'Alle woonboten op riolering aansluiten' Eis vijftien maanden voor verkrachting en wapenbezit Gemeente verwacht verplichting Groep Leidenaars voor veertigste uitwisseling in Oxford VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1986 LEIDEN LEIDEN - De gemeente streeft ernaar de woonboten in Leiden aan te sluiten op het riool. Om te beginnen komen de woonboten aan de Andries Schotkade, Schelpenkade, Herensingel en Utrechtse Veer aan de beurt. Blijkens een voorstel aan de ge- meenteraad gaan B en W ervan uit dat het aansluiten van woonboten op het riool in de toekomst wel eens door het rijk verplicht zou kunnen worden gesteld. In de afgelopen jaren is in de bin nenstad en aangrenzende wijken een groot aantal rioleringswerken voor huizen uitgevoerd. Voor die tijd was op sommige plekken zelfs geen riool. De kosten van deze werken werden door het rijk aan de gemeente vergoed met geld dat voor de stadsvernieuwing ter be schikking werd gesteld of uit ande re 'potjes'. Volwaardig Deze financiële regelingen be stonden echter tot voor kort niet voor woonboten. Sedert 1 januari 1985 is daar verandering in geko men. "Men is de woonboot als vol waardige wooneenheid gaan be schouwen", zeggen B en W. De bo ten moeten daarom ook worden voorzien van de "gebruikelijke in- strastructuur". Het milieubewus ter worden en de scherpere eisen aan lozingsvergunningen hebben er volgens B en W ook toe bijdge- dragen dat het ryk nu geld be schikbaar stelt om ook woonboten op de riolering aan te sluiten. Het college voorspelt dat wat nu in het streven naar vermindering van vuilbelasting van het open wa ter nog als wenselijk wordt aange merkt en met subsidie kan worden uitgevoerd, in de nabije toekomst verplicht zal zijn. En dan waar- schijnkijk zonder dat het rijk fi nancieel bijspringt. Isolatiepaviljoen AZL verhuist LEIDEN - Het isolatiepaviljoen van het Academisch Ziekenhuis Leiden trekt aan het eind van deze maand ook ip de nieuwbouw. Op de zesde etage van de beddentoren worden daarvoor de nodige voorbereidingen gètroffen. Afhankelijk van de uitkomst van de testen op luchtzuiverheid zal de verhuizing op 23 of 30 augustus plaatshebben. Voor deze afdeling, waar overwegend mensen liggen die een beenmergtransplantatie hebben on dergaan, is het van groot belang dat alles steriel blijft èn wordt aangetrof fen. Het paviljoen dat nu zes bedden telt, krijgt in de nieuwbouw de be schikking over negen bedden. De verhuizing gebeurt op twee aaneenge sloten dagen. De eerste dag gaat het personeel en de inboedel over: de tweede dag volgen zes patiënten. Voor de patiënten zullen extra voorzorgsmaatregelen worden getrof fen. Behalve dat ze in ambulances worden overgebracht, zullen ze ook worden gestoken in steriele pakken met een mutsje en mondkapje. Daarom doet de gemeente nu een onderzoek hoe de komende ja ren de diverse woonboten geleide lijk allemaal op het riool kunnen worden aangesloten. De voorzie ningen die daarvoor nodig zijn, verschillen nogal van de traditio nele huisaansluitingen. Er zijn bij woonboten aansluitingen die be staan uit een verzamelsysteem in het schip met een pompinstallatie of uit een afvoer van het schip door de oeververdediging naar de cen trale riolering. Met het laatste sys teem zijn enkele proefprojecten aan de Morskade, Zijlsingel en He rengracht uitgevoerd. De ervarin gen met dit systeem en de toege paste werkwijzen zijn volgens B en W goed. Bij deze methode is de wa terstand van belang en moet voor wat betreft het lozingspunt goed worden gelet op de vorstgevoelig- heid en afkoppelbaarheid. Verplaatsing De komende tijd zijn de boten aan de Andries Schotkade, Schel penkade, Herensingel en Utrecht se Veer aan de beurt. Het gaat om 65 aansluitingen. Deze voorzienin gen kunnen worden