5Q T Akkerbouw op kruidentoer Geiitsen geeft partij uit handen Dart(el)en in Katwijk Veel publiek op Zee en Duin Wiersma tweede achter Koeperman Profs bij Ter Leede Noordwijk tegen Ajax Burgemeester Barcelona optimistisch Nederlands rode wonder Hulpboek bij diepvrieskist Trek in een ijsje. Diepvries- stroomkosten drastisch omlaag PAGINA 10 SPORT DINSDAG 5 AUGUSTUS 1986 KATWIJK - De Nederlandse favo rieten Cees Jonker en Hester van der Sluis zijn er gisteren voor de kust van Katwijk net niet inge- slaagd om de eerste race van het open EK voor Darts te winnen. In een vlooi van 150 catamarans moesten zij de eer aan de Engelse combinatie Robin Smith/Lisa Gat- ton laten. De door de Katwijkse vereniging De Skuytevaert georganiseerde ti telstrijd kenmerkte zich gisteren door uitermate gunstige weersom standigheden. Daarvan leken voor al de Nederlandse boten te profite ren. Bijna de gehele wedstrijd la gen Jonker en Van der Sluis aan de leiding, totdat de Engelsen hen nog juist voorbij staken. Op de der de plaats eindigden Pruim en Karssenberg. De wedstrijden om de Open Eu ropese Titel in deze catamaran- klasse duren nog tot en met vrij dag. Vandaag en morgen starten de boten om 10.30 uur en om 14.00 uur. Op donderdag en vrijdag be ginnen de wedstrijden om 12.00 P13xd4 0-0; 7. Lfl-g2 d7-d5; 8. Ddl-b3 Lb4xc3 9. b2xc3 Pb8-c6; 10. c4xd5 Pc6- a5; 11. Db3-c2 Pf6xd5; 12. Dc2-d3 Lc8-d7; 13. C3-C4 Pd5-e7; 14. 0-0 Ta8-c8; 15. Pd4-b3 Pa5xc4; 16. Lg2xb7 Tc8-c7; 17. Lb7-a6 Pc4- e5; 18. Dd3-e3 Pe5-c4; 19. De3-e4 Pc4-d6; Tdlxd3 TfB-c8; 25. Tal-dl f7-16; 26. Pb3-d4 Tc6-b6; 27. La3-c5 Tb6-a6; 28. Pd4-b5 Ta6- c6; 29. Lc5xe7 Pc8xe7; 30. Td3-d7 Pe7-g6; 31. Td7xa7 Pg6-fB; 32. a2-a4 Te8-b8; 33. e2- e3 h7-h5; 34. Kgl-g2 e6-e5; 35. Tdl-d3 Kg8- h7; 36. Td3-c3 Tb8-c8; 37. Tc3xc6 Tc8xc6; 38. Pb5-c7 PfB-e6; 39. Pc7-d5 Kh7-h6; 40. a4-a5 e5-e4; Afgebroken. NIEUW VENNEP - MEBl:Brand-De Jong: 6-1,6-1; Fikkert-Kropman: 6-4,7-5; Van Maren-Nagelkerke: 6-1,6-4; Snellen- berg-Takx: 6-3,6-0; Kinders-Knaven:6-4,6- winkel: 6-2,1-6,6-2; Freese-Schoonewolf: 6- 1,6-3; Nagtegeller-Santiford: 6-2,6-4; Bak ker-Koningen: 7-6,6-1; Van de Mark-Ver- Van Baaien: 6-2.7-5: VEClrVan Gielsen-Van Nieuwenhuizen: 6- 2.2-6.6-3; Clay-Post: 6-4,1-6.6 1; MEC2:Daniels-Bregman: 6-2,6-2: Laan-Van KATWIJK - De gezellige ambian ce op het tennispark van Zee en Duin bewees gisteren al een grote trekpleister te zijn. De spelers wis ten zich omringd door een groot publiek. De opzet van de beide or ganisatoren, Willem Taat en Adriaan Fetter, lijkt dus nu al een succesvolle formule te zijn. Getennist werd er natuurlijk ook en in B werden al enkele partijen gespeeld. In het mannenenkel ver sloeg Ralph Ibema in een langduri ge wedstrijd Stefan Veldhoven. Veldhoven kon door zijn aanval lende spel de eerste set nog naar zich toe trekken, maar was vervol gens niet opgewassen tegen de souplesse van zijn voornamelijk vanaf de achterlijn spelende oppo nent (4-6, 6-1, 7-5). Een derde set moest de beslis sing brengen in de