Siemerink valt al af Onzichtbare duidelijkheid SDT 'Open toernooi in Amsterdam Stelling Karpov wankelt opnieuw Van Wijk wint op Mets Geen strijd om derde plaats Havelange komt kijken Haarlem klopt AZ Qubs en KNVB akkoord met nieuwe competitie-opzet Bezuinigingen bij Groningen Speciaal poortje bij Den Haag DINSDAG 5 AUGUSTUS 1986 SPORT PAGINA 9 SCHEVENINGEN - Jacqueline van Wijk lijkt dit seizoen niet kapot te krijgen. De onverwachte winst afgelopen weekeinde in het A-toernooi van Roomburg inspireerde de 21-jarige tennisster gisteren tot wéér een tot de verbeel ding sprekend resultaat. Op de nationale kampioenschap pen in Scheveningen kon ook Mariëtte Verbruggen de ont ketende Van Wijk niet temmen: 2-6, 4-6. Een tegenvaller was de nederlaag in Asten in de halve finale en van Jan Siemerink, beschouwd als kreeg, mede door goede resultaten een belofte in tennisland. Routi- in de A-strijd, een uitnodiging nier Hans Everaars bleek een voor Scheveningen. "Terecht", pa- maatje te groot voor de 16-jarige reert hij de kritiek van de 'concur- Rijnsburger, die gisteren niet in ge- rentie', die de aanwezigheid van wone doen was. Jos Koemans im- Heemskerk op de Mets "onver- poneerde evenmin met verlies te- diend" noemden. De Noordwijker gen jeugdkampioen Jacco Eltingh, wil als het even kan doorstoten AMSTERDAM (GPD) - De organisatoren van de Amster dam-voetbaltoernooien doen er van alles aan het evene ment aantrekkelijk te houden (of te maken) voor het pu bliek. Vandaar dat op het komende Amsterdam 711-toer- nooi, vrijdag en zondagavond in het Olympisch Stadion, niet meer zal worden gestreden om de derde plaats. de top. Ook Huub van Boeckel rekende gemakkelijk af met Willem Bruin. De cijfers: zoals ook de eliminatie van Ingeli- se Driehuis een onverwachte streep door de rekening was. Met Jacqueline van Wijk hield Ivar de Jong de 'Leidse' eer hoog met een eclatante zege op Michiel Zegveld. Kees Heemskerk werd zoals ver wacht de toegang tot de tweede ronde ontzegd. De als twaalfde ge plaatste Chris Vermeeren was een te groot obstakel (4-6, 4-6) voor de Noordwijker, die niettemin een goede indruk achterliet. "Toch maakte ik nog teveel fouten", keek de 19-jarige speler van Casino om. "Dat kwam hoofdzakelijk omdat naar de A-lijst. Volgend jaar geeft hij acte de presence op veel A-toer nooien en verwacht met goede re sultaten een sprong te maken op de Audi-ranglijst, waarop hij mo menteel als 70-ste is geposteerd. "Als ik niet mocht slagen, dan kan ik altijd nog tennisleraar worden". Heemskerk is deze week te 'be zichtigen' op het toernooi van Zee en Duin. In Katwijk prijkt in ook Jacco Eltingh op de deelnemerslijst. Een B-speler dus, die gisteren de hoger ingeschatte Jos Koemans van zijn voetstuk haalde: 4-6, 6-2, 6-3. Nu Koemans had geen slechter mo ment kunnen kiezen om zich 'slap' te voelen. De NK is het podium Daarmee had Siemerink kennelijk het tempo zo hoog lag. In de twee- is Eltingh niet de eerste de beste de set ging het een stuk beter, toen tennisser in Scheveningen. Hij hoort met Paul Dogger en Jan Sie merink tot de nationale jeugdselec- tie, die onlangs in Frankrijk de fi nale haalde van het landentoer- was ik een beetje gewend aan het speltype van mijn tegenstander". Kees Heemskerk hoopt dat hij ii de toekomst de rollen kan om- nooi. "Die jongen had ik in twee draaien. Hij laat zich sportief bege- sets moeten vegen", stelde verlie- leiden door de