Schone motoren in vernieuwde Audi 80 Renault 5 GTD: zelfs voor een diesel opvallend zuinig RENAULT Cl ELAMB.V. Elektronische hulpjes veraangenamen werk A U T O Stevige stroom van nieuwe automodellen op komst Skoda's kolossale klim E L E K T R O N IK A DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1986 Audi heeft wat details ver strekt van de vernieuwde Audi 80. Dat is dan de aanloop naar een flinke stroom van gege vens over nieuwe modellen, die in de komende weken op ons zal neerdalen. CITROEN komt nog deze maand met een klein model. 3e AX is dan wel geen officiële vervanger van de Eend, maar gezien het segment waarin hij zal opereren kan men hem moeilijk anders zien. LADA brengt de Samara - zijn eerste eigen ontwerp (met motorische hulp van Porsche) - volgende maand eindelijk ook in de showrooms en niet alleen op autotentoonstellin gen. OPEL heeft de Omega ge reed staan, de opvolger van de Rekord. De internationale te waterlating staat voor volgen de maand op het programma. BMW heeft alles in gereed heid gebracht om op nagenoeg hetzelfde tijdstip de nieuwe grote 7-serie met het nodige vlagvertoon te introduceren. De aanloop naar een verdere vernieuwing van de BMW- vloot. PEUGEOT heeft natuurlijk de beloofde uitbreiding van de 309-serie klaar staan: de 309 diesel. Direct na de Autosalon (begin oktober in Parijs) zal men er kennis mee kunnen maken. NISSAN komt - zoals al ge meld - nog deze maand met een geheel andere Sunny-se- rie, waarin tevens de Cherry onderdak heeft gekregen. RENAULT zal spoedig la ten zien hoe de 9 en de 11 uiter lijk zijn aangepast aan de ver anderde vormgeving die met de Renault 25 begon en met de 21 werd voortgezet. Dit alles en nog veel meer binnenkort in het autotheater. De autoverkopen lagen - zoals uitvoerig gemeld - in de eerste helft van dit jaar niet minder dan veertien procent hoger dan in dezelfde periode vorig jaar. De consument durft weer te kopen, constateerde de RAI. Als grootste winnaar heeft Peugeot uiteraard de nodige aandacht ge kregen. Het grootste Franse merk kwam met dik vijfduizend auto's méér op de vijfde plaats. De top van de ranglijst werd in de media nadrukkelijk belicht. Minder - aandacht kreeg bijvoorbeeld Skoda, het Tsjechische merk dat via Voor schoten in ons land wordt geïmporteerd. Het is voor het eerst beland op de lijst van twintig best verkochte auto's in ons land dank zij een omzet-' vergroting van maar liefst 83(!) procent. Om volledig te zijn hierbij de gehele lijst. Audi 80 De ouverture tot dit concert van autonoviteiten kwam van Audi- importeur Pon, die ons alvast het een en ander vertelde over de verse editie van de Audi 80. Het is dat op de foto zo duidelijk staat aangegeven dat het hier om een Audi gaat, anders zou men zich gemakkelijk in het merk kunnen vergissen. Die lage neus en die ho ge achterkant, men ziet haast niet anders meer. Maar het betekent veel ruimte voor de passagiers bin nenin en voor de koffers achterin, dat zijn ook belangrijke zaken. Deze Audi 80 wordt vervaardigd uit aan beide zijden verzinkt plaat staal, zoals ook bij de Audi 100 en 200 het geval is. Het is een belang rijke bijdrage tot betere kwaliteit. Volledige verzinking is met de hui dige stand van de techniek de bes te bescherming tegen corrosie. In de Audi 80 zal men uitsluitend schone motoren kunnen vinden met een cilinderinhoud van 1,6 li ter (75 pk) tot 1,9 liter (113 pk), de laatste is met katalisator. Ook zul len er twee dieselversies komen. Natuurlijk ook een Audi 80 Quat- tro. Bij deze vierwielaandrijvers kan men kiezen uit motoren van 90 tot 113 pk. Over de prijzen wilde Pon nog niets kwijt, de introductie is pas eind september. Mazda 323 Estate Mazda had ook nog een beschei den nieuwtje: de 323-serie is uitge