Werken voor veel studenten noodzaak Animo godsdienstonderwijs niet groot Dienstencentrum naar Hogewoerd Studiebeurs veelal niet toereikend Tandemtocht voor gehandicapten VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1986 LEIDEN AD'ST Burgerlijke Stand LEIDEN - Meer dan 80 procent van de Leidse studenten heeft te kennen gegeven naast de studie te willen werken. In Delft gold dit maar voor 46 procent van de studenten. Voor 66 procent van de Leidse studenten is een bijbaan zelfs noodzakelijk, omdat volgens deze groep de studiebeurs niet toereikend is om er 'normaal' van te kunnen leven. De financië le nood is het grootst onder de medisch studenten in Leiden en Groningen, die meer aan hun studiemateriaal moeten uitgeven dan andere studenten. Dit blijkt uit een recent landelijk onderzoek dat het uitzendbureau Algemeen Studenten Arbeidsbe middeling (ASA) in zeven universi teitssteden hield. Landelijk gaf 70 procent van de studenten aan een bijbaan te willen hebben en 28 pro cent van het huidige aantal werk studenten zei zelfs zonder werk niet van de studiebeurs rond te kunnen komen. Het uitzendbureau dat in Leiden is gevestigd aan het Rapenburg heeft dit onderzoek gehouden om dat vooral de laatste twee jaar veel werkstudenten afhaakten. En dat terwijl het aanbod van banen voor studenten door de opleving in de economie steeds groter is gewor den. Volgens directeur Van der Stok is de tweefasenstructuur daar de schuld van. "Door de grotere werkdruk is het voor de studenten haast onmogelijk geworden er nog wat bij te verdienen". Meer dan 70 procent van de studenten die met Aangifte van verkrachting LEIDEN - Een 33-jarige Leidse vrouw heeft gisteren aangifte ge daan van een verkrachting. Zij zou in de nacht van woensdag op don derdag tijdens een feestje zijn ver kracht. Een 32-jarige Leidenaar die hierbij betrokken zou zijn, is giste ren in zijn woning in de Meren wijk aangehouden. werken zijn gestopt, gaf dat als re den op. De directeur voorziet in de na bije toekomst nog meer moeilijk heden, zowel voor de studenten als voor zijn uitzendbureaus. "Het nieuwe studiefinancieringsstelsel nodigt ook niet uit om er wat bij te verdienen", aldus Van der Stok. Naast de maandelijkse toelage van 602 gulden voor uitwonende stu denten, mag er over een heel jaar niet meer worden bijverdiend dan 2400 gulden. "Dit betekent voor ons", zegt Van der Stok, "dat wij de grenzen van ons bestaan heb ben bereikt. Wij bekijken nu of we niet een beroep moeten gaan doen op 'tegen de student aanhangende groeperingen'. Hiermee bedoel ik MBO- en HBO-studenten". Overigen heeft de Leidse student het in de vakantie niet laten afwe ten. De vraag naar werk was groter dan ooit tevoren. "Toch hebben we iedereen aan een tijdelijke baan künnen helpen". FOLK. Folkclub Horus organiseert vanavond het maandelijkse open podium. Iedereen die folkmuziek maakt, kan komen optreden. Ook toeschouwers zijn welkom in Le Bambou (Herenstraat 1), waar de avond om negen uur begint. LEIDEN - Nog niet zo heel veel ou ders van leerlingen in het openbaar en speciaal basisonderwijs hebben verzoeken ingediend voor gods dienstonderwijs voor hun kind. De meeste belangstelling is er tot nu toe voor godsdienstonderwijs op protestants-christelijke grondslag: op acht tot tien van de achttien scholen hebben ouders kenbaar gemaakt dit onderwijs voor hun kinderen wenselijk te achten. Ver der zijn twee aanvragen ingediend voor katholiek en twee voor islami tisch godsdienstonderwijs en één voor humanistisch vormingson derwijs. Volgens mevrouw E.Q. Hesselink van de directie onder wijs van de gemeente moet er ech ter nog "het een en ander binnen druppelen". Bewuste keuze Met de invoering van het vak geestelijke stromingen in het ba sisonderwijs wil de gemeente dat de openbare scholen, voor zover ze dat deden, niet langer alle kinde ren godsdienstonderwijs geven. Als ouders