aangebracht in aansluiting op de beschoeiings- en rioleringswerken (voor de hui zen) die er toch al zullen worden uitgevoerd. Voor de Utrechtse Veer geldt dat op het rioolsysteem dat achter de walkant zal worden aangebracht, ook een aantal huis- afvoeren kan worden aangesloten. Zij lozen nu nog op het water van de Nieuwe Rijn. Aansluiting op het riool maakt het volgens B en W niet onmoge lijk dat de woonboten van ligplaats veranderen. Het meest ingrijpende werk vormen de voorzieningen aan en in de "drijvende woning". Bij verplaatsing is het niet zo moeilijk een nieuwe aansluiting te maken. Drukte op de Haarlemmerstraat LEIDEN - Voor het vierde achter eenvolgende jaar wordt er op de Haarlemmerstraat een braderie ge houden. Gisteren ging de 'jaar markt' zonder officieel vertoon open. Vanavond na negen uur kun nen de kraampjes weer worden af gebroken. Ook de Lange Mare en het ge deelte van de Haarlemmerstraat tussen Pelikaanstraat en Haven zijn ditmaal bij de braderie betrok ken. Dat betekent dat er zo'n 150 kraampjes in een lange rij op de Leidse promenade staan opge steld. Opvallend is dat het aantal nevenactiviteiten dit jaar gering is. Geen burgemeester die in een dui- kerspak in een omvangrijk aqua rium springt, geen sterkste man ter wereld die staven buigt en geen boeienkoning die zich dertig meter omhoog laat hijsen, om maar eens een greep uit voorgaande brade rieën op de Haarlemmerstraat te doen. Alleen oude ambachten en vandaag een looporkest zijn er dit jaar ter verlevendiging van de markt. Het blijkt ook niet nodig om met spectaculaire attracties het publiek Ook radiopiraat aanwezig met eigen stand naar de langgerekte winkelstraat te lokken. Dat komt toch wel. De mo deshows en de stuntverkopen zijn voldoende om de consument op de been te brengen, het was gister middag- en avond schuifelen langs de kraampjes en de winkels en van tijd tot tijd vastlopen in een voet gangersfile. Een 'bijzondere attractie' kan nog wel de aanwezigheid gisteren van de illegale radiozender Free- wave worden genoemd. Zelden was een piraat zo zichtbaar. De winkeliersvereniging die de brade rie heeft georganiseerd, onder neemt geen stappen tegen de ille gale zender radio Freewave. Vol gens bestuurslid Jilleba is de pi raat, die een eigen stand heeft op de braderie, niet uitgenodigd. "Maar weigeren kunnen we Free wave ook niet, omdat de zender op gemeentegrond staat. We hebben het de gemeente overigens wel ge meld", aldus Jilleba. De piraat verzorgde gisteravond niet alleen een loterij met prijzen, maar maakte ook reclame voor een aantal winkels. Met bezoekers wer den interviewtjes gemaakt die later op de avond zouden worden uitge zonden. Politievoorlichter Graveland verklaarde vanmorgen geen klach ten te hebben gehad over het op treden van de illegale zender, die in het verleden al 24 keer uit de lucht is geplukt. "Het is heel moeilijk om de zender voor deze activiteiten op te rollen. Op illegaal reclame ma ken staat geen duidelijke straf. Ook was het geen directe uitzen ding en opnamen maken mag ie dereen". Provincie op zoek naar stortplaatsen slib en bagger LEIDEN/ALPHEN/ALKEMADE - De provincie is op zoek naar plekken om tot het jaar 2000 in Zuid-Holland zo'n 650.000 kubieke meter verontreinigd slib en bagger op te slaan. In acht gemeenten ziet de provincie hiervoor wel moge lijkheden. Daaronder bevinden zich Leiden, Alphen en Alkemade. De zuiveringsschappen, hoog heemraadschappen en water schappen moeten de stortplaatsen realiseren. De provincie is verant woordelijk voor het aanwijzen van geschikte plekken. Het slib dat bij de rioolzuiveringsinstallaties ach terblijft en de bagger die vrijkomt bij het op diepte houden van bin nenwateren zijn zo verontreinigd, dat een speciale manier van ver werken