partij van OLTC speler Marcel Geritsen en Edwin Weststrate. Geritsen slaagde er niet in om bij een 4-2 achterstand zijn eigen opslag te behouden en West strate bereikte door een 5-7, 6-3 en 6-2 zege de volgende ronde. Edwin Niekel trof in zijn wed strijd in het mannenenkel B de Duitser Schültte als tegenstander. Schültte, die zijn vakantie in Kat wijk doorbrengt, doet de naam van het evenement, Badgastentoer- nooi, duidelijk eer aan. De Duitser leek, na een 6-3 winst in de eerste set en 4-2 voorsprong in de tweede, regelrecht op de totaalzege al te stevenen. Schültte blesseerde zich echter enigzins toen hij, in navol ging van zijn landgenoot Boris Becker, naar een bal trachtte te duiken. Niekel vatte weer moed en wist op knappe wijze twee wed- strijdpunten weg te werken. De in vallende duisternis maakte het de beide spelers zeer lastig om de par tij voort te zetten, maar Niekel slaagde er toch in om de tweede set in zijn voordeel te beslissen (7-5). Vervolgens werd de wedstrijd ge staakt en de derde set zal morgen gespeeld worden. In het vrouwenenkel C bereikte de als eerste geplaatste Petra Vel- zel de volgende ronde. Na een een voudige winst in de eerste set (6-0) ondervond Velzel meer tegenstand van Maija van der Kolk in de twee de spelreeks. Velzel overtroefde haar opponent op vastheid: 6-4. Si- mone den Hollander versloeg Su zanne Gijsbers met 6-3 en 6-1. Bij de veteranen is in één poule de winnaar al bekend. Rob Kog- gink won alle drie de partijen en heeft zich daardoor voor de win naarsronde geplaatst. Toch gaat het bij dit experiment voorname lijk om de gezelligheid. Organisa tor Jan de Groot heeft de deelne mende veteranen slechts één ver plichting opgelegd: aanwezigheid bij de prijsuitreiking. Ook Dekker Tennis besteed deze week extra aandacht aan de oudere spelers. Aangezien er niet genoeg aanmeldingen waren voor een B 30+ onderdeel is het enkele gerenomeerde B-spelers deze week toegestaan in C te spelen. Daardoor is het mogelijk dat Har en Maureen Meijer de eerste plaats innemen in het mannen- en vrou wenenkel C. Coen Dekker volgt Meijer in het MEC en Van de Heu vel staat bij de vrouwen als tweede geplaatst. JETSKE GOUDSMIT 6-1,6-1; Jansen-Nijssen: 7-6,6-4; Smid- De Jong: 6-0,6-3; Bakker-Van Veen: 6-1,6-0; van de Ham-Wijnmalen: 6-1,6-1; Outs- hoorn-Kerklingh: 6-0,6-0; Ooms-Karsten: 6- DORDRECHT (ANP) - Oud-we reldkampioen Iser Koeperman heeft op de nieuwste wereldrang lijst dammen de eerste plaats be houden voor Harm Wiersma. De grootste sprong maakte de drie voudige kampioen van de Sovjetu nie, Alexander Dibman, van de tiende plaats naar de derde. Ook Aleksander Baljakin steeg twee plaatsen en passeerde zowel Rob Clerc als wereldkampioen Anatoli Gantwarg. Sovjetgrootmeester Mi chael Korenewski verspeelde zijn derde positie en kwam negende ge lijk met Jannes van der Wal te staan. Namen de Nederlandse spelers begin dit jaar nog acht van de eer ste dertig plaatsen in, dit keer heb ben zich nog slechts zes landgeno ten bij de