MAAND RENTE DEPOSITO Van Boeckel snel klaar Karpov slaat met wit terug nutsspaarbanki Aouita mist record op halve seconde Nehemiah nog niets verleerd Koeleman voldoet aan eis Cuba dreigt met boycot Ivar de Jong kansloos uitgeschakeld op NK Demonstratie Italiaanse supporters Stand in tweekamp gelijk Operatie redt leven Ducadam DE DICHT BU HUIS BANK DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1986 SPORT PAGINA 9 LA CORUNA (ANP) - Said Aouita, de Marokkaanse Olympische kam pioen op de 5000 meter, heeft woensdagavond bij internationale atletiekwedstrijden in La Coruna zijn wereldrecord op de vijf kilo meter tot op minder dan een halve seconde benaderd. De Noordafri kaan liep de afstand in 13 minuten en 00,86 seconde. Met die tijd, de beste van dit seizoen, bleef Aouita slechts 0,46 seconde verwijderd van zijn wereldrecord, dat hij 27 ju li van het vorig jaar in Oslo op 13.00,40 bracht. De Portugees Antonio Leitao werd met een achterstand van der tien seconden tweede. De bronzen medaille winnaar van Los Angeles op de 5000 meter bleef met zijn tijd echter ook nog onder de beste we- reldseizoenprestatie, die met 13.15,31 op naam stond van de Zwitser Pierre Deleze. In La Coruna kwam ook Rob Druppers in actie. De Utrechter werd op de 800 meter tweede in 1 minuten en 45 seconden. Hij fi nishte 0,36 seconden achter de Ve- nozolaan William Wuyke, die hij af gelopen zondag in Vught versloeg in 1.45,29. Wuyke noteerde toen een tijd van 1.45,46. De Spanjaard Jose-Luis Gonza lez liep een voortreffelijke 1500 me ter. Hij zegevierde in 3.34,04, de tweede wereldseizoentijd. Hans Koeleman en Robin van Helden zullen nog enkele dagen moeten afwachten of de Koninklij ke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU) hen waardig acht voor af vaardiging naar de strijd om de Eu ropese atletiekkampioenschap, die van 26 tot en met 31 augustus in Stuttgart worden gehouden. De twee atleten deden woensdag avond bij internationale wedstrij den in Koblenz een laatste poging zich te kwalificeren, hoewel afgelo pen zondag de termijn voor het ha len van de limieten werd afgeslo ten. Eis Koeleman voldeed in Koblenz aan de eis van 8.32.00, die voor hem op de 3000 meter steeple chase jyas gesteld. De atleet uit Uithoorn liep de afstand in 8 minuten en 28,42 seconden. Hij eindigde daarmee als achtste. Robin van Helden bleef op de 800 meter, waarin hij in de B-loop uitkwam en derde werd met 1.46,07, net boven de voor hem gestelde eis van 1.46,00 hangen. Hans Koeleman behoefde slechts te voldoen aan de zoge naamde B-limiet, de eis die door de Europese Atletiek Associatie is ge steld, omdat hij vorig jaar met zijn nationale record van 8.18,02 tot de beste twintig van de Europese ranglijst behoorde. Koeleman werd dit seizoen echter langdurig geplaagd door een blessure. De in de Verenigde Staten studerende Koeleman komt elk seizoen pas laat in vorm. Dat blijkt ook nu weer het geval. „De KNAU weet dat ik pas laat in vorm kom, daar om heb ik ook gevraagd of voor mij de limietperiode, mede wegens mijn blessure wat verlengd kon worden". Twee jaar geleden haalde Koeleman ook op het laatste nip pertje de limiet voor de Olympi sche Spelen in Los Angeles. Bij de Spelen sneuvelde hij echter al vroeg in het toernooi. Voor Robin van Helden ligt de zaak anders. De voor het Haagse VLTC uitkomende 800 meter loper manifesteerde zich pas dit seizoen als een mogelijke kandidaat voor de Europese