noodzakelijk is. De provin cie gaat er van uit, dat goede con trole op het storten van zuive ringsslib en probleembagger verontreiniging van het milieu kan voorkomen. Een gemeente die een stortplaats binnen haar grenzen krijgt, is dit terrein niet kwijt. Als het terrein vol is, wordt er een afdeklaag van schone grond overheen gegooid eri wordt het gebied ingericht voor groenrecreatie. In Leiden zou zo'n stortplaats volgens de provincie het beste in de Oostvlietpolder tussen het Rijn- Schiekanaal en rijksweg A4 kun nen komen, waar een terrein van tien tot vijftien hectare kan worden ingericht. In Alphen aan den Rijn heeft de provincie een hoek van tien hectare langs de Gouwe in ge dachten, ingeklemd tussen de zich vertakkende spoorlijn naar Bos koop en Éodegraven. In Alkemade zou in het oostelijk deel van de Drooggemaakte Veender- en Lij- kerpolder een stortplaats van tien hectare kunnen komen, direct langs de rijksweg A4. LEIDEN - Een delegatie van honderd Leide naars stapte afgelopen zaterdag op de boot om een bezoek te brengen aan de Engelse zusterstad van Leiden, Oxford. Eerder dit jaar, in maart bezocht een officiële delegatie vanuit Leiden de Engelse universiteitsstad, om te gedenken dat de jumelage, of 'link' zo als de Britten het uitdrukken veertig jaar be staat. Bij die gelegenheid was er een officiële bijeenkomst in het stadhuis van Oxford en een herdenkingsdienst in de City Church. In een park plantte burgemeester Goekoop een boom en zette er een bord met de tekst 'Ox- ford-Leiden 25th of march 1946-1986' bij. Het Leidse gezelschap dat afgelopen zater dag is vertrokken, neemt de traditionele sportieve en culturele uitwisseling voor zijn rekening. De delegatie bestaat uit veertien at leten (AV Holland en de Bataven), tien ge handicapte sporters (De Sleutels), zes wiel renners (Swift), 21 zwemmers (De Zijl/LGB en LZ'86), acht tennissers, zeven fotografen, tien mensen die in Leiden voor Oxfordianen als gastgezinnen fungeren, vier buschauf feurs van de NZH, een vertegenwoordiger van museum De Lakenhal, twee leden van de brandweer, twee VW-afgezanten en vier le den van het uitwisselingscomité. Dit week-end wordt het Leidse gezelschap bovendien uitgebreid met eem negentigkop- pige band van muziekvereniging K en G, die een speciale jubileumparade in Oxford zal verzorgen. Verslaggever Wim Wegman vertoeft sinds zaterdag eveneens in Oxford en sprak met een van de pioniers van de veertigjarige ju melage, Monnty Hillier. DEN HAAG/LEIDEN - Een keer maakte een 29-jarige Leidenaar het toch wel erg bont. Om een moeder in de gelegenheid te stellen haar dochter te bezoeken, die haar straf in een gevangenis in Maastricht uitzat, stal hij twee girobetaalkaar ten. Nuchter liet hij de Haagse rechterbank gisteren weten, dat hij dit deed. omdat de vrouw geen geld had- Het was een van de serie inbra ken en diefstallen waarvoor de al dertien jaar aan hard-drugs ver slaafde Leidenaar zich moest ver antwoorden. Hij stal werkelijk al les wat los- en vastzat. Als het maar geld opbracht. Fietsen, handdoe ken, cheques, geld, platenspeler, buitenboordmotor, anker, trapeze- vest, benzinetank enz., enz. Te veel - om op te noemen. Zelfs uit het huis van een oom en tante nam hij waar devolle spulletjes mee. De man drong via een zogenaamd poezen- luikje. dat hij wat groter maakte, de woning van zijn familie binnen. Mevrouw Van Koningsveld, vi-- ce-president van de rechtbank: Leidenaar stal geld voor bezoek aan gevangene "Dat zijn nou typisch van die jun- kische activiteiten om jé eigen fa milie te bestelen. Als ik me goed herinner heb je zelfs wel eens che ques van je eigen ouders gestolen en verzilverd". Toch besefte de Leidenaar goed wat hij deed. Het was hem om geld te doen waarvan hij drugs kon ko pen. Papieren