Z.-Afrïka houdt transporten op Israël verbiedt contacten met PLO Barco: revolutie in Colombia Bedrijven haken af na dreigement IRA Maatregelen tegen Zambia en Zimbabwe Geen plaats op school voor 'te donker' kind Regering N.-Cyprus gevallen Gratie door Herzog was correct DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1986 BUITENLAND PAGINA 7 JOHANNESBURG - Zuid-Afrika is gisteren begonnen met de uitvoering van zijn dreige menten om hard terug te slaan tegen de buurlanden die hebben opgeroepen tot economi sche strafmaatregelen. Al het wegvervoer met bestemming Zambia en Zimbabwe wordt sinds gisteren bij de grensovergangen vertraagd en een nieuw, uiterst kostbaar en vertra gend deposito-systeem is in werking getreden voor goederen die bestemd zijn voor Zam bia. De Verenigde Staten hebben inmiddels verklaard de maatregelen te "betreuren". LONDEN - Een aantal bedrijven in Noord-Ierland gaf gisteren on middellijk gehoor aan de oproep van de IRA, het verboden Ierse re publikeinse leger, om alle samen werking met politie en leger te sta ken. In een nieuwe campagne be dreigt de IRA ambtenaren, PTT- technici, schoonmakers en de ho reca met de dood als zij „collabore ren met de politie en het Britse le ger". In het verleden beperkten de republikeinen zich tot aannemers die door de IRA opgeblazen poli tiestations weer opbouwden. Volgens Alan Cowell, de directeur van de Zuidafrikaanse Associatie Buitenlandse Vrachtvervoer- importagenten een deposito heb ben betaald dat 125 procent van de invoerrechten bedraagt. Dit be- ders, worden alle vrachtwagens by drag zal pas worden terugbetaald de grensposten Zimbabwe Botswana leeggehaald en geïn specteerd, wat grote vertragingen met zich meeb kaanse douane er grote vertragingen optreden en houdt het op een maximumwacht tijd van 24 uur. Volgens een woord voerder van de douane hebben de maatregelen ook niets te maken met de opstelling van de Zambiase president Kenneth Kaunda ten op zichte van sancties: „Dit is puui een administratieve maatregel", al dus de douanewoordvoerder. Sinds gisteren kunnen goederen, als er vanuit Zambia een geschre ven verklaring is ontvangen, dat de goederen ook inderdaad in Zambia door Ruud de Wit viezenvoorrraad van Zambia. Ver der zijn er problemen met het om wisselen en doorsturen van geld vanuit Zambia naar Zuid-Afrika. Doch niet alleen de import van de frontlijnstaten via Zuid-Afrika wordt door de langzaam-aan-acties vertraagd, ook de vrachtauto's die de export van de twee buurlanden via Zuid-Afrika vervoeren, worden door de strenge controlemaatrege len aan de grenzen getroffen. Schaarste door Lia van Bekhoven Het dreigement kwam, nadat de IRA een 40-jarige zakenman had neergeschoten, die bouwmateria len aan de politie geleverd zou heb ben. John Kyle was de vijfde za kenman die dit jaar door de repu blikeinen werd vermoord. Onder de andere vier slachtoffers bevon den zich een aannemer die een tij delijke, mobiele kantoorruimte aan de politie had verhuurd, en een restauranteigenaar die een politie- kantine ooit van voedsel had voor zien. De IRA, die claimt over een lyst te beschikken van leveranciers aan de politie, zei in een verklaring ie dereen die „collaboreert met leger en politie" te beschouwen als „legi tieme doelen". Bouwvakkers in Enniskillen, die aan een politiesta tion werkten dat eerder dit jaar het doelwit van een IRA-mortieraan- slag geweest was, legden meteen het werk neer. De Ierse vakcentra le, de ICTU, voorspelde' dat de doodsbedreiging aan honderden bouwvakkers hun baan zou kos ten. Bij eenzelfde dreigement vorig jaar werden duizend werknemers in de bouw ontslagen. Sindsdien worden degenen die aan door re publikeinen vernielde politiesta tions werken, door een extra leger eenheid beschermd. De uitbreiding van het IRA-con- cept „legitieme doelen" wordt door de autoriteiten gezien als een van de meest gevaarlijke ontwik kelingen in Noord-Ierland. Enkele bouwondernemingen hebben zich