'Marathon is niet per se slecht' Rendieren ook bedreigd door radio-activiteit Uniek onderzoek wijst uit dat marathon lichaam beschadigt, maar: »-V ?5- Beslag op rekening Goerees opgeheven DINSDAG 5 AUGUSTUS 1986 PAGINA 11 SÊÈSÊS .,,1111111 w -*** 4ur Een beeld van de looprage in Nederland: de massale start van de halve marathon van Egmond aan Zee. Een inmiddels al klassieke loop waaraan ook vele nationale en internationale toppers meedoen. (foto anp> In de Verenigde Staten lijkt de hardlooprage wat over zijn hoog tepunt heen, maar in Nederland groeit het toch al imposante le gioen van joggers, trimmers en lange-afstandlopers nog altijd. Volgens een recent onderzoek trekken 2,5 miljoen Nederlan ders van tijd tot tijd de loop schoenen aan en een kwart mil joen zegt dagelijks te trainen. El ke dag opnieuw daveren bijna 700.000 mensen over bospaden, trottoirs en asfaltwegen, en de fa natieke trimmer kan elk week einde opnieuw kiezen uit tiental len lopen. Voor de organiserende verenigingen vaak een welkome aanvulling van de clubkas. Hoewel het overgrote dèel het na een paar kilometer wel voor gezien houdt (90 procent loop 16 kilometer per week of minder), neemt het aantal mensen dat hal ve en hele marathon - en zelfs meer - loopt gestaag toe. Nog on langs werd een 24-uursloop geor ganiseerd, waarbij de winnaar meer dan 200 kilometer aflegde. Lopers die voor 100 kilometer of meer per week hun hand nog nauwelijks omdraaien, zijn bij el ke atletiekvereniging wel te vin den. Een van de bekendste halve marathons van Nederland, de Haagse City-pier-cityloop, groei de in luttele jaren uit van een evenement voor enige honder den tot een loopfestijn dat in april 15.000 deelnemers telde. Ook de hele marathon, zoals die van Rotterdam en Amsterdam, trekken duizenden deelnemers. door Sjaak Smakman Dat hardlopen gezond is, wordt ons regelmatig onder de neus gewreven. Niet alleen de meeste lichaamsfuncties verbe teren, hardlopen geldt ook als middel om geestelijk te ontspan nen. Bij dat alles blij ff een vraag nog altijd onbeantwoord: geldt dat allemaal ook voor de legen darische marathon van 42,195 ki lometer. Pheidippides, de bood schapper die deze afstand zijn naam gaf door de ruim 35 kilo meter van het plaatsje Marathon naar Athene hardlopend af te leggen om de Griekse overwin ning op de Perzen te melden, viel na aankomst in elk geval dood neer. Wie ziet hoe heden ten dage veel marathonlopers (ook) meer dood dan levend over de finish komen, kan zich nauwelijks voorstellen dat de marathon ge zond is. Aanwijzing De medische wereld heeft nog altijd geen antwoord. Er zijn wel onderzoeken gedaan naar de ef fecten van zware lichamelijke belasting, maar de marathon is daarbij eigenlijk nooit specifiek aan de orde geweest. Een 'door braak' vormt daarom een groot scheeps onderzoek van weten schappelijk medewerker Eugene Janssen van de universiteit van Maastricht. Ook de onlangs be kend geworden voorlopige resul taten - het eindrapport laat nog wel tot eind '87 op zich wachten - geven het definitieve antwoord niet. Maar het experiment, waar bij Janssen in anderhalf jaar 115 vrijwilligers klaarstoomde voor de marathon, geeft wel aanwij zingen. De belangrijkste, zij het op zich niet verrassende conclusie van Janssen: "Op zich kan een marathon lopen wel ongezond zijn, maar dat is vooral afhanke lijk van de getraindheid en trai- ningsopbouw van de deelnemer. Als de training goed is, kun je een marathon goed en verant woord lopen. Het lichaam wordt weliswaar zwaar overbelast, maar als je na afloop het