Tekort bibliotheek twee keer zo hoog Verkoop flats Volslagen verrassing' Warmond wil ijsclub 35.000 gulden geven Winkeliers willen uitbreiden Zwembad helpt inwoners streek van waterangst af Warmonder leidt rolstoelrace PAGINA 2 REGIO LEIDEN VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1986 Als tegemoetkoming in kosten accommodatie in Veerpolder WARMOND - De Warmondse IJs club krijgt wellicht een subsidie van 35.000 gulden van de gemeen te. Dat geld heeft de club hard no dig om tekorten weg te werken die zijn ontstaan na de ingebruikne ming van een landijsbaan met ac commodatie in de Veerpolder. De kosten daarvan bleken aanzienlijk hoger uitgevallen dan de ijsclub had geraamd. De gemeentelijke commissie fi nanciën en economische aangele genheden spreekt over het ver strekken van de subsidie op woensdag 13 augustus. De raad moet daarna nog een besluit ne men. Burgemeester en wethouders hebben er geen moeite mee de ijs club dat geld te schenken. "De zelf werkzaamheid van de vereniging bij het stichten van de accommo datie is groot geweest. Bovendien is het onderkomen sober uitge voerd en is de vereniging op pad gegaan voor een renteloze obliga tielening. Juist omdat het allemaal niet teveel mocht kosten, is de be groting krap gehouden", aldus het college. Eerder stelde de gemeente zich garant voor betaling van rente en aflossing van een lening van 90.000 gulden. De kosten van het project in de Veerpolder werden aanvan kelijk geraamd op 115.000 gulden. Voor het resterende bedrag van 25.000 gulden werd een obligatiele ning uitgegeven. Maar nu blijkt dat de kosten de 170.000 hebben over schreden. Dat is volgens B en W te wijten aan een te krap opgezette kostenbegroting voor de ijsbaan. Met name de prijs van de terreinaf werking en het verenigingsge bouw viel tegen. Voorts werd ver warming in het gebouw aangelegd waarvan de kosten niet in de be groting waren opgenomen. De Warmondse IJsclub heeft een deel van het tekort kunnen dekken uit eigen middelen. Al met al rest een tekort van 35.000 gulden dat de club waarschijnlijk van de ge meente krijgt. Om de subsidie aan nemelijker te maken voegen B en W er in hun voorstel nog even aan toe dat ook in geval van de bouw van een onderkomen voor tennis en handbal en bij het afstoten van de kleedaccommodatie aan de voetbal de gemeente subsidie heeft gegeven. De 35.000 gulden heeft de gemeente nog in een potje dat ach ter de hand werd gehouden voor accommodatiesubsidies. Zoeterwoudefluit bestuur terug ZOETERWOUDE - De begroting die de bibliotheek in Zoeterwoude-dorp bij de gemeen te heeft ingediend, vertoont een tekort van ruim 121.000 gulden. Dat is tweemaal zoveel als die voor 1986, toen men nog 'slechts' een tekort van 67.000 gulden verwachtte. OEGSTGEEST - Albert Heyn in het winkelcentrum Lange Voort in Oegstgeest wil uitbreiden. Sinds het vertrek van Blokker van de Irislaan naar de Lange Voort staat die winkel leeg en Albert Heijn heeft daarop het oog laten vallen. De supergrutter wil 216 vierkan te meter bij het huidige bedrijf trekken. Slager Van der Zalm zou graag de resterende 54 vierkante meter van de leegstaande winkel aan zijn zaak toevoegen. Maar de kruidenier mag niet zomaar uitbreiden. Want met die extra vierkante meters wordt Albert Heijn groter dan volgens de richtlijnen is toegestaan. De gemeente moet eraan meewerken dat die bepalingen worden versoepeld. Volgens het gemeentebestuur is de uitbreiding niet zozeer bedoeld