5 0 T Honkballers zijn het zat Peru en Brazilië kunnen schuld niet meer betalen Sponsors stabiliseren inkomsten Ajax Bestuur betaald voetbal wankelt Gesprek over verbod op kernproeven in september hervat VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1986 PAGINA 11 Venezuela troeft Nederland af HAARLEM (ANP) - Voor de toeschouwers kan het toer nooi om het wereldkampioenschap niet lang genoeg du ren; de Nederlandse honkballers zijn het zat. In tegenstel ling tot de organisatoren, sluiten zij de titelstrijd niet af met een batig saldo. Uitgerekend in honkbalstad nummer een, is het Nederlands negental er niet aan te pas geko men. Haarlem heeft honkballend Nederland deze weken geen greintje geluk gegund. De klap van Marcel Joost in de laatste innings tegen Venezuela was net een metertje te kort om de niet al te trouwe volgelingen van manager Shapiro naast Venezuela te brengen. De Zuidamerikanen boekten hun vierde overwinning (7-5) en passeren Nederland als de laatste wedstrijd ook een negatieve score oplevert. In de zevende in nings had een homerun van Char les Urbanus met Bill Groot op de honken de spanning terugge bracht. Met drie tikken over de om heining waren de Venezolanen Ne derland ook in dat opzicht de baas. ±let beleid dat Shapiro met zijn selectie voert, blijft ondoorzichtig. Dit keer liet de Amerikaan Gerard Blacquiere opdraven als korte stop. Wellicht mikte Shapiro op een vertraagde herhaling van het treffen met Taiwan, toen de bin nenvelder van Pirates eveneens in de basis stond. Wel houden Shapiro en werpers- zetbaas Leen Volkerijk hardnek kig vast aan hun pitchersrotatie. Die Amerikaanse gewoonte bracht gisteren Jan Hijzelendoorn op de heuvel. Enige dagen geleden nog uitgeroepen tot Shapiro's beste starter, toonde Hijzelendoorn wei nig controle. Jesus Boijas, de der de Venezolaan met wie hij oog in oog stond, liet de bal over de hek ken van het buitenveld belanden. Toen ook Miquel Castaneda - in de vierde slagbeurt de verre velders liet springen (2-6), mocht Ron Gi- roldi en Bart Volkerijk het zware werk ieder voor twee innings op knappen. In winstcijfers is Giroldi dit toernooi Nederlans beste wer per. Twee keer „redde" de Zaan- kanter het negental, een keer kreeg hij de winst toegewezen. Bart Vol kerijk deed het aanzienlijk beter dan tijdens eerdere optredens, maar de na vier slagbeurten opge lopen achterstand kon onvoldoen de worden hersteld. De zweefduik van de Colombiaanse tweede honkman Diego Arellano komt te laat. Marco Mazzieri bereikt jeilig het honk en draagt een steentje bij aan de 13-3 overwinning van Italië. (foto anp» AMSTERDAM (ANP) - De miljoe nenbegroting van Ajax leunt voor veertig procent op de bijdragen van sponsors. In 1979 zocht de Am sterdamse club, volgens voorzitter Ton Harmsen, als eerste betaald- voetbalorganisatie in Nederland naar financiële steun bij bedrijven. Voor dat jaar werd bij een bank een bijdrage van 50.000 gulden los geweekt. Anno 1986 heeft Ajax zes grote geldschieters aan zich ver bonden, die voor een groot deel van de 4 miljoen gulden aan spon sorbijdragen tekenen. „Dat betekent zo'n veertig pro cent van onze inkomsten", stelde Harmsen gisteren op de jaarlijkse presentatiedag. „Dat is een grote steun voor ons voetbalbedrijf. Het betekent een stabilisatie aan de in komstenkant. Velen twijfelen aan de relatie sport en commercie. Bij Ajax werkt het goed. Bij veel ande ren niet. Bij ons krijgt de sponsor voor zijn geld de reclame op een shirt of het bord, of publiciteit. Meer niet. Meer invloed van de sponsor is ook verboden volgens de reglementen van de KNVB. Ik maak me zorgen over