lichaam voldoende tijd geeft om zich te herstellen kan het wel". De opzet van het onderzoek is uniek te noemen. Het was er niet zozeer op gericht om uitsluitsel over de 'marathonvraag' te ge ven, maar vooral om de reacties van het lichaam te meten na lan ge duurbelasting. Janssen, die zelf 16 marathons heeft gelopen en als snelste tijd 2.27 liet note ren, kwam daarbij al snel op het idee om de marathon als uit gangspunt te nemen. Het is een van de meest extreme vormen van overbelasting en bovendien, verwachtte hij, zou de magische klank van de marathon wel ga rant staan voor voldoende vrij willigers. Die verwachting kwam ruimschoots uit. In een adverten tie riep hij vrijwilligers op om on der deskundige begeleiding - Janssen heeft trainerscursussen van de KNAU gedaan, begeleidt de toploopster Wilma Rusman, adviseert Klaas Lok en werkt bij de universiteit in de vakgroep humane biologie - te trainen voor de marathon. Binnen twee we ken meldden zich 500 mensen aan. Na een eerste selectie, alleen in principe ongetrainden moch ten meedoen, ging Janssen met 115 mensen aan de slag. Schade Hij geeft toe dat, om vanuit het niets mensen in anderhalf jaar een marathon te laten lopen, ei genlijk te snel is. "Ik zou ook nie mand aanraden om dat op eigen houtje te gaan doen. Maar omdat ik een gemakkelijke ingang had bij de sportpolikliniek van het Annadal-ziekenhuis in Maas tricht voor directe medische bij stand en de trainingen gaf, durf de ik het wel aan. Ook al omdat ik zelf 16 marathons heb gelopen en zo de nodige ervaring had op gedaan". Uiteindelijk hebben 80 van hen de afgelopen maanden een marathon uitgelopen in tij den van rond de 3,5 uur. Zeker voor debutanten uiterst verdien stelijke prestaties, waarbij Jans sen aantekent dat de meesten hun première als marathonloper beleefden in marathons die on der tamelijk ongunstige weers omstandigheden werden gehou den. In Rotterdam bijvoorbeeld was het extreem koud, in Am sterdam stormde het. "Als het weer beter was geweest, hadden de meesten toch wel een kwar tier of 20 minuten sneller gelo pen", meent hij. Gedurende de anderhalf jaar werden tijdens twee tussensta tions, wedstrijden van 15 kilome ter in maart/mei '85 en 25 kilome ter in september/oktober '85, me tingen gedaan. In de week voor en na de wedstrijd werden een inspanningstest, bloedproeven en spierbiopten gedaan. Daarbij werd een miniscuul stukje spier weefsel weggenomen voor on derzoek in het laboratorium. Bij deze afstanden bleken geen be schadigingen in de spier op te treden. Anders werd dat bij de mara thon. Veel marathonlopers zeg gen dat de wedstrijd pas echt moeilijk wordt na 30 kilometer. De gangbare medische verkla ring is dat het lichaam na onge veer twee uur hardlopen door zijn 'natuurlijke.energiereserve' in de vorm van glycogeen heen is. Daarna schakelt het lichaam over op de verbranding van vet ten, waar meer energie en zuur stof voor nodig is: de 'man met de hamer' slaat dan onverbidde lijk toe. Het onderzoek van Jans sen brengt daar een nuancering op aan. Ook vóór die 30ste kilo meter verbrandt het lichaam naast glycogeen al vetten, maar die verhouding verandert naar mate de hoeveelheid glycogeen minder wordt. "En op een gege ven moment is die voorraad hele maal op", constateert Janssen. Lichamelijke afwijkingen blij ken vooral op de laatste 12 kilo meter van de marathon op te tre den. Metingen rond de 40ste kilo meter wezen op spierbeschadi- gingen op celniveau. Er treden beperkingen in de spieren op bij de energietoevoer, en het spier weefsel gaat in