Lubbers weigert koopkrachtgarantie Rechter maakt schorsing De Regenboog ongedaan kleurwedstrijd Bezuiniging op subsidies Benoeming Van Eekelen door Lubbers verdedigd Dodelijke steekpartij Ziekenfondsraad roept A'dams fonds tot orde Bom waarschijnlijk na weekeinde vervoerd Ook uitzettingsbeleid op Waddeneilanden N Demmenie bruist... Js wad! al 75 jaar Demmenie c-a VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1986 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (GPD/ANP) - Mensen met lagere inkomens zullen er de komende jaren mogelijk toch op achteruitgaan. Dit bleek gisteren op de tweede dag van het debat over de regeringsverklaring. Tijdens een interpellatiedebat met PvdA-leider Kok weigerde premier Lubbers de koopkracht van mensen met lagere inkomens de komende vier jaar te garanderen. Lubbers gaf aan dat het kabinet er naar streeft de koopkracht van de minima zo veel mogelijk te behou den. Maar hij gaf toe dat in sommi ge individuele gevallen toch spra ke zou kunnen zijn van enige achteruitgang. Lubbers zei niet bereid te zijn de door Kok geëiste absolute garantie te verstrekken, omdat hij geen be loften wil doen die mogelijk niet kunnen worden waargemaakt. De premier noemde de plannen om zo mogelijk te bezuinigen op een aan tal subsidies, die bestemd zijn voor mensen met lagere en middenin komens, zoals huursubsidie, stu diefinanciering en bijdragen voor gezinszorg en verpleging. Ook denkt het nieuwe kabinet aan de verhoging van sommige overheids- tarieven. Dubbele bodem Kok stelde vast dat de door Lub bers in de verkiezingsstrijd gedane belofte dat de koopkracht voor ie dereen behouden zou blijven, er een was met een 'dubbele bodem'. De uitkeringen kunnen misschien wel op peil blijven, er is echter geen sprake van koopkrachtbe- houd indien tegelijkertijd de tarie ven voor de gezondheidszorg wor den verhoogd of de huursubsidie en de studiefinanciering omlaag gaan. De PvdA'er schatte dat op deze manier de laagste inkomens in vier jaar toch zo'n 2,5 tot 3 mil jard extra zouden moeten inleve- Het regeerakkoord spreekt over bezuinigingen op deze subsidies als de koopkracht dat toelaat. In een aantal individuele gevallen „die relatief veel profiteren van de regelingen" moeten maatregelen mogelijk zijn, aldus de premier. In dien het kabinet echter een absolu te garantie verstrekt, wordt elke in greep al op voorhand uitgesloten. Overigens wil Lubbers eventuele maatregelen zo mogelijk alleen van toepassing verklaren op nieuwe gevallen. Mensen die al een over heidssubsidie ontvangen, merken dan niets van de bezuiniging. Overheidstekort Tijdens het debat bleek dat pre- mier Lubbers en fractieleider De Vries van mening verschilden over de afspraken over vermindering van het overheidstekort. Volgens Lubbers wil het kabinet dat het te kort in vier jaar wordt terugge bracht naar 5,25 procent. Het uitge zette tijdpad voor het tekort houdt in: in 1987 een financieringstekort van 8 procent, in 1988 7 procent, in 1989 6 procent en in 1990 5,25 pro cent. Lubbers en De Vries waren het niet helemaal eens over de vraag wat dit tijdpad betekent. Terwijl Lubbers het tijdsbestek nadrukke lijk omschreef als een vaststaand gegeven, zag De Vries het eerder als een doelstelling. Elk jaar moet opnieuw worden bekeken of de economische situatie zodanig is, dat het tekort omlaag kan. Lubbers daarentegen noemde het vasthou den aan de vermindering tot 5,25 DEN HAAG (GPD) - Premier Lub bers heeft gisteren zijn minister van defensie, de WD'er Van Eeke len, nadrukkelijk in bescherming genomen tegen de felle aanval van PvdA-leider Wim Kok. Lubbers verklaarde tijdens de voortzetting van het debat over ae regeringsverklaring dat hij 'het volste vertrouwen in het goede functioneren van Van Eekelen' had. Diens benoeming was 'ten volle verantwoord'. Kok had Van Eekelen 'de verkeerde