Vaak gebeurt het in 't geniep Voordelig kopen, maar dan wel zonder te kijken UITGEROOKT Met de hand afwassen blijft veel goedkoper Brie van de mat soms bron van ziektekiemen Consument PAGINA 6 MAANDAG 4 AUGUSTUS 1986 'Smoke gets in your eyes'. Soms, in éen nostalgisch platenprogramma, horen we hem nog wel eens, de tophit die elke krantenjongen in die naoorlogse dagen mee kon fluiten. Als ik het me goed herinner, komt er een meisje in voor dat tijdens het afscheid van haar geliefde enkele tranen plengt. Ze wil hem dit echter niet laten merken en doet net alsof er rook in haai- ogen komt. Romantiek dus. Melancholie ook. Rook is het leven, anders niet. En dientengevolge ook de liefde. Van liefde is in het geval van de zesendertigjarige administratief medewerkster S. Blankers uit Groningen weinig sprake. Na een hoornvliestransplantatie te hebben ondergaan, bleek zij ineens niet meer bestand tegen de rook die haar collega's, voor het merendeel stevige paffers, op het kantoor van het Regionaal Ziekenfonds Groningen verspreidden. Haar ogen raakten zo geïrriteerd, dat zij zich ziek moest melden. Kon ze geen andere kamer krijgen of zouden haar collega's het roken niet wat kunnen miniseren? De hardvochtige manier waarop de directeur van deze maatschappelijke instelling reageerde op deze smeekbeden, doet het ergste vrezen voor het lot van de verzekerden bij dit ziekenfonds: hij kon zijn personeel niets verbieden. Dat was niet in de CAO geregeld. Als mevrouw Blankers niet meer in staat was om haar werk naar behoren te doen, zat er niets anders op dan haar te ontslaan. RZG, zo duidt men dit bedrijf wel kortweg aan. Staan de kapitalen soms voor 'Roken Zonder Geweten'? De boodschap is overduidelijk: wie in deze samenleving niet tegen sigarette- of sigarerook kan, wordt nog steeds beschouwd als een zwakkeling, als iemand die in lichte mate invalide is. Terwijl het natuurlijk juist andersom is en rokers beklagenswaardige figuren zijn. Kijk eens naar de wrede manier waarop de meeste sigaretten worden gedoofd. Is dat niet het werk van een geknakte, verwrongen geest, een manifestatie van intense zelfhaat? Nee, rokers zijn slappelingen. Het woord 'slof in de combinatie: 'een slof sigaretten', zegt het al. Om een en ander te maskeren wordt het roken met veel valse romantiek omgeven. 'Een leeuw van een shag', zo prijst zekere fabrikant zijn produkt aan, daarmee de koper ervan de illusie opdringend, dat hij een soort Johnny Weismuller is die deze koning van de longkankeijungle wel eens even zal temmen. Ha! Je moet hem eens zien staan met zijn kippeborst voor het doorlichtingsapparaat. En dan die reclames, waarin al die gebruinde, athletische jongens en meisjes hun surfplank opnemen alsof het een meloenpit is en vervolgens naar het strand toe rennen om zich even vol teer te zuigen. Dacht u dat een echte roker ook maar tot de vloedlijn kwam? In speelfilms kan, en kón, men er trouwens ook wat van. Neem bijvoorbeeld de film 'Casablanca', waarin Humphrey Bogart de hoofdrol vertolkt. Bij elke zin die deze 'tough guy' zegt, danst de peuk in zyn mondhoek mee. Op een gegeven moment heeft hij zelfs twee sigaretten tussen zijn lippen geklemd, om er - o, wat galant! - een aan te steken voor een dame. En kijk eens hoe stoer hij rookt in momenten van gevaar. Met duim, wijs- en middelvinger houdt hij zijn saffie dan vast, de gloeiende punt ervan naar de handpalm gekeerd, het schijnsel afschermend, net zoals soldaten dat tijdens de loopgravenoorlog wel deden om niet het doelwit van de scherpschutters te