daar toch prijs op stel len, dan moeten ze daartoe een schriftelijk verzoek indienen bij de school. Als voordeel van zo'n sys teem wordt gezien dat ouders een bewuste keuze kunnen doen: of geen godsdienstonderwijs, of een bepaalde soort onderwijs (bij voor beeld protestants-christelijk, isla mitisch, katholiek). Volgens mevrouw Hesselink van de directie onderwijs van de ge meente zullen de daarvoor aange melde kinderen één lesuur per week (drie kwartier) godsdienston derricht krijgen. Het gaat daarbij om kinderen uit de twee hoogste groepen. Of alle aanvragen ook zul len worden gehonoreerd, moet worden afgewacht. "De gemeente speelt de verzoeken door naar de desbetreffende kerken en instan ties. Die moeten voor een leer kracht zorgen. Het kan zijn dat bij voorbeeld een kerk niemand be schikbaar stelt voor een handvol kinderen. Want daar gaat het in sommige gevallen om". De gemeente subsidieert de les sen niet; de ouders moeten de leer krachten zelf betalen. Voorts neemt de gemeente ook geen ver antwoordelijkheid op zich over de inhoud van de lessen. Wel is zij wettelijk verplicht een lokaal be schikbaar te stellen. LEIDEN - Bij de Rijnland- sche Kunstgieterij op het indus trieterrein De Waard wordt de laatste hand gelegd aan een beeld van de twee jaar geleden overleden cabaretier Wim Kan en 'zijn' Corrie Vonk. Dit beeld, gemaakt door de kunstenaar Simon Bolhuis, wordt 15 augus tus onthuld. Het beeld krijgt een plaats op het Leidseplein in Amsterdam. De medewerkers van de Rijn- landsche Kunstgieterij, die vo rig jaar ook de opknapbeurt van het beeld van burgemeester Van der Werf voor hun reke ning namen, zijn zo'n 90 dagen bezig geweest met de vervaar diging van het beeld. Het groot ste deel van dié tijd is besteed aan het maken van zogenoemde mallen. Dat zijn 'holle' kopièn van het door Bolhuis gemaakte origineel. Volgens K. de Groot, eigenaar van de kunstgieterij, moet het gegoten bronzen beeld, nog wor den gepatineerd. Dat wil zeg gen: het wordt bewerkt met al lerlei chemicaliën om het, zoals De Groot het noemt, af te kleu ren. Het beeld van Wim Kan en Corrie Vonk is 2,20 meter groot en weegt tussen de 300 en 350 kilo. (foto Holvast» Speciale stichting voor activiteiten opgericht LEIDEN - Al een jaar of drie organiseert een drie tal geestdriftigen de zogenaamde Keukenhoftocht. Een tocht per tandem voor visueel gehandicapten. Voorop zit een vrijwilliger en de blinde kan meerij den. Wim Monfils, zelf blind, is een van de organi satoren van die tochten. Wegens enorm succes heeft hij nu een Stichting Tandem Activiteiten Gehandicapten opgericht. Deze stichting zal op 27 september voor het eerst een tocht vanuit Leiden organiseren. Het vijfenvijf tig kilometer lange traject voert langs het Braasse- mermeer. Verwacht wordt dat ongeveer vijftig fietsparen de tocht zullen meerijden. "Ons doel is om gehandicapten meer sociale con tacten te laten leggen. Om ze achter de bloempot in het venster vandaan te halen. Door met tandems te rijden bieden wij hun de mogelijkheid van de na tuur en de buitenlucht te genieten en met anderen in contact te komen. Vaak is er een psychische drempel om naar buiten te gaan. En dan zijn er nog praktische problemen: hoe kom je als gehandicap te aan een tandem? Waar haal je zo gauw een voor rijder vandaan?", schetst Wim Monfils enkele pro blemen. Overigens zijn met de Keukenhoftocht niet al leen blinden van de partij. Ook anderszins lichame lijk of geestelijk gehandicapten konden meefiet sen, een mogelijkheid die ook voor de 'Leidse tocht' openstaat. Op 27 september zijn de deelnemers vanaf half tien welkom in restaurant Posthof aan de Wasse- naarseweg. Vandaar wordt tussen half elf en elf uur vertrokken. In Lisse wordt de lunch gebruikt en 's avonds om half zes zijn de deelnemers terug op het startpunt, waar gedineerd zal worden. De deelne- merskosten bedragen vijftien gulden