FNV wil nieuwe leden aantrekken Olieprijzen direct sterk gestegen Romeo, grootste stier van Nederland Bond uit forse zelfkritiek België verlaagt rente op binnenlandse staatsschuld Staat reikt Avebe nog eens helpende hand toe Opec akkoord over produktiebeperking 'Overheid behandelt het midden- en ldeinbedrijf als Assepoester' Economie PAGINA 6 ECONOMIE DINSDAG 5 AUGUSTUS 1986 UTRECHT (ANP/GPD) - De FNV, de grootste Nederlandse vakcentrale, is aan vernieu- het wing toe. De centrale kampt al jaren met ledenverlies en zal het roer moeten omgooien om die tendens te keren: meer aandacht voor bijvoorbeeld jongeren, vrouwen en de nieuwe beroepen kunnen de FNV uit het slop halen. Dat schrijft een werkgroep onder leiding van FNV-voorzitter Pont in het rapport "De FNV over 14 jaar", dat volgende maand in de federatieraad, het hoogste orgaan van de FNV, aan de orde komt. DEN HAAG (ANP) - De regering is alleen bereid het in zware schulden verkerende aardappelconcern Avebe voor de laatste keer de hel pende hand te reiken als de andere betrokkenen zoals banken en boe ren dat ook zijn. Minister Braks (landbouw) heeft dit gisteren na mens de voltallige regering aan de Tweede Kamer geschreven. De regering gaat ervan uit dat de 5.000 boeren die Avebe van aardap pels voorzien, het bedrijf geduren de drie jaar een extra bijdrage van tien miljoen gulden per jaar moe ten geven. Als blijk van goede wil zouden de banken die Avebe geld hebben geleend tien miljoen De vakbeweging heeft moeilijke Voor een betere bereikbaarheid jaren achter de rug en heeft, onder en herkenbaarheid van de vakbe- meer als gevolg van een gestadig weging is het bijvoorbeeld nodig ledenverlies, aan kracht ingeboet, de positie van de kadergroepen in In de sectoren waar vanouds veel de bedrijven te versterken. Maar er vakbondsleden te vinden te zijn, moeten ook meer vakbondswin- zoals de industrie, ging een groot kels komen waar mensen makke aantal arbeidsplaatsen verloren. In lijk kunnen binnenstappen met de nieuwe bedrijfstakken en in de hun vraag of probleem. Met zulke sector dienstverlening kreeg de winkels kan de FNV de recht- vakbeweging tot nu toe nauwelijks voet aan de grond. De rapporteurs vinden dat veel problemen aan de FNV zelf te wij ten zijn. "De vakbeweging loopt achter en er zijn zeer ingrijpende maatregelen nodig om haar weer bij de tijd te krijgen. De aanhang wordt nu gedomineerd door de al- leenverdienende, fulltime werkende, oudere en matig opge leide man. De opbouw van het le denbestand is een afspiegeling van BRUSSEL (AFP/Rtr.) - De rege- de beroepsbevolking uit de jaren ring van België heeft besloten de vijftig". Daarentegen voelen jonge- rente die moet worden betaald ren, vrouwen, ethnische minderhe- over binnenlandse overheidsschul den, deeltijdwerkers, uitzend- den te verlagen tot acht procent, zo krachten, maar vooral hoger-opge- heeft minister van financiën Eys- leiden in de nieuwe beroepen zich kens bekendgemaakt. Er zijn le- nauwelijks aangetrokken tot de ningen bij die zijn aangegaan tegen vakbeweging. een tarief van veertien procent. "Het gevoerde beleid is te star uniform en te weinig wervend ge- Volgens minister Eyskens zal er omdat de renteschommelingen voor de komende jaren niet zijn te eenzijdige, negatieve beeldvor- nele beleggers genomen maatregel ming van de FNV bij niet-leden als gedurende vijf jaar minder rente een organisatie van stakers, onte- worden betaald over de binnen- vredenen en mensen die niet voor landse schuld, die 2.300 miljard zichzelf kunnen zorgen. De maat- frank, ongeveer 126 miljard gul schappij is in de afgelopen vijftien den, bedraagt. In binnen- en bui- jaar sterk veranderd, maar de vak- tenland heeft België een schuld beweging is blijven stilstaan", al- van 5.000 miljard frank, ongeveer dus het rapport. 