reeds uit Noord-Ierland terugge trokken en bakkerijen en andere voedselbedrijven hebben hun con tracten opgezgd. De Britse PTT, die door de IRA met name ge noemd werd, heeft haar 4600 werk nemers geadviseerd extra voor zorgsmaatregelen te nemen, vooral op weg van en naar het werk bij de telefooncentrales. De minister voor Noordierse za ken, Ton King, breidde een sociaal bezoek aan Dublin uit met crisis- besprekingen met de Ierse premier FitzGerald. Eerder had King be loofd de bedreigde werknemers te beschermen en geld uit te zullen trekken voor extra veiligheids maatregelen. De minister waar schuwde echter dat „mijn begro ting ook maar beperkt is" en dat het ten koste zou gaan van sociale en werkgelegenheidsprojecten in de provincie, waar werkloosheid en armoede aanzienlijk hoger lig gen dan elders in het Verenigd Ko ninkrijk. Premier FitzGerald meent dat de IRA-actie gebaseerd is op de angst dat het Anglo-Ierse verdrag vrede in Noord-Ierland zal brengen. Werkgeversorganisaties en leiding gevende industriëlen, die genoeg ervaring hebben met para-militaire organisaties in de provincie, zullen de komende dagen een spoedbij- eenkomst houden over de conse- kwenties van de IRA-dreigemen- ten. Het ministerie voor Noordier se zaken wilde niet ingaan op het soort veiligheidsmaatregelen dat ze wil treffen om werkgevers en werknemers te beschermen. In het begin van dit jaar trof Zuid-Afrika soortgelijke maatrege- Aangenomen wordt dat de gevol- puur gen van deze maatregel al snel in Zambia merkbaar zullen zijn en dat er ook vertragingen zullen op- len ten opzichte het volledig om- treden in Zambia's olieaanvoer, sloten koninkrijk Lesotho. De lan- die door Zambia worden geimpor- aangezien die eveneens via Zuid- ge blokkade leidde tot grote Zuidafrikaanse ha- Afrika het land binnenkomt. schaarste in het kleine bergkro- Een groot probleem met het stor- ninkrijk en was de uiteindelijke teerd vens worden verscheept, slechts ingeklaard worden, wanneer de ten van een deposito vormt de de- aanleiding voor een geslaagde JOHANNESBURG - Ondanks alle uitspraken van de Zuidafri kaanse regering dat de apartheid in Zuid-Afrika niet meer bestaat, blijkt dagelijks het tegendeel. Een voorbeeld is de geschiedenis van de driejarige kleuter Andrew Leeuw, die deze week van school werd verwijderd, 'omdat zijn huidskleur te donker is'. Op 14 juli van dit jaar bezocht Andrews moeder, de 31-jarige Joyce Leeuw, de Renda Kleuter school in de wijk Brixton en werd daar door de leerkrachten en het hoofd van de school rond geleid. „Ik vertelde hen dat mijn zoon gemengd bloed had, maar zij zeiden dat dat geen enkel pro bleem was." 'Wij zijn een multi-raciale school en accepteren blanke, Aziatische en gemengde kinde ren', werd haar gezegd. Joyce Leeuw werd verder medege deeld dat haar zoon vanaf 1 au gustus zou kunnen komen en zij betaalde daarop de 30 rand in schrijfgeld en het eerste school geld, dat 160 rand per maand be draagt. Op 1 augustus werd Andrew, volgens afspraak, door de schoolbus opgehaald, maar eni ge uren later werd zijn moeder reeds gebeld door een van de kleuterleidsters, die haar vertel de dat er 'slecht nieuws' was. Volgens de kleuterleidster waren zowel de leerkrachten als de ove rige kinderen geschokt over de donkere huidskleur van Andrew en zijn moeder werd gevraagd om naar school te komen met het geboortebewijs van haar zoon en haar eigen identiteitsdocument. Daarna werd haar medege deeld dat de school geen „niet- Europese kinderen meer aan neemt" en dat Andrew niet terug mag komen „omdat hij zwart zou zijn". Joyce Leeuw is vertwij feld: „Ik heb alle kleuterscholen in Johannesburg geprobeerd, maar nergens wordt Andrew geaccepteerd". premier Jonathan. De Zuidafri kaanse blokkade had toen alles te maken met de steun die Jonathan verleende aan de verzetsorganisa tie ANC en ook vreesde Zuid-Afri ka dat Jonathan op het punt stond om Cubaanse adviseurs binnen te halen. De staatsgreep tegen