Goedkopere bouw op komst in Oegstgeest Vacaturebank krijgt gestalte IJSTIJD ONZE ÓintADEN Warmonder tweede in rolstoelrace 'Bouw liever woningen voor ouderen in kern Oegstgeest' Orgelconcert PAGINA 2 REGIO LEIDEN DINSDAG 5 AUGUSTUS 1986 zyw om 1fe STelen. ZO Hooi l1)CH HEBBEN WE LIEVE* DAT U GEWOON 0VEWDA6 HOMf DAN KUNNEN WE U BETER adviseren. Agenda WASSENAAR - Het uur u is bijna aangebroken voor de nieuwe Was- senaarse vacaturebank. De specia le coördinatie-ambtenaar vraagt plaatselijke bedrijven binnenkort hoeveel vacatures zij hebben en of zij gediend zijn van een andere soort bemiddeling. Wanneer ze 'ja' zeggen kan er, na een nauwkeurige inventarisatie en indeling, een B en W-advies komen. In november of december zou de vacaturebank aan de slag kunnen gaan vóór com merciële en niet-commerciële be drijven. De bedrijven die vertegenwoor digd zijn in het Economisch Over leg Wassenaar, het overlegorgaan van gemeente en ondernemers, hebben al beloofd alle nieuwe va- LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.001 (071)144941 ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 22,70 per maand, per post 31,10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd 67,45 per post (binnenland) 92.55 per halt jaar, aan huis bezorgd 134.90 per jaar. aan huis bezorgd ƒ256,90 per post (binnenland) 357,20 losse nummers 1,10 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. ur (071)123143 REGIOKANTOREN 13.00 uur) Juhanastraat 19.2405CG Alphen aan den Rijn (01720)93961 Vuurbaakplein 112221 JB (071) 144941 Katwijk (01718)12383 Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C. JuHermans-Duyverman, tel. 071-893256, A. Kluppel, tel. 071-763088, F. Terwijn, tel. 02522-14192, D. Vink, tel. 079-412440. C. Spigt, tel. 02523-76823. SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 12.00 tot 13.00» (Nabezorging m REDACTIE Directeur: G. Koopman Adjunct-directeur: N. Qüakernaat Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Ptv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaft Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs. Was hington, Rome, Madrid, Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet. het bekende toneelstuk fel van leer tegen de sociale misstanden in de visserij. "Maar waarom hij bij 'Op hoop van zegen' nu pre cies Katwijk uitkoos zullen we wel nooit achterhalen", zegt Van der Plas. "Duidelijk is echter wel dat het in die jaren veel heeft los gemaakt". Dat het Katwijks museum aan dacht besteed aan de rolprent is begrijpelijk. De inbreng van Kat wijk bij de film is groot. Het Ge nootschap Oud Katwijk en het museum leverde veel authentiek materiaal voor 'Op hoop van ze gen'. Zo werd bijvoorbeeld ge bruik gemaakt van sieraden en kleding van het genootschap. Maar ook werd een nettenschuur vanuit Katwijk per grote opleg ger naar Goedereede overge bracht. In dit kustplaatsje op de Zuid hollandse eilanden werd het leeuwendeel van de opnamen ge maakt. "Twee van de vorige 'Op hoop van zegen'-films werden voor de oorlog wei in Katwijk op genomen. Doordat in de Tweede Wereldoorlog veel van oud-Kat wijk is verwoest, kwam Katwijk niet meer in aanmerking voor de ze film en werd uitgeweken naar de Zuidhollandse eilanden en Zeeland", vertelt Arie van der Plas. Over zon en maan en eb en vloed Voor de zeesurfers en garnalen- vissers behoort het tot het vaste leesvoer in hun dagblad, maar de gemiddelde badgast beschouwt het over het algemeen als weinig ter zake doende informatie. Toch zijn de waterstanden zoals die dagelijks ook in deze krant (op de voorpagina) worden afge drukt, voor iedere strandbezoe- ker of -gebruiker van belang. Dat is althans de mening van Kees Seinstra van de Katwijkse Red dingsbrigade (KRB). Niet alleen omdat het prettig is om te weten of het strand op een bepaalde dag smal of breed is, maar vooral om rekening te kunnen houden met de gevaren die de getijden wisselingen met zich meebren gen. Voor de zwemmers en baders is het bijvoorbeeld van