Exposities Plezierig concert Mulder en Van Dijk Mysterieuze Helga's geopenbaard Rijksbijdrage Haags Muziektheater onzeker Tentoonstelling Sal Meijer in Amsterdams Historisch Museum VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1986 KUNST PAGINA 19 De eerste helft van zijn le ven was Sal Meijer dia mantslijper. Op 37-jarige leeftijd besloot hij zich ge heel aan de schilderkunst te wijden. Maar diamants lijper is hij eigenlijk tot aan zijn dood in 1966 geble ven. Met eindeloze precisie werkte hij aan de steentjes, strootjes, klinkertjes en golven op zijn stadsgezich ten en stillevens. "Het gaat niet om het slijpen, maar om het overhouden". In het Amsterdams Historisch Museum is thans een ten toonstelling te zien met werk van deze schilder, die tot zijn eigen verbazing na vijftig jaar schilderen nog steeds een naief kunste naar werd genoemd. Vorm en kleur waren voor hem belangrijker dan een gelij kend perspectief. door Pieter Bos De tyd verkleurt... Op de foto van een vergelend kranteknipsel zie ik drie montere baasjes. In opperbes te stemming heffen zij het glas. Be jaarde kunstbroeders. V.l.n.r. de jubilaris, Sal Meijer, die zijn 85e verjaardag vierde, Willem Knip en David Schulman. Drie schilders uit de nabloei van wat de Larense School heette. De krant was erbij toen Sal verjaarde. In het archief knipte iemand dit fragment uit en waarmerkte het als documentje: 6- 12-'62. Drie heren aan de neut voor een lekker plaatje van de fotograaf. Misschien tapte Meijer er wel een van zijn mopjes bij: "Komt er een meneer op de tentoonstelling die blijft treuzelen bij een schilderij. De kunstenaar, die toevallig aan wezig is, er op af. "Meneer, als u dit schilderij wilt kopen, dan mag u het hebben voor de helft van de ca talogusprijs". Vraagt de man: "Hoeveel kost die catalogus?" Meijer had geen sterke Witze. Hü harnaste zijn kwetsbaarheid met flauwe grapjes en wat joodse gein. Sal behoorde niet tot de gunste lingen van Gooise kunstpaus Ja cob Dooyewaard. Die potentaat liet zich zeer laatdunkend en kwetsend uit over de schilderende diamantslijper in Blaricum. Dat had ongetwijfeld met kinnesinne te maken, want Sandberg waar deerde de juwelen van Sal wèl en bezorgde hem een eretentoonstel- ling in het 'Stedelijk' (1958). Bo vendien was Meijer 'hofleveran cier' en genoot hij een eregeldje van het rijk. Meijer was een grote in zijn gen re, de naieve schilderkunst. Een misleidend etiket dat geen recht doet aan zijn oeuvre. "Gek, ze noe men me soms nog een zondags schilder. Toch schilder ik al vijftig jaar dagelijks voor beroep", liet Sal eens verongelijkt weten. Leiden Rijksmuseum Boerhaave - Steen straat, 'Balans van een eeuw', Neder landse natuurwetenschappen en ge neeskunde in de 19e eeuw, t/m aug.; di. t/m za. van 10-17 uur. zo. van 13-17 Rijksmuseum van Oudheden: Ex positie 'Schatten uit Turkije', di t/m za 10-17 uur, zo en ma van 12-17 uur, tot 22 september. Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat, 'Griezelen in Japan - de verbeelding verbeeld', 10/7 tot 28/9; 'Borneo; Oerwoud in Ondergang, Rijksmuseum voor Geologie en Mi neralogie - Hooglandse Kerkgracht, 'Bodemschatten als grondstoffen', t Heempark - expositie bodemleven, ma. t/m vr. van 8.30-17.30, zo. van 14- 17 uur, tot eind september. -Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel, Joh. C. van Leeuwen, vlak-glasgraveerwerk en houtinleg, Lau van Wouwen, houtsculpturen en leden tentoonstel- lingsgroep Muzenhof met diverse technieken, t/m 27/8; ma. t/m vr. van 14-18 uur, za. van 9.30-12.30 uur. Galerie AZL - werk van Hans Ba- rends, Wim Koreman, Krikor Momd- jian en Aad van Houwelingen, t/m 31/ 8; ma. t/m vr. 10-17 uur, za. en zo. 14-17 Pieterskerk - 'Minister Drees in ca- ricatuur', t/m 1/9; ma. t/m vr. 12.30-16 uur, za. en zo. 13.30-16 uur, gesloten van 11 t/m 15 aug. en 21 t/m 23 en 27 Fenix - Botermarkt, foto's van Wim Lamboo met als thema Marokko, tot 9 september. Piggelmee - Jan Vossensteeg, teke ningen, schilderijen, grafieken en fo to's van Sjef Oltheten, t/m 31/8; dag. van 9-18 uur(behalve op zo.). Kapsalon Jacques van Bellen - Langevoort, pastels en acrylschilde- rijen van Lidie Bossen, t/m eind au gustus. Warmond Galerie De Pomp - Dorpsstraat, Pe riode geel/oranje, t/m augustus; di. 19- 21 uur, woe., do., za. en zo. van 14-16 Het Oude Raadhuis - wandkleden Lidy v.d. Spek, t/m 19/8; di. van 19-21 uur. woe., do. en zo. van 14-16 uur. za. van 11-16 uur. N oord wij kerhout Openbare Bibliotheek - tentoon stelling natuurfoto's en mineralen van Joke Molenaar en wandkleden van Ans Trago, t/m 18/8; ma., woe. en vr. 14-17 uur, vr. ook 19-21 uur. do. 10- 12 uur. 1/2/87; vr. 19-211 10-16 c Kaagdorp Galerie De Kever - Irenelaan 17, et- :en Lucie Meulendijks, gouaches Ri- ii Leefsma en decoraties op schalen ran Florentine Haak, tot 30 aug. Marokko-foto van Wim Lamboo, te zien bij Fenix. Concert door Louis van Dijk piano en Klaas Jan Mulder piano en orgel met werken van J.S. Bach, G.F. Han del, Francis Poulenc, Louis van Dijk, Charles M. Widor en George Gersh win. Gehoord op 7 augustus in Noordwijk-Binnen. NOORDWIJK-BINNEN - Een niet alledaagse concert was giste ren te beluisteren in de histori sche entourage van de Grote Kerk. Concerten voor twee vleu gels worden wel vaker gegeven, meestal door een duo van gelijk gestemde pianisten. Gelijkge stemd waren de solisten zeker, maar ze kwamen uit verschillen de hoeken van de muziekbeoefe ning. Louis van Dijk, van oor sprong pianist uit de jazzwereld, heeft zich de laatste jaren met overtuigend succes steeds meer in de muziek van Bach verdiept. Klaas Jan Mulder die zich als or ganist zeer zeker in het werk van Bach moet thuis voelen, speelt met groot enthousiasme jazzy muziek op de vleugel. Alhoewel beide meesters een duidelijk ver schil in speelwijze lieten zien en horen, zorgden ze er voor, dat de liefhebbers van een flink stuk 'vuurwerk' op zowel piano als op orgel deze avond aan hun trek ken kwamen. Het programma opende met muziek van J.S. Bach; Koraal voorspelen, afwisselend voor tw^e vleugels, voor piano solo (in een bewerking van Busoni), voor orgel en bovendien voor orgel en piano. De bekende Toccata en Fuga in d kl. voor orgel en als hoogtepunt het prachtige dub belconcert in c kl. Louis van Dijk die met gevoel voor entertain ment de verschillende nummers toelichtte, rechtvaardigde nog eens de uitvoering op twintigste- eeuwse vleugels van muziek die in Bachs tijd op klavecimbels werd uitgevoerd: "Deze muziek is zó overweldigend van struc tuur dat zelfs een uitvoering op goedgestemde stofzuigers er geen afbreuk aan kan doen. De vraag is alleen, of dat dan nog aardig klinkt". Na de pauze werd er een wat lichtere toon aangeslagen. Een feestelijke 'Aankomst van de ko ningin van Sheba' van Handel. Een wel zeer luchthartig werkje van Poulenc. Een pianoduet