actief in vriie lijd Leiden op 40.000 woningen ZOMERMENU Medewerkers tekort bij telefonische Hulpdienst DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1986 LEIDEN De bouw van de Merenwijk betekende in de jaren zeventig Mijlpaal in de volkshuisvesting wordt officieel gevierd LEIDEN - De gemeente Leiden telt sinds het eerste kwartaal van dit jaar 40.000 woningen. Een feit dat het gemeentebestuur niet onge merkt voorbij wil laten gaan. Voor het eind deze maand staat een aantal fes tiviteiten op het programma om de mijlpaal in de Leidse volkshuisvesting te geden ken. "De 40.000ste woning kwam er gens in februari van dit jaar gereed. Precies kunnen we dat niet we ten", vertelt N. Kroon, chef van de gemeentelijke afdeling volkshuis vesting. "Er worden dagelijks soms tientallen woningen tegelijk opgeleverd, dus we kunnen nooit zeggen 'deze is het'. We hebben ge woon één van de gereed gekomen woningen in februari tot 40.000ste gebombardeerd". Het is de woning geworden van de familie Singeling aan de Sion- steeg in de wijk De Camp (achter de Haarlemmerstraat). Het pand heeft niet alleen op papier het stempel van '40.000ste woning' op gedrukt gekregen, ook de zijgevel van de woning zal straks worden gemarkeerd met een kunstwerk om voor het nageslacht in herinne ring te houden dat in 1986 de 40.000-grens van het Leidse wo ningbestand werd gepasseerd. Tentoonstelling Rond de oplevering van de 40.000ste woning is een aantal fes tiviteiten georganiseerd. Op 26 au gustus zal een tentoonstelling wor den geopend over de geschiedenis van de Leidse volkshuisvesting, het genoemde kunstwerk wordt of ficieel onthuld en er verschijnt een jubileumuitgave van het gemeen telijke informatieblad Stadswerk. Daarnaast zal nog een prijsvraag onder architecten worden gehou den voor het ontwikkelen van een woningbouwplan op een nog na der te bepalen plek in de stad. De tentoonstelling die wordt ge houden in de openbare bibliotheek aan de Nieuwstraat, heeft de naam 'Van hof tot Stevenshof meegekre gen. Zij geeft een beeld van de ont wikkelingen in de Leidse volks huisvesting van 1850 tot heden. Mijlpalen in die bijna anderhalve eeuw zijn de oplevering van het eerste woningwetbouwcomplex aan de Oranjeboomstraat, de diver se stadsuitbreidingen en natuurlijk de oplevering van de 40.000ste wo ning. W oningaantallen Uit een grafiek die voor de ten toonstelling is gemaakt, blijkt dat het aantal woningen in Leiden vooral de laatste decennia snel is gegroeid. Rond 1900 telde Leiden nog geen 10.000 woningen. Het aantal woningen begon pas snel te stijgen na de Tweede Wereldoor log. In 1950 stond de barometer op bijna 20.000 woningen. Tien jaar la ter, in 1960, was dit aantal met bij na de helft gegroeid tot ruim 24.000 woningen. In 1970 was het aantal inwoners van Leiden de 100.000 gepasseerd en het aantal woningen gestegen tot ruim 29.000. Vanaf dat moment kwam de groei er pas echt goed in. De Merenwijk werd volgebouwd en het aantal woningen steeg tot ruim 36.000 in 1980. Zes jaar later, in 1986, is de bebouwing van de Stevenshofpolder in volle gang en wyst de volkshuisvestingsbarome ter het aantal van 40.000 aan. Woningbezetting Een ander opvallend cijfer uit de geschiedenis van de Leidse volks huisvesting is dat de woningbezet ting in de periode van 1900 tot he den is gedaald van (gemiddeld) 5,5 personen per woning tot 2,6 perso nen. Verwacht wordt dat