Prij s ruwe olie weer vrij stabiel Opvolger ADM van de baan Kopieerzucht kost uitgevers veel geld Accijnsverhogingen gaan wel door Diefstal op bouwplaats kost jaarlijks miljoenen Proef snelle ldachtenafwikkeling reizigers Wijn uit handel uit angst voor explosies KOOLZAADOOGST VALT TEGEN Beperking dekking bij brand baart banken zorg Belastingvrij PAGINA 6 ECONOMIE DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1986 ROTTERDAM (ANP) - Op de Rotterdamse oliemarkt zijn de prijzen van ruwe olie en olieprodukten gisteren, een dag na de officiële bevestiging van het OPEC-akkoord over produktiebeperking, licht gedaald. Noordzee-olie (brent) noteerde aan het eind van de middag ongeveer 13,50 dollar per vat, nadat deze oliesoort dinsdag al 15,25 dollar had gedaan. De prijs van gasolie zakte met vijf dollar per ton en de benzine bleef stabiel. AMSTERDAM (ANP) - Per jaar wordt ruw geschat op bouwplaat- sen voor tweehonderd miljoen gul den gestolen en vernield. Dit valt op te maken uit een onderzoek van het Bureau Criminaliteitspreven tie. Volgens dit bureau zijn het vooral inbrekers die de bouwplaats 'bezoeken' om goedkoop aan ge reedschap te komen. Breekijzers, motorslijpers, sloophamers, beton- scharen, portofoons en mobilo foons zijn nog het meest geliefd on der degenen die 's nachts op bouw terreinen 'winkelen'. Aannemersverenigingen bezin nen zich voortdurend op mogelijk heden om de omvangrijke diefstal len en aanzienlijke vernielingen binnen de perken te houden, maar tot nu toe zonder veel resultaat. Volgens het onderzoeksbureau ontbreekt het de meeste bedrijven aan kennis en inzicht om hun bouwplaatsen afdoende te beveili gen. De meeste aannemers hebben re gelmatig te maken met diefstal en vernieling. Elektrische gereed schappen zijn het populairst onder dieven. Diefstal van bouwmateria len veroorzaakt veel minder scha de. Volgens het onderzoek betreft het hier kruimeldiefstal door parti culieren. Schade door vernieling gaat ongeveer gelijk op met de schade door diefstal, hoewel bij sommige grote bedrijven per jaar voor een half miljoen gulden in el kaar wordt getrapt. Ruim een derde van de aanne mers is niet verzekerd. De meeste verzekeringsmaatschappijen han teren een eigen risico tot 4.000 gul den per geval. Vaak loont het dan niet een diefstalschade te claimen. De aannemers verdenken vooral derden van diefstal. Sommigen verdenken ook wel werknemers van andere bedrijven die tegelij kertijd op de bouwplaats werken, maar de eigen bouwvakkers wor den niet verdacht. Het bureau merkt echter op dat de eigen werk nemers nog de meeste gelegenheid hebben om te stelen, vooral door dat er geen enkele interne controle De grote aannemingsbedrijven houden zich al enige jaren bezig met de vraag hoe diefstal en ver nieling te voorkomen. Sommige spuiten hun gereedschap en lichte machines in de kleuren van de on derneming, andere brengen nau welijks te verwijderen stickers aan, maar het helpt allemaal niet veel. Integendeel, de diefstal van ge reedschappen en kleine materialen neemt toe, aldus het secretariaat van de Nivag, de vereniging van grote bouwbedrijven. Volgens de Nivag is diefstalpre ventie een moeilijke zaak, omdat de kosten ervoor soms hoger zijn dan de schade die de diefstallen veroorzaken. Bovendien is dieven geen moeite te veel, want zelfs sta len kluizen waarin dure gereed schappen worden opgeborgen, blijken de volgende ochtend te zijn gekraakt. Een woordvoerder in Rotterdam