man op de verkeerde plaats' genoemd wegens diens rol in de Walrus-affaire, waarbij onderzeeboten veel duur der uitvielen dan was voorzien, en in de RSV-affaire. Lubbers wees erop dat in de Wal rus-affaire ook de toenmalige mi nister van financiën, Van der Stee, de nodige blaam trof. De RSV-af faire mocht volgens hem niet 'ver smald' worden tot één persoon. Lubbers vyees in zijn verdediging op de staat van dienst van Van Ee kelen, die tweemaal staatssecreta ris, van defensie en buitenlandse zaken, is geweest en daar verder 'goed had gefunctioneerd'. Bovendien was hij ervan over tuigd dat Van Eekelen door die af faires 'gelouterd' was en daardoor 'waakzaam' tegenover de 'proble matiek' stond. Er waren tevens les sen uit het verleden getrokken, waardoor de controle op Defensie beter zou werken, aldus Lubbers. Kok bleef by zijn mening, dat Van Eekelen niet op Defensie thuis hoort. Onder verwijzing naar het oordeel van de RSV-enquêtecom missie, verklaarde hy dat hij niet op 'zoek was naar een bonte hond en geen infame aanval op welke persoon ook beoogde'. „Ik blijf met de minister-president over Van Eekelen van mening verschil len". Lubbers stak bij zijn verdediging van Van Eekelen ook de hand in eigen boezem. Als minister van economische zaken tijdens het ka binet-Den Uyl had hij 'ernstiger fouten' gemaakt dan Van Eekelen. Hij doelde op de steun aan de werf Wüton-Fijenoord, die reactorvaten zou leveren voor de bouw van een kerncentrale in Zuid-Afrika. procent een voorwaarde bij het be strijden van de werkloosheid. Korter werken Lubbers stemde in met de opvat ting van de oppositie dat een jaar lijkse arbeidstijdverkorting bij de overheid van 0,75 procent aan de matige kant is. Maar het kabinet kon geen hoger percentage aange ven vanwege de belofte de koop kracht, ook van de ambtenaren, te handhaven. Indien de werknemers bereid zouden zijn tot meer atv, zal het kabinet zich daar niet tegen verzetten. Maar dat kan betekenen dat de ambtenaren extra inkomen soffers moeten brengen. Ook kan dat inhouden dat er minder geld beschikbaar komt voor een verbe tering van de salarissen voor be paalde groepen ambtenaren. De premier sloot verder niet uit dat bij het komende overleg met de sociale partners alsnog wijzigingen in het pakket worden aangebracht. Daarbij zal het vooral gaan om de verdeling tussen algemene atv en specifieke maatregelen, zoals deel tijdbanen, vut en scholing. Afspraken Premier Lubbers heeft overwo gen om als formateur verdergaan de afspraken te maken met de coa litiepartners over met name de fi nanciële onderbouwing van het be leid. Terwijl bijvoorbeeld de ver mindering van het financieringste kort als doelstelling hard is vastge legd in het regeerakkoord, moest hij een afweging maken over diver se onzekerheden in het akkoord die juist die doelstelling zouden kunnen ondergraven. Uiteindelijk besloot Lubbers om van nadere afspraken af te zien. De praktische overweging was dat er snel een nieuw kabinet moest aan treden om de begroting voor 1987 af te ronden. Een in teveel details uitgewerkt akkoord'leek hem bo vendien een politieke fout. De premier kwam met deze ont boezeming op de tweede dag van het debat over de regeringsverkla ring in een reactie op oppositielei der Kok. Die signaleerde oneven wichtigheden in het regeerak koord, dat anderzijds vrij omvang rijk is. Vereniging voor Patiëntenbelangen failliet verklaard MIDDELBURG (ANP) - De recht- bank in Middelburg heeft de lande lijke Algemene Vereniging voor Patiëntenbelangen (AVP) failliet verklaard. De vereniging werd tien jaar geleden opgericht. Enkele ja ren geleden kreeg de AVP via de overheid subsidie toegekend waar mee drie experimentele klachten bureaus in Amsterdam, Limburg en Goes werden opgezet. Daarvoor werden professionele krachten aangetrokken. Dit jaar werd duidelijk dat de subsidie