Uitgeverijen pakken gratis kopiëren aan Schuldenlanden ruilen hun dollars voor goud Opec onderzoekt nieuwe harde lijn Universiteit voor rechter gedaagd Spaarders bij Robeco verrast door verlies KLM helpt Antillen saneren van ALM Papierdochter Burroughs gaat op eigen benen staan Vraag naar Krugerrand scherp gedaald PAGINA 6 ECONOMIE VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1986 ROTTERDAM (ANP) - Vijf uitgeverijen van wetenschappelijke boeken vechten vol gende week woensdag in kort geding voor de Rotterdamse rechtbankpresident een auteursrechtelijk conflict uit met de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Zij willen voorkomen dat de universiteit het komende studiejaar studenten opnieuw gebruik laat maken van illegaal uit hun boeken en tijdschriften samengestelde compilatiewer ken. ROTTERDAM (GPD) - Wie aande- len heeft, kan wel eens geld verlie zen. Dat hebben duizenden spaar ders van de Ro-Totaalrekening de afgelopen dagen ontdekt, toen ze een dagafschrift van hun rekening kregen. Mensen die net in de laat ste twee maanden waren gaan deelnemen, zagen plotseling dat ze minder, in plaats van meer geld hadden. De Ro-Totaalrekening is een nieuwe spaarmogelijkheid van de Robeco-groep. De rekening werd begin dit jaar gepresenteerd en is vooral bedoeld voor de kleine spaarder die niet teveel risico wil lopen, maar wel een beetje durft te speculeren. Er nemen tot nu toe 50.000 mensen aan deel, die in het totaal zo'n 600 miljoen gulden heb ben ingelegd. De gemiddelde reke ning is zo'n 12.000 gulden. De rekening speelt zoveel moge lijk op zeker. De inleg van de spaarders wordt verdeeld over de verschillende fondsen van de Ro- becogroep: een kwart wordt be legd in aandelen (Rolinco en Robe- co), een kwart uit obligaties (Ro- rento), een kwart uit onroerend goed (Rodamco) en een kwart in de spaarrekening Roparco. „Daarmee wordt het risico ge spreid, maar natuurlijk wordt het niet helemaal uitgesloten", aldus een woordvoerder van de Robeco- groep, „We hebben de laatste we ken te maken gehad met een koers daling van de aandelen. De spaar ders hebben deze week een dagaf schrift gekregen, omdat de divi dendbetaling van de Robancoreke- ning in juli plaatsvindt, en dan zien ze op zo'n afschrift dat er vergele ken met mei 1 a 2 procent minder op de rekening staat". Robeco heeft zijn spaarders in de advertentiecampagne ook al ge waarschuwd dat zoiets wel eens kan gebeuren. Letterlijk stond er: „Natuurlijk zullen niet alle elemen ten van de Ro-Totaalrekening al leen maar in waarde toenemen". Volgens de woordvoerder zijn de meeste spaarders dan ook voorbe reid op dit risico. In de advertentie campagne is ook uitgelegd dat het fonds, wanneer het de afgelopen vier jaar al had bestaan, volgens berekeningen 40 keer een positief en 12 keer een negatief resultaat had gehad. Het gemiddelde rende ment over de afgelopen jaren zou 12 tot 14 procent zijn geweest. Niemand hoeft volgens Robeco in paniek te raken dat zijn spaar geld in gevaar komt: „Wie per 15 januari met het fonds begonnen is, had op 15 juli een rendement van 6,5 procent. Dat rendement is nu iets lager, zo'n 6 procent. Mensen die eind mei zijn begonnen, kijken nu inderdaad aan tegen een koers daling. Maar we verwachten dat dat ^en tijdelijke zaak is. Boven dien loopt een spaarder weinig risi co, omdat de andere fondsen veel minder risicodragend zijn. Alleen zijn daar de dividenden nog niet van uitgekeerd, zodat het resultaat van die