bepaalde ontwikkelingen op dat gebied." De barse Harmsen weigerde even later te bevestigen, dat hij zich over de gebeurtenissen bij Feyenoord had uitgesproken. Daar hebben de sponsors een grote stem in het beleid geëist. „Ik zeg als Ajax-voorzitter hier niets over een collega-club. Mijn KNVB-pak trek ik in Zeist wel aan", aldus de Noordhollander, die in het sectie- bestuur betaald voetbal een zetel heeft. Harmsen liet weten, dat zijn Ajax het afgelopen seizoen de meeste inkomsten had gehad in het nationale beroepsvoetbal. „Wij hebben 8,1 miljoen aan totale in komsten, sponsoring en recette. PSV 5,5 en Feyenoord 5,4 mil joen." Over twee tot drie weken mag De Wit naar huis, zo hebben de aan Ajax verbonden artsen Stibbe en Groot vernomen. De vergroting van die inkomsten buiten recette gaat dit seizoen bij Ajax plaats vinden door de ver huur van sky-boxen. Aan de bouw van de ontvangstruimten wordt in De Meer momenteel nog hard ge werkt. De van het buitenland afge keken boxen, uitsluitend te huur voor geïnteresseerden uit het be drijfsleven, teilen vier tot tien plaatsen. Per fauteuil moet 10.000 gulden (exclusief btw) worden be taald. Van de 104 plaatsen zijn er 92 verkocht. Rob de Wit Het eerste half jaar rekent Ajax niet op de aanwezigheid van de Utrechtse linkerspits Rob de Wit, die op zijn vakantie in Spanje werd getroffen door een hersenbloeding. De 22-jarige international ziet in tussen het einde van zijn verblijf in het Lucas-ziekenhuis naderen. DEN HAAG (GPD) - Het bestuur betaald voetbal van de KNVB wan kelt. Uit een enquête van het week blad Voetbal International is ge bleken dat de algemene vergade ring van maandag vooralsnog niet de benodigde tweederde meerder heid op zal leveren voor het com promisvoorstel van het college aangaande de inkrimping van de eredivisie. Uit de steekproef blijkt dat slechts 19 van de 37 profclubs er voorstander van zijn de eredivi sie via een tussenjaar terug te bren gen naar 16 clubs in het seizoen 1987-'88. Zeventien betaald voet balorganisaties zijn daar tegen en willen de eredivisie op zijn huidige sterkte houden. Een club (FC Den Bosch) laat zijn stem nog van het verloop van de algemene vergade ring van maandag afhangen. Dat wordt dus een bijeenkomst van vitaal belang voor het voortbe staan van het huidige sectiebe- stuur, onder voorzitterschap van André van der Louw. Temeer ook omdat de CSR, de Centrale Spelers Raad, die in de vergadering de be langen van de profvoetballers be hartigt, maandagavond een voor stel in zal dienen om alle inkrim pingsplannen tenminste voor een jaar uit te stellen. De CSR is van HONKBAL SCHERMEN De uitslagen van de twaalde wedstrijd dag van bet toernooi om bet wereldkam pioenschap honkbal zijn: België - Puerto Rico 2-15, Colombia - Italië 3-13, Venezuela - Nederland 7-5, Japan - Cuba 2-4, Taiwan - Verenigde Staten 7-6, Zuid-Korea - Nederlandse Antillen 14-4. De stand is: 1. Cuba 10-20, 2. Taiwan, Zuid-Korea 10-14, 4. Verenigde Staten, Japan en Italië 10-12, 7. Nederland, Puerto Rico en Venezuela 10- 8,10. Colombia 10-6,11. Nederlandse Antil len 10-4 en 12. België 10-2. mening dat elk te nemen besluit ongeldig is omdat haar niet om ad vies is gevraagd door het sectiebe- stuur. De spelersraad wil het uitstel om het bestuur betaald voetbal de kans te geven in overleg met de be langenorganisaties te komen tot de instelling van een klasse van onaf- hankelijken onder de eerse divisie. Schriftelijk heeft de spelersraad de clubs gisteren gevraagd het voor stel maandag te steunen. De CSR zelf is tegen de inkrimping omdat die op de lange duur ten koste zal gaan van de werkgelegenheid in het