte over val op de Amro-bank in Beek en Donk. Een maand later in Best bjj de NMB-bank had men meer succes. Daar ramde men de voorpui waar na ongeveer 70.000 gulden uit de geopende nachtkluis werd ge haald.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5