beste dertig spelers ge handhaafd. Opvallend was de gro te sprong van de Surinaamse kam pioen Eduard Autar van de 36e stelling naar de dertiende. De wereldranglijsten dammen zijn: A-ranglijst heren: 1. Iser Koe perman (VS) 2432 punten; 2. Harm Wiersma (Ned) 2417; 3. Aleksander Dibman (Sov) 2415; 4. Aleksander Baljakin (Sov) 2405; 5. Rob Clerc (Ned) 2398; 6. Anatoli Gantwarg (Sov) 2396; 7. Nicolai Mitsjanski (Sov) 2388; 8. Wadim Wirny (Sov) 2386; 9. Michael Korenewski (Sov) en Jannes van der Wal (Ned) 2385; 11. Michael Korchow (Sov) 2358; 12. Guntis Valneris (Sov) 2350; 13. Eduard Autar (Sur) 2343; 20. Gé- rard Jansen (Ned) 2319; 22. Hans Vermin (Ned) 2316; 26. Auke Scholma (Ned) 2304. B-ranglijst he ren: 1. Ton Sijbrands (Ned) 2457 punten; 2. Joeri Zeisman (Sov) 2320; 3. Mocodou N'Diaye (Sene gal) 2316. A-ranglijst dames: 1. Zoja Sa- dowsk^ja (Sov) 2394 punten; 2. He lena Altsjoel (Sov) 2386; 3. Olga Le- wina (Sov) 2365); 8. Karen van Lith (Ned) 2310; 9. Petra Polman (Ned) 2304; 11. Lenie Toonen-Geurts (Ned) 2263; 12. Mieke Heitmeier (Ned) 2259. VEC2:Lagerweg-Smit: 6-3,6-2; Broekhof- Thijssen: 6-4,6-1; Klein-Bakker: 6-1,6-1; Ritsen-De Jong: 5-7,6-1,6-0. NK-tennis Enkelspel: Eerste ronde: Menno Oosting (Son) - Mark Vekemans (Goirle) 6-1,6-0; Rob Simon (Rijen) - Ralf Kok (Portugaal)6-2,6-2; Bjoern Bijster (Hei- noo) - Rene Gorter (Amsterdam) 6-1.6-3; Ton Sie (Zaandam) - Adriaan Panman (Mij drecht) 3-6,6-4,6-4; Mare van Eekeren (Ber- kel Enschot) - Gier. Schaap (Amsterdam) 6-2,6-0; Marcel Vos (Ouderkerk aan de Am- stel) - Frank Stienen (Nuenen) 6-2,6-1; Ro ger Warmcnhoven (Rotterdam) - Jack Lie- wes (Groningen) 2-6,6-2,6-1; Tom Nijssen (Sittard) Andy Schaefers (Rotterdam) 6- vcen) - Frank Janssen (Wijk aan Zee) 6-2,6- 1; Johan Vekemans (Goirle) - Marcel La- sondcr (Enschede) 6-2,6-3; Edwin Vissers (Bcrkcl Enschot) - Ton van Rijthoven (Roo- zendaal) 6-3,6-1; Marcel Oversteegen (Die ren)- Frans de Haan (Dordrecht) 6-4.6-4; Henk Burger (Vinkenveen) - Bernard sterdam) 7-5.6-1; Wim Groeneveld (Reeu- (Stramproy) 7-6, 6-2; Vincent van Gelderen (Monnickendam) - Svcn Groeneveld (Reeuwijk) 6-1, 6-4; Chris Vermeeren (Bre da) - Kees Heemskerk (Noordwijk) 6-4,6-4: Maarten Koopman (Hilversum) - Rene Moos Zwanenburg) 6-2, 6-1; Stefan Koch (Herten) - Theo Gorter (Amsterdam) 5-7, 6- 2, 6-3; Tjeerd Bogstra (Groningen) - Jeroen Schuur (Harderwijk) 6-4, 6-2; Jan-Willem (Heerde) - Jos Koemans (Voorschoten) 4-6, 6-2,6-3; Hans Everaars (Arnhem) - Jan Sie- merink (Oegstgeest) 6-3. 3-6. 6-0; Robert Jan Bierens (Den Haag) - Frank Vermeer (Oudenbosch) 6-3, 6-1; Paul Dogger (Am sterdam) - Ron Dirriwachter (Veghel) 6-1, 6-4; Ivar de Jong (Alphen aan de Rijn) - Mi- chiel Zegveld (Zoetermeer) 6-2, 6-3; Jack Willemen (Roosendaal) - Fernon Wibier (Dedemsvaart) 7-5, 4-6, 6-1; Huub van Boeckel (Den Haag) - Willem Bruin (Hei- loo) 6-4, 6-1. Vrouwen Manon Bollegraf (Ermelo) - Manon Belt- gens (Sittard) 6-2,6-1; Bettina Sonneveld (Pijnakker) - Ellen Driebergen (Amers foort) 