om het assortiment te vergro ten, maar meer om de winkel een ruimere opzet te geven. Slager Van der Zalm wenst meer werkruimte alsmede uitbreiding van het assortiment. Wat de oppervlakte betreft is dat geen probleem. Hoewel over een aantal zaken nog duidelijke afspraken moeten worden gemaakt, onder meer over aanpassing van de voorzijde van de winkels, hebben burgemeester en wethouders van Oegst geest in principe geen bezwaar tegen de plannen van beide winke- ',ij stellen de gemeenteraad dan ook voor medewerking te De gemeente is echter geenszins van plan te zijn om de volle 121.000 gulden op tafel te leggen. Men is in de begroting gaan strepen en is uit eindelijk tot het bedrag van ruim 106.000 gulden gekomen. Welzijnsambtenaar Hulsbos des gevraagd: "Dit kan zomaar niet. Het bibliotheekbestuur heeft ons voor een voldongen feit geplaatst door deze begroting zomaar in te dienen. We zijn het er allemaal over eens dat er straks, als het Aloysius- complex in gebruik is genomen, een goede bibliotheek moet ko men. Maar als men meer geld wil, moet men eerst maar eens komen praten". De gemeente heeft vooral flink gesnoeid op de post 'personeel', de meest kostbare in de begroting. Volgens Hulsbos was het afspraak dat er voor 20 uur personeelskos ten per weck zou worden uitbe taald. Het bibliotheekbestuur heeft daar ongeveer 32 uur van gemaakt. En dat geeft een stijging tot bijna 30.000 gulden. Andere flink opge lopen posten zijn 'bestuurs- en or ganisatie' (3765 gulden in plaats van 1500) en 'huisvesting' (was 26.000, wordt ruim 54.000 gulden). Maar daarop willen Hulsbos en de zijnen niet beknibbelen. Straks verhuist de bibliotheek naar het Aloysiuscomplex - nog deze maand volgt de aanbesteding voor de verbouwing - en dat kost nu eenmaal geld. Een deel van de huisvestingskosten vloeit trou wens weer terug naar de gemeente, want zij verhuurt de voormalige school aan de Schenkelweg. Al met al dient de gemeente volgend jaar ruim 61.000 gulden uit te trek ken voor de bibliotheek in het dorp. Overigens spelen de financiële problemen alleen bij de biblio theek in het dorp.' De begroting van de boekenuitleen aan de Rijn dijk is nagenoeg gelijk aan die van 1986. Men verwacht daar een te kort van ruim 34.000 gulden. Hoe het verder moet, wordt vol gende week duidelijk. Dan buigt de raadscommissie welzijn zich over de begroting van de biblio theek én van alle andere Zoeter- woudse verenigingen en instellin gen. Deze zijn gebundeld in het zo geheten concept-welzijnsplan/pro- gramma. Daarna volgt een in spraakronde voor alle betrokke- Het bibliotheekgebeuren is het enige ingrijpende in het welzijns- programma. Alle andere verenigin gen en instellingen blijven onge veer hetzelfde vragen aan subsidie. Voorschotens bedrijfscomplex pas in 1987 beschikbaar VOORSCHOTEN - De vijftien Voorschotense bedrijven die een oogje lieten vallen op een bedrijfs complex aan de plaatselijke Indus trieweg, moeten nog even geduld hebben. De eigenaar heeft laten weten dat het complex pas 1 juli 1987 vrijkomt en niet, zoals eerder werd verwacht, eind dit jaar. Het college van burgemeester en wethouders wacht dan ook met de voordracht van geschikte kandida ten aan de eigenaar, die met be hulp van de gemeente verhuist naar een andere plek in de gemeen te. Ook het onderzoek naar de defi nitieve indeling van het gebouw, is op de lange baan geschoven. Tussen de belangstellenden zit, anders dan de gemeente hoopte, maar één