belang dat bij afgaand water de muien - dat zijn de openingen tussen twee zandbanken waardoor het water van de kust afstroomt - Suzan Ouwehand: "Ik heb bewoi niet klagen". sterker trekken. Bij opkomend water zijn de golven hoger en moet er op worden gelet dat bij voorbeeld kinderen op tijd van de zandbanken worden gehaald. Bij de reddingsbrigades langs de Nederlandse kust wordt er elk jaar veel tijd uitgetrokken om de leden van vertrouwd te maken met de gevaren van de zee. Voor zowel nieuwe- als al ervaren bri gadeleden is een pakket van in totaal vijf cursussen voorhan den. Cursussen die onder meer opleiden voor de diploma's strandwacht a en b. Het ontstaan van eb en vloed behoort tot het theoretisch ge deelte van deze opleiding en cur susleider Kees Seinstra heeft er meerdere lessen voor nodig om het verschijnsel tot in de finesses uit te leggen. Sterk ingekort en versimpeld komt het hier op neer: laag- en hoogwater, eb en vloed, wisselen elkaar twee keer per etmaal af. De belangrijkste veroorzaker van deze getijden wisselingen is de maan, het he mellichaam dat met zijn aantrek kingskracht de grote watermas sa's op aarde als het ware naar zich toezuigt. Twee keer per dag passeert de aarde een dergelijke 'vloedberg'. acteurs. De getijden wisselen elkaar niet precies om de twaalf uur af. De onregelmatigheid in de reeks wordt veroorzaakt doordat naast de draaiende beweging van de aarde zelf, de maan ook nog eens binnen 28 dagen om de aarde draait. Per dag ontstaat er dan ook ongeveer vijftig minuten verschil met de getijdewisselin gen van het etmaal daarvoor. Door een combinatie van de zonne- en maandstand, die el kaar versterken of verzwakken, ontstaan verschijnselen als springtij en dood tij, het moment dat het verschil tussen eb en vloed het laagst is. Springtij komt voor tweëenhalve dag na volle maan en tweeënhalve dag na nieuwe maan. Tweeënhalve dag na halve maan, eerste en laatste kwartier, is het dood tij. "Elke windrichting brengt zijn eigen, specifieke gevaren mee", vertelt Gert-Jan van Duijvenbo- de van de KRB. "Bij oostenwind moet je bijvoorbeeld extra goed letten op drijvend materiaal als luchtbedden en rubberboten. Voor je het weet zijn die honder den meters uit de kust. Ook voor de zwemmer die zich met oosten- ij ijzige temperaturen hoor je ze (foto Dlck Hogewoning) wind te ver in zee waagt, is het vaak moeilijk om tegen de stroom in terug te komen". Bij noorden- en zuidenwind onstaat een stroming, ook wel 'zoper' genoemd, evenwijdig langs de kust, waardoor langs de zandbanken steile kanten ont staan. Ook komen er dan veel kuilen in het water voor. Met na me voor de jeugdige zwemmers is dat gevaarlijk. Bij westenwind zijn de golven gewoonlijk hoger, waardoor pootjebaders soms zo maar worden omgeworpen. Ook is er bij westenwind sprake van een onderstroming van de kust af, waardoor de muien wat ster ker trekken. Kennis van deze gevaren noemt Seinstra belangrijk, maar als nog belangrijker beschouwt hij het dat zwemmers en baders zich in zee voorzichtig en verant woordelijk gedragen. "Ik heb lie ver te maken met iemand die he lemaal niets van de zee afweet en daardoor extra op zijn tellen past, dan met iemand die denkt het allemaal wel te weten en daardoor overmoedig is. De tweede categorie zwemmers is veel gevaarlijker dan de eerste". Wassenaars initiatief kan eind dit jaar draaien catures te melden bij de bank. Bo vendien zijn zij bereid (hoeveel?) werkzoekenden die langer dan een jaar werkloos zijn voor minstens twee jaar in dienst te nemen. Ge meentelijke regelingen maken dit mogelijk. De bank moet vraag en aanbod naast elkaar zetten en onderzoekt of de twee kanten door bij- of om scholing "op elkaar kunnen wor den afgestemd". De activiteiten richten zich niet alleen op mensen die bij GAB of de afdeling maat schappelijke dienstverlening staan ingeschreven, maar ook op Wasse- naarders die om andere redenen werkzoekend zijn. Het Economisch Overleg, met af- gevaardigen uit Kamer van Koop handel, middenstand, agrarische sector, industrie, bouwnijverheid, makelaardij, bankwezen en ge meenteraad, heeft moeite met de arbeidsbemiddeling zoals die door het Gewestelijk Arbeidsbureau in Den Haag wordt verricht. 