Willem Ruis: te i sterk onderschat mens' Een warm, creatief Herinie Huisman op zoek naar nieuw 'tv-talent' Arno naar Waterpop Adèle krijgt Cabaretprijs i£j DINSDAG 5 AUGUSTUS 1986 KUNST PAGINA 15 IAls presentator rechtstreekse tv-programma's le Willem Ruis in zijn element tijdens de presentatie van zijn Sterrenshow in 1985. KAATSHEUVEL (GPD) - „En dan nu het weer. Er is vandaag geen weer. Misschien morgen weer!" Een Fred Emmer in spé achter een heus journaal dus. Dat kan alle maal bij Hennie Huisman. De pre sentator van de Play Back Show heeft ruim twee weken zijn tenten opgeslagen in het pretpark De Ef teling om daar na te gaan of zijn publiek in plaats van artiesten na doen ook op televisiegebied iets kan imiteren. In de grote evenemententent van De Efteling is daarom drie keer per dag een Hennie-Huisman-show. Van Morrison op tournee The Platters in Hillegom HILLEGOM - In Treslong in Hille gom treedt zaterdag de groep The Platters op. The Platters waren in de jaren vijftig in de Verenigde Staten een populaire zwarte doo wop-groep, die hits had met louter uit vocalen bestaande nummers. The Platters van nu beperken zich niet to hun ou de doo wop-nummers als Twilight Ti me en Only You, maar brengen ook soft-jazz, disco en soul. Ongeveer duizend mensen stro men elke keer weer de veel te war me tent in om te zien wat dat nu precies inhoudt. Eenmaal binnen zitten ze vast omdat het lopen over de planken de opnamen te veel zou storen. Tijdens de voorstelling die zo'n drie kwartier duurt krijgen en kelingen uit het publiek de kans een door Huisman vastgestelde presentator of tv-programma te imiteren. Vragen om mensen uit het pu bliek roept natuurlijk een enorm gegiechel op maar uiteindelijk zijn er dan twee jongens gevonden die denken de nieuwe Fred Emmer te kunnen zijn. Veel gestuntel en ze nuwachtig gebloos volgen. De twee 'opvolgers' van Mart Smeets zijn daarentegen sneller gevonden. Terwijl Hennie Huisman nog in het publiek aan het zoeken is, zit er al een man voor het originele Studio Sport-decor. „Ja, er zit al een sam bo", roept het donkere type uit als hij de verbazing van Huisman op merkt. Als de Studio Sport-tune voor hem het begin van zijn optreden inluidt, trommelt de man zenuw achtig met zijn knuisten op tafel. Daarom moet de zaal zo lachen dat hij direct overnieuw kan beginnen. Ook de tweede imitator heeft met een de lachers op zijn hand omdat hij ondanks zijn forse postuur wei gert over worstelen te beginnen. Als Hennie Huisman daaraan toe voegt dat dit een presentator voor grootbeeldtelevisie is, staat zelfs de tent te schudden van het gelach. Over dit bonte spektakel vertelt Huisman enkele minuten later: „Wat wij hier die twee weken doen is alleen uitproberen. Kijken of dat wat we hebben bedacht leuk is of niet. Het zou best zo kunnen zijn dat we bijna niets van wat we hier opnemen ook daadwerkelijk uit zenden. We weten zelfs nog niet in welke vorm dat eventueel gegoten HILVERSUM (GPD) - "Doe jij nou maar gewoon". Dat smalende advies kreeg de zondag zo plotseling overleden Willem Ruis bin nen het Hilversumse om- roepwereldje vooral in de beginfase van zijn televisie loopbaan nogal eens te ho ren. De kleinerende opmer king werd ingegeven door de in deze kringen kenne lijk onuitroeibare afgunst, maar vooral ook uit angst voor kwaliteit. Kwaliteit, waardoor de omvangrijke middelmaat, zoals die in Hilversum al sinds jaar en dag opgeld doet, immers nóg meer in het oog springt. door Dick Versteeg Willem Ruis bleef niet gewoon. Voortdurend was hij in de weer om zijn shows en zichzelf naar een ho ger peil te tillen. Als geen ander in de nog altijd ernstig onderschatte wereld van het televisie-amuse ment, was hij bereid zijn nek uit te steken. Waar elders in Hilversum allang gekozen zou zijn voor de ri sicoloze aanpak, schroomde Ruis niet minder begaanbare wegen te betreden. Hij slaagde er op deze wijze in voor het eerst in de Nederlandse tv-historie rechtstreekse shows op moet worden. Dat is natuurlijk voor de mensen die hier staan te imiteren niet leuk en daarom ge ven we hen een videoband mee met