van de hand van Louis van Dijk zelf, die eerder in het programma een indrukwekkende (solo) improvi satie op eigen thema had gege ven. Van Widor - een Frans orga nist en componist uit de tweede helft van de vorige eeuw speelde Klaas Jan Mulder de vermaarde en virtuose Toccata. In grootse stijl werd het concert besloten met het wereldveroverende werk van George Gernswin: de zijn re kening nam - niet altijd even dankbare taak- en Louis van Dijk als solist terugkeerde naar de jazz. Het publiek, dat enthousiast een staand applaus bracht, werd nog een toegift geschonken in de vorm van een improvisatie op het lied: De dag door Uwe gunst geschonken is weer voorbij. MONICA SCHIKS. Serie schilderijen van Andrew Wyeth NEW YORK (AP) - De Amerikaan se kunstenaar Andrew Wyeth heeft in het geheim een serie schilderij en en schetsen van een zekere Hei- ga voltooid. Hij hield hun bestaan tot vorig jaar ook verborgen voor zijn echtgenote. Dat onthult het tijdschrift Art and Antiques in zijn september-n De schilderijenreeks die uit 240 portretten bestaat, wordt door Art and Antiques de derde grote serie van Wyeth genoemd, na de Olsons in Maine en de Kuerners in Penn sylvania. Het project Helga zou 15 jaar in beslag genomen hebben. Wyeth, een naturalistische schil der, is een bijzonder geliefde kun stenaar in de Verenigde Staten. In een vraaggesprek dat Art and Antiques vorig jaar met hem had, vertelde de 69-jarige kunstenaar dat hij veel van zijn werken verbor gen hield. 'Ik wil niet dat iemand ze ziet,' zo verklaarde hij, 'Ze be vatten een emotie die ik heel sterk voel en ik wil de gedachtenstroom die daarbij hoort, niet stopzetten. Stel dat ik het werk aan mensen toon: als ze het mooi vinden, kan ik net zo goed ophouden, maar ook als ze het niet mooi vinden, in bei de gevallen. Misschien dat ze op ze kere dag worden onthuld, maar niet eerder dan na mijn dood.' Kort geleden echter openbaarde Peter Ralston, een vriend van Wyeth en de officiële fotograaf van diens werk, de Helga-serie aan het maandblad. De serie kunstwerken die potloodschetsen, aquarellen, en schilderijen in droge en tempe ratechnieken omvat, is onlangs verkocht en wordt tentoongesteld DEN HAAG (ANP) - Voor de bouw van het Muziektheater in Den Haag, dat in de toekomst onderdak moet bieden aan het Residentie Or kest en het Nederlands Dans Thea ter, zijn te weinig langdurig werk loze bouwvakkers gecontracteerd. De rijksbijdrage van acht miljoen gulden komt daardoor (gedeelte lijk) in gevaar. Zeventig van de honderd werkers aan het project hadden tot voor kort werkloos moeten zijn. Dat was de voorwaarde die het rijk voor de bijdrage stelde. De aanne mers, de Wilma Bouwonderne ming en de Hollandse Beton Maat schappij, hebben er in de Haagse regio echter niet zoveel kunnen vinden, aldus een woordvoerder van de directie van Wilma donder dag. De bouwers moeten nu met hun administratie schipperen om het bouwproject toch nog in aan merking te laten komen voor een rijksbijdrage. „Het is allemaal niet zo urgent. We krijgen toch wel procenten van die bijdrage. Dat wordt gerelateerd aan het aantal procenten dat we Andrew Wytth's Secret Pointings An AiMrwin IruiM RtvitM How to Sjot i fik» Antiqo» Tkl Fiv» Ililtit» Sign* A Hunting CttlliC Snows (of Üil f int Timi r afbeelding het omslag i aan langdurig werklozen hebben kunnen krijgen. Verder mogen we langdurig werklozen die we op een project in bij voorbeeld