LEIDSCH DAGBLAD VS sturen zware delegatie M VAN PORSCHE TOT DAF, OP N EUWISI KOMT IEDEREEN AF Belastingfraude in NAVO-winkel Supporters slaags op veerboten WSBM Ex-Noordwijkerhouter premier Canadese provincie Voorbereiding ontwapeningsgesprekken in Moskou *ECHTIEER Bij Stork-Werkspoor Diesel verdwijnen 230 arbeidsplaatsen VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38082 Vertraging K en G HOEK VAN HOLLAND/ LEIDEN - Op twee veerbo ten van Harwich naar Hoek van Holland zijn gister avond en vannacht gevech ten uitgebroken tussen Britse voetbalsupporters. Op de veerboot Koningin Beatrix van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland raak ten 150 voetbalfans slaags en vielen er 3 ernstig en 9 licht gewonden. De gevechten braken uit in de scheepsbar toen aanhangers van Manchester United, Liverpool en Everton elkaar troffen. De Man chester-supporters waren op weg naar Nederland en de Liverpool- en Everton-fans reisden naar West- Duitsland, waar hun ploegen deel nemen aan vriendschappelijke wedstrijden. Kapitein J. Nagel besloot terug te keren naar Harwich waar 70 vechtersbazen en relschoppers van boord werden gehaald. Met de 1850 passagiers vertrokken 80 'rustige' supporters vanochtend om zeven uur weer richting Hoek van Hol land. Aan boord reisden enkele Britse agenten mee om nieuwe inciden ten te voorkomen. De vertraagde aankomst van de veerboot heeft gevolgen voor de muzikanten van het Leidse mu ziekgezelschap K en G die vanmid dag met dezelfde boot naar Oxford zouden vertrekken. In plaats van een aankomst om 9 uur, zou het nu half twee vannacht worden, zo is de verwachting. K en G maakt de trip in het kader van de uitwisse ling Leiden-Oxford. Gisteravond werden 50 vechten de en merendeels beschonken sup porters van Manchester United door politie en marechaussee van boord gehaald toen in Hoek van Holland de veerboot St. Nicholas arriveerde. De op volle zee slaags geraakte fans werden onder begeleiding van de spoorwegpolitie per trein naar Amsterdam gebracht. Bonair naar Oad HOLTEN (ANP) - Oad-Busreizen in Holten en Bonair Holidays (vliegreizen) in Apeldoorn gaan sa menwerken. Directeur ir. J.G. J. ter Haar van Oad verwacht dat door deze samenwerking de Oad-groep in 1987 meer dan 150.000 passa giers zal vervoeren en een omzet zal halen die boven de 150 miljoen gulden ligt. Beide organisaties blijven ge scheiden opereren en de overeen komst heeft geen consequenties voor het personeel, aldus Ter Haar. Oad en Bonair gaan nu samen rei zen inkopen en organiseren naar zuidelijke landen. Spookrijder: auto's berm in WASSENAAR - Een spookrijder heeft vannacht twee automobilis ten flinke schrik aangejaagd op de Wassenaarse Rijksstraatweg. De man of vrouw reed even na half drie op de verkeerde weghelft, richting Den Haag. Twee automo bilisten moesten voor hem uitwij ken en belandden in de berm. Ze kwamen beiden met de schrik vrij. De spookrijder reed gewoon door. Van hem of haar is nog geen spoor gevonden. William Vanderzalm: Tk ben een eerlijk mens en populair' - - NOORDWIJKERHOUT/HILVER- SUM (GPD) - De 52-jarige William Vanderzalm is eergisteren beëdigd tot minister-president van British Columbia, de op twee na grootste provincie van Canada. Veertig jaar geleden emigreerde deze Noordwijkerhouter, die toen nog Wim van der Zalm heette, met zijn familie naar Canada om daar het geluk te beproeven. Dat lukte. Met de kweek van bloembollen werd hij miljonair en kocht ook een pretpark. Als man van aanzien ging hij ook in de politiek. Hij werd burgemeester, minister van bin nenlandse zaken