de wo ningbezetting de komende jaren nog zal blijven dalen tot het lande lijk gemiddelde van 2,4. "De ge meente Leiden bouwt dus nauwe lijks meer voor de bevolkingsgroei maar voor de 'verdunning' van de woningbezetting", stelt Kroon vast. Nog een opvallende cijferreeks ADVERTENTIE Consommé de champignon Ragout d'Hommard Sorbet de Poires Entrecöte de veau au sauce miel et Marsala it Fruits gratinés Prijs: 61,25 Rapenburg 97. Leiden Tel 071-122176 (Reserveren gewenst; LEIDEN - De honderd alumi nium fietsklemmen die eind vo rige week bij de rugbyvereniging DIOK aan de Smaragdlaan wa ren gestolen en waarvan aangifte bij de politie was gedaan, zijn te recht. De gemeentelijke directie sport en recreatie, sinds kort de buurman van rugbyclub, had ze even geleend voor een ander sportevenement in Leiden. Di recteur Jan Duivesteijn: "De be zoekers van de open Leidse ten niskampioenschappen bij de Gemeentelijke dienststeelt9 fietsklemmen tennisckub Roomburg moesten ook hun fietsen kwijt kunnen. Dat doen we wel vaker, fiets klemmen verplaatsen". Geruststellend meldt hij ver volgens dat de 'gestolen' fiets klemmen weer bij DIOK staan. Ook de vraag waarom DIOK hiervan niet de op hoogte was, beantwoordt hij snel: "Een be stuurslid van DIOK is hier ko men vragen of wij iets van de fietsklemmen wisten. De admi nistratie was dit keer niet van 'onze diefstal' op de hoogte. Hou het maar op een misverstand dat alleen tijdens de vakantieperiode kan ontstaan". Brinkman opent derde Uitmarkt LEIDEN - De derde Leidse Uit markt, zaterdag 13 september, wordt om half elf 's ochtends ge opend door minister Brinkman. Het evenement in de Pieterskerk biedt de bezoeker een overzicht wat er in Leiden leeft op het gebied van kunst en cultuur. Verspreid over vier podia is er deze dag het optreden te zien van koren, orkesten, theatergroepen, balletgezelschappen, volksdans groepen, kindertheater, circus, acrobatiek, cabaret, majorettes en operette. Deze groepen presente ren zich ook in marktkramen in het kerkgebouw, evenals organisaties op het gebied van educatie, foto grafie, filatelie, esperanto, archeo logie en geschiedenis. Voor de kin deren is er in de Pieterskerk naast kinder- en poppentheater een speelplaats waar ze creatief bezig kunnen zijn. Minister Brinkman opent de Uit markt om half elf. Aan het einde van de middag wordt er een dis cussie tussen schrijvers gehouden, <r Minister Brinkman georganiseerd door sociëteit De Burcht. De Uitmarkt, die om mid dernacht eindigt, wordt afgesloten met een optreden van de Dutch Swing College Band. Opvang Idnderen buiten school LEIDEN - De buitenschoolse opvang in 'De Kever' voor kinderen van vier tot en met acht jaar begint aanstaande maandag. De Kever is geves tigd in buurthuis Inde Vroolijcke Arke aan de Pieterskerkchoorsteeg. Kinderen kunnen er na schooltijd tot zes uur terecht, als ze in de binnen stad wonen of op de Haanstra- of Lucas van Leydenschool zitten. Voor informatie: tel. 123271. Feestelijke opening school LEIDEN - De tijdelijke openbare basisschool voor de Raadsheren- buurt, de Vogelwijk en het Boer- haavekwartier wordt zaterdag offi cieel geopend. In het gebouw van de Mytylschool aan de Blauwe Vo- gelweg wordt een gecombineerde klas voor vier-, vijf- en zesjarigen gevestigd, formeel als dependance van de Lorentzschool. Het is de bedoeling in augustus 1987 een complete basisschool in deze omgeving