Hockeysters in tranen De Bruin somber ondanks record Koningin Jackie Joyner moet nog beter kunnen Inhaalmanoeuvre Cram slaagt net Treurstemming na testwedstrijden rensters naar titelstrijd Spierblessure brengt deelname aan EK in gevaar 'Alma Ata' van de VS Schadegolf Frans Broekhof nieuwe coach van BS Leiden Drie 'Leidse' Zevenkampster evenknie van Thompson MAANDAG 4 AUGUSTUS 1986 SPORT PAGINA U AMSTELVEEN/DEN HAAG (ANP) - De laatste testwedstrijden van het Nederlandse vrouwenhoc keyteam voor het toernooi om de wereldbeker zijn ondanks de rui me overwinningen op een matig Nieuw-Zeeland (4-0 en 6-2) in treur stemming geëindigd. Waar bonds coach Gijs van Heumen voor vreesde, gebeurde gistermiddag twee minuten voor tijd in het twee de duel in Den Haag: eért van zijn basisspeelsters raakte zodanig ge blesseerd, dat ze over veertien da gen niet meer inzetbaar is bij het verdedigen van de titel in Amstel- Het slachtoffer was Carina Ben- ninga, die na een lange solo door toedoen van een Nieuwzeelandse ten val kwam en daarbij zo onge lukkig op het kunstgras van Klein Zwitserland smakte, dat ze een sleutelbeen brak. Dat Marieke van Doorn vervolgens de toegekende strafbal verzilverde en de eind stand op 6-2 bracht, interesseerde niemand meer. Het verlies van Benninga, die tijdens de WK-strijd nu een sombere 25e verjaardag zal vieren, kwam keihard aan en me nig teamgenote liet de tranen de vrye loop. Ook Ingrid Wolff, die na koortsachtig overleg als vervang ster voor het toernooi in Amstel veen werd aangewezen, was haar emoties niet meer de baas. Zaterdag, voor het eerste treffen met de Nieuwzeelandse vrouwen, die zelf een groot deel van de reis bekostigden en tijdelijk bij Am sterdamse gezinnen zijn onderge bracht omdat de nationale bond chronisch in geldnood verkeert, sprak Van Heumen zijn enige vrees uit. "Laten we duimen, dat alle belangrijke speelsters van de ploeg blessurevrij blijven", zei hij. Eerder in de week was hem de schrik al om het hart geslagen toen zijn koninginnepion Lisanne Le- jeune tijdens het trainingskamp in Den Haag op een stick trapte en haar linkerenkel lelijk bezeerde. Een bliksembezoek aan het zieken huis wees tot ieders opluchting uit, dat het slechts een lichte verstui king betrof, die met enkele dagen rust weer genezen zou zijn. Zaterdag bleef de HGC-spits, die in Oranje is omgevormd tot aus- putzer, nog aan de kant, een dag later was ze alweer present en scoorde prompt driemaal uit korte hoekslagen. Een andere strafcor- ner van Lejeune leverde nog een rebound-treffer van Sandra le Poole op. De andere specialiste, Helen van der Ben, bleef op het fonkelnieuwe kunstgras van het Wagenerstadion steken op één doelpunt uit vijf strafcorners. Toen het eenmaal vast stond, dat Benninga definitief uit de selectie was gevallen, somde Van Heumen de waarde van de onverzettelijke middenveldster op. "Het wordt nu moeilijker met een middenveld van vier te spelen. Het kan nog wel, maar ik denk toch, dat we nu vaker op lijnen van drie over zullen scha kelen. Benninga was ook tweede stickstopster bij strafcorners, tweede hoekverdedigster en zat in de strafbalserie. Dit komt op een uiterst ongelukkig moment. Voor de wedstrijd had ik nog een keer op het blessuregevaar gewezen. De speelsters moesten het kort hou den, er wel voor knokken, want ik wil natuurlijk niet verliezen, maar wel voorzichtig zijn. En dan ge beurt er zoiets. Ik hoop, dat de ploeg er mentaal niet al te veel last van zal