en is nu minister president. „Fantastisch. Het is een hele eer. Ik ben er echt geweldig van onder de indruk", zegt de voorman van de Social Credit Party telefonisch vanuit het regeringsgebouw in Vic toria. „Ik had tweederde van de stemmen binnen mijn partij. Daar uit spreekt vertrouwen. Vertrou wen dat ik verdiend heb door het voeren van een eerlijke campagne. Ik ben namelijk een eerlijk mens. En populair, vergeet u dat niet an ders was me dit nooit gelukt". William Vanderzalm („30 jaar ge trouwd al weer, dat zie je niet vaak meer") is de eerste emigrant die het tot premier bracht van een Ca nadese provincie. „Ook omdat ik rooms-katholiek ben. Dat is nog nooit, vertoond". Het territorium waar Vander zalm nu de scepter zwaait is zo groot als geheel West-Europa. "Maar heel anders dan Nederland. Nederland, ik moet er nodig weer naar toe. Vier jaar geleden was ik voor het laatst bij mijn familie in Noordwijkerhout. Ik kom er heel graag op visite. Holland is altijd in mjjn hart". Om British Columbia econo misch sterker te maken reist Van derzalm binnenkort naar Europa toe om investeerders te vinden. „Ik moet een nieuw beleid presenteren waarin ik voorstellen doe op het gebied van de industrie, economie, onderwijs en noem maar op... Ja, ik beschouw het echt als een enorme uitdaging. Dat geldt ook voor de formatie van mijn kabinet. Ik voer momenteel allerlei besprekingen met aanstaande ministers", aldus de voormalige Noordwijkerhouter die vier kinderen heeft. Dit weekeinde zit hij in Alberta waar hij overleg voert met de overi ge tien eerste ministers van Cana da. Gaat er veel veranderen voor Vanderzalm? „Natuurlijk, ik ga veel reizen. Het totale leiderschap van British Columbia is in mijn handen. Dat is een uitdaging, maar ook een grote verantwoordelijk heid. Privé blijf ik natuurlijk de zelfde". Binnen twee jaar wil hij in Bri tish Columbia nieuwe algemene verkiezingen uitschrijven. Zijn grote wens is om door het volk met een overweldigende meerderheid te worden gekozen. Vanderzalm: „Ik zal er alles voor doen. Een cam pagne in de stijl van Ronald Rea gan ligt in het verschiet". Inzet eist hij van al zijn onderda nen. Eerder zei hij dat bijstands trekkers niet moeten zeuren maar werken. „Grof, welnee, aanpakken dat is goed voor de mensen en goed voor de economie. Die men sen kunnen we in onze provincie gebruiken. Ook emigranten uit Ne derland, jazeker", aldus Vander zalm die perfect Nederlands spreekt maar soms in het Engels verder gaat. Een ding gaat hem aan het hart. Zijn 18 tuincentra moet hij verko pen. „Helaas wel", zegt hij, „die mag ik niet meer hebben". WASHINGTON (DPA/AFP) - De Amerikaanse regering heeft besloten een zware delegatie naar Moskou te stu ren voor de voorbereidende gesprekken over ontwape ningsonderhandelingen. Het gesprek moet volgens Was hington niet gezien worden als een onderhandelinsronde, maar als een „ondersteuning" van de ontmoe ting in september tussen de minis ters van buitenlandse zaken Shultz en Sjevardnadze en van het wapen- overleg in Genève, dat 18 septem ber wordt hervat. Het is voor eerst sinds de ambts aanvaarding in 1981 van president WEST-BERLIJN - De 65-jari- ge Amerikaan John Runnings heeft gisteren op zijn eigen wij ze geprotesteerd tegen de Ber- lijnse muur, die deze maand 25 jaar bestaat. Met een ladder be klom h de muur en probeerde vervolgens met een hamer ver nielingen aan te richten. Toen dat niet lukte wandelde hij over de muur van Postdam- mer Platz naar Checkpoint Charlie. Daar aangekomen overhandigde hij de Oostduitse grenspolitie een