Oud en jong wonen in harmonie apart samen Wellicht geld voor tips brand Duindigt IJSTIJD Experiment in Warmondse Burcht Geschiedenis Warmondse Burcht gaat terug tot 1798 Voorschoten op zoek naar Marokkaanse onderwijzer PAGINA 2 REGIO LEIDEN VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1986 WARMOND - Het experiment van gemengde bewoning, door ouderen en jongeren, van de Warmondse Burcht verloopt probleemloos. Oud en jong leven er in goede harmonie naast elkaar, hoewel het idee van integratie - van jongeren die ouderen op hun oude dag af en toe een beetje helpen - niet helemaal uit de verf lijkt te komen. WARMOND - De geschiedenis van De Burcht gaat terug tot 1798, toen het gebouw als pastorie werd opgetrokken bü de toenmalige rooms-katholieke kerk, die tot kort voor die tijd het bedehuis was van de remonstrantse gemeente, die aan het eind van de achttien de eeuw min of meer doodbloedde in Warmond. Op deze plaats had eerst het gebouw van de Warmondse remonstrantse gemeente gestaan, een gebouw dat vermoedelijk in verval is geraakt en later gesloopt. De katholieken kopen de kerk voor 700 gulden, bouwen er dus een pastorie bij en later ztten zij ook een torentje op de kerk. In 1858 wordt de pastorie voor de katholieken overbodig, als zij op de plaats van de oude, uit de zestiende eeuw daterende, kerk een nieuw gebouw laten optrekken. De weduwe B. Nederburch huurt de pastorie tot in 1877 er een zusterschool in komt, geleid door de zusters Franciscanessen van de H.H. Harten Jezus en Maria te Salzkotten (Duitsland), waarvan het Nederlandse moederhuis in Uithoorn is gevestigd. Het torentje op het gebouw dateert ook uit deze tijd. De school maakt een periode van gestage groei door. In 1896 wordt het gebouw uitgebreid en de jongensschool geopend. Het aangrenzende café 'Het Lantaarntje' komt er later bij en biedt on derdak aan de bewaarschool. Als in 1910 de nieuwe Sint Nicolaas- school in gebruik wordt genomen verhuizen de jongens en blijft de oude pastorie in gebruik als meisjes- en bewaarschool en on derkomen voor de zusters Franciscanessen. In 1938 volgt nog de uitbreiding met het platte gedeelte aan de aanbouw. Na de Tweede Wereldoorlog vertrekken ook de meisjes naar de Sint Nicolaasschool en volgen verschillende verbouwingen. Naar mate meer en meer het jeugdwerk in het gebouw onderdak vindt, wordt de naam 'de Burcht' gevoerd. Vanaf 1968 komt het gebouw in zijn geheel ten goede aan het verenigingswerk. Tot 1978 is het in gebruik, waarna leegstand en verkrotting hun stempel zetten op de voormalige pastorie. Het duurt jaren voordat het monument onder handen wordt genomen. In 1984 komt eindelijk een plan voor de verbouwing van het pand tot dertien wooneenheden van de grond. In februari van dit jaar werd de verbouwing voltooid en konden de huidige bewo ners hun woonruimte betrekken. Het pand kwam in beheer bij de woningstichting Warmunda. Dat laatste wordt althans duidelijk als de bewoners zelf aan het woord komen. "Ik heb niet zo veel contact met de jongeren. Dat mag, wat mij betreft, best wat meer gebeuren", zegt mevrouw J. Bekelaar (66), een van de bewoonsters van het geres taureerde en verbouwde monu ment. "Maar ja, de jongeren heb ben nu eenmaal hun eigen vrij tijdsbesteding". door Raymond Peil Voor deze Warmondse was de doorslaggevende overweging om woonruimte in de Burcht te aan vaarden dan ook meer de ligging in de kern van van het dorp aan de Leede. "Ik woonde alleen in een ander huis. Dat geeft toch een wat minder veilig idee dan het wonen hier". Het bevalt haar prima, zegt ze. "We hebben geen last van de jongeren. Ik