per persoon, eventuele tandemhuur kost een tientje. Voor inlichtingen en opgaven is Wim Monfils 's avonds nè zeven uur bereikbaar op nummer 071- 143390. Politie verbiedt training honden LEIDEN - Vier 'eigenaars van jachthonden zijn gisteravond in de Leidse Hout gesommeerd te stop pen met de training van hun hon den. Het viertal liet de honden een bevroren konijn zoeken en vervol gens apporteren. Andere honden bezitters ergerden zich aan dit spel en schakelden de politie in. Jongetje (4) aangereden LEIDEN - Een vierjarig jongetje is gistermiddag na een aanrijding op de Sieboldstraat met een hoofd wond overgebracht naar het AZL. Het ventje kwam plotseling achter een auto vandaan om de straat over te steken. Een 22-jarige bestuurder van een auto kon hem niet meer ontwijken. Hardnekkige Leidse dief LEIDEN - Een 24-jarige Leidenaar kon gisteren anderhalf uur na het verlaten van het politiebureau voor een verhoor over een diefstal in Apeldoorn, opnieuw worden opge pakt. Nu voor een winkeldiefstal bij Vroom en Dreesmann. Met vijf dekbedovertrekken onder zijn arm, werd de Leidse man, op de Oranjegracht aangehouden. LEIDEN - Geboren: Garreth zv. J.D. van Egmond en C.E. van der Niet, Maar- tje Helena dv. M. van Duijn en C.M. Schaap, Johannes zv. J. Lagas en M.E. Smits, Latifa dv. M. Annouri en K. An- nouri, Koendert Simon zv. A.G. Baaijen en J. van Klaveren, Eveline Fransina dv. F.A. Noort en M-L. van Praag, Marina Grietje dv. M. van Duijn en A. Hoek, Jordy Leonardus Elisabeth zv. L.G.C. van der Hoorn en E.C. Strijk, Chantal dv. P.A. Loijé en K. Wierda, Ineke dv. F.S. Keij en S.P. Dorreman, Joost Jan BRONZEN WIM KAN EN CORRIE VONK Kortsluiting oorzaak brand Schouwenhove LEIDEN - Kortsluiting in de woonkamer is vermoedelijk de oorzaak van de brand die woens dagmiddag is ontstaan in een ap partement op de derde verdieping van de serviceflat Schouwenhove aan de Jan Luykenlaan. Hoe en waarin de kortsluiting is ontstaan is nog onduidelijk. Volgens de po litie is dat ook heel moeilijk te ach terhalen. "Er stonden verschillen de apparaten aan. Het onderzoek daarnaar nog even voort". Bij de brand in Schouwenhove kwam een bejaarde man om het lé ven. De twee vrouwen die waren opgenomen in het AZL, zijn inmid dels weer ontslagen. Diefstal uit kluis LEIDEN - Bij McDonalds aan de Beestenmarkt is gisteren voor 2000 gulden verdwenen uit een kluis. De kluis, die in de zaak stond, is niet geforceerd. De dader moet in het bezit zijn geweest van de sleu tel. Slang in huis LEIDEN - Met enige paniek in de stem belde een bewoner van de Haarlemmerweg gisteren de poli tie op met de mededeling dat er een slang in het huis zat. Inder daad, ook de politie trof in de woonkamer een slang aan van zo'n tachtig centimeter. Met behulp van de Dierenhulpdienst is het beest - een kousebandslang - gevangen. Daarvoor moesten zelfs enkele traptreden worden verwijderd, want toen de slang merkte dat er jacht op hem werd gemaakt, ver stopte hij zich in een kier bij de trap. Nader onderzoek wees uit dat de overigens ongevaarlijke slang ont snapt was uit een terrarium bij de kamerbewoonster op de bovenver dieping. Zij was op vakantie. Valse verkoop en collecte LEIDEN - Volgens de afdeling Leiden en omstreken van de Die renbescherming worden er onder valse voorwendsels in Leiden en omgeving de laatste tijd mapjes en ansichtkaarten te koop aangebo den. De naam van deze organisatie wordt daarbij ten onrechte als het goede doel genoemd. Ook zijn er meldingen gekomen over collec tanten die ten onrechte beweren voor de Dierenbescherming geld op te halen. De Dierenbescher ming laat weten met deze acties niets te maken te hebben. Zij raadt degenen die door verkopers en/of collectanten worden benaderd aan dit zo spoedig mogelijk te melden bij de politie. Strip winkel LEIDEN - In een bericht over de aanhouding van 31-jarige Alphe- naar, gisteren in deze krant, is