niet onbekende ten- zer Koemans onomwonden vast. nistrainer Frits Don. "Dit seizoen Waarom dan geen overwinning be is het een stuk beter gegaan. Ik heb haald, Jos? "Omdat de ballen niet de meeste toernooien buiten het goed waren en ik mij slap voelde", district gespeeld, omdat ik vind dat het tennis in de regio Leiden door de meesten niet serieus wordt beoefend. Ik hoef niet zonodig te gen Jan-Willem Lugthart te spe len, omdat ik weet dat die jongen alleen voor de lol staat te spelen. Ik beoefen mijn sport serieus, fn Lei den is het een kliekje en de onder linge verschillen zijn té groot". Heemskerk won het sterk bezet te Groot Riinmond toernooi, stond van de beste tennissers van Neder land. "Dat weet ik ook wel, maar ik had liever een paar dagen rust ge had om mij te kunnen voorberei den voor dit evenement", excu seerde de 21-jarige Voorschoter zich nogmaals, die zaterdag op Roomburg in de halve finale werd uitgeschakeld. Tot zijn spijt was Jan Siemerink niet aanwezig op de Leidse kam pioenschappen. De KNLTB ver plichtte de Rijnsburger een inter nationaal toernooi te spelen in Ha ren. Siemerink had zich liever in Leiden willen voorbereiden op de NK, maar toen de tennisbond daar lucht van kreeg, kwamen de bondsbonzen met het dreigement Siemerink uit de nationale ploeg te weren. Hij koos wijselijk eieren voor zijn geld. De hele familie ver huisde voor een week naar het noorden en zag zoonlief Jan in al zijn energie verbruikt, want te gen veteraan Hans Everaars had het talent van Unicum weinig in te brengen. Wel moet gezegd dat de 36-jarige tandarts van de tennis club Beekhuizen zijn veel jongere tegenstander spel van hoog gehalte bood. Vanaf de baseline toverde hij een schaakspelletje voor, waarop Siemerink geen antwoord had. De jeugdinternational produceerde welgeteld één succesvolle passeer- slag, terwijl zijn doorgaans sterke service niet doorkwam. De neder laag (3-6, 6-3, 0-6) was even lo gisch als verdiend. Ivar de Jong daarentegen pakte de zaken energieker aan. De 20-ja- rige Alphenaar bewees in Scheve ningen dat zijn vorm nog steeds stijgende is. Michiel Zegveld werd met 6-2, 6-3 van de baan geveegd. Vandaag zal De Jong het heel wat moeilijker krijgen, want hij is ge koppeld aan Het Talent van Neder land: Paul Dogger, produkt van het Amsterdamse Popeye Gold Star. Ook Jaqueline van Wijk vindt vandaag een tegenstander van gro ter kaliber tegenover zich: de als vierde geplaatste Simone Schilder. Toch heeft de 21-jarige Van Wijk winstkansen, want tegen Mariëtte Verbruggen toonde zij bij vlagen haar grote klasse. Winstpunt was dat haar service in tegenstelling tot zondag op Roomburg beter draai de. In de eerste set was Van Wijk oppermachtig: 6-2. Daarna bood Verbruggen meer oppositie, maar niet genoeg om haar technisch be tere tegenstandster te verontrus ten: 6-4. De prestatie van Jacqueli ne van Wijk werkte de misstap van Ingelise Driehuis naar de achter grond. De plaatsingscommissie achtte de Lissese goed voor een achtste plek, maar Driehuis kon die keuze, ondanks een jaar stevige training in Amerika, geen moment waarmaken. ROB ONDERWATER Jack van Zanten, de grote man achter het evenement, dat alweer voor de twaalfde keer zal worden afgewerkt, over die wijziging van de toernooi-opzet: „Steeds meer mensen gingen zich ergeren aan die in veler ogen overbodige wed strijd om de derde plaats. Dat gold ook voor de ploegen, die nauwe lijks nog