vind het alleen jam mer dat ik geen tuin meer heb". Haar overbuurvrouw, mevrouw H. Roest (79) laat zich in soortgelij ke bewoordingen uit. Sinds de ver huizing van haar bejaardenwoning naar de Burcht heeft zij geen reden tot klagen. Met de jongeren heeft zij niet veel te maken, zegt ze. "Je praat wel eens even. Het is geven en nemen. Ik merk niet veel van de jongeren. Laat ze maar". Het drukke verkeer over de He renweg, waar de woning van wedu we Roest aan ligt, daar heeft ze niet veel last van. "Het is wel druk, maar daar wen je ook aan. Sommi gen zeuren daar altijd over. Daar heb je niks aan. Je moet er gewoon niet op letten". De Warmondse Burcht, een gebouw dat nu onderdak biedt aan jong en oud. Karakter cio-therapeutische medewerkster, vindt de Burcht een schitterend huis om in te wonen. "Het is een heel apart gebouw, een monument met een eigen karakter", zegt ze. De Warmondse is vanuit een boer derijtje naar de dorpskern ver huisd. "Het enige wat ik anders kon krijgen was een flat. Dat is wel groter, maar heeft beslist minder sfeer en stijl dan de Burcht". Wat de gemengde bewoning van het gebouw betreft, meent Milie Lakeman dat dat juist heel leuk is aan de Burcht. "Je hebt ook wat meer met elkaar te maken dan ge woonlijk, door de gemeenschappe lijk ingang. Hoewel je elkaar niet echt vaak tegenkomt". Ook in de pas opgefleurde gemeenschappe lijke tuin, die bij het gebouw hoort, is ze nog niet echt veel bewoners tegengekomen. Als het aan deze Warmondse ligt, mag de kennismaking tussen de Burcht-bewoners best wat beter worden aangepakt. "Ik vind dat de gemeente of de woningstichting wel een gelegenheid hadden kun nen organiseren, waarop de bewo ners bij elkaar komen". Heeft ze nog wensen? "Het was eerst wat gehorig, maar daar is wat aan ge daan. Ik ben heel tevreden". Afgaand op de ervaringen van deze bewoners de verbouwing van de Burcht tot woonruimte, een ver bouwing die heel wat voeten in de aarde heeft gehad, een succes. Al leen op de vraag hoe het zit met het experiment van gemengde bewo ning door ouderen en jongeren, is geen eenduidig antwoord te krij gen. VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten vreest dat de Marok kaanse leerlingen van de openbare basisschool De Vliet aan de profes sor Einsteinlaan het komende schooljaar wat onderwijs in eigen taal en cultuur zullen mislopen. De Marokkaanse leerkracht die vorig jaar nog 12 uur per week in touw was, heeft een andere baan gevon den en op de personeelsadverten tie worden niet veel reacties ver wacht. Drie jaar geleden kwam de ge meente slechts via, via aan de per soon die tot nu toe Eigen Taal en Cultuur-lessen (ETC) heeft gege ven. "De markt is erg dun", aldus hoofd onderwijs Bonnema, die op zoek is naar een Marokkaan met geldige verblijfsvergunning, een Marokkaanse onderwijsbevoegd heid of een Marokkaanse middel bare schoolopleiding plus een Ne derlandse onderwijsbevoegdheid. Om ook met collega's te kunnen praten, moet de nieuwe leerkracht tevens de Nederlandse taal beheer- Bonnema zou een stagnatie in het onderwijs erg betreuren en de ouders eisen het ETC-onderwijs Diefstal met gestolen auto OEGSTGEEST - Twee onbekende mannen hebben gistermiddag 100 pakken koffie gestolen in de Profi- markt aan de Oegstgeester Lange Voort. De twee, ongeveer 20 jaar oud en voorzien van een normaal postuur, hadden aan het begin van hun winkelronde de koffie in een doos gedaan en onder het draaiap- paraat voor winkelwagens doorge schoven. Na het afrekenen pakten ze, vlak bij de uitgang, de doos op en na men de benen. Het kenteken van de auto kon worden genoteerd, maar