olieprodukten (onder meer benzi- zei gisteren een sterkere techni- ne, diesel en lpg) de komende da- sche reactie te hebben verwacht, gen verder zullen stijgen nu de Uit het feit dat die uitgebleven is weliswaar nerveuze oliemarkt gis- leidt hij af dat het OPEC-akkoord teren weinig krimp heeft gegeven. van dinsdag goede kans v o_o_ ven. Wanneer de produktie-afspra- oli< ken, die nu door de OPEC-leden hebï de olie wereld een Naar in Den Haag verluidt zal slagen wordt gege- een eventuele forse stijging van de jzen niet direct tot gevolg dat de aangekondigde ac- belasting. leidt tot beperking van de aardgas- tegenvallers) verlaging van de al DEN HAAG (ANP) - Om de onze- aangekondigde accijnsverhogin- kerheid bij toeristen weg te nemen gen tot gevolg zal hebben. Binnen nu er grote problemen bij de Ge- het kabinet wordt vooralsnog veel schillencommissie Reizen zijn na eerder gedacht aan verlaging van een ruzie tussen de beide en enige het hoge btw-tarief of maatregelen commissieleden, de Consumenten- de sfeer van loon- en inkomsten- bond en de ANVR (Algemene Ne- reaus) heeft de Nederlandse reisor ganisator Hotelplan een eigen - snelle - consumentenklachtenaf- wikkeling in het leven geroepen. Een Hotelplan-woordvoerder heeft dit vandaag bevestigd. Reisleiders en -leidsters hebben zijn gemaakt, op een nieuwe bij- cijnsverhogingen voor olieproduk- eenkomst van de olieministers in ten en aardgas (voor benzine bij oktober wordt gecontinueerd dan voorbeeld negen cent per liter per acht deze zegsman een gemiddelde 1 november) lager zullen uitvallen. Over die accijnsaanpassingen zal i het kabinet eind augustus nog derlandse Vereniging Van Reisbu- van Hotelplan vergaande bevoegd heden en richtlijnen gekregen die het mogelijk maken de gedupeer de toerist onmiddellijk ter plaatse een schadevergoeding toe te ken nen. Ook wil Hotelplan af van de langdurige schriftelijke afwikke ling van klachten. Deze reisorgani sator gaat voortaan via de telefoon in contact treden met de reisagent om de schadeclaim aan deze voor te leggen. Een reisagent, die veel beter op de hoogte is van de aange boden reis en de cliënt ook kent, kan direct beoordelen of het be drag van de schadevergoeding juist is, aldus de Hotelplan-woord- voerder. prijs van twintig dollar of meer voor een vat ruwe olie in november tot de mogelijkheden, vooral als wel worden gesproken, aldus Europa en de Verenigde Staten zegsman in Den Haag, maar voor- hun wintervoorraden moeten aan- alsnog mag niet worden verwacht vullen. dat een sterk gestegen olieprijs (die In Rotterdam wordt er rekening immers via de koppeling van de mee gehouden dat de prijzen van aardgasprijs met die van stookolie DEN HAAG (ANP) - De firma Sie- produced by les Grands Chais de brand bv m Kampen heeft beslo- France staat. De firma noemt de ten een uit Frankrijk geïmporteer- drank (met een alcoholpromillage de partij lichte Franse wijn uit de 3,5) handel te nemen na klachten over drank en wijn i combinatie 1 fris- geëxplodeerde flessen. Het gaat volgens de firma zend flessen, waarvan zich schijnlijk nog een restant bij de Volgens Siebrand BV hebben de paar dui- geëxplodeerde flessen geen per soonlijk letsel veroorzaakt. Wel is wat materiële schade aange- winkelier of bij de consument be- richt, die wordt vergoed. De vindt. Dat heeft Siebrand bv gister- keiiers, voor het merendeel super avond meegedeeld Het besluit de flessen uit de koop te nemen is genomen in c leg met de