'Undercover' agent succes in Amsterdam 'Patiënt moet op zijn maag leren eten' Regen van claims na hagelstorm Legerarts teruggehaald na ruzie en verslaving Afslanken met maagballon garandeert geen blijvend succes Vluchtelinge krijgt kind na aankomst in Nederland Politie paid: jongeren op na 390 autokraken DINSDAG 5 AUGUSTUS 1986 BINNENLAND PAGINA 5 Onderzoek naar instelling ineer teams UTRECHT (ANP) - De ervaringen in Amsterdam met in filtratie in de onderwereld via undercover-agenten zijn gunstig. Naar aanleiding van het vorig jaar begonnen ex periment gaat de politie een onderzoek instellen naar de behoefte aan meer infiltratie-teams. Infiltratie van under cover-agenten in de onderwereld, in het politiejargon pseudokoop geheten, is nu slechts voorbehouden aan de Amsterdamse politie en op beperkte schaal aan de rijkspo litie. SCHIPHOL - Het was vanmorgen een hartelijk weerzien, toen secretaris Jan ter Laak van de katholieke vredesorganisatie Pax Christi vanmorgen terugkeerde van een 15-daags verblijf in Afghanistan en het buur land Pakistan. Ter Laak stelde zich daar op de hoogte van de toestand in het door de Russen bezette Afghanistan i PakistanOp Schiphol werd hij (rota anp) en sprak met een aantal verzetsleiders. Ook bezocht hij vluchtelingenkampen i hartelijk verwelkomd door onder meer zijn assistente Sandra Ball Eind vorig jaar gaf minister Kort hals Altes (justitie) formeel het groene licht voor politie-infiltratie in criminele kringen. Om de be hoefte aan meer pseudokoop- teams bij de politiekorpsen te pei len, wordt nu een landelijke enquê te gehouden. Dit onderzoek, dat ook bedoeld is om mogelijke be zwaren tegen infiltratie als politie activiteit te inventariseren, wordt gehouden door de werkgroep Pseudokoop van het ministerie 'Rijkskortingen oorzaak van te hoge belasting in gemeenten' DEN HAAG (GPD) - Gemeenten voeren hun belastingen soms wel tot het maximum op, maar van de overschrijdingen waarvan de Con sumentenbond vorige week gewag maakte, zal maar heel weinig spra ke van. Dat stelt de vereniging van Nederlandse gemeenten (VNG) in een reactie op de beweringen van de bond. De consumentenorgani satie riep vorige week ook zijn le den op bezwaar te maken tegen de aanslagen voor de onroerend-goed- belasting. Door de vele rijkskortingen zijn volgens de VNG gemeenten soms gedwongen tot de wettelijke limiet te gaan. Maar die is niet eenvoudig te berekenen, omdat deze een per centage is van gelden die gemeen ten van het rijk krijgen. Door de voortdurende tussentijdse bezuini gingen op de rijksuitkeringen kun nen veel gemeenten niet meer pre cies overzien hoeveel belasting ze nu eigenlijk mogen heffingen. Gemeenten die aan het plafond zitten, kunnen daardoor over de schreef gaan. Maar dat is niet on wettig, de gemeenten zich daarbij op 'overmacht' kunnen beroepen. AMSTERDAM - Voor veel men sen moet het klinken als een grap. Een ballon in de maag om te dikke mensen bij het afslanken te hel pen. Twee jaar geleden begon de arts Mathus-Vliegen in het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam met het inbrengen van een ballon bij een patiënt met ademhalings stoornissen door overgewicht. Het ging daarbij om een ballon van een siliconenmateriaal dat sterk ge noeg bleek om gemiddeld onge veer een half jaar te functioneren. door Huub Klompenhouwer De ballon werd in de maag van de patiënt gedeeltelijk opgeblazen en. gaf de patiënt een redelijk vol ge voel, waardoor de eetlust belang rijk afnam. Sindsdien