'La Paloma' boeit onvoldoende Pleidooi voor eigen A'dams foto-archief Eindexamenstuk over eenzame Jan Arends Claxon Geluid Festival in Leiden Bioscoop in openlucht MAANDAG 4 AUGUSTUS 1986 KUNST PAGINA 15 Project van Hollandia in Zaanse sluis 'La Paloma', toneelstuk in achttien scènes geba seerd op de legende van 'De Vliegende Hollan der' geschreven door Louis Ferron in opdracht van Theatergroep Hollandia. Met: Roelant Ra dier, Guus Dam, Alfred van den Heuvel, Joke Tjalsma, Yvonne van den Hurk e.a. Regie: Johan Simons en Paul Koek. Muziek: Paul Koek en Ke- vyn Gammond. Gezien op 1 augustus in de 'Groote Sluis' te Zaandam. Aldaar nog tot en met 31 augustus elke donderdag, vrijdag en za terdag om 21.00 uur en zondag om 14.00 uur. (De 'Groote Sluis' ligt op vijf minuten loopafstand van het NS-station Zaandam). ZAANDAM - Hollandia maakt het liefst produkties buiten de gevestigde theaters. Men gaat op zoek naar de theatrale moge lijkheden van allerlei plaatsen. Sterker nog: het lijkt alsof voor deze groep theater alleen maar buiten de schouwburgen mo gelijk is. Dat is natuurlijk overdreven - in principe is er geen verschil. De door Hol landia uitgekozen plaatsen worden zoda nig omgebouwd, dat ze aan de eisen en de spelregels van het theater voldoen. Maar dat neemt niet weg, dat een dergelijke speurtocht toch een aantrekkelijk resul taat kan opleveren. Zoals Hollandia de 'Groote Sluis' in Zaandam als theater ruimte weet te gebruiken, is dat zeker het geval. Het publiek zit op een drijvend ponton, dat tussen de walkanten in het water ligt. Dat is als het ware de zaal, van waaruit men zicht heeft op een bruggetje, het wa ter daaronder en de twee met bestaand hekwerk afgezette walkanten. Boven de niet meer in gebruik zijnde sluizen is een loods gebouwd. De produktie 'La Paloma' is - door Louis Ferron geschreven in op dracht van Hollandia - duidelijk gericht op de mogelijkheden van deze speelruim te opgezet. Zo zijn er een paar prachtige suggestieve toneelbeelden ontstaan, waarmee de keuze voor deze opmerkelij ke speelruimte te rechtvaardigen valt. Aan het slot bijvoorbeeld gaan de sluis deuren open; de hoofdpersoon rest slechts het ronddolen over zee, wat hier treffend tot uitdrukking komt. Ook de aanslag op het schip wordt met het nodige spektakel zichtbaar gemaakt. Doelbewust is de sluis niet als concrete lokatie maar als metafoor opgevat, die staat voor eht claustrofobische gevoel van opgesloten-zijn en tegelijkertijd voor be vrijding. De vondst van deze lokatie mag er zeker zijn; de uitwerking van het ver haalgegeven stelt daarentegen enigszins teleur. Een belangrijke oorzaak daarvan is, dat we personages zien, wier handelen niet of nauwelijks binnen het stuk is ge motiveerd, maar valt te herleiden tot de mythe waaraan zij zijn ontleend. In de versie van Louis Ferron is de le gendarische figuur van de Vliegende Hol lander een Nederlandse kapitein, die in de Tweede Wereldoorlog voor de Duitsers heeft gevochten. Aan het eind van de oor log ligt zijn schip op bevel van de Geal lieerden aan de ketting. De kapitein wil echter uitvaren om een aantal Duitse vluchtelingen uit het door de Russen be dreigde Danzig te redden. Zijn stuurman weigert dat. Daartoe aangezet door zijn geliefde Senta, een Nazi, zet de kapitein toch door en laat de stuurman executeren. Daardoor is zijn positie als landverrader en oorlogsmisdadiger in Oost en West on houdbaar geworden. Hem rest slechts de zee. Senta is inmiddels partijlid in de DDR geworden. Zij kan haar liefde voor De Hollander echter niet vergeten. Dat wordt door haar partijgetrouwe verloofde Erik als dubbele ontrouw, aan hem en aan de staat, opgevat, hetgeen zij met de dood moet bekopen. Van dit gegeven worden de beslissende momenten getoond, die in een soort cir kelstructuur zijn gevangen. De scène, waarin Senta toch voor De Hollander kiest, wordt aan begin en eind van de voorstelling gespeeld. Om het mythische karakter tot uitdrukking te brengen, wordt in de speelstijl een puur realistische aanpak veelal gemeden. De spreektoon