een vervelende fout geslopen. Volgens het bericht zou de Alphenaar, die is aangehouden wegens handel in soft drugs, de beheerder zijn van een stripboekenwinkel aan de Nieuwe Rijn waar hij de drugs open en bloot in de winkel ver kocht. Dit is niet geheel juist. De Alphenaar is beheerder van een stripboekenwinkel aan de Lange Mare. De eigenaar/beheerder van de stripwinkel 'Dumpie' aan de Nieuwe Rijn heeft niets met de drugszaak te maken. LEIDEN - Het Dienstencentrum Binnenstad verhuist begin septem ber van de Hooglandsekerkgracht naar Hogewoerd 65. De krappe be huizing aan de Hooglandsekerk-, gracht, waar het dienstencentrum was ondergebracht bij de Stichting Gecoördineerd Bejaarden werk, wordt dan verruild voör de grotere ruimte van de voormalige wijnhan del die daar op de Hogewoerd ge vestigd was. Bart Dekkers van het Diensten centrum erkent overigens dat voor een Dienstencentrum Binnenstad de Hogewoerd wat minder centraal ligt dan de Hooglandsekerkgracht. Maar wegens de krappe financiële middelen was er geen mogelijk heid tot huur van een ander pand. "De Hogewoerd heeft bovendien nogal smalle stoepen, parkeren kun je er niet en in de winter wordt daar de boel opengebroken vanwe ge nieuwe riolering", zegt Dekkers somber. Niettemin hoopt hij dat de grootste problemen kunnen wor den overwonnen en dat de mensen toch (blijven) komen. Veel buslij nen komen samen op het Leven daal, de St. Jorissteeg en de Kore- vaarstraat en de parkeergarage aan het Levendaal biedt soelaas aan degenen die met de auto willen ko- Activiteiten Aan de Hogewoerd zal het Dien stencentrum kunnen beschikken over een eigen ontmoetingsruimte, die in twee delen uiteenvalt. In de kleinste ruimte komt een koffiebar met een klein aantal zitplaatsen. De andere ruimte is bestemd om activiteiten te organiseren. Daar kunnen ongeveer veertig mensen zitten om een filmvoorstelling of lezing bij te wonen. Het is de be doeling om er, bij voldoende be langstelling, een aantal vaste acti viteiten te organiseren. Te denken valt aan een sociëteit, creatieve handvaardigheid, voorlichtingsbij eenkomsten, kaart- en sjoelmidda-' gen en cursussen. Bovendien kan iemand gewoon binnenlopen voor een praatje, een kopje koffie, het lezen van een krant en een spelletje. Het moet een open huis worden waar gezel ligheid voorop staat. Receptieruimte Vanaf de opening zullen oudere binnenstadsbewoners ook voor ad vies en informatie op Hogewoerd 65 terecht kunnen. De ruimte van het dienstencentrum aan de Hoog landsekerkgracht zal als receptie ruimte voor de Stichting Gecoördi neerd Bejaardenwerk gaan dienen. Het is de bedoeling dat hulpvragen van de dienstencentra daar cen traal binnenkomen en kunnen worden behandeld. Via speciale te lefoonlijnen zullen de afzonderlij ke dienstencentra met de Hoog landsekerkgracht in verbinding staan. De precieze datum van de ope ning van het dienstencentrum aan de Hogewoerd is overigens nog niet bekend. Op dit ogenblik wordt er druk verbouwd en eind augus tus zal de schilder de boel van een verfje voorzien. Zodra hfj klaar is kan het dienstencentrum worden ingericht en zijn de bezoekers wel kom. Jehovah's Getuigen weer in GroenoordhaUen LEIDEN - Voor de tweede maal in korte tijd zijn Jehovah's Getuigen massaal aanwezig in de Groenoordhal- len. Een week geleden bezochten ruim achtduizend gelovigen het congres in het complex aan de Willem de Zwijgerlaan, dat als thema 'Goddelijke Vrede' heeft. Vanwege het grote aantal deelnemers is het congres in tweeën gesplitst van elk vier dagen. Gisteren begon het tweede gedeelte, dat tot en met zondag zal duren. Verwacht wordt dat hét aantal deelnemers dit weekeinde zal oplopen tot negenduizend. (foto Anefo) zv. J.L.P. van der Vlugt en E.A.M. Heemskerk, Chahida dv. M. Moungari en F. Dahhane, Ramon Johannes Petrus zv. J.D. van Delft en J.M. Duivenvoor den, Theodorus Adrianus zv. J.F.M. Ho- gervorst