beginner. Voor de rest gaat het om bedrijven die her en der in de gemeente zijn gehuisvest en in het bedrijvenonderzoek als knelpunt werden beschouwd. Zo zijn er schilders die nu nog hun spullen in garage of tuin zetten, maar liever wat anders willen. Het ene bedrijf wil 50 vierkante meter huren of kopen, een ander zoekt 1.500 vierkante meter. Er zijn er zelfs die minder geld no dig hebben. De peuterspeelzaal in het dorp bijvoorbeeld draait nu aardig, zodat er meer (ouderbij dragen binnenkomen en het tekort lager wordt. De beide muziekscho len daarentegen slokken volgend jaar aardig wat geld op. De muziek school in het dorp heeft ruim 53.000 gulden nodig, die aan de Rijndijk bijna 34.000 gulden. Bij el kaar ettelijke duizenden guldens meer dan ze in 1986 aan subsidie ontvingen. De gemeente is echter niet van plan om meer te betalen, temeer daar beide muziekscholen nog de nodige overschotten hebben. Wat het jeugd- en jongerenwerk betreft wijken de berekende subsi diebedragen nauwelijks af van die van dit jaar. Of ook Casa Materna volgend jaar iets krijgt, blijft nog onduidelijk. De werkgroep zal eerst moeten aantonen dat het te kort betrekking heeft op het plaat selijk jeugdwerk. Niet alle verenigingen kloppen bij de gemeente aan. Volleybalver eniging Meerburg, volleybalclub Leiderdorpse straat opgehoogd gom? paardrijverenigingg Jeanne d'Arc en tafeltennisvereniging Meerburg kunnen er nog steeds op eigen kracht komen. LEIDERDORP - De Leiderdorpse Van Effendreef is aan de beurt om herbestraat te worden. Zoals zo veel andere straten en wegen in Leiderdorp, is het wegdek van de Van Effendreef ernstig verzakt. De ophoging is nodig om de leidingen de bibliotheek in het cl van de nutsbedrijven de nodige terspeelzalen kosten Resumerend: de gemeente Zoe terwoude is volgend jaar 30.000 gulden meer aan subsidie kwijt, "let leeuwedeel daarvan gaat naar p. De peu- [gend jaar gronddekking te geven en om 6600 gulden minder, voor amateu- vorstschade in de winter te beper- ristische kunstbeoefening wordt ken. 1600 gulden meer uitgetrokken en De werkzaamheden gaan onge- de sportverenigingen moeten het veer vier weken duren en beginnen gezamenlijk met bijna 1600 gulden volgende week. minder doen. REGIO/WARMOND - Een hutten- bouwdag blijft een favoriet onder deel van menig jeugdvakantiepro- gramma. Zo konden jongeren in Leiderdorp én kinderen in War mond gisteren in hun eigen woon- plaats volop timmeren, hameren en zagen. De 'creatie' op de foto verrees in de Warmondse Veerpolder. Daar konden kinderen ook vandaag nog aan de slag. De Voorschotense jeugd wordt zelfs de hele week zoet- gehouden met een kamp bij de Lin- dehoeve. Overigens zijn de bouwsels 'ille gaal': er hoefden geen vergunnin gen voor te worden aangevraagd. Maar ze zijn dan ook allemaal al Minstens drie op de tien mensen bo ven de dertig jaar die kunnen zwemmen zijn bang om een sprong in diep water te nemen. Dat zegt Wil Janssen, directeur van zwem bad 't Waterbos in Rijnsburg. "Om de één of de andere reden durven ze dat niet", meent deze directeur. Volgens hem kan met recht worden over een vrij groot ver- Voor de vierde achtereenvolgen- verdwenen nog voordat de scholen hij in het zwembad i.. weer beginnen. (foto Holvast) bloembollendorp dan ook een Oegstgeest: domper op gemeentelijk huisvestingsbeleid OEGSTGEEST - De 144 flatwoningen aan de Oegst- geestse Frans Halslaan zijn te koop. Eigenaar Eston Vastgoed uit Den Haag wil op redelijke