6-0,6-1; Carin Bakkum (Heemskerk) - Yvette Flu (Amsterdam) 7-6,6-2; Karin Moos (Stiphout) - Marielle Rooymans (Eindhoven) wordt dinsdag'gespeeld; Hel las ter Riet (Apeldoorn) Mara Eijkenboom (Maasbracht) 6-1,6-1; Brqnda Schultz (Heemstede) - Carolien Vis (Vlaardingen) 6- 3,6-4; Nicole van Erven (Tilburg) - Evelien Hamers (Meerssen) 6-4,7-5; Nicole jager man (Amstelveen) -Pascal Druyts (Maas tricht) 6-1,6-0; Yvonne der Kinderen (Best) - Titia Wilmink.(Pijnacker) 6-3,2-6,6-4; Ni- colette Rooimans (Eindhoven) - Anneloes Schothorst (Wesvervoort) 6-4,6-3; Jacqueli ne van Wijk (Voorschoten) - Mariette Ver- bruggen (Pijnacker) 6-2,6-4; Simone Schil der (Heemskerk) - Judith Warringa (Son) 6-3,6-3; Nanette Schutte (Amsterdam) - In- gelise Driehuis (Lisse) 6-4,6-0; Digna Kete laar (Amstelveen) - Inge Dolman (Hendrik Ido-Ambacht) 6-3,6-7,6-4; Xandra Weller (Leiden) - Hester Witvoet (Driebergen) 6- 4,3-6,4-3 teruggetrokken; Marianne van der Torre (Rotterdam) - Annemarie Radstake (Heemskerk) 6-3,6-3. 1. Tudelo/Gomez (Spa), 2. Schuurmans/Ab- ma (Ned). 3. Sepers/Van Ek (Ned), 4. Van der Meulen/Visser, 5. Alfazzi/Margetelli (Ita). Tweede wedstrijd: 1. Van der Meulen, 2. Halmann (WD1), 3. Rutgers/Feijs (Ned), 4. Sepers, 5. Lorenzo (Spa). Jeugd: 1. Lorenzo, 2. Lopez (Spa), 3. Stuhl (WD1). 4 Bakker, 5. Coella (Spa). Stand: 1Van der Meulen 8.2. Sepers 13,7,3. Tude- lo 18, 4. Rutgers 20,7. 5. Schuurmans 22. Jeugd: 1. Bakker 11,2. Lorenzo en Mancini 13. 4. Lopez 20. 5. Ekker (Zwi) 23,4. SASSENHEIM - In het kader van de door Ter Leede georganiseerde voetbalvakantieweek voor de jeugd komen morgen zes spelers van FC Utrecht naar Sassenheim. Daaronder bekende namen als John van Loen, Ton Pattinama en Gert Kruys. Op het veld van de za terdag-derdeklasser zullen zij van af 13.30 uur een demonstratie-trai ning verzorgen. NOORDWIJK - Eersteklasser Noordwijk start vanavond de voor bereiding op de nieuwe competitie met een oefenduel tegen een com binatie van Ajax. De Amsterdam mers brengen vermoedelijk een mengeling van jeugdig talent en routiniers in het veld. De wedstrijd begint om 19.00 uur. BARCELONA (DPA) - De burge meester van Barcelona gaat er van uit dat zijn stad de organisatie van de Olympische Spelen in 1992 krijgt toegewezen. Maandag zei burgemeester Joaquim de Nadal dat intussen 75 van de 89 stemge rechtigde leden van het Internatio naal Olympisch Comité Barcelona bezocht hebben. „Ik ben er van overtuigd dat onze kansen nog steeds groot zijn. Wij zijn de wed loop naar de Spelen van 1992 als eerste begonnen en sindsdien heb ben we geen terrein verloren", al dus De Nadal. In zijn ogen is Parijs de zwaarste concurrent voor Barcelona. Am sterdam, Belgrado, Brisbane en Birmingham hebben zich even eens kandidaat gesteld. De Olym pische Spelen waren nooit eerder in Spanje. In Barcelona is het 500 jaar geleden dat Columbus vanuit Barcelona Amerika ontdekte. Het IOC stemt op 17 oktober over de Olympische Steden van 1992. ETEN EN DRINKEN Janmaat steekt zijn neiLS in de