Slachtoffers van honger burgeroorlog en apartheid Griekenland tart reisbureau's met tarievenexplosie Reportage Mozambikaanse vluchtelingen in Zuid-Afrika Voor méér zekerheid XDE LEEUW SCHILDERS PAGINA 8 MAANDAG 4 AUGUSTUS 1986 Volgens de Zuidafrikaanse re gering hebben rond de 230.000 Mozambikanen het afgelopen anderhalf jaar hun toevlucht gezocht in Zuid-Afrika. De rede nen voor deze massale volksver huizing zijn in willekeurige volgorde: honger, werkloosheid en de aanhoudende gevechten tussen de Frelimo-regering van president Samora Machel en de met Zuid-Afrika sympathise rende guerrillabeweging NMR. Onze correspondent in Zuid- Afrika, Ruud de Wit bezocht de afgelopen dagen het thuisland Gazanknlu, waar de vele vluch telingen een tijdelijk onderko men hebben gevonden en sprak met vtce-admiraal Edwards, die zich namens de Zuidafrikaanse regering met het Mozambikaan se vluchtelingen-probleem be zighoudt. „Vraag me niet waarom ik hen geen vluchtelingen kan noemen, want dat heeft alles met politiek te maken en daarvoor ben ik niet ingehuurd". Vice-admiraal 'in- ruste', R. A. Edwards zal tüdens het gesprek uiterst consequent blijken. door Ruud de Wit De circa 230.000 Mozambika nen die sinds 1984, voor het grootste deel via het beroemde Krugerpark, naar Zuid-Afrika zijn getrokken, zijn in de ogen van de Zuidafrikaanse regering geen vluchtelingen, maar 'illega le immigranten'. Volgens de vice-admiraal zijn er twee categorieën te onder scheiden. Allereerst zijn er de 60.000 voornamelijk vrouwen en kinderen, die nog het meest overeenkomen met wat wereld wijd als een vluchteling wordt beschouwd; mensen dus, die al les hebben achtergelaten, be dreigd door oorlog en honger als ze waren. En dan zijn er zo'n 170.000 Mo zambikanen die de werkloos heidssituatie in hun land derma te uitzichtloos vinden, dat ze de honderdduizenden landgenoten illegaal volgen, die al decennia lang - maar dan met de toestem ming van de Zuidafrikaanse re gering - werk hebben gevonden in het machtige en welvarende buurland. Meedogenloos De oplossing voor de tweede categorie is even simpel als mee dogenloos. Als ze ook maar er gens in wat 'blank-Zuid-Afrika' heet, worden gearresteerd, wor den ze zo snel mogelijk weer bij Nkomati over de grens met Mo zambique teruggezet. Dat zijn er op dit moment zo'n 1500 per maand. De eerste categorie wordt daar entegen, officieel tenminste, niet teruggestuurd, maar overgelaten aan de vier thuislanden, die sa men met 'stukjes blank-Zuid- Afrika' de grens met Mozambi que vormen: KwaZulu, KaNg- wane, Gazankulu en Lebowa; respectievelijk de thuislanden van de Zulu's, de Swazi's, de Tsonga's en de Noordelijke So- tho's. De reden, waarom de regerin gen van deze thuislanden de vluchtelingen niet terugzenden heeft, ook volgens Edwards, al les te maken met hun stamver wantschap: „Ze worden als tijde lijke gasten beschouwd zolang de situatie in Mozambique niet verbeterd is". De trek van Mozambikaanse vluchtelingen kwam op gang in het najaar van 1984. Nadat de Zuidafrikaanse regering met Mo zambique het Nkomati-akkoord had afgesloten. Hierbij kwamen president Botha en zijn Mozam bikaanse collega Machel over een, dat de Mozambikanen de steun aan de in Zuid-Afrika ver boden bevrijdingsorganisatie ANC zouden staken en de blanke Zuidafrikanen hun steun aan de NMR-rebellen. Maar er kwam geen eind aan de geweldadige activiteiten van de NMR in Mozambique, vooral ook, omdat volgens vele geruch ten en een voldoende aantal be- Sam Nzima: internationale erkenning. wijzen, de Zuidafrikanen ge woon doorgingen met het onder steunen van de anti-Frelimo-re- bellen. Sinsdien trekken honder den Mozambikaanse vluchtelin gen iedere maand naar Zuid- Afrika om te ontkomen aan het geweld van de rebellen en een mogelijke hongersdood. Geen gesprek De Zuidafrikaanse regering legt de