LEIDSCH DAGBLAD Oliehandel: beperk accijns SCHAAK EENS EEN LOPER EN UW KRANT VALT OP DE MAT... Bouterse: beschamend optreden van militairen Betoging in Baskenland: 30 gewonden Meisje (7) nog steeds spoorloos Benzineprijs zal komende week snel stijgen VOORDELIG NIEUWE AUTO HUREN? BEL 071-310001 MuttiRent Stichting voor overwinteraars in Spanje Staat stelt Fasson aansprakelijk voor vervuilen Goudsberg DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38081 VITORIA (AP) - In de Spaans-Bas- kische stad Vitoria zijn vannacht bij een uit de hand gelopen demon stratie van enkele duizenden beto gers zeker tien politieagenten en 20 demonstranten gewond geraakt. Vanuit de menigte werden Molo tovcocktails en stenen gegooid, waarbij aanzienlijke materiële schade werd aangericht. De demonstratie begon om mid dernacht uit protest tegen een re cente uitwijzing door Frankrijk van personen die worden verdacht van lidmaatschap van de Baski- sche afscheidingsbeweging ETA. Toen de demonstranten het poli tiebureau van Vitoria naderden, begonnen enkele tientallen jonge ren benzinebommen naar het ge bouw te gooien, aldus de politie. Later zouden zij ook bankgebou wen onder vuur hebben genomen en brandende barricades hebben opgeworpen in het centrum van de stad. Volgens de Spaanse nationale radiozender had ook het Baskische parlementsgebouw schade opgelo pen. Frankrijk heeft sinds 17 juli vijf Basken aan de Spaanse politie overgedragen die werden verdacht van ETA-lidmaatschap. De Franse minister van veiligheid, Robert Pandraud, verzekerde Spai\je dins dag in een gesprek met minister van binnenlandse zaken José Bar- rionuevo dat het nieuwe uitwij- zingsbeleid wordt voortgezet. Politie denkt na mislukte zoekactie aan misdrijf IJMUIDEN (GPD) - De groot scheepse zoekactie naar het ver dwenen IJmuidense meisje Cheryl Morriën heeft tot dusverre geen en kel concreet resultaat opgeleverd. De Velsense politie houdt nu ern stig rekening met een misdrijf. Om die reden is de hulp ingeroepen van een recherchebijstandsteam van dertien man. Het duingebied in de woonom geving van het 7-jarige meisje èn in de omgeving, waar zij voor het Politiemannen kammen vergeefs het duingebied bij Velsen uit: geen laatst zou zijn gesignaleerd, is gis- spoor van het verdwenen meisje. (foto anp) teren tot drie maal toe uitgekamd. Bij de politie is een groot aantal tips binnengekomen, waarvan slechts een paar bruikbaar bleken. De meeste waarde wordt toege kend aan getuigenverklaringen van jongens, die het meisje op de dag van haar verdwijning hebben gezien. Cheryl Morriën zou zich met nog enige kinderen hebben opgehouden in de onmiddellijke nabijheid van Duitse bunkers uit de Tweede Wereldoorlog, gelegen tussen camping De Duindoorn en het IJmuider strand. In het gezelschap van de kinde ren zou zich volgens enkele getui gen een man hebben bevonden. Gezien de aard van de tips werd het buurtonderzoek van de politie in het begin van de middag deels verplaatst naar de omgeving van het IJmuider strand. De Velsense politie is tot gister avond laat bezig geweest met het ondervragen van bewoners van strandhuisjes. De politie is van morgen ook begonnen met het on derzoeken van 60 ton huisvuil uit Zeewijk, dat direct na de verdwij ning apart is gezet. 18 PAGINA'S Regeerakkoord regelrechte bestseller DEN HAAG (GPD) - Het twee de kabinet-Lubbers blijkt voor een bestseller te hebben ge zorgd. Bij de Staatsuitgeverij zijn in drie weken tijds al 3000 exemplaren van het regeerak koord verkocht. Er waren er 4000 gedrukt. Bij de Haagse uitgeverij VU- GA zijn 6000 exemplaren ge drukt van een boekje waarin naast de tekst van het regeerak koord een inleiding door de hoogleraar staatsrecht Jan Vis en toelichtende artikelen van de journalisten Frans Kok en Paul Friese zijn opgenomen. Van dit boekje zijn al meer dan 2500 exemplaren verkocht. Vanuit de onderwijswereld