Jona than bracht generaal Justin Lekha- nya in het zadel en sindsdien zijn de betrekkingen tussen Zuid-Afri ka en Lesotho aanzienlijk verbe terd. Uit vrees voor soortgelijke Zuid afrikaanse maatregelen, als eerder tegen Lesotho en nu tegen Zim babwe en Zambia zijn getroffen, zou de regering van Swaziland overwegen desnoods uit het Britse Gemenebest te stappen. „Wij heb ben geen zin om een economische zelfmoord te plegen", aldus de ano nieme zegsman: „Onze helaas overleden koning Sobhuza II heeft ons altijd voorgehouden om realis tisch en praktisch te zijn", om er aan toe te voegen dat het „natuur lijk onzin is om te geloven dat een zo afhankelijk koninkrijk als Swa ziland in staat is om op te boksen tegen een zo machtig buurland". Evenals Lesotho is ook Swaziland nagenoeg volledig afhankelijk van Zuid-Afrika. WEST-BERLÏJNIHIROSJIMA - Op verschillende plaatsen in de wereld zijn gisteren de slachtoffers herdacht van de atoombom, die 41 jaar geleden op Hirosjima viel. In Hirosjima zelf (links) hielden twee meisjes een papieren lantaarn vast met daarop de namen van alle slachtoffers. In West-Berlijn (boven) richtten leden van de actiegroep Greenpeace een ure- desmonument op. (foto's EPA» In één maand 10.000 asiel zoekers in BRD BONN (Rtr.) - In juli hebben bijna 10.000 vluchtelingen in de Bonds republiek asiel aangevraagd. Dit is de grootste hoeveelheid in één maand in zes jaar. Dit heeft het mi nisterie van binnenlandse zaken in Bonn woensdag bekendgemaakt. Minister Friedrich Zimmerman kondigde aan dat hij het vluchte lingenprobleem inzet zal maken van de Bondsdagverkiezingen die begin volgend jaar gehouden wor den. Bijna 90 procent van de vluchte lingen zijn afkomstig uit landen in de Derde Wereld. Iraniërs vormen met een aantal van 2.339 de groot ste groep, gevolgd door Libanezen, Palestijnen en mensen uit Ghana. Bijna de helft van alle vluchtelin gen komt West-Duitsland binnen via de DDR. Bonn heeft een be roep op de Oostduitse regering ge daan de toevloed in te dammen. Oost-Berlijn is daar tot nu toe niet op ingegaan. Zimmerman heeft oproepen van coalitiegenoot FDP en de grootste oppositiepartij SPD de vluchtelin gen niet tot inzet te maken van de aanstaande verkiezingen naast zich neergelegd. Ambassadeur VS De Amerikaanse ambassadeur Terence Todman wil niet langer beschikbaar zijn voor een benoe ming als ambassadeur van de Ver enigde Staten in Zuid-Afrika, al dus verluidt in Washington. Tod man, die zwart is, is sinds 1983 am bassadeur in Kopenhagen en heeft ambassades geleid in Tsjaad, Gui nea, Costa Rica en Spanje. Hij werd genoemd als de volgende keuze van de regering-Reagan voor de post in Pretoria, nadat de zwarte zakenman Robert Brown zijn kan didatuur had ingetrokken. Operatie Thatcher De Britse premier Margaret Thatcher heeft gisteren een opera tie aan haar rechterhand onder gaan in een Londens ziekenhuis. De operatie, die één uur in beslag nam, werd geslaagd genoemd. De Britse premier zal nog drie tot vijf dagen in het ziekenhuis moeten doorbrengen. Kunsthart William Schroeder, de Ameri kaan die het ongekende aantal van 620 dagen leefde met een mechani sche hartpomp in plaats van zijn zieke echte hart, is woensdag op 54-jarige leeftijd overleden. Schroeder was de laatste overle vende van vyf mannen die sinds 1982 permanente kunstharten had den gekregen. Albanië Albanië, het meest geïsoleerd le vende land van Europa, heeft sinds gisteren een internationale spoor wegverbinding. De spoorlijn gaat bij Hani i Hotit de grens met Joe goslavië over. Een Albaanse diplo maat zei bü de ingebruikneming van de lijn dat er voorlopig geen passagierstreinen de grens zullen oversteken. De spoorlijn zal uit sluitend worden gebruikt voor vrachtvervoer. Vogels geslacht In een vogelgebied in het oosten van China zijn honderdduizenden zeldzame ooievaars, kraanvogels en zwanen afgeslacht nadat de po litie illegale jachtvergunningen was gaan verstrekken. De krant schreef