waren te motiveren". Men heeft nu gekozen voor een soort open toernooi. Dat wil zeg gen, dat de verliezers op de eerste avond nog niet uitgeschakeld hoe ven te zijn voor de ruim 45.000 gul den, die liggen te wachten op de winnaar van het voetbalfestijn. Ko men clubs op een gelijk aantal punten uit, dan beslist het doelsal do. Geeft dat ook nog geen uitsluit sel, dan tellen de gescoorde doel- Joao Havelange, president van de wereldvoetbalbond en tevens lid van het Internationaal Olympisch Comité, zal vrijdag avond. de wedstrijden van het Amsterdam 711-toernooi bijwo nen. De Braziliaan komt naar Nederland om zijn licht te laten schijnen over de kandidatuur van Amsterdam voor het orga niseren van de Olympische Spe len in 1992. HAARLEM (ANP) - Haarlem heeft voor de tweede achtereenvolgende keer de Noord-Holland Cup ver overd. Gisteravond zegevierden de Haarlemmers in de uitgestelde fi nale met 2-1 over AZ. Bij rust was het 1-0 door een doelpunt van Mo- niz. In de tweede helft bracht Vis ser beide clubs op gelijke hoogte. De beslissing viel in de laatste mi nuut van de wedstrijd, die 1500 toe- ruggebracht schouwers trok, door een eigen in het seizoen doelpunt chardson. ZEIST (GPD) - De profclubs weten eindelijk waar ze in het nieuwe seizoen aan toe zijn. Minder dan twee weken voor het begin van de voetbaljaargang 1986-1987 ging de buitengewone algemene ledenvergadering van de KNVB gisteravond akkoord met het compromisvoorstel van het sectiebestuur omtrent de nieuwe competitieopzet. Minder morrend dan verwacht leg den de afgevaardigden in Zeist zich neer bij de inkrimping van de eredivisie, waarbij het aantal clubs twee jaar tijd moet worden te- 18, via 17 naar 16 88-'89. De compe- AZ-aanwinst Ri- titie, die over twee weken begint kent behalve de versterkte degra- Volendam beëindigde het toer- datieregeling (er vertrekt één club nooi als derde door de strafschop pen beter te nemen dan Telstar. extra) nog een nieuwtje: er worden vier periodekampioenschappen in- Ook deze wedstrijd werd zondag gesteld in de eredivisie stilgelegd bij de stand 1-1. Besloten naars daarvan strijden in een volle- werd het duel vanaf de strafschop- dige nacompetitie om een plaats in stip te beslissen. Volendam miste het UEFA Cup-toernooi. In de eer- niet, Telstar door Ahmad één keer. ste divisie wordt de nacompetitie LONDEN (ANP) - Gari Kasparov heeft gisteravond in de vierde partij van de tweekamp schaken om de wereldtitel opnieuw een stevige poging gedaan zijn uitdager Anatoli Karpov op een punt achterstand te zetten. Bij het afbreken na veertig zetten had de titelverdediger een, witte, pion meer. Het afgebroken duel wordt dinsdag voortgezet. De stand is nog IV2-IV2. In de vierde partij speelden beide Sowjets in Londen een variant op de Nimzo-Indische verdediging. De opening had alle schijn van een vluggertje. De eerste negen zetten kwamen binnen een kwar tier op het bord. Kasparov had voor het begin beleefd gewacht op zijn een minuut verlate tegenstander. Na de vlotte opening stuurde Kasparov aan op zijn geliefde va riant, waarmee Karpovs solide pionnen-formatie in de vorige tweekamp drie keer werd opengebroken. Volgens de experts zou Karpov zijn titel kunnen heroveren indien hij het hiertegen in Londen zou redden. Daar zag het niet naar uit. Op de 22e zet van wit kwam Karpov voor een kritieke beslissing te staan. De dameruil bracht geen opluchting. Het voordeel voor