fondsen nog niet in de re kening meetelt". Het gaat om de uitgeverij Samsom in Alphen aan den Rijn en vier zelf standige bv's, die onderdeel zijn van het uitgeversconcern Kluwer in Deventer. Zij hebben aan hun eis een dwangsom verbonden van 100.000 gulden per overtreding. De vijf kort gedingen worden in één zitting behandeld, aldus een woordvoerder van Kluwer. De vijf in het geding zijnde com pilatiewerken, op universiteiten en hogescholen aangeduid als rea ders, bevatten teksten uit door de vijf betrokken bedrijven uitgege ven boeken en tijdschriften. De au teurswet staat toe dat korte gedeel ten worden overgenomen, mits daar een „billijke" vergoeding te genover staat. Hier is echter sprake Tarieven bij banken hoger AMSTERDAM (GPD) - Een aantal banktarieven is met in gang van vandaag verhoogd. Voor aan- en verkoop van rei- scheques gaat het minimum van f 4,25 naar f 5 per transac tie. Deze verhoging wordt ook bij de Postbank ingevoerd. Het aan de kas storten van geld op rekening van derden zal nu f 2,50 gaan kosten, tegen eerst nog f 1,50. Ook het tarief voor het in gesloten bewaring geven van goederen wordt ver hoogd. Voor binnenlandse be talingen in vreemde valuta's tussen ingezetenen zal in het vervolg f 25 per overboeking of cheque moeten worden be taald. De Nederlandse Bankiers Vereniging heeft tot deze ta riefsverhogingen besloten sa men met de Vereniging van De- viezenbanken. De wijzigingen worden noodzakelijk geacht omdat de tarieven van deze diensten lang niet kostendek kend zijn. De nu verhoogde ta rieven werden voor het laatst in maart 1983 aangepast. van grote gedeelten tekst waarvoor bovendien geen vergoeding is ge geven, aldus de woordvoerder van Kluwer. Een dag na het kort geding in Rotterdam volgt volgende week donderdag voor de Amstèrdamse rechtbankpresident een soortge lijk kort geding, dat de uitgeverij Wolters-Noordhoff uit Groningen tegen de Vrije Universiteit in Am sterdam heeft aangespannen. Het „readerprobleem" in zijn al gemeenheid werd in maart van dit jaar al aangekaart door de Konink lijke Nederlandse Uitgeversbond (KNUB). Pogingen van de KNUB om met universiteiten en hoge scholen tot een betalingsregeling te komen voor het overnemen van teksten in de readers liepen tot nu toe op niets uit. De uitgeversbond begint daarom nu een civiele pro cedure tegen alle universiteiten in Nederland om de niet betaalde au teursrechten door deze instellin gen in het verleden terug te vorde- Het is volgens de KNUB niet uit gesloten dat, afhankelijk van de uitslag van de gedingen in Amster dam en Rotterdam, ook in andere universiteits- en hogeschool-ste- i North Sea Ferries hebben gisteren als l voortaan zelf, dus zonder de hulp van (foto ANP) ROTTERDAM - Tien Britse kapiteins en eerste officieren in dienst va den soortgelijke kort gedingen zul- eerste buitenlanders een Nederlands loodsbrevet verworven. Zij mogen r len worden aangespannen. een foodsin te roepen, Europoort invaren Kans op overeenstemming vrijwel uitgesloten Kort Zakelijk GENEVE (AP/UPI) - Elf van de dertien landen van de Opec (Orga nisatie van Olie Exporterende Lan den) zijn bereid hun produktie op basis van vrijwilligheid te beper ken. Enkele van de landen die met een dergelijke próduktieverminde- ring hebben ingestemd hebben daaraan echter de voorwaarde ver bonden dat de totale vermindering veel groter zal moeten zijn dan de 1,875 miljoen vaten die nu uit de bus zijn gekomen, zo is gisteren vernomen in Genève, waar