te openen. Ouders uit de' drie wijken hebben zich daarvoor ingezet en voldoende handtekeningen opgehaald. Voor de dichstbijzijnde basisschool moesten de kinderen tot nu toe uit wijken naar Oegstgeest, voorzover daar plaatsen vrij waren of naar nog verder gelegen scholen. Om half elf vertrekt er zaterdag een feestelijke optocht naar de My tylschool. De deelnemers daaraan verzamelen zich om kwart over tien bij het hertenkamp van de Leidse Hout. Om elf uur begint de bijeenkomst in de Mytylschool. Dolman spreekt over 'Elite Vere' LEIDEN - Tweede-Kamervoorzit ter Dr. Dolman spreekt maandag 1 september bij de opening van het academisch jaar 1986-1987 aan de Leidse universiteit een rede uit met als titel 'Elite Vere'. Vervol gens spreekt mr. K. J. Cath, voorzit ter van het college van bestuur over 'duidelijkheid, een stille kracht'. De bijeenkomst wordt ge houden in de Pieterskerk. LEIDEN - De Telefonische Hulp dienst voor Leiden en omgeving kampt met een tekort aan vrijwilli gers. Door het vertrek van een aan tal medewerkers is het team zoda nig geslonken, dat het doel, 24 uur per etmaal bereikbaar te zijn, bijna niet meer kan worden gehaald. De THD streeft naar een team van ze ventig vrijwilligers. De organisatie bestaat in Leiden al meer dan zestien jaar. Mensen met vragen en problemen kunnen er telefonisch mee in contact tre den. De dienst wijst op de "unieke plaats" die zij tussen alle hulpver lenende instarities in Leiden en de regio inneemt. "Vaak kunnen men sen met vragen en problemen niet meer bij elkaar terecht. Sommigen ondervinden beperkingen in het contact met professionele hulpver leners". Een onderdeel van het werk is de kinder- en jongerentelefoon, die op een beperkt aantal uur per dag be reikbaar is. De dienst zoekt nieuwe vrijwilli gers (vooral mannen) die zich voor het THD-werk en eventueel ook voor de kinder- en jongerentele foon kunnen inzetten. Nieuwe me dewerkers volgen een training en van hen wordt verwacht dat zij in groepsverband over hun ervarin gen willen praten. Uitgangpunt is ook dat zij zich voor ten minste twee jaar aan de THD verbinden. Geïnteresseerden kunnen zich aanmelden via postbus 495, 2300 AL Leiden. De hoekwoning links aan de Sionsteeg in de Camp is tot 40.000ste Leidse woning aangewezen. Op de zijgevel zal een kunstwerk worden aangebracht, ter herinnering aan dit gegeven. (foto Holvast) vormt de groei van de bevolking van de Leidse binnenstad. De doel stelling van het gemeentebestuur om de leegloop van de binnenstad te stuiten en het inwonertal, door de bebouwing van gaten in de stad, te laten stijgen, is de afgelopen ja ren bewaarheid geworden. Stadswandeling De tentoonstelling over de Leid se volkshuisvesting wordt op 26 augustus geopend na een officiële bijeenkomst in de Burchtzalen. Daar zal onder anderen wethouder Tesselaar van volkshuisvesting tal van genodigden uit de bouwwe reld toespreken. Na het officiële gedeelte wordt een wandeling ge maakt langs een aantal stadsver nieuwingsprojecten. Deze wande ling zal eindigen in de wijk De Camp, waar in de Sionsteeg het kunstwerk wordt onthuld dat ter gelegenheid van de oplevering van de 40.000ste woning is gemaakt door de Leidse kunstenares J. Ra- velli. De jubileumfestiviteiten worden op 26 augustus besloten met een 'feestje' op het Vrouwenkerkplein in De Camp. Daar zal samen met de buurtbewoners een hapje en een drankje worden