Zwolle te veel hebben, administratief by het Muziektheater onderbrengen," al dus de zegsman van Wilma. Het Residentie Orkest en het Ne derlands Dans Theater, die voor een eventueel tekort zouden moe ten opdraaien, waren donderdag niet voor commentaar bereikbaar. Ook bij de gemeente Den Haag was niemand bereikbaar. Het mi nisterie van WVC reageert vrijdag. in het Chadds-Fordmuseum in Pennsylvania. Alle schilderijen, behalve twee aquarellen, beelden de mysterieuze Helga uit, zo schrijft Jeffrey Schaire, hoofdre dacteur van het tijdschrift en de schrijver van het artikel. Hij ver klaarde dat Wyeth de identiteit van zijn model niet wil onthullen. Het zou om een Duits meisje gaan, dat geruime tijd in de Ver enigde STaten woonde en werkte. De verzamelaar Leonard And rews, die de serie voor een onbe kend aantal miijoenen dollars heeft gekocht, vertelde de indruk te hebben dat het om een nationale schat gaat. "Ik voelde me verplicht om de serie bij elkaar te houden en deze zo aan het publiek te tonen,' aldus Andrews. Wyeth's 46-jarige echtgenote Betsy hoorde pas vorig jaar van het bestaan van de Helga-serie toen Wyeth met griep in bed lag. 'Omdat hij dacht dat hij zou sterven, heeft hij over de geheime schilderijen verteld.' aldus mevrouw Wyeth. OVERLEDEN - De Amerikaanse tenorsaxofonist Joseph Thomas, vooral bekend om zijn solo's in het orkest van Jimmy Lunceford in de jaren tussen 1930 en 1940, is op 77- jarige leeftijd in Kansas City overleden. Thomas, die ook de klarinet be speelde, had met Eddie Wilcox de leiding van het orkest van Lunce ford overgenomen, na diens dood in 1947. vond hij bij St. Lucas, maar die kostten geld en Sal moest sappelen voor de kost. Zoekend naar een goedkopere methode viel zijn oog op het welgeschapen buurmeisje. Poseren? Jawel hoor. Ook naakt?, waagde de schilder. Komt niets van in, briesten de ouders van het blozende maagdje. Volgens overle vering door David Schulman zou Sal toen een gaatje hebben ge boord in de wand, die zijn slaapka mer van die van het meisje scheid de. De muzen zullen met welgeval len naar deze voyeur hebben geke ken. Misschien zijn die steelse blik ken wel de verklaring voor zijn ets jes met vrouwelijk bloot Hoe brfljant hij in het diamant vak ook was, in 1914 koos hij defi nitief voor het monnikenwerk ach ter de schildersezel. En in dat stiel deed hij niet anders dan hij met de hem toevertrouwde glimmers had gedaan: "Het gaat niet om het slij pen, maar om het overhouden". Letterlijk bleef er voor Sal weinig aan de strijkstok hangen. Hij sleet zijn etsjes aan vriènden en kennis sen. Op menig ambassade beland de een offerte van zijn hand: be leefd aanbevelend, Sal Meijer. Por tiers van de deftige hotels waren zijn 'commissionairs'. Als vertegenwoordiger in re- formprodukten en als incassoloper voor een huisjesmelker verdiende hij een paar centen bij. Hij was zo op de penning dat hij een weldoe ner, die bij hem zijn portefeuille had leeggeschud om schilderijen te kopen, het tramgeld voor de thuisreis voorschoot en niet schonk. Naar zijn huisbaas schreef hij een brieve met het verzoek om de vaste wastafel maar weer van de wand te slopen. Die luxe was hem geen anderhalve piek in de maand waard. „De aanslag in de Personele belasting moet lager en daar kan ook de waschtafel aan meewer ken", liet Meijer kommervol we ten. Bokkingvel Trouw bracht hij zijn bescheiden prentjes en schilderijtjes naar de