hun eigen optreden. Ik vind dat het minste wat je voor ze kunt doen. Dan weten ze in elk geval wat". „Na deze 16 dagen in Kaatsheu vel hebben we als het goed is in totaal 144 uur imitaties opgenomen en dan gaan we in Hilversum bekij ken wat de moeite waard is. Ik denk dat dit soort dingen veel te weinig gebeurt bij de omroep. Het door Simone Lensink is gewoon een prima oefening, een test voor jezelf die alleen tot een beter programma kan leiden". Moppen Aan het begin van de Hennie Huisman Show in de Efteling wordt de kinderen gevraagd een mop voor de camera te komen ver tellen. Vooral wanneer de aller kleinsten naar voren komen is dat een kostelijke vertoning. Al na de eerste dag is daarom besloten dit onderdeel in elk geval als inter mezzo te gaan gebruiken in de mi- ni-Play Back Show. In oktober en november is dit programma weer zeven keer te zien. De registraties vap de leukste kinderen (en hun moppen) uit De Efteling zullen daarin te zien zijn, zoals een meisje van vijf die haar naam vergeten is en Hennie Huisman vraagt of hij weet hoe je een mop achterstevo ren moet vertellen. Op zijn ontken nende antwoord zegt het kind met een zachte g: „Eegin dan eerst maar eens te lachen". Alle kinderen die in De Efteling de moed hebben de kruk bij Hen- het scherm te toveren, die na ver loop van tijd in vrijwel niets ver schilden van eerder opgenomen programma's uit hetzelfde genre. Ogenschijnlijk slechts door op name-onderbrekingen tussen on derdelen toe te passen, wist hij met behulp van gedreven medewer kers zijn shows ook 'live' aan el kaar te breien. Complete decorwisselingen, aan passing van belichting en omvang rijke verkleedpartijen werden uit gevoerd in een tempo, waarvan menig collega in deze sector stil moet zijn geworden. De kracht van Willem Ruis was zijn niet aflatende streven naar per fectie. Hij bedacht de onderdelen van zijn shows stuk voor stuk zelf in en liet zich daartoe vaak inspire ren tijdens veelvuldige bezoeken aan de Verenigde Staten en Enge land. Die internationale invloed was duidelijk merkbaar in zijn produk- ties. Ruis bemoeide zich tijdens de voorbereidingen met elk denkbaar detail. Hij verrichtte werkzaamhe den die in veel andere showpro gramma's puur tot de taak van de me Huisman voor hun mop te be klimmen, worden beloond met een videoregistratie van hun optreden en een Hennie Huisman-tas. Tas sen, T-shirts en rugzakken met de karikatuur van de presentator gaan overigens ook buiten de tent grif van de hand. Huisman: „Er is een heel specia le sfeer in de tent tijdens de show. Mensen komen hier binnen, heb ben alleen een bordje Hennie Huis man Show zien staan en weten niet wat ze te wachten staat. Het zijn ge woon mensen die een dagje in De Efteling zijn met de kinderen. Alle maal heel onbevangen. Elke keer proberen we een ander televisieon derdeel. Vanmorgen hebben we bijvoorbeeld een Teleac-cursus Chinees gedaan. De kandidaten moesten Chinese woorden verta producer en de regisseur behoren. Bij de KRO, waar hij zijn debuut in het televisie-amusement beleef de, kreeg Ruis volop de gelegen heid zich te ontplooien, maar de VARA zou uiteindelijk de meeste vruchten plukken van zijn vak manschap. Hij ontwikkelde zich zelf in zijn werk voor deze omroep ook in zijn wijze van presenteren tot een steeds veelzijdiger opere rende persoonlijkheid. Hij leerde dansen, acteren en zin gen en deinsde er niet voor terug die verworvenheden voor de ogen van miljoenen kijkers samen met de grote vedetten uit de internatio nale showbusiness, zoals Tommy Cooper en Tina Turner, uit te voe ren. Daarbij werd hij steeds gedre ven door zijn rotsvaste stelling al les aan te kunnen tot het tegendeel is bewezen. Ruis zag het samen op treden met sterren van wereldfor maat ook als een kans om zelf in niveau omhoog te komen. Na enkele seizoenen 'Midlotto' vanuit diverse theaters, begon Ruis in de winter van 1984 aan de Sterrenshow, een project dat hem het hoogtepunt uit zijn televisie- carrière zou opleveren. Met een moordende wekelijkse frequentie kwam daar binnen terwijl er zo juist een: stafvergadering bezig