dat de politie in de provin cie Jiangxi tegen een verbod van de regering in vergunningen was gaan uitreiken aan jagers, onder wie er waren die de veren van de vogels verkochtenaan firma's die maken. ANKARA - De coalitieregering van de alleen door Turkije erkende 'Turkse Republiek Noord-Cyprus' onder premier Dervis Eroglu is gis teren gevallen. Dit werd al ver wacht sinds het bezoek van de Turkse premier O zal begin juli en de daarop volgende proteststakin gen, die werden gesteund door de kleinste coalitiepartij, de Commu nale Bevrijdings Partij (CBP) on der Izmail Bozkurt. Het was niet het bezoek zelf dat ontevredenheid van de CBP en de linkse oppositiepartijen opwekte, maar de door O zal ontvouwde plannen om van heel Noord-Cy prus een vrijhandelszone te maken die de vroegere rol van Beiroet zou kunnen vervullen. De CBP en zijn spreekbuis, het dagblad Ortam, alsmede de linkse oppositie be toogden dat Turks-Cyprische werknemers daarmee onderbetaal de tweederangs burgers zouden worden, zoals in Hongkong en Sin gapore. 'President' Denktasj, nog steeds de leider van de grootste regerings partij, de Partij van Nationale Een heid (PNE), wekte ook wrevel door de autoritaire manier waarop hij na het bezoek van Ozal op eigen houtje, 'als een sultan' de grenzen van zijn republiek met de buiten wereld, inclusief de vredesmacht van de Verenigde Naties, sloot en een week later weer opende. De PNE heeft 24 van de 50 zetels in het parlement. Er gaan specula ties dat uit de CBP enkele overlo pers bereid zullen worden gevon den, de PNE uit de brand te hel pen. MEXICO STAD - Revolutie. Een gelijkwaardige samenleving. Werk voor iedereen. Met dergelijke kre ten heeft de 65-jarige multimiljo nair Virgilio Bargo Vargas dit jaar de presidentiële zetel in Colombia weten te veroveren, daarbij gehol pen door de slechte faam van zijn belangrijkste tegenstander bij de stembus, Alvaro Gomez Hurtado, en door alle mislukkingen van pre sident Belisario Betancur. door Rob Sprenkels Het bewind van de vertrekkende Belisario Betancur is in de ogen van de meeste Colombianen ramp zalig geweest Terwijl Betancur, lid van de Conservatieve Partij, maar niettemin een van de meest pro gressieve presidenten die Colom bia ooit heeft gekend, geen kans heeft gezien om een daadwerkelij ke vrede te bewerkstelligen met de verschillende guerrilla-groeperin gen, zijn de inflatie en de werkloos heid snel gestegen. Inmiddels moet meer dan 50 procent van de Colombianen het zonder vaste baan stellen, terwijl de eerste le vensbehoeften het afgelopen jaar bijna twee keer zo duur zijn gewor den. Het wachten is nu op de 'revolu tie' van Virgilio Barco. Hij was in het verleden vijf jaar directeur van de Wereldbank, burgemeester van de Colombiaanse hoofdstad Bogo ta en ambassadeur van Colombia in Washington en heeft geheel ei gen opvattingen wat die termen betreft De beloofde sociale hervor mingen lijken vooral gestalte te krijgen in economische hervor mingen ten bate van het particulie re bedrijfsleven. Smokkel En volgens sommige intellectue len zullen het vooral de cocaïne smokkelaars zijn, sinds de jaren ze ventig de belangrijkste investeer ders van Colombia, die daarvan profijt zullen trekken. Zij geloven dat alle economische rampspoed in belangrijke mate het gevolg is geweest van de openlijke oorlog die Betancur in 1983 verklaarde e-mafia. vredesdialoog met de gewapende oppositie, waarbij Betancur in het verleden een door slaggevende rol speelde, zal Barco verwijzen naar een speciale rege ringscommissie. Het mislukken van de door Betancur gesloten wa penstilstanden wordt door de meeste waarnemers vooral gewe ten aan de vijandige opstelling van het Colombiaanse leger. Amnesty International beschuldigde het le ger vorige maand in een rapporta ge van het voeren van een 'vuile oorlog'. Vandaag wordt Barco officieel beëdigd. En met deze liberaal, wiens familie schatrijk is gewor den in de olie, begint er in Colom bia een nieuw