Bouw parkeergarage en Marca in oktober Wijkverenigiiig in eigen onderkomen Nieuwe huisvesting maatschappelijk werk DINSDAG 5 AUGUSTUS 1986 LEIDEN LEIDEN - De bouw van een parkeergarage met winkels en kantoren op het Ir. Dries- senplein begint 1 oktober. In juni volgend jaar moet de eerste auto de parkeergara ge binnenrijden en zal de Marca-kledingzaak aan de Hooigracht haar deuren voor het publiek openen. Het bouwplan van de hand van de Noordwijkse architect Van Eg- mond is nagenoeg gereed en de procedures die moeten worden doorlopen voordat de bouw kan beginnen, zijn op dit moment in volle gang. Om een bouwvergun ning te kunnen verlenen moet de gemeente eerst een zogenaamde verklaring van geen bezwaar ont vangen van de provincie en de rijksdienst voor de monumenten zorg. Verwacht wordt dat een en ander voor 1 oktober rond zal zijn en dat op die datum de eerste paal voor de nieuwbouw de grond in gaat. Het bouwplan van de Haagse projectontwikkelaar Erica Beheer B.V. behelst naast de realisatie van een parkeergarage voor 306 auto's en een Marca-kledingzaak ook de bouw van kantoren, een orthopedi sche winkel met werkplaats en een dansschool. Daarnaast zullen op het plein nog 31 woningen wordéh neergezet door de woningbouw vereniging Ons Doel en er wordt een plekje vrijgehouden voor wat openbaar groen. Ook winkels en kantoren op Driessenplein Bezwaren Omwonenden hebben te kennen gegeven te vrezen dat de nieuw bouw op het Ir. Driessenplein niet zal passen by de bestaande monu mentale bebouwing aan de Oude Rijn en Hooigracht. De bezwaren tegen het uiterlijk van de parkeer garage, winkels en kantoren zijn door de gemeente evenwel verwor pen. Ook ander bezwaarmakers zo als de Stichting Leidse Binnenstad en de Kamer van Koophandel, die vrezen voor een omzetdaling van de Leidse kledingzaken, vonden geen gehoor. Volgens de architect en de plan ontwikkelaar is er veel aan gedaan om het bouwwerk 'een aardig ge zicht' te geven. Het wordt een com plex met een gevarieerd uiterlijk dat volgens de architect in bouw materiaal, kleur en vormgeving juist goed aansluit bij de monu mentale omgeving. De nieuwbouw wordt maximaal twaalf meter hoog zodat het ook niet ver uitsteekt bo ven de bestaande bebouwing. Een perspectiefschets van het bouwplan toont aan hoe de nieuw bouw aan de Hooigracht en Ir. Driessenstraat er straks zal uitzien. Het gebouw wordt opgetrokken uit verschillende kleuren bak steen. De parkeergarage, die met de lange zijde aan de Ir. Driessen straat is gelegen, krijgt een gevel van baksteen in een oranje-bruine kleur. Op de hoek van de Hooi gracht met de Nieuwe Rijn is een kantoor gesitueerd in drie bouwla gen dat in dezelfde oranje-achtige steensoort wordt gebouwd. Het nieuwbouwgedeelte tussen het bouwblok op de hoek Hooi gracht/Oude Rijn en de parkeerga rage aan de Ir, Driessenstraat wordt opgetrokken in een lichtere kleur baksteen, bleek-oranje. Aan weerszijden van dit tussenblok zijn trappenhuizen gesitueerd, om ringd door rondlopende verticale glaskolommen. De stenen gevel op de hoek Hooigracht/Nieuwe Rijn wordt eveneens onderbroken door een zwak-blauw reflecterend glas oppervlak. Kozijnen en de luifels Het glazen trappenhuis (links op de foto) wordt straks de toegang tot de dansschool die achter een grote glazen gevel op de verdie ping van het gebouw aan de Hooi gracht is gesitueerd. De twee bouwlagen boven de dansschool zijn bestemd als kantoorruimte. Het tweede glazen trappenhuis aan de Hooigracht wordt één van de drie uitgangen van de parkeergara ge. Vanuit de parkeergarage kan men ook rechtstreeks in de Marca- kledingzaak en in de dansschool komen. De