de politie had daar niets aan: de wagen was gestolen in Den Wandkleden in Oude Raadhuis WARMOND - Lidy van der Spek exposeert tot 19 augustus haar wandkleden in het Warmondse Oude Raadhuis, gelegen aan het Dorpsplein. Met als inspiratiebron nen dichters, schrijvers en schil ders, komt zij tot composities die qua kleur een heel eigen accent vertonen. Het werk van Lidy van der Spek is enigszins abstract, maar er zijn wel herkenbare aspec ten aan te ontdekken. Ze heeft een lange lijst van ten toonstellingen op haar naam staan. Haar wandkleden zijn aangekocht door instellingen in onder andere Hazerswoude, Zoeterwoude, Den Haag en Rijswijk. De expositie is vanaf heden geopend op dinsdag avond van zeven tot negen uur, woensdag, donderdag en zondag van twee tot vier en zaterdag van elf tot vier uur. zelfs, met landelijke richtlijnen in de hand. Wanneer zij teruggaan naar hun vaderland moeten de kin deren him eigen officiële taal spre ken en niet alleen het Berbers-dia lect, dat in veel huishoudens wordt gebezigd. Bovendien dienen de kinderen alles van het Noordafri- kaanse land te weten. Het ont staan, de achtergronden, cultuur, zeden, gewoontes en godsdienst. De lessen zijn meer dan aardrijks kunde en geschiedenis, het is alles. De 12 uren ETC-onderwijs wor den gegeven op momenten dat klasgenootjes andere lessen vol gen. Gemeente en schoolleiding proberen de Marokkaanse leerlin gen van alles slechts een beetje te laten missen, maar veel is afhanke lijk van de momenten waarop de leerkracht beschikbaar is. In Voorschoten wonen bijna alle uit Marokko afkomstige mensen in Vlietwijk. De meeste van hen stu ren hun kinderen naar de openbare WASSENAAR - De Officier van Justitie overweegt 5000 gulden uit te trekken voor tips die leiden tot de aanhouding van mensen die brand hebben gesticht op Duin digt. Het politieonderzoek naar de brand in de eigenarentribune, waarbij acht rechercheurs waren ingeschakeld, heeft niets opgele verd. Het onderzoeksteam is ont bonden. Op dit moment, twee we ken na de brand, zijn nog slechts twee politiemensen bezig met de affaire op de renbaan. De directeur van Duindigt, R. Milders, wacht momenteel op het rapport van de constructeur, die de staat van tribune en onderliggende ruimten heeft onderzocht en on derdelen heeft opgestuurd naar TNO. Met het rapport op tafel wil hij praten met bouw- en woning toezicht van de gemeente Wasse naar, de totalisator en een verzeke ringsman. Er zijn twee mogelijkhe den: opbouwen of sloop en nieuw bouw. Aangekomen te Katwijk aan Zee. Aangekomen badgasten te Kat wijk aan Zee. Groot Badhotel: Mej. A.E. Grol, mevr. Leembrug gen geb. Pruys Van der Hoeven en 2 jongenjuffj "pension C. Kruyt: Mevr. Wed. Stokhuizen- Van Rutten, mej. M. Stokhuizen, jonkh. E.A.O. de Casembroot met echtg., kind en dienstb., Jacob Eichhorn. Bovenstaand 'bericht' stond honderd jaar geleden - om pre cies te zijn op 7 juli 1886 - in het Leidsch Dagblad. Geregeld werd in die jaren op bovenstaande wij ze in dit dagblad bericht wie er, wanneer en in wiens gezelschap voor een (korte) vakantie in Kat wijk was gearriveerd. Tegen woordig worden dergelijke be richten niet meer in de krant ge plaatst. Er zijn belangrijker za ken te vermelden en bovendien zou de lijst met namen wel erg lang worden. Een vakantie in de badplaats Katwijk is gelukkig niet meer alleen weggelegd voor een select groepje mensen met een zeer dikke portemonnee. Uit het honderd jaar oude be richtje blijkt echter dat Katwijk als badplaats al vroeg in de be langstelling stond. Al vanaf on geveer 1840. Niet in het minst dank zij de inspanningen van