275 miljard gulden. Vice-voorzitter Stekelenburg van de FNV verklaarde anderhalve maand geleden tegenover het ANP Het deel dat zijn organisatie zich, als ant- wordt betaald wordt omgezet 0 woord op die ontwikkeling, meer schatkistpapier, „regulariserings- genover institutionele beleggers. op de "nieuwe werknemer" 'n leninffen" mpt. ppn InnntiiH van Afnnr narfinnliara lrpar1intf,aM.nI,nf Er is nog nooit een dergelijk be sluit genomen in België. De maat regel is onderdeel van de rege ringsplannen om dit jaar en vol gend jaar op de overheidsuitgaven 195 miljard frank, tegen de elf mil jard gulden, te bezuinigen. De ren de rente dat niet teverlaging heeft alleen betrekking op verplichtingen die gelden te- technisch hoog ontwikkelde secto ren, zoals de computerindustrie, moet gaan richten. Die aanbeve ling is in het rapport over de toe komst van de FNV terug te vinden: de organisatie moet zich meer in spannen om ook voor "hoofdarbei ders" en mensen in de nieuwe be roepen interessant te zyn. Ook voor jongeren en vrouwen zal de vakcentrale zich drukker moeten maken dan ze nu doet, zo meent de werkgroep Pont. Voor jongeren moet de FNV een betere rechtspositie nastreven, terwijl ie dere jongere - dus niet alleen leden - bij de vakbeweging voor advies terecht moet kunnen. Het aantal vrouwen dat buitenshuis werkt neemt toe. Vaak werken zij in deel tijd of via uitzendbureaus. Voor de ze groepen werknemers moet de vakbeweging zich meer gaan in spannen, zo staat in het rapport. In het algemeen zal de vakbewe ging moeten streven naar een bre dere organisatie van alle werkne mers, dus bijvoorbeeld ook het ho gere personeel. De FNV zal in haar beleid dan ook meer rekening moeten houden met de wensen van de verschillende groepen bin nen haar gelederen. Kort Zakelijk Ierse pond OMAHA -Huisvrouwen in Omaha voorzien zich van gratis maïskolven p onderdeel die liggen opgestapeld op een parkeerterrein bij een supermarkt. Boeren het Europese Mone- gaven de maïs gratis weg uit protest tegen de lage landbouwprijzen. "5 met 8 pro- <foto api uitmaakt taire Stelsel (EMS), cent gedevalueerd i tot de valuta van de andere EG-lan- den die aan het EMS meedoen. Naar van Ierse zijde verluidt was minister van financiën John Bru- ton onder sterke druk van expor teurs komen te staan om de waarde van het Ierse pond te verminderen. In de afgelopen weken was de Ier se munt sterk in waarde gestegen in verhouding tot het Britse pond. Werkloosheid heid zijn schulden laten oplopen tot 700 mijoen gulden. Avebe moet bovendien zelf de kosten kunnen opbrengen voor nieuwe investeringen ten behoeve van de milieuzuivering in onder meer het Ter Apelkanaal. Als de di rectie er dan ook nog in slaagt om 1988 de loonkosten met 45 mil ten kwijtschelden. In totaal heeft joen gulden te hebben gedrukt ten bij banken opzichte van 1985, dan wil de rege ring leningen bij Rabobank en Na tionale Investeringsbank tot een totaal van 183 miljoen "kwijtschel den". Het advies volgend van een com missie herstelfinanciering meent de regering dat Avebe zo snel mo gelijk geheel zelfstandig verder moet zonder banden met de over heid. Die adviescommissie is tot de conclusie gekomen dat het aardap pelconcern in staat is om op eigen benen te staan als het bedrijf dras tisch wordt verkleind, zowel op de werkvloer als in de directie. De commissie had Braks geadvi seerd de provincie Groningen en de betrokken gemeenten de inves teringen in de milieuzuivering zelf te laten betalen, maar de regering vindt dit in tegenspraak met de doelstelling dat alle financiële overheidshanden met Avebe moe ten worden verbroken. Het actiecomité van de boeren heeft in april al laten weten dat nog meer extra bijdragen aan Avebe niet langer kunnen worden opge bracht. De boeren betalen al jaren lang extra bijdragen om de verlie zen te verkleinen. streekse dienstverlening, waar veel vraag naar is, uitbreiden. De studiegroep stelt tenslotte voor iets te doen aan de verdeeld heid binnen de Nederlandse vak beweging, bijvoorbeeld door het instellen van geregeld overleg tus sen de drie vakcentrales FNV, CNV en MHP. volgende jaren zal de rente iets on der die van de obligatiemarkt lig