hebben". De wedstrijden tegen de 'Kiwi's' hadden verder niet al te veel om het lijf. Bij afwezigheid van Lejeu ne stond Anneloes Nieuwenhuis zaterdag ausputzer en nam Helen van der Ben de positie van voor- stopper in. De speelsters moesten duidelijk nog wennen aan het nieu we, nogal zachte kunstgras en er mislukte op technisch gebiek nog al wat. Het duurde erg lang voordat Nederland, dat begon met twee spitsen (Von Weiier en Eijsvogel), een opening in de stugge, hard in grijpende Nieuwzeelandse verde diging had gevonden. Na een half uur opende Marieke van Doorn uit een strafbal wel de score, maar het spel bleef romme lig en zonder bezieling. Pas toen Van Heumen tien minuten na rust Terry Sibbing voor de onopvallen de Elsemieke Hillen, die zondag voor de honderdste keer het Oran jeshirt aantrok, inzette en met drie spitsen ging spelen kwam er een opleving. Direct na de wissel stond Sibbing tweemaal aan de basis van treffers van respectievelijk Von Weiier en Van der Ben. Een andere invalster, Marine Ohr, maakte er kort voor tijd 4-0 van. Gisteren, met de teruggekeerde Lejeune, koos Van Heumen voor drie lijnen van drie, met Le Poole als extra spits. De achterhoede had enige tijd nodig om de organisatie te regelen tegen de veel aanvallen der spelende Nieuwzeelandse vrouwen. Binnen twaalf minuten had Yvonne Buter (zaterdag maak te Det de Beus haar rentree na bij na twee jaar) al twee treffers moe ten toestaan. Daar stonden ook twee doelpunten van de in straf corners oerzeker uithalende Lejeu ne tegenover. Voor rust maakte Le Poole er uit de rebound 3-2 van. In de tweede helft kwamen daar nog doelpunten van Von Weiier, Lejeu ne en Van Doorn bij. Schouten sterk op NK meerkamp SITTARD - Achter Tineke Hid- ding, die zich met een puntentotaal van 5896 (een nationaal record vol gens de nieuwe telling) heeft ge plaatst voor het EK in Stuttgart, heeft Holland-atlete Esther Schou ten op het NK meerkamp beslag weten te leggen op een prima twee de plaats. Schouten verbeterde zichzelf in Sittard op mhar liefst vijf (100 me ter horden, 200 meter, hoogsprin gen, verspringen en kogelstoten) van de zeven onderdelen en ook haar puntentotaal van 5331 bete kende een persoonlijk record. Haar vorige totaal werd maar liefst met 106 punten opgeschroefd. Kogelslingeraar Peter van Noort heeft zaterdag in Amsterdam zijn nationale record wederom gebro ken. De 30-jarige atleet van De Spartaan uit Lisse haalde een af stand van 64,20 meter. Zijn oude record, op 22 juli eveneens in Am sterdam gevestigd, stond op 63,64. weten zich zeker van een plaats de nationale selectie voor de we reldkampioenschappen, die begin september in de Amerikaanse staat Colorado worden verreden. Corrie Timmermans en uiteindelijk nog vrij verrassend Conny van Koert maken daarbij deel uit van de weg- selectie. Een geinspireerde Van Koert maakte haar verkiezing gis teren alvast enigszins waar, door in Maren Kessel als eerste over de meet te komen. Plaatsgenote Petra de Bruin, donderdag nog winnares in De Kwakel, treedt als nationaal kampioene aan bij de achtervol gingswedstrijden op de baan. Tij dens de zaterdag op de Alkmaarse baan verreden sprintkampioen schappen sleepte de Haagse Van Duuren renster Sandy Lutke Schipholt achter Monique Knol een tweede plaats in de wacht. Veteraan Karei Teeuwen demon streerde gisteren een goede vorm bij een koers op het circuit van Zandvoort, maar moest vanwege een Haarlemse combine met een vierde stek genoegen