worden. Roken, roken en nog eens roken, dat is het wat Bogart doet. Het ontbreekt er nog maar aan dat hij zijn tegenspeelster omhelst met een sigaret in zijn mond. En waren het nu nog maar zulke 'spetters' als Humphrey, daar op dat kantoor van mevrouw Blankers. Maar nee, het zijn vast allemaal van die miezerige mannetjes, die leren stukken op hun ellebogen hebben omdat ze er zo veel mee werken. Maar moed houden hoor, mevrouw: u wint, als is het dan ook on the 'long' run. Want: het zal nog wel een tijd duren voor we hier zover zijn als in Engeland, waar van sollicitanten tegenwoordig de urine wordt onderzocht om te controleren of het vCerkelijk niet-rokers zijn. Maar wat wil je ook in een land waar nu al decennia lang de Franse les nog steeds begint met 'Papa fume une pipe'. Ho, ho, hoor ik u zeggen, maar vrouwen roken tegenwoordig toch ook? Ja, kom zeg, ik zal daar een beetje mezelf zwart gaan zitten maken. ANGELA PINNEBERG Couperen van oren en staarten bij (huis)dieren. Officieel mag het in Ne derland sinds 1963 niet meer, maar toch gebeurt het. Er is een wet in de maak die het afsnijden van te veel oor en te veel staart definitief verbiedt. Vooral in kringen van honden- een paardenliefhebbers een discussiepunt van de eerste orde. Is het dierenbeule- rij of niet. Velen vinden van niet, want de beesten ondervinden er geen hinder van. Anderen vinden van wel, want het gaat om het welzijn van het dier. Maar hoe bepaal je dat? Het Duitse parlement nam in mei van dit jaar een Dierenbeschermingswet aan die het couperen van honde-oren per 1 januari 1987 verbiedt. Een staart mag er nog wel af, mits dit in de eerste levensweek van de hond gebeurt. In Nederland is het couperen van oren ei genlijk al verboden sinds 1963. Maar het houden van een gecoupeerde hond niet. Dat helpt dus niets. In de rest van Europa heeft men zich er nooit zo druk over gemaakt. Alleen in de Angelsaksi sche landen worden gecoupeerde hon den niet op tentoonstellingen toegela ten. Dat is alles. In Nederland ligt inmiddels, in na volging van het Duitse voorbeeld, een wetsontwerp op de plank waarin het inkorten van staarten van paarden en honden strafbaar is. Evenals het coupe ren van de oren. De staart blijft een verhaal apart, hoewel er ook fervente liefhebbers van bekende coupeerras sen, als boxers, bouviers, dobermanns, terriërs en veel jachthonden zijn die couperen de normaalste zaak van de wereld vinden. Dat hoort bij het ras, re deneren ze. „Onzin", vinden Dierenbescherming en Koninklijke Nederlandse Maat schappij voor Diergeneeskunde, de overkoepelende organisatie van die renartsen in Nederland. Want er wor den onzuivere argumenten gebruikt. Het heeft te maken met ethiek, en met gewoonte. Aan een hond horen oren en een staart. Die mag je er niet afhakken. Dat geldt ook voor paarden, vinden de ze instanties. De meningen zijn verdeeld. En dat zal wel zo blijven ook. Te meer daar het er niet op lijkt dat er voor heel Europa één algemene regel komt. De raad van Europa heeft zich weliswaar over deze kwestie gebogen, maar wat er ook gere geld wordt, er onderuit kun je altijd. Mag het in ons land niet meer, dan wor den de honden de Belgische grens over gebracht en komen ze gecoupeerd te rug. De nieuwe wet zal daar weinig aan afdoen, want een verbod op het houden van een gecoupeerde hond zit er niet in. door Gerrit Fokkema Een van de grootste autoritei ten op kynologisch gebied, zeg maar hondenkennis, in Neder land is mr. dr. W. K. J. van Om men Kloeke uit Gorssel. Hy is nationaal en internationaal een hooggewaardeerd