titelstrijd. In april vol deed hij in Baton Rouge in de Ver enigde Staten, waar hij studeert al aan de B-limiet (1.47,54). Die pres tatie viel echter buiten de limieten- PJONGJANG <AFP) - Fidel Ca stro beeft bevestigd dat Cuba de Olympische Spelen van 1988 zal boycotten indien de organisatie niet over Noord en Zuid-Korea wordt ver deeld. Oe Cubaanse president maakte dit woensdag bekend in een brief gepubliceerd in de Noordkoreaanse arbeiders krant 'Rodoug Shinmum'. „Seoel en Pjongjang moeten samen de Olympiscbe evene menten organiseren", ver klaarde Fidel Castro. „Er rijn enige toezeggingen gedaan, maar nog niet voldoende". In 1981 wees het Internatio naal Olympisch Comité de Spelen van 1988 aan Seoel toe. Noord-Korea beeft zich altijd gekant tegen die beslissing van het IOC. Vanaf 1985 eiste Noord-Korea de helft van de Olympische evenementen op. Na drie bijeenkomsten met af gevaardigden uit Noord- en Zuid-Korea beeft 'Seoel' goed gevonden dat de competities boogschieten en tafeltennis, een wielerwedstrijd en enkele voetbalwedstrijden uit de voorronden in Pjongjang plaats hebben. De Noordko- reanen willen wedstrijden in tenminste tien sporttakken. Het is mogelijk dat in oktober in Lausanne door het IOC een vierde vergadering wordt be legd. periode (15 mei-3 augustus). Van Helden liet de afgelopen maanden echter zien dat hij grote mogelijk heden heeft op de 800 meter. De A-eis (1.46,00) benaderde hij twee maal zeer dicht. Op 27 juni liep hij in Hengelo 1.46,13, afgelopen zon dag in Vught kwam hij tot 1.47,15 en in Koblenz verbeterde hij zijn persoonlijk record tot 1.46,07. Henk van der Worp, de voorzitter van de sectiewedstrijdsport van de KNAU stelde gisteravond: „Wij gaan deze week nog praten over Koeleman en Van Helden. Een feit is in elk geval dat alleen Koeleman aan de eis heeft voldaan, al hadden wij wel een betere tijd van hem verwacht. Van Helden heeft niet aan de A-eis voldaan". Van de zes tien atleten, die zeker zijn van Stuttgart, heeft marathonloper Ge rard Nijboer echter ook niet aan de eis voldaan. De Europese kam pioen van Athene (1982) werd op medisch advies vrijgesteld. Boven dien vond de KNAU dat Nijboer de kans moest krijgen zijn titel te ver dedigen. Emiel Mellaard evenaarde in Ko blenz het Nederlandse record ver springen voor de tweede maal geë venaard. De atleet uit Spijkenisse zegevierde met een afstand van 7,98 meter. Op 13 juli, tijdens de na tionale kampioenschappen in Am sterdam, had Mellaard het record dat sedert 17 september 1956 op staat van Henk Visser, ook al Emiel Mellaard leverde zijn re cordprestatie in zijn derde sprong met een tegenwind van 0,93 meter. De Nederlandse recordhouder, die de Amerikaan Mike Conley zes centimeter voorbleef, liet een voor treffelijke serie noteren. By al zyn zes sprongen had hy te maken met tegenwind. De serie van Mellaard was: 7,50 (-1,9 m/sec) - 7,83 (0,56) - 7,98 (0,93) - 7,75 (0,54) - 7,87 (0,98) - 7,90(0,75). VIAREGGIO (Rtr.) - Renaldo Nehemiah, de Ameri kaanse wereldrecordhouder op de 110 meter horden, blijkt nog steeds niet aan snelheid te hebben ingeboet. De 27-jarige Amerikaan maakte gisteravond in Viareg- gio zijn rentree op de atletiekbaan na een afwezigheid van vier jaar. Nehemiah, die sedert 1981 het wereldre cord op zijn naam heeft met 12,93 seconden, hij is de enige loper die ooit onder de grens van dertien secon den kwam, werd in 1982 uitgesloten omdat hy een profcontract by de American