termijn van de woningen af, maar heeft daarmee niet echt veel haast. Zodra er een flatwo ning leeg komt, wordt die via Oegstgeestse makelaars te koop aangeboden. Zowel 'Eigen Haard' als 'Proper' bieden thans elk twee flats aan. De prijzen komen in de buurt van een ton, exclusief een maandelijks bedrag voor servicekosten van 100 gulden. De Haagse onroerend-goedhande- laar heeft ook geprobeerd de wo ningen te verkopen aan een aantal bewoners. Maar de interesse daar voor is niet erg groot. Dat houdt mede verband met de hoge gemid delde leeftijd van de bewoners van de drie flatgebouwen aan de Frans Halslaan. Wethouder mevrouw T.L. Blom-de Koek van Leeuwen schat die op dik zestig jaar. Eston Vastgoed houdt er voorlopig dan ook op verkoop zodra een van de huurders vertrekt. Dat levert trou wens ook het meeste op- Voor het gemeentebestuur van Oegstgeest komt de verkoop als een volslagen verrassing. Wethou der Blom: "Wij hadden met de vo rige eigenaar de afspraak dat hij ons zou waarschuwen indien de flatwoningen in de verkoop zou den worden gebracht. Daarmee hadden we dan tijdig rekening kunnen houden in verband met de huisvesting van woningzoeken den. Maar de flatgebouwen blijken inmiddels verkocht aan een an der". Zij heeft nog wel contact opge- met Eston en de directie ge- VRIJDAG Haarlemmerstraat jaarmarkt, tot 21 Pieterskerk - zomerorgelconcert Ber nard Bartelink, 20.15 uur. LVC - Breestraat 66. swingavond, 22-2 Filmhuis LVC - 'Enrico IV' van Marco BeUochio, 22.15 uur. Kykhuis - 'Le Historia Oficial', 19.30 en 21.45 uur; TEmpire des Sens', 20 en 22.15 uur. ZATERDAG Leiden Stadsgehoorzaal - Breestraat, festival en nachtfeest, 22-4 uur. Hartebrugkerk - Haarlemmerstraat, wandelorgelconcert, 15-15.30 uur. VW Leiden - Stationsweg, start stads wandeling, 10.30. Voorschoten Cultureel Centrum - jaarfeest Coast Ri ders, 13 uur. Warmond Dorpsstraat - barbeque-avond met o.a. handboogdemonstraties en dartspel. Oegstgeest Lange Voort - finish Bloemenmarathon voor rolstoelen, demonstratie zelfge bouwde ligfietsen, 14 uur. ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag o Een van de flatgebouwen aangeboden. wezen op de afspraak die met de vorige eigenaar - het Pensioen fonds voor Vervoer en Scheep vaart - bestond. Maar daarvan was Eston klaarblijkelijk niet op de hoogte. Bovendien kan het bedrijf niet worden verplicht de gemeente te informeren als het woningen wil verkopen. De verkoop van de flatwoningen, die een huur doen van om en nabij i de Oegstgeestse Frans Halslaan 600 gulden in de maand, betekent dat de gemeente daartegen geen een flinke domper op het huisves- enkele stap kan ondernemen. Qve- tingsbeleid van de gemeente. Vol gens de wethouder is er altijd niet te hoog was. De gemeente zen van de hand worden, gedaan, heeft bovendien behoefte aan wo- ningen met een huur van ongeveer Het is voor ons gewoon een beleg- 600 gulden. Het is niet dat het gemeentebestuur rijk subsidie geeft op de grond- niets gingsproject", aldus directeur Ra- Haas- demakers die het complex onge- jaar geleden overnam i VLAARDINGEN/'s-GRAVENZANDE - Warmonder Frans van Niekerk heeft ook gisteren zijn tweede plaats in de B-groep van de internationale Bloemenmarathon voor rolstoelatleten behouden. De achterstand op koploper Theo Duijvenstein uit Poeldijk werd tijdens de criteria in Vlaar- dingen en 's-Gravenzande echter met ruim een minuut vergroot. Bij de atleten in de A-groep bleef Kees van Breukelen het