verantwoordelijkheid voor het vluchtelingenprobleem volledig bij de Mozambikaanse autoriteiten. Edwards: „Zuid- Afrika is al meer dan een jaar niet in staat om het probleem van de Mozambikaanse vluchte lingen te bespreken, aangezien de regering in Maputo zo'n ge sprek uit de weg gaat". „Volgens de Mozambikaanse regering is er ook geen sprake van een vluchtelingenprobleem, omdat ze dan toegeeft dat er mensen het land verlaten vanwe ge de interne problemen. De vluchtelingen worden be schouwd als Illegale landverla- ters' en het enige wat de Frelimo- regering van ons wil, is dat ze weer terug over de grens worden gezet. En dat doen we dan ook". Als bewijs voor de houding van de Frelimo-regering haalt Edwards het feit aan, dat er aan de Mozambikaanse kant land mijnen zijn geplaatst en een aan tal vluchtelingen, dat daar over de grens heeft proberen te ko men, zou hierdoor om het leven zijn gekomen. Gazankulu Een bezoek aan Gazankulu, dat grenst aan het beroemde Kruger-Wildpark, dat overigens geen deel van een van de thuis landen vormt, maar 'blank-Zuid- Afrika' is, bevestigt evenwel slechts een deel van het verhaal van Edwards. Wat vaststaat is, dat de Mozam bikanen hun land ontvluchten vanwege de verschrikkingen van de burgeroorlog die er woedt tus sen Frelimo-soldaten en de ge vreesde NMR-rebellen. Elke vluchteling kan daarover mee praten, zoals Arshando Siboyi en Alios Khosa in hun nieuwe dorp je in Gazankulu, dat zij de naam Mozambique hebben gegeven. Er wonen in dit dorpje nu 1734 personen: 269 mannen, 407 vrou wen en 1058 kinderen. Alexan der en Alios hebben twee broers verloren en hun getuigenissen vertellen over de meest gruwelij ke daden door de NMR- rebellen. Het geringe aantal mannen in het dorp heeft dan ook een voor de hand liggende verklaring: de anderen zijn veelal in koele bloe de vermoord door de NMR-re bellen, of 'banditos armados', zo als ze door Machel worden ge noemd. De vluchtelingen Alexander en Alios zijn zwagers en komen oorspronkelijk uit het dorpje Ma- plangweni, circa vijf dagen lopen van hun nieuwe woonplaats, een afstand van ongeveer 250 kilo meter. „De bandieten kwamen altijd 's nachts, zodat we nooit rustig konden slapen. In het be gin vroegen ze slechts voedsel en onderdak, maar later namen ze gewoon alles zonder ons verder nog iets te vragen. Als we hen niets konden geven, bedreigden ze ons". Iedere vluchteling komt met hetzelfde verhaal: over mannen die zonder pardon werden dood geschoten; over vrouwen die werden verkracht; over jongeren die werden gedwongen om zich bij de NMR aan te sluiten en over andere vormen van wreedheid en intimidatie: „Ze sneden de borsten van de vrouwen af of dreigden ermee. Mannen werd een oor of de lippen afgesneden met de mededeling: Laat dat maar zien aan je president Ma chel". Maar op de meeste andere pun ten verschillen de inlichtingen van de Zuidafrikaanse regering met de verhalen van de vluchte lingen en vooral van die van hun hulpverleners. Volgens Edwards steekt Zuid-Afrika via de rege ringen van de thuislanden grote bedragen in de opvang van de vluchtelingen, maar daarvan is in de praktijk niets terug te vin den. Integendeel, de opvang, voed selhulp, begeleiding, en andere vormen van hulpverlening wor den geheel verzorgd en betaald door internationale hulporgani saties als het Rode Kruis en (foto Hetty Santman) World Vision, alsook door de Zuidafrikaanse kerken en de on afhankelijke Zuidafrikaanse or ganisatie 'Operatie Honger.' Wereldnieuws Een man, die zich reeds vanaf 1984 bezighoudt met het vluchte lingenprobleem in het Mahla- district in Gazankulu, is Sam Nzima. Onlangs was hij wereld nieuws om een heel andere re den. Nzima maakte op 16 juni 1976 de beroemde foto van Hec tor Peterson, het eerste slachtof fer van het politiegeweld dat de aanleiding was voor wat de So- weto-opstand is gaan