5 0 T Lof voor Merino Öosting Zege in Chaam 'troostprijs' Van der Poel Dubbel verlies voor Stephan Faas Zoetemelk doet in Noordwijk Lemond vergeten Ploeg Hinault pakt grote geld in Tour Merckx leidt WK-selectie Nederland heeft er weer een echte tennisser bif Finale LD Cup 26 augustus DONDERDAG 31 JULI 1986 SPORT PAGINA 9 NOORDWIJK - Komt Lemond wèl, of komt-ie toch weer niet? De organisatie van de Ronde van Noordwijk onderhield de afgelo pen dagen een hot-line met Parijs, waar KNWU-manager Gerrie van Gerwen alles in het werk stelde om de winnaar van de Tour de France te strikken voor het profcriterium in de badplaats. Zelfs in het programmablad van de inmiddels traditionele Ronde van Noordijk (gewonnen door Joop Zoetemelk) werd, zij het on der voorbehoud, melding gemaakt van de komst van de in Franse dienst rijdende Amerikaan. Op het laatste moment echter bleken de onderhandelingen te zijn stuk ge lopen. "En dat was voor mezelf geen te genvaller", keek mede-organisa- tor/microfonist Wim van Duiven- bode gisteravond terug op een be wogen week. "Natuurlijk was het prachtig geweest als we hier als enige Nederlandse organisatie Le mond vast hadden kunnen leggen. Maar achteraf bezien is het hele maal niet zo erg dat-ie niet is geko- Want: "We hadden een sponsor die bereid was 20.000 gulden voor Lemond neer te tellen", aldus Van Duivenbode. "Geweldig, maar het gevolg was dat Joop Zoetemelk ook meer geld ging vragen. Te recht, per slot van rekening is hij wereldkampioen. Wij stonden op het standpunt dat die geldschieter dan ook de extra-kosten voor Joop moest betalen. Maar daar liep het mis". Dus reed de houder van de gele trui gisteravond in Peer, dat vol gens Van Duivenbode net zoveel op tafel diende te leggen. Maar het Vlaamse dorp paste beter in het routeschema van de renner uit Co lorado, die vandaag afreist naar de Verenigde Staten om zich voor te bereiden op het wereldkampioen schap. Prima rondje De 39-jarige wereldkampioen is tot nu toe altijd present geweest in Noordwijk en hij beloofde Joop Riethoven ook volgend jaar weer terug te keren. "Want dit is een pri ma rondje. Ik hoop dat jullie er in Leiden ook eens een keer in slagen zo'n parkoers uit te zetten". PARIJS (AFP) - De organisatie van de Ronde van Frankrijk heeft gisteren de verdiensten van de deelnemers van de 73ste editie van de Tour bekend ge maakt. Het prijzengeld voor de etappewedstrijd bedroeg onge veer 4,5 miljoen Franse francs (1,6 miljoen gulden). De ploeg van winnaar Greg Lemond en nummer twee Bernard Hinault, La Vie Claire, verdiende in de 23 etappes plus de proloog ver reweg het meest: 1.650.420 francs (575.000 gulden). De nieuwe gele trui, die van het geldklassement, kwam tot stand door de winst van Le mond, de posities van beste klimmer (Hinault), beste jonge re (Hampsten), beste ploeg en de ereplaatsen van Hinault, Hampsten, Rüttimann en Ber nard. Postobon, de Colom biaanse formatie van ploeglei der Mesa, verdiende het minst: 27.460 francs (9600 gulden). Panasonic, de ploeg van Pe ter Post, was op de derde plaats de best verdienende Neder landse formatie met een win- som van 359.000 francs (125.000 gulden). De ploeg van Jan Raas incasseerde 52.050 gulden, die van Schuiten 43.500 gulden. NOORDWIJK - Voorafgaande aan het 'hoofdonderdeel' werkten de vrouwen een wedstrijd af op het parkoers in Noordwijk. De koers werd gewonnen door Heieen Hage, die ook beslag legde op de leiders- prijs. De Arnhemse onsnapte 500 meter voor de finish aan de aan dacht van haar mede-vluchtsters Petra de Bruin (tweede), de Hille- gomse Hanneke Lieverse (derde) en Jacqueline van Vliet (vierde). Op 16 augustus al krijgt hij de ge- legeheid om te controleren of Riet hoven daarin is geslaagd, want dan is de oud-inwoner van Rijp wete ring deelnemer aan een avondwed strijd voor professionals in Leiden. "Joop contracteren is nooit een probleem", weet Van Duivenbode uit ervaring. "Dankzij de goede re latie die wij met hem hebben, krij gen Riethoven en ik hem altijd voor een zacht prijsje". Zoetemelk contracteren kost Joop Zoetemelk: 'Dit was een prima rondje (foto Holvast) minaboulevard en de Parellelbou- levard. Maar het elftal coureurs werd gisteravond