bijvoorbeeld is vaak bewust onnatuurlijk gehouden; waarschijnlijk ook vanwege de akoestiek noodzakelijk. Een mishande ling wordt als in een filmische slow-mo- tion gespeeld, en er is een droomachtige bordeelscène. Volgens de legende name lijk mag de Vliegende Hollander eenmaal in de zeven jaar aan land om een vrouw te beminnen. Het geheel wordt muzikaal begeleidt, maar vaak monotoon en erg hard, waar door de stemmen van de drie koordames en een deel van de geluidseffecten onbe doeld verloren gaan. Gelukkig is deze va riant op het deels bekende verhaalgege ven in het programmaboekje na te lezen. Dat maakt het overzichtelijk, want de speelteksten zijn wel eens vlak en weigin inspirerend en de verschillende scènes hangen wat los aan elkaar. Daardoor is 'La Paloma' (naar een Duits zeemanslied van Hans Albers) met name in het inventieve gebruik van de lokatie vaak beeldend, maar in spel en tekst niet altijd even boeiend. WIJNAND ZEILSTRA. Diever nodigt kabinet uit voor avondje Shakespeare DIEVER (ANP) - Burgemees ter H.G. Overweg van het Drentse Diever heeft premier Lubbers en de overige leden van het kabinet zaterdag per brief uitgenodigd om de pre mière van het toneelstuk 'De getemde feeks' van Shakespea re bij te wonen. Directe aanleiding voor de uitnodiging, die de burgemees ter namens de toneelvereniging van Diever doet, is het veelvul dig citeren uit de werken van Shakespeare de afgelopen da gen in politiek Den Haag. In Diever vindt men dit een goede aanleiding om het kabinet na der kennis te laten maken met het werk van Engelse schrijver. Dit jaar is het de veertigste keer dat in het openluchtthea ter van Diever een spel van Sheakespeare wordt uitge voerd. De première heeft plaats op woensdagavond a.s. Orgelconcert LEIDEN - De organist Bernard Bartelink zal op vrijdag 8 augustus in de Pieterskerk in Leiden het derde concert uit de serie K&O-zo- merorgelconcerten, geven. Op het programma staan composities van Cabanilles, Bach en Liszt. Verder zal de organist improviseren over een door K&O opgegeven thema. Het concert begint om 20.15 uur. Bernard Bartelink is organist van de basiliek St. Bavo. LEERDAM - In het kader van de manifestatie Glas '86 hebben twintig kunstenaars uit binnen- en buitenland hun werken opgesteld in Fort Asperen. In de ruimten waar ooit soldaten huisden staat ook werk van Jan van Munster. Het op de foto afgebeelde kunstwerk van Van Munster heet 'Projectie op glazen bollen'. De glastentoon stelling is zaterdag door minister Brinkman van WVC geopend. (foto anp» AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse Kunstraad heeft het college van B en W van de hoofdstad ge vraagd in overleg te treden met di verse instanties op het gebied van de fotografie over de vestiging van een Amsterdams fotoarchief. Ook vraagt ze het college daarvoor al geld in de begroting te reserveren. De kunstraad vindt namelijk dat nu minister Brinkman van WVC het Nederlands Foto Archief aan Rotterdam heeft toegewezen, Am sterdam een eigen archief moet op zetten. Dit vooral omdat volgens de kunstraad gebleken is dat bij al lerlei betrokken foto-instanties grote weerstand tegen de verhui zing naar Rotterdam bestaat. Bo vendien vindt de kunstraad dat Amsterdam de voedingsbodem was voor een belangrijk deel van de fotocultuur. Er dreigt nu, evenals bij de vesti gingsperikelen rond het architec tuurinstituut, een nieuwe macht strijd te ontbranden met als inzet het bezit van in de loop der decen nia door particulieren behoedzaam opgebouwd hoofdstedelijk cul tuurgoed, aldus de kunstraad. Ge zien de voortrekkersrol die Am sterdam heeft gespeeld in het foto- grafiebeleid stelt zij daarom dat de gemeente - los van de plannen van de rijksoverheid - nu maar voor waarden moet scheppen voor het behoud en de verdere ontwikke ling van de hoofdstedelijke archie- De Amsterdamse wethouder voor cultuur Luimstra heeft on langs al toegezegd de mogelijkheid voor de vestiging van het Amster damse foto-archief te willen onder zoeken. Zij deed dat naar aanlei ding van eèn voorstel daartoe door