heten. De wereldwijde publicatie van de foto leverde hem verschillen de personderscheidingen op, maar geen enkel financieel voor deel, aangezien de rechten op de foto in handen waren en zijn van het Zuidafrikaanse krantencon cern Saan-Argus, die volgens schattingen meer dan 100.000 rand aan de foto heeft verdiend. De foto bezorgde hem behalve internationale erkenning ook veel intimidatie van de kant van de Zuidafrikaanse politie en dit deed hem in 1977 besluiten de journalistiek te verlaten en zich terug te trekken in zijn geboorte- gebied Gazankulu. Daar heeft hij nu een bloeiende drankwinkel en een restuarant, maar helemaal los heeft hy zich toch niet kun nen maken van de politieke reali teit van zijn land. Samen met de katholieke mis siepost vam Acornshoek vormde hij eind 1984 het Palalane Hulp- Comité voor Mozambikaanse vluchtelingen, waarvan hij de voorzitter is. „Wij proberen de vluchtelingen op te vangen. Via de kerken, het Internationale Ro de Kruis en Operatie Honger worden ze eerst naar een door gangskamp gebracht. Ze krijgen een deken en een stuk zeep en worden medisch onderzocht op ziektes". Huidziekten De vluchtelingen zijn besmet met huidziekten, malaria en kin deren sterven nog wel eens aan de mazelen, omdat ze daar in Mo zambique niet tegen zijn ingeënt. Vervolgens proberen we familie leden en kennissen van de vluch telingen op te sporen die hen ver der bij de opvang moeten hel pen". Aanvankelijk werden de vluchtelingen ondergebracht bij de locale Shangana-mensen, maar nu is er besloten aparte dorpen in de buurt van de reeds bestaande op te richten. „Omdat deze mensen nagenoeg niets hebben kunnen meenemen, moeten ze ook verder geholpen worden. We verstrekken ze kle ren, een keuken-uitrusting en vooral voedsel". „Alleen in het Mahla-district hebben we nu 16.000 vluchtelin gen geidentificeerd die als be wijs daarvan ook een vluchtelin- gendocument hebben gekregen dat wordt erkend door de Gazan- kulu-regering. Per maand wor den over 40 distributiepunten 5000 kilo soeppoeder en 21.5000 kilo maispapmeel verspreid, en suiker, zout, vet en andere kleine kruidenierswaren". Verontrustend Ogenschijnlijk lijkt het Mo zambikaanse vluchtelingenpro bleem niet zo ernstig als dat van vele andere vluchtelingen in de rest van de wereld. Voor zover bekend komen er geen Mozam bikaanse vluchtelingen om van de honger noch sterven ze mas saal aan ernstige ziektes. Het verontrustende is echter dat de vluchtelingen uit Mozam bique op den duur in een situatie terecht zullen komen waar ze nergens meer naar toe kunnen. Als het de Zuidafrikaanse rege ring ernst wordt met de uitzet ting van alle 'illegalen' vanwege de dreigende economische sanc ties, zoals herhaaldelijk door pre sident Botha en zijn ministers is aangezegd, dan zullen ze terug moeten naar een burgeroorlog, waar Zuid-Afrika, triest genoeg, gezien de stöun aan de NMR in het verleden voor een aanzienlijk deel ook nog eens verantwoorde lijk voor is. En mogen ze blijven in de thuislanden, waarvoor de Zuid afrikaanse regering de verant woordelijkheid heeft afgescho ven naar de plaatselijke regering, dan is er voor hen ook geen enkel persspectief op een betere toe komst, omdat de arme thuislan den weinig mogelijkheden bie den tot verbetering van de eigen situatie. Zwarte bisschop wil Apartheid ondermijnen Een invloedrijke zwarte bis schop van de Episcopaalse (Ang licaanse) Kerk in de Verenigde Staten, John Walker uit Was hington, heeft zich onttrokken aan de algemene kerkelijke drang tot het opleggen van straf sancties aan Zuid-Afrika en het beëindigen van de betrokken heid van het Amerikaanse be drijfsleven met dat land. In sep tember wil de bisschop een con ferentie houden met zakenmen sen die belang hebben bij Zuid- Afrika en daar over vestigingen beschikken. Hij zal hen aanspo ren tot verdere uitbouw van