zijn ruim 60 patiënten vrijwillig behandeld met dergelijke ballonnen. En met suc ces. De resultaten zijn uiterst be moedigend. De patiënten konden vrijwel stuk voor stuk terugkeren naar confectiekleding in plaats van o zo kostbare maatpakken, om maar eens een van de vele opluch tingen te noemen. Twee jaar geleden ontdekte Ma thus dat onderzoekers in het Cana dese Toronto gebruik maakten van een in Amerika gemaakte maag ballon, die 'slechts' 600 gulden kostte. Want, voor alle duidelijk heid, het is geen Nederlandse vin ding om via balonnen in de maag de eetlust te verminderen. In Duitsland en Denemarken was al ruime ervaring opgedaan. Pro bleem daar was echter dat niet al leen de gebruikte ballon bijna 2000 gulden kostte, maar bovendien minder van kwaliteit was. Die ont dekking vormde min of meer de start van het Amsterdamse experi ment. De betere ballon bood per spectief voor een nader onderzoek, waar de Duitse en Deense onder zoeken nogal eens strandden. Overigens was het voor de Am sterdamse medicus niet een onver- van justitie. In november worden de resultaten verwacht, aldus de Enschedese commissaris Van Bruggen, lid van de werkgroep. Voor de coördinatie van pseudo- koop-activiteiten wordt gewerkt aan de opzet van een landelyk bu reau, dat ondergebracht zou kun nen worden bij de CRI, de centrale recherche-informatiedienst. Dit bureau zal een ondersteunende rol krijgen bjj werving, selectie en op leiding van agenten, het registre ren en analyseren van infiltratie acties en de ontwikkeling van een handboek. Politie-infiltratie in de zware misdaad is met name in Amster dam al een aantal jaren praktijk. Vorig jaar maakte het openbaar ministerie voor het eerst officiële richtlijnen bekend voor deze op sporingsmethode. Deze richtlijnen zijn gebaseerd op de rechterlijke uitspraken die de afgelopen jaren in een aantal infiltratiezaken zijn gedaan. De belangrijkste voorwaarden zijn dat infiltratie alleen mag wor den toegepast als uiterste redmid del. Dat betekent vooral tegen georganiseerde, professionele mis dadigers. Undercoveragenten - er zijn er inmiddels enkele tientallen in ons land mogen verder niet aanzetten tot strafbare feiten. Ook moet het gaan om concrete zaken, waar gerichte bewijsvergaring mo gelijk is: infiltratie met een blanco volmacht is niet toegestaan. Enorme hasj vondst OUDENBOSCH (GPD) - In het Westbrabantse Oudenbosch heeft de rijkspolitie in een loods gisteren 3750 kilo hasj gevonden. Na de vondst zijn twee verdachten aange houden. Wie dat zijn, is (nog) niet bekend. Omdat het onderzoek nog niet is afgerond, verbood officier van justitie Wabeke, verdere mede delingen. De eigenaar van de loods, die wordt gebruikt voor op en overslag van onder meer (golf- )karton en plastic, verklaarde van niets te weten. wachte wending in haar beroep. Als lid van de Voedingsraad, de stichting Voeding Nederland en nog wat organisaties die zich bezig houden met voeding en lichaam somvang bekommert ze zich al ja ren over het lot van te dikke of juist te magere mensen. Een veelomvat tende problematiek, want er zijn heel wat factoren die meetellen. "Het is een misverstand om te veronderstellen dat dikte altijd te wijten is aan hormoonafwijkingen. Van de honderd mensen die te dik zijn, zullen er drie een te traag werkende schildklier hebben. En uit de psychologie is bijvoorbeeld bekend dat dikke mensen meer met de ogen en op smaak eten dan met hun verstand". Dat blijkt on der meer uit een door haar zelf