het PvdA-raadslid Cnoop Koop- Vanavond op tv Klavecimbelweek zonder eerste prijs Zijn werk speelt zich voorname lijk af in de wereld van de psychia trie en alles wat daarmee samen hangt. Thema's die in het oeuvre van Arends aan bod komen, zijn: de relatie patiënt-psychiater, de er varingen van een patiënt in een psychiatrische inrichting, figuren die zich vervreemden van hun om geving en betrokkenheid bij de verschoppelingen van de maat schappij. Verder is Arends gebiolo geerd door sado-masochisme, ca stratie, eenzaamheid en levens angst. De film 'Stil, Jan Arends moet schrijven' kwam in 1984 tot stand als eindexamenproduktie van de Nederlandse film- en televisieaca demie. Tijdens haar eerdere studie Nederlands kwam Maria Nasveld in contact met het werk van Arends. „De gedichten van hem maakten grote indruk op mij. Ver der is de positie van Arends in de literatuur altijd discutabel ge weest. Sommigen bewonderen zijn werk, anderen verafschuwen het", aldus de maakster. In de documentaire komen men sen aan het woord die hem per soonlijk hebben gekend. Zo wor den gesprekken gevoerd met de onlangs overleden uitgever Geert Lubberhuizen, een jeugdvriendin en een van de dames aan wie Jan Arends zich als huisknecht heeft verhuurd. Geen van allen kunnen ze echter concrete uitspraken doen over het karakter van de dichter. Arends was een man die zich het liefst afsloot van de buitenwereld. Hij is dan ook weieens de eenzaam ste mens op de wereld genoemd. Daarnaast hebben de makers ge bruik gemaakt van het enige nog bestaande beeldmateriaal van Jan Arends. In 1973 was de dichter te zien in het VPRO-programma 'Het gat van Nederland'. (Nederlandl, 23.30 uur). MAASTRICHT - De artiesten van het reisgezelschap 'Boulevard of Broken Dreams' deden eind vori ge week verwoede pogingen om op ROTTERDAM (ANP) - Van 21 augustus tot 7 september worden in de mankracht de stad Maastricht te openlucht op het Schouwburgplein in Rotterdam tien avonden lang gra- verlaten. De gemeentepolitie had tis Nederlandse en buitenlandse speelfilms vertoond op een scherm van de groep verboden verder te trek- veertien bij tien meter. Het is voor de derde keer dat in de zomer in ken, naar Den Bosch, met behulp Rotterdam een openluchtbioscoop is ingericht. Vorig jaar trok de bios van tractoren. De tenten en wagens per voorstelling gemiddeld bijna duizend oezoekers. De manifestatie is moesten volgens de voorschriften georganiseerd door Kersten de Graaf Realisaties, een bedrijf dat ook zelf niet behulp van diepladers worden films produceert. vervoerd. (foto anp» GRONINGEN (GPD) - De Achtste Internationale Klavecimbelweek in Brugge heeft geen eerste prijs winnaar in het klavecimbelcon cours opgeleverd. De jury kende zaterdagavond na afloop van de fi nales wel een gedeelde tweede prijs toe aan Miyuki Takahashi en Akiko Kuwagata, twee dames uit Japan. De Groninger klavecinist Stef Tuinstra ontving een aanmoe digingsprijs voor zijn vertolking van onder meer twee Sonates van Domenico Scarlatti, een Toccata van Frescobaldi en de Chromati sche Pavane en Galliarde van John Buil. In het piano forte-concours, ge heel gewijd aan muziek van Mo zart, wonnen de Nederlander Bart van Oort en de Australiër Geoffry Lancaster ieder een eerste prijs. De Belgische Internationale Klave cimbelweek, die eens in de drie jaar in Brugge wordt gehouden, bestaat uit concerten, lezingen en cursussen plus een tentoonstelling van overwegend klavecimbels, cla vichords en piano fortes. Dit jaar was er werk van 57 exposanten te zien en te horen. De beide concoursen, bestemd voor jonge musici tot 33 jaar, ston den op hoog niveau. Er waren in totaal 72 deelnemende klavecinis- ten en 17 pianoforte-spelers uit alle delen van de wereld. In de barok- wereld beschouwt men deze com petitie als de barok-pendant van het Koningin Elisabeth-concours voor klassieke solo-instrumenten. Maarten Altena (links) en Michel Wisvisz, organisatoren van het Claxon Geluid Festival. (foto Gerda van der Veen) LEIDEN - Het Claxon Geluid Fes tival, dat dit jaar voor de vijfde