politiek tijdperk. Voor het eerst sinds de bloedige burgeroorlog van de jaren vijftig zijn liberalen en conservatieven het namelijk niet eens geworden over een regering van nationale eenheid. Omdat de grondwet het voorschrijft, heeft Barco de conser vatieven nog een drietal minister posten aangeboden, maar de lei ding van de Conservatieve Partij heeft zijn leden verboden op die aanbieding in te gaan. Echte oppositie Voor het eerst sinds 28 jaar komt er binnen het Colombiaanse parle ment dus weer een echte oppositie. Het is duidelijk dat de conservatie- ven vanuit die positie al het aan de liberalen verloren terrein willen proberen te heroveren. En meer dan dat Ze hopen ook het vertrou wen te kunnen winnen van de mil joenen Colombianen die, wetend dat er amper verschil was tussen een liberale regering met conserva tieven of een conservatieve rege ring met liberalen, er inmiddels een traditie van hebben gemaakt om niet te gaan stemmen. Zo bleef by de stembusslag van 25 mei meer dan de helft van de 14 mil joen stemgerechtigde Colombia nen thuis. TEL AVIV - Sinds gisteren zijn in Israël twee zaken strafbaar gesteld: racisme en contacten met de Pale stijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO). Hoewel tussen beide wet ten geen logisch verband bestaat, werden ze tegelijkertijd aangeno men. Het was een compromis tus sen enerzijds de Arbeiderspartij en anderzijds het rechtse Likoekblok en de religieuze partijen. Als de Li- koed zou instemmen met krachti ger formuleringen in het uitgekle de wetsontwerp ter bestrijding van het racisme, dan zouden de socia listen, weliswaar met tegenzin, de anti-PLO-wet steunen. En dat ge schiedde te elfder ure. door Taco Slagter Vijftien maanden van politieke strijd, juridische haarkloverij en felle tegenstand van de orthodoxe godsdienstige partijen, ging aan de totstandkoming van de anti-racis- me-wet vooraf. Maar ook de wet die Israëli's nu verbiedt contacten te leggen met 'terreurorganisaties', ontmoette tijdens de voorberei dingsfase veel weerstand binnen en buiten het parlement. Door de vele ingediende en deels gehono reerde amendementen is grote twijfel ontstaan of de nieuwe wet ten in de praktijk ook zullen werken. De angel in de anti-racisme-wet - in eerste instantie bedoeld om de racistische en fascistoide Kach- partij van rabbijn Meir Kahane on deruit te halen - was voor de jood se fundamentalisten de in het ont werp gebruikte definitie van racis me. De orthodoxie vreesde dat be paalde bijbelcitaten en onderdelen van de halacha (joodse religieuze wetgeving) binnen het kader van de wet als racisme zouden kunnen worden uitgelegd. Zoals het onder scheid dat de Tora en andere reli gieuze geschriften maken tussen de joden en de goyiem (niet-joden). Uitzondering Om die reden had de parlemen taire wetscommissie een tekst in het wetsontwerp opgenomen die een uitzondering maakte voor der gelijke uitlatingen, mits die als doelstelling hadden het „unieke karakter van een geloof te bewa ren". Maar de socialisten en de linkse oppositie vonden dat veel te vaag omschreven en vreesden dat Kahane en diens straatvechters tussen de mazen van deze wet zou den doorglippen. De Arbeiderspar tij en het Likoed-blok echter voch ten bij de amendering van de wet om de gunst van de religieuze par tijen, die immers in alle coalities de chanterende factor vormen. Na vele schorsingen van het de bat in de Knesset kwam een nieu we formulering uit de onuitputte lijke koker van de wetscommissie te voorschijn. Daarin werd nader aangegeven dat alleen „citaten van heilige geschriften en rituelen ter oestendiging van een geloofsbele ving" van de wet zijn uitgezon derd, tenzij blijkt dat „discrimina tie de opzet is". De socialisten mor den, maar gingen ermee akkoord; de linkse oppositie stemde er te gen, omdat het niet ver genoeg ging en de ultra-orthodoxe partijen onthielden zich van stemming, om dat zij zich met deze aangepaste tekst toch beknot voelden