die betrokkenheid om van binnenuit het apartheidssysteem te onder mijnen, ongeacht of dat reper cussies uitlokt van de zijde van de Zuidafrikaanse overheid. Als beste manier om het doel te bereiken ziet hij inschakeling van het zakenleven om de zwar ten in Zuid-Afrika op te leiden, zodat ze op den duur verant woordelijke posten zouden kun nen innemen op economisch, so ciaal en politiek terrein. Walker stelt zich voor dat de Amerikaan se bedrijven aldaar alvast zouden kunnen beginnen met de aan koop van woningen in door blan ken bewoonde wijken, met de bedoeling ze aan zwarte mede werkers in gebruik te geven. Er zouden ook nevenvestigingen van die bedrijven zo dicht moge lijk bij zwarte woongebieden moeten verrijzen. Toewijzing van nevenvestigingen en fran- chisebedrijven in blanke gebie den dient zijns inziens bij voor keur aan zwarten te gebeuren. Naar bisschop Walker meent zou de Amerikaanse overheid daaraan een steentje kunnen bij dragen door de opleiding van zwarte Zuidafrikanen te bekosti gen. Wat betreft de kerkelijke ge meenschap in de Verenigde Sta ten en de relatie met Zuid-Afrika spreekt de bisschop van „het lo pen met oogkleppen op". Zijns inziens is het streven van de Amerikaanse Kerken tot misluk ken gedoemd, „omdat ons han delen helemaal los is komen te staan van de uitkomst ervan". Bisschop Walker is van mening dat „onze woede over het lot van de zwarten ons in de valkuil heeft doen lopen van symboli sche acties te ondernemen die geen echte veranderingen kun nen bewerkstelligen". Zuid-Afrika houdt zeker 90 kerkelijke medewerkers vast. In Zuidafrikaanse weekbladen is een lijst gepubliceerd van kerke lijke medewerkers, die sinds het uitroepen van de noodtoestand op 12 juni gevangen zijn gezet. Hieruit blijkt dat er ten minste negentig achter de tralies zitten, maar het zijn er zeker meer daar de lijsten niet compleet kunnen zijn bij gebrek aan medewerking van de autoriteiten. Uit de wel bekende gegevens wordt duidelijk, dat de Zuidafri kaanse Raad van Kerken en met hem samenwerkende organen het zwaarst zijn getroffen. Zeker een derde deel van de betrokken gevangenen was bij de Raad zelf of een regionale afdeling ervan werkzaam. Litouwse priesters vragen echte godsdienstvrijheid. In een brief aan de Russische partijlei der Michail Gorbatsjov heeft de gezamenlijke geestelijkheid van het Litouwse diocees Panevezys om echte godsdienstvrijheid ge vraagd. Naar hun oordeel komt van de -in grondwet en daarop steunende wetten gewaarborg de- vrijheid van godsdienst in de praktijk niets terecht, zodat het tijd wordt woorden in daden om te zetten. De 127 priesters verkla ren dat de wereldlijke overheid steeds opnieuw ingrijpt in kerke lijke aangelegenheden en druk uitoefent op parochiebesturen en afzonderlijke ambtsdragers. De priesters menen dat de grondwet die voorschrijft dat ie dere burger gelijk is voor de wet, geweld wordt aangedaan door dat mensen met een religieuze overtuiging geen kans krijgen zich via de media te uiten. De briefschrijvers eisen de vrijlating van de priesters Alfonsas Sva- rinskas, Sigitas Tamkevicius en Juozas Matulionis, alsmede te ruggave van de in beslag geno men Casimierkerk in Vilpjoes (Wilna) en de Mariakerk in de ha venstad Klóypeda, beide in de ja ren vijftig tot stand gekomen uit particuliere bijdragen. In 1979 was zo'n verzoek, bekrachtigd met 150.000 handtekeningen, ook al gedaan. Maar de overheid hield zich destijds oostindisch doof. De priesters hebben ook een brief gericht aan de Litouwse bisschoppen om die te bewegen paus Johannes Paulus II uit te nodigen tot bijwoning van de feesten ter gelegenheid van het begin van de evangelisering van Litouwen, thans 600 jaar gele den. De Sowjet-autoriteiten heb ben zich hiervan afkerig ge toond. Poolse bisschoppen propa geren matiging alcoholgebruik. „Alcohol is een