de mi nisters van olie sinds maandag ver gaderen. Alleen Iran en de Verenigde Ara bische Emiraten zijn tegen een vrijwillige produktiebeperking. Maar ook de minister van olie van Gabon, Etienne Tchioba, verklaar de na afloop van de vergadering dat een vrijwillige beperking van de produktie nergens toe leidt en dat er een ander plan op tafel zal moeten komen. Op de vraag óf dat plan het plan van Algerije is om de totale produktie te verminderen tot vijftien a zestien miljoen vaten per dag van de huidige twintig mil joen, antwoordde Tchioba bevesti gend. In conferentiekringen is verno men dat het Algerijnse plan de ge hele of gedeeltelijke steun heeft van Libië, Iran, Gabpn, Ecuador, Koeweit en Irak. Een van drie ministers, Lukman Nigeria, Soebroto van Indonesië en Nabi van Algerije, zal het Alge rijnse plan om de produktie te ver minderen tot vijftien zestien mil joen vaten per dag bespreken. Het plan stelt dat het verzet van een of twee landen voor de rest van de OPEC geen beletsel mag zijn om alvast nieuwe nationale quota toe te passen. Algerije noemt die twee landen niet met name, maar eerder door Soebroto voorgestelde quota zijn door Iran en Irak afge wezen. Iran wil het dubbele mogen produceren van het Iraakse quo tum, terwijl Irak hetzelfde quotum verlangt als Iran. Minister Jamani van Saoedi-Ara- bië verklaarde dat er nu in twee richtingen zal moeten worden ge werkt. Als Saoedi-Arabië en de an dere behoudende leden van de Opec over het Algerijnse plan wil len praten doen ze dat louter uit tactische overwegingen om te pro beren Algerije en de andere landen van de harde lijn tot hun standpunt over te halen. Deskundigen sluiten niet uit dat de besprekingen zullen voortduren tot in de komende week. Ze zeggen verder dat, ook al zou de produktie worden ver kleind, de Opec-landen toch weer meer gaan produceren als de olie prijzen met ongeveer vijf dollar per vat zijn gestegen. WILLEMSTAD (ANP) - De KLM is bereid de Antilliaanse lucht vaartmaatschappij ALM techni sche bijstand te verlenen en minis ter De Koning (Antilliaanse zaken) heeft zich bereid verklaard de kos ten van deze bijstand te financie ren. Dat heeft de Antilliaanse mi nister voor ontwikkelingssamen werking, J.E. Abraham, in Willem stad meegedeeld. Volgens Abraham is de KLM be reid „tegen kostprijs" personeel beschikbaar te stellen voor marke ting, 'de technische dienst en auto matisering. De Antilliaanse rege ring heeft zich inmiddels bereid verklaard de hulp van de KLM te aanvaarden op het gebied van de automatisering en de technische dienst. Ten aanzien van de marke ting gaat de voorkeur van de Antil len uit naar een Amerikaanse advi- Reden daarvoor, aldus minister Abraham, is het feit dat KLM en ALM op dat gebied concurrenten zijn. „Het is voor beide partijen be ter dat er geen vermenging van be langen optreedt", zei hij. Minister De Koning zou volgens de Antil liaanse bewindsman bereid zijn ook de kosten vari deze Ameri kaanse adviseur te financieren. Bij de ALM is een ingrijpende sa nering aan de gang. Het bedrijf, dat kort geleden een maandelijks ver lies leed van circa 3 miljoen gulden Antilliaans (bijna 4 miljoen gul den), zal in de komende periode ruim een-derde deel yan het perso neel moeten ontslaan en de vloot moeten imkrimpen. De maatrege len betekenen ontslag voor 320 van de 949 personeelsleden die de ALM in dienst heeft. De directie van de ALM wil de sanering in zes maanden rond heb ben in de hoop dat het