Football club San Fran cisco 49-ers had getekend. Vorige maand bepaalde de Internationale Amateur atletiek Federatie (IAAF) dat Nehemiah weer kon starten op voorwaarde dat hij geen inkomsten meer zou hebben als voetbalprof. In Viareggio maakte de Amerikaan zijn rentree met een zeer gemakkelijke overwinning in 13,48 seconden. Hij toonde zich daar mee tevreden. „Ik heb vier jaar geen wedstrijden kun nen lopen en mis nog duidelijk het ritme." Nehemiah rekent op de wereldkampioenschappen, die volgend jaar september in Rome worden gehouden. Achter Nehemiah werd een andere Amerikaan, Keith Talley, tweede in 13,69. In de Italiaanse stad schitterde ook Olympisch 100 meter kampioene Evelyn Ashford. De Amerikaanse won de 200 meter in haar beste seizoenprestatie van 22,17 seconden. De Italiaanse Olympische kampioen kogelstoten Alessandro Andrei won zijn specialiteit met 22,06 meter. SCHEVENINGEN - Huub van Boeckel verraste vriend en vijand. Op de Mets-banen maakte hij gisteren binnen een half uur korte metten met een ontredderde Ivar de Jong. Wat de Alphenaar ook probeerde, zijn als tweede geplaat ste tegenstander vond telkens gemakkelijk het antwoord. Via 6-0, 6-1 stond De Jong weer snel buiten het centre- court in Scheveningen. Vooraf had de tennisser zich nog enige kansen toegedicht, maar Huub van Boeckel liet er geen twij fel over bestaan wie de sterkste was. "Ik voelde me goed, ik had er zin in, maar tegen deze Van Boec kel was niets te beginnen", ver klaarde De Jong. "Hy sloeg zijn eerste service zelden fout, hij speelde een zeer hoog tempo en speelde alle ballen tegen de base line aan. Echt waar, er was niets aan te doen". De nederlaag kwam aanvanke lijk hard aan, maar nadat Ivar de Jong zyn oor te luister had gelegd, draaide de 20-jarige student weer by. "Ik dacht dat het eerst aan my lag. Maar naderhand verklaarden goede bekenden van Van Boeckel dat zij hem zelden zo goed hadden zien spelen. Toen ik dat hoorde, had ik geen moeite meer met het verlies. Trouwens, mijn seizoen kan toch al niet meer kapot. Aan het bereiken van de derde ronde had ik vooral nooit durven denken. Ik was al blij dat ik mocht mee doen". Onvoorspelbaarheid is nog altyd een kenmerk van het Nederlandse vrouwentennis. De nationale titel strijd in Scheveningen is nog niet op de helft, maar nu is al zeker dat de titel - voor de zesde achtereen volgende maal - in andere handen zal overgaan. Nanette Schutte, de kampioene van drie jaar geleden zorgde in een lange, maar zelden boeiende driesetter voor de uit schakeling van de door pijnlijke voeten geplaagde titelhoudster Marianne van der Torre. Ze maakte daarbij in de beslissende set een achterstand van 0-3 en 1-4 goed: 6- 3,4-6, 7-5. Geschikt Het beslissende punt werd inge leid door een dubieuze beslissing van de scheidsrechter. Daartoe aangemoedigd door Schutte, zocht de man de print van de bal op een verkeerde plek en gunde daarmee de Amsterdamse een derde matchtpoint. Van der Torre, die er al twee met bravoure had wegge- smasht, reageerde geschokt en plaatste een eenvoudige backhand buiten de lijnen. Ook in de andere kwartinale van de dames werd de plaatsing ge weld aangedaan. Simone Schilder, de laatst overgeblevene van het viertal, dat op bondskosten een jaartje in Amerika stage mocht lo pen, verkeek zich op de krachtige klappen, van Yvonne der Kinde ren, die daarmee voor de tweede achtereenvolgende maal door drong tot de halve eindstrijd. De