betaalde voetbal. De eindstand: 1. Philippe Riboud (Fra), 2. Miklós Bodoczi (Roe), 3. Olivier Lenglet (Fra), 4. Alexander Mojjyev (Sov), 5. Maurizio Randazzo (Ita), 6. Castro Lazaro (Cub), 7. Jean-Marc Choui- nard (Can), 8. Jerry Bergstrom (Zwe). eerste ronde: Osterthun (Wdl)/Birner(Tsj) - Lodder/Feenstra (Ned) 6-0, 6-0; Smid/Mecir (Tsj) - Frana Uitslagen Open Leidse tenniskampioen schappen (Roomburg): Mannen enkel: A: Edwin Vissers-Jeroen Schuur 6-0, 6-1, Rob Hak-Marc Vekemans 6-2, 7-6, Peter van Dommelen-Fred Sauer 7-5, 2-6, 6-0, Rob Simon-Rob van Dommelen 6-2, 6-4, Johan Vekemans-Ivar de Jong 6-1,6-7, 6-1, C: Mare Post-Noël de Sevaux 6-2,6-2, Peter Meyer-Onno Guinau 6-1, 6-2, Henk Ooster- dijk-Ruud Treffers 7-6, 3-6, 6-2. Veteranen: Jan de Groot-Bram Biekart 6-2, 6-0, Joost Rodenburg-Hein Winter 6-2, 6-2, Hage-Van Straaten 6-3, 6-4. Dubbel B: Koemans/Van Overbeeke - Faas/Liefbroer 7-6, 6-4, Van Dommelen/ Van Dommelen-Nagelkerken/Weening 7-5, 6-3 Dubbel C: Giberius/Van Paridon - Nagte- geller/Pieters 6-4, 6-4; Meyer/Hoekstra - Grimbergen/Grimbergen 7-6, 6-4. Vrouwen enkel: A: Titia Wilmink-Marieke van Rossum 6-0, 6-2. B: Margot van Overloop-Veronique Par- doel 6-4,7-6, Evelien Buermann-Colette Se- ly 6-4, 6-2, Jacqueline van W(jk-Ming Tjiong 6-0, 6-0. C: Margueritte Patiwael-Hanneke Rother 7-6, 1-6, 6-4, Fleur Meyer-Heleen Ceha 6-1, 7-6. Dubbel B: Knotschke/Tjiong - Tolhoek/v. Rossum 6-4, 2-6. 6-3. Dubbel C: Meyer/Geerlings - Karstens/Kol- lau 6-1,6-1, Bennink/Weare - D. Gunst/Ver schoor 6-1, 6-2. Gemengd dubbel B: Pardoel/Koemans - RCL haakt na rust af LEIDERDORP - Zaterdageer steklasser RCL heeft eredivisionist Excelsior gisteravond één helft lang kunnen bijbenen. Na een 2-2 stand bij rust moest de Leider- dorpse Racing in de tweede helft toch buigen voor de conditioneel sterkere opponent; 2-6. De treffers van RCL, dat zelfs een 2-0 voorsprong nam, kwamen op naam van nieuwkomer Leo van de Wetering, vórig jaar nog spelend bij Woubrugge in de tweede klasse van de afdeling. De Rotterdamse doelpunten kwmaen op naam van Bart Latuheru (2x), Jeroen Boere, André Wasiman, Mike Snoei en Breemen. Er keken in Leiderdorp 700 toeschouwers. Ajax heeft gisteravond in het in ternationale toernooi van Meche- len verloren van SK Beveren (2-1). De Afrikaan Kekeke zorgde voor de twee treffers van Beveren, ter wijl Jan Wouters tien minuten voor tijd het tegendoelpunt van Ajax scoorde en voor 4500 toeschouwers ook nog tegen een gele kaart op liep. PSV is in het internationale toer nooi van de eigen sponsor in Bern als vierde en laatste geëindigd. De landskampioen kwam gisteren in het duel om de derde plaats tegen Gremio niet verder dan een 1-1 ge lijkspel (doelpunt Vanenburg) en nam de strafschoppen uiteindelijk slechter dan de Braziliaanse tegen stander. Young Boys won het toer nooi door een 2-1 overwinning op het Zwitserse nationale elftal. C: Poots/v. Duyn-Pardoel/Brebde 6-3, 6-4; v. Duinen/v. Duinen-v. Riet/Bierling 6-3, 5- 7, 7-5, Poell/Hoekstra - D. Mey/Alting 6-4, 6-3, Zonnevylle/v. Bijsterveld - Oostlander/ v.d. Loo 6-3, 6-2. Overloop/Blommendaal-v. LIMA/RIO DE JANEIRO (Rtr./ DPA) - De Peruaanse regering zal de particuliere buitenlandse ban ken waarbij het voor vier miljard dollar in het krijt staat een nieuwe aflossingsregeling voorstellen die erop neerkomt dat er twee of drie jaar in het geheel niets wordt te rugbetaald. De onderminister van economische zaken van Peru, Gus tavo Sabrebein, heeft gezegd dat het voorstel in de derde week van september zal worden voorgelegd aan het adviescomité van de onge veer 280 banken die vorderingen op het land