verwachte verlies van 13,5 miljoen Antilliaans (17 miljoen gulden) over het fiscale jaar 1985/1986 kan worden omge bogen in een positief saldo. Ook zal de ALM een schuldenregeling moeten treffen om de totale schuld van 90 miljoen gulden Antilliaans Boerderijkrant Over een paar weken verschijnt een nieuw agrarisch weekblad: de 'Boerderij- Krant'. Uitgeverij Mis set die^ook het weekblad 'De Boer derij' (op dinsdag) op de markt brengt, wil met het nieuwe blad een aanval pareren van uitgever Kluwer, die dit najaar komt met het 'Agrarisch Dagblad'. Misset meent dat het de drukbezette boer aan tijd ontbreekt om naast zijn 'gewone' krant er elke dag een spe cialistisch dagblad naast te lezen. Duitse banken De drie grootste banken van West-Duitsland, Deutsche Bank, Dresdner Bank en Commerzbank, hebben in het eerste halfjaar van 1986 recordwinsten gemaakt. De grootste van de drie, Deutsche Bank, kon vooral dank zij de ver koop van de aandelen van het Flick-concern de afstand in winst ten opzichte van de andere twee nog eens fors vergroten. De winst steeg met 54 procent. Dresdner Bank sprak wat betreft de winst van een „nieuw record" en Com merzbank van „een krachtige stij ging". Traditiegetrouw maken de banken de totale winst niet be kend. Chips Japan heeft toegezegd niet lan ger microchips te dumpen op de Amerikaanse markt. De Verenigde Staten hebben in ruil daarvoor toe gezegd hun invoerrechten op Ja panse chips niet te verhogen en de import van chips uit Japan niet aan hoeveelheden te binden. Dit heeft de Amerikaanse minister van han del, Malcolm Baldrige, bekendge maakt. Hij sprak van een belangrij ke overeenkomst. Japan zal zijn chips ook niet onder de prijs ver kopen aan andere landen, die de chips dan eventueel weer aan de VS kunnen leveren, aldus Baldri ge. Inflatie De kosten van levensonderhoud in de Europese Gemeenschap zijn het afgelopen jaar met 3,4 procent gestegen. In dezelfde periode gin gen de consumentenprijzen in de VS met 1,6 en in Japan met 1,1 pro cent omhoog. Deze gegevens zijn gisteren verstrekt door de Europe se Commissie in Brussel. In Neder land gingen de prijzen de afgelo pen maand met 0,4 procent om laag. In Griekenland woedt de in flatie het sterkst met 1,7 procent. HEERHUGOWAARD (ANP) - De computerpapierfabriek Burroughs Business Forms Nederland (BBFN) in Heerhugowaard treedt uit het Amerikaanse computercon cern en gaat zelfstandig verder on der de naam Proforms. Directeur G.J. Lakeman zet de drukkerij als zelfstandige onderneming voort. Burroughs nam in 1980 de ver lieslijdende Drukkerij De Bussy Trapman in Heerhugowaard over en bracht haar onder in Burroughs Business Forms Nederland. De drukkerij werd binnen twee jaar winstgevend en heeft de omzet in zes jaar bijna verdrievoudigd tot 23 miljoen gulden in 1985. De Ameri kaanse moedermaatschappij Bur roughs wilde dit jaar van haar drukkerijen af om zich te concen treren op de computeractiviteiten. Een nieuwe houdstermaatschap pij, Nedforms Beheer, koopt de aandelen van BBFN (nu dus Pro forms). Directeur Lakeman is meerderheidsaandeelhouder. De overige aandeelhouders zijn de participatiemaatschappijen NMB Venture Partners (gezamenlijk be lang van de pensioenfondsen van KLM en NMB) en BPF-Participa- tie-Maatschappij (deelneming van het Bedrijfspensioenfonds voor de Bouwnijverheid). Deze twee wor den beheerd door NMB-Participa- tie Beheer. De sterkte van het personeel (thans ongeveer honderd mensen) zal naar verwachting worden uitge breid gezien de zeer gunstig geach te vooruitzichten. AMSTERDAM (GPD) - Het Natio naal Lucht- en Ruimtevaartlabora torium (NLR) heeft een graantje meegepikt van de opleving in de vliegtuigindustrie en in het bijzon der bij Fokker. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1985. Een groot deel van het wetenschappelijk on derzoek van het NLR was gericht, op de ontwikkeling en de beproe ving van de Fokker 50 en de Fok ker 100, twee nieuwe vliegtuigen waarvoor in de afgelopen tal van orders zijn geplaatst. Zo ontwikkelde het NLR het Meet-, Registratie- en Verwer kingssysteem (MRVS). Dit sys teem wordt gebruikt bij proef- en certificatievluchten met de proto types van de nieuwe toestellen. Ook werd in 1985 begonnen met de voorbereidingen voor proeven op Meer onderzoek luchtvaartlab dankzij Fokker het staartstuk van de Fokker 100. De proeven worden dit jaar afge rond. Verder bestudeerde het NLR in opdracht van de Rijksluchtvaart dienst (RLD) de betrouwbaarheid van de software-pfogramma's die in digitale boordcomputers wor den gebruikt. Ook werden de mo gelijkheden onderzocht om met helikopters veilig te kunnen ma- onder slechte - standigheden. Dit kan van belang zijn bij boorplatforms op zee. Eveneens in opdracht van de RLD werkte het NLR mee bij de verdere ontwikkeling van het Nederlandse luchtverkeersleidingssysteem. Het aantal opdrachten uit het buitenland verminderde ten op zichte van 1984. Dit aantal kan naar verwachting in de komende jaren gaan stijgen. Dan moet er echter wel meer duidelijkheid komen over de nieuwe projecten die Euro pese overheden en vliegtuigindus- triën willen starten. Het NLR ver wacht ook de komende jaren inten sieve medewerking te verlenen bij de verdergaande ontwikkeling van de Fokker 50 en Fokker 100. Daar naast zal worden gewerkt aan tech nologie voor Fokker-toestellen voor de jaren '90. Directeur en Lakeman. LAUWERSOOG (GPD) - Op de visafslag van Lauwersoog zal .vanaf volgende week regelmatig IJslandse vis worden aange voerd. De afslag van Lauwersoog heeft daartoe een overeenkomst afgesloten met een grote coöpe ratie in Reykjavik, waarbij tien tallen vissersschepen zijn aange sloten. De eerste twee contai ners, met elk zo'n veertien ton vis, die in mei werden geveild, brachten een prijs op waarover de IJslanders zeer tevreden wa ren. Daarom is besloten het zake lijk contact voort te zetten. IJslandse vis afgeslagen op Lauwersoog De visafslag Lauwersoog vindt wel dat de kwaliteit van de IJs landse vis verbeterd dient te worden. De Nederlandse markt stelt nu eenmaal hogere kwali teitseisen dan de Duitse en En gelse markt, waar de IJslandse 3 al langer aan leveren. Deze week meldden zich ook vertegenwoordigers van een an dere IJslandse combinatie op Lauwersoog en directeur Zwart- veld heeft ook al contact gehad met vissers die mogelijk recht streeks hun vangsten te Lauwer soog willen afleveren. De IJslan ders vangen al jaren meer dan ze kunnen verwerken. Lauwersoog heeft een aan- voervergunning, met een proef tijd van twee jaar, gekregen voor het veilen van haring. De aan voer mag pas vanaf 15 oktober plaatsvinden tot einde maart. (117 mihoen gulden) weg te werken. Om de vloot van de ALM in te krimpen zai een DC-9 worden afge stoten. De dochtermaatschappij „ABC-commuter", die met twin-ot- ters diensten onderhoudt tussen Aruba, Bonaire en Curacao wordt opgenomen in de ALM Ook zal er een sanering in de vliegroutes plaatshebben. Niet ren dabele lijnen