twintigjarige Brabantse is net te rug van een drie maanden durende tennistrip door Italië. Daar boekte ze aardige resultaten, die echter nog niet in de computer zijn ver werkt. Bij afwezigheid van Michiel Schapers regeren Menno Oosting en Huub van Boeckel bij de heren vooralsnog met harde hand. Men no Oosting was, venals Van Boec kel snel klaar met Ton Sie, de enige dertiger uit het gezelschap, 6-2,6-0. Het lijkt erop alsof zij door deze werktijdverkorting alsnog aan een redelyk uurloon willen komen. Het nationale kampioenschap is voor tennisprofs, die geacht worden de hele wereld af te reizen, sinds men senheugenis de slechtst betaalde week van het jaar. Dat is het nog steeds; al heeft de bond de win naarspremie bij de mannen opge trokken tot 2500 gulden en by de vrouwen tot 1500 gulden. Het ver schil is typerend voor de verhou dingen binnen de KNLTB. De rest van het deelnemersveld werkt of schreeuwt; al naar gelang van de gebeurtenissen. Indoor- kampioen Wim Groeneveld maak te zich bij een voorsprong van 6-2, 4-2 tegen Chris Vermeeren zo kwaad op een arbitrale beslissing, dat hij geen game meer maakte. Jeugdkampioen Edwin Vissers reageerde in het duel tegen leef tijdsgenoot Hendrik-Jan Davids zijn onvermogen tot goed spel af op een blaffende hond in een be lendende tuin. Hard gewerkt Maar afgezien daarvan werd er in de hitte hard gewerkt. Vooral door Christian Feenstra. De vroegere Europese jeugdkampioen heeft na Marianne van der Torre werd met pijnlijke voeten uitgeschakeld op Scheveningen. (fotoANP) een mislukt eindexamen athe neum de studie voorlopig opzij ge zet en concentreert zich op tennis. Door bemiddeling van begeleider Piet van Eysden neemt hij binnen kort zelfs zijn intrek in het oude tolhuis naast het Melkhuisje, zodat hij van de vroege morgen tot de la te avond uitzicht op de banen heeft. Johan Vekemans, vorig jaar hal ve finalist, was tegen Feenstra - slechts één slag verwijderd van winst in de eerste set, maar vergis te zich in het vervolg. Inplaats van service-volley te blyven spelen, ging hij mee in het schaaktennis van zijn tegenstander, dat hij aan zienlijk minder goed beheerste: 5- 7,1-6. Tom Nijssen behoefde slechts één set in actie te komen. Marcel Vos had by het inspelen een borst spier geblesseerd en kreeg bijna geen lucht als hy kracht achter de backhand wilde zetten. Doorgaan had geen zin, maar het opgeven deed wel pijn. Marcel Vos studeert al drie jaar in de Verenigde Staten economie aan de A&M-universiteit van Houston. Voor hem vormen de nationale kampioenschappen vrij wel de enige mogelijkheid zich in Nederland te laten zien. Jan Siemerink'en Jacco Eltingh werden in het mannendubbel uit geschakeld door het sterke koppel Nyssen/Vekemans, dat afgelopen zondag de finale bereikte in Hilver- ROME (AFP) - Honderden Ita liaanse voetbalsupporters heb ben gisteren hun ontevreden heid hetuigd over de strafmaat regelen van de Italiaanse voet balbond inzake omkoping. Voor al de aanhangers van Lazio, dat naar de derde divisie werd terug gezet, kwamen in actie. Zij kwamen in de nacht van dinsdag op woensdag bij het sta dion bij elkaar. In de loop van woensdag begonnen zij met een sit-in voor het gebouw van de Italiaanse voetbalbond. De Ro meinse poütie greep niet in. De straat, waarin het gebouw is gele gen, is in deze vakantieperiode vrijwel verlaten. In Udine, teruggezet van de eerste naar de tweede divisie, Vi- cenza, dat verboden werd