verslavingsmid del dat een land kan vernielen", schrijft de Poolse bisschoppen conferentie in een aan de rege ring gerichte brief, waarin wordt gevraagd de produktie van sterk alcohol houdende dranken aan banden te leggen. Naar de bis schoppen menen, ondergraaft al cohol het zelfrespect en verant woordelijkheidsgevoel van men sen, terwijl een duidelijk zicht op de werkelijkheid al evenzeer wordt aangetast. Nationale, reli gieuze en menselijke waarden gaan erdoor teloor en ook met het oog op het voor 1987 voorge nomen pausbezoek zou het een goed zaak zijn, als Johannes Pau lus II een „nuchtere natie" ont moet, aldus het Poolse episco paat. Deken college van kardina len overleden. Op 93-jarige leef tijd is na een korte ziekte overle den de deken van het college van kardinalen, kardinaal Carlo Gon- falonieri. De op 25 juli 1893 in Se- veso bij Milaan geboren kardi naal is negentien jaar lang secre taris geweest van paus Pius XI. Op 14 december 1958 werd hij door Paus Johannes XXXIII tot kardinaal benoemd. Na de dood van mgr. Gonfalo- nieri, sinds 1977 deken van het college van kardinalen, bestaat het college nog uit 146 kardina len, van wie 34 ouder zijn dan tachtig jaar en dus niet meer aan Griekenland mag dan een ideaal vakantieland zijn voor zonzoekers, avonturiers, cultuurgenieters en historievorsers, de kans is aanwe zig dat de Nederlandse reisorgani saties volgend jaar drastisch het mes zetten in het aantal Griekse bestemmingen. Na een explosieve groei in de laatste jaren dreigen ab surde verhogingen van de tarieven roet in het eten te gooien. Helemaal zeker is dat nog niet. Het ligt er ook aan hoe hard de touroperators zich tegenover de Griekse accommodatie-aanbieders zullen opstellen bij de onderhande lingen over de nieuwe tarieven voor 1987. Vast staat, dat de prijzen in Griekenland de laatste tijd schrikbarend zyn gestegen. En die prijsverhoging betreft niet alleen het compenseren van de devalua tie van de Griekse munteenheid, de drachme, en de invoering van btw. door Dick Horst Kennelijk willen bungalowver huurders en hoteliers zo snel mo gelijk hun zakken vullen, want de recente prijsverhogingen staan in geen enkele verhouding tot het „bijhouden" van devaluatie en btw. Er worden nu reeds tarieven gerekend die hier en daar het dub bele zijn van de prijzen die enkele maanden geleden nog golden. Tsjernobil In de afgelopen jaren stond Grie kenland bij de Nederlandse toerist steeds sterker in de belangstelling, al nam de animo de afgelopen maanden wat af als gevolg van be richten over verhoogde radio-acti viteit. Na de kernramp in het Rus sische Tsjernobyl zijn er ook ver scheidene partijen licht radio-ac tief besmette Griekse kersen ver nietigd op last van de keurings diensten van waren in Nederland. Met het afnemen van de straling leek de belangstelling voor Grie kenland echter weer te gaan stij gen. Totdat her en der berichten op doken over de gigantische prijsver hogingen. Dit tot grote veront waardiging van de touroperators, die plotseling voor hotelkamers veertig tot zeventig procent meer moesten betalen. Arke Reizen meldt zelfs op sommige plaatsen een verhoging van honderd pro cent, al zal de toerist daar volgens woordvoerder Rob Admiraal nog weinig van merken. „Hoewel de prijzen in Griekenland nu reeds zijn gestegen, heeft dat geen in vloed op onze tarieven in de reis gids van dit jaar. Die contracten zfjn immers gemaakt en liggen vast tot 31 oktober". Voor volgend jaar ligt dat anders, aldus Admiraal. „De veel te drasti sche prijsverhogingen in Grieken land zijn een onverteerbare en on acceptabele zaak", meent hij. „De gesignaleerde prijsstijgingen zijn ook heel onverstandig, want we hebben voldoende alternatieven voor onze clienten voorhanden. Spanje, Portugal, Joegoslavië, om er maar een paar te noemen. De Grieken zijn onverstandig bezig, temeer