keer wordt gehouden, verhuist van Utrecht naar Leiden. Op 11, 12 en 13 september worden in De Waag aan de Aalmarkt concerten gege ven. De organisatoren Michel Waisvisz en Maarten Altena beslo ten tot de verhuizing vanwege de akoestiek van de ruimte, en omdat De Waag meer bezoekers kan ber gen dan theater 't Hoogt in Utrecht, waar de eerste vier afleve ringen van dit festival van nieuwe muziek plaatsvonden. Op het programma staan optre dens van Pierre Henry, mede-be denker van de musique concrète, een fragment uit een nieuwe-opera van Huib Emmer, 'Devils Music' van Nick Collins, nieuw werk van Guus Janssen, een nieuw program ma van he Maarten Altena Octet en een optreden van het New Yorkse trio Jim Staley, Shelley Hirsch en Sam Bennett. Theatermaker Jim van der Woude brengt een met Flo- ris van Manen gemaakt geluidspro ject, Paul Termos zal zijn nieuwe soloplaat presenteren en Michel Waiswisz treedt op met zijn elek tronische 'Handen'. Voorts optre dens van de Scandinaviër Sten Sendel en de Amerikaan Roscoe Mitchell. KUNSTROOF (AP) - Uit een kan toor in Oldenburg zijn schilderijen en andere kunstvoorwerpen met een waarde van naar schatting vier miljoen mark gestolen, waaronder enkele werken van Pablo Picasso. De dieven hebben 25 schilderij en, zilveren voorwerpen en een kostbaar tapijt weggehaald. HILVERSUM (GPD) - Ik zoek het absolute. Maar het absolute is niet te vinden". Woorden van de dich ter en schrijver Jan Arends, die op 21 januari 1974 een einde aan zijn leven maakte. Het werk van Arends maakte zo'n grote indruk op Maria Nasveld dat zij een docu mentaire over zijn leven maakte. De film, getiteld 'Stil, Jan Arends moet schrijven', wordt vanavond door de TROS uitgezonden. Het leven van Jan Arends is ze ker tragisch te noemen. Hij werd op 13 februari 1925 in Den Haag ge boren als onwettig kind van Gerar- dina Arends. Toen hij 13 jaar oud was, werd hij naar een katholiek jongensinternaat in Rijswijk ge stuurd. Daar bleef hij tot zijn 18de. Daarna zwierf Arends door de we reld en oefende een groot aantal beroepen uit, waaronder huis knecht en copywriter. Verder ver bleef hij een aantal jaren in psy chiatrische inrichtingen. Hoewel Jan Arends al in 1944 de buteerde en vervolgens in ver scheidene literaire tijdschriften publiceerde, kreeg hij pas grote be kendheid in de jaren '70. Zijn ver halenbundels 'Keefman' (1972) en 'Ik had een stroohoed en een wan delstok' (1974) en de gedichten bundel 'Lunchpauzegedichten' (1974) werden lovend besproken en in korte tijd enige malen her drukt. Op de dag dat zijn dichtbundel 'Lunchpauzegedichten' verscheen, pleegde Jan Arends zelfmoord door uit het raam van zijn flatwo ning te springen. In hoeverre de grote publieke belangstelling te maken heeft met de zelfdoding blijft een grote vraag. Wel is er on getwijfeld een verband tussen de belangstelling in Nederland voor de psychiatrie aan het eind van de jaren '60 en in de loop van de jaren '70 en de populariteit van Arends. Concert op 2 vleugels NOORDWIJK - In de serie don derdagavond-concerten, die onder auspiciën van de Stichting Orgel- centrum in de Grote Kerk in Noordwijk Binnen worden gege ven, zal op donderdagavond 7 au gustus een bijzonder concert plaats hebben. Twee internationaal bekend staande musici, Louis van Dijk en Klaas J. Mulder zullen in deze ou de kerk op 2 vleugels concerteren. Enkele hoogtepunten uit het pro gramma: het beroemde dubbel concert voor 2 piano's van J.S. BaCh; de niet minder bekende Symphonie in Bes (The Queen of Sheba) van G.F. Handel en de Rhapsodie in Blue van de bekende Amerikaanse componist George Gershwin, die met dit wereldver- overende werk zijn grootste succes behaalde. Het concert wordt georganiseerd in samenwerking met VW Noord- wijk, alwaar kaarten in koop verkrijgbaar zullen zijn. De in 1974 overleden dichter en schrijver Jan Arends. (foto Kippa» De Hollander (Roelant Radier) probeert zijn stuurman (Alfred van den Heuvel) van de noodzaak tot uitvaren te overtuigen. (foto pr.).

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15