protestbrief. (foto AP) Slap bakkie in paleis van justitie DEN HAAG (ANP) - Acht kan tinemedewerkers van het pa leis van justitie in Den Haag zijn door de politie aangehou den omdat ze te veel water in de koffie deden. De zeven vrou wen en een man konden zo, vanaf de karretjes waarmee ze door het gebouw reden, meer kopjes aan het personeel verko pen. De meeropbrengst staken zij in eigen zak. Zo moeten ze, naar schatting van de politie, in zeven jaar gezamenlijk 200.000 gulden hebben verdiend. De zaak kwam aan het licht omdat vakantiehulpen wel volgens de voorgeschreven regels werkten De politie stelde het onder zoek naar de koffiefraude in, nadat de griffier van het arron dissement aangifte had gedaan. De afgelopen jaren werd er door het personeel herhaalde lijk geklaagd over de slechte smaak van de koffie. De politie verwacht overi gens nog meer aanhoudingen. De eerste acht verdachten heb ben inmiddels bekend en zijn geschorst. Sportieve schoen in volnerf-leder in en blauw. Soepele sterke zool. Maten 40 t/m 46. Winkelpr Bristolpr. 45,- Alléén vandaag en morgen M MM MWUt - Lange Gracht 5 a Ifill m Lm M U MM 1 <naast Oigros) tel. 071 142864 M mm UNr A donderdag koopavond BRUNSSUM (GPD) - De Konink lijke Marechaussee is bij een on derdeel van het Amerikaanse leger in de Limburgse gemeente Schin- nen, genaamd American Supply, een omvangrijke fraude met belas tingvrije goederen op het spoor ge komen. Tot nu toe zijn dertig Ame rikaanse militairen verhoord, die hebben toegegeven zich schuldig te hebben gemaakt aan belasting ontduiking door belastingvrije goederen met winst door te verko pen aan derden. Tegen de dertig militairen zullen door de Amerikaanse legerleiding disciplinaire maatregelen worden genomen. Een soortgelijke zaak met belastingvrije goederen speel de een jaar geleden eveneens in het Nederlandse kamp van het Afcent- hoofdkwartier in Brunssum. Daar bij kregen vijf Nederlandse onder officieren aanzienlijke navorderin gen van de fiscus. Na verhoor zijn bij de betrokken militairen goederen in beslag geno men, die samen een waarde van ongeveer 80.000 gulden bedragen. Ronald Reagan dat de belangrijk ste Amerikaanse ontwapeningsex perts naar Moskou gaan. Waarne mers in Washington zien het als een nieuw bewijs dat de Ameri kaanse regering gebrand is op een nieuwe topontmoeting tussen Rea gan en Sowjet-leider Michael Gor- batsjov voor het einde van dit jaar. De Amerikaanse delegatie bevat alle kopstukken die in Washington betrokken zijn bij het ontwape- ningsbeleid. Delegatieleider is Paul Nitze, Reagans speciale ont wapeningsadviseur. Hij wordt ver gezeld door Edward Rowny, even eens adviseur van Reagan, onder minister van defensie Richard Per- Ie, en de drie Amerikaanse onder handelaars in Genève: Max Kam peiman, Ronald Lehman en May- nard Glitman. In Washington werd verrast ge reageerd op de aanwezigheid in de delegatie van zowel Nitze als Perle, de vertegenwoordigers van respec tievelijk de gematigde en harde vleugel binnen de regering-Rea- gan. TWEEDE ARRESTATIE - In de stad Groningen is een 32-jarige man aangehouden. Hij is mogelijk betrokken bij de dood van de 33- jarige Wietske Hiemstra uit Leeu warden, wier lichaam op zaterdag 19 juli werd gevonden in het Dam- sterdiep in Groningen. (foto ANP) De Surinaamse ex-vice- premier Andre Haakmat wil alleen op uitnodiging gaan praten met Bouterse. PAGINA 7 Staat overweegt vervol ging van Haagse Post we gens smadelijk artikel van Hugo Brandt Corstius. PAGINA 5 Vele klachten over annule ringen van vakantiereizen op het laatste nippertje. PAGINA 