'De weg is te lang', heet het. En: 'je krijgt niet die mensen die je wilt hebben'. Wassenaarse bedrijven zouden dan ook weinig gebruik maken van de diensten van de instelling, die volgens de wet het alleenrecht heeft op arbeidsbemiddeling. De bouwondernemingen hebben bij voorbeeld een goed werkende ei gen organisatie. Jongeren in de bouw kunnen een soort garantie krijgen van twee jaar werk en scho ling en werkgevers worden van tij delijke arbeidskrachten voorzien. De bemiddeling moet dan ook "zo efficiënt mogelijk geschieden, met zo min mogelijk rompslomp en ambtenarij", heet het in een ver slag van en EOW-vergadering. Zo is gesteld dat de rol van de ge meente en haar impulsen gevende coördinatie-ambtenaar "voorwaar- descheppend moet zijn". Vooral de kleine bedrijven met minder dan drie werknemers, hoeven niet zelf te bemiddelen. Met het Geweste lijk Arbeidsbureau moet er "nauw en geregeld overleg zijn". De direc teur heeft al meegedeeld dat zijn instelling graag medewerking wil verlenen aan het Wassenaarse ini tiatief. WEERT/WARMOND - Frans van Niekerk uit Warmond heeft giste ren de tweede plaats bereikt in het algemeen klassement van de B- groep van de internationale bloe- menmarathon voor rolstoelatleten. De Warmonder dankt deze klas sering aan de vijfde plaats die hij behaalde in de klimrit over 20 kilo meter over de Limburgse heuvels en bij een criterium in Weert. De leiding in het klassement is in han den van Frans Gort uit Amster dam. Cees van Zaal uit Ter Aar is zevende en Willem van den Bosch uit Hillegom staat op een 15e plaats. Van Niekerk werd gisteren dankzij zijn prestaties in de klimrit definitief winnaar van het berg- klassement in de B-groep. In de A- groep verloor Iwan van Breemen uit Beesd de gele trui aan Kees van Breukelen uit Utrecht. De rolstoe latleet won zowel de klimrit als het criterium. In het algemeen klassement wordt Van Breukelen gevolgd door Huub Nelisse uit Vlaardingen en Iwan van Breemen. Steun voor project in Haaswijk Wit poeder, geen gif, maar waspoeder? ZOETERWOUDE - Het witte poeder dat vorige week woens dag in beslag is genomen bij een Zoeterwouds vleesverwer kend bedrijf, is geen drug of gif. Een onderzoek van het Ge rechtelijk Laboratorium in Rijswijk heeft dat aangetoond. Wat het wel is, is nog onduide lijk. Mogelijk gaat het om was poeder. Het poeder was aangetroffen in een container van het bedrijf aan het industrieterrein. De al gemene inspectiedienst, die dergelijke bedrijven regelmatig controleert, had de politie ge waarschuwd, bang als zij was dat het hier om verdovende middelen zou gaan. OEGSTGEEST - In Haaswijk worden waarschijnlijk met subsidie van de gemeente goedkopere huurwoningen gebouwd. Burgemeester en wethouders van Oegstgeest zijn van plan om voor een project van 30 eengezinswoningen 150.000 gulden te geven om te bewerkstelligen dat de huur onder de 600 gulden blijft. De subsidie betekent dat de maandelijkse huur een paar tientjes kan worden verlaagd. "Die tientjes vormen in de regel net de barrière voor veel huurders", aldus PvdA-wethouder A. Kohlbeck. Zoals bijna alle gemeenten, krijgt ook Oegstgeest steeds minder geld van het rijk voor de bouw van wo ningwetwoningen. Maar aan dat soort woningen is wel degelijk be hoefte. Vandaar dat de gemeente nu zelf ingrijpt door geldsteun te geven aan de bouw van soortgelij ke woningen. Het gaat voorlopig om een project van 30 huizen in Haaswijk waarvoor de gemeente een bijdrage van 5000 gulden op de grondkosten per kavel wil geven. Maar wethouder Kohlbeck sluit niet uit, dat hangt voornamelijk af of het rijk in de toekomst met vol doende geld voor woningwetwo ningen over de brug komt, dat er ook daarna nog mee wordt doorge gaan. Een en ander wordt binnenkort besproken in