het wit van Kasparov bleef kaars recht overeind. Op de 30e zet veroverde de wereldkampioen de pionwinst. Vanaf dat moment voorzagen de kenners in de zaal diens eerste overwinning. Karpov gebruikte bijna al zijn resteren de tijd. In enorme tijdnood haalde hij het afbreken en het analyse ren met zijn staf van de stelling, die door veel ingewijden als rede lijk reddeloos werd gekarakteriseerd. De verwachting is, dat Kar pov er met zijn secondanten niet in zal slagen nog eens te ontsnap pen, wat in de tweede partij wel lukte. De eerste ronde van het open schaaktoernooi om de Neder landse titel in Dieren heeft al direct voor verrassende ontwikkelin gen gezorgd. Van de Nederlandse favorieten slaagde Paul van der Sterren er gisteren niet in het lichte voordeel tegen de Joegoslaaf Alvir voldoende uit te buiten. Ook Gert-Jan de Boer was niet bij machte aan Volman een vol punt over te houden. Van de buiten landse kandidaten voor de hoofsprijs van 3500 gulden moest de Colombiaanse grootmeester Zapata voor een remise hard knok ken tegen de Nederlandse hoofdklasser Pieterse. De sterke Joego slaaf Martinovic zag zich genoodzaakt een tweede zitting te wijden aan het duel met Bosman. Nationaal kampioene Heieen de Greef, de enige vrouw in het gezelschap, verloor in de eerste ronde van Vanheste. voortaan verdeeld in twee poules van drie clubs. De maatregelen beogen de span ning in de top van het vaderlandse profvoetbal terug te brengen. „En dan kun je aannemen dat er meer publiek op afkomt", sprak bonds coach Rinus Michels, die de door het sectiebestuur gewekte illusie dat de inkrimping ook de spelkwa- liteit ten goede zou komen gister avond gedecideerd de grond in boorde. „Want de kwaliteit verbe teren is iets wat niet lukt in zo'n slechte competitie als we hier heb ben. We kennen al jarenlang een matig tot slecht niveau met steeds weer drie dezelfde toppers, te wei nig subtoppers en te veel degrada tiekandidaten. Het enige dat je daaraan kunt doen is de spanning verhogen en dat kan via zo'n na competitie en de verhoging van het aantal degradanten". Oranje De bondscoach overtuigde de vergadering vervolgens op geheel eigen wijze van de noodzaak tot in krimping van de eredivisie, die ook meer ruimte moet scheppen voor Oranje. Nadat er stemmen waren opgegaan om alles voorlopig maar bij het oude te laten (negen af gevaardigden stemden vóór dat voorstel van de Centrale Spelers- raad) schetste Michels wat er in dat geval zou kunnen gebeuren. „Als we het aantal clubs op achttien handhaven en we kwalificeren ons voor het Europees kampioenschap van 1988 - en met een beetje knap pe trainer moet dat lukken - zie ik er nog van komen dat we de Duitse voetbalbond duidelijk moeten ma ken dat we dan niet op 10 juni zul len verschijnen, maar dat we pas later zullen komen. Dat krijg je dan met al die wedstrijden en die na competitie". Nu al zijn er geen data te vinden voor redelijke oefenduels voor het Nederlands elftal, dat alleen op 12 augustus tegen een uit niet gese lecteerde eredivisiespelers samen gesteld elftal en op 10 september in Praag tegen Tsjechoslowakije kan oefenen voor de kwalificatiewed strijden voor het Europees kam pioenschap. „Eigenlijk zou je dat voor elk duel moeten hebben, maar dat is hier niet mogelijk", be greep Michels. Karakteristieke pose van KNVB-voorzitter Andre van der Louw. Naast hem penningmeester Henk Hut die z te zien weinig problemen