de arts Polijn Buchner uit Katwijk- Binnen. Volgens deze Katwijkse arts was de frisse lucht aan het strand goed tegen alle 'kwalen. Zelfs vrouwen die onvruchtbaar waren raadde hij aan om een be zoek te brengen aan de kust plaats. Of dat ook werkelijk hielp valt niet na te gaan. In 1845 verrees het eerste hotel in de badplaats: het Groot Bad hotel. Dit vooral dank zij het geld van enkele kapitaalkrachtige Leidenaars en baron Van Wasse- naer. De eerste jaren leed het ho tel een kwijnend bestaan. Er was nogal wat voor nodig om vanuit Leiden de kust te bereiken. Er was slechts een verbinding met een zogenaamde omnibus, een andere mogelijkheid was reizen over water. Om het toerisme te bevorderen, kwam er ook een speciale fraaiversierde badgids uit die in een grote oplage werd verspreid. Het waren vooral Leidenaars die aan het ontstaan van Katwijk als badplaats een bijdrage heb ben geleverd. Zo stichtte het in middels al lang uit de Sleutelstad verdwenen hotel Levedag een dependance in Katwijk. De kust plaats werd echter pas een echte badplaats met de komst van de stoomtram aan het eind van de vorige eeuw. Al snel verrezen er meer hotels, maar ook particulie ren ontdekten dat er geld te ver dienen was aan het toerisme. In de eerste tijd waren de voor zieningen vaak slecht. Pas rond 1890 werden de voorzieningen voor de gasten, zoals goed drink water, op een aanvaardbaar ni veau gebracht. Veel oosterburen ontdekten toen ook de 'frische Luft' aan de kust en kwamen naar Katwijk. Zelfs Duitse groot vorsten verbleven in de bad plaats. Die kwamen naar Kat wijk voor een tweede vakantie. Maar Katwijk was ook bij kun stenaars geliefd. Uit de hotellij- sten uit de periode 1883 tot 1914 blijkt dat niet minder dan 850 kunstenaars voor een korte of langere periode in Katwijk ver bleven. Onder hen vele Duitse en Amerikaanse schilders, maar ook de Japanner Yoshida en Ne derlandse schilders als Toorop, Bottema en Blommers. Ook kunstschilder Jacob Eichorn uit het Duitse Weimar was een graag geziene gast in het pension van C. Kruyt. Een pension dat des tijds sterk in trek was bij het zo genaamde betere publiek. Die kunstenaars kwamen vooral af op het pittoreske karak ter van Katwijk. De vele bom- VRIJDAG Leiden Tennispark Roomburg, Kanaalweg - Leidse tenniskampioenschappen, tot 22 zichtiging praalwagens corso, tot 22 uur. Leiderdorp Sjelter, Heemraadlaan 67 - Koken voor kinderen 11-16 jaar, 17-19 uur, op gave van tevoren. Zijlkwartier, Van der Marckstraat, vakantiebijbelschool kinderen tot 12 jaar, met slotavond voor ouders. 19 uur. ZATERDAG Leiden Centrum - Rijnsburgs bloemencorso trekt door Leiden, vanaf 14.30 uur. VW-kantoor, Stationsplein - Corso wandeltocht Wandelkring Leiden e.o., starten tussen 9 en 14 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - An tiek- en curiosamarkt, 9.30 tot 17 uur. VW-kantoor, Stationsplein - Start stadswandeling onder leiding gids, 10.30 uur. Groenoordhallen, W. de Zwijgerlaan - Snuffelmarkt, 10 tot 16.30 uur. Tennispark Roomburg, Kanaalweg - Leidse tenniskampioenschappen, 10 tot (foto Holvast) Een woordvoerder van het be stuur van de woningstichting War munda, die de Burcht in beheer heeft, meldt dat het het idee meer van de gemeente afkomstig is. Een gemeentewoordvoerder heeft al eens eerder laten weten dat het ex periment niet zo zeer van de ge meente uitgaat. Volstaan moet dan maar worden met de vaststelling dat, experiment of niet, er geen vuiltje aan de lucht is. Milders denkt dat de beslissing niet direct zal worden genomen. Men kan ook pas na november be ginnen met de werkzaamheden, wanneer het seizoen