de verschillende commissies die daarover nog ad vies moeten uitbrengen aan burge meester en wethouders. De ge meenteraad beslist tijdens zijn ver gadering van 28 augustus. Overi gens heeft de raad al eerder gespro ken over het zogenaamde volks huisvestingsplan in verband waar mee nu de subsidie ter sprake komt. In maart van dit jaar heeft de gemeente Oegstgeest haar wensen ten aanzien van woningbouw in de jaren 1986-1990 op papier gezet. Fonds dig slag of stoot door de gemeente raad aanvaard. A.M.J. van Eisen van de PPR evenwel trok fel van leer omdat de gemeente zich zo weinig gelegen liet liggen aan het feit dat er steeds minder woning wetwoningen gebouwd worden. Hij hield een pleidooi om naar an dere mogelijkheden uit te zien om te bewerkstelligen dat in Oegst geest toch huizen met een aan vaardbare huur kunnen worden gebouwd. Hoewel de gemeente volgens wethouder Kohlbeck al veel langer over een potje voor dat doel be schikt, komt nu ineens de aap uit de mouw. De gemeente blijkt zich de afgelopen twee jaar uit de ex ploitatie van de nieuwbouwwijk Haaswijk een bedrag van 250.000 gulden te hebben vergaard om subsidie op grond te kunnen geven met het doel de huurprijs op een redelijk niveau te houden. Waarom daarmee dan niet in maart geko men? Een afdoende antwoord daarop kan wethouder Kohlbeck niet geven. Wel is volgens hem vooral de laatse tijd duidelijker ge worden dat het met het aantal te bouwen woningwetwoningen droevig is gesteld en dat "je toch eens moet beginnen met het aan wenden van dat geld". Hoewel volgens de wethouder de raadsleden op de hoogte zijn van het bestaan van een fonds, heeft de buitenwereld daarvan geen weet. OEGSTGEEST - De Stichting Welzijn Ouderen Oegstgeest betreurt dat zoveel ouderen wat huisvesting betreft zijn aangewezen op Haaswijk. In die uitbreidingswijk worden verschillende woontypen voor bejaarden verwezenlijkt, maar de stichting zou liever zien dat er in het oude Oegst geest iets voor deze categorie woningzoekenden van de grond kwam. Dat schrijft de stichting naar aanleiding van het onlangs gepresenteer de volkshuisvestingsplan waarin de gemeente Oegstgeest haar wensen op het gebied van de woningbouw op een rijtje heeft gezet. Daarin is een aantal plannen opgenomen voor de bouw van driekamerwoningen in Haaswijk voor onder meer ouderen. Een project van dik 60 van die hui zen kreeg al eerder gestalte. De stichting onderschrijft dat ouderen juist behoefte hebben aan wat grotere onderkomens dan de gebruikelijke een- of tweekamerwoningen, want velen hebben graag een logeerkamer om een familielid een nachtje te kunnen onderbrengen. Wat dat betreft voldoet de gemeente aan de wensen, maar het probleem is dat Haaswijk een beetje teveel aan de buitenkant van het dorp ligt. Maar bouw van bejaardenwoningen of -flats in het oude dorp is moei lijk, aldus burgemeester en wethouder in hun antwoord aan Stichting Welzijn Ouderen Oegstgeest. De grondexploitatie van Haaswijk wordt achter gesloten deuren be handeld. De gemeente heeft trou wens al flink verdiend op de grond in die uitbreidingswijk. Want naast de pot van een kwart miljoen die nu ineens voor de dag komt, heeft de gemeente ook een fietsbrug en het multi-functioneel centrum (kosten dik twee miljoen gulden) daaruit betaald. Grofweg gezegd hebben de kopers, vooral die van vrjje sectorhuizen, voor die winst gezorgd. Het is overgens niet onge bruikelijk om bouwplannen op die wijze 'sluitend' te maken. Op de vraag of de grond in Haas wijk wellicht te duur is, antwoordt Kohlbeck dat de prijs ervan in de pas loopt met die elders voor ver gelijkbare grond worden betaald. De gemeente heeft volgens Kohl beck een hele dikke vinger in de pap in de exploitatie van Haaswijk die zo gunstig uitpakt voor de ge meente. Hoewel het Bouwfonds al le grond in eigendom heeft verwor ven, blijft Oegstgeest juridisch ei genaar. Alvorens.de subsidie van 150.000 gulden daadwerkelijk wordt ver strekt, moet eerst op papier komen te staan dat de