keurmeester en hondenkenner. Hij kan zich een coupeerverbod voor oren wel voorstellen. Maar staarten, dat roept vraagtekens op. Volgens Van Ommen Kloeke heeft een verbod alleen zin wan neer er in heel Europa één regel geldt. En wanneer er een wet komt, dan moet die volgens de hon denexpert niet alleen voor honden en paarden gelden, maar door mid del van een algemene maatregel van bestuur ook worden ingevoerd voor andere diersoorten. „In die nieuwe wet wordt verbo den dat gecoupeerde honden op tentoonstellingen komen. Neem bouviers. Voor deze honden betekent zo'n verbod een grote klap. Heb je wel eens een ongecou- peerde bouvier gezien? Die zijn er nauwelijks. Je kunt het wel gaan verbieden, maar dan maak je van Nederland een eiland, terwijl er in Europees verband toch gestreefd wordt naar eenheid". "Nederland is een van de meest vooraanstaande kynologische lan den. Dat is afgelopen wanneer ge coupeerde honden in eigen land niet meer in wedstrijden mogen uitkomen. Daarom heeft de raad van beheer ook een brief naar de Tweede Kamer gestuurd waarin gesteld wordt dat het coupeerver bod alleen ingevoerd mag worden wanneer het voor heel Europa geldt", vertelt Van Ommen Kloe ke, die zich afvraagt in hoeverre de wetgever de bevoegdheid heeft te Gecoupeerd of niet-gecoupeerde oren, vaak een kwestie van smaak. Met coupeerverbod alleen ben je er niet verbieden dat een bepaalde groep honden op een tentoonstelling uit komt. Immers, de honden mogen 'wel op straat lopen. Smaak De daad (het couperen) is straf baar, het gevolg niet. En dat slaat nergens op, vindt hij. „Dat zou het zelfde zijn als wanneer je zou zeg gen: je mag niet met een zwarte hoed op in de kerk zitten. Dat is toch kolder'Wan Ommen Kloeke vindt het couperen van oren wel goed. „Neem boxers. Met staande oren zien ze er wat pittiger uit, maar het is een kwestie van smaak. Een beetje hond wordt uit lief hebberij gehouden. Volgens Van Ommen Kloeke gaat het puur om de smaak van de eigenaar van een hond. En hij is van mening dat het couperen van oren te vaak op een verkeerde manier gebeurt. Niet door mensen die echt hart voor een ras of hun hond hebben, maar door lieden die het te veel moeite, maar vooral ook te duur vinden is om zorgvuldig te werk te gaan. „Het komt te vaak voor dat honde-oren gewoon met een keukenmes op de keukentafel worden bewerkt. Dat kan niet en dat mag niet. Om die redenen kan ik er in komen dat er een coupeerverbod voor oren komt. Dat juich ik zelfs toe". Van Ommen Kloeke is tegen een verbod op het inkorten van staar ten. Volgens hem vernielen bepaal de types hond hun staart omdat die glad is en dus te weinig bescher ming heeft.„In z'n algemeenheid wordt een staart op de derde of vierde levensdag van een hond ge coupeerd. Een hond heeft in de eerste levensweek geen gevoel in de staart. Soms doen ze er gewoon een elastiekje om en valt de staart er na een dag of wat af. Dat doet de pups echt geen pijn. Binnen de achtste levensdag is het niet scha delijk voor de hond. Daarom vind ik dat de Duitsers een goede rege ling hebben opgesteld. Die moet er in Nederland ook komen. Coupe ren van de oren verbieden en in korten van de staart toestaan in de eerste levensweek". Geniep Van Ommen Kloeke heeft geen goed woord over voor de houding van de dierenbescherming. Vol gens hen zegt deze belangengroe pering dat het niet om de pijn gaat, maar om het welzijn van het dier. „Maar hoe bepaal je dat", vraagt hij zich af, „Ik verzet me met hand en tand tegen die opvatting. Want waarom mag een poedel wel met een tondeuze worden