is afgelopen. Tot die tijd zetten de betrokken en kele zaken op een rijtje, zoals de staat van de kleedkamers beneden, en bereiden ze voorzichtig plannen voor. Een sloper heeft inmiddels puin geruimd en vier van de negen spanten van de tribune omgehaald. De draf- en renwedstrijden gaan gewoon door. Speedboot gestolen ALKEMADE - Van een jachtha venterrein aan de Plantage in Oude Wetering is vannacht een trailer met speedboot ontvreemd. De boot stond te koop aangeboden. De Alkemadese politie kon geen opgaaf doen van de waarde van het gestolene. ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen, Zwijnenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groe- neveld en de Ruiter: za. 8.00 tot zo. 8.00 uur: H. Janssen, Rosmolen 2, tel. 121641; zo. 8.00 tot 24.00 uur: H. Meyer, Stokroos 1, (el. 215510. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en De Lange: za. 8.00 yoy zo. 8.00 uur: M.Th. Berg meyer, Oude Singel 76, tel. 121701; zo. 8.00 tot 24.00 uur: A. Luyk, Wasstraat 2a, tel. 122522. Groep 3 - Pleiter, J. v. Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg en Muijsenbergh: za. 8.00 tot zo. 8.00 uur: M. Den Heyer, tel. 132877; zo. 8.00 tot 24.00 uur: J. de Bruyne, Kerkstraat 11, tel. 141225. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer: za. 8.00 tot zo. 8.00 uur: A. Rijn, Paga- ninistraat 1. tel. 314349; zo. 8.00 tot 24.00 uur: D. v. Wingerden, Boshuizerkade 31. tel. 310047. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za. 8.00 tot zo. 8.00 uur: H. de Jong. Noordeindeplein 4a, tel. 12 3752; zo. 8.00 tot 24.00 uur: B. J. Crul, Nooreinde- plein 8a, tel. 142888. Leiderdorp - J. v.d. Beek'en J. v.d. Leden, Hoofdstraat 8, tel. 894539. Oegstgeest - J.B. Hugenholtz, Prins Hendriklaan 4, tel. 155666. van za 10 uur tot ma 7.30 uur: Voor de praktijk Haaswijk: J. J. Voor- zaat/G.A. van der Steenhoven, Querido- laan 2, tel. 176867; dag en nacht bereik baar ook in het weekend. Voorschoten - vrij. 23.00 tot za. 23.00 uur: L. Prescott, Bachlaan la, tel. 2356; za. 23.00 tot zo. 24.00 uur: F. Koopmans, Chuchillweg 19, tel. 6352, b.g.g 070- 455300. Warmond - E. Sleeboom en J. Hoorn weg, Prof. Aalberselaan 2. Voorhout, tel. 02522-11393. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715-1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 1 aug. tot 8 aug. door: apotheek Tot hulp d. menschheid, Rosmolen 13, Leiden, tel. 211611. der, Roest: A.W. Helder, Hermelijnvlinder 36, Leiden-Merenwijk, tel. 071-220513. Voor de praktjk van Vestjens, v.d. Wouw: h. Vestjens, Rijn en Schiekade 23, Leiden. tel. 071-144323. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 173266; of D.J. Brandt, Homanstraat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voorschoten - C. WestgeestLeidse- weg 560, Voorschoten, tel. 071-768616, en Mevr. C.E. Birnie- Heringa, Kon. Wil- helminalaan 27, Leidschendam, tel. 070- 275450. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Lei derdorp en Oegstgeest wordt waarge nomen door: M.G. Wieringa, Joseph, hayanlaan 8. Leiden, tel. 762925. BEENBREUK - Een 21-jarige Kat weker heeft gistermiddag een been gebroken bij een ongeluk op de kruising Noordwijkerweg/Voor- houterweg in Rijnsburg. Het ongeluk gebeurde toen de Rijnsburger met zijn bromfiets een overstekende kat probeerde te ont wijken. Daarbij reed hij tegen een langs het fietspad staande boom. De man is per ambulance over gebracht naar een Leids zieken huis. LEIDSCH DAGBLAD GEEN KRANT ONTVANGEN? Bel van maandag t/m vrijdag tussen 18.00 19.30 uur, telefoon 071-123143, en de krant wordt na 19.30 uur alsnog bij u bezorgd. 