kent. (foto ani Met die opmerkingen haalde hij gisteravond wèl een aantal twijfe laars over om ten slotte toch te stemmen voor het compromis voorstel over de nieuwe compe titieopzet. Om de plannen echt dui delijk te maken was het sectiebe stuur zelfs overgegaan tot een in Zeist nog nooit vertoonde diavoor stelling. Onder het motto „Het is twee voor twaalf, tijd voor bezin ning en tijd om spijkers met kop pen te slaan" werd de nieuwe gang het nadelige effect dat er dan met 17 clubs moet worden gespeeld in de eredivisie. Nergens ter wereld bestaat de hoogste voetbalklasse uit een oneven aantal clubs, omdat dat niet bevorderlijk is voor de overzichtelijkheid van een compe titie. Die is in Nederland nu al ver te zoeken. Een paar clubs verzaken in het begin van de competitie hun verplichtingen in eigen land voor lucratieve contracten in het buiten land en competitieleider Jan Hujj- van zaken met lichtbeelden stap bregts heeft nu al zoveel brieven voor stap uitgelegd. van burgemeesters met bezwaren tegen geplande wedstrijden ont vangen, „dat er tenminste twaalf duels zijn waar we moeilijkheden mee zullen krijgen. En daar zullen er ongetwijfeld nog een aantal bij komen na de bekerloting van dins dag". Zo komt er nauwelijks de gewen ste duidelijkheid, maar dreigt de consument meer en meer te ver dwalen in het competitieprogram ma, alle nieuwe plannen ten spijt. PAUL DE TOMBE punten dubbel. In het uiterste ge val zullen strafschoppen de sterk ste moeten aanwijzen. „Op deze manier denken we meer spanning in het toernooi te brengen en pro beren het aanvallende voetbal te propageren", aldus Van Zanten. De toernooi-baas heeft zich afge lopen vrijdagavond, tijdens het Rotterdam-toernooi, nogal zitten ergeren aan het optreden van Ever- ton en Werder Bremen, „die niet met hun sterkste spelers aantra den. Ik vind, dat daar tegen hard moet worden opgetreden", zegt Van Zanten, die over de twee avonden 44.000 toeschouwers bin nen de poorten moet krijgen om quitte te draaien. Dankzij uitbreiding van het aan tal sponsors heeft de Stichting In ternationaal Voetbaltoernooi Am sterdam meer financiële armslag gekregen. Dat is te merken aan het deelnemersveld, dat er op papier mag zijn. Naast uiteraard Ajax ne men het Braziliaanse Botafogo, Manchester United en Dinamo Kiev deel. Vooral de komst van de Russische kampioen, met zijn vele WK-gangers, doet Van Zanten deugd. „Het is moeilijk om bij die Russen binnen te komen. Vandaar dat ik zo gelukkig ben dat het ons is gelukt". Of Manchester United en Botafo go in hun sterkste opstelling zullen verschijnen is twijfelachtig. Bij de Engelsen is Bryan Robson nog al tijd geblesseerd - hij is zeker niet van de partij - terwijl Stapleton momenteel met de clubleiding in gevecht is over verlenging van zijn contract. Datzelfde geldt voor Bo- tafogo-speler Josimar. Na het echec op het toernooi van KV Mechelen zou Ajax weieens de dissonant kunnen worden op Am sterdam 711. Van Zanten is echter een andere mening toegedaan. „Vorig jaar verloor Ajax dinsdags van IJsselmeervogels en een paar dagen later won het het Amster dam-toernooi", spreekt hij hoopvol uit. Dat de Oostduitse arbiter Pro- kop twee duels leidt, wil niet zeg gen, dat Van Zanten zijn twijfels heeft over de kwaliteit van het Ne derlandse scheidsrechterskorps. „We laten Prokop opdraven om bij de buitenlandse deelnemers de schijn van partijdigheid weg te ne men". Het wedstrijdschema