is er opvallend veel belangstel ling voor. DEN HAAG (GPD) - Benzine zal volgende week naar ver wachting een stuiver duurder zijn dan vandaag. Na de prijsstijging van vandaag met twee cent, volgt zaterdag een volgende verhoging. Met hoeveel cent een liter benzi ne dan zal stijgen, was vanmiddag nog niet helemaal dui delijk. In de eerste helft van de komende week zal benzine en eventueel ook diesel nog eens duurder worden. BANKSTOWN - Twee dagen onophoudelijke regen heeft Sydney geteisterd en voor grote overstromingen ucu ulc rondom de grootste stad van Australië gezorgd. Er viel meer hemelwater dan ooit tevoren. In korte termijn ^j"Zoü ljjden'doör de sterk*gedaaT De stijgingen vloeien voort uit de ontwikkelingen op de oliemarkt. Na het akkoord van de OPEC over een vermindering van de produk- tie, liepen de prijzen scherp op. In Rotterdam verwacht de handel dat de prijs van een vat olie (159 liter) eind september op minstens 17 en mogelijk zelfs op 20 dollar zal lig gen. Geen 9 cent Volgens de sectretaris van de Ne derlandse Organisatie van Olie- en Kolenhandelaren, Jan Oskam, kan de regering nu niet langer vasthou den aan de verhoging van de ac cijns op benzine met 9 cent, zoals aangekondigd. Ook de economi sche specialist van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer, drs. Arie van het Hek, heeft het kabinet opgeroe pen de accijnsverhoging nu maar achterwege te laten. De accijnsverhoging (en een ver hoging van het hoge btw-tarief naar 20 procent) werden noodzake lijk geacht om de schatkist te vrij- iljardenstrop die kwam er 43 cm regen naar beneden. Zeker zes personen zijn om het leven gekomen. u Deze bewoner van Bankstown, een voorstadje op zo'n 10 kilometer van Syney, bekijkt vanuit een kano zijn pri;s bestelbus, die onder zijn huis staat geparkeerd. (fotoANP) aan c Bij zoekacties naar groep-Brunswijk DEN HAAG/PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse le gerleider Bouterse "schaamt zich diep voor de wijze waar op zijn militairen zijn opgetreden bij zoekacties naar de groep-Brunswijk in Oost-Suriname". Bouterse zei dat in een vorige week gehouden toespraak, die gisteren gerbevolking weinig medewerking verleent bij de zoekacties. Als bekend is geworden. Volgens hem voorbeeld haalde Bouterse e heeft het leger tijdens zoekacties „op een niet te verkopen wijze huisgehouden". Het leger zou zich schuldig hebben gemaakt aan inti midatie en diefstal. De Surinaamse leider deed zijn uitspraken nog vóór het vuurge vecht in het bosnegerdorp Mora- dracht kondre, waarbij een driejarig jon- getje. getje om het leven kwam. Van de toespraak is een videoband ge- gemeenschapshuis niet bij naam genoemd dorp 90.000 gulden (Surinaams) is gestolen. De Technische Opsporings- en Herkenningsdienst van de Suri naamse politie is inmiddels begon- onderzoek naar de toe- de dood van het jon- Surinaamse militairen hebben maakt, die gisteren in Nederland dinsdag drie Belgen gearresteerd aankwam en werd getoond door - - - R.Wormer van de „Unie voor Volksdemocratie in Suriname". Wormer zegt „kritisch achter" Bouterse te staan, met wie hij goe de contacten zou hebben. het oosten van Suriname. De Belg Ramon, die werkzaam is bij het houtverwerkingsbedrijf Bruynzeel in Paramaribo, werd sa men met twee gasten uit België aangehouden in Pattamaka, het concessie-gebied van Bruynzeel Volgens Bouterse heeft het leger waar het bedrijf hout wint. In Para- Desi Bouterse. Chinees blad onthult kern ramp in 1969 PEKING (AFP) - Een „ernstig ongeluk" heeft zich in 1969 voorgedaan in een reactor van een kerncentrale in het noord westen van China, zo onthult het Chinese maandblad „China in opbouw" in zijn vandaag verschenen editie. In een artikel van een func tionaris van het ministerie van kernenergie staat dat „een tien tal arbeiders", dat na het onge luk herstelwerkzaamheden verrichtte, „heeft bloot gestaan