■■■1 is Wie niet wil roken is slecht af Gestage uittocht van blanken uit Z.-Afrika ■■Hl 'In Nederland heeft de roker nog steeds het alleenrecht' Achtergrond Lof voor veel goeds bij IKON VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1986 PAGINA 13 DEN HAAG - „Meneer, zou u uw sigaret uit kunnen doen? Ik heb er namelijk last van". De niet-ro- ker die deze onschuldige vraag ooit eens gesteld heeft, weet dat het antwoord soms van heel wat minder onschuldige aard is. In Arnhem werd een meisje na een verzoek om niet te roken in el kaar geslagen, in Groningen kwam een medewerkster van het Regionale Ziekenfonds Grongin- gen op straat te staan, omdat ze niet tegen rook kon, en een ge meenteraadslid in Oosterhoek kreeg te horen dat ze dan maar op de gang moest gaan staan. Ro ken wordt nog steeds als een recht beschouwd, waar de niet- roker zich bij neer moet leggen. Stella Blankers, de ontslagen ziekenfondsmedewerkster, is aan haar ogen geopereerd en die raken hevig geïrriteerd als er in haar buurt gerookt wordt. Dat ook de speciaal voor haar aange legde afzuiginstallatie daar niet tegen helpt, kan er bij haar werk gever niet in. door Runa Hellinga Wettelijk kan een niet-roker zich nergens op beroepen, want Nederland loopt op het gebied van de anto-rookwetgeving fors achter bij andere landen. „In de ontwikkelde wereld zijn we in dit opzicht een onderontwikkeld gebied", zegt J. Nelissen, woord voerder van de Stichting Volks gezondheid en Roken, „We pra ten nu al tien jaar over een Ta bakswet, maar die is er nog steeds niet. In Nederland denkt de roker nog steeds dat hij het alleenrecht heeft. In andere lan den is die mentaliteit dankzij het feit de de overheid daar in heeft gegrepen, omgeslagen". „Niet-rokers vinden het hier nog steeds heel moeilijk om voor hun recht op te komen. In de Verenigde Staten is dat heel an ders. Daar mag niet worden ge rookt in openbare gebouwen en als iemand wel een sigaret op steekt, zie je ook meteen dat mensen erop af gaan om te zor gen dat hij hem weer uitmaakt. Laatst stak iemand een sigaar op in de niet-rokersafdeling van een Amerikaans vliegtuig. Dat heeft toen een nood-landing gemaakt in London. Hier vinden mensen dat onbegrijpelijk, maar daar is roken echt niet meer de norm". Intolerant Kom daar in Nederland om. De niet-roker stuit melijk op onbegrip en wordt er steevast van beticht intolerant te zijn. Het roken verbieden zou on democratisch zijn. Toch vormen rokers slechts een minderheid van de bevolking, en niet eens zo'n grote: van de 15 miljoen in woners van ons land roken er 4,5 miijoen. Zelfs daar waar de niet-roker duidelijk in zijn recht staat, krijgt hij dat beslist niet zomaar. Een van de weinige plaatsen waar roken verboden is, is de niet-rokenafdeling van de trein. Wie daar regelmatig zit, komt ook regelmatig mensen tegen die er toch eentje opsteken. Wie zo'n roker verzoekt om weg te gaan, krijgt vaak een agressief ant woord en zal zich een volgende keer twee maal bedenken. Door werkgevers wordt het al dan niet roken nog steeds be schouwd als iets dat mensen op een afdeling zelf maar uit moeten maken. De wetgeving verbiedt roken alleen als er explosiege vaar is. Maar er zijn maar weinig bedrijven die zelf pogingen on dernemen hun personeel ervan te overtuigen dat ze met de be langen van hun niet-rokende col lega's rekening moeten houden. Bij DAF in Eindhoven heeft de bedrijfsgeneeskundige dienst vorig jaar een actie gehouden om het roken te matigen. Via de af delingshoofden is geprobeerd om per afdeling afspraken te ma ken. Daarnaar gevraagd begint de public relationsman van het bedrijf te lachen: „Afspraken? Ik weet van niets. Trouwens, ik wil de er net een opsteken". Toen de Rabo-bank vorig jaar haar nieuwe hoofdkantoor open de, liet het bedrijf onderzoeken welk deel van de medewerkers voor maatregelen tegen roken zouden zijn. Dat bleek een ruime meerderheid, 70 procent. Ook een groot deel van de rokers was ervoor dat er iets gebeurde. Con crete maatregelen zijn er deson danks nog niet genomen. „Dat een deel van de rokers ook voor maatregelen zijn, is niet zo gek", zegt