gen. Het schatkistpapier mag wel worden verhandeld maar zal niet op de beurs worden genoteerd. Uiteindelijk zal de operatie de Belgische overheid een bezuini ging opleveren van tussen de veer tig en zestig miljard frank, tussen 2,2 en 3,3 miljard gulden. Hetexac- weest. Als gevolg daarvan is er een met de in overleg met de institutio- te bedrag is moeilijk vast te stellen W aakzaamheid na Tsjernobil duurt nog voort DEN HAAG (GPD) - De conser- venindustrie heeft nog steeds te kampen met 'Tsjernobil-effecten'. Na de kernramp in Rusland vragen inkopers van supermarkten om garantiecertificaten, waaruit moet blijken dat voor artikelen als jam, ingeblikte groenten en augurken geen produkten uit Oostbloklan den zfjn gebruikt dan wel dat ze stralingsvrij zijn. In sommige be drijven worden bij de laatste, extra controle Geigertellers gebruikt om eventuele radioactiviteit te meten. Het publiek blijkt ook waak zaam, zo is gebleken volgens het vakblad voor de levensmiddelen branche 'Missets Distrifood'. Bepaalde groothandels die inko pen voor supermarkten, hebben al een zogeheten niet-Oostblok- verklaringen zwart op wit ver langd. Een bedrijf als Calvé-De Be tuwe is zelfs niet van plan dit jaar in Oost-Europa te kopen. Jamfa- briek Hero trok alle orders voor Oostbloklanden uit voorzorg in. Jonker Fris liet weten op verzoek van afnemers niet-Oóstblokverkla- ringen te hebben afgegeven. De olie-opslag in Europoort. De olieprijzen stegen gisteren sterk na het Opec-akkoord. leningen" met een looptijd van Voor particuliere kredietverschaf acht jaar. De rente hierover be- fers zal de normale rente blijven draagt dit jaar zeven procent en de gelden. NEW YORK (Rtr./AP) - De olieprij zen zijn gisteren sterk gestegen als gevolg van de berichten uit Genè- ve dat de Opec-ministers overeen stemming hebben bereikt over een produktiebeperking. De prijsstij gingen waren de grootste sinds be gin april. West Texas Intermediate, de toonaangevende oliesoort op de Amerikaanse markt, steeg met 1,75 dollar in waarde tot ongeveer 13,25 dollar per vat. De evenknie op de Europese markt, Brent, werd voor levering volgende maand verhan deld voor 10,30 dollar per vat, een waardestijging van vijftig cent. De meerderheid van de 13 leden van de Organisatie voor Olieprodu cerende Landen (Opec) steunde gisteren het Iraanse voorstel voor een drastische verlaging van de produktieplafonds teneinde de olieprijzen op te drijven. Volgens het Iraanse voorstel zou de totale produktie van 12 Opec-landen wor den teruggebracht tot 14,8 miljoen vaten per dag, het niveau van okto ber 1984. Een uitzondering zou worden gemaakt voor Irak. Met de produktie van Irak zou de totale dagelijkse Opec-produktie neèrko- men op 16,7 of 16,8 miljoen vaten. Het akkoord kwam kennelijk tot stand nadat de ministers overeen waren gekomen om een uitzonde ring te maken voor Irak, dat net zo veel olie mag produceren als het wil, of kan. Irak, dat al bijna zes jaar in oorlog is met Iran, had een even grote produktie geëist als van Iran, een standpunt dat een ak koord steeds had belemmerd. De Iraanse olieminister Aghaza- deh zei gisteren dat het plan zeker twee maanden in werking zal zijn, de ministers opnieuw bij een kunnen komen om te praten over de prijsontwikkeling. Hij was van mening dat een produktiever- mindering van vijf tot zes miljoen vaten per dag al een schokeffect te weeg kan brengen op de oliemarkt. Eerder had Koeweit zijn steun aan het voorstel toegezegd en een produktievermindering aangekon digd van 700.000 vaten per dag. Daarmee zou het huidige produk- tieniveau van 1,6 miljoen vaten per dag worden teruggebracht tot het niveau van oktober 1984. Koeweit noemde het Iraanse voorstel in een officieel persbericht een 'tijdelijke oplossing'. Koeweit zou het voor stel accepteren op voorwaarde dat de overige Opec-leden, op Irak na, zich ook houden aan hun produk- tiequota. EELDE (ANP) - De Luchtvaart maatschappij Air Classic uit Am sterdam is op zoek naar stewards en stewardessen