ingang van de parkeer garage is gesitueerd aan de Middel stegracht. Woningbouw De begane grond van de nieuw bouw is bestemd voor het Marca- kledingfiliaal (aan de Hooigracht) en voor de orthopedische winkel en werkplaats van Van Lierop (aan Bovenstaande perspectiefteke ning laat zien hoe de parkeergara ge aan de Ir. Driessenstraat (rechts), het Marca-kledingfiliaal op de begane grond langs de Hooi gracht, de orthopedische winkel (langs de Ir. Driessenstraat) en de dansschool en kantoren op de ver diepingen van het nieuwbouwcom- plex er in totaliteit zullen gaan uit- De foto geeft een enigszins verte kend beeld, omdat de nieuwbouw in werkelijkheid voor een deel aan het oog zal worden onttrokken dooi de grote bomen die langs de Hooi gracht staan. de Ir. Driessenstraat). Het trottoir aan deze straat wordt door de par keergarage overbouwd (een zoge naamde arcade). Langs de Hooi gracht volgt de rooilijn van de nieuwbouw de kromming van de weg. De gevels van het complex zijn steeds opgedeeld in verticale delen die ten opzichte van elkaar ver springen. Deze vlakverdeling past volgens de architect by de verde ling van de bestaande gevels aan de Hooigracht en Nieuwe Ryn. Ook in hoogte is het nieuwbouw- complex heel afwisselend, maar overschrijdt nergens de twaalf me ter. Langs de Oude Ryn en Middel stegracht komen 31 woningwetwo ningen, ontworpen door de Delftse architecte I. Hoenders. De bedoe ling is dat de woningbouw parallel gaat lopen met de bouw van de parkeergarage, winkels en kanto ren. Met de planontwikkelaar wor den nog afspraken gemaakt over het bewonersparkeren. Aktief naar De Klinker LEIDEN - Voor de wijkvereniging 'Aktief in Leiden Zuid-West is een droom werkelijkheid aan het wor den. Half september hoopt de ver eniging in haar eigen clubhuis te zitten. Het voormalige buurthuis 'De Klinker' aan de Berlagestraat, dat het nieuwe onderkomen gaat worden van de wijkvereniging, is met behulp van de gemeente voor 55.000 gulden aangekocht. Henny Kwik, de secretaris van de wijkvereniging, zei vorig jaar bij het vijftienjarig jubileum dat be halve een koninginnedag zonder regen een eigen clubhuis de groot ste droom van de vereniging was. Wel, dat is bijna zover. "Ho, ho", zegt Kwik, "officieel zijn we nog geen eigenaar. De overdrachtspro cedure moet nog beginnen". Maar snel voegt hij daaraan toe: Half september zitten we er in". 'Aktief is de eerste wijkvereni ging in Leiden die over een eigen onderkomen gaat beschikken. Burgemeester en wethouders van Leiden staan garant voor de lening van meer dan een halve ton, die in dertig jaar moet worden afgelost. Aan Kwik de vraag hoe dat moge lijk is. '"Ija, dat weet ik zelf eigen lijk ook nog niet. Het is vakantie- tijd en een groot deel van het be stuur is op vakantie. Het overleg over hoe we de koop nu precies gaan bekostigen kan eigenlyk pas volgende week beginnen". Kasteelkoop Kwik is nog wat terughoudend, omdat er de komende weken nog zoveel moet worden geregeld. In zijn eentje wil hy niet alles verklap pen. "We brengen het heus wel naar buiten. Bezie het als een kas teelkoop", zegt hij diplomatiek. Daarna volgt toch weer: "Nee, een beheerder zal er voorlopig niet komen. Met vrijwilligers gaan we de zaak opbouwen. Ook het op knappen en eventuele verbouwin gen zullen we helemaal zelf gaan doen. Tja, en dan zullen we waar moeten maken dat we 24 uur per dag een clubhuis kunnen runnen. Wij kiezen trouwens voor een heel andere opzet dan het buurt- en clubhuiswerk. Verwar ons ook niet met het opbouwwerk", verklaart Kwik nadrukkelijk. "Onze wykve- rening is er om de mensen plezier te bezorgen. Een deel van die 'acti viteiten