breid met een stationcar. Met vijf deuren en naar keuze een 1,3 of 1,5 1 benzinemotor of met de 1,7 1 die selmotor. (Vanaf 21.595 gulden). Jeep Cherokee Renault heeft documentatie verstrekt van de onlangs zonder enige ruchtbaarheid geïntrodu ceerde Jeep Cherokee, zoals die door Renault Nederland wordt geïmporteerd. Deze Jeep Cherokee met een 2,1 liter turbo dieselmotor (88 pk) wordt net als alle andere Jeep-mo dellen gedistribueerd door de Hol land Auto Import Maatschappij in Rijnsburg. Voor de verkoop van de Jeep Cherokee wordt gebruik ge maakt van de Renault Centre Ex- clusif dealers. De prijs van deze Jeep is vastge steld op 53.4412 gulden (zonder btw). Renault 4 weg Renault heeft ook een einde ge maakt aan de verkoop van de be kende Renault 4. Na precies een kwart eeuw heeft het Viertje afge daan. Velen zullen aan het populai re model aangename herinnerin gen hebben, maar het was niet meer van deze tijd. Dus weg. 1986 1985 1. GM (Opel) 59.922 57.286 2. Ford 38.706 36.768 3. VW/Audi 32.159 28.452 4. Fiat 22.506 17.955 5. Peugeot/Talbot 21.138 15.222 6. Citroën 19.356 15.066 7. Renault 18.460 19.276 8. Volvo 17.621 16.487 9. Toyota 17.565 14.326 10. Nissan 15.051 14.074 11. Mazda 14.696 9.582 12. Mitsubishi 8.905 8.660 13. Suzuki 8.629 6.474 14. Honda 8.470 7.328 15. BMW 8.204 8.464 16. Mercedes 7.956 7.067 17. Lada 7.328 4.513 18. Daihatsu 3.636 2.612 19. Austin-Rover 3.204 3.325 20. Skoda 3.031 1.657 21. Seat 2.771 4.160 22. Alfa Romeo 2.669 2.341 23. Subaru 2.602 1.801 24. Saab 1.698 1.534 25. Lancia 1.399 756 26. Hyundai 665 929 27. Zastava 489 453 28. Jaguar 265 212 29. FSO 157 145 30. Porsche 143 141 31. Dacia 66 65 349.550 307.196 Het sterkste punt van de Re nault 5 diesel ontdek je aan de pomp: meer dan 500 kilometer voor nog geen twee tientjes. Weliswaar gaan de brandstof prijzen vandaag de dag net als een jojo op en neer, twee cen ten omhoog, twee centen om laag, een vaste prijs is niet te geven. Maar desondanks snap ik het niet dat Renault en ande re merken met kleine dieseltjes in hun reclame niet wat zwaar der roffelen op dat aspect van goedkoop rijden. Zo'n soort autootje geeft dan wel geen status, het is op dit moment - met een dieselprjjs van net zeven tig cent per liter - een financieel feest om met met zo'n dieseltje rond te toeren. En het is ook best aardig als je op een verjaarsfeestje achteloos kan opmerken dat je voor nog geen 25 gulden dik zes honderd kilometer onder de wie len hebt laten doorgaan. Om maar niet te spreken van het praktische voordeel van minder tankstops. Nu kan niemand dat leuke prijs voordeel garanderen, integendeel. De regering heeft al een hogere ac cijns beloofd en de OPEC-heren hebben tenslotte toch een akkoord kunnen uitbroeden, zodat de olie prijzen weer kunnen gaan rijzen. Maar voorlopig is het voor de die selrijders mooi meegenomen. Respectabel En wie voor één van de twee Re nault 5 diesels kiest krijgt zeker een zeer zuinig karretje. Want of men nu een 5 TD of een 5 GTD neemt, motorisch is er geen ver schil. In beide zit de uit de Renault 9 en 11-serie al bekende, zeer stevi ge dieselmotor met een inhoud van 1595 cc, die een vermogen van 55 paardekrachten op de wielen kan brengen. En dat is in de Renault 5 vol doende om de naald van de snel heidsmeter voorbij de 150 te krij gen. Een respectabele snelheid voor zo'n toch betrekkelijk klein wagentje van 3.65 meter en een ge wicht van 825 kilogram. Motorisch hetzelfde dus, het ver schil tussen de TD en de GTD zit hem in andere zaken. Zoals drie of vijf deuren, niet of wel een van bin nenuit verstelbare buitenspiegel, één of twee achteruitrijlampen en dergelijke. Maar daarvoor betaalt men dan ook voor de GTD dik dui zend gulden meer. Deze door mij RIJ-IMPRESSIE rijk over de