valeriaan. Een akkerbouwer die ook kruiden teelt, zit met een hinderlijk pro bleem. Wat het ene jaar kruid is, is het volgende jaar onkruid. Dan zit hij bijvoorbeeld met vlijmscherpe mariadistels in zijn veld met sui kerbieten, omdat hij daar het jaar daarvoor dat kruid heeft ver bouwd. Akkerbouwer Jan Janmaat heeft jarenlang mariadistel geteeld. Met dit kruid is hij ook begonnen op het bedrijf in de buurt van Almelo, dat hij samen met zijn vader be heert. Een beetje apart is het bedrijf van de Janmaats wel, want zoveel boeren zijn er niet die behalve de bekende gewassen ook een of meer hectares kruiden telen. "Bij onze drogerijen zijn er zo'n tweehonderdvij ftig aangesloten zegt directeur A. J. Ottens van de VNK in Elburg. VNK betekent Verenigde Nederlandse Kruiden- coöperatie. Bij deze afzetcoöpera- tie zijn drie kruidendrogerijen on dergebracht, Krudoco in Elburg, Angelica in Ommen (beide coöpe ratief) en de BV Kruiden- en Groentendrogerij van de NCB (Noordbrabantse Christelijke Boe renbond) in Uden. Deze drogerijen verwerken nagenoeg alle kruiden die in ons land worden geteeld. Teelt Vorig jaar heeft die teelt (in VNK-verband) zo'n 550 ha besla gen. De belangrijkste gewassen: wollig vingerhoedskruid, smalle weegbree, valeriaan, angelica, la vas, driekleurig viooltje, teunis- gpdi bloem en bekende keukenkruiden als bieslook, peterselie en kervel. Veel van eerder genoemde kruiden bevatten stoffen die verwerkt wor den in pilletjes, drankjes, poeders en dergelijke van de (homeopati- sche) geneesmiddelenindustrie. Er zitten er ook bij waar geur- en smaakstoffen van worden ge maakt, terwijl andere gewoon als kruid, kruidenthee of iets derge lijks in de winkel techtkomen. De Janmaats hebben ook een proef genomen met een heel nieuw gewas. Beter gezegd: met en heel oud gewas, namelijk boekweit. Boekweit is vele jaren geleden he lemaal verdwenen van de Neder landse akkers. Het is een gewas met meelrijke zaden, waarvan vroeger gort of grutten werden ge maakt. Toen lustten de mensen daar pap van. Behalve bijvoor beeld havergort bestond er ook boekweitgort. Boekweit is dus te rug op de Nederlandse akker, maar nu als kruid. Bij boekweit als kruid gaat het om de stof rutine die er in zit, dat wordt gebruikt voor een medicijn tegen onder andere reu- Het telen van kruiden bevalt de Janmaats goed. Jan, die in het be stuur van de kruidencoöperatie in Ommen zit: „Het is goed voor de grond om veel verschillende ge wassen te verbouwen. En we krij gen er een betere spreiding van het werk door. Bovendien is het goed om nieuwe produkten te telen ter vervanging van bijvoorbeeld graan, want daar hebben we te veel van. Ik vind de kruidenteelt een uitdaging en, zeg ik er eerlijk bij, het levert ook aardig wat op. Krui den zijn in. Er komt steeds meer vraag naar Rruiden, kruidenmedi cijnen, kruidenthee enzovoorts". Een echte topper is de teunis bloem, aldus de heer Ottens. Vol gens hem is er een enorme markt voor het zaad van die bloem. Zaad firma's, die het