dan ook gegang- maakt door motoren, zoals dat tot o ,r nu toe steeds het geval is geweest normaal 8.000 gulden. Van Dui- in de Ronde van Noordwijk Daar "Dat telllen ze in Wate- kwam dan nog bij dat het parkoers was uitgebreid tot een lengte vooral op 'het rechte eind' voluit kon worden gegaan. venbode: ringen (waar het peloton vandaag verschijnt) ook neer. Déér doen ze het nog, maar er zijn er ook die dat bedrag niet meer wensen te beta len. De prijzen worden inderdaad enorm opgedreven, maar je moet er toch aan meedoen wil je een ve dette kunnen halen. Wij werken met een budget van 32.000 gul den". Daar maalden de ook dit keer weer in groten getale opgekomen toeschouwers niet om. Zij vergaap ten zich aan de renners, die ze drie weken lang over het televisie scherm hebben zien razen. Zelden evenwel zal het peloton in de Tour zo'n hoge snelheid hebben gehaald als gisteren op de Koningin Wilhel- ongeveer 1700 meter, waardoor sten waar voor hun geld. En ze kre gen de winnaar die ze wilden heb ben. In de eindsprint moesten de doorgaans toch rappere Knete- Waai* mann en Pijnen het afleggen tegen hun mede-vluchter Joop Zoete- De wielerliefhebbers kregen melk, die Greg Lemond op slag daardoor in de kleine drie kwartier deed vergeten... dat de renners door Noordwijk flit- FRED SEGAAR BRUSSEL (ANP) - Eddy Merckx, vijfVoudig winnaar van de Tour de France, leidt de Belgische profselectie voor de strijd om het wereldkampioen schap wielrennen op de weg, 7 september in Colorado Springs. Zijn kopman is Clau de Criquielion. De Waalse oud wereldkampioen krijgt steun van vier collega's uit de forma tie De Kimpe: Hendrik de Vos, Flup van den Brande, Rudy Dhaenens en Dirk de Wolf. Tot de twaalfkoppige selectie behoren drie renners uit Neder landse formaties: Nico Emonds, Ludo Peeters (beiden van Raas) en Eric van Lancker (Post). Eddy Planckaert en Eric Vanderaerden uit de ploeg- Post ontbreken; Planckaert vanwege zijn chronische angst voor vliegen, Vanderaerden omdat hij tegen de drie weken durende hoogstestage op zag. De selectie van Merckx be staat uit: Criquielion, De Vos, Van den Brande, Dhaenens, Dirk de Wolf, Sergeant, Liec- kens, Bomans, Nevens, Emonds, Peeters en Van Lanc ker. Reserves: Wijnant en Van- denbroucke. CHAAM (GPD) - Niet de voor veel geld gecontracteerde buitenlandse vedetten zoals Greg Lemond, Lau rent Fignon, Pedro Delgado of Sean Kelly, maar de complete va derlandse wielertop maakte giste ren de dienst uit in de veertigste na-oorlogse editie van de 'Acht van Chaam'. In een echte Hollandse kopgroep (acht man) met wereld kampioen Joop Zoetemelk, Johan van de Velde, Steven Rooks, Hen- nie Kuiper en Gerrie Knetemann zag Adrie van der Poel zijn kans schoon om in het kampioenschap van de Nederlandse criteriums de kater van een teleurstellende Ron de van Frankrijk weg te spoelen. De man van de voorjaarsklassie kers spoedde zich meteen na zijn sprintzege op Johan van der Velde naar Noordwijk, waar hem gister avond nog een wedstrijd achter de dernies wachtte. Want zelfs na een teleurstellende Tour de France rin kelt de kassa de komende weken weer voor de beroepsrenners. Uit zijn dubbele optreden vulde Van der Poel echter zijn portemonnee nog niet met de helft van het geld dat Tour-winnaar Greg Lemond opstreek voor alleen al zijn aanwe zigheid in Chaam. Want de Amerikaan, die gister avond nog vanaf Schiphol naar zijn vaderland vertrok, heeft twee zeer lucratieve dagen in Nederland ach- Hooien Op een enkeling na (Van der Poel, die eerder op de dag de Acht van Chaam had gewonnen) geven de Nederlandse renners er voorlo pig de voorkeur aan zoveel moge lijk rondjes rond de kerk te rijden. "Want je moet hooien als de zon schijnt", liet Johan van der Velde zich kort na de aankomst van de Tour in Parijs ontvallen. Met de in woner van Rijsbergen en Westlan der Gerrit Solleveld, die als ver vanger van de zieke Peter Winnen optrad, kreeg 'Joop Riethoven- produkties' twee renners aan de start die in de Ronde van Frankrijk een leiderstrui hebben gedragen. Van der Velde droeg twee dagen het geel, Solleveld bracht het rode tricot zelfs in Parijs en gaat waar schijnlijk om die reden verder door het leven als 'De