van Am sterdam 711 ziet er als volgt uit: vrijdag 19.00 uur: Dinamo Kiev- Manchester United (A); 21.00 uur: Ajax-Botafogo (B); zondag 18.00 uur: winnaar A-verliezer B; 20.00 uur: winnaar B-verliezer A. GRONINGEN (ANP) - FC Gronin gen, KV Mechelen, West Ham Uni ted en Dynamo Dresden zijn de deelnemers aan het internationale voetbaltoernooi, dat vrijdag en zondag in Groningen wordt gehou den. De organiserende Stichting Spron werkt met een aanzienlijk lagere begroting dan tijdens de eer ste editie van het evenement. De begroting is teruggebracht van 360.000 gulden naar 215.000 gul den. De bezuinigingsoperatie is tot stand gekomen met medewerking van FC Groningen, dat een uitwis- selingsverband heeft gesloten met Dynamo Dresden en KV Meche len. FC Groningen heeft vorige week deelgenomen aan een toer nooi in Oost-Duitsland en zal vol gend jaar van de partij zijn op een toernooi in Mechelen. De organisa tie in Groningen draait nu alleen voor de reis- en verblijfskosten van beide clubs op. Om tot een sluitende begroting te komen zijn in Groningen over twee dagen tienduizend toeschou wers nodig. Het vorig jaar bezoch ten 11.200 toeschouwers het toer nooi, maar er waren toen 16.000 kij kers nodig. Daardoor leed de orga nisatie een verlies van 35.000 gul den. Die is als volgt: het komend seizoen degrade ren twee clubs rechtstreeks uit de eredivisie, terwijl de kampioen van de eerste divisie automatisch pro moveert. De nummers 3 en 4 van onderen in de eredivisie doen mee aan de nacompetitie van de eerste divisie (twee poules van 3) samen met de vier periodekampioenen uit die afdeling. Zij strijden om twee plaatsen in de eredivisie. in het seizoen 1987-1988 wordt hetzelfde systeem gehanteerd, waardoor er in het seizoen '88-'89 nog zestien clubs zijn overgeble ven. De degradatie uit de eerste di visie met de daaraan verbonden in stelling van een klasse van onaf- hankelijken is voorlopig van de baan. Aan de nieuwe opzet kleeft voor al voor het tussenseizoen 1987-1988 DEN HAAG (ANP) - Met ingang van de nieuwe competitie zal op het voetbalveld van FC Den Haag een nieuwe vorm van beveiliging en kaartcontrole worden beproefd. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van WVC maandag desgevraagd bevestigd. Het minis terie subsidieert de proef. Bij één van de ingangen zal een poortje in gebruik worden geno men van het soort dat op vliegvel den staat. Het mechanisme in het poortje reageert op allerlei spullen Het toegangskaartje moet in een aan het poortje bevestigd apparaat worden gestopt en kan er, nadat het geldig is gebleken, aan de an dere kant worden uitgehaald. Dit systeem is afgekeken van de Parij- se metro. Het idee voor een dergelijk sys teem is al geboren in de tijd van Van der Reyden, aldus de woord voerder. Als de proef slaagt, ko men er misschien meer poortjes op 's lands voetbalvelden. De competitiewedstrijd FC Groningen-Ajax, die voor woens dag 20 augustus op het programma stond, is door de clubs in onderling overleg verschoven naar 14 decem ber. De aanleiding daartoe was tweeledig. De burgemeester van Groningen had voor de betreffen de woensdagavond een speelver bod opgelegd wegens het verhoog de risico. Ajax voelde evenmin iets voor die datum, omdat het Amter- damse elftal liever meedoet aan een toernooi in Marokko. Beide partijen waren het daarom snel eens over het uitstel.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9