in de regio zullen worden opgeheven en de ALM wil gerichter werken aan de toeristen- markten in de Verenigde Staten en Canada. Overname DSM van Britse oliebelangen HEERLEN/LONDEN (ANP) - DSM heeft voor 22 miljoen Améri- kaanse dollar het belang overgeno men van de Britse maatschappij LASMO in het Nederlands deel van het continentaal plat. DSM Energie bv krijgt daardoor onder andere een belang in het reeds pro ducerende Rijn-olieveld, terwijl deze maatschappij reeds een be lang heeft in het eveneens produ cerende olieveld Kotter. Ook neemt DSM belangen over in blok ken, waarin de aanwezigheid van gas is aangetoond. Het aantal (deel- )blokken in het Nederlands deel van de Noordzee waarin DSM een minderheidsbelang heeft komt door de overneming van 27 op 32. DSM verkrijgt nu een belang van 6 procent in blok P 15, waarin het Rijn-olieveld ligt dat door operator Amoco eind vorig jaar in produktie werd genomen. Voorts wordt van LASMO overgenomen een belang van 15 procent in blok P 2a, van 4,5 procent in L la, van 15,5 procent in blok L lb en een belang van 50 pro cent in blok F 8a. In deze blokken zijn gasvoorkomens aangetoond. Van LASMO was al bekend, dat deze maatschappij bij de gedaalde energieprijzen af wil van minder- heidsbelangen in blokken waarin zij niet zelf niet produceert. De strategie van DSM is erop gericht om juist in een tijd van lagere ener gieprijzen over te gaan tot aankoop van belangen. Deze onderneming gaat ervan uit, dat in het midden van de jaren negentig de energie prijzen weer hoog zullen zijn. De transactie tussen DSM en LASMO wordt vermoedelijk eind augustus volledig afgerond. De Ne derlandse en de Engelse overheid moeten hieraan nog hun goedkeu ring geven. DOLLAR - De koersen van de dol lar en het pond sterling zyn giste ren op de Europese valutamarkten fors gedaald. De koersdaling werd toegeschreven aan de uitlating van de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Shultz op woens dag dat er nog ruimte is voor in verdere daling van de dollarkoers ten bate van de exportpositie van de VS. De Nederlandse banken hebben hun advieskoersen met drie cent verlaagd tot 2,42 gulden bij ver koop van dollars en 2,30 gulden bij aankoop. LONDEN (GPD) - Een aantal schuldenlanden heeft een deel van de dollarvoorraad omgewisseld in goud. Met name monetaire instan ties in goudproducerende landen als Brazilië en Colombia meldden zich in 1985 en dit jaar weer als ko per op de markt om hun goudre serve aan te zuiveren. In de jaren daarvoor, met name tijdens de schuldencrisis in 1983, spraken de ze landen hun voorraden nog aan wegens geldgebrek. Dat blijkt uit gegevens van het internationale mijnconcern Gold Fields, gevestigd in Londen. Ook andere landen, zoals bijvoorbeeld Finland, breidden voor het eerst sinds drie jaar hun goudreserves uit. Voor het lopende jaar verwach ten de opstellers van het rapport Gold '86 nog een voortzetting van deze overheidsaankopen van goud. Aanleiding is volgens de analysten de verzwakking van de dollar. Voor een aantal schuldenlanden heeft mogelijk ook de beslissing van de Verenigde Staten om de Ly- bische tegoeden te blokkeren een rol gespeeld bij het omwisselen van dollars in goud. Het optreden van de monetaire instanties als kopers op de goud- markt compenseerde in 1985 vol- gens het rapport de stijging van de mijnbouw in de westerse wereld met 64 ton (ofwel 5,5 procent). Uit gaande van het huidige prijsniveau (inmiddels sinds het verschijnen