te pro moveren naar de eerste divisie, en Perugia, teruggezet naar de vierde divisie, reageerden de supporters minder heftig. In Em- poli en Pisa werd de promotie naar de eerste klasse door het verdict van Milaan met enthou- begroet. Later kwam het in Rome toch tot een gewelddadige confronta tie met de Romeinse pobtie. De ordedienst probeerde een pro testmars met traangas tot staan te brengen. De voetbalsuppor ters bekogelden de pobtie met stenen. LONDEN (AFP/Rtr./ANP) - De Open NK eerste keer dat oud-wereldkam- pioen Anatoli Karpov met de witte stukken agressief het initiatief nam in de revanchetweekamp te gen zijn landgenoot Gari Kasparov heeft hem al direct succes ge bracht. De titelverdediger zag gis teren op de 32e zet van de vijfde partij het nutteloze van verder spe len in en gaf de stryd op. Hij had op dat moment nog slechts zes minu ten bedenktijd over tegen Karpov nog, bijna een half uur. Karpov nam dus niet, zoals ver wacht was, een rustdag na zyn ne derlaag, maar zette zich precies op tyd en volgens het speelschema achter het bord voor de vijfde con frontatie. Kasparov had zich toen al even laten fêteren door het pu bliek voor zijn overwinning in de vierde partij. De opening van Kar pov, die opnieuw voor het Dame gambiet koos, beantwoordde hij met de hem vertrouwde Grünfeld- verdediging. De uitdager had zich echter terdege voorbereid op de variant, die begon als een herha ling van de eerste partij. Karpov verkoos scherp te spelen, een in stelling die door zyn opponent aan vankelijk met groeiend genoegen werd begroet. Kennelijk had hij het ook verwacht en er zich op in gesteld, want na nauwelijks een half uur waren er al vijftien zetten gedaan. Daarin offerde Kasparov een pion om twee lopers te krijgen en het initatief. Karpov zag dat ge vaar en leverde het extra materiaal onmiddellijk weer in. De Britse grootmeester Anthony Miles, die de partyen van commen taar voorzag, gaf na vijftien zetten een gering voordeel aan voor Kar pov, die op dat moment slechts twaalf minuten had nagedacht, een bewijs voor de grondige voorstu die. Het vermoeden dat Karpov wel degelijk op winst uit werd bij Miles - hoewel Viktor Kortsjnoi daarentegen wel degelijk mogelijk heden zag voor Kasparov - ver sterkt doordat de wereldkampioen er maar niet in slaagde de zwarte loper op g7 te activeren. Toen de uitdager besloot het wit te paard terug te halen van de h-lijn en successievelijk naar d3 te bren gen (24e zet), kwam de party op een kritiek punt aan. Kasparov in vesteerde in die fase niet al te veel tijd en rukte op met zyn vrijpion op de a-lijn. Met 25. Tcl-al damde de ex-titelhouder, die volgens waarnemer Raymond Keene net daarvoor een remisevoorstel van de hand had gewezen, het gevaar in met behoud van zijn positionele voordeel. Kasparov besloot in een ultieme poging zijn passieve loper in het spel te betrekken met 25g6-g5 een pion te offeren. Het bleek niet voldoende voor langere levenskan sen. Toen hij op de 27e zet boven dien weinig anders wist te verzin nen dan de Koning naar f7 te bren gen, na 36 minuten piekeren, ver klaarde Miles de zwarte stelling als compleet verloren. Kasparov zag dat even later - hem restte nog zes minuten voor acht zetten - ook in en gaf op. De stand in de twee kamp werd daarmee 21/2-21/2. Partij Karpov (wit), Kasparov (zwart) 1. d2-d4 Pg8-fB, 2. c2-c4 g7-g6,3. Pbl-c3 d7- d5,4. Lcl-f4 Lf8-g7, 5. e2-e3 c7-c5,6. d4xc5 Dd8-a5, 7. Tal-cl Pf6-e4, 8. c4xd5 Pe4xc3, 9. Ddl-d2 Da5xa2,10. b2xc3 Da2xd2+, 11. Kelxd2 Pb8-d7, 12. Lf8-b5 0-0,13. Lb5xd7 Lc8xd7, 14. e3-e4 f7-f5, 15. e4-e5 e7-e6, 16. c3-c4 TfB-c8, 17. c5-c6 b7xc6, 18. d5-d6 c6- c5,19. h2-h4 h7-h6, 20. Pgl-h3 a7-a5, 21. f2- f3 a5-a4, 22. Thl-el a4-a3, 23. Ph3-f2 a3-a2, 24. Pf2-d3 Ta8-a3, 25. Tcl-al g6-g5, 26. h4x- g5 h6xg5. 