ge pleegd onderzoek: "Bij de 24 pa tiënten die bij dit onderzoek be trokken zyn geweest, is er in verre weg de meeste gevallen sprake van het wegeten van gevoelens en het eten op reflex". Enige verduidelijking. Het wege ten van gevoelens is de term die wordt gebezigd voor mensen die hun gevoelens als verveling of op winding omzetten in eten in plaats van een wandeling, een boek of een film. Het eten op reflex is de eetlust die opwelt bjj het zien of ruiken van eten. De patiënt weet dat het veel verstandiger is om die eetlust te negeren, maar het ver stand legt het af. Terug naar het AMC. Daar be handelt mevrouw Mathus-Vliegen de mensen die problemen hebben met hun lichaamsgewicht op drie verschillende manieren. Voor die nu zo volop in de belangstelling staande ballonmethode komen in principe alleen mensen in aanmer king met een zeer groot overge wicht. Of, medisch gezegd: een morbide (ziekelijke) obesitas. Pa tiënten die de 120 kilo ruimschoots overschrijden. Daarnaast wordt ge keken naar de verhouding leeftijd, lengte en gewicht en de eventuele aanwezigheid van ziekten. "Verder is het zo dat ik ook op de motivatie DEN HAAG (GPD) - De land macht heeft een chef-arts bij de in West-Duitsland gelegerde troepen overgeplaatst naar Nederland. Aanleiding daarvoor is zijn ruzie met een eveneens onvoldoende functionerende legearts, maar vol gens een legerwoordvoerder heeft de 'lichte afhankelijkheid' van de luitenant-kolonel aan het verdo vende middel codeïne er ook mee te maken. De betrokken officier was hoofd van het geneeskundig detache ment in Seedorf, Hohne en Lange- mannshofen. Uit een onderzoek is gebleken dat hij 'licht afhankelijk is van medicijnen, waardoor twijfel bestaat over het behoorlijk vervul len van zijn leidinggevende medi sche functie', aldus een woord voerder van het ministerie van de fensie. Daarom krijgt de man nu een staffunctie in eigen land. De luitenant-kolonel gebruikte codeïne, een middel dat onder de opiumwet valt. In de officiële lite ratuur wordt gewaarschuwd tegen verslaving, hoewel dat zelden voor komt. Feit is dat het gebruik ver minderd reactie- en concentratie vermogen veroorzaakt. Codeïne wordt in de praktijk voorgeschre ven als hoestdempend middel, maar wordt de artsen niet als eer ste keus aanbevolen. De zaak tegen kwam aan het rol len door een gespannen arbeids verhouding tussen hem en een ka pitein-arts. De chef-arts droeg de kapitein voor 'terugplaatsing' voor» omdat deze niet goed fucntioneer- van de mensen let. Iemand die nog niet serieus heeft geprobeerd om op andere manieren flink af te val len, zal niet in aanmerking komen. Dan zeg ik: Probeer eerst maar de. Deze heeft dit ongeveer twee jaar tegen kunnen houden. Uitein delijk verloor hij deze strijd, nadat een kort geding vorige week geen uitkomst bracht. Inmiddels had de kapitein echter de hoogste militaire autoriteiten op eens een goed dieet en dan vooral met een goede begeleiding. De mensen moeten wel sterk gemoti veerd zijn". Wordt er gekozen voor het 'ballo- de hoogte gebracht van de ruzie en details over het doen en laten van zijn chef. Daarbij vielen ook aantij gingen over diens codeïnegebruik. Na een onderzoek besloot het mi nisterie van defensie beide artsen terug te halen naar Nederland. nenprotocol', dan krijgt de patiënt een uitgebreid bloed-, maag- en psychologisch onderzoek. De pa tiënt slikt vervolgens een ballon in, leeg en opgevouwen. Via de neus wordt het slangetje weer naar bui ten getrokken. De