jaarlijkse salons van de Gooische Schildersvereeniging in Hamdorff. Dat hij daar ook na de oorlog zijn werk kon hangen dankte de schil der aan dokter Gribling, die zijn patiënt een zware bronchitis en een slopende hartkwaal voor schreef om uit de handen van de moffen te blijven. De illegaliteit sleepte hem met een knap vervalst paspoort door het benarde einde heen. Zo precies als hij schilderde, zo punctueel was zijn boekhouding, fiscaal gesplitst in zwart en wit. Geen spie bleef onverantwoord. Misschien had die precisie wel te maken met zijn liefde voor het schaakspel. Max Euwe profiteerde daarvan toen hij in 1933 tegen Alje- cin om het wereldkampioenschap aan het bord kwam met dieetadvie zen "om frisch te blijven en met de beste wenschen voor de uitslag" van Sal Meijer. Dat de schilder een bokkingvel letje aan de aanrechtkraan zou hebben gebonden om zo het schil derijtje van een waterlikkende poes te kunnen maken is minstens zo'n aardig verhaal als de lezingen die in omloop zijn over Sals zolder museum. Volgens de een was die voorraad zijn appeltje voor de dorst, investeringen voor onsterfe lijkheid. De ander meent te weten dat hy die stock als een soort sta- lenboek gebruikte om zich naar de geslaagdste voorbeelden te kun nen herhalen en zo de schoorsteen te laten roken. Kinderkopjes 'Zon van eenvoud' was de titel van het Meijer-overzicht in Nijme gen ('68). Amsterdam corrigeert dat beeld met 'Sal Meijer, zo naief nog niet". Met respect voor de vondst, ik mis de volmondigheid van de erkenning. Meijer was niet voor de poes. Hij hield nimmer op diamantair té zijn. Dag in, dag uit sleep hy nieuwe facetten aan zijn oeuvre. Hy metselde tienduizen den stenen voor gevels van grach tenhuizen en boerderijtjes, hij klin- kerde ontelbare kinderkopjes voor de bultige brugjes van zijn Mo- kum, hij telde de strootjes die hij in zijn rietkappen stak, de tenen waarmee hij badkorven vlocht en de aren die hij op schoven zette. En dat alles, toetsje naast toetsje, tam ponerend met een stomp kwastje en optippend met penseeltjes met twee haren, alles gedoopt in extra olie en of vernis. De Gooise Seurat met een pointillisme als het fijn raster van de krantefoto. Dichter in verf, zoals Nescio in staccatozin netjes zijn proza schreef. Zo be dwong Meijer de Portugese syna goge aan het plein van zijn bijna- naamgenoot, de trap van het 'Ste delijk', het water en de mossige weelde van die Zwitserse cascade. Spelend met het perspectief om vorm en kleur te benadrukken. Amsterdams Historisch Mu seum (Kalverstraat 92): 'Sal Meij er, zo naief nog niet' (met mono grafie door Agnes Grondman, uitg. Meulenhoff, f 34.50), tot 1 sept. dag. 10-17, zo. 13-17, ma. ge sloten. Galerie Mokum (O.Z. Voorburg wal 334), verkoopexp. uit nagela ten werk van Sal Meijer, tot 13 aug., di. t/m za. 11-17 uur. 'Trap van het Stedelijk Museum ii van Sal had overgenomen, ook in de Bussumse 'Berenkuil'. Die ten toonstelling (1968) ging gepaard met enige commotie, nadat clan destine drukken van etsen van Meijer werden ontdekt. De politie kwam er aan te pas en toen bleek dat een aantal etsplaatjes bij de ontruiming van het huisje aan het Blaricumse Kerkpad over het hoofd waren gezien en gedeelte lijk, via de vuilnisbelt, in verkeerde handen terecht waren gekomen. De aanleiding voor het Amster dams Historisch Museum om nu ineens met Meijer voor de dag te komen is de aankoop van een van diens mooiste en