Nelissen, „Die heb ben er namelijk zelf ook last van rook in de kamer. In de rook die in de lucht komt, zitten een aan tal stoffen die een roker via de sigaret niet binnenkrijgt en waar hij ook last van krijgt. Ammo niak bijvoorbeeld. Dat werkt op de ogen en op de neusslijmvlie- zen en veel rokers vinden dat heel vervelend". Rookverbod Met een echt rookverbod stem men rokers echter maar zelden in. Voor de gewone niet-roker is dat al vervelend, maar wie op medische gronden niet tegen ro ken kan, ziet zijn sociale leven behoorlijk inkrimpen. Stella Blankers is niet de enige werk neemster die in de problemen is gekomen wegens rokende colle ga's op het werk. Er lopen op dit moment nog een paar zaken van werknemers die hun werk niet goed kunnen doen vanwege de rookoverlast. Ook op andere terreinen kan het leven heel moeilijk worden. Cafés en discotheken zijn taboe voor mensen die echt niet tegen de rook kunnen. Een bezoek aan het postkantoor is een kwellende aangelegenheid. En ook politiek actief zijn wordt erg moeilijk. Dat ondervond het Ooster- hoekse PSP-gemeenteraadslid Matty Siersma. Ze had een lon gaandoening en moest van haar specialist rokerige ruimten mij den. Tijdens vergaderingen wordt vaak veel gerookt en haar eerste reactie was dan ook om te stoppen met het raadswerk. Toen vond ze het eigenlijk van den gekke dat niet-rokers (de meerderheid van de bevolking dus) op die manier uitgesloten worden van de politiek tenzij ze zich bij het roken neer (kunnen) leggen. Een verzoek tot een rookver bod viel bepaald niet in goede aarde. De burgemeester verge leek het met een blinde: voor één blinde maak je toch ook geen raadsstukken in braille. Een raadslid vroeg zich af of er echt wel een medische noodzaak was en een ander beet haar woedend toe: „Móeten we wijken voor haar, laat haar maar op de gang gaan staan". Het rookverbod kwam er uiteindelijk, maar pas nadat ze onder alle boze reacties in snikken uit was gebroken. Spelbreker Een vaak gehanteerd argu ment tegen een rookverbod in openbare ruimten, op de arbeids plaats en in vergaderzalen is dat de meeste rokers toch wel zo vriendelijk zijn om niet te roken als hen erom gevraagd wordt. Nu kennen rokers zichzelf blijkbaar slecht, want een verzoek om te matig roken wordt steevast ge honoreerd met een blauwge- dampte ruimte. Een verzoek om een eenmalig rookverbod voor de betreffende avond stuit vaak op verzet en zelfs men ermee instemt: de niet- roker krijgt er op den duur ge noeg van altijd als 'spelbreker' te worden bekeken en afhankelijk te zijn van de goedwillendheid van de rokers die vinden dat zij zich opofferen terwille van zijn asociale wens van een rookvrije ruimte. Niet alleen in de Verenigde Staten, ook in andere landen heeft de overheid inmiddels er kend dat het gedwongen meero ken eigenlijk een onverantwoor delijke zaak is. In Canada is ro ken op het werk verboden. Ook alle openbare gebouwen zijn rookvrij. Datzelfde geldt voor een aantal staten in de Verenigde Staten. Het Amerikaanse leger heeft onlangs ook een rookver bod afgekondigd in alle ruimten, inclusief de woonruimten. Ro kers kunnen alleen nog terecht op een aantal daarvoor aangewe zen plaatsen. In Singapore staat op het ro ken van een sigaret in een open bare ruimte een boete van 5.000 Singapore dollars, ongeveer 7.500 gulden. In Zweden kregen de nabestaanden van een man die longkanker had opgelopen door de rook van zijn collega's onlangs een forse schadevergoe ding toegewezen. Eer het in Nederland zover is, zal het nog wel een tijdje duren. In de Tabakswet wordt wel een rookverbod in openbare ruimten voorgesteld, maar men wil eigen lijk geen boete invoeren voor mensen die zich daar niet aan houden. Nelissen: „Roken heeft in ons land toch nog steeds het imago van de stoere jongen, het wilde leven. Wie rookt is fantas tisch. Daar begint, door de pro paganda tegen roken wel lang zaam verandering in te komen, maar zolang de overheid de wet geving niet aanpast, zal de roker blijven denken dat hij in zijn recht staat". 