toenemende mate enzymen 'lekken'. De celwanden gaan gedeeltelijk of geheel kapot waardoor de enzymen weglek ken. Dat geeft het effect van een ontsteking. Ook het regelmecha nisme van het lichaam (de hor moonhuishouding) heeft nogal wat te verduren op het einde van de marathon. De testosteronspie- gel blijkt flink te dalen. Testoste ron is niet alleen het mannelijk heidshormoon bij uitstek, het re gelt ook de opbouw van eiwitten in het lichaam. Training Op zichzelf zi.'jn alle bevindin gen van Janssen niet echt nieuw: "Dat spieren bij extreme inspan ning enzymen lekken en dat die dan in de bloedbaan komen, was op zich bekend Het is ook be kend dat die beschadigingen op treden in het laatste deel van de marathon. Maar daaruit kun je nog niet de conclusie trekken dat marathonlopen ongezond is. Wel moet je na afloop van zo'n wed strijdje lichaam de tijd geven om te herstellen", aldus Janssen. In de praktijk betekent dat volgens hem ongeveer een week rust zon der of bijna zonder trainingen. Daarna een tijdje rustig aan. "Dat kan natuurlijk ook pro bleemloos, want de loper was goed getraind en dat verdwijnt niet zomaar", aldus Janssen. Rust is niet alleen belangrijk na een marathon, maar ook bij de training. In dat verband heeft hij nogal wat kritiek op de trainings- opbouw van de gemiddelde lo per, waarin juist het herstel vaak ontbreekt. De meesten trainen te veel en te hard. Die constante overbelasting van het lichaam leidt vaak tot slepende blessures: "Veel lopers trainen veel te hard: te vaak en te snel over te lange afstanden. Velen doen trainin gen die relatief een zwaardere belasting vormen dan een wed strijd voor een topatleet. Maar je kunt ook weer niet zeggen dat die training saai of vervelend is. Ook niet of die training nu juist heel leuk is. Dat hangt maar net van het individu af'. De voorlopige conclusies van het onderzoek leveren, bena drukt Janssen herhaaldelijk, geen eenduidig beeld over het marathonlopen op. "De lichame lijke processen zijn uiterst ge compliceerd". Ook van het offi ciële eindverslag over ongeveer anderhalf jaar hoeft het ant woord niet verwacht te worden, zegt hij. Duidelijk is eigenlijk al leen dat marathons een zo extre me belasting vormen dat in het lichaam beschadigingen optre den. Anderzijds lijkt het lichaam zich daarvan met voldoende rust te (kunnen) herstellen. En wat die beschadigingen betreft, rela tiveert Janssen: "Op elk feestje zijn mensen die teveel drinken. Dat levert ook beschadigingen op, wat ze wel merken aan de ka ter die ze de volgende dag heb ben. Maar ik zou de mensen de kost niet willen geven die er geen druppel minder om drinken". In Nederland moesten de koeien op stal omdat het gras radio-actief was besmet door de ramp met de kerncentrale in Tsjernobil. Ook in Noord-Europa raakte het gras, of beter gezegd het mos, vervuild. Veel erger dan hier zelfs. Maar de tienduizenden wilde rendieren, die verspreid leven in de Noorse ber gen, konden moeilijk op stal wor den gezet. Nu wordt de wilde ren dierstand bedreigd. Want vorige week besloot de regering in Oslo 18.000 dieren af te laten maken. Ook in Zweden, waar ze vooral worden gefokt voor de consump tie, is besloten 40.000 dieren te la ten afslachten. door Gerard Dielessen De radio-activiteit heeft eind april, begin juni in grote delen van midden-Noorwegen en Zweden verscheidene soorten vegetaties besmet waarvan de rendieren le ven. Tienduizenden reinsdyr (zoals ze daar worden genoemd) zijn het slachtoffer geworden van het onge luk in de Sowjet-Unie. In Neder land (waar de