nemen. Bij de amateurs finishte Swifter Gert- Jan Moraal als 13de. Naast hun wereldrecord en huidskleur hebben beide meer- kampers hun afkomst gemeen. Beiden komen uit zeer arme gezin nen. De mulat Thompson kwam als zoon van een Schotse moeder en Nigeriaanse vader in Soho in Londen ter wereld, de gitzwarte Joyner werd geboren in East St.Louis in Mississippi, waar de emancipatie van de zwarte bevol king nog lang niet voltooid is en de werkeloosheid recordhoogten be reikt heeft. Maar daarmee houden de over eenkomsten tussen beide super-at- De 'koningin' landt in de zandbak. Jackie Joyner bewees in HoiLSton dat het fabelachtige record dat zij in leten op. Thompson is zijn eigen Moskou vestigde geen toevalstreffer was en verbeterde haar topprestatie (foto AP) weg gegaan. Heeft als pure indivi- HOUSTON (DPA/Reuter) - Koning Daley Thompson heeft zijn koningin gevonden. Hoog tronen de tienkamper Daley Thompson en zevenkampster Jackie Joyner uit boven het atletische voetvolk van lopers, springers en werpers. De 29-jarige Thompson heerst al sedert 1980. Won Olympisch goud in Moskou en Los Angeles. Triomfen op Europese- wereldkampioenschappen plus het wereldrecord met 8847 punten zijn de stille getuigen van zijn onomstreden heerschappij. De vijf jaar jongere Joyner kroop pas 25 dagen gele den uit zijn schaduw met haar wereldrecord (7148) tijdens de vriendschapsspelen in Moskou. Dat die prestatie geen toevalstreffer was, bewees ze in Houston waar ze 13 punten toevoegde aan die uitzonderlijke verrichting. VUGHT - Zelfs een blessure kan Erik de Bruin er niet meer van weerhouden een Neder lands record te vestigen. Bijna overal waar de krachtpatser uit Hardinxveld-Giessendam de kogel of discus ter hand neemt, verbetert hij zijn eigen topprestatie en dat betekent automatisch een nationaal record. Met de nationale concurentie heeft De Bruin al in een grijs verleden afgerekend, barre weersomstandigheden weet hij dikwijls te trotseren en gistermiddag in Vught liet hij zich tijdens de finale van het nationale grand prixcircuit zelfs niet afremmen door een spierblessure in het linker bovenbeen. Op het bloedhete en wederom i voorbereiding op de tig bezochte complex van Prins Europese titelstrijd zelfs niet i Hendrik slingerde De Bruin de dis- sprake. Drie weken voor de ope- cus 26 centimeter verder dan i ningsceremonie in het Neckarsta- maand geleden in het Fanny dion hebben de kanshebsters op Blankers Koen-stadion toen hij tij dens de FBK-Games afrekende met de Tsjechische wereldkam pioen Imrich Bugar. Ondanks zijn zevende discusre cord (66,78 meter) toonde De Bruin zich gistermiddag bezorgd over de nabije toekomst. Voor de tweede keer binnen een maand kampt de medaillekandidaat voor het EK i bronzen medaille slechts één keer, in Barcelona bij de Westath- letics, in wedstrijdverband de stok jes aan elkaar doorgegeven. Na de inmiddels bijgelegde ruzie tussen gangmaakster Nelli Coo- man en slotloopster Els Vader, zijn het nu blessureproblemen die de plannen van coach Peter van Beu- Stuttgart met een blessure. Vorige sekom dwarsbomen. Hordenloop- Erik de Bruin wendt al zijn krachten aan om de discus zo ver mogelijk van zich af te werpen. In Vught vestigde hij zijn zevende record discus werpen (foto ANP) week liep De Bruin een beenbles sure op toen hij krampachtig pro beerde zijn gekwetste bovenli chaam te ontzien. "Gooien gaat nog wel, maar voor de rest kan ik m'n lichaam nauwelijks gebrui ken. Trainen is op dit