Keuringsdienst van ren. Daar waren ook diverse mei- markten, zijn inmiddels op de hoogte gebracht. Ze hebben het verzoek gekregen de betreffende flessen ter plaatse te vernietigen. Hoeveel klachten er precies zijn dingen van exploderende flessen binnengekomen is niét bekend, van de betreffende wijn binnenge- Siebrand BV zelf kreeg er naar zijn komen. De flessen bevatten het zeggen vorige week drie binnen, produkt French Kico Cooler in de De Franse leverancier blijkt vol smaken Passion, Kiwi en Beny, gens Siebrand BV de partij wijn hebben een dop met de aanduiding onvoldoende te hebben gepasteu- wacht R 138, terwijl op het etiket 700 ml riseerd komt geheel ten laste van de schatkist. AMSTERDAM (ANP) - Alle hoop dat de scheepsreparatiewerf Am sterdam (SAM) als opvolger van de failliete ADM-werf binnenkort zou kunnen gaan beginnen is gisteren de bodem in geslagen. De aandeel houders (gemeente Amsterdam, provincie Noord-Holland, Rijk en enkele particulieren) zien onvol doende perspectief voor SAM. Dat heeft een woordvoerder van de ge meente Amsterdam gisteravond na afloop van en namens de aandeel houdersvergadering meegedeeld. Als gevolg van de ongunstige re sultaten van de scheepvaartonder- Kort Zakelijk Amrobank De nettowinst van de Amrobank is in de eerste zes maanden van dit jaar ten opzichte van dezelfde pe riode van 1985 gestegen met 39 mil joen gulden of 28 procent tot 181 miljoen gulden. De bank hand haaft de verwachting dat de winst per aandeel over heel 1986 tenmin ste gelijk zal blijven aan die van 1985. Vergeleken met de situatie van eind juni vorig jaar is het kapi taal gestegen met 27,4 procent. nemingen en de gedaalde koersen van zowel de Amerikaanse dollar als het Britse pond zijn de vooruit zichten voor de scheepsreparatie werf Amsterdam in het afgelopen half jaar zodanig verslechterd dat de pogingen tot het starten van die werf maar beter beëindigd kunnen worden, aldus de aandeelhouders vergadering. De vergadering heeft daartoe gisteren besloten. Nog enkele dagen geleden liet woordvoerder Kasteel van de SAM zich gunstig uit over de mogelijk heden voor de scheepsreparatie werf. "De problemen zijn vrijwel opgelost als woensdag blijkt dat het Engelse managementbureau Appledore mee blijft doen", aldus Kasteel enkele dagen geleden. Op de vraag of Appledore (die ook het management zou voeren) heeft af gezien van deelneming met risico dragend kapitaal, waar al eerder sprake van is geweest, antwoordde de woordvoerder van de gemeente dat deze conclusie voor de hand ligt. In totaal was er minder dan de aanvankelijk geraamde 18 miljoen gulden nodig voor het op gang brengen van de werf. Het ministe rie van economische zaken zou drie miljoen gulden voor zijn reke ning nemen en de gemeente Am sterdam en de provincie Noord- Holland ieder anderhalf miljoen. Ook zouden enkele particuliere aandeelhouders hun bijdrage leve ren. Er ontbraken echter nog enke le miljoenen om van start te kun nen gaan. Er zouden in eerste in stantie tussen de honderd en twee honderd werknemers aan de slag kunnen. Philips DEN HAAG (ANP) - Een dreigen- de verdere vermindering van de dekking door de verzekerings maatschappijen bij brand in leeg staand onroerend goed heeft geleid tot ongerustheid bij de hypotiieek- banken. In het jaarverslag van de Nederlandse Vereniging van Hy potheekbanken wordt zelfs het dreigement geuit, dat Nederlandse financiers zich tot buitenlandse verzekeraars zullen wenden. Zover lijkt de