bewerkt. En waarom mogen die honden wel worden getrimd. Volgens mij heb je twee soorten dierenbescher mers. Er is een klein groepje dat zich radicaal tegen het couperen heeft gericht. Ik vind dat volslagen onzinnig". Het standpunt van de dierenbe scherming luidt, evenals dat van de landelijke club van dieren artsen, dat couperen van oren en staarten uit den boze is. Vroeger coupeerden de Nederlandse die renartsen zelf. Ze doen dat al meer dan twintig jaar niet meer. In 1963 werd in ons land het Honden- en Kattenbesluit van kracht, waar door het couperen officieel werd afgeschaft. Sindsdien wordt het op grote schaal, maar in het geniep, toch nog steeds gedaan.De tegen standers van couperen zijn over het algemeen van mening dat er met de gecoupeerde rassen wordt geknoeid. Van raskenmerken wil len ze in dit verband dan ook niets weten. Een boxer heeft flaporen en dus mag je er geen stuk afsnijden. De meningen zyn verdeeld. Niet alleen over de staart, maar ook over de oren. Aan de ene kant men sen als Van Ommen Kloeke. Aan de andere kant fokkers van 'cou peerrassen' en mensen die gecou peerde oren óp grond van hun per soonlijke smaak mooier vinden staan. Wat de fokkers betreft gel den alleen de rasvoorschriften. Bij sommige rassen zijn dat ge coupeerd zoals bijvoorbeeld Duit se doggen, schnautzers en bou viers. Zelfs in het Groot Woordenboek der Nederlandse Taal, de dikke Van Dale, staat het laatste type hond beschreven als: „een Vlaam se ruwharige herdershond met ge coupeerde oren en staart". Stompje Veel honden hebben enkel een gecoupeerde staart, zoals rotwei- lers, bijna alle terriërs en poedels. Bij deze honden is de staart alleen maar hinderlijk, vinden de fok kers. Doordat die staart meestal glad is en dus weinig bescherming heeft. Dit gepaard met de grote kracht die sommige hondemerken ontwikkelen, resulteert er volgens hen in dat er op den duur slechts een bloederig stompje van zo'n staart zou resteren. En wanneer het inkorten maar zorgvuldig genoeg gebeurt, is er niets aan de hand. Het ras intact. Daarom, vindt me nigeen, mag er geen afhakverbod voor de hondestaart komen. En he lemaal niet als in Nederland als enige land in Europa zo'n regeling van kracht wordt. De vrees bestaat, alweer by de fokkers en de mensen die tentoon stellingshonden houden, dat de hondesport in Nederland dan ka pot wordt gemaakt. Internationaal kunnen Nederlandse" honden dan niet meer op tegen die honden die wèl voldoen aan de internationale voorschriften. En omdat gecou peerde honden op tentoonstellin gen in Nederland dan ook niet lan ger welkom zijn, is het ook in eigen land afgelopen. (foto GPD) Naast de fokkers zyn er veel mensen die een gecoupeerde hond, en vooral dan waar het oren be treft, prefereren. Volgens vertegen woordigers uit deze groep is het couperen van de oren, mits het ver antwoord wordt gedaan, volstrekt pijnloos. Narcose Vroeger werden de oren zonder verdoving „geschild". Nu gebeurt dit, veelal in het buitenland, onder verdoving. Het couperen gaat te genwoordig met klemmen. De oren worden afgesneden en dicht gebrand. Als het helemaal goed is dan wordt die laatste handeling vervangen door hechten. In het be lang van de hond, en omdat het mooier staat. Dit gebeurt met grote zorgvuldigheid, op een verant woorde wijze èn pijnloos. Of, zoals boxer-fokker mevrouw A. Vogel, het uitdrukt: „Een zichzelf respec terende fokker doet een beest geen onaangename dingen aan. ADVERTENTIE DIERENBOEKEN in Leiden op Nieuwe Rijn 13 bij BOEKHANDEL KOOYKER Comp-U-Card introduceert het telefonisch