financiële situatie van het staatsbedrijf Renault nog steeds verre van rooskleurig klin ken, gaat het met de verkoop van de produkten volgens diezelfde be richten lang niet slecht. De in okto ber 1984 gelanceerde jongste editie van de Renault 5 had na een jaar al het half miljoen volgemaakt en stoomt met volle snelheid af op het hele miljoen. Maar de eeuwige vraag blijft of Renault destijds de populaire vijf wel voldoende heeft gewijzigd om de verkopen verder op te stuwen in de vaart der volkeren. In elk geval niet genoeg om het bedrijf nu al uit de zorgen te halen. Maar men blijft optimistisch en gokt nu op eind 1987. Beenruimte gereden duurdere versie staat op prijs voor een bijzonder aangena- Inmiddels is het aantal de laatste prijslijst voor 23.350 gul- me en - zoals gezegd - erg zuinige van de vernieuwde vijf al uitge- den. Gezien de prijzen bij de con- auto. groeid tot vijftien. Vijftien ver- currentie is dat een heel redelijke Hoewel de berichten uit Frank- schillende uitvoeringen dus van deze handige, comfortabele en heel gemakkelijk te hanteren auto. Dé dieseleditie past prachtig in dat pakket, al zijn er wel enkele kanttekeningen te plaatsen. Zo duurt het wat lang voor het voorgloeilampje op het dashboard uitgaat en men kan starten. Voorts is het geluid stationair draaiend en bij lage toerentallen nog heel na drukkelijk dat van een diesel. Op zulke momenten is de motor eigen lijk verrassend rumoerig. Maar als men eenmaal de wagen goed op gang heeft is er van dat kleppergeluid niets meer over. De motor spint als een tevreden poes je, is bij een snelheid van om en nabij de 120 km/uur zelfs uitge sproken stil en maakt ook op top snelheid geen overdreven kabaal. Dat heb ik wel eens anders meege- mDe door mij gereden GTD heeft dus vijf deuren, wat een extra ge mak betekent bij zo'n toch niet grote autp. Maar van binnen heeft men voldoende ruimte. Zelfs op langere afstanden kwam er geen kwaad woord van de ach terbank. Wat natuurlijk mede te danken was aan die op een slede staande stoelen voorin. Dat geeft extra ruimte voor de voeten van de passagiers achterin. Als bestuur der ben ik zelf echter niet zo kapot van die kantelstoelen, ik heb er nogal moeite mee een prettige zit te vinden. Maar dat is overigens een kwaaltje waarmee heel goed valt te leven. Ik ga nu niet weer uitvoerig in op alle verdiensten van deze leuke, pittige en prettige Renault 5. Ik be perk mij nu tot de diesel. Men weet het: wie zoiets kiest is een paar dui zend gulden meer kwijt, kan niet zo fel uit de voeten als in een benzi newagen en moet flink wat schake len om er alle pit uit te kunnen ha len. Maar aan de dieselpomp krijgt men loon naar werken. Men wordt voor die uiterst kleine ongemak ken royaal gehonoreerd. Ik kwam zelfs éénmaal op de één op negentien. En dat bij zeven dub beltje voor een liter! Dan behoeft een zondags ritje niet duur te zijn. Technische gegevens Renault 5 GTD. Vijfdeurs. Vijf versnellingen. Viercilinder dieselmotor. Inhoud 1595 cc. Vermogen 55 pk. Compressiever- houding 22,5:1. Tandheugelbesturing. Onafhankelijke wielophanging rond om. Draaicirkel 10 meter. Schijfrem men voor, trommelremmen achter. Lengte 3,65 m. Gewicht 825 kg. Aan hanger geremd 800 kg. Brandstoftank 43 liter. Topsnelheid 150 km/uur. Prijs 24.350 gulden. ADVERTENTIE Off. Renault dealer voor Leiden e.o. Haarlemmerweg 2 Leiden Tel. 071-213341 De laatste jaren is het aantal elek tronische hulpmiddelen voor het kantoor sterk toegenomen. Lo gisch, want wie kans ziet vergade ringen en kantoorwerkzaamheden vlotter te laten verlopen kan reke nen op succeé in brede kring. Natuurlijk zijn het vooral de computers die hun invloed laten gelden in het kantoorwezen, maar daarnaast super-geautomajiseerde