radioactieve besmet ting overigens veel minder was dan in grote delen van Scandina vië) kon Winsemius de koeien nog net op tijd op stal laten zetten. Dat ligt daar natuurlijk wel ietsje an ders. De Hardangervidda in centraal Noorwegen is één van de zwaarst getroffen gebieden. Er leven op dit moment zo'n 15.000 wilde dieren in dit gebied, dat daarmee het belang rijkste in de wereld is, waar wilde rendieren leven. De populatie wis selt sterk. In deze eeuw leefden er rond 1930 slechts tussen de 2000 en 3000. Het hoogste aantal werd (met behulp van vliegtuigen) geteld in 1965: 26.000. De verwachting is dat het aantal door de besmetting weer fors zal worden uitgedund en dat het decennia zal duren voordat er weer sprake is van een behoorlijk natuurlijk evenwicht. Afgeslacht De Noorse regering besloot vori ge week in elk geval dat er in het hele land 18.000 dieren afgeslacht moeten worden omdat een te hoge concentratie radioactiviteit in hun vlees is vastgesteld. Woordvoeder G. Brathen van het milieudeparte ment zei verder dat het vlees van dieren die in het jachtseizoen (eind augustus en september) worden af geschoten niet verkocht zal mogen worden. Brathen: "Op dit moment is een ^onderzoek gaande in hoeverre de rendierpopulaties in de verschil lende districten zijn aangetast. In het ene gebied is de radio-actieve fall out erger dan in het andere". In Zweden, waar de rendieren vooral door de Samen (scheld naam: Lappen) worden gefokt voor consumptie, moeten in het najaar 40.000 worden geslacht. Zo wel in Noorwegen als Zweden zijn in de bergen hoeveelheden radio activiteit aangetroffen in korst mossen die soms 40.000 bequerel per kilo bedragen. In het rendier- vlees kwam 1000 tot 1500 bequerel per kilo terecht terwijl slechts 300 bequerel is toegestaan. In Noorwegen zijn de problemen in feite ernstiger dan in Zweden omdat hele wildé rendierpopula ties worden bedreigd. Op korte ter mijn omdat er zoveel afgemaakt moeten worden, maar ook voor de lange duur worden ze bedreigd omdat het voedsel (rendier- en korstmos) nog wel even besmet blijven. De rendierfokkerijen in Zweden zullen zeker enige tijd no dig hebben om zich te herstellen. Veel langer duurt het voordat de dieren zich in het wild hebben her steld en het juiste evenwicht weer hebben gevonden. Brathen hoopt dat er nog genoeg mensen over blijven die straks toch de bergen in willen. "Want, wat er ook gebeurt, er moeten ren dieren worden afgeschoten om op z'n minst de populaties in even wicht te houden. En wat er nu ex tra bijkomt. Maar nu er nauwelijks geld mee is te verdienen staan de jagers natuurlijk niet in de rij". Hij verwacht een schadepost van ruim 500.000 gulden. Voor zover de rendieren eigendom zijn van een herder wordt die schadeloos ge steld. "Toch heb ik eerlijk gezegd meer te doen met de Samen (Lappen) in Tryndelag, een gebied ten noorden van Trondheim. Die zijn volstrekt afhankelijk van de rendieijacht. Daarvoor zal de regering zeker wat moeten doen. Voor de jagers op bijvoorbeeld de Hardangervidda en in Jotunheimen is het een leuke bijverdienste. Voor de Samen zijn de consequenties veel erger". Samen en rendieren leven al eeu wen lang samen. In Noord-Europa volgen de nomaden de dieren. Ze leveren voedsel en kleding. Ver bo ven de poolcirkel, waar 's winters overdag temperaturen van min veertig normaal zijn, leven in Noor wegen, Zweden, Finland en de Sovjet-Unie nog ongeveer dertig duizend Samen. De rendieren van deze groepen zijn volgens Brathen niet getroffen. De gedupeerde stam huist wat verder naar het zuiden