gebruikt om de oplevering van de 40.000ste wo ning te i Imagoverbetering "Het is een mooie gelegenheid om Leiden weer eens een beetje positief in de publiciteit te laten komen", noemt het hoofd van de directie volkshuisvesting van de gemeente, D. Schilder, één van de redenen van de jubileumviering. "De Leidenaren zelf weten wel dat er de afgelopen jaren veel verbe terd is in de stad. Maar buiten deze gemeente bestaat nog wel de in druk dat Leiden een oude verpau perde stad is. Van dat imago moe ten we eens een keer afkomen". Schilder rekent er op dat de mijl paal in de Leidse volkshuisvesting landelijk wat publiciteit, en dus imagoverbetering, zal opleveren. "Het is niet onze eerste doelstelling geweest. De oplevering van de 40.000ste woning is op zichzelf al een feit om even bij stil te staan. Het betekent natuurlijk niet dat we de komende jaren op onze lauwe ren zullen rusten. 40.000 is mooi, maar 50.000 woningen is natuurlijk nog veel mooier". Duincursus Het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie afdeling Lei den organiseert een duincursus. Ter introductie daarvan wordt woensdag 10 september in de col legezaal zoölogie aan de Kaiser- 8traat 63 een filmavond gehou den. Jan van der Ende zal dan om kwart voor acht zijn film 'De vier duindagen' vertonen. De cursus omvat acht avonden en ze ven excursies. Aan de orde ko men het ontstaan van de duinen, de bewoningsgeschiedenis, de planten, vogels, vossen, konijnen, insekten en de aantasting van het natuurlijk milieu. De cursus avonden zijn op woensdag en de excursies op zaterdagochtend. De cursus duurt tot half november. Voor inlichtingen: tel. 071-174175 (van zes tot zeven 's avonds, niet in de periode 20 augustus-7 sep- Volksdansen Bij de Leidse Balletschool (Ou de Vest 33e) worden voor het eerst cursussen folkloredansen voor kinderen van negen jaar en ou der gehouden. Danspedagoge Yvonne Knijnenburg verzorgt de lessen. Dat gebeurt op de woens dagmiddag, van drie tot vier uur, met ingang van 3 september. Voor meer inlichtingen: Yvonne Knijnenburg, tel. 071-215650 of Schaatsen IJssportvereniging Leiden be gint in oktober met schaatstrai- ning voor de jeugd van 8 tot 14 jaar. Op de training, in de Leidse ijshal aan de Vondellaan, wordt de beginnende schaatser de tech niek van het schaatsen geleerd. Ook is er een trainingsgroep voor kinderen met wat meer ervaring. De droogtraining begint al vol gende week en zal elke dinsdag avond van kwart over zes tot kwart over zeven worden gehou den op het terrein van wielerver eniging Swift op recreatiepark De Bult aan de Roomburgerweg. Ook voor volwassenen zijn er bij de vereniging schaatstrainingen, zowel voor beginners als voor gevorderden. Voor inlichtingen: Letty Ruhaak, tel. 071-895035. LEIDEN - Overleden: J.B. Neute boom (1904) vrl. geh. gew. met I. van der Reijden, J.J. van der Harst (1942) man, J.F. Dee (1914) man, A. Kluts (1907) man, D. Smit (1911) man, M. van Laar (1916) vrl. geh. gew. met W. Lafeber, E.J. Fasseur (1922) vrl. geh. gew. met J. Stokkel, C. Rijsbergen (1913) man, J.M. van Dam (1917) vrl. geh. gew. met J. Verschuren, M. Hendrix (1930) vrl. geh. gew. met T. Kuijvenhoven, L. de Klerk (1910) man, M.J. Rietmeüer (1908) vrl. geh. gew. met J.W. van Abswoude, C. van Beelen (1905) man, E. Terwijn (1916) vrl. echtgen. van J. Min, A.C. Polane (1925) man, C. de Wolf (1935) man, M. Voorbü (1920) vrl., J. van