en T.T.J. Koster, Paul Reinier Petrus zv. R.D.M.S. Verplancke en C.M. de Vetten, Andreas Immanuel zv. J.A.F. Sandbergen en M. Struijs, Barbara Eve line dv. L.G.J. Wiegant en J.H.M. Sluys, Mariëtta Danielle dv. D. Zuijderduijn en M.M. van Beelen, Maria Petronella Cor nelia dv. T.J.P. Heemskerk en M.C.A.M. van Kempen, Corine Wilhelmina dv. P.J. Steenvoorden en M. van den Hout, Suzanne dv. G.P.J. van der Krogt en H.T.A. Verbeek, Johnny zv. P.W. Moes man en L.P. van den Bosch, Jeroen zv. A. Hofstra en T. Boerée, Jacob Cornelis zv. G. Hoekstra en M.K. de Jong, Bas zv. M. Huele, Petra dv. P. van der Plas en E. Dijkdrent. Iefke dv. A.F. van Belkum en B.F.M. Maasdijk, Laïla dv. A El Mazouz en M. Guendouz, Stefanie Edna dv. H.C.M. Bruinse en A.M. van der Hiel. Atilla zv. M.H. Otto. Neeltje Hendrika dv. L. Molenaar en J.E. Borst. Mohamed zv. A.M. Boufarra en M. Rrhioua, Maxi milian Alexander zv. J.D. Meeuwis en M.M. Hermans, Hans Lodewyk zv. M.J.M. de Bakker en C.M.H. van Sonde ren, Eliane Kathleen dv. R.E.M. Schol- tens en T. Antheunissen, Igna Elisabeth Johanna dv. J.L.C.M. Bonfrer en E.M. van Liempt, Adriana Dirkje dv. J.D.L. Parlevliet en M. Glasbergen, Caroliene Maartje dv. S.R. Mellema en T.J. Kra nenburg, Bas Jorrit zv, E.J. Hensen en T.J. Heeren, Jordy zv. J. Blaauw en J.N. Slate, Karen Mayke dv. P.M.J. Vervoort en A.H. Jager, Paulien Elizabeth dv. A.M. Oele en I. Kap, Sabine Agatha Ma ria dv. J. de Boer en H.A. Boere, Dicky zv. M. Ouwerkerk en W. Heruer, Jaouad der Janssen van Rosendaal, Harman Maxir zv. J.L. Bruins en M.G.G.A. van Toor, Els dv. P.A. Bader en A.H. Zonneveld, Fettah zv. A.H.A. Boekhrissa en K. Yaakoubi, Jacoba Cornelia Francisca dv W.M.C.J. Koeken en L.M.G.M.J. Kortekaas, Johanna Petronella Lidwina dv. W.M.C.J. Koeken en L.M.G.M.M. Kortekaas, Lennard Reinier zv. M. Schmidt en J.M. Beurse. LEIDEN - Gehuwd: J.M.E. Algra en C.M. Tognini, A.A. Calis en M.A. van der Lem, J.P. van den Hoek en M. Holswil- der, I. van der Steen en A. J. van Helden, J.B. Hemerik en J.C.A. van de Bo- venkamp, R. Eveleens en A.E.A. Wolf- fenbuttel, T. Houthoff en F. Hakkaart. Met arm knel achter laadklep KATWIJK/LEIDEN - Een Leidse vrachtwagenchauffeur liep gister middag verwondingen aan de on derarm op toen hij. bekneld raakte achter de automatische laadklep van zijn vrachtwagen. De man is per ambulance overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Lei den. Het ongeval gebeurde in de Prin- cestraat in Katwijk waar de 43-jari- ge man een deel van zijn lading had gelost. Terwijl de laadklep al omhoog kwam had hij geprobeerd het restant van de lading nog wat te schikken. De chauffeur werd uit zijn benar de positie bevrijd door snel optre den van een Leidse politie-agent, die toevallig ter plaatse was. Bussen wegens corso omgeleid LEIDEN/RIJNSBURG - In ver band met het bloemencorso van Rijnsburg via Leiden naar Noord- wijk worden de bussen van de NZH zaterdagmiddag omgeleid. Rijnsburg wordt van ongeveer twaalf tot drie uur afgesloten voor alle lijnen. De bussen worden om geleid via Valkenburg: In Leiden wordt het Stations plein van ongeveer half drie tot vier uur afgesloten. De vertrek plaatsen van de bussen worden verplaatst naar het garageterrein van de NZH aan de Rijnsburger- weg en naar de rotonde bij het be lastingkantoor. De lijnen 45, 46, 48 en 49 rijden in deze periode niet via het station, maar worden omgeleid via de Zijlsingel. De Breestraat en de Korevaarstraat zijn van circa drie uur tot half vijf afgesloten voor verkeer. De bussen worden dan omgeleid via de Witte Singel. Pand gekraakt LEIDEN - Een woning annex sla gerij aan de Rijndijk is gekraakt. De woning die sinds november leegstaat, is betrokken door tien personen. Gezien de duur van de leegstand en het ontbreken van po tentiële kopers zal de politie voor lopig niet optreden.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3