'Als je niet tegen de rook kan, ga je maar op de gang staan'. JOHANNESBURG - Gestaag trekken de blanken weg uit Zuid- Afrika. In de maand mei 1354, met de bedoeling er nooit meer terug te keren. Dit betekent een dagelijks gemiddelde van 44 personen. Daar tegenover stond de komst van ge middeld 17 immigranten per dag. Over de hele maand mei zijn er in totaal 826 mensen meer uit Zuid- Afrika vertrokken dan er binnen kwamen. De meimaand van vorig jaar liet nog een winst van 519 im migranten zien ten opzichte van het aantal dat toen Zuid-Afrika verliet. Aldus blijkt uit de laatste cijfers die door het Zuidafrikaanse Centrale Bureau voor de Statistiek zijn verspreid. door Ruud de Wit Als men de cijfers over de eerste vijf maanden van dit jaar bekijkt, wordt het nog duidelijker hoezeer er een trend is ontstaan om Zuid- Afrika vaarwel te zeggen. Zesdui zend honderd en veertien mensen keerden in deze periode Zuid-Afri ka de rug toe, terwijl 3131 immi granten het land binnenkwamen. Het netto-verlies bedroeg dus 2983 personen. Klimaat Hoewel het Bureau voor de Sta tistiek geen nadere aanduiding geeft over het ras van de emigran ten, mag worden aangenomen dat ze nagenoeg allemaal blank zijn, waarvan de meeste waarschijnlijk over een niet-Zuidafrikaans pas poort beschikken. 37,4 pet van de emigranten gaat naar het Verenigd Koninkrijk en 32,3 pet naar Austra lië, een land dat graag geschoolde Zuidafrikaners opneemt en dat qua klimaat meer in het verlengde ligt van wat de blanke Zuidafri kaan gewend is. Tot begin vorig kaar kwamen er altijd meer blanken als immigrant Zuid- Afrika binnen, dan er ver trokken. De directeur van het Zuidafrikaanse ministerie van bin nenlandse zaken, Gerrie van Zyl, heeft inmiddels zijn bezorgheid uitgesproken over het grote aantal geschoolde personen en gekwalifi ceerde beroepskrachten, dat zich onder de emigranten bevindt. „Ik maak me des te meer zorgen, om dat ik verantwoordelijk ben voor het aanzoeken van nieuwe arbeids krachten wanneer de economie weer aantrekt", aldus Van Zyl, die blijkbaar nog enig optimisme heeft over de economische toekomst van Zuid-Afrika. De Zuidafrikaanse ambassades in het buitenland zou den zich trouwens op dit moment actief bezighouden met het werven van geschoolde en ervaren be roepskrachten, met name op de terreinen waar in Zuid-Afrika een tekort bestaat. Onder de personen, die over de eerste vier maanden van dit jaar Zuid- Afrika verlieten, waren 162 ingenieurs, 27 medici en tandart sen, 79 accountants, 95 opvoed kundigen en leerkrachten en 161 hooggeschoolde administratieve krachten en managers. Tekenend is ook, dat de meeste emigranten een leeftijd hebben tussen de 25 en 35 jaar. Dit zijn dus personen, die in Zuid-Afrika een opleiding heb ben gehad, maar geen zin hebben om er ook een professionele voort zetting aan te geven. Conclusie Over de achtergronden van de snel-groeiende emigratie is geen statistisch materiaal beschikbaar. Uit gesprekken met ambassade- woordvoerders kan echter worden geconcludeerd dat het niet zozeer de politieke problemen zijn die mensen doen besluiten te vertrek ken, maar veel eerder de economi sche. Andere redenen zijn de toe genomen internationale isolering van Zuid-Afrika, de langdurige dienstplicht voor mannen en de nieuwe nationaliteitswet die dui zenden personen met een buiten lands paspoort voor de keus heeft gesteld ook de Zuidafrikaanse na tionaliteit aan te i Een woordvoerder van het Zuid afrikaanse ministerie van buiten landse zaken, die anoniem wil blij ven, zei desgevraagd, dat de poli tieke problemen in het land wel de gelijk een essentiële rol spelen bij de gestegen emigratie: „Toen wij de noodtoestand afkondigden, hebben we ingecalculeerd, dat we ons nog verder internationaal zou den isoleren en dat mensen om die reden weg zouden gaan. Aan de an dere kant weten we ook, dat veel mensen weg willen gaan vanwege de aanhoudende onlusten. We ho pen dat we met de noodtoestand de rust en orde kunnen herstellen, waardoor potentiele emigranten weer vertrouwen krijgen in hel land en dus blijven". Veel vraag Ook de ambassades en consula ten in Zuid-Afrika meldden een toenemende vraag naar informatie over de mogelijkheden