was over de serie nieuwe televi sieshows van Ruis. Het lijkt hoogst onwaarschijnlijk dat deze samen met Humanitas te maken zes programma's in welke gewij zigde vorm dan ook kunnen wor den uitgezonden. Zoals altijd ontwikkelde Wil lem Ruis immers ook het basis idee voor deze nieuwe serie shows. Een woordvoerder van het onafhankelijke produktiebe- len. Dat is echt schitterend. Men sen staan heel spontaan te improvi seren omdat ze geen vaste tekst voor zich hebben. De gekste din gen komen in hen op". „Heel leuk was bijvoorbeeld ook gisteren een jongeren die met een stalen gezicht voor ons Journaal het bericht uit zijn duim zoog dat De Efteling door brand verwoest was. Met een even stalen gezicht voegde hij daaraan toe dat o.a. Hennie Huisman daarbij was om gekomen omdat het vuur sneller was dan de presentator. De hele zaal gierde van het lachen en de jongen bleef maar serieus kijken!" Lachmachine „Dat soort beelden zijn natuur lijk prima voor een amusements (foto ANP) presenteerde hij vanuit een door het gehele land trekkende circus tent een rechtstreekse show, zoals die nog niet eerder op de Neder landse schermen te zien was. In de tent werd steeds een com pleet theaterpodium opgebouwd, voorzien van de meest geavanceer de apparatuur, zoals een door com puters bestuurde belichting uit Amerika. Geplaagd door de meest barre winterse omstandigheden die men zich kon voorstellen, wor stelden Ruis en de zijnen zich door dit unieke avontuur. Wie Willem Ruis wat beter ken de, wist dat hij zich er veel meer dan hij openlijk wilde toegeven, aan stoorde dat er in het algemeen zo gemakkelijk over zijn vak wordt gedacht. Die onderschatting keer de herhaaldelijk terug in door gaans volstrekt ongefundeerde kri tieken. De wetenschap dat Ruis op een zame hoogte op integere wijze en met veel allure gestalte gaf aan zijn vak, bleef beperkt tot een te kleine kring. Zo is uiteindelijk toch een vertekend beeld ontstaan over de werkelijke waarde die Willem Ruis voor het Nederlandse televisie amusement heeft gehad. drijf Belbo in Hilversum, dat sinds enige jaren de belangen van Ruis behartigde, zei niet te verwachten dat de recent door Ruis bedachte shows op het scherm zullen kunnen komen. „Nog los van de jurische proble men, kunnen deze programma's natuurlijk ook alleen maar door Willem Ruis worden gepresen teerd. De VARA zou woensdag weer een aflevering van het spel- programma 'Vijf tegen Vijf uit zenden. Deze al eerder opgeno men show zal niet doorgaan. Over hoe de VARA-tv zal in spelen op het plotselinge overlij den van Willem Ruis, was giste ren nog geen beslissing geno men. Gedacht wordt aan een in de stijl van Ruis opgebouwd her inneringsprogramma. Vooruitlopend daarop sprak VARA-voorzitter Marcel van Dam gisteravond een kort 'in memoriam' uit. programma te gebruiken. Het is immers een hele vreemde gewaar wording als je dat bekende Jour naal-decor ziet met een totaal on bekend stotterend hoofd er voor. Dat is leuk. We gaan trouwens van middag ook met onze lachmachine het pretpark in. Dat is een door zichtige koffer met allerlei lampjes, spiegels en bewegende dingetjes waarop mensen reageren. We pro beren ze dus aan het lachen te krij gen en nemen al dat gebulder op. Ook dat willen we of in de bestaan de programma's gebruiken of ach ter de hand houden voor een nieuw programma. In elk geval wordt het pas in het winterseizoen 1987 uit gezonden. Tot die tijd hebben we nog andere plannen". Hennie Huisman is ook deze week nog in De Efteling. WATERINGEN - In Wateringen, onder de rook van Den Haag, wordt zaterdag 16 augustus voor de negende maal Waterpop gehou den. Waterpop is gratis toeganke lijk. Op het programma staan achter eenvolgens Boom Boom Mancini, Ten Sharp, de Engelse zangeres Ruby Turner, Claw Boys Claw, de Engelse groep The Fall, het uit twaalf zangeressen bestaande A Case Of Tomatoes, Defunkt uit de Verenigde Staten en de Belg Arno Hintjens met zijn band. Daarnaast treden op het kleine podium Catmen, Burn The Blan kets, Many More en Batmobile op. het Trio Cor Witjes, stamgast in Wateringen, trekt al spelend rond