belegger de wonin gen op langere termijn niet zal ver kopen, maar dat ze beschikbaar blijven als huurwoningen. Dat is volgens Kohlbeck geen probleem. De bouw van woningen met een huur tot 600 gulden is volgens bur gemeester en wethouders belang rijk. Een eerder verwezenlijkt pro ject van 51 woningwetwoningen, leverde de gemeente 19 lege wo ningen op die aan andere Oegst- geestenaren konden worden toege wezen. Een aantal andere huizen viel in handen van mensen die eco nomisch/maatschappelijk aan Oegstgeest zijn verbonden. B en W concludéren dan ook dat Oegst geest woningwetwoningen nodig heeft en dat die bovendien een for se bijdrage aan de wenselijk geach te doorstroming leveren. Voor de toekomst ziet het er naar uit dat dank zij subsidie van de ge meente, meer huizen met een huur rond de 600 gulden kunnen wor den gebouwd. Al met al verwach ten B en W dat het aantal panden in de sociale huursector in Haaswijk ongeveer 26 procent van het totaal aantal huizen in Haaswijk zal be dragen. En dat vinden ze gezien de maatregelen van het rijk een alles zins aanvaardbaar aantal. Buurtonderzoek levert (nog) weinig op in Leiderdorp LEIDERDORP - Het buurtonder zoek naar de toedracht van de ex plosie-inbraak, afgelopen vrijdag nacht bij de juwelierszaak aan de Leiderdorpse Santhorst, heeft nog niets concreets opgeleverd. De poli tie, die gisteravond bij zo'n 150 hui zen rondom de Santhorst aanbelde met de vraag of de bewoner(s) iets hadden gezien of gehoord, kreeg al leen wat "vage tips die nog in on derzoek zijn". Zelf zegt de politie ook nog wei- Tentoonstelling Op hoop van zegen' in Katwijk "Het is ontzettend leuk dat we die fototentoonstelling over die film hebben. Uiteindelijk is 'Op hoop van zegen' een stuk Kat wijkse geschiedenis. Dat daar in het Katwijks museum aandacht aan wordt besteed is een goede zaak. Wij rekenen er dan ook op dat veel Katwijkers een kijkje komen nemen bij de vele kleur en zwartwitfoto's van de film". Bestuurslid Arie van der Plas van het Katwijks Museum is bij zonder in zijn schik met de ten toonstelling over de nieuwe Ne derlandse film 'Op hoop van ze gen'. De film gaat donderdag in het Amsterdamse Tuschinsky- theater in première. Twee dagen later opent hoofdrolspeelster Kitty Courbois de foto-tentoon stelling in het museum aan de Katwijkse Voorstraat. 'Op hoop van zegen' werd in 1901 geschreven door Herman Heijermans. De toen in de Kat wijkse Burgerdijkstraat woonachtige Heijermans trekt in DINSDAG Kijkhuis 'La Historia Oficial', 20 en 22.15 uur, 'The Border' 20 en 22.15 uur. LVC - Breestraat 66, sportkafe, 20-24 WOENSDAG Speeltuin Oosterkwartier - Driftstraat, zeskamp, vertrek 9.30 uur. Hooglandse kerk - lunch-orgelconcert door Marion Boshuizen, 12.30-13.15 uur. Leiderdorp Sjelter - Heemraadlaan 67, sport- en spe- lendag kinderen 4-12 jaar, 10 tot 16 uur (van tevoren opgeven). Voorschoten Lindehoeve Van der Haarplein, vakan tieland voor kinderen, hele dag. KATWIJK - Herman van Vliet uit Bodegraven geeft vanavond een concert op het Batzorgelorgel van de Vredeskerk aan de Voorstraat 35 in Katwijk. Het concert begint om 20.15 uur en de toegang is vrij. Eenden niet slachtoffer botulisme, maar aanrijding ZOETERWOUDE - De eenden en meerkoeten die vorige week dood zijn aangetroffen bij de Zoeter- woudse Meerburgerwetering en in de Rijn, waren geen slachtoffers van botulisme. Volgens een Zoe- terwoudse milieu-ambtenaar wa ren de beesten aangereden door een voertuig en zijn ze gewond naar het water terug gegaan. Daar stierven zij vervolgens. nig te zijn opgeschoten in de zaak. Men weet nog niet welke bom werd gebruikt om een gat in de lexaan- ruit van de juwelierszaak te slaan. Vanavond of morgenavond wordt het buurtonderzoek voortge zet. Op de foto: de Leiderdorpse po litie bij een van de 150 huizen, die ze gisteravond bezocht. Inzet: die ge dupeerdejuwelier hing gisteren dit veelzeggende briefje op de deur. (foto's Holvast)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2