hebben. Brazilië heeft aangekondigd de aflossing van schulden de komen de twee jaar te beperken tot twee procent van het bruto nationaal produkt. „Op de eerst plaats komt ons land en daarna pas de schuld eisers en niet omgekeerd zoals het vroeger was", luidde het commen taar van de Braziliaanse minister van financiën, Dilson Funaro. Me de door de beperking van de kapi taalstroom naar het buitenland wil de Braziliaanse regering haar doel stelling van een jaarlijkse economi sche groei van zeven procent reali- De Peruaanse bewindsman Sa brebein wilde niet in de details van het voorstel treden. Het komt erop neer dat er een periode geldt waar in Peru rente noch aflossing be taalt, gevolgd door een periode waarin - lagere - rente wordt be taald met tenslotte een tijdvak waarover rente en hoofdsom wor den uitgesmeerd. Sabrebein noem de een totale periode van vijf a ze ven jaar, in de eerste twee of drie waarvan Peru dan helemaal niets zou betalen. De totale buitenlandse schuld van Peru bedraagt veertien miljard GENEVE/WASHINGTON (UPI/ DPA/Rtr.) - Moskou en Washing ton „verwachten" begin september opnieuw bijeen te komen voor een gesprek over de kwestie van de kernproeven. Dit bleek uit een ge zamenlijke verklaring die gister avond werd uitgegeven na afloop van een week praten in Genève. De dag tevoren beëindigden de supermogendheden, ook in Genè ve, een gesprek over de toekomst van het Salt-2-verdrag ter beper king van de strategische bewape ning, maar voor dit gesprek werd geen nieuwe afspraak gemaakt. Toch verklaarde president Rea gan gisteren tegenover 35 leden van het Congres: „Wij gaan in de richting van een kritiek en hoopvol moment in Genève. Wat in Genève gebeurt (bij de onderhandelingen over kernwapens) rijkt in beteke nis over de duur van ons leven heen". Hij waarschuwde het Con gres opnieuw dat snoeien op de de fensiebegroting - die voor 1987, volgende week het ge vecht met het Congres begint - de Amerikaanse onderhandelingspo sitie in Genève kan schaden en de kansen op het slagen van een nieu we top met Sowjetleider Michaïl Gorbatsjov verkleint. „SDI en stra tegische modernisering zijn onont beerlijke elementen van onze de fensie-inspanning", aldus Reagan. In het gesprek over kernproeven drong Moskou opnieuw aan op een totaal verbod. Sinds 1963 zijn al leen nog ondergrondse kernproe ven toegestaan. De weigering van controle ter plekke door Moskou vormde tot dusverre het voor naamste struikelblok voor een to tale stop op kernproeven totdat Gorbatsjov begin dit jaar een om mezwaai maakte en verklaarde dat Moskou nu ook wil instemmen met verificatie ter plekke. Maar toen gooide ook Reagan de koers om door te verklaren dat een totaal verbod voor de VS slechts een doel op lange termijn is en dat het nu eerst zaak is te komen tot vermin dering van de bestaande kernarse- - nalen. dollar. De particuliere sector heeft een schuld van twee miljard dollar en eerder deze week verklaarde president Garcia dat er grenzen zouden worden gesteld aan de schuldbetalingen van de particu liere bedrijven. Garcia liet toen ook weten dat de periode waarin de schuldbetalin gen van zijn land zijn beperkt tot tien procent van wat er met de ex port wordt verdiend met een jaar wordt verlengd. Dat zou erop neer komen dat er volgend jaar hooguit 350 miljoen dollar wordt overge maakt, want volgens Sabrebein zal er dan met de uitvoer van goederen en diensten tussen de drie en 3,5 miljard dollar worden verdiend. Het bedrag van de terugbetalingen zou ook kunnen worden gekop peld aan een index van de belang rijkste grondstoffen die Peru ex porteert, aldus Sabrebein. Brazilië, dat