om te emi greren. Het aantal pasoortaanvra- gen is in sommige gevallen - Au stralië, Groot-Brittannië - vertien voudigd. De Nederlandse vice-con sul in Johannesburg, Theo Sieden- burg bevestigt dit. „Elke dag krij gen we circa 25 telefoontjes of ko men er mensen om inlichtingen vragen. Soms zijn dat er wel 50. Aan de ene kant zijn dat mensen die over de Nederlandse nationali teit beschikken en inlichtingen willen over de mogelijkheden van hun repatriëring, over de sociale uitkeringen in Nederland en de werkgelegenheid daar. Maar we krijgen ook veel Zuidafrikaners aan de balie die met een verre Ne derlandse voorouder op de prop pen komen en vragen of ze daaraan het Nederlanderschap kunnen ont lenen". Siedenburg voegt er aan toe, dat niet iedereen die om informatie vraagt, ook direct vertrekt. Hij be schouwt het meer als een garantie voor de toekomst. Zelfheeft hij bij internationale verhuisfirma's gein- formeerd en daar niet kunnen op maken dat Nederlanders4 massaal vertrekken. De meeste emigranten zijn Engelssprekend en gaan naar Amerika, het Verenigd Koninkrijk en Australië. Wel was hem opge vallen dat de verhuisfirma's mel ding maakten van grote aantallen blanke Zuidafrikaners van joodse afkomst die naar Israël emigreren. Volgens de vice-consul is het moeilijk om vast te stellen hoeveel Nederlanders daadwerkelijk ver trekken. „Mensen met een Neder lands paspoort die geld hebben en willen vertrekken, doen dat ge woon, zonder zich af te melden. Nederlanders in het buitenland zijn verplicht zich bij de ambassa des en consulaten te laten registre ren, maar bij de recente verkiezin gen voor de Tweede Kamer, waar voor het eerst ook de in het buiten land verblijvende Nederlanders mochten stemmen, merkten we hoe weinig van hen geregistreerd zijn". Maar dat er meer Nederlanders vertrekken dan het land binnenko men, is zeker: „Je kunt zeggen, dat hier in Johannesburg en ook in Kaapstad, naar ik heb vernomen, een mogelijk vertrek het gesprek van de dag is. In Pretoria waar de meer conservatieve en oudere Ne derlanders wonen, die zich veel meer hebben geïdentificeerd met de blanke Afrikaner, zal dat wat minder zijn. Maar ik ben ervan overtuigd, dat wat wij weten, slechts het topje van de ijsberg is", aldus Siedenburg. Gereformeerd rapport: De IKON (Interkerkelijke Om roep Nederland) verdient lof voor de gedurfde manier waarop hij duidelijk maakt wat de ker ken bezighoudt. Dat staat in een tweejaarlijks rapport van de gereformeerde synodecommissie voor de IKON aan de synode van deze kerk. Die zal het rapport in oktober be spreken. De gereformeerde af gevaardigden in de IKON heb ben kritiek op de 'misplaatste be strijding van IKON-program- ma's' in de kerken. De andere kant van de medail le is, dat directie en medewer kers soms vergeten dat de IKON moet registreren en informeren. "Bij tijd en wijle wekt de IKON de indruk een eigen boodschap te willen uitdragen, hetzij door zich in uitzendingen scherp te, profileren, hetzij door het laten opdraven van bij voorkeur duch tig afwijkende figuren". "Maar tegenover heel wat berispelijks staat veel meer goeds". In een nota over ontwikkelin gen inzake lokale en regionale omroep merkt de commissie op, dat dit medium nieuwe perspec tieven opent voor de plaatselijke kerken, door zijn kleinschalig heid, zijn herkenbaarheid en de mogelijkheid tot deelneming van plaatselijke gemeenten. De syno de wordt voorgesteld, kerkera den in overweging te geven om samen met andere kerken depl te nemen in lokale en regionale om roep. Kerken worden dan wel ge dwongen hun 'geloofstaal' en hun praktijk te richten op de ge seculariseerde samenleving. De commissie verwacht van het deelnemen aan lokale of regiona le omroep ook stimulansen voor nieuwe vormen van gemeente zijn. "Het zal een nieuw bewust zijn kunnen oproepen van de be tekenis van het gemeente-zijn in de plaatselijke samenleving". Twee obstakels ziet de gerefor meerde commissie: de kosten en het feit dat lokale programma's tot nu toe alleen via de kabel zijn te ontvangen. Maar dat laatste lijkt praktisch oplosbaar als de PTT ook FM-frequenties