ballon kan opge blazen worden. Vervolgens wordt er een röntgenfoto gemaakt om te zien of de ballon op de juiste plaats in de maag zit. Er zijn dan twee methoden. Of het slangetje wordt verwijderd, of het blijft zitten en wordt met een pleister bij de neus afgeplakt. Na deel is dat de patiënt dan met een pleister op de neusvleugel door het leven moet. Maar het voordeel is dat de patiënt eenvoudig zijn of haar ballon kan bijvullen of leeg kan laten lopen. Raakt de ballon lek of ongeschikt, dan wordt de pa tiënt via de natuurlijke weg van de ballon verlost. De plaatsing van de ballon bete kent nog niet dat de patiënt daar mee prompt van zijn eetprobleem verlost is. Twee weken observatie in het AMC en vijfjaar lang een we kelijkse controle is standaard. In die twee'weken wordt de patiënt via bloedonderzoek gecontroleerd op de onvermijdelijk optredende vochtstoornissen. De twee weken dienen ook om te wennen aan het voorgeschreven dieet, dat per pa tiënt verschilt en geheel op de eet gewoonten en voorkeuren is ge richt, en om te wennen aan de ge dragstherapie. Dat laatste is zeker zo belangrijk. "De patiënten moeten leren op de maag te eten. Die maag zegt zelf wel wanneer het genoeg is. Ander zijds dreigt een patiënt na de plaat sing van het ballonnetje ook te snel te vermageren. Want hij heeft het gevoel al vol te zitten van een sim pel boterhammetje". In principe kan een 'ballonmens' na de ingreep meteen weer aan de frikadellen beginnen. Snoep en an dere dikmakers kan hij net als voorheen eten. Maar de ervaring leert dat het succes van de snelle vermagering voor de betrokkenen DEN HAAG (ANP) - De weerom- slag van het afgelopen weekeinde, waarbij een koufront met onweer en hagelbuien over Nederland trok, heeft in met name Zeeuws- Vlaanderen, West-Brabant en de Haarlemmermeer schade toege bracht aan op te velde staande ge wassen. In totaal zijn bij de coöpe ratieve agrarische verzekerings maatschappij Hagelunie uit die streken ongeveer 220 schademel- dingen binnengekomen. De om vang van de schade is nog niet be kend. In West-Brabant zijn bovendien enkele kassen beschadigd en raak ten door bliksem en inductie enke le computers bij glastuinbouwbe drijven van slag. Dat laatste ge beurde ook rond Rijnsburg. In Zeeuws-Vlaanderen en West-Bra bant meldden ongeveer 180 akker bouwers en groentetelers hagel- schade. Vrij ernstig werden akker bouwgewassen, met name suiker bieten een aardappelen, getroffen in de omgeving van Woensdrecht Tol blijft op Zeelandbrug tot in jaren '90 MIDDELBURG (ANP) - De on derhoudskosten van Zeelandbrug tussen Schouwen-Difiveland en Noord-Beveland vallen de komen de jaren ruim 11 miljoen hoger uit dan was begroot. Door deze hogere kosten zal de Zeelandbrug veel la ter dan 1989 afgeschreven zijn. De Zeelandburg zou dan tolvrij wor den, maar dat wordt nu op zijn vroegst in 1994. De provincie Zeeland heeft de 5 kilometer lange brug in 1965 voor 77 miljoen gulden in eigen beheer gebouwd. De speciaal daarvoor op gerichte Provinciale Zeeuwse Brugmaatschappij heeft tot 1999 schuld aan de provincie wegens verstrekte renteloze voorschotten. De provincie heeft dit jaar al de ta rieven voor de veelgebruikers van de Zeelandbrug verlaagd met 40 procent. Men verwacht ook een te rugloop van het verkeersaanbod als de weg over de stormvloedke ring, die wel tolvrij wordt, voor het publiek wordt opengesteld. Dat zal op 1 oktober 1987 zijn. De provin cie verwacht dat dan 50 procent minder verkeer over de brug zal