klassement jammer dat op termijn leiden. Tweede is ook nog Huub Nelisse uit Vlaardingen en derde blijft aantal flatwoningen voc Iwan van Breemen uit Beesd. Morgen wordt de marathon om 15.00 uur verloren dreigt te gaan", aldus wet- afgesloten met een criterium op de Lange Voort in Oegstgeest. houder Blom die te kennen geeft kosten om de bouw van huurhui- het Pensioenfonds voor Vervoer zen met een maandelijkse last van en Scheepvaart. In Haaswijk kan de gemeente zoiets trouwens niet overeenko men. Volgens wethouder Blom wordt in een overeenkomst opge nomen dat de eigenaar van de wo ningen, waarvoor een eenmalige groot bijdrage van 5000 gulden op de ka- verhuur velprijs wordt gegeven, die alleen maar na toestemming van de ge meente kan verkopen. "Het is algemeen bekend dat Oegstgeest de laatste jaren weinig woningwetwoningen heeft kunnen bouwen. In dat licht is het zeker cursus 'waterangst voor volwasse nen' georganiseerd. Volgende maand wordt begonnen met een 12 lessen tellende cursus, waarvoor zich inmiddels al tien mensen heb ben opgegeven. "Veel volwassenen hebben vroe ger wel eens leren zwemmen", zo verduidelijkt Janssen het uitgangs punt voor de cursus. "Maar een aantal van hen heeft tijdens een zwempartij in zijn jeugd wel eens een nare ervaring opgedaan en is daarna nooit meer in diep water gaan zwemmen uit angst, aldus Janssen. Volgens hem is die angst vaak ontstaan nadat bijvoorbeeld leef tijdgenootjes het slachtoffer onder water hebben geduwd of dat ande ren op de zwemmer zijn gedoken of gesprongen. "Het zijn veelal trau matische ervaringen die deze men sen hebben opgelopen, waardoor ze niet meer in diep water durven zwemmen", zegt de zwembaddirec teur. Janssen zegt deze mensen, die on der meer uit Leiden, Voorhout, Katwijk, Warmond, Oegstgeest en Rijnsburg komen, binnen twaalf lessen van hun trauma af te kun nen helpen. "Honderd procent van de deelnemers van de cursussen gaat weer zonder angst het diepe water in", zegt hij. "En bijna alle maal springen ze na afloop van de cursus bovendien ook nog van de hoge veerplank en dat was voor die mensen aan het begin van de cur sus ondenkbaar", aldus Janssen. Janssen: "Mensen verdrinken niet omdat ze niet kunnen zwem men, zo is mijn ervaring, maar om dat ze in paniek raken". Volgens hem komen deze mensen naar het zwembad omdat bijvoorbeeld hun kinderen op zwemles zitten. Als ze niets zouden doen zou het gevolg kunnen zijn dat hun kinderen ook angst krijgen voor diep water. De ouders brengen die angst over op hun kinderen", zo weet de zwem baddirecteur. Het belangrijkste wapen in de strijd' tegen de angst is geduld. "Het begin van de cursus bestaat dan ook hoofdzakelijk uit praten. Niets moet en er is geen enkele dwang of competitie in die zin dat iemand het eerst moet durven". Ie dere deelnemer mag volgens Jans sen in zijn eigen tempo meedoen. "Al pratende probeer je de men sen zo ver te krijgen dat ze heen en weer gaan zwemmen", zegt hij. "Het gebeurt wel eens dat deze mensen niet eens in_ (je gaten heb ben dat ze al in het diepe zwem men, zo geleidelijk gaat het". Hoewel Janssen spreekt over een trauma wordt de cursus niet gege ven door een psycholoog, maar door een zwemleraar. "Van deze man of vrouw zal in elk geval de nodige rust moeten uitgaan, want in het begin zullen de deelnemers vooral op hun gemak moeten wor den gesteld". Janssen: "Je moet het zo doen dat de deelnemers niet in de gaten heb ben dat ze in het diepe