over het festivalterrein. Waterpop begon negen jaar gele den als een klein, lokaal festival, maar is inmiddels met behulp van honderden vrijwilligers uitge groeid tot een echte publiekstrek ker. Vorig jaar kwamen er 20.000 mensen. Het programma begint om 13.00 uur en duurt tot 24.00 uur. DEN HAAG (ANP) - De Scheve- ningen Cabaret Prijs gaat dit jaar naar Adèle Bloemendaal. Ze krijgt de onderscheiding voor haar pro gramma ,In korte broek'. Dat heeft de Stichting Scheveningen Bad gisteren bekend gemaakt. Volgens de jury heeft Bloemendaal met dat programma de beste cabaret-pres tatie van het afgelopen seizoen ge leverd. De prijs, die in 1983 ter gelegen heid van de honderdste geboorte dag van Louis Davids werd inge steld, ging in de voorgaande jaren naar Herman van Veen, Martine Bijl en Jenny Arean. Adèle Bloemendaal krijgt haar prijs op zondag 23 november tij dens het Cabaret Gala Schevenin gen in het Circustheater. Dan zal ook het juryrapport bekend wor den gemaakt. Adèle Bloemendaal. (foto anp>. Rod Stewart op Belga Festival OOSTENDE - Rod Stewart is de trekpleister van het Belga Festival, dat zondag 10 augustus voor de tweede maal wordt gehouden op het terrein van het vliegveld Oos tende. Stewart begint in Oostende zijn Europese tournee. Op het pro gramma staan voorts de Belgische groep De Kreuners. Doctor The Medics uit Engeland, de voormali ge Clash-drummer Topper Hea- don, die een band met tal van oud gedienden meebrengt en gitaarvir tuoos Gary Moore. Belga begint om 13.30 uur. Rod Stewart komt 2 september in de Ahoy in Rotter dam. HILVERSUM (GPD) - "Willem Ruis was een warm, creatief mens. Tien jaar geleden ben ik** samen met hem Langs de Lijn gaan presenteren. Dat was een schitterende periode". Koos Pos- tema reageerde gisteravond wat beduusd op het overlijden van Ruis. "Willem had altijd iets jongen sachtigs en daar hou ik van". Postema: "We hadden in die tijd altijd veel plezier. Willem zat toen nog bij de KRO en ik geloof dat dat een heel gelukkige werk tijd voor hem is geweest. We heb ben altijd vreselijk veel lol ge had. Het is verschrikkelijk dat dat zo vroeg afgebroken werd. Hij was nog veel te jong. Het is verschrikkelijk". In zijn dagelijks radioprogram ma 'De avondspits' reageerde presentator Frits Spits gisteren op de dood van Ruis met de woorden: "Willem Ruis was al Omroepwereld reageert geschokt tijd een goede collega en ik denk dat wij zijn inbreng in de amuse mentswereld zeker zullen mis- RUR-presentator Jan Lenfe- rink was de enige die Willem Ruis er toe kon bewegen in zijn praatshow te komen. Lenferink: "Het heeft heel wat moeite ge kost om hem in RUR te krijgen, maar het is wel een heel opzien barende, geestige uitzending ge worden. Vooral er voor en er na hebben we vreselijk gelachen. Daarnaast hebben we ook heel goed met elkaar kunnen praten. We maakten alle twee live-pro gramma's, dus kenden dezelfde gevoelens. We vroegen elkaar van: ben jij nu ook zo zenuwach tig en dat soort dingen. Hij heeft me ook een paar hele goede tips gegeven". "Ik heb hem daarna niet zo vaak meer ontmoet. Ik keek wel vaak naar zijn programma's. Zo heb ik bijvoorbeeld de laatste twee uitzendingen van Vijf tegen Vijf gezien. Dat is een zeer onder gewaardeerd programma in Ne derland. Ik moest er vreselijk om lachen. Ruis was dan schitterend aan het improviseren. Hij was leuk flauw. Het was een schat van een jongen en ik vond hem nog goed ook". 'Vijf tegen vijf Bij de VARA werd gisteren ge schokt gereageerd op de onver wachte dood van Willem Ruis. Het bericht van zijn overlijden Tijdens proefopnamen in de Efteling Hennie Huisman tijdens proefopnamen in de Efteling: 'Hoe keetje?' Kleuter: 'Ik ben i ROTTERDAM - De Ierse popzanger/ componist Van Morrison, van wie on langs de LP 'No guru, no method, no teacher' verscheen, geeft eind sep tember een aantal optredens in ons land. Hij speelt in Musis Sacrum, Arnhem (24), de Evenementenhal. Groningen (26), De Doelen, Rotter dam (28), Carré, Amsterdam (29) en Muziekcentrum Vredenburg, Utrecht (30 september).

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15