voor het plezier' zullen ook door andere verenigingen worden verzorgd. Die huren dan ons ge bouw. Schitterend hè?". De wijkvereniging Aktief telt 500 leden, die allemaal per maand een gulden contributie betalen. De ac tiviteiten variëren van sjoelavon den tot het gezamenlijk reparen van kapotte geisers in de buurt. En dat al zestien jaar lang. Kwik be aamt: "We zijn een hechte club". Fusie De koop van het voormalig on derkomen van buurthuis de Klin ker is mogelijk geworden, omdat na een fusie van de drie club- en buurthuizen in Zuid-West, dit ge bouw vrykwam. Al in mei bepaal de het college van B en W dat 'Ak tief de eerste gegadigde voor de koop zou zijn. De gefuseerde buurt- en clubhuizen de Klinker, Vijfhovenhuis en Tamboerijn zyn sinds juni gehuisvest in de leegge komen Antoniusschool aan de Boshuizerlaan, die is omgevormd tot buurt- en clubhuis 'Vogel vlucht'. Buurthuis De Klinker aan de Berlagestraat (foto Holvast) GEDRANG ROND DANNY DE MUNK OP STATION LEIDEN - "Danny, Danny!!!" Stemgeluiden die de grens van hysterie bereikten, klonken gis teravond kort na zes uur veelvul dig op het centraal station in Lei den. Daar arriveerde om 18.09 uur de VIP-Express van de Ne derlandse Spoorwegen, voor de ze gelegenheid plaats biedend aan de cast van de film 'Op hoop van zegen'. Eén van hen: Danny de Munk. Leiden was de voorlaatste hal te van een NS-dagtocht, die 's ochtends in Utrecht was begon nen en langs een groot deel van Nederland voerde. Ter promotie van de nieuwe Nederlandse speelfilm die vrijdag in première gaat. Een uur voordat de trein spoor 4a in Leiden aandeed, was daar reeds een opmerkelijke drukte. Vooral kinderen stonden er in opgewonden stemming, veelal in gezelschap van ook ietwat ner veuze ouders die dikwijls gewa pend waren met fototoestellen, waarvan een aantal wat groot uit gevallen leek. Wie het eerst komt, staat voor aan, zal menigeen hebben ge dacht. Helaas voor hen bleek de NS het aantal coupés beperkt te hebben gehouden. Het treintje, afkomstig uit Den Haag, reed tot het einde van het baanvak, zodat op het moment van aankomst niet meer het recht van de vroeg- Promotiereis voor film 'Op hoop van zegen' ste bezoeker gold, maar degenen die er het snelste sprintje uit trokken, het gelukkigst bleken. Daar waren ze dan: Renee Sou- tendijk, Kitty Courbois, Huub Stapel, Lex Goudsmit, Rijk dè Gooyer, Albert Mol, Leen Jonge- waard, regisseur Guido Pieters, de andere sterren van de film en vooral Danny de Munk. De jeug dige leeftijd van de gemiddelde perronbezoeker had er vooraf al op geduid dat het vooral om hem te doen was en dat bleek te klop pen. Het beeld in Leiden was wat dat betreft niet anders dan in de andere halteplaatsen. De meeste filmacteurs- en ac trices verkozen het in de stil staande trein te blijven en voor de ramen te staan, zodat bij hen wellicht het gevoel zal zijn ont staan dat het leven van de bewo ners van de apenrots in Artis tot een sleur moet maken. Huub Stapel wat langer en Renee Sou- tendijk even waagden zich op het perron. Door tijdig weer in te stappen overkwam laatstge noemde in elk geval niet wat bij Danny de Munk wel gebeurde: zonder diens toestemming werd Danny de Munk (links) gaat met een fan op de foto, terwijl in tussen zijn overige aanhangers op afstand worden gehouden. (foto Holvast) er soms flink door zijn haar ge kroeld. Ook was duidelijk dat handtekeningeryagers wild had den geroken. Zij kwamen niet voor niets. Rond Danny de Munk werd het gedrang op een bepaald mo ment zo hevig - in tegenstelling tot op de meeste andere stations stonden er in Leiden geen drang hekken - dat heren in uniform zich even