aan lo kale omroep toewijst. Welkom Deze maand kunnen drie plaatselijke kerken een nieuwe predikant welkom heten. In hervormd Alphen aan den Rijn doet op zondag 10 augustus ds. A. Jonkman uit Musselkanaal intrede (Adventskerk, half 7). Ds. Chr. J. Gall uit Den Haag zal hem in de morgendienst (half 10) be vestigen. Ook hervormd Woubrugge krijgt die dag weer een predi kant: kandidaat C. A. van 't Hof uit Leiden. Ds. A. J. de Jong uit Leiden zal hem 's morgens (10 uur) bevestigen. De intrede van ds. Van 't Hof is 's middags om half 3. De gereformeerde kerk van Oegstgeest moet nog wachten tot 24 augustus; dan komt ds. H. R. Plomp uit Ouderkerk aan de Amstel. De bevestiging door prof. dr. H. N. Ridderbos uit Kampen en intrede zijn in één dienst. Die begint om 5 uur. Hillegom. De hervormde predikant A. Th. Rothfusz zal op zondag 10 augustus om half 10 in de gereformeerde kerk 'De Hoeksteen' te Hillegom samen met de Hongaarse predikant Miklós Kocsev voorgaan in de dienst. Ds. Kocsev is dat week einde gast in Hillegom. Daar be staat al enkele jaren een 'Honga- rije-contact', dat relaties onder houdt met ds. Kocsev en zijn ge meente. Gospel-gala. Onder de titel 'Gospel-gala in de regio' organi seert een Apeldoomse stichting in samenwerking met de NCRV een tiental concerten in novem ber, gericht op promotie van Ne derlands talent. De top van de Nederlandse gospelmuziek gaat dan gezamenlijk op tournee. On der de plaatsen waar de tour in ieder geval komt zijn ook Alphen aan den Rijn en Rijnsburg. Hervormde Kerk: aangeno men naar Oostvoorne kandidaat mevrouw L. M. van Prooyen- Schuurman. Paus naar Montblanc Als de weersomstandighe den het toelaten, zal de paus op zondag 7 september Europa's hoogste berg (4800 meter boven de zeespiegel), de Montblanc, aandoen, dit ter gelegenheid van het feit dat 200 jaar geleden voor het eerst'een mensenvoet de top beroerde. De paus bezoekt die dag de plaats Aosta. Kan het niet met een helicopter, dan zal de paus per kabelbaan naar een hoogte van 3471 meter worden gebracht. Het is mogelijk, dat hij zelf nog een kleine 100 meter klimt. De paus wil daar aan gidsen en toegestroomde gelovigen zijn apostolische zegen geven en een boodschap richten tot de jeugd van Europa, 's Middags zal hij in Aosta een openluchtmis opdra gen. In pktober gaat de paus vier dagen naar Frankrijk voor bezoe ken aan onder andere Lyon en Annecy en de oecumenische kloostergemeenschap in Taizé. Vrouw. De Zweedse minister voor kerkelijke zaken, Bo Holm- berg, vindt, dat het nu maar eens afgelopen moet zijn met de dis criminatie van de vrouw in de Lutherse staatskerk. De sociaal democratische regering zal daar toe haar steentje bijdragen door voortaan alleen nog bisschoppen aan te stellen die de wijding van de vrouw tot een kerkelijk ambt niet afwijzen. Leningen. De drie grootste banken in Zwitserland hebben de oproep van de zending van de Zwitserse Evangelische Kerk om geen leningen meer te verstrek ken aan Zuid-Afrika afgewezen. Rassendiscriminatie is niet goed, zeggen zij, maar zulke maatrege len zijn ongeschikt om die te overwinnen. Zwitserse banken behoren tot Pretoria's belangrijkste crediteu ren. Eind 1984 hadden zij voor 4,5 biljoen Zwitserse franken aan leningen uitstaan. Boete. Een 28-jarige zende ling uit Nieuw-Zeeland is in Ma leisië veroordeeld tot een dag hechtenis en een boete van f900 wegens het kwetsen van de reli gieuze gevoelens van een mos lim. In Kuala Lumpur had hij een zakenman aangesproken, waarbij hij zich liet ontvallen, de islam een valse godsdienst te vinden en de koran niet hoog te schatten. In Maleisië is de islam staats godsdienst. Meer dan de helft van de bevolking behoort ertoe. Hoewel vrijheid van godsdienst in de grondwet staat, zijn pogin gen om moslims tot een ander geloof te bekeren verboden. Eén op de vijf. Uit het zojuist verschenen rooms-katholieke jaarboek blijkt, dat één op de vijf Amerikanen rooms-katholiek is. Los Angeles is met 2,6 miijoen gelovigen het grootste bisdom van de Verenigde Staten. In to taal zijn daar katholieken.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13