in Tryndelag. Het is niet voor het eerst dan de Samen last hebben van een opruk kende beschaving. In de jaren zes tig raakten door Russische atoom- proeven gTote delen van Noord Scandinavië besmet met fall out- resten. Vooral het rendiermos, een zeer langzaam groeiend plantje, nam de radioactiviteit op. Via de rendieren kwam het uiteindelijk bij de Samen zelf terecht. Maar veel keus hadden de Samen niet. Bedreiging In de onherbergzame toendrage- bieden is het mos het enige be schikbare voedsel. Omdat het plantje er jaren over doet een paar centimeter hoog te groeien hebben de Samen uitgestrekte gebieden nodig om hun dieren te laten gra zen. En als die vlaktes dan ook nog eens niet bruikbaar zijn betekent dat in feite een regelrechte bedrei ging voor de mensen zelf. In dit ge val dus voor de nomaden uit Tryn delag. Brathen kon nog niet zeggen welke maatregelen de regering van staatsminister mevrouw Gro Har lem Brundtland denkt te nemen om het voortbestaan van de paar honderd Samen veilig te stellen. Als je voor het eerst naar Scandi navië reist, hoop je er eigenlijk een beetje op een rendierkudde tegen te komen. Het zou leuk zijn. Soms duurt het jaren. Soms staan ze plot seling voor je neus. De kans op die laatste mogelijkheid wordt steeds minder reëel. Het saldo op de rekeningen van het Zwolse evangeliste nechtpaar is bijna nihil. Daarom hebben de Anne Frank-stichting, het Auschwitz-comité, het Cen trum voor Informatie en Docu mentatie Israël, het Overlegor gaan van Joden en Christenen in Nederland en enkele particulie ren besloten, het beslag op hun rekeningen op te heffen. Zij zoe ken nu naar andere juridische middelen om de Goerees te dwingen, zich aan het vonnis van de Zwolse rechtbank te houden. Vorige maand werd voor een bedrag van f 20.000 beslag gelegd op de rekeningen die in 'Evan', het evangelisatieblad van de Goerees, worden vermeld. Hier mee werd uitvoering gegeven aan het vonnis in kort geding, dat de genoemde organisaties en enkele particulieren vorig jaar te gen het echtpaar hadden aange spannen. De rechtbank verbood het echtpaar, de nummers 10 en 12 van het blad 'Evan' nog langer te verspreiden. Daarin wordt ver band gelegd tussen de kruisiging van Christus en de jodenvervol ging. Bij iedere overtreding geldt een dwangsom van f 1000 met een maximum van f 100.000. Eind juni bleek, dat de verboden nummers opnieuw op grote schaal werden verspreid. Dat was voor de eisers in kort geding de reden om over te gaan tot be slaglegging op de rekeningen van de Goerees. De heer R. Naftaniël van- het Centrum voor Informatie en Do cumentatie Israël heeft de in druk dat er zeer weinig giften bij de Goerees binnenkomen. De twee rekeningen waarop beslag was gelegd worden nog steeds in 'Evan' aanbevolen. Begin dit jaar liet het echtpaar Goeree weten, dat het een nieu we stichting had opgericht, 'Evangelieverspreiding' geheten, om te voorkomen dat het werk door bankbeslag onmogelijk zou worden gemaakt. Kloosterorgels De rooms-katholieke Klok ken- en Orgelraad vreest, dat een deel van de kerkelijke cultuur verloren gaat als niet voldoende aandacht wordt besteed aan het orgelbezit van kloosters. Evenals een aantal parochie kerken hebben veel kloosters in de laatste tien jaar hun poorten moeten sluiten. Daarbij zijn her haaldelijk waardevolle orgels verdwenen. Drs. Ton van Eek te Voorburg, lid van de genoemde raad, veronderstelt, dat dit niet de bedoeling was van de betrok ken religieuzen. Vooral als het historisch en artistiek waarde volle orgels betreft, moet dit wor den