van het rapport gestegen tot onge veer 350 dollar per ounce) ver wachten de goud-experts een ver dere, geleidelijke, stijging van de mijnbouw in de komende jaren. Sieraden Particuliere beleggers toonden in 1985 aanzienlijk minder interes se in goud dan het jaar er voor, een daling met 55 procent. De meer speculatief ingestelde beleggers verkochten zelfs 253 ton goud om te profiteren van de kansen op de aandelen- en obligatiemarkten, al dus het rapport. De vraag naar goud door de sieradenindustrie steeg vorig jaar wél, met bijna 9 procent tot 898 ton. Een stijging die werd veroorzaakt door meer aankopen van sieraden in de Ver enigde Staten, Japan en India. De behoefte van de electronische industrie liep daarentegen terug met 13 procent als gevolg van te grote voorraden in onderdelen. De vraag naar goud voor tandheelkun de en overige industriële toepas singen en decoratie stabiliseerde zich. De vraag naar baren goud, voor zover na te gaan, daalde licht en die naar geslagen gouden mun ten sterk (met 18 procent). Als ge volg van de importrestricties in de Verenigde Staten ging dit vooral ten koste van de Zuidafrikaanse 'Krugerrand', ten dele gecompen seerd door de grotere verkoop van de Canadese 'Maple Leaf. Uit de communistische landen kwam vorig jaar een aanbod van 210 ton aan goud, ongeveer gelijk aan het aanbod in 1984. In de eerste maanden van dit jaar was het aan bod uit deze landen echter al „aan zienlijk" hoger, zodat voor 1986 een relatief hoger aanbod wordt verwacht. De analysten wijzen op de lage opbrengsten uit de olie- en gasexporten van met name de Sowjet-Unie, waardoor een gebrek aan deviezen is ontstaan. Prijs Hoewel zich sterke schommelin gen voordoen in de goudprijs, spreken de Londense analysten toch van een goed evenwicht tus sen vraag en aanbod met een ge middelde prijs van 317 dollar per ounce. Door de daling van de dol lar, liggen de prijzen in 'harde valu ta' wel op het laagste niveau sinds jaren. Met name in Japan, waar de vraag naar goud vorig jaar een re cord bereikte. Maar ook in gul dens, waar de Amsterdamse goud handel in rekent, is de prijs relatief laag in vergelijking met de dollar notering voor goud. Op een kalme Amsterdamse effecten beurs lieten de schommelingen in de koersen van de grote aandelen zich vanochtend veelal slechts in dubbel tjes uitdrukken. De banken gingen niet terug, nadat de koersen onder invloed van stimulerend nieuws uit Duitsland gisteren waren gestegen. De NMB no teerde tegehn twaalf uur zelfs drie gul den hoger op f 215. Ondanks een weer iets lagere dollar en een licht lager Wall Street gingen de internationale aandelen niet echt te rug. Unilever won f3,50 op f488. KLM, Philips en Kon. Olie bleven nagenoeg onveranderd. Akzo was twee kwartjes hoger en Hoogovens eenzelfde bedrag lager. Bij de overige fondsen sprong Nij- verdal-ten Cate eruit met een winst van f 1,80 op f 151,80, steeg Ahold drie dubbeltjes door naar f 94 en kwam Pakhoed 40 cent in herstel op f 56,50. De tendens tot renteverlaging, die de laatste dagen tot uiting komt in ho gere afgiftekoersen voor bank- en spaarbrieven, leek vrijdag ook haar weerslag te krijgen op de obligatie- markt. Enkele langlopende staatsle ningen noteerden tot 0,15 punt hoger. Op de parallelmarkt werd Datex op nieuw duurder. Mogelijk onder in vloed van publiciteit in een beleg gingsblad steeg de koers van het auto- matseringsfonds f 2,10 naar f 65.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 6