Vereniging van Brandassu radeuren het echter niet te willen laten komen. In september praten beide partijen in de Raad voor On roerende Zaken (ROZ) over deze kwestie. Het stichten van branden om verzekeringsgelden te innen nam in ons land dermate grote vormen aan, dat de verzekeringsmaat schappijen enige jaren geleden er na onderling overleg in grote geta- le toe ovërgingen de dekking te be perken. In nieuwe polissen werd opgenomen, dat voortaan na brand in leegstaand onroerend goed al leen de herbouwwaarde vergoed zal worden, indien daadwerkelijk tot herbouw wordt overgegaan. Zonder herbouw wordt de (lagere) verkoopwaarde vergoed. Vorig jaar gaf de Vereniging van Brandassuradeuren de leden het schriftelijke advies over te gaan tot een verdere „verfijning" van de be perkte dekking. Zo zou - ongeacht of tot herbouw wordt overgegaan - ook slechts de verkoopwaarde uit gekeerd worden, indien het betref fende pand op de nominatie staat afgebroken of onteigend te worden of als het onbewoonbaar of on bruikbaar is verklaard. Ook als het pand ten tijde van de brand te koop werd aangeboden of ge kraakt was zou slechts de verkoop waarde uitgekeerd moeten wor den. De hypotheekbanken vrezen dat door deze maatregelen de eigena ren van de betreffende panden vaak niet in staat zullen zijn aan hun verplichtingen jegens de ban ken te voldoen, terwijl ook ge meenten die zich vaak garant stel len bij hypotheken erdoor bena deeld zouden kunnen worden. Stormloop van stewardessen die dialect beheersen GRONINGEN (ANP) - Bij Gro ningen Airport Eelde en bij de directeur van de jonge lucht vaartmaatschappij Air Classic, J. Fiolet te Amsterdam, zijn de afgelopen dagen honderden te lefoontjes binnengekomen van mensen die willen solliciteren naar de baan van steward of stewardess. Fiolet had eerder deze week laten weten op zoek te zijn naar twaalf tot vijftien stewards of stewardessen, die in voorkomende ^vallen FYies, Gronings of Drents kunnen verstaan en spreken. Vanaf maandag 27 oktober gaat Air Classic een dagelijkse retourvlucht onderhouden tus sen Groningen Airport Eelde en het Londense vliegveld Gat- wick. Air Classic mikt vooral op passagiers uit de drie noor delijke provincies. „De telefoon heeft geen mo ment stil gestaan, 's Morgens om acht uur kwamen de eerste gesprekken al binnen. Dat heeft tot 's avonds voortge duurd. Van vliegveld Eelde heb ik te horen gekregen, dat er de afgelopen twee dagen ettelijke honderden telefoontjes zijn ge weest", aldus Fiolet gisteren. „De meesten waren vrouwen, maar toch waren er ook enkele tientallen mannen die wilden solliciteren. Philips en de Amerikaanse Con trol Data gaan definitief een nieu we gezamenlijke onderneming vormen, LMS, die produkten maakt voor het vastleggen van computergegevens op optische schrijven en magneetband. Philips neemt voor 51 procent deel in het bedrijf, dat zijn hoofdkantoor zal hebben Colorado Springs. LMS gaat ruim 850 medewerkers tellen in de vestigingen in Colorado Springs en Valley Forge (Pennsyl vania) en 150 in Nederland en En geland. Veluco Er zijn weer gesprekken op gang gekomen tussen de bewindvoer ders van Veluco Geldermalsen en de directie van het moederbedrijf Hak over de overname van de bijna failliete conservenfabriek door ge gadigde Oerlemans. Volgens be windvoerder mr. C. Klomp van Ve luco wordt een "alles of niets-po- ging" gedaan om tot een voor alle partijen bevredigende oplossing te komen. Gehoopt wordt dat dit nog