Amsterdamse werken. De Torensluis met die pachtige, wiegelende lichtreflec ties op de brugflank. Bovendien schonk galerie Mokum tweeën twintig etsen uit de eigen collectie aan het museum in de Kalver straat. Sal mag dan een Mokum- mer in hart en nieren zyn geweest, hij woonde ook zo'n 35 jaar in Bla- Amsterdam'. ricum. Tenminste één schilderij uit die periode zou toch de Singercol- lectie moeten sieren. Dat de opcen ten van de tijd honderdvoudig zijn gestegen maakt aanschaf duur, maar de rentende betekenis van Meijer is onschatbaar. Ooit hingen in Hamdorffs kunstzaal de mooiste dingen van hem voor een paar meier te koop. Wie nu een Meijertje heeft is een spekkoper. Voyeur Sal portretteren is zo'n beetje kiezen tussen de schlemiel en de begenadigde schelm. De waarheid is, bij benadering, deze: Sal werd in 1877 geboren aan een grachtje in de voormalige jodenbuurt van de hoofdstad. Als dertienjarige volgde hij zijn ouders al in het diamantslij persvak. Maar "mijn hoofd zat al tijd ergens anders". Hij wilde schil der worden. In de avonduren studeerde hy voor de akte tekenen. Modellen in 1909 haar ogen niet geloofde en Meijer geen truc had toegepast. Hij was een Douanier Rousseau met een wat beperkter paradijs dan de Fransman. Zyn lusthof be volkte hij met schroomvallig beke ken naakten en veel poezebeesten. Er bloeide mimosa, er groeiden as perges en hij plukte er abrikozen waarmee hij wellustig weckflessen vulde. De Amstel Verstilde stadsgezichten vormen de kern van het ensemble waarmee de Amsterdamse Meijer nu in de hoofdstad wordt geëerd. De optel som van stedeschoon, heemkunst van het zuiverste grachtewater. Mokum als stilleven waaruit de schilder het autoblik, de rotzooi en de passanten wegborstelde. "Waar om ik geen mensen schilder? Men sen gaan voorbij en huizen staan zo mooi stil". Credo van een dromer, die gaten 'snoeide' in boomkrui nen om meer toverlicht te krijgen op zijn keitjes en over zijn puien. Net als Rembrandt schilderde hij aan de Amstel. Met een schilderij van die rivier vol sportroeiers on der zijn arm trok hij eens naar het botenhuis van 'De Amstel'. Toen de stuurlui aan de wal geen oog bleken te hebben voor zijn 'Head of the river* moesten ze het maar i levensecht geschilderd dat een jury handen gebruikte om te voelen of zelf weten ook, vond Sal. Bozig poetste hij thuis de roeiers van het doek en schilderde de waterpartij over. Zelfs voor de roeikak blijft die smadelijke correctie tot op de dag van vandaag zichtbaar. Zijn 'Nachtwacht' heet 'Vreemde inhoud'. Een kat in een hoededoos. Het lakpapier van die doos is zo ra zend knap geschilderd dat de ten toonstellingsjury destijds (1909) haar eigen ogen niet geloofde en aan het doek ging voelen of Meijer geen collagetruc had uitgehaald. De peetvader en encyclopedist van de naieven, Otto Bihalji-Merin, gaf Sal een ereplaats in zijn 'Lusthof der Naieven', die hij in 1964 voor het Rotterdamse Boymans aanleg de. Meijer tussen Rousseau, Bom- bois, Generalic en Rabuzin. Sal moet toen even in de hemel heb ben gekeken. Een half jaar later stierf hij. De grimas van de dood op zijn gelaat kan niets anders zijn geweest dan een glimlach, het ken merk van de oorspronkelijke be woner van sprookjesland. Schande Sal Meijer kreeg daarna exposi ties in Nijmegen, Zeist en, nadat Dieuwke Bakker van galerie Mo kum de artistieke nalatenschap

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19