die hij in polstasjes vond bracht hij bij de eigenaar te rug: hij stopte ze. als het donker was. in de brievenbus. En als hij weer eens iets van kennissen had gestolen, dan schreef hij hun een briefje waarin hij van zijn spijt be tuigde. Af en toe betaalde de man het gestolene ook wel eens terug. Mevrouw mr. I. Klopper, de offi cier van justitie, vertelde dat ze er zo langzamerhand wel een beetje wanhopig van werd. "Hoewel", zei ze, "hij zeker een straf van achttien maanden cel verdient, houd ik het op een gecombineerde straf: twaalf maanden waarvan drie maanden voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar. Als bijzondere voor waarde moet hij verplicht contact houden met een consultatiebureau voor alcohol en drugs (cad). Om te proberen van zijn verslaving af te komen. Daar wordt het nu toch wel tijd voor". Zijn advocaat was ook wat mee warig. "Bij het cad is hij jubilaris. Tien jaar kennen ze hem er nu. Ik heb gezegd, dat is een mooie gele genheid om af te sluiten. Boven dien kan hij de zaak van zijn vader overnemen als hij clean is. Dan heeft hij tenminste wat te doen De rechtbank doet 21 augustus uitspraak. OXFORD - 'Leiden' vindt hij nog steeds het mooist gespeld op de ouderwetse manier. Tenminste: op de manier waarop de Engelse kran ten het in 1946 spelden: Leyden. "Dat hadden ze nooit moeten ver anderen", vindt Monnty Hillier. door Wim Wegman Hillier, inmiddels bijna 75 jaar, was een van de initiatiefnemers van de jaarlijkse uitwisseling tus sen Oxford en Leiden. Hij maakte bovendien deel uit van de eerste groep Oxfordians, die naar Leiden kwam. "Spannende tijden waren dat", zegt Hillier nu. "Wij wisten niet wat we konden verwachten. Alles was nieuw, per slot van reke ning. Maar we hebben destijds ge loof ik een redelijke indruk achter gelaten, denk je niet? Want de uit wisseling bestaat al veertig jaar". Hillier raakte betrokken bij de voorbereiding voor de uitwisseling door een brief van het Internatio nal Sportsfellowship. Deze organi satie, waarbij hij als atleet was aan gesloten, vroeg hem te proberen een uitwisseling tot stand te bren gen tussen een aantal Engelse sportlieden en sportmensen van het continent. Dat was in novem ber 1944. Het leek Hillier wel wat om na de oorlog met een groep at leten de zee over te steken. Hij stapte daarom met het verzoek naar het Oxfordse gemeentebe stuur al liet hij contacten overigens via iemand anders verlopen. "Als ik op de stoep had gestaan, hadden ze waarschijnlijk gedacht dat het om een grap ging", zegt hij grinni kend. Het gemeentebestuur zei ogen blikkelijk ja. "Dat verbaasde me behoorlijk", zegt Hillier. "Er was nog weinig zeker. Het fellowship had gevraagd om een uitwisseling met sportlui op het continent. Ze hadden er niet bij gezegd welke stad of zelfs maar welk land ze op het oog hadden". Het gaat te ver om te zeggen dat de uitwisseling tussen Leiden en Oxford alleen is te danken aan Hil lier. Een belangrijk, zo niet belang rijker aandeel had Albert Milhar- do. Hij bracht trouwens stedeban den tot stand tussen verscheidene Engelse en Nederlandse steden. Maar van al die 'links', moet Hillier kwijt, is die tussen Leiden en Ox ford een van de weinige die nog steeds bestaat en redelijk loopt. geen enkele reden Monnty Hillier: "Ik z moeten stoppen". Universiteit Na de nodige vergaderingen en voorbereidingen vertrok begint au gustus 1946 een ploeg van tegen de negentig sportmensen naar Lei den. Leiden was trouwens uitgeko zen omdat deze stad net als Oxford een oude universiteit heeft. Er gin gen niet alleen atleten mee, zoals Hillier aanvankelijk had gevraagd, maar onder anderen ook zwem mers en roeiers. Niet dat hij dat erg vond. "Prachtig zelfs. Ik had toen ik het verzoek aan het gemeentebe stuur voorlegde, eenvoudig