die de Friese taal, het Gronings of het Drents kunnen verstaan en spreken. De maat schappij gaat met ingang van het komende winterseizoen retour vluchten uitvoeren tussen Eelde en het Londense vliegveld Gat- wick. „We mikken daarbij vooral op noordelijk publiek", aldus Air Classic-directeur J. Fiolet. „Onze Stewardessen moeten Fries, Gronings of Drents spreken dat ze ze in voorkomende gevallen kunnen verstaan of spreken". Fiolet denkt 12 tot 15 stewards of stewardessen nodig te hebben voor de lijnvluchten, van maandag tot en met vrijdag tussen Eelde en Gatwick vice versa. Air Classic be gint de vluchten op 27 oktober. In het winterseizoen worden er nog tussenstops op Rotterdam ge- stewardessen hoeven niet steeds maakt. Met ingang van het volgend Fries, Gronings of Drents te spre- voorjaar zijn de vluchten Eelde- ken, maar het lijkt ons wel goed Gatwick rechtstreeks. DEN HAAG (GPD) r Bij de verde ling van overheidsgelden behan delt de overheid het midden- en kleinbedrijf in vergelijking tot de landbouw zo schriel dat het de rol van „Assepoester" schijnt te ver vullen. Hoewel de bijdrage van de agrarische sector aan het nationaal inkomen niet mag worden onder schat overtreft de opbrengst van het midden- en kleinbedrijf die van de landbouw ruim zes maal. MAKKELO - Over een week of vier heeft aan de voet van de Mar- kelose Berg een bijzondere gebeur- De werkloosheid in België is in ten.is. Plaats; waarvan overigens de maand juli met ruim 1 procent weinigen getuige zullen zijn Dan gestegen ten opzichte van de dekt de grootste stier van ons land, maand ervoor en bedraagt nu 12,4 en misschien heel Europa, de procent van de beroepsbevolking, grootste Nederlandse koe Het gaat Het aantal geregistreerde werklo- ?m runderen van Zuidfranse af- zen bedroeg eind juli ruim 522.000, k<>mst. Geweldige vleesproducen- een stijging van 44.600 vergeleken ten, waarvan de gecastreerde stie- bij juni. De forse stijging is vooral te wijten aan de toetreding van schoolverlaters, zo deelde het na tionale arbeidsbureau mee. vroegere eeuwen als oerster ke trekossen werden gebruikt en die nu bezig zijn zich een plaatsje te veroveren tussen onze zwart- en roodbonten. Ontwikkelingshulp De 3.10 meter lange, 1508 kilo we- De Westerse landen zijn goed «™de RoP}eo van José Bus voor 86 procent van de ontwikke- 5ch?rs <31>. echtgenote van paar- lingshulp die via de Verenigde Na- denhandelaar Jan Busschers(35), ties wordt verstrekt, terwijl de lan- van het Franse ras blond d Aqui- den van het Oostblok, waaronder tonue- Frame runderen met een bei de Sowjet-Unie, slechts één pro- «e huidskleur, waarvan de kalve- cent voor hun rekening nemen. Dit «er maanden by de moeder staat in een brief die vertegenwoor- bhJ^en- Daarna gaan ze voor 2500 digers van elf westerse landen aan Êulden Per stuk de ftieren' de secretaris-generaal van de VN, mester e" wegen 500 kilo als ze na Javier Perez de Cuellar, hebben ge- anderhalfjaar voor rond 5500 gul- stuurd. den de slager worden afgele- Volgens de opstellers van de v^jS\ brief, die hun informatie uit officië- ?udens een vakantie-uitstapje, den oude ka veren. Inmiddels zyn le VN-gegevens hebben geput jub 1985« maakte het Markelose er via haar al tachtig by boeren m wordt de resterende dertien pro- echtpaar kennis met dit vleesras de omgeving geplaatst en zelfheeft centvan de VN-ontwikkehngshulp JSSSSSSE Romeo, een vriendelijke geweldenaar van 1500 kilo. Romeo aan - voor 15.000 gulden - en gebruiken hem een dozijn keer per jaar voor natuurlijke dekking. Dan moet de koe echter voor wel een steuntje hebben, anders schiet ze naar voren als Romeo haar be springt. Sommige boeren laten een stier van dit ras tussen de zwart- of roodbonte pinken lopen. De kalf jes van deze kruisingen zijn geliefd bij stierenmesters en worden door hen na een zoogtijd van twee we ken afgenomen voor 800 tot 1000 gulden per stuk. De groei is enorm. Gevoederd met een zelfde hoeveelheid sny- mais als de meststieren van ons ei