genoodzaakt zagen bij na schouder-aan-schouder te voorkomen dat over de 16-jarige zanger/filmster reeds in diens puberteit de necrologie moest worden geschreven. De in Ba rend getransformeerde Ciske de Rat bleef er onbewogen onder. Vanuit de trein werd een en an der door een onbezorgde Knier tje aanschouwd. Bovendien was er hulp van mannen in rode jog gingpakken, die met visserij wei nig uitstaande leken te hebben, maar er daarin wel duurbetaald uitzagen. Na een kwartier zette de VIP- express koers richting eindhalte Amsterdam. Het fluitsignaal be tekende voor menige fan het ein de van een gedenkwaardig be zoek aan perron 4a, dat de vlin ders nog geruime tyd in de buik zal doen rondfladderen. Diefstallen bij DIOK, bij hotel en in school LEIDEN - Bij de rugbyvereniging Bij het Bastion-hotel aan de Uit de Lorentzschool aan de Van DIOK aan de Smaragdlaan zijn Voorschoterweg is in een auto van Vollenhovenkade is het afgelopen vermoedelijk afgelopen weekeinde een Zwitser ingebroken. Zyn ra- weekeinde een kopieermachine 100 aluminium fietsklemmen ge- dio-casetterecorder ter waarde van van 1200 gulden gestolen. De dader stolen. Het ging om strips die niet 2900 gulden is crttvreemd. De da- is binnengekomen door een raam in de grond waren -verankerd. der was binnengekomen door een te forceren aan de achterkant van zijruitje in te slaan. de school. Centraal kantoor aan Langegracht, wijkgebouw aan Morsweg LEIDEN - Het centrale kantoor van de stichting maatschappelijk werk, nu gevestigd in een pand aan de Oude Ryn, gaat op 1 oktober verhuizen naar Langegracht 1 (hoek Mare). Deze verhuizing zal vermoedelijk samenvallen met de verhuizing van de sectie Leiden- Noord naar het eind vorig jaar aan gekochte pand aan de Herensingel 53/53a. Begin volgend jaar zal de sectie Leiden-Zuid van de stich ting eveneens een eigen pand be trekken: Morsweg 83/83a wordt daartoe binnenkort aangekocht. Met deze drie verhuizingen zal de verdeling van de stad in drie 'werkgebieden', zoals ook de ge zinsverzorging, het bejaardenwerk en de stichting Interkruis die ken nen, een feit zijn. De verhuizing van het centrale kantoor van Oude Rijn naar Lange gracht stond al een tijdje op stapel, omdat de ruimte aan de Oude Rijn te klein werd. De stichting huurde een deel van het pand van de her vormde diakonie. Door een aantal misverstanden bleef de beoogde Motorrijder scheurt heup LEIDEN - Een 27-jarige motorbe stuurder uit Arnhem is vannacht na een valpartij op de Plesmanlaan met een gescheurd heupbeen in het AZL opgenomen. Bij het links af slaan richting Den Haag, verloor hij door de regen de macht over het stuur en sloeg met de motor tegen het wegdek aan. Zyn duo-passa gier, een 22-jarige vrouw uit Wasse naar, liep schaafwonden op. Epilepsie-aanval treft chauffeur LEIDEN - Een 34-jarige vrachtwa genchauffeur is gistermiddag door een epilesieaanval de macht over het stuur kwijt geraakt. Hij beland de in de middenberm van Rijks weg 4, ter hoogte van de Europa- weg. Het verkeer richting Amster dam was daardoor enige tijd ge stremd. De vrachtwagen werd zwaar beschadigd. De chauffeur uit Spaarnedam liep lichte verwon- dingen in zjjn gezicht op. Rijnsburgersingel afgesloten LEIDEN - De Rijnsburgersingel wordt woensdag tussen de Valk- brug en de Stationsweg afgesloten voor doorgaand verkeer wegens asfaltering. Er worden omleidings borden geplaatst om het verkeer in de juiste richting te leiden. In de namiddag zal de Rijnsburgersingel weer voor het verkeer toegankelijk zijn. uitbreiding uit, waardoor een ta melijk onwerkbare situatie ont stond: de ene kamer kon slechts via de andere worden bereikt. Vol gens Paul