niet opnieuw zou worden toegekend. De klachtenbureaus werden opgeheven, het personeel ontslagen en de AVP raakte in de financiële problemen. De vereni ging is nu door de rechtbank in Middelburg failliet verklaard. Volgens vice-voorzitter M. Nele mans van de AVP afdeling Zee land, zullen de meeste afdelingen zelfstandig hun werk in het belang van de patiënt blijven doorzetten. Iedere afdeling is juridisch zelf standig en werkt grotendeels met vrijwilligers. Als daar eventueel problemen over komen, dan zullen wë zelfs onze naam veranderen, zegt Nelemans, die overigens kri tiek uitte op het beleid van het hoofdbestuur. Na beschuldiging werkneemster Identificatieplicht op losse schroeven DEN HAAG (GPD) - Minister-pre- sident Lubbers houdt de mogelijk heid open dat toch niet besloten wordt tot de invoering van een identificatieplicht. Lubbers zei dit gisteren op de tweede dag van het debat over de regeringsverklaring in een interruptiedebat met PPR- leidster Beckers. Hij kondigde een notitie aan, waarin de voor- en nadelen van de invoering van een identificatie plicht na onderzoek zullen worden belicht. Bij het opmaken van de balans van deze voor- en nadelen is het mogelijk dat het antwoord op de vraag of er een identificatie plicht moet worden ingevoerd 'nee' is, aldus de premier. Lubbers perkte de reikwijdte van een eventueel in te voeren identificatieplicht nog verder in. De tekst in de regeringsverklaring was al zwakker dan de desbetref fende passage m het regeerak koord, dat voorzag in de algemene invoering van zo'n plicht. Gisteren verklaarde hy dat alleen in bepaal de 'situaties', met name voor de be strijding van fraude en criminali teit, een identificatieplicht zal wor den ingevoerd. DEN HAAG - Ondanks zijn ver plichte aanwezigheid in de Kamer bij het debat over de regerings verklaring blijft minister Braks (landbouw en visserij) de ontwik kelingen op zijn beleidsterrein, in dit geval de zuivel, volgen, (foto anp» WATERINGEN (ANP) - De 17-jari- ge A.J. Hoogelander uit Waterin gen is donderdagavond op de ker mis in zijn woonplaats doodgesto ken. De twee jongens die ervan worden verdacht de dodelijke steekwonden te hebben toege bracht wisten in de richting Den jolijn Keesmaat weer toelaten tot al Haag te ontkomen. De politie zegt haar werkzaamheden, ook wat het uitstippelen van beleid betreft. Rechtbankpresident mr. B.J. As- scher heeft dat gisteren bepaald in het kort geding dat Keesmaat te gen haar werkgever had aange spannen om de gedeeltelijke schorsingsmaatregelén van het be stuur van De Regenboog ongedaan te maken. AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse hulpverleningsorganisatie voor heroïneprostituees De Regen boog moet haar veldwerkster Mar- echter goede hoop te hebben het tweetal te kunnen aanhouden om dat ze aan de hand van getuigen verklaringen beschikt over een goed signalement. Tussen Hooge lander en de twee verdachten on stond om nog onduidelijke rede nen na afloop van het plaatselijk wielercriterium een handgemeen. Klijnhout van het actiecomité. Hij hoopt dat het dagelijks be stuur „eieren voor zyn geld zal kie zen" en nog voordat de ledenraad van het ziekenfonds zich op 14 au gustus over de kwestie uitspreekt uit zichzelf op zal stappen. NIJMEGEN/ELST (GPD) - Het transport van de uit de Waal opgehaalde zware vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoorlog is uitgesteld tot na het weekeinde. De voorspelling van stormachtig weer met windkracht 6 en de problemen rond de verzekering maken eerder transport van de nog geheel intact zijnde bom via Vlissingen naar zee onmogelijk. Woensdag werd het vervoer over water op het allerlaatste ogenblik afgelast, omdat de verzekering nog niet rond was. De rijkspolitie te water in Nijmegen meldde aanvankelijk dat het baggerschip 'De IJzeren Hein' met de bom op weg was naar Vlissingen, maar deelde later .mee dat het transport tot na het weekeinde zou worden uitgesteld. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie te water zal het transpórt begin volgende week plaatshebben. „De IJzeren Hein", waarop de vlieg tuigbom ligt, wordt begeleid door schepen van rijkspolitie, rijkswater staat en de Explosieven Opruimings Dienst (EOD). De bom ligt sinds dinsdag op het baggerschip in een zandgat langs de Waal bij Eist. Volgens de verzekeraars zou de dekking zeker 50 miljoen gulden moeten bedragen. Het overleg over de verzekering is vandaag hervat. De gemeente Eist moet 2500 gulden voor haar rekening nemen. De overige kosten worden door het ministerie van financiën gedekt. De Duitse vliegtuigbom werd dinsdagmorgen tijdens baggerwerk bij Lent in de rivier de Waal gevonden en bevat duizend kilo springstof. Het plan is dat de Koninklijke Marine in Vlissingen de bom op zee vernietigt. In verband met de staat waarin het projectiel verkeert was het niet moge lijk het ter plaatse onschadelijk te maken. UTRECHT (ANP) - Het Amster damse ziekenfonds ZAO moet on middellijk iets doen aan de organi satieproblemen waarmee het al ja ren kampt. Alleen onder die voor waarde kan het ZAO officieel als ziekenfonds worden toegelaten. Na de formele erkenning van het Amsterdamse fonds zal de Zieken fondsraad zich met de moeilijkhe den bij het ZAO gaan bemoeien en zonodig maatregelen nemen om deze op te lossen, aldus een spoed- advies van de raad aan staatsscre- taris Dees (volksgezondheid). De bewindsman had twee weken gele den om zo'n advies gevraagd. Het ZAO is in 1983 ontstaan uit een fusie van drie Amsterdamse ziekenfondsen, maar kampt sinds die tijd met moeilijkheden, onder meer in de bedrijfsvoering. Mede daarom is het fonds tot op heden nog niet officieel als ziekenfonds toegelaten. Het zou echter volgens de Ziekenfondsraad onjuist zijn het ZAO die erkenning nog langer te onthouden. Dat zou leiden tot opheffing van het fonds met alle gevolgen vandien voor de 500.000 verzekerden. Alleen bij formeel erkende zie kenfondsen kan de Ziekenfonds raad zijn bestuurlyke macht aan wenden. De raad is bevoegd aan wijzingen te geven of maatregelen te treffen bij ziekenfondsen „die ARNHEM (ANP) - Peter Brand De Regenboog besloot tot de ge deeltelijke schorsing naar aanlei ding van de bewering van Kees maat, tijdens een hoorzitting in Straatsburg, dat het „zeer frequent voorkomt dat hulpverleners ge bruik maken van prostituees voor hun eigen gerief'. Volgens mr. As- scher is deze gedeeltelijke schor sing echter in strijd met de cao en moet daarom ongedaan worden ge maakt, op straffe van een dwang som van 500 gulden per dag. Het verbod dat De Regenboog Keesmaat oplegde om via de pers uitspraken te doen over de kwes tie, acht de rechtbankpresident „gezien de ernst van de door Kees maat gedane mededelingen, die mede een rechtstreekse beschuldi ging in algemene bewoordingen aan het adres van haar collega's in houden" wel gerechtvaardigd. Dit geldt volgens Asscher te meer, omdat Keesmaat haar be schuldigingen nader zal moeten toelichten, zodat de stichting de mógelijkheid krijgt eventueel maatregelen te nemen. Keesmaat heeft tot nu toe echter geweigerd te zeggen of haar beschuldigingen ook gelden voor hulpverleners van De Regenboog. Tijdens de behandeling van het kort geding verklaarde de veld werkster' met haar verhaal in Straatsburg een probleem te heb ben willen aankaarten waarmee ze al jaren rondliep, maar waarvoor ze nergens gehoor vond. Haar be schuldigingen leidden ertoe dat de Amsterdamse wethouder van volksgezondheid de inspecteur verslavingszorg heeft verzocht een onderzoek te laten instellen naar het mogelijk misbruik van heroï- nehoerfjes door hulpverleners. Rechter beperkt schadevergoeding pornoproducenten AMSTERDAM (ANP) - De in totaal zes porno-producenten