deze week tot resultaat zal leiden. Kort geding tegen Erasmusuniversiteit ROTTERDAM (ANP) - De weten schappelijke uitgevers in ons land derven jaarlijks miljoenen guldens aan inkomsten door de "ongebrei delde kopieerzucht" van de univer siteiten, waarbij de Erasmusuni versiteit in Rotterdam de "grootste overtreder van de auteurswet is". Aldus gisteren de advocate mr. E.A. Mout-Bouwman in het kort geding voor de Rotterdamse recht bank van vijf wetenschappelijke uitgeverijen tegen de Erasmusuni versiteit. De vijf eisten dat de universiteit - als eerste over deze kwestie gedag vaard omdat zij als grootste boos doener wordt beschouwd - de ver spreiding van illegaal uit hun boe ken en tijdschriften samengestelde compilatiewerken onmiddellijk staakt op straffe van lüu.uuu gul den boete per overtreding. Volgens mevrouw Mout heeft de universi teit de auteurswet bij de samen stelling van de compilatiewerken, ook wel readers genoemd, "grof overtreden". Niet alleen worden korte delen overgenomen zonder dat daarvoor de voorgeschreven billijke vergoeding achteraf wordt betaald, maar ook zijn volgens haar grote stukken uit boeken geko pieerd zonder dat daarvoor de vooraf vereiste toestemming werd De uitgeverijen, Samsom in Al phen aan den Rijn en vier bv's van het uitgeversconcern Kluwer in Deventer, hebben volgens Mout het grootste belang bij een gerech telijke beslissing omdat het nieu- Kwe schooljaar voor de deur staat. Daardoor zou een toeneming van de verkoop van compilatiewerken te verwachten zijn. De raadsman van de Erasmusu niversiteit, mr. E.J. Dommering, stelde echter dat van spoedeisend belang geen sprake is aangezien de gezamenlijke uitgevers verenigd in de Koninklijke Nederlandse Uitge vers Bond (KNUB) bij de recht bank in Amsterdam een bodem procedure zijn begonnen tegen de universiteiten inzake de auteurs- wetkwestie. Hij betoogde voorts dat de au teurswet op het gebied van de rea ders niet erg duidelijk is. Hij wees er ook op dat de financiële vergoe ding die de universiteiten eerder dit jaar hebben voorgesteld aan de uitgeverijen voor gebruik van hun Hypotheekrente 7 augustus 1986 Rentepercentages met/zonder gemeentegarantie K- Annuïteiten ABN Amrobank Bouwfonds Rabobank Roparco ABN Dir./NCB Grenswisselk. Lds. Spaarb. Amrobank Centr. Volksb. Postbank ABN DirTNCB NMB ABN Amrobank Bouwfonds Centr. Beheer Centrale Centr. Volksb. Dir/NCB Grensw.kiCDK Lds. Spaarb. NMB Postbank Rabob. Leiden WestLUtr. st. ABN Amrobank NMB Postbank Westl.Utr/stand. ABN ABN Bouwfonds Centr. beh. Centr. beh. Centrale Conc.80/20% NatN.(optie) nieuwbouw W.Utr. stand. W.Utr. stand. Bouwfonds Lds. Spaarb. Rabobank WesÜ. Utr. M/A M/A M/A M/A KW/A M/A M/A M/A M/A M/A M/V M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/V M/A M/A M/A M/A M/V M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/V M/V M/A M/A M/A M/V 5 jr 5/10 jr 5/10 jr 10 jr 5/10 jr 15/20 jr 5/10 jr 10 jr 10 jr 10 jr 10 jr 15 jr renter, ideaalr. stabiel 7,34 7,2 7,55 7,08 6,9 7,08 6,85 6,7 7,07 6,90 6,6 7,12 6,69 6,6 6,91 7,39 7,2 7,61 7,12 7,0 7,34 7,39 7,2 7,61 7,61 7,4 7,82 7,61 7,4 7,82 7,49 7,2 7,71 7,44 7,2 7,44 7,44 7.1 7,44 7,23 7,1 7,44 7,34 7,2 7,55 7,34 7,2 7,55 7,44 7,3 7,66 7,61 7,4 7,82 7,34 7,2 7,55 7,44 7,3 7,66 7,55 7,2 7,77 7,55 7,4 7,77 6,96 6,9 7,18 8,21 7,8 8,43 Levenhypotheken (met verplichte afsluiting levensverzekering) Aegon Aegon M/A M/A 5/10 jr 15/20 jr 7.0 7,3 7,23 7,55 7,0 7,3 7,23 7,55 Centr. Beheer