niet aan andere sporten gedacht. Dat heb je, wanneer je druk met je ei gen sport bezig bent". De boottocht naar Holland herin nert Hillier zich nog goed. Veel mannen en vrouwen hadden hun echtgenotes en echtgenoten mee genomen. Die moesten op het schip keurig afscheid nemen van elkaar. Het schip, in de oorlog inge zet voor troepentransporten, was nog niet omgebouwd tot een nor maal passagiersschip. Er waren nog steeds gescheiden comparti menten voor mannen en vrouwen. De ontvangst in Leiden was pri ma. weet Hillier zich te herinneren. "Ze bezorgden ons een geweldige tijd en in de week dat we er waren, werden vele vriendschappen ge sloten". Behalve op sportwedstrij den werden de Engelsen ook ge- tracteerd op toeristische uitjes, zo als een bezoek aan de bloemenvei ling, de kaasmarkt en aan Noord- wijk. Met veel' genoegen vertelt Hillier dat de Engelsen de nodige wedstrijden wonnen. Alleen de Oxfordse zwemmers werden ste vig ingemaakt. "De Hollanders hadden toen uitstekende zwem- Hillier was overigens al bekend in Leiden nog voordat hij een stap op de sintelbaan had gezet. "Het was heel gek, maar toen we door de stad liepen, wezen er voortdurend mensen naar me. Ik begreep eerst niet waarom. Later had ik het door dat precies in de week dat wij er waren het bioscoopjournaal aan dacht schonk aan het nieuwe Brit se record op de drie mijl. Ik was vijfde geworden in die wedstrijd. Overigens was deze al een paar maanden daarvoor gehouden. Maar om een of andere reden was de wedstrijd pas die week in het Hollapdse bioscoopjournaal te Pub Monnty Hillier was van de partij toen Leiden in 1947 naar Oxford kwam. In 1948 liet hij verstek gaan. Wel heeft hij meegedaan aan de of ficiële uitwisseling van 1981. Niet met hardlopen uiteraard, maar om zich ter gelegenheid van het 35-ja- rig jubileum van de uitwisseling, als een van de oprichters in het zonnetje te laten zetten. Hij heeft verder tot 1953 deel uitgemaakt van het uitwisselingscomité. Bo vendien regelde hij vaak uitstapjes voor Hollandse bezoekers. Verder logeerden in de pub die hij had ge kocht geregeld mensen uit Leiden. Daarom was voor hem het feit dat in de jaren zestig de toenmalige Leidse burgemeester onderdak bij hem zocht het hoogtepunt. Op de vraag of de uitwisseling kans maakt op nog eens veertig jaar, antwoordt Hillier een beetje vinnig: "Natuurlijk. Ik zie geen en kele reden waarom het zou moeten stoppen". Maar even later consta teert hij toch een beetje spijtig dat de Hóllanders maar weinig atleten hebben meegenomen. "In 1947 hadden ze er 25 en nu nog maar 14. Dat is niet genoeg om op alle on derdelen iemand te laten meedoen. Dat vind ik jammer". Man ontkent gebeurtenis op terrein Sancta Maria DEN HAAG/LEIDEN/NOORD- WIJK - Halverwege de zaak stond de 52-jarige Leidenaar driftig op. Binnensmonds mompelend hoor de hij eerst in alle rust de beschul digingen aan: verkrachting en ille gaal wapenbezit. Maar toen me vrouw Van Koningsveld, de vice- president van de rechtbank daar aan nog eens toevoegde dat er bij na duizend scherpe patronen 'punt 22' bij hem in huis waren gevon den, liep de emmer over. Met een rood hoofd van opwinding riep hij uit: "Punt 22? Dat zijn halve ka- Wat ik had, waren maar die kleine loden kogeltjes". De verkrachting. Was daar nu wel of geen sprake van. 