eerst alleen om het sierbloemenzaad ging, hebben dat ook ontdekt. De teelt van teunis bloem breidt zich zeer snel uit. De olie uit het zaad wordt gebruikt voor de bereiding van medicijnen tegen hart- en vaatziekten, multi ple sclerose en menstruatiepijnen. Wie wars is van politieke beschouwingen, behoeft zich bij het lezen van de kop en deze eerste regel geen zorgen te maken. Want met 'Nederlands rode wonder' wordt geen voorman van een socialistische partij bedoeld, maar de motor van.de Nederlandse tuinbouw: de tomaat. Toch bestaat er een zekere overeenkomst tussen de zo populaire 'liefdesappel', zo werd althans ooit de rode nachtschadevrucht genoemd, en politiek. Menigmaal immers greep men in gelijkgekleurde woede haar de rotste exemplaren om de heren politici mee te bestoken, teneinde uiting te geven aan het ongenoegen. Waarom smijt men niet meer met rotte tomaten? Een diepvrieskist met een roya le inhoud aan allerlei ingevro ren voedsel maakt een geheu gensteuntje nodig. De maxi mum bewaartijden van de di verse produkten kan sterk ver schillen en het is ondoenlijk om alles te onthouden. Bij de diepvriezers van AEG krijg je nu gratis een speciaal boek, dat veel wetenswaardigheden over het invriezen enz. bevat, plus een aantal plaketiketten waar op de invriesdatum (met even tueel de einddatum voor consu mering) kan worden genoteerd. Het kan voorkomen dat je spi nazie uit eigen tuin 'oveijarig' wordt. Is de onvrede zo groot dat men prefereert zich te bedienen van klinkers of kinderhoofdjes of zijn tomaten niet meer geschikt door hun vastheid en houdbaarheid. In beide gedachten schuilt waarheid. Wanneer we ons beperken tot de laatste: rotte tomaten zijn er eigenlijk niet meer. Door de loop der jaren hebben proefstations en veredelings- en zaadbedrijven erg veel gedaan om de houdbaarheid, snijvastheid en de smaak te verbete ren. En in prijs is de tomaat nauwelijks gestegen. Wie kan zich de heden daagse keuken, vooral de wat Zuid- en Zuidoost georiënteerde keuken MdQIIGtrOIVkOOkbOGk die hier meer en meer liefhebbers vindt, nog zonder tomaten voorstellen. Naast ingewikkelde en vooral kostbare elektrische ijsmachi nes komen er nu ook zeer sim pele aparaten op de markt, waarmee eenieder zijn eigen sorbets kan maken. Een voor beeld daarvan is de Donvier Icecream Maker, geïmporteerd door de firma HABO uit het Brabantse Veldhoven. Het eni ge wat u hoeft te doen is de dubbelwandige binnenbeker paraat in uw vriesvak te hou den. Krijgt u zin in een ijsje dan plaatst u de ijskoude binnen- mantel in het apparaatje, vult het met de ingrediënten, draait vier keer aan de slinger, her haalt dit nog een keer wanneer de zaak een beetje begint te stollen en in een kwartier heeft u halve liter ijs, naar eigen smaak en voorkeur. De adviesprijs van dit appa raat, dat te koop is bij de betere winkels voor huishoudelijke artikelen, is 95 gulden. Door de nu nog volop verkrijgbare verse groenten en fruit, hetzij uit de winkel, hetzij uit eigen tuin, zelf in te