voorkomen. "Vaak kent men de waarde van zo'n instrument niet en wordt men niet deskundig voorgelicht over de betekenis ervan. Ook is er soms sprake van valse infor matie, met de bedoeling bijvoor beeld om pijporgels voor een habbekrats op te kopen en er zelf later goed geld van de kunnen maken". Schrijft Van Eek in het blad van de religieuzen. Ook komt het voor, dat de nieuwe ei genaar van een verlaten klooster geen oog heeft voor de schoon heid van een orgel en het dan maar opruimt. De Klokken- en Orgelraad, een instantie voor alle bisdommen, geeft advies bij de aanschaf en verkoop van kerkorgels. Zonder kosten wil hij raad geven als een kloostergemeenschap haar pand verlaat en de toekomst van het orgel onzeker is. Jongerencatechese. De NCRV heeft een vierdelige serie gemaakt over 'jongerencateche se', die in september op het scherm komt. De eerste drie afle veringen zijn op 2, 9 en 16 sep tember, de laatste op 23. De serie is bestemd voor ieder die zich bezighoudt met jonge rencatechese of zich hierbij be trokken voelt. De bedoeling is, problemen én nieuwe ontwikke lingen op dit gebied te signaleren en een handreiking te bieden aan kerkelijke gemeenten die op Evangelist Leiden. Zondag 17 augustus krijgt de Leidse hervormde ge meente een evangelist in de per soon van de heer W. H. Hendriks. In een dienst in de Marekerk die om 5 uur begint zal hij tot zijn werk worden ingeleid. Zijn werkveld omvat de wijkgemeen- ten Kooi-Pniël en Marewijk. De hervormde Bond voor In wendige Zending op Gerefor meerde Grondslag heeft deze aanstelling mogelijk gemaakt. Ds. L. Westland te Amersfoort van deze bond is dan ook voor ganger in de dienst, samen met de Leidse predikanten E. M. Pannekoek (Kooi-Pniël) en S. Meijers (Marewijk). Tachtig. Maandag 18 augus tus hoopt professor dr. P. Smits 80 jaar te worden. Hij was van 1965 tot 1976 hoogleraar in de so ciologie van de godsdienst aan de Leidse universiteit. Daarvóór was hij buitengewoon hoogle raar in de kerkelijke sociologie. Smits is eerst hervormd predi kant geweest in Havelte, Hui- zum, Enschede en Den Haag. Een artikel van zijn hand over het begrip 'verzoening' in het vrijzinnige blad 'Kerk en Wereld' bracht hem in 1959 in conflict met de hervormde synode. Ge volg was, dat hij niet meer mocht preken, naar het officieel heette omdat hij een gesprek met de sy node had geweigerd. Smits zelf vatte het op als 'leertucht'. In 1971 werd hij toch in zijn rechten hersteld, hoewel er geen gesprek was geweest. Een paar jaar geleden bedank- t'e dr. Smits voor de Hervormde Kerk en voor de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden. Zijn le vensovertuiging had zich in reli gieus-humanistische zin ontwik keld en dat achtte hij onverenig baar met een vrijzinnig-christe lijk etiket. Hervormde Kerk: aangeno men het beroep van de synode tot luchtmachtpredikant W. F. Kruis Veenendaal (laatstelijk christelijk gereformeerd predi kant). Kernwapens. Oud-bisschop Kurt Scharf van de Evangelische Kerk in Berlijn pleit er in een verklaring voor, dat West-Ber- lijn, naar het voorbeeld van Oost- Berlijn, toetreedt tot de bond van steden in de wereld die vóór af schaffing van kernwapens zijn. Hij gaf die verklaring uit ter gele genheid van de herdenking van de atoombom op Hiroshima op 6 augustus 1945. Een dergelijke aaneensluiting van steden in Oost en West kan de supermachten ertoe brengen, via de stap van kern wapen vrije zones te komen tot een wereld zonder kernwapens, zegt Scharf in zijn boodschap.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11