voor ongeveer 105 miljard dollar in het krijt staat bij buitenlandse banken en regerin gen, betaalde in 1985 elf miljard dollar aan rente en aflossing op de buitenlandse schuld, 5,1 procent van het bnp. Dit jaar wordt de net to kapitaalstroom naar het buiten land uit hoofde van de schuld ge schat op negen tien miljard dol lar, 4,6 procent van het bnp. Wan neer de regering haar voornemen in praktijk brengt dan zal het bui tenland volgend jaar ongeveer drie tot vier miljard dollar minder aan schuldbetalingen ontvangen dan dit jaar. Het bedrag dat wordt uitge spaard zal in het ontwikkelings fonds vloeien dat de Braziliaanse regering vorige week heeft inge steld en dat in eerste instantie door middel van een gedwongen lening van middelen wordt voorzien. Bra ziliaanse economen hebben erop gewezen dat de plannen van de re gering niet dezelfde zijn als het eenzijdig afgekondigde schuldbe talingsplafond van de Peruaanse regering. TOUR DE RUSSIE - Nina Bazjenova, een 67-jarige fietsfan uit de Karelische stad Kern die intussen overgrootmoeder is ge worden, heeft een tocht gemaakt die haar voerde van de kust van de Witte Zee tot de Grote Oceaan en die haar een gezicht gunde op de rokende vulkanen van Kams- jatka. Bazjenova, die spoorwegwer ker was, deed een jaar over haar fietstocht. De laatste etappe moest ze per boot afleggen om dat het niet anders kon. Ze legde meer dan 60.000 kilometer af langs drukke wegen. Schaak tweekamp Naar aanleiding van het artikel 'Kasparov moet titel waarmaken' in uw krant van 26 juli het volgen de: De match Kasparov-Karpov gaat om het wereldkampioenschap schaken. Het is daarom de belang rijkste gebeurtenis in de schaak wereld van dit jaar. Het is volstrekt onnodig om deze wedstrijd interes santer te laten schijnen door te be weren dat deze match indirect gaat om de macht in de wereldschaak bond (FIDE) en in die van de schaakfederatie van de Sowjet- Unie. In sportorganisaties hebben de actieve sportbeoefenaars slechts een minimale invloed op de keuze van bestuurders en het uit te voe ren beleid. In schaakbonden is dat niet anders. De positie van Campomanes als voorzitter van de FIDE hangt af van de steun die hij krijgt van de schaakbonden van de Derde We reldlanden en als die steun er is, heeft hij de bonden uit de Sowjet- Unie en het Westen niet nodig om zich te handhaven. Verwacht mag trouwens worden, dat op het FI- DE-congres van dit najaar in Du- bay, juist de Derde Wereldlanden in groten getale aanwezig zullen zijn. Gebleken is ook dat de we reldkampioen geen enkele invloed heeft óp het congres, zelfs niet als het om schaaktechnische vragen gaat, of om de belangen van de top sporters. De afloop van de match heeft geen invloed op de positie van Campomanes of op de leiding van de schaakfederatie van de Sowjet- Unie. Deze federatie heeft ruim vier miljoen leden, aangesloten bij tienduizenden schaakverenigin gen. Het schaken is bovendien be langrijk voor de reputatie van de Sowjet-Unie naar buiten. Partij en staat houden dan ook nauwlettend toezicht op het doen en laten van de schaakorganisatie. De voorzitter is gewoonlijk een wat oudere, representatieve man, die in jarenlange dienst van partij, staat of strijdkrachten zijn be trouwbaarheid heeft bewezen. Op dit moment is de kosmonaut W. Sewastiariów voorzitter. Hij werd als schaker bekend toen in 1970 de bemanning van de Sojoez 9 een ra diopartij speelde tegen de basis (Kosmos-Aarde V2-V2). Het leiding geven aan zo'n organisatie laat men niet over aan jonge lieden, die pas komen kijken, ook al zijn ze wereldkampioen. Misschien ko men er mutaties in het bestuur, maar die zijn