komen dan nu het geval is. Ook dat betekent een forse terugloop van het tolgeld, zo blijkt uit de provin ciale begroting over 1987. De Zee landbrug brengt dit jaar nog bijna 8,4 miljoen gulden aan tolgeld op. BERGEN/EGMOND (ANP) - De Alkmaarse politie heeft in 10 dagen 16 mensen opgepakt na een reeks van 390 autokraken in Bergen en Egmond. Volgens een woordvoer- zo'n opluchting is, dat men vanaf de behandeling enorm gemoti veerd is om zorgvuldig om te blij ven gaan met eten. "Vergeet bo vendien niet, dat we ook mensen uitzoeken die zelf er alles voor over hebben om af te slanken. - Is een patiënt genoodzaakt zijn leven lang door te gaan met die ballonnen, of is er kans genezen verklaard te wordeji? Mathus.-Vliegen: „Dat is precies de vraag waar het om draait. Ik hoop daar over vijf jaar antwoord op te geven. Tot nu toe is het zo dat eigenlijk alle methoden stuk lopen binnen die 5 jaar. Kijk, het komt er op aan om via die ballon in de maag snel op het gewenste gewicht te komen. Is dat gewicht bereikt, dan kan die ballon uit de maag ver wijderd worden en gaat het erom om een behandeling voort te zet ten, in samenwerking met de ge dragstherapeut, de psycholoog en de diëtist, om dat resultaat te be waken. Je moet het zien als een pa tiënt met suikerziekte. Die zal ook altijd alert moeten blijven als het om eten gaat". - Is er bij benadering te zeggen hoeveel patiënten er in Nederland zijn met de morbide obesitas, het ziekelijke overgewicht? Mathus-Vliegen: "Er is nu al een wachtlijst van een half jaar. En ik heb meer telefoontjes gekregen van journalisten en televisiema kers dan van eventuele patiënten. Maar als ik een voorzichtige schat ting moet maken, komt zo'n twee procent van de mensen tussen de 25 en 45 jaar wel voor een behande ling in aanmerking". en Ossendrecht. In Etten-Leur en Prinsenbeek werden vooral sla, prei aardbeien en bonen door de hagel getroffen. In de Haarlemmermeer werden ruim 40 akkerbouwers getroffen door de weersomslag. Hier ont stond schade aan bieten, aardappe len, tarwe en erwten. Afspraken over commerciële tv 'lege huls' DEN HAAG (ANP) - Premier Lub bers acht het niet erg waarschijn lijk dat er in ons land commerciële omroep komt op grond van het re geerakkoord. In het CDA-partij- blad CD-Actueel zegt Lubbers: "Daar zit een plus in voor de WD, namelijk de paragraaf waar staat dat als omroepen samen willen werken als commerciële omroep, dat dat kan. De andere kant van de medaille is, dat er zulke scherpe voorwaarden geformuleerd zijn, dat dat een lege huls lijkt". Het regeerakkoord stelt dat ten minste drie van de huidige A-om roepen de bereidheid moeten heb ben om het publieke bestel te ver laten om commerciële televisie op een net mogelijk te maken. Deze omroepen kunnen na een over gangsperiode van anderhalf jaar geen aanspraak meer maken op hun aandeel uit de omroepbijdra gen of uit de STER-opbrengsten van de niet-commerciële netten. Als slechts twee A-omroepen com merciële omroep willen gaan be drijven, zal het kabinet de moge lijkheid onderzoeken om een van de televisienetten gedeeltelijk commercieel te laten exploiteren, aldus het regeerakkoord. Prinses Irene is vandaag jarig. De prinses viert haar 47ste verjaar dag. (foto ANP) der is gedurende 10 nachten een observatieteam van 12 politiemen sen in beide gemeenten actief ge weest, nadat tot en met juli 225 au to's in Egmond waren opengebro ken en tot met pnet juni 165 in Ber gen. Autokraken vormen in beide toe ristengemeenten