moment niet eens mogelijk en als dat niet snel verandert dan overweeg ik om niet eens naar Stuttgart te gaan", liet de geschiedenisstudent, die in Vught naar de achtste plaats op de we reldranglijst oprukte, zich somber ontvallen. Dwarsbomen Komt de voorbereiding van De Bruin in het gedrang in het geval van de 4x100 meter vrouwenploeg ster Marjan Olyslager, die met Mar tha Derby het kwartet volmaakt, moest gisteren met een lies- en bil- blessure verstek laten gaan. Coo- man en Vader voelden er vervol gens weinig voor om met een gele genheidsformatie, waarin de jeug dige Claudia Elissen de plaats van Olijslager zou moeten innemen, over de baan te vliegen zodat het estafettefeest van de vrouwen maar werd afgelast. In plaats daarvan werd een esta fettenummer voor mannen opge voerd en daarin was een hoofdrol weggelegd voor een ter plekke sa mengestelde Nederlandse ploeg, bestaande uit Emiel Mellaard, EDINBURGH (Rtr) - Steve Cram was de grote man van de laatste dag van de Gemenebestspelen in Edinburgh. De Britse wereldkam pioen voegde zaterdag de titel op de 1500 meter toe aan die van de 800 meter, die hij twee dagen eer der had veroverd. Bij de vrouwen kwamen de 800 en 1500 metertitels ook bij één persoon terecht: Kirsty Wade uit Wales. Nadat eerder deze week Sebas- teamgenoot John Gladwin met, over de eindstreep te gaan. "Ik liep tian Coe zich mét een keelontste- nog 600 meter te gaan er plotseling al 3.47 toen ik zestien was", aldus Beurskens Carla Beurskens heeft in Ham burg een internationale straten- loop over 25 kilometer gewonnen. De Limburgse marathon-specialis te finishte na 1 uur 28 minuten Dick Jorissen, Chris Leeuwen- burgh en Achmed de Kom. Dit viertal liep zich prompt in de re cordboeken door het vier jaar oude record van Marc van der Krogt, Mario Westbroek, Raymond Hee renveen en Henk Brouwer aan te scherpen tot 40,00 seconden. Voor De Kom, die in Amsterdam op het NK al het sprintrecord van Henk Brouwer had verbeterd, betekende het dé tweede recordverbetering binneri drie weken. Zijn vreugde was dan ook begrijpelijk, ook al bleven De Kom en zijn tijdelijke ploeggenoten nog ruim een halve seconde verwijderd van de EK-li- miet. BUTTE (Rtr) - In Butte, in de Amerikaanse staat Montana, is de eerste spa de grond ingegaan voor het sportcomplex, dat in de nabije toekomst de vergelijking met Al ma Ata in de Sovjetunie moet kun nen doorstaan. De accommodatie, die onder meer een schaatsbaan van Olympische afmetingen en een wielerbaan gaat omvatten, komt te liggen op een hoogte van 1737 me ter in de Rocky Mountains. De Amerikaanse schaatstrainer Mike Crowe sprak de verwachting ie inname na x uui miuuicu cii w 26 seconden. Ze had een voor- uit, dat deze hooglandbaan uiter- king terugtrok, werd Crams winning als een formaliteit be schouwd. De overige negen deel nemers deelden blijkbaar dat oor deel en liepen zo lusteloos, dat men tot de Olympische Spelen van 1932 moet terug gaan om een slechtere winnende tijd te vinden. Deson danks slaagde Cram er bijna in de aansluiting te missen, toen zijn vandoor ging. "Een ogenblik ik bang dat ik het niet zou halen, zo groot was het gat. Het was de eer ste taktische fout, die ik in lange tijd heb gemaakt", gaf Cram toe. De inhaalmanoeuvre kostte zoveel kracht, dat Cram niet ineens Mede dankzij de fikse Britse suc- op de slotdag wist Enge- spong op de Francaise Maria Lelut, die tweede werd, van één minuut en 20 seconden. In het landenklas- sement had Nederland