kopieer-apparaten, dicteermachi- nes en tekenborden die afdrukken- op-papier voor de toeschouwers mogelijk maken. Verder nieuwe elektronische schrijfmachines die de mogelijkheid bieden om aante keningen en standaardbrieven op te slaan en telkens weer uit te tik ken. Dan nog zakrekenmachien- tjes met geheugens voor telefoon nummers en aantekeningen. Cassetterecorder Meest gebruikte hulpmiddel voor het verzamelen van gedach ten of het dicteren van brieven is een heel klein cassetterecordertje, dat men heel makkelijk bij zich kan dragen, gewicht zo rond de een tot twee honderd gram. Het appa raat valt nauwelijks op en is ge makkelijk te bedienen. Een aantal fabrikanten biedt zul ke 'pocket memo's' aan, allemaal gebaseerd op de zogenoemde mi cro-cassette: een cassette half zo groot als de muziekcassette. Het zijn o.m. Sony, Philips, Panasonic en camera-fabrikant Olympus. De ze laatste doet dat onder het sub- merk Pearicorder. Bij alle appara ten hoort een secretaresse-versie, die niet zo makkelijk is mee te ne men maar dient om de dictaten uit te werken. Meestal heeft de secra- taresse er een voetpedaal bij - voor starten en stoppen - en een kopte- lefoontje, zodat niet iedereen de soms vertrouwelijke memo's in het voorbijgaan hoeft te horen. Verder wordt het dictaat-apparaat ook meestal op het lichtnet aangeslo ten. Geraffineerd Zeer geraffineerd zijn de ma chientjes die na gestopt te zjjn een heel klein stukje terugspoelen. Bij het hervatten van de zin hoort de secretaresse dan nog een staartje van de vorige tekst terug. Zo raakt men geen ingesproken woorden kwijt. Volgens vrijwel alle fabrikanten van micro-cassetterecorders zijn de apparaten van hun merk het kleinst of het lichtst ter wereld. De prijzen varieren van ongeveer 600.- tot 200.-, meestal afhanke lijk van het aantal extra mogelijk? heden of van gewicht en omvang. 'Hoe kleiner - hoe duurder', is hier zeker van toepassing. Die van Phi lips weegt 165 gram. Hij kent onder meer een elektronisch markeer- systeem waarmee belangrijke pas sages in een opname (bij een confe rentie b.v.) kunnen worden gemar keerd en snel teruggevonden. Be reikt men tijdens de opname het einde van de band, dan geeft de door Hugo van der Heem pocket-memo een piepsignaal om te waarschuwen dat men het band je moet omdraaien. Zonder die schakeling kan men stukken van de conversatie missen. Ook de prijs van de kleinste Pa nasonic (er zijn meer typen) liegt er niet om. Hij weegt slechts ruim honderd gram, en bezit twee snel heden. De laagste snelheid geeft de mogelijkheid tot een extra lange opname-tijd, zühet dat de verstaan baarheid er enigszins onder lijdt. Een van de typen kent het zoge naamde automatische starten. In die functie luistert het apparaat (tijdens een vergadering bijvoor beeld) of er ook wat wordt gezegd. Is dat niet het geval dan stopt de band. Systeem modul De Pearicorder is eén verhaal apart. Olympus, de fabrikant van dit apparaat, brengt al jaren ver schillende systeem-apparaten op de markt gebaseerd op de pocket memo gedachte. Twee-snelheden is standaard op alle modellen, som mige hebben een ingebouwd auto matische start/stop-schakelaar, an dere modellen een losse, aparte module die dat mogelijk maakt. Olympus maakt zelfs Pearlcorders die stereofonisch kunnen opne men (met twee hele smalle sporen) op de micro-cassette.Er zijn extra batterij-houders om te voorkomen dat tijdens een lange vergadering de inwendige batterij uitgeput raakt. Radio-modules (voor midden golf en FM) zijn ook te krijgen op zo'n systeem-recorder. De radio programma's die men hoort kan men natuurlijk opnemen wanneer dat gewenst is. Een type van de Pearicorder is verder speciaal ge schikt gemaakt voor het opnemen van computer-gegevens. In zo'n geval is het belangrijk dat