27. Lf4xg5 Kg8-f7, 28. Bf4 Rb8, 29. Reel Bc6,30. Rc3 Ra5,31. Rc2 Rba8,32. Nel Zwart geeft op. De spanning bij het open Neder lands kampioenschap schaken is in de derde ronde toegenomen. Geen van de koplopers kwam tot winst, zodat de top van het klasse ment danig in elkaar is geschoven. Internationaal meester Leon Plies- ter en de Joegoslavische kampioen Barlov gaven elkaar niets toe en deelden het punt. De Zweed Jo hansson kwam remise overeen met de Fin Westerinen na een duel met wisselende kansen. Opvallend na de derde ronde is dat de groot meesters Zapata en Martinovic zich al zo goed als uitgeschakeld mogen beschouwen. Zapata had onvoldoende antwoord op de aan val van Volman niet, terwijl Marti novic in het eindspel ten onder ging tegen Nyboer. De belangrijkste uitslagen van de derde ronde zijn: Barlov (Joe) - Pliester Vz-Vi> Westerinen (Fin) - Johansson (Zwe) Vè-V4 Braga (Ita) - Riemersma 1-0, De Boer Grooten afg., Podzielny (WD1) - Jacob (WD1) 1-0, Rini Kuijf - Visser Vt-VS, Nyboei Martinovic (Joe) 1-0, Alvir (Joe) - Vanheste afg., Volman - Zapata (Col) 1-0, Mulder Van der Sterren 0-1. Stand aan kop: 1. Braga, Podzielny, Bar lov, Pliester, Johansson en Nyboer 2Vi, 7. Kuijf, Visser, Van der Sterren, Volman, Blees, Berg, Knoppert, Peek, Krudde Westerinen 2. BOEKAREST (SID/Rtr.) - Naar pas nu bekend is geworden heeft een vijf uur durende operatie op 12 juli vermoedelijk het leven gered van Helmuth Ducadam, de doel man van Steaua Boekarest. Duca dam zorgde er voor, dat zijn club FC Barcelona in de finale van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen versloeg door na de verlenging vier straf schoppen te stoppen. De international leed aan een ernstige slagaderlijke kwaal in de rechterarm, veroorzaakt door bloedproppen, die zich tijdens zijn keepersloopbaan ontwikkelden. Na een val bij een jachtpartij bij zijn woonplaats Semlac werd Du cadam met een speciaal vliegtuig naar het militaire ziekenhuis van Boekarest overgebracht. Daar vochten vijf chirurgen gedurende vijf uur niet alleen om Ducadams arm te behouden, maar tevens om het levensgevaar te bezweren. Uit eindelijk slaagden de artsen daar in. Wel zal Ducadam tenminste een half jaar nodig hebben om geheel te herstellen. Na de revalidatiepe- riode zal hij volgens de artsen weer in staat zijn het doel te verdedigen. Ajax-Groningen op 14 september DEN HAAG (ANP) - De wedstryd Ajax - FC Groningen, die voor 14 december op het programma stond in de eredivisie is in overleg met competitieleider Jan Huybregts verplaatst naar zondag 14 septem ber. In verband met die verplaat sing moet voor de bekerwedstrij den Elinkwijk - Ajax en Eindhoven - Groningen nog naar een nieuwe datum worden gezocht. Ajax voelde er weinig voor de ontmoeting op een midweekse dag af te werken omdat de Groningers publiekstrekkers zyn in Amster dam. ADVERTENTIE De rente wordt maandelijks uitbetaald. Looptijd 1 t/m 10 jaar (vast). Minimale storting f15.000,-. 5 jaar £0/ Rente:" /O Effektief: 6,17% 10 jaar C O CO/ Rente: ©jfc< 3/0 Effektief: 6,43%

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9