'Nee', zei de Leidenaar, 'ja' verklaarde het slachtoffer eerder tijdens het ver hoor bij de rechter-commissaris. De verkrachting speelde zich af op een vrijdagmiddag, eind april. De verdachte Leidenaar reed op de fiets naar het terrein van Sancta Maria, een psychiatrisch zieken huis het in Noordwijk. Daar nestel de hij zich op een bankje. Even la ter kwam er een vrouw naast hem zitten. Ze bood hem een 'sjekkie' en een koekje aan. Samen aten ze de appel op die de Leidenaar bij zich had. In het theehuis, zo zei de man, dronken ze nog een kop thee en toen zou hij zijn weggegaan. Alternatieve °p defiets straf voor mishandeling DEN HAAG/LEIDEN - Een 19-jari- ge inwoner van Delft die ervan wordt verdacht in mei van dit jaar in Leiden een man zwaar lichame lijk letsel te hebben toegebracht met een bijl, moet 130 uur in een dienstverlenend bedrijf werken. Dat heeft rechter Koningsveld van de Haagse rechtbank gisteren be paald. De advocaat van de verdachte bleek gisteren, tijdens de behande ling van de zaak door de Haagse rechtbank, op vakantie te zijn. De behandeling van de zaak zou daar om eigenlijk moeten worden uitge steld. Op verzoek van de reclasserings- ambtenaar ging de rechter echter akkoord met het opleggen van een alternatieve straf nog vóór het von nis is uitgesproken. Door vooraf een alternatieve straf te geven1 wordt tijd gespaard. De zaak komt op 27 november opnieuw voor de rechtbank. De vrouw vertelde echter een heel ander verhaal. Ze was achter op de fiets gesprongen en met z'n tweetjes waren ze naar de boerderij op het terrein van Sancta Maria ge reden. Een getuige had haar inder daad op de lastdrager zien zitten. Achter het elektriciteitshuisje had de Leidenaar de jas van de vrouw losgeknoopt en haar met enige kracht op de grond gedrukt. Ver volgens zou hij haar hebben ver kracht. De man sprak van 'grove leu gens' en 'waanideeën'. "Niet ik", riep hij uit, "maar die vrouw moet worden opgesloten. Zij is gestoord. Dat blijkt ook wel, anders zat ze niet in die inrichting. Ze wil me ge woon vertrappen. Dat noemen ze kwaad-ziekelijk. Ik aanhalig? Hoe durft ze het te beweren. Smerige leugens zijn het. Ik heb haar alleen een kop thee aangeboden en ben toen pleiten gegaan" De waarheid? Op de bewuste plek waar de verkrachting zou heb ben plaats gehad, werden peukjes van gedraaide sigaretten gevon den, schillen van appels en een stuk papier van de rol koekjes waarvan de Leidenaar er een op het bankje had gekregen. Een on derzoek door het gerechtelijk labo ratorium toonde aan, dat de vrouw gemeenschap had gehad. Alleen, er was geen bewijs of de aanwezige resten sperma inderdaad afkom stig waren van de Leidenaar. De of ficier van justitie, mevrouw mr. I. Klopper, haalde aan dat hij al eens eerder voor verkrachting en open bare schennis was veroordeeld. Stevig postuur Mevrouw Klopper: "Ik heb be wijs voldoende. De verklaringen van de vrouw en de stille getuigen ter plaatse. De vrouw vermoedde niet wat de man met haar van plan was. Tot haar grote schrik kwam ze daar achter toen ze op de grond werd gedrukt. Ze durfde zich niet te verzetten vanwege het stevige postuur van de man". De officier eiste een gevangenisstraf van vijf tien maanden onvoorwaardelijk. De advocaat van de Leidenaar. mr. Duijm, vond, dat het 'wettig en overtuigend' bewijs niet was gele verd. De vrouw had kort ervoor ge meenschap met haar vriend gehad. Dus de resten sperma konden ook van hem zijn geweest. Dat de vrouw, zittend achterop een fiets was gezien, hoefde niet te beteke nen dat de Leidenaar die bestuur de. "En de stille getuigen wijzén bepaald niet in de richting van mijn cliënt". Voor de verkrachting vroeg hij vrijspraak en voor het wa penbezit een celstraf van drie maanden. De rechtbank ging niet in op zijn verzoek om de verdachte in onmiddellijke vrijheid te stellen. Uitspraak 21 augustus. Autokraker gepakt LEIDEN - Een 30-jarige Leidenaar is vannacht op het Looiersplein be trapt bij het openbreken van een Belgische auto. De man was gezien door een omwonende die de politie waarschuwde. De politie vond hem even na drieën verscholen in het groen in de buurt van de wa gen, waarvan hij het slot al had ge forceerd.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3