daar de belangstelling voor Griekenland stijgende was. En ze ker voor Kreta, Korfoe en Rho- dos". Toontje lager Voor reisorganisaties die een grote verscheidenheid aan bestem mingen in hun pakket hebben, zijn de zorgen relatief klein. Maar hoe ligt dat met touroperators die uit sluitend of grotendeels op de Griekse markt opereren?Tourplan Reizen in Amsterdam, een Grie kenland-specialist die per week minimaal duizend personen naar hun vakantiebestemming brengt, maakt zich niet druk. Woordvoer der Van der Schaaf: „Wij vatten die berichten nogal lakoniek op. We kennen de Grie ken. Ik voorzie voor volgend jaar een gemiddelde prijsverhoging van vier tot vijf procent met een maximum van tien procent. De drachme zakt elke dag iets in waar de. Als je dat over een heel jaar neemt en afzet tegen de waardever mindering van de gulden, zal de prijsverhoging in Griekenland echt niet zo absurd hoog zijn. Wij - en alle andere Nederlandse tour operators - moeten het gewoon niet accepteren dat de prijsverho ging meer dan 10 procent is. Dan zullen de Grieken wel een toontje lager beginnen, te zingen. We heb ben in het verleden zoiets al eerder meegemaakt". Volgens Van der Schaaf is het belangrijk dat de reisbureau's sa men een vuist maken, ook die in de andere West-Europese landen. He lemaal zonder zorgen is hij wat dat betreft niet. „De Duitse touropera tors zullen het been wel stijf hou den en te grote prijsstijgingen niet accepteren. Dat moeten ook de Britse touroperators doen, maar die stellen zich soms minder hard op. Als de Engelse markt het wèl accepteert, zijn we verloren. Maar ik verwacht niet dat het zo'n vaart zal lopen..." Zoete koek Directeur A. Ioannides van het Grieks Verkeersbureau in Amster dam noemt een prijsverhoging van dertig procent om de verdere deva luatie van de drachme en de invoe ring van de btw op te vangen rede lijk. Grotere prijsverhogingen vindt hij waanzin. „Als touropera tors - en zeker die in Engeland en West-Duitsland - exorbitant hoge re hotel- en pensiontarieven voor zoete koek slikken, moeten de Griekse accommodatieverschaf fers zich toch blijven realiseren, dat zoiets niet ongestraft blijft. Griekenland prijst zich dan volle dig uit de toeristische markt". DE LEEUW ASSURANTIËN BV lid nva Rijnsburg Rijnsburgerweg 100 - 01718-29301 Leiden - Steenstraat/43 - 071 -14 20 45 (ook zaterdags van 10.00 tot 13.J00 uur) Gevraagd VAKBEKWAME voor onderhoudswerken. Indien men niet over volledige vakbe kwaamheid beschikt en niet gemotiveerd is, is het onnodig te solliciteren. Sollicitaties na telofonische afspraak: Schildersbedrijf Jac. van der Hoeven, Papelaan 58, Voorschoten, tel. 01717-2893. de verkiezing van een paus zouden mogen deelnemen. Beroepingsberichten Hervormde kerk: Beroepen te Ridderkerk (wijkgemeente Goe de Herderkerk): J. P. Kraayeveld te Wijckel en Sloten. Beroepen te Veenendaal (deel gemeente Sola Fide), toezegging: W. L. van der Geer te Woerden. Beroepen te Katwijk aan den Rijn: A. B. Sloof te Surhuizum. Beroepen te Ternaard: C. Clui- stra, kandidaat te Woudenberg. EXECUTIE-VERKOOP op dinsdag, 5 augustus 1986 te 14.00 uur ten laste van de heer K. Hasenoot, Boslaan nr. 159 te Katwijk, van enige roe rende goederen: Saba kleu- ren-tv; JVC videorecorder; houten globe op standaard; grote wandkast met 3 tinnen maatbekers. De verkoop geschiedt con tant, zonder opgeld of B.T.W. J. M. van Belle, gerechtsdeurwaarder, Rapenburg 125, Leiden. EXECUTIE-VERKOOP op dinsdag, 5 augustus 1986 te 12.00 uut ten laste van me vrouw C. Honsbeek, Agaat laan 337 te Leiden, van enige roerende goederen: kleuren- tv; videorecerder in kast: bank stel; tafel 4 stoelen; 4-pits gasstel; wandklok. De verkoop geschiedt con tant, zonder opgeld of B.T.W. J. M. van Belle, gerechtsdeurwaarder, Rapenburg 125, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 8