aan de overwinning van Beurskens maar net voldoende voor eremetaal. Oranje werd derde achter Frank rijk en Zwitserland. Bij de zegvierde de land zich in de medaille-rangschik- Fransman Jacques Leffrand king nog juist vóór Canada te kwa- 1.15.28,9. Hij was ruim een halve dualist lak aan zijn omgeving. Crasht regelmatig met blauwe bla zers, maar zijn grote successen be spaarden veel ellende. Talloos zijn zijn botsingen met het evenwicht tussen humor en smakeloze grap pen. Maar hij wordt gerespecteerd, in sportieve zin, en leeft er goed In maatschappelijk opzicht is Jackie Joyner zijn vrouwelijke te genhanger. Zeer gelovig opgevoed en gebleven. In januari trad zij in het huwelijk met haar trainer Bob Kersee. Daarvoor had hij haar al meegenomen naar de Californi- sche zon. Daar won ze in 1984 Olympisch zilver. Gedevalueerd eremetaal door de afwezigheid van de Oosteuropese atletes, die al vele jaren het wereldrecord in de meer kamp gepacht leken te hebben. Dat Jackie Joyner ook als ver- springster tot de wereld-elite be hoorde met haar nationale record van 7 meter 24, was een aardig randverschijnsel. De doorbraak volgde in het weekeinde van 6 en 7 juli, uitgere kend in het hol van de leeuw, in het Lenin-stadion in Moskou, waar Thompson in 1980 zijn eerste gou den medaille veroverde. Joyner verpulverde het wereldrecord van de Oostduitse Sabine Paetz. Bracht het met 7148 als eerste atle te boven de magische grens van 7000 punten. Een onwaarschijnlij ke verbetering van liefst 202 pun ten. De sportstudente zonk voor het Russische publiek op de knieën en dankte God. In Houston was ze voor eigen pu bliek nogmaals bereid sportief fors te investeren. Onder moeilijke om standigheden, 38 graden en hoge luchtvochtigheid, bleek ze binnen vier weken in staat nog een keer te pieken. Haar man had het moeilijk met zijn dubbelfunctie: „als echt genoot wilde ik Jackie behoeden voor een grote krachtsinspanning, als trainer wilde ik een wereldre cord". De enorme wilskracht van de atlete vormde de basis voor het nieuwe wereldrecord. „Het was in Houston veel zwaarder dan in Mos kou. Behalve tegen de hitte moest ik vooral tegen mezelf vechten. Er was niemand die me opdreef. Maar op elk onderdeel zei ik tegen me zelf, het is je laatste in dit seizoen. Dat was een prima drijfveer en hield me op de been". Joyner verbeterde zich in Hous ton op vijf onderdelen in vergelij king met haar verrichtingen in Moskou. De 200 meter liep ze in 22.85 seconden (Moskou: 23.00), de kogel stootte ze naar 15 meter 19 (Moskou: 14,76). Op de eerste dag bleef ze een maal achter bij haar prestaties in de hoofdstad van de Sowjet-Unie. Vooral op de 100 me ter horden gaf ze veel toe. In Mos kou noteerde ze daar 12.85 secon den. In Texas werd het vrijdag avond 13.16. Bij het hoogspringen evenaarde ze haar 1 meter 88 van Moskou. Op de tweede dag zaten haar ver richtingen in de lift. Op alle reste rende nummers werden verbete ringen geboekt ten op zichte van het oude record. Ze sprong met 7 meter 03 twee centimeter verder, wierp de speer 12 centimeter bo ven de 50 meter (49.86) en stelde op de afsluitende 800 meter haar nieu we wereldrecord veilig. Voor het nieuwe record móest ze de slotaf- stand afleggen onder de 2.10.55. Aan die eis voldeed ze met 2.09.69 (Moskou: 2.10.02) ruimschoots. Na haar geslaagde poging zei Joyner, dat ze het nieuwe wereld record beschouwde als een uitda ging. „Ik moet nog beter kunnen. Dat zei ik in Moskou ook al. Na