Strater (1909) man, W.A.K.H. Boere (1926) man, A.W.C. van Dongen (1894) man. LEIDEN - Geboren: Daniëlla Maria dv C.J. Duivenvoorde en L.G. Longdon; Robert Ronald zv R.E.A. de Jong en F. de Jong. Mustapha zv A. Zaanani en F. Hadra; Fleur dv G. ten Hoeve en C.G. van den Berg; Martina Johanna dv J. Schaap en J. Plug; Henri Jacques Marie zv H.A.M. Pierrot en E.J. Heijmans; Sharonne Elisabeth Christina dv M.T.C. Opstal en A.C.A. Homan; Rutger zv R. de Ligny en S. Honsbeek; Pieter Jan zv K Verhoeff en A.C. Begthel; Irene Su sanna Christina dv J. Guicherit en B.M. Wojtkowska; Daan Pieter Jan zv. R.P.J. Annegarn en L.H.H. Weijdom; Martina Roberta Anna dv R. Vlasveld en M.W.H. Geerlings; Jochem zv F.J. Verhaegen en H.C.J. Devilee; Johan zv A.C.M. van den Berg en E.A.M.F. van der Ploeg; Ricar- do zv J.H. van Tilburg en C. Siebert; Giorgio zv J.F. Verhoek en S.J.P. Car- rieri; Marije Nadine dv P.J. van Amers foort en E.C.M. Dijkerman; Anouk dv P.T. Spaanderman en J. Kleijburg; Mi chael zv C.H. Lafeber en H.C. Fakkel; Huig zv R. van der Ploeg en H. van Bee len; Oscar Clemens Gerard zv D.A.C.M. Hammersteim en L. Middendorp; Freek zv A. Bronsvoort en M.A.M. van der Vloed; Nick zv P. de Mooij en P. Na- sveld; Elif dv R. Yagin en R. Gürel; Wil- helmina Trijntje dv J. Hoek en W. Guijt; Adnan zv M. Baran en M. Baran; Mar leen dv A. Zielman en G. Singer; Rutger Jacob zv F.W.M. van Straalen en J. Bos nia; Willem Jan Julius zv J.H.F. Falken- burg en C.M. Schwartz; Hasan zv S. Ki- zil; Tess Maria dv B.H.L. van Kesteren en Y.M. Semp; Maarten Johannes F. i der Zwart Hoek; Bromfietsster aangereden LEIDEN - Op het Kort Rapenburg is gistermiddag een 25-jarige Leid se op een bromfiets aangereden door een bestelauto, bestuurd door een 38-jarige Leidenaar. De bromfietsster reed in de mid- denbaan voor (brom)fietsers en wilde linksaf de Breestraat indraai en, toen zij rechts werd gepasseerd door de bestelauto die het Noord- einde wilde ingaan. Daarop begon zij te slingeren en kwam ten val. Met letsel aan de elleboog is zij naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Een 19-jarige automobiliste uit Amsterdam die gistermiddag om streeks zes uur vanaf de Korevaar- straat de Steenschuur wilde op draaien, zag een 10-jarige fietser uit Leiden over het hoofd. De jongen wilde rechtdoor gaan, maar hem werd de pas afgesneden door de automobiliste. De fietser kwam ten val en klaagde over pijn in de borst. Hij is voor onderzoek naar het Academisch Ziekenhuis over gebracht. Lezers Schrijven Brandbom Wil degene die in de nacht van za terdag 2 op zondag 3 augustus een fles, gevuld met benzine, door een ruit van de ABN-bank aan de Lan- gebrug gooide, zich er rekenschap van geven dat pal erboven een ge zin met een dochter van 17 maan den lag te slapen! Het is ons geluk geweest dat de benzine niet is ontbrand en de schade dus beperkt bleef. Ik weet natuurlijk niet welke 'ac tiegroep' achter dit soort aanslagen zit, al heb je natuurlijk wel zo je vermoedens. Wat de beweegrede nen van jullie ook mogen zijn om dit soort acties uit te voeren, je kunt natuurlijk nooit en te nimmer onschuldigen - onder wie een kind van nog geen 1 Vfc jaar - daarvan de dupe laten worden. Hopelijk hebben jullie nog een greintje fatsoen en blijven wij voortaan van dit soort 'acties' ver schoond! Trudy Burgers Langebrug 12a Leiden

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3