men bij voorbeeld de fase van het signaal kan omdraaien en de harde, com- putertonen goed worden opgeno men door het dicteer-apparaat. Al deze middelen dienen in feite om spraak in geschreven taal te kunnen omzetten en die tekst dan te kunnen versturen. Er zijn daar voor nog andere manieren. Philips heeft eind vorig jaar de pocket De pocket-typemachine kan ook aan de telefoon gekoppeld worden voor het overbrengen van korte boodschappen naar een andere pocket-typema chine. (fotoGPD), tekstverwerker in de handel ge bracht. Hij heet de Text Tell en weegt ruim vier honderd gram wat meer dan de meeste dicteer-appa- raatjes. Het is een passerdoos-ach- tig voorwerp, met in de deksel een klein (eenregelig) display. In de an dere helft van het machientje zit een toetsenbord waarmee men tek sten in het geheugen kan plaatsen. Omdat het toetsenbord afwijkt van dat van een schrijfmachine kan men er niet snel en makkelijk op tikken, maar er zeker wel korte memo's op maken. Het geheugen is dan ook ingericht voor maxi maal vier tot vijf pagina's tekst. Het wonderlijke is wel dat men de - aan de achterzijde aangebrachte 'oortelefoon'- van de Text Tell op het mondstuk van de telefoon kan houden. Via toontjes kan de tekst dan door de telefoon worden over gebracht. Elders kan men - ook met zo'n pocket machientje - die tekst weer opvangen. Afhankelijk van de telefoonlijnkwaliteit kan dat snel (of bij slechte lijnen) tame lijk langzaam gebeuren. Schrijfmachine Casio, Sharp zowel als Canon le veren elektronische schrijfmachi nes. De nieuwste gebruiken nau welijks stroom en kunnen dus op batterijen werken. Ze zijn veel lich ter dan de vroegere, mechanische schrijfmachines. Ze hebben soms een groot geheugen waardoor zij bepaalde standaardbrieven kun nen 'onthouden'. Ook kan men snel bij sommige modellen (onder weg in trein of vliegtuig) een ver haal intypen en dat dan nauwkeu rig op typefouten corrigeren alvo rens het op papier te zetten. Sommige schrijfmachines zitter heel dicht tegen computers en tekstverwerkers aan. Ze hebben dan een aansluiting voor een zoge heten modem. Daarmee kan men, inplaats van een brief of tekst uit te typen, ook de tekst naar huis of kantoor overzenden per telefoon, via dat modem. Elektronische, draagbare schrijfmachines zijn ty pisch een overgangsprodukt. Er zijn ook tekstcomputers, die (zon der aangebouwde printer) geen. brief kunnen afdrukken, maar uit sluitend de teksten kunnen over seinen per telefoon. In sommige gevallen kan dat nog handiger zijn dan een elektronische typemachi ne. Sharp heeft ook van die draag bare tekstcomputers. Schoolbord Tenslotte de allerlaatste vondst voor kantoor en vergaderingen. Hij komt zowel van Panasonic, Sharp als Canon. Het is de tegenhanger van het school(black)bord: het whiteboard, het witte, elektroni sche bord. Met viltstift tekent men er schema's, tekeningen en tekst op. Vaak zullen de toehoorders in de zaal de tekeningen of schema's willen overnemen, maar bij een snelle presentatie is daarvoor vaak niet genoeg tijd. Met het 'witte bord' is men gered. Een druk op de knop van het Panasonic-bord en er komt een A4-vel uit dat, kan wor den gekopieerd of verveelvoudigd. Het Cano(n)bord heeft de moge lijkheid om vier opeenvolgende 'borden' af te drukken op A-4 (al leen zwart/wit overigens net als al le andere). Dat kan geschieden door er vier na elkaar af te druk ken. Overigens kunnen die op ver schillende manier in beeld worden gebracht: veld na veld, na elkaar of naast elkaar of vier verschillende velden op een A4 tesamen. Het Sharp-bord kan ook een of meer af drukken verzorgen op A-4 dankzij de ingebouwde kopieermachine, maar heeft als extra voorts nog een afstandsbediening.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13