dan het gevolg van de algemene aflossing die thans in de Sowjet-Unie plaats heeft. Verder is het niet nodig om on juiste verhalen te geven over Cam pomanes en Karpov. Campomanes is geen gewaardeerd persoon in Nederland, waar zijn stijl van werken niet bevalt. Maar buiten Nederland denken velen, vooral in de Derde Wereld, dat hij een verfrissende invloed heeft en dat hij de FIDE heeft gewekt uit een winterslaap. Hij heeft met succes de invloed van de Europeanen en de Sowjets beperkt. Zijn manier van handelen is onorthodox, maar het is niet waar dat hij in maart 1985 op eigen gezag aan Karpov bij verlies een revanche garandeerde. Het recht daarop was een onder deel van de herziening van de com petitie om het wereldkampioen schap en die herziening was tot stand gekomen tijdens het voorzit terschap van zijn voorganger Olafsson. Het congres van de FIDE in Ma nilla in oktober 1983, bevestigde deze nieuwe regeling en het recht op revanche werd een jaar later nog eens vastgelegd op het congres in Thessaloniki. Op dat moment stond Karpov met 5-0 voor tegen Kasparov en niemand dacht toen dat aan Karpov een buitengewone gunst werd verleend. Ook het schrijven oyer het 'schrikbewind' van Karpov is nog al overdreven. Hij is een zeer goed betaalde topsporter en kan via zijn bewonderaars gunsten reserveren voor zichzelf en anderen. Op die manier kan hij ook mensen die hij niet mag, dwarszitten. Kortom, hij is iemand die een gewoon mens maar beter te vriend kan houden. Maar dat geldt ook voor andere topschakerg. Ook zij hebben hun bewonderaars en hun bescher mers. Karpov schijnt echter meer dan anderen de bekwaamheid te hebben om uit zijn positie te halen wat er inzit. Een oorzaak van veel jaloezie. Hij slaagt er in om veel mensen voor zich te laten werken. Men zegt dat hij geen prettig man is voor de mensen die voor hem persoonlijk werken, maar daarin staat hij bepaald niet alleen. Om op grond daarvan over een schrikbe wind te schrijven geeft de indruk dat de schrijver geen notie heeft van de betekenis van dat woord. In de schaakwereld is de wereld kampioen niet de winnaar van een willekeurige wedstrijd die toeval lig om het wereldkampioenschap ging, zoals bij veel sporten, maar hij is de sterkste speler van de we reld, sinds 1886 toen voor het eerst om die titel werd gespeeld. Sinds dien wordt verwacht dat de we reldkampioen steeds weer aan toont dat hij inderdaad de sterkste is. Daar gaat het om bij Kasparov- Karpov. De rest is bijzaak. J.A. van der Horst, Haagweg 80, Leiden. Roken Met enige afschuw las ik deze week het relaas over de Groningse mevrouw Blankers. Haar gezond heid werd door rokende collega's dermate belast dat werken onmo gelijk werd en ontslag volgde. Hieruit blijkt weer eens welk heet hangijzer het roken voor vele niet- rokers is. In controverses worden doorgaans de niet-rokers als afwij kend behandeld. In het gunstigste geval krijgen zij een kamer apart. Weliswaar vormen niet-rokers al jaren een numerieke meerderheid, maar in de maatschappelijke prak tijk blijkt hier weinig van. Overal mag worden gerookt, tenzij het uit drukkelijk verboden is. Een omge keerde wereld dus. Te veel wordt uitgegaan van de eventuele welwillendheid van ro kers. Terwijl feitelijk een rookvrije omgeving geen gunst maar een recht is. Reële klachten van niet-rokers worden vaak gebagatelliseerd. Al gauw wordt hen intolerantie ver weten. Roken moet mogen. Bij klachten moet men niet alleen den ken aan oogklachten als van de Groningse vrouw, maar vooral aan de grote groep CARA-patiënten (mensen met ademhalingsproble men). Deze groep is zeer omvang rijk. Er wordt wel een