in de ui ting van hun geloof. Een belangrijke toevoeging van het in eerdere stadia onttakelde wetsontwerp was, dat niet de pu- blikatie tot aanzetting van racisme, maar de intentie al voldoende is om tot strafvervolging over te gaan. De maximale sanctie werd bepaald op vijf jaar gevangenis straf. Vandaar dat Kahane dinsdag nacht nota bene voor het wetsont werp kon stemmen. Of deed hij dat ter provocatie? Wellicht was dat beide het geval. Of zoals het Knes- set-lid en voormalig minister van buitenlandse zaken Abba Eban (Arbeiderspartij) het uitdrukte: „Kahane gedroeg zich als een Ca sanova die voor het zevende gebod (gij zult niet echtbreken - red.) stemde". Stokpaardje Op de tweede, juist voor het zo merreces van het Israëlische parle ment, aangenomen wet - de anti- PLO-wet valt eveneens veel af te dingen. Het was een stokpaardje van de Likoed waar de Arbeiders partij zich om wille van een gunsti ger uit te vallen anti-racisme-wet schoorvoetend bij wilde neerleg gen. Maar hoe effectief is die wet en vormt zij geen obstakel voor het zaken doen in de schemer van Is- raëlisch-Arabische conflict? Hoewel journalisten op perscon ferenties en wetenschappers op congressen niet strafbaar zijn als zij daar 'toevallig' tegen een 'terro rist.' aanlopen, is deze wet in het bijzonder voor politici en naar een dialoog met de PLO strevende in dividuen en groeperingen een be letsel. Zij menen dat je alleen met je vijand over vrede kan praten. De concessie van de socialisten om zelfs ontmoetingen in het 'grijze vlak' van het politieke krachten veld in het Midden-Oosten te ver bieden is in feite een zwarte blad zijde in de geschiedenis van het on langs weer op gang gekomen vre desproces. Geharrewar Door het geharrewar rond de re ligieuze aspecten van de anti-racis me-wet en de daarin opgenomen concessies, is de scepsis bij de te genstemmers gegrond. Hoewel geen enkele wet waterdicht is en ruimte tot interpretatie open laat, bevatten de artikelen te grote hia ten om het racisme via het straf recht te bestrijden. Want het was rabbijn Kahane die met bijbelcita ten zijn toehoorders tot haat tegen de Arabieren aanzette en deze ra cist kan njet een beetje vernuft blij ven volhouden dat het voor hem de manier is om zijn geloofsopvattin gen 'te bestendigen'. TEL AVIV - De president van Is raël had de bevoegdheid gratie te verlenen aan drie hoge ambtena ren van de binnenlandse veilig heidsdienst (Sjin Bet) die ervan waren beschuldigd twee Palestijn se buskapers te hebben vermoord, twee jaar geleden. Dat bepaalde het Hooggerechtshof in Jeruzalem gistermiddag. Ook achtte het Hof niet nodig het al gelaste politie-on- derzoek naar de moordaffaire nog eens in het vonnis te bekrachtigen. Met veel spanning was naar de rechterlijke uitspraak uitgekeken. De presidentiële clementie - nog voordat tegen het drietal een offi ciële aanklacht was uitgebracht - veroorzaakte de afgelopen maan den veel politiek tumult. Rechts kundigen hadden de bevoegdheid van de president ernstig in twijfel getrokken. Hetgeen had geleid tot een kort geding tegen de staat door enkele linkse politici en andere be langhebbenden die meenden dat de zaak tot de bodem moest wor den uitgezocht. Het vonnis van het Hof was niet unaniem. Een van de opperrech ters, prof. Barak, stemde in de raadkamer tegen de voor president Chaim Herzog positief uitgevallen beslissing. Barak vond dat de wet weliswaar aan de kant van het staatshoofd staat, maar dat diens bevoegdheden een gevaar vormen voor de parlementaire democratie. Deze rechter had graag gezien dat in het vonnis een veroordeling van die verregaande bevoegdheden was opgenomen met een aanbeve ling de wet bij te stellen. Hoewel de 160 pagina's tellende uitspraak nog door juristen moet worden bestudeerd, is het duide lijk dat de regering Peres-Sjamir nu verder verschoond blijft van po litieke voetangels en klemmen in deze affaire.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7