de eerste dag had ik een achterstand van drie punten op het oude sche ma. Dat was een behoorlijke tegen valler. Over de zestien punten winst op de tweede dag ben ik wel tevreden". SNEEK (ANP) - Een demonstratie- tocht van de Innovator, kortgele den tweede in de race om de we reld, op het Snekermeer, tijdens de eerste dag van de 51ste Sneekweek, heeft geresulteerd in achttien scha degevallen. De Innovator veroorzaakte in het Prinses Margrietkanaal, bij het Snekermeer, -voor de wind varend met een grote spinaker- een enorme hekgolf, waardoor talrijke boten bijna op de oever werden gezet. De rijkspolitie te water te Sneek kreeg onmiddellijk talrijke telefoontjes te verwerken en kon later achttien schadegevallen noteren. Die scha des varieerden van kapot servies goed tot omgevallen televisietoe stellen. Meertouwen braken af en palen werden door de hoge hekgolf uit de grond gerukt. lificeren. De Britse ploeg behaalde minuut sneller dan de Westduitser zijn landgenoot heen kon gaan. Pas 52 gouden, 42 zilveren en 48 bron- Ralf Salzmann. Zijn landgenoot op de laatste vijftig meter schudde zen medailles tegen Canada 51-34- Jacky Boxberger kwam als derde hij zich los om 3 minuten 50,87 30 en Australië 40-46-34. over de eindstreep. mate geschikt zal zijn voor het rij den van wereldrecords en dat de nationale schaatstop daar zijn voordeel mee kan doen. De offi cials verwachten dat de schaatsers al in het voorjaar van 1987 op de baan, het eerste deel van het com plex dat klaar zal zijn, terecht kun nen voor de training. De Amerikaanse bond heeft al toegezegd de nationale kampioen schappen in 1989 in Butte te hou den. Een internationaal toernooi wordt mogelijk volgend jaar al op de agenda gezet. LEIDEN - Frans Broekhof is de nieuwe trainer-coach van BS Leiden. Broekhof zwaaide het af gelopen basketbalseizoen de scepter over de vrouwenploeg van Lisse en kwam twee maan den geleden nog tot een overeen komst met Blitz. Nadat de Voor- schotense ploeg zich terugtrok uit de eerste divisie, was Broek hof vrij voor Leiden, dat in de eerste divisie de plaats van Blitz inneemt. BV Zaandam heeft besloten alsnog gebruik te maken van het recht op promotie naar de eredi visie, waarin het de plaats in neemt van BS Leiden. Het late besluit van Zaandam, dat eerder te kennen had gegeven geen in teresse te hebben, betekent dat er ook in de andere divisies weer een verschuiving plaatsvindt. Voorburg is gerechtigd om naar de promotiedivisie terug te ke ren, terwijl de basketbalbond een aantal kandidaten achter de hand heeft voor een plaats in de eerste divisie. Oranje Leidenaar Freek Beij en Lei derdorper Marcel Huybens, bei den volgend seizoen uitkomend in de Amerikaanse universiteits competitie, maken deel uit van de 13-man tellende selectie voor het Europees kampioenschap voor junioren. Het Nederlands team bereidt zich deze week in Maastricht voor op de titelstrijd, die op 15 augustus in Oostenrijk van start gaat. Beij, het afgelopen jaar spelend voor Cyprus High School in Salt Lake City, ver trekt direct na het EK naar Pep- perdine University, Huybens volgt later naar de universiteit van Utah. Het Nederlands meisjesteam is bij de strijd om het Europees kampioenschap op de zevende plaats geëindigd. In de laatste wedstrijd versloeg Oranje West- Duitsland met 65-59 (37-28). Eer der had Nederland met 38-43 ver loren van Roemenié. Bij rust was de stand nog gelijk: 21-21.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11