beweerd dat in Nederland zelfs een kwart van de bevolking kampt met meer of minder gevoelige luchtwegen. Met zo'n grote groep dient rekening te worden gehouden. Zij hebben recht op optimale leefomstandig heden. Het is de taak van de overheid om de rechten van de niet-rokers (notabene een meerderheid) vol doende te beschermen. Het is daar bij niet voldoende in restauraties of andere gelegenheden een kleine, nauwelijks afgeschermde plaats voor niet-rokers te reserveren. De scheve situatie moet gewoon wor den rechtgezet. We moeten af van de vanzelfsprekendheid waarmee rokers overal hun sigaret opsteken. Zoiets doe je met andere behoeftes ook niet. Er dient derhalve een algeheel rookverbod te komen voor alle openbare plaatsen als kantoren, restaurants, wachtkamers e.d. Ro ken moet mogen, maar alleen bui ten of in speciale ruimtes. Wie maakt dat eens tot inzet bij de ver kiezingen? J.L.H. de Heiden, N. van Zuytbrouckhof 35, Leiden. Afmaken Laat Lubbers het karwei afmaken, was het parool van CDA tijdens de laatste verkiezingen. Welnu, hij mag het afmaken. De KRO liet zon dag 27 juli in Brandpunt een kleine glimp zien van wat afmaken bete kent. De meest kwetsbare groep, de bejaarden, moeten het eerst onder het mes. Als dat gebeurt, is het re sultaat bedroevend. We zijn tegen euthanasie, maar de aanslag op de bejaardengroep ruikt er naar. Over het verweer van de drie ka merleden het volgende. Het CDA vond dat er, oud of niet, toch moest worden bezuinigd. Het mankeerde er nog aan dat hij niet zei: we wil len zo de vergrijzing indammen en de natuur een handje helpen. Over naastenliefde gesproken. De dame van de VVD was het eerst wel daarmee eens, maar later vond ze dat je mensen van 84 en ouder dit feitelijk niet kunt aan doen. Maar het is immers van niet zo veel belang. Bij de formatie heeft de WD-delegatie gretig in gestemd met de clausule dat men geen kabinetscrisis zal uitlokken, noch veroorzaken. Of duidelijker gezegd: terwille van het grote geld. is het slikken of -stikken. De dame die de PvdA vertegen woordigde was humaan gesproken nog iets begaan met de groep be jaarden. Maar zij vergat aan te ge ven hoe het opgevangen moest worden. Het leed en de vele onkos ten welke de bejaarden opnieuw als extra deel krijgen met de diver se verhuizingen. Bij de minister van financien hoeven zij niet aan te kloppen, die wijst dat van de hand. En het is toch erg simpel. Zet de Tweede Kamer met de meeste spoed terug op 100 zetels. Want de meeste leden beschouwen het klaarblijkelijk als een bijbaan. Met de vergaderingen kun je makkelijk tellen, het is bedroevend. Ik moest altijd present zijn bij mijn baas, weer of geen weer, of anders geen geld bij geen arbeid. En verminder de rompslomp om die Kamer heen met de zogenaam de krantenlezers en -knippers met tweederde. En vooral niet vergeten een verbod in te stellen of liefst een wet die fouten voor een overheids dienaar verbiedt. Bij ontduiking van die wet gelijk ontslag op staan de voet met verlies van pensioen rechten. Maar natuurlijk de wet zo maken dat hij uitvoerbaar is en leesbaar voor minderen. Ook bij de wethouderssalarissen kan wel wat af. Niet als het vakwet- houders zijn, want die weten van wanten en weten waarover ze spre ken. U ziet er zijn mogelijkheden ge noeg, maar de heren snijden niet graag in eigen vlees. Zoals alles nu is geregeld gaan de bejaarden te rug naar af. Misschien naar nog slechter tijden als voor de Eerste en Tweede Wereldoorlog. En het meeste wordt geregeld door hen die daar niet veel weet van hebben. M. Den Hartog, Timorstraat 16, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11