aan een meer dan normale stra lingsdosis". Sommigen hadden brandwonden aan hun handen opgelopen als gevolg van de radioactieve straling, aldus de functionaris. Het ongeluk, waarbij geen doden zouden zijn gevallen, gebeurde in Jiuquan. In april maakte radio Peking melding van „problemen" die zich de laatste jaren hebben voorgedaan met kernenergie en deelde mee dat enkele werk nemers „abnormaal radioactief bestraald werden" zonder na dere gegevens te verstrekken. Dochters jarenlang misbruikt de plaatselijke bevolking in het ge bied, waar de zoekacties worden gehouden, tegen zich in het harnas gejaagd. Hij gaf toe dat de bosne- Enkele buien Wisselend bewolkt en enkele buien. Minimumtemperatuur omstreeks 14 graden en middagtemperatuur onge veer 20 graden. Matige westenwind, maar aan de kust en op het IJsselmeer krachtig (windkracht 6) of zelfs hard (7). De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: zonnig en vrij warm. Middagtemperatuur rond 23 graden. 8 augustus Zon op 6.11, onder 21.18 uur. Maan op 9.00, onder 22.35 uur. Hoogwater in Katwijk om 5.49 en 18.13 uur, laagwater om 1.34 en 14.00 uur. maribo sluit men niet uit dat de restaties verband houden met de zoekacties van het leger naar de groep rond Brunswijk. VOORBURG (ANP) - Nederlandse Senioren in Spanje overwinteren (NeSISO) is de nieuwe stichting die zich vanaf het komend seizoen gaat inzetten voor goede medische en sociale omstandigheden voor ouderen die overwinteren in Span je. Het gaat om een experiment, waarbij de stichting in zes maan- vondellaan 80. leiden, tel. 07 i-3i oooi den 1.200 overwinteraars aan de Costa Blanca gaat begeleiden. Volgens voorzitter M. Creemers .(59) voelen de 350.000 tot 400.000 bejaarde Nederlanders die enkele maanden in Spanje verblijven zich nogal eens verlaten. „En als daar in dat vreemde land ook nog eens een ziekte bijkomt is voor velen de lol er snel af. Hulpverleners als de ANWB kunnen daarover meepra- daalde gas-inkomsten voor het leeuwedeel zouden moeten wor den verhaald op de gasverbruikers. Oskam heeft de indruk dat het ka binet de extra heffing op de benzi ne toch willen laten doorgaan. De extra ruimte die zou ontstaan door dat nu de brandstofprijzen (en de daaruit voor de staat voortvloeien de inkomsten) weer stijgen, zou ge bruikt worden voor belastingverla ging of het niet laten doorgaan van de btw-verhoging. „Maar daar is de automobiel niet voor uitgevon den", aldus Oskam. (Zie verder pagina 6) (foto ANP) Minister Bukman van ont wikkelingssamenwerking wacht zware taak door verplichtend CDA-rap- port. PAGINA 10 Politietop beschouwt doodsteken Amsterdamse hoofdagent als incident. PAGINA 5 Scheepsreparatiewerf in de hoofdstad gaat niet door. PAGINA 6 Zuid-Afrika houdt trans porten naar Zambia en Zimbabwe tegen. PAGINA 7 Door winst van Karpov is de stand in de schaaktwee kamp weer gelijk. PAGINA 9 de inkomsten uit het aardgas. De het aardgas is gekoppeld aan die van huisbrandolie (het gas- tarief voor de kleinverbruikers, waaronder de huishoudens) en aan die van stookolie (het tarief voor de grootverbruikers, onder wie tuin ders die hun kassen moeten warm houden). Gasverbruikers De oliehandel meent dat de ge- Lage olieprijs drukt winsten van Kon. Shell DEN HAAG (ANP) - De resultaten van de Kon. Shell Groep zijn in de eerste helft van dit jaar aanzienlijk beïnvloed door de ineenstorting van de prijzen voor ruwe olie in de wereld. Het nettoresultaat daalde met 27 procent van 1730 miljoen tot 1263 miljoen pond. De netto- omzet daalde van 33.175 miljoen tot 23.234 miljoen pond, terwijl het bedrijfsresultaat omlaag ging van 5657 miljoen tot 3563 miljoen pond. Gezien de zeer moeilijke markt omstandigheden en de veel lagere olieprijzen vindt Kon. Shell de uit komsten van het eerste half jaar bevredigend. Als echter de olieprij zen zwak zouden blijven, zullen de financiële resultaten in de