en impor teurs, die twee weken geleden tij dens een kort geding in Amster dam verzekeringsgelden opeisten in verband met het uitbranden van hun bedrijven in Landsmeer, heb ben weinig gehoor gekregen bij rechtbank-president mr. B. As scher in de hoofdstad. In maar één geval kende de de rechter een schadevergoeding van ruim 65.000 gulden toe. Er was bijna 1 miljoen gulden geëist. De totale brandscha de bedroeg ruim 9 miljoen gulden, bleek uit rapporten van deskundi gen. Centraal tydens het geding stond de vraag of de brand is aangesto ken door de porno-handelaren zelf. De verzekeringsmaatschappijen menen van wel. De porno-handela ren ontkennen dit hardnekkig. Een strafrechtelijk onderzoek leverde tot nu toe niets op, maar er is nog wel sprake van een aanvullend on derzoek door de politie. Mr. As scher houdt in zyn vonnis reke ning met dit onderzoek. De door hem toegewezen 65.000 gulden noemt hy daarom een „voorschot". hun zaakjes niet goed in orde heb ben", aldus een woordvoerder van de raad. In zyn advies aan de staatssecretaris laat de Zieken fondsraad weten van plan te zijn die bevoegdheid bij het ZAO te ge bruiken. Daarbij zal de raad uit gaan van een plan dat de in januari aangestelde interim-manager Mar selis van het ZAO daartoe heeft op gesteld. Het actiecomité van het Amster damse ZAO is „zeer verheugd" over het spoedadvies van de zie kenfondsraad. „We hopen dat het algemeen bestuur nu de juiste be slissing neemt en de leden van het dagelijks bestuur naar huis stuurt", aldus woordvoerder K. Rijkswaterstaat houdt i bith de kwaliteit van het binnen stromende Rijnwater scherp in de gaten, sinds de rivier de Saar in West-Duitsland vergiftigd is ge raakt door lozing van blauwzuur. Waarschijnlijk zal de vergiftiging geen gevolgen hebben voor de kwa liteit van het watèr in de Rijn. Met behulp van een stuw op de plaats waar de Saar in de Moezel stroomt, wordt verspreiding van de veront reiniging voorkomen. Onder in vloed vaii zuurstof in het water zal het cyanide over enkele dagen gro tendeels zijn verdwenen. Het gif zou afkomstig zijn uit een zuive ringsinstallatie van de cokesfa- briek in Fürstenhausen. (foto gpd> ADVERTENTIE TERSCHELLING/LEEUWAR DEN (GPD) - „Volstrekt illegaal" is volgens de Leeuwarder officier van justitie mr. Henk Eigenberg het 'uitzettingsbeleid' dat momen teel op de Zeeuwse en mogelijk ook op de Waddeneilanden wordt getroffen tegen brute ordever stoorders. De burgemeester van Terschelling, drs. Eduard Haaks- man, zegt dat dergelijke maatrege len ook op zyn eiland zo nodig wor den genomen. Haaksman pleit voor een nog verdergaande maat regel: het zou mogelijk moeten zijn om notoire vernielers en ordever stoorders voor één of twee jaar van het eiland te verbannen. De verbanning vai jongeren uit Zeeland zou mogelijk zijn op grond van de kampeerver- ordening. Jongeren die van een camping worden gezet wegens wangedrag, komen op een 'zwarte lijst'. Het betekent voor hen dat ze op geen enkele camping in Zeeuws-Vlaanderen nog worden toegelaten. Volgens de politie heb ben ze op dat moment formeel geen vaste woon- of verblijfplaats meer en is er een rechtsgrond om hen over de gemeentegrens te zet ten. Vooral bij eilanden is zo'n maatregel zeer doelmatig. Ter gelegenheid van ons jubileumjaar, organi seren wij een grandioze waarmee je prachtige prijzen kunt winnen. Vanaf 1 augustus a.s. kun je in onze winkel in de Haarlemmerstraat 167 te Leiden GRATIS een kleurplaat halen. Uiterlijke inleverdatum 1 september 1986. De prijsuitrijking vindt plaats in de Haarlem merstraat 167 tijdens de grote jubileumfeest dag op 20 september a.s. s'morgens om 11.00 uur. ledereen die zijn of haar kleurplaat komt inle veren, krijgt een attentie. Kantoorinrichtingen Leiden Haarlemmerstraat 167 Tel. 071-141063

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5