Centr. Beheer M/A M/A 5/10 jr 15/20 jr z 7,0 7,3 7,23 7,55 7,0 7,3 7,23 7,55 Centrale M/A 5/10 jr - 6,8 7,02 6,8 7,02 Concordia M/A 10 jr 0,5 6,7 6,95 6,9 7,16 NVL-maatsch. NVL-maatsch. M/A M/A 5/10 jr 15/20 jr T 7,0 7,3 7,23 7,55 7,0 7,3 7,23 7,55 Nat Ned. Nat Ned. M/A M/A 5/10 jr 15/20 jr I 7,0 7,3 7,23 7,55 7,0 7,3 7,23 7,55 Ondanks aanhoudende geruchten over mogelijke rentedalingen bleef het rente-over zicht ongewijzigd. Copyright "Vereniging Eigen Huis" te Amersfoort werk, als te laag is afgewezen. Maar het overleg hierover is hervat. Het kort geding noemde hij "een door kruising van de overlegsituatie". Dommering stelde tevens dat de eisen in het kort geding schade aan het onderwijs kunnen toebrengen. Op vragen van vice-president C. Boot erkende Dommering dat de Erasmusuniversiteit in tenminste één geval (het boek Belastingrecht van uitgeverij Gouda Quint) wel erg veel pagina's (259) had overge nomen, tenzij daar alsnog voor wordt betaald. Boot kondigde vervolgens aan dat hij alleen hierover uitspraak zal doen en de zaak voor wat betreft de andere in het geding zijnde werken zal aanhouden. Uitspraak vrijdag 15 augustus. BRUSSEL (Rtr.) - De consument wordt in de belastingvrije winkels op de Europese luchthavens vaak ten onrechte de indruk gegeven koopjes te kunnen halen. In een aantal gevallen is het voordeliger bepaalde produkten in normale winkels te kopen, zo blijkt uit een gisteren gepubliceerd onderzoek van het samenwerkingsverband van Europese consumentenorgani saties (BEUC). De BEUC noemt in het onder zoek een aantal voorbeelden. Zo kost een literfles Schotse whisky van het merk Chivas Regal op de Parijse luchthavens 141 frank (48,90 gulden), terwijl een fles van 75 centiliter in de supermarkt te koop is voor 99,50 frank (34,50 gul den), wat neerkomt op 45,90 gul den per liter. Op het vliegveld van Lissabon is parfum van het merk Chanel No 5 zeven procent duur der dan in de stad, en op de lucht haven Heathrow moet voor films twee procent meer worden betaald dan in het centrum van Londen. De BEUC vraagt de Europese Commissie na te gaan of bepaalde belastingvrije winkels misbruik maken van hun monopoliepositie. Beursoverzicht AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdam se effectenbeurs begint de laatste da gen in de ban te komen van halfjaarcij fers. Werden gisteren de cijfers van Ak- zo niet in dank afgenomen, vandaag was het de beurt aan Koninklijke Olie, die flink magere halfjaarresultaten liet zien als gevolg van de olieprijsda lingen. De koers liep erdoor achteruit al bleef de reactie beperkt. Opvallend was in een gedeelde markt de goede stemming voor Philips, HBG en Amev. Koninklijke Olie ging onmmiddel- lijk na de publicatie van de cijfers f2,30 terug naar f 189,20. Op dit niveau bestond echter weerstand, want tegen het middaguur was het verlies geslon ken tot f0,90 op f 190,60. Bij Akzo werkte het bericht van woensdag nog na en op f 159,40 werd een nieuw ver lies geleden van fl,80. Unilever ver loor f 2 op f 496 en KLM in weerwil van een hoogere beladingsgraad in juli f0,40 toot f44,70. Uitzondering onder de internationals was Philips, waar voor fl meer werd neergeteld op f48,50. Het elektronicaconcern komt volgende week woensdag met de half jaarcijfers. Amrobank reageerde nauwelijks op de halfjaarcijfers en op f 111 raakte het fonds f 0,60 kwijt. NMB zakte f2 tot f208. ABN echter was f3,50 beter op

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 6