winkelen Het uit de Verenigde Staten afkomstige teleshopping, het telefonisch winkelen, lijkt ook in ons land aan te slaan. Dat meldt althans de Nederlandse vestiging- van de Amerikaanse Comp-U-Card. De organisatie is eind vorig jaar in ons land begonnen. Sindsdien hebben zich al bij na 7000 mensen gemeld als „lid" tegen betaling van 85 gulden per jaar. Nog dit jaar verwacht de organisatie 35.000 tot 50.000 kaarthouders te hebben. Comp-U-Card verschaft telefonisch informatie krijgen over de „laagste" marktprijzen van 13.000 consumenten- produkten. Mensen met een homecom puter kunnen 24 uur per dag rechts- streeks toegang krijgen tot de databank van de organisatie. Men kan dan direct alle informatie over merken, typen en prijzen op het beeldscherm opvragen. Een bestelling kan dan per homecompu ter worden geplaatst, Kaarthouders die( over gaan tot aanschaf krijgen het be stelde artikel „gegarandeerd tegen de laagste marktprijs aangeboden en zon der extra kosten thuisbezorgd", zo be weert de organisatie. Een woordvoerder geeft toe dat Comp-U-Card geen rekening kan hou den met stuntacties van plaatselijke winkeliers. Maar, zegt hij, als een klant een week na acceptatie van de bestelling kan aantonen (bijvoorbeeld door het overleggen van een advertentie) dat het zelfde artikel onder dezelfde leverings condities elders in Nederland goedko per wordt aangeboden, dan ontvangt hij het prijsverschil terug. Uitgezonderd worden aankopen die niet via de norma le detailhandel zijn verricht. Hoe deze voorwaarden in de praktijk werken is niet zo duidelijk. De klant zal zelf moeten ontdekken wat „onder de zelfde leveringscondities" en „normale detailhandel" wordt verstaan wanneer hij een goedkopere aanbieding bij Comp-U-Card meldt. Onder een norma le winkel wordt in elk geval ook de dis countzaak gerekend. Het sterke punt is het ontbreken van een aantal vaste lasten die de gewone handel wel heeft. Comp-U-Card heeft geen winkel en hoeft, in tegenstelling tot postorderbedrijven, geen voorraden aan te leggen. De organisatie verwacht eind van het jaar ruim 25.000 artikelen van verscheidene leveranciers (producen ten, groothandel en detailhandel) in de computer te hebben. Daarby gaat het om produkten als hifi- en video-appara- tuur, elektrisch gereedschap, tuinartike- len, meubelen en fietsen. Een nadeel is dat de koper van te vo ren moet betalen. Na ontvangst van de betaling (cheque, credit card, bank of gi ro) geeft de organisatie de bestelling pas door aan de leverancier. Levering volgt na ongeveer een week van het binnenko men van de betaling. Voor slechte beta lers hoeft Comp-U-Card dus ook niet bang te zijn. De koper daarentegen loopt meer risico. Heeft hij betaald, dan moet hy maar wachten op wat hij ontvangt en wanneer hij het binnen krijgt. Geld is tenslotte het beste argument voor een spoedige levering van produkten zonder gebreken. Beheerders en schoonmakers en na tuurrijk ook het publiek ergeren zich groen en geel aan weggegooid kauwgom, dat onder het schoeisel blijft plakken en niet of nauwelijks te verwijderen is van de vloer en het trottoir. Vooral in winkelpromena des biedt de platgetrapte gom een lelijke aanblik. Als het te bont wordt en het vieze goedje moet wor den losgemaakt, dan is er maar een mogelijkheid: met een kostbaar ap paraat het spul bevriezen, want kauwgom onder nul graden laat wel los. Er is nu een andere, goedkopere en milieuvriendelijke oplossing voor het uitgekauwde probleem. Rietveld Boutiques in Rotterdam, die een keten van miniwinkels in dertig Nederlandse