gedeelte van het zwembad zwemmen". Hoewel Janssen erg optimistisch is over de resultaten van de cursus, tekent hij er bij aan dat het zeker acht lessen duurt voordat een deelnemer voor zichtig in diep water gaat zwem- Vpor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen, Zwynenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groe- neveld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur: M. Zwijnenburg, Gallaslaan 24, Leiderdorp, tel. 412166; spreekuur Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: J.A. Verhage, Pluim- zeggekreek 3, Leiderdorp, tel. 218661: spreekuur Rosmolen 2. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Rus, Middelste gracht 129, tel. 132500. zo 8 uur tot 24 uur: E. de Lange, Bronck- horststraat 43-45, tel. 212025. Groep 3 - Pleiter, J. v. Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg en Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Stolk, Burggra- venlaan 102, tel. 125820. zo 8 uur tot 24 uur: H. Jurgens, Heren gracht 116, tel. 125820; spreekuur Burg- gravenlaan 102. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer: za 8 uur tot zo 8 uur: A. Boer, v.d. Helm laan 5, teL 310420; spreekuur Haagweg 60. zo 8 uur tot 24 uur: Zaayer, tel. 316008; spreekuur B. Nifterikweg 5. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders. D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Prince, Vondel laan 72, tel. 761754. zo 8 uur tot 24 uur: H. Jasperse, Witte Singel 72, tel. 124961. Leiderdorp za, J.W. Paulides, Santhorst 33, tel. 892856; zo, L. Podzinek, L. v. Ouderzorg 80. tel. 897577; spreekuur za en zo van 12.30-13 uur op Vlaskamp 16, tel. 891100. Oegstgeest van za 10 uur tot ma 7.30 uur: E.J. Roelants, Frans Halslaan 10, tef. 153747. Voor de praktijk Haaswijk: J.J. Voor- zaat/G.A. van der Steenhoven, Querido- laan 2, tel. 176867; dag en nacht bereik baar ook in het weekend. Voorschoten za, W. van Dam, Palestinalaan 29, tel. 3960; zp, J. Baars, R. Wagnerlaan 63, tel. Warmond F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, tel. 01711-10030. Wassenaar za, J.N. Vonk, tel. 79676: spreekuura dres Wittenburgerweg 106; zo, G. Schaepman, tel. 14561; spreekuuradres Van Zuylen van Nijeveltstraat 42. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoéterwoudse huisarten, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 8 tot vr 15 augus tus door: Haven Apotheek, Haven 18, Leiden, tel. 120085. Apotheek Hofland, Thorbeckeweg 3. Voorschoten, tel. 762877. Roest: F. Muurling, Plantsoen 23, Leiden, tel. 125057. Voor de praktjk van Vestjens, v.d. Wouw: E.J.M. van der Wouw, Boshuizerlaan 26, Leiden, tel. 764058. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 173266; of D.J. Brandt. Homanstraat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voorschoten J. Frencken, J. Röntgenlaan 14. Leid- schendam, tel. 070-271110. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno men door: Th.G.A. Tijdhof, Koninginnelaan 7. Oegstgeest, tel. 172848. Voorschoten, Wassenaar W. Mangelaar, Meertens Stoeplaan 6. tel. 78151. LEIDSCH 0& DAGBLAD GEEN KRANT ONTVANGEN? Bel van maandag t/m vrijdag tussen 18.00 - 19.30 uur. telefoon 071-123143, en de krant wordt na 19.30 uur alsnog bij u bezorgd. 's Zaterdags kunt u bellen van 12.00-13.00 uur, telefoon 071-123143, en de krant wordt na 13.00 uur alsnog bij u bezorgd. Kantoor Lelden: 071-144941 maandag t/m vrijdag van 08.00- 16.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2