's Zaterdags kunt u bellen van 12.00-13.00 uur, telefoon 071-123143, en de krant wordt na 13.00 uur alsnog bij u bezorgd. Kantoor Lelden: 071-144941, maandag t/m vrl|dag van 08.00- 18.00 uur. basisschool De Vliet, die met 15 Marokkaanse leerlingen boven de landelijke norm zit voor ETC-on derwijs. De protestants-christelij ke basisschool Het Palet, die iets verderop, aan de Jan Steenlaan zit, heeft slechts 3 tot 4 leerlingen. Zij komt niet in aanmerking voor de ETC-subsidie en -leerkracht. De leerlingen zouden dit onderwijs in eigen taal en cultuur aan De Vliet kunnen volgen, maar niet alle ou ders zijn daar voorstander van. Strandvermaak rond de bomsc gemaakt. schuiten op het strand en de vele activiteiten er omheen waren pri ma onderwerpen voor de kunste naars. Een aantal werken die zij in Katwijk schilderden zijn te zien in het Katwijks museum aan de Voorstraat. De belangstelling uit de kun stenaarswereld voor Katwijk duurde tot ongeveer 1910. Gelei delijk aan maakten de bomschui ten plaats voor andere vissers vaartuigen. Daardoor verdwenen ook de visserij-activiteiten van het strand. Het definitieve einde kwam in 1943. In dat jaar werd in opdracht van de bezetter een groot deel van het oude dorp, ge liefd bij de kunstschilders, ge sloopt. Surfers op zee: vaak te weinig mee Surfers die op groot, open vaar water in moeilijkheden komen, bezorgen redders steeds vaker handenvol werk. Marine en red dingsmaatschappijen zijn het daar, na enkele zonnige weken, roerend over eens. op het Katwijkse strand. Dezi Adjunct-directeur S. Wiebenga van de Koninklijke Noord- en Zuid Hollandsche Redding- Maatschappij (KNZHRM) kan erover meepraten. Hij zegt: "Het is voor mij een gegeven dat de mensen met te weinig uitrusting het water opgaan. Noodsignalen, die je in een rugzakje kunt mee nemen, kosten zestig, zeventig gulden. Wat is nou zo'n bedrag op de prijs van een complete uit rusting". De tendens is, meent Wieben ga, dat de mensen meer van zich zelf vragen dan ze aankunnen. "Wat is nou mooier dan later te kunnen vertellen, dat je met je plank zo'n geweldige tocht hebt gemaakt...." Voorlichting, zegt hij, is er ge noeg. Maar de meeste mensen denken dat het hen niet kan overkomen. Onderkoeling en angst zijn de grootste vijanden van de water sporter in problemen. "Veel sur fers en zeilers denken dan dat ze moeten gaan zwemmen om in beweging te blijven, maar dat moeten ze juist niet doen", zegt een voorlichter van de marine, een van de instanties die in touw foto is rond de eeuwwisseling komt - naast de reddingsmaat schappijen en rijkspolitie te wa ter - met helikopters die vanaf het vliegveld Valkenburg opstij gen. Wat moet iemand doen die on vrijwillig in het water belandt? Zo min mogelijk bewegen. Be wegen betekent energie gebrui-, ken en dan raakt het lichaam warmte kwijt. Als de lichaams temperatuur - normaal 37 graden - afneemt tot 33,32 graden, raken we onderkoeld en bewusteloos. Bij 28 graden volgt de dood. Een wet-suit, zoals surfers die veelal dragen, kan onderkoeling tegen houden maar nooit geheel weg- Daarom wordt geadviseerd een soort foetusachtige houding aan te nemen. Dus: knieën opge trokken en de armen daar om heen. In water van twaalf graden duurt het volgens de tabellen zo'n vier uur alvorens een dren keling overlijdt. Na ongeveer vijftig minuten tot een uur raakt het lichaam echter al onder koeld. Een en ander is ook afhan kelijk van factoren als lichamelij ke conditie, het feit of er alcohol is gedronken (met drank op koelt men sneller af), de windkracht, vermoeidheid en angst.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2