van Kampen, één van de twee leidinggevende maatschap pelijk werkers van de stichting, was dat voor werknemers en cliën ten een vervelende situatie. Men keek dus uit naar een grotere ruim te en vond die aan de Langegracht, waar een aantal kantoren is ge huurd. De stichting maatschappelijk werk is ontstaan toen de afdeling maatschappelijk werk van de ge meentelijke sociale dienst en de 'oude' stichting maatschappelijk werk werden samengevoegd. Dat gebeurde op 1 januari vorig jaar en de samenwerking is, aldus Van Kampen, in die anderhalf jaar uit stekend gegaan. "Alleen het stads- deelsgewijs werken moet nog van de grond komen. Nu zit het team- Zuid nog op Breestraat 24. De par terre daar staat leeg, boven zijn de kamers voor het team. Dat is een wat naargeestige bedoening". Daaraan zal dus begin volgend jaar een eind komen, wanneer het kantoor aan de Morsweg open gaat. Van Kampen: "Hopelijk zal dat de contacten verbeteren. Er zijn toch bepaalde grenzen in Lei den die door buurtbewoners moei lijk worden overschreden". De stichting maatschappelijk werk is een stichting die aan ieder een die dat maar denkt nodig te hebben vragen op maatschappelijk gebied gratis beantwoordt. Elke werkdag is er van negen tot tien uur spreekuur en op die dagen is de stichting tijdens kantooruren ook telefonisch bereikbaar voor al le mogelijke vragen op dit gebied. Volgens Van Kampen kunnen die variëren van hulp by echtschei ding tot begeleiding bij psychia- trisch patiënten die nergens meer terecht kunnen. "Niet dat wy ie mand die al vaak opgenomen is ge weest en bij wie psychiatrische therapie niet helpt, nu meteen kun nen helpen. Maar we kunnen die cliënt toch op het goede spoor zet ten, zodat hernieuwde opname in LEIDEN - Buurthuis Matilo aan de Zaanstraat fungeerde gister middag als pleisterplaats voor de Leidse jeugd. Het kindertheater Klapsigaar trad er op. De weers omstandigheden lieten niet toe dat dit buiten gebeurde, zodat de voor stelling in het gebouw zelf werd ge geven. Het optreden was een gezamen lijke activiteit van de buurthuizen Subsidie Dat de gemeente Leiden groot belang aan het werk van de stich ting hecht, blijkt wel uit het feit dat zij méér subsidie verleent dan zy is verplicht. Het is zo geregeld dat het ministerie van wvc de helft van de kosten betaalt en de gemeente de andere helft. Maar in de praktijk betaalt de gemeente Leiden méér dan die verplichte helft. By de stichting zijn voor de sec tie Midden drie maatschappelijk werkers in dienst plus twee spe ciaal voor de Marokkaanse en Turkse bevolking van de hele stad. By de sectie Noord en Zuid werken elk vier parttime maat schappelijk werkers. Van hen werken er twee gedeeltelijk in het gezondheidscentrum Merenwijk en twee in het centrum in de Ste venshof. Dit met het oog op de sa menwerking in de eerste Üjns ge zondheidszorg: huisarts, fysiothe rapeut en maatschappelijk werk. Matilo, 't Spoortje, het Volkshuis, de Mirt-Honken, Rolleman, Groenoord, Op Eigen Wieken, Inde Vroolijcke Arke, Morschwijk, Ste- venshonk en Noordrijnevest. In de ze laatste vakantieweek van de scholieren hebben deze instellingen een gezamenlijk programma opge zet. Zo wordt er morgen in 't Spoortje aan de Bernhardkade een spelcir- cuit georganiseerd. Verdeeld in twee leeftijdscategorieën (6 tlm 8 jaar en 9 Vm 12 jaar) strijden teams in allerlei spelletjes tegen el kaar. Ook hier geldt: bij mooi weer buiten en anders binnen. De wed strijden duren van tien tot drie uur. Vrijdag staat er een dag naar Jeugdland in Rotterdam op het programma. Meer informatie daarover in de buurthuizen. (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3