tweede helft van dit jaar vermoedelijk la ger uitvallen dan in de eerste zes maanden. Bij een dergelijke verslechtering zouden de gevolgen van lagere ge middelde olieprijzen bij de win ningsactiviteiten tot uiting komen, evenals bij tal van aardgascontrac ten. Het is niet waarschijnlijk dat zulke lagere resultaten geheel zul- ASSEN (GPD) - De officier van justitie mr. A. C. van der Schans heeft len worden goedgemaakt door ver- gisteren in Assen twee jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf geëist te- koop en chemie. Niettemin is de gen een 47-jarige man uit Valthermond. De officier achtte duidelijk bewe- groep dank zij haar krachtige fi- zen dat de man gedurende een periode van tien jaar, van 1973 tot oktober nanciële positie in staat het oog ge- 1983, zijn drie dochters seksueel heeft misbruikt. richt te houden op doelstellingen De verdachte heeft toegegeven ontuchtige handelingen met zijn kin- op lange termijn en dienovereen- deren gepleegd te hebben en is daarmee begonnen toen ze ongeveer komstig te investeren, aldus Kon. twaalf jaar oud waren. Shell. (Van r verslaggevers) LEIDEN/HAZERSWOUDE - De staat heeft het bedrijf Fasson Ne derland bv aansprakelijk gesteld voor de bodemverontreiniging op de Goudsberg in het Gelderse Lun- teren. De landsadvocaat heeft de fabriek in zelfklevend materiaal, met vestigingen in Hazerswoude en Leiden, voor de rechtbank in Den Haag gedaagd. Hetzelfde geldt voor de beheer der van De Goudsberg, een zandaf- gravingsgebied, en de eigenaar van een transportbedrijf uit OpheUs- den. De staat eist dat de gedaagden de kosten van de sanering van de vervuilde bodem betalen. Het gaat om een bedrag van ongeveer vijf miljoen gulden. Het terrein op De Goudsberg was verontreinigd met onder meer olie, verf, lijmresten en aceton. Volgens de staat is deze vervuiling ontstaan doordat het transportbe drijf uit Opheusden in 1972 en 1973 een groot aantal vaten met lijmaf- val, afkomstig van Fasson, in de zandafgraving heeft gestort. De be heerder van de Goudsberg had daarvoor geen vergunning, maar zou wel toestemming voor het dumpen hebben gegeven. Fasson zou hebben nagelaten te wijzen op de gevaren die daaraan verbonden waren. Noch Fasson, noch het ver voersbedrijf, luidt verder de be schuldiging, heeft gecontroleerd of het afval werd gestort op een plaats waar dat was toegestaan. De vaten bleken een bedreiging voor het milieu en de volksgezond heid. Ze zijn verwijderd en de verontreinigde grond is afgegra- Fasson is gisteren op de hoogte gebracht van de dagvaarding. Het bedrijf zal zich tegen de aanklacht verweren. Directeur F. Prinsze: "Welk deel van het gestorte afval inderdaad van Fasson was, is niet duidelijk. Gelet op de toen be staande inzichten is er door-Fasson destijds voldoende zorgvuldig ge werkt". BOM IN GAZA - In een politie werkplaats in het door Israël bezet te Gaza is vandaag een bom ont ploft, waarbij drie politiemannen gewond raakten. Eén van hen is er ernstig aan toe. Politie en leger sloten onmiddel lijk de omgeving voor alle verkeer af en verrichtten een aantal arresta ties. De drie gewonden waren Pa lestij nen die voor de Israëlische politie werkten. ten", aldus Creemers. „We hebben in de plaatsen Beni- dorm en Calpe vaste afspraken ge maakt met Spaanse Ziekenhuis artsen, huisartsen, en tandartsen die Nederlands spreken. Ook wordt een telefooncirkel in het le ven geroepen. Verder worden toe ristische trips, Spaanse lessen en kaartavondjes georganiseerd. NEEM NU EEN ABONNEMENT! I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! I per kwartaal 67.45 per hall jaar 134,90 per jaar 256,90 voorkeur aankruisen ÜDl ■H De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Naam Straal Postcode-Plaats Telefoon vm controle bezorging) 2300 VB l !t Leidsch/Alphens Dagblad. Antwoordnummer 10050,

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1