vriezen, bespaar je de komen de winter op de voedselkosten. Tij dens het invriezen slurpt de diep- r aardig wat elektriciteit. In Zweden is een diepvriezer ontwikkeld met een energie-auto- maat. Die laat de vriezer geduren de één of twee dagen, afhankelijk van de hoeveelheid, op vol vermo gen werken om de verse produk ten snel tot in de kern in te vriezen. Daarbij wordt geen temperatuur aan de reeds in de kist aanwezige produkten onttrokken. Is de ingestelde temperatuur be reikt, dan schakelt de automaat zelf over naar de normale bewaar- temperatuur. In de nieuwe Electro- lux is die automatisering al inge bouwd, gecompleteerd met een di gitale temperatuuraflezing. Het apparaat kan zonder be zwaar op elke willekeurige plaats gezet worden, want hij heeft een droge-wandconstructie, waarbij gebruik wordt gemaakt an de rest warmte die hü produceert. Door al deze nieuwe snufjes om het energieverbruik van de diep vriezer met zo'n 40 procent terug gebracht worden. Handig is ook dat hij, mocht er een 'koudelek' ontstaan (deksel per ongeluk niet goed gesloten) hoor- en zichtbaar alarm begint te slaan. De nieuwe diepvriezer, (op foto) inhoud 250 li ter, gaat rond de 1200 gulden kos ten. En wat te denken van de innovatie binnen de tomatenteelt: de komst van de Nederlandse vleestomaat. Deze dikke vlezige, wat geribde tomaat, wordt - evenals ronde tomaten - geteeld in verwarmde kassen. Be schermd tegen negatieve (weer- en milieu-)invloeden. Vleestomaten vindt men in zeven kilogram bakken, waarin ieder pro- dukt afzonderlijk met de hand in het honingraat papier wordt gelegd, terwijl ronde tomaten los in zes kilogram baRjes liggen. Tomaten worden met de hand geplukt en de bestrijding van eventuele schadelijke insecten wordt voor het grootste deel geregeld met natuurlijke vijanden (biologi sche bestrijding). Een tomatentip: Snijd de (vlees)tomaten in flinke schijven en leg ze in een royaal met olijfolie bedropen vuurvaste schaal. Strooi over de toma ten een mengsel van fijngehakte basilicum of peterselie, knoflook, orega no, een zeer fijn gehakt uitje, wat olijfolie en tot slot wat pittig belegen geraspte kaas. Gratineer in een voorverwarmde oven tot de tomaat bijna een korstje krijgt. Warm opdienen als voorgerecht of tussendoortje met stokbrood en een glas boeren wijn of een stoere landwijn. Kosmos Praktisch Magnetron Kookboek is een zoveelste kook boek dat inhaakt op de stijgende populariteit van de magnetron. In dit geval gaat het om een uit het Engels vertaald boekje, dat een beetje tegenvalt door de sobere uit voering. Geen fraaie kleurenfoto's, maar te verwaarlozen tekeningen tjes. Inhoudelijk is het ook een wat saai werkje. Voordeel is dat het uit gaat van de simpelste magnetron van 600 watt, die niet meer dan twee tot drie standen kent. Dat maakt het boekje handzaam voor de niet zo verwende keukenhob byist. In die handzaamheid voor die categorie ligt ook meteen de absolute beperking van het boek.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 10