gen veeslag, komen deze impor trunderen gemiddeld per dag 1300 tot 1800 gram aan. Niet alleen de stieren, ook de koeien van het ras blond d'Aquitaine zijn erg sterk, en kunnen een gewicht van 600 tot 900 kilo bereiken. "Als ze ondeu gend zijn", zegt José Busschers, "zijn ze met zes man nog niet te houden"! ïei 1986 kocht ze de grootste Evenementenhal in Borne kennis koe van ons land. Die verblijft nu bracht? Derde'Were'dlanc*e"opÊ®' met Romeo. De nu 6 jaar oude ge- weldenaar hoorde in Frankrijk tot Binnenkort kalft de vijf beste stieren van zijn ras, dier weer "tochtig" een weiland bij Borculo. zodra het maakt In het vroege vooijaar maakte ze maar werd in ons land voor de KI kennis met Romeo, de grootste tijdens de landbouwbeurs in de afgekeurd. De Busschers kochten stier van ons land. Dit schrijft directeur drs. H. A. v.d. Vegt van het Economisch In stituut voor het Midden- en Klein bedrijf (EIMK) in de Kroniek van het Ambacht-Klein- en Middenbe drijf. Hij voert daarbij aan dat de kosten van het ministerie van land bouw 23 procent bedragen van de bijdrage aan het nationaal inko men uit de landbouwsector. Maar de kosten van economische zaken belopen slechts 1,3 procent van de bijdrage aan het nationeel inko men van midden- en kleinbedrijf en grootbedrijf samen. V.d. Vegt bepleit een veel ruim hartiger onderzoeksbeleid. De hui dige situatie doet in ons land, aldus deskundigen van de Organisatie voor Economische Sanmenwer- king en Ontwikkeling (OESO) in een beoordeling bepaald „provin ciaals" éan. Waar de overheid nu vier miljard per jaar aan onderzoek besteedt, geeft het bedrijfsleven vijf miljard per jaar uit. Van dat budget is 70 procent afkomstig van vijf multinationale bedrijven. In dit beeld, zegt V.d. Vegt, komt het midden- en kleinbedrijf nau welijks voor, terwijl onderzoek, toch ook beleid is. Ook stelt hij dat de betekenis van het midden- en BRUSSEL (Rtr.) - De Europese Commissie zal de plannen van de Franse regering dwarsbomen om het met verlies draaiende staatsbe drijf Renault een groot bedrag aan financiële steun te verstrekken. Dit heeft een functionaris van de com missie gisteren bekendgemaakt. Volgens de functionaris heeft de commissie aan de Franse regering laten weten een onderzoek in te stellen inzake de voorgestelde overheidssteun van drie miljard frank (1,04 miljard gulden) ter ver groting van het kapitaal van het au tomobielconcern. kleinbedrijf als bron van werkgele genheid in het wetenschapsbudget van de overheid niet terug te vin den is. VARKENSVLEES - De Zwitserse autoriteiten hebben het in- en doorvoerverbod voor varkens, var kensvlees en vleeswaren uit Ne derland opgeheven. Buitenlanders mogen nu weer per persoon een pond varkensvlees en een kilo vleeswaren uit Nederland meene- Het invoerverbod werd in april van dit jaar ingevoerd, toen in Ne derland bij een aantal fokkerijen varkenspest werd geconstateerd. De Zwitserse autoriteiten vonden dat het invoerverbod kon worden opgeheven, omdat ook de EG het invoerverbod van Nederlands var kensvlees heeft opgeheven. AMSTERDAM (ANP) - Berichten over overeenstemming over de olieprijs bin nen de OPEC hebben vandaag de koers van Koninklijke Olie op de Amsterdamse effectenbeurs omhoog gestuwd. In een verder meest voorzichtig hogere markt wist het fonds in de ochtenduren f 6,10 aan de koers toe te voegen op f 191,90. De andere internationale waarden waren ook beter, alleen KLM moest een dubbel tje terug naar f 45,40. Akzo stond tegen het middaguur op een winst van f 0,70 op f 164, Hoogovens was f 0,60 hoger op f 197,20 en Unilever f 4,50 op f 502,50. Philips voeg de dertig cent aan de koers toe op f47,10. Ook de financiële sector was overwegend wat beter met voorop Amrobank met f 0,70 winst op f 113,80. ABN en Midden- standsbank moesten echter licht terrein 1,30 duurder op f 165,50, KNP f 1,50 oop f 164, terwijl Hunter Douglas f 2 won op f65. De obligatiemarkt was goed prijshou-

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 6