6 Analyse van het Challen ger-drama oftewel de laat ste en langste 165 secon den van een mensenleven. PAGINA 13 Sal Meyer, de schilder die altijd diamantslijper bleef. PAGINA 19 Zesde autobom in twee weken BEIROET (AP) - In het islamiti sche westelijke stadsdeel van de Libanese hoofdstad Beiroet is vanmorgen bij het voetbalstadion in de wijk Tarik Jedideh een zwa re autobom ontploft. Zeker 25 personen kwamen daarbij om het leven. Een onbe kend aantal voorbijgangers raak te gewond. Het was de zesde ex plosie van een autobom in veer tien dagen tijd. Na de ontploffing brak brand uit in de omgeving. Droog Perioden met zon en droog. Minimum temperatuur omstreeks 12 graden, ma ximumtemperatuur ongeveer 22 gra den. Matige wind, in hoofdzaak uit westelijke richtingen. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: overwegend zonnig en vrij warm. Middagtemperatuur rond 23 graden. 9 augustus Zon op 6.13, onder 21.16 uur. Maan op 10.19, onder 22.46 uur. Hoogwater in Katwijk om 6.22 en 18.47 utu', laagwater om 2.13 en 14.34 uur. Temperatuur: 200 miljoen graden PLAINSBORO (UPI) - In de proefreactor van de Princeton Toka- mak fusiereactor is vorige maand de recordtemperatuur van 200 mihoen graden celsius bereikt. Daf is een temperatuur, die tien maal hoger is dan de kern van de zon. Daarmee is voor de eerste maal het niveau bereikt dat nodig is voor een commerciële fusiereactor voor de opwekking van elektri citeit. Tijdens een ander experiment, bij een lagere temperatuur, is het laboratorium erin geslaagd het plasma, de brandstof voor de fusiereactie, voor een record tijdsduur magnetisch op te sluiten en onder controle te houden. De directeur van het laboratorium, Ha rold Furth, verklaarde dat de volgende stap het bereiken van het punt is, wanneer de opgewekte energie ten minste gelijk is aan de benodigde energie om de reactie te starten en aan de gang te hou den. AMSTERDAM (ANP) - Stork- Werkspoor Diesel bv gaat de activi teiten van de bedrijven in Amster dam en Zwolle integreren. Binnen kort wordt begonnen met centrali satie van de organisatie in Zwolle. Inkrimping van de totale perso neelssterkte van Stork-Werkspoor Diesel BV met ongeveer 230 ar beidsplaatsen zal noodzakelijk zijn. Hierbij zullen ook gedwongen ontslagen moeten vallen. Dit is vanmorgen door de directie van Stork-Werkspoor Diesel bv be kendgemaakt. In Amsterdam zal alleen een pro- duktiefaciliteit voor de grote moto ren gehandhaafd blijven. De overi ge activiteiten zoals management, ontwikkeling, verkoop, service en logistiek zullen vanuit Zwolle wor den verricht. In Amsterdam zullen na de reorganisatie 220 medewer kers blijven. Nu werken daar nog 600 mensen. De totale personeels sterkte van de organisatie zal 915 medewerkers gaan bedragen. DEN HAAG - Het gezin van koningin Beatrix en prins Claus is vanoch tend traditiegetrouw op de foto gegaan. De fotosessie werd gehouden in de tuin van paleis Huis ten Bosch. Van links naar rechts prins Constantijn, prins Claus, prins Johan Friso, koningin Beatrix en kroonprins Willem Alexander. i (fotoANP). NEEM NU EEN ABONNEMENT! I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u belaaitfl per maand 22.70 per hal! jaar 134.90 (alléén mogelijk met automatische betaling! per jaar 256.90 per kwartaal 67.45uw voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Naam Straal Postcode/Plaats Telefoon controle bezorging) U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch/Alphens Dagblad. Antwoordnummer 10050. n plaats van opsturen, k

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1