een jaarlijks te rugkerend verschijnsel, waarvan vooral buitenlandse toeristen het slachtoffer worden. De zestien ver dachten werden betrapt bij onder meer autokraken, inbraken in win kels, diefstal van fietsen en brom fietsen en openlijke geweldple ging. Hun aandeel in de reeks van 390 autokraken wordt nog onder zocht. De ministeries van justitie en binnenlandse zaken hebben de ge meente Egmond een subsidie ver leend voor een onderzoek naar mo gelijkheden tot voorkoming van autokraken en diefstal van kostba re autoradio's. Brandweer met stenen bekogeld bij bluswerk HELMOND (ANP) - De Helmond- se brandweer is alleen nog onder politiebescherming bereid om branden in een aantal voor sloop bestemde woningen in twee stra ten te blussen. De afgelopen week moest de brandweer daar 19 keer uitrukken en werd diverse keren door de brandstichters, opgescho tenjongeren, met stenen bekogeld. Vier sloopwoningen zijn inmid dels door vuur verwoest, waarvan een nog bewoond was. Bi) die wo ning werd het vuur aangestoken toen de bewoonster aan het wande len was. De politie heeft in verband met de brandstichting in de De Bruijnstraat 5 Helmonders in de leeftijd van 18 tot 31 jaar aangehou den. Vier van hen hebben inmid dels bekend, maar met de branden in een andere straat hebben ze niets te maken. In de twee straten zijn nog 12 woningen bewoond. De gemeente wilde met slopen wach ten totdat ook deze zijn ontruimd maar heeft besloten om toch maar te gaan slopen. Volgens de woord voerder van de politie zijn de bran den gesticht door opgeschoten jon geren. Zij gebruiken daarvoor brandstof en sloophout. De politie zet het onderzoek voort en hoopt binnenkort nog enkele aanhoudin gen te verrichten. AMC-arts Malthus-Vlieger: 'De patiënt zal altijd alert moeten blijven op wat hij eet'. (foto gpdi SCHIPHOL (ANP) - Vier dagen nadat zij zich bij de marechaussee op Schiphol als asielzoekster had gemeld, heeft een 19-jarige Afghaanse vrouw gistermorgen in het VU-ziekenhuis in Amsterdam het leven ge schonken aan een zoon, Viky. Moeder en kind maken het uitstekend. Het kind krijgt de nationaliteit van zijn vader. Deze zegt Afghaan te zijn. De 19-jarige Chouk Kamlesh arriveerde donderdag met haar man op Schiphol. Het paar, dat vermoedelijk afkomstig is uit Karachi in Pakis tan, heeft met de KLM gereisd. Het paar beschikte bij de marechaussee niet meer over grens- en reisdocumenten. Tegenover de contactambte naar van het ministerie van justitie die de man en de vrouw na hun asielaanvraag op de luchthaven hoorde, zei de vrouw negen maanden zwanger te zijn. Met haar man werd zij daarop overgebracht naar het VU-ziekenhuis. Alleen in uitzonderlijke gevallen mogen vrouwen die langer dan zeven maanden zwanger zijn vliegreizen maken. Luchtvaartmaatschappijen vragen van zwangere vrouwen een doktersverklaring waarin de duur van de zwangerschap wordt gemeld. In dit geval moet de vrouw kans hebben gezien haar zwangerschap voor zowel de balie-employée als het cabine personeel verborgen te houden. De geboorte van de baby is niet van invloed op het door Justitie te nemen besluit inzake de toelating van het gezin tot ons land. "Het wordt niet als een extra humanitair aspect beschouwd", aldus de woordvoerder van het ministerie. Als de moeder niet wordt toegelaten en zij dus ons land weer moet verlaten, wordt bij de vaststelling van het tijdstip van vertrek wel rekening gehouden met de gezinsuitbreiding.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5