ziekenhuizen beheert en daar ook last heeft van de kauwgom, is op het idee geko men om bij het pakje kauwgom dat wordt verkocht een gratis weggooi- zakje te leveren. Het sluit met een klem perfect af en wie geen kans ziet het snel in een prullenbak te werpen, kan het gerust in de tas of colbertzakje tijdelijk bewaren. Het zakje is bij het ziekenhuis winkeltje ook verkrijgbaar als het wergwer- pen zich acuut aandient. Awasmachines verbruiken tegenwoor dig minder stroom en water dan een aan tal jaren geleden. Desondanks is met de hand afwassen nog altijd een kwart tot de helft goedkoper. Dit blijkt uit een on derzoek van de Stichting Vergelijkend Warenonderzoek naar 14 afwasmachi nes. De meeste van deze apparaten lever den de vaat goed schoon af, maar niet altijd voldoende droog. De geteste ma chines maken veel minder lawaai dan vroeger. Ze zijn echter nog niet zo stil als sommige fabrikanten beweren in hun folders. Het bedieningsgemak van een aantal machines laat wel te wensen over, zo blijkt uit het onderzoek. Fabrikanten zouden meer aandacht moeten besteden aan duidelijke, een voudige en goed leesbare aanduidingen op en bij de knoppen. De stichting VWO besteedde in haar onderzoek ook aan dacht aan de afwas- en naspoelmiddelen en zouten voor de waterontharder voor afwasmachines. De afwasmiddelen be vatten schadelijke fosfaten; het gehalte is de laatste jaren iets gedaald. Geadviseerd wordt ook afwas- en na spoelmiddelen voor alle zekerheid steeds buiten bereik van kinderen te houden en er ook zelf zeer voorzichtig mee te zijn. De middelen moeten uitslui tend voor afwassen in de machine wor den gebruikt. Liefhebbers van de Franse kaassoort brie lopen een kans van een op vijf na het eten diarree te krijgen of te moeten braken. Dat komt volgens de Consu mentenbond. die een onderzoek deed onder redactie van Wim Fortuyn en Conny Smits naar Franse kazen, doordat er teveel bacteriën in deze kazen zitten. Om de hygiene te verbeteren, pleit de bond voor verplicht gekoeld vervoer van dit produkt. Verder moet duidelijk wor den gemaakt om wat voor brie het gaat door ten minste naam, vetgehalte en houdbaarheid te vermelden. Zachte kazen moeten altyd in de koe ling liggen. Het publiek wordt aangera den geen brie van de toonbank te accep teren. Over de bacteriologisch slechte soorten brie heeft de Consumentenbond een klacht gedeponeerd by de keurings dienst van waren. De Consumentenbond ondervond dat de meeste 'ingeblikte' brie's (brie in een rond doosje) in orde zijn. Van de brie die vers van het mes kwam, bleken er vier van de vijftien die werden onderzocht, niet goed te zyn. Dat waren de brie's van de merken A. Collet, Henri Hutin, Marco en Prieure d'Herival. Van de voorver pakte punten brie waren de Henri Hutin van Albert Heijn en de Bon Ami te rijk aan bacteriën. Bacteriologisch zeer goed waren de verpakte Henri Hutin (behalve die van Albert Heijn dan), en' Ker Noelle. Van het mes was Gastronome een goede keus en de goedkoopste bacteriologisch zeer goede ingeblikte brie was Kaserei Champion. Verkrijgbaar bij onder meer Edah en Torro. Brullende sleutelhanger Op het eerste oog is de 'Brull' een norma le sleutelhanger, maar in benarde situa ties kan hij ook dienen als alarm. Aan het etui zit, behalve één voor sleutels, een tweede ring. Wie daar aan trekt schakelt een elektronisch alarm in, dat' een la waai produceert van 120 decibel. Het ge brul stopt als de alarmring weer wordt terug geplaatst. Het apparaatje kost niet niks:.f29.90.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 6