Tomaat'. Vooral met de aanwezigheid van de laatste coureur was Van Duivenbode in ^ijn nopjes. "Dankzij die rode trui wil ieder een hem hebben. Wij hebben hem op het laatst moment uit Chaam kunnen halen. Hij kwam zo onder de douche vandaan". De tweede jaars broodrenner uit de ploeg van Raas completeerde een elf-koppig deelnemersveld. Hijzelf, Gerrie Knetemann, Johan van der Velde, Adri van der Poel, Henk Lubber- ding en natuurlijk Joop Zoetemelk waren de belangrijkse trekpleis ters. HILVERSUM (GPD) - Het grootste compliment kwam uit een onverdachte hoek. „Ne derland heeft er weer een tennisser bij", moest Martin Simek, coach en begeleider van Michiel Schapers, even speciaal aan de verzamelde pers kwijt. Die opmerking gold Men- no Oosting, gisteren op het Melkhuisje wederom te sterk voor Simeks beschermeling (4-6, 6-2, 7-6) waardoor hij de kwartfinales bereikte in Hilversum. De woorden van de Tsjech klon ken misschien wat overdreven, maar typeerden wel dat Schapers' koppositie op eigen bodem kenne lijk niet langer onaantastbaar is. „Ach, we hebben meer sterke spelers; het wachten is alleen op de doorbraak van iemand", glimlach te Oosting bescheiden na het horen van de loft. De Brabander heeft zichzelf daar ruim de tijd voor ge gund, maar lijkt nu dan toch vast beraden zijn belofte in te lossen. Het stadium waarin talenten als Christian Feenstra en Jan-Willem Lodder zich nog bevinden, is Oos ting ten minste al ruimschoots ont groeid. Het Melkhuisje-avontuur van de negentienjarige Lodder ein digde gisteren abrupt op baan 3, waar de Italiaan Paolo Cane dusda nig veel kracht en tempo ontwik kelde dat de Noordhollandse krul- lebol slechts vier games kon ma ken: 1-6, 3-6. Het Nederlandse onderonsje tus sen Schapers en Oosting zorgde als verwacht voor heel wat meer span ning en tennisgenot. „Elke keer wanneer we tegen elkaar spelen worden het 'bloedpartijen", con stateerde de Rotterdamse verliezer later. De laatste ontmoeting dateer de van vorig jaar tijdens de finale van de nationale kampioenschap pen in Scheveningen. Het werd een slopende vijfsetter, waarbij Oosting de eerste twee spelreeksen voor zich opeiste en Schapers uit eindelijk toch als winnaar van het gravel stapte. Het Nederlandse koningskoppel - zeker nu Huub van Boeckel weer in de vergetelheid is geraakt - stel de het Melkhuisje-publiek gisteren opnieuw niet teleur. Net als in hun kwartfinale-duel van 1985 (6-4, 4-6, 6-2) hielden ze het volgepakte Hil- versumse centre-court - er wordt zonder twijfel een toeschouwersre cord gebroken - drie sets en bijna twee uur lang in de ban. Dat ook de winnaar dezelfde bleef, was te recht, vond Schapers. „Menno heeft zijn sterke punten weer we ten te verbeteren. Hij gebruikt de baan goed en serveert behoorlijk, ook voor de tweede keer. En er zit nog meer in. Het is nu een kwestie van doorzetten en veel spelen". Het eerst morgen tegen Andreas Maurer, die gisteren zijn Westduit- se landgenoot en titelhouder Ricky Osterthun de baas bleef. Hoewel Oosting zijn Davis-Cup- partner aanvankelijk behoorlijk onder druk zette en vervolgens ook afblufte met aanvallend tennis, kwam hij tijdens de beslissende set toch in de problemen. Schapers kon een 1-4-achterstand rechttrek ken, vooral omdat Oosting begon te twijfelen aan zijn taktiek. Feit blijft dat de 22-jarige speler uit Son een stuk completer zou worden wanneer hij ook aan het net meer initiatief durft te ontplooien. Nu liet hij zich op een gegeven mo ment verleiden tot het kopiëren van Schapers' vertragende slagen, om echter weer tijdig over te scha kelen op zijn eigen agressieve spel letje. „Ik was een beetje angstig ge worden, omdat Michiel sommige ballen toch nog langs me heen frommelde. Toen ik zag dat hij moe werd kwam het idee bij me op hem uit te putten; vandaar die voorzich tigheid", verklaarde Oosting, die zich vooralsnog niet als een ge- ook de reden dat de lange Rotter dammer bij voorbaat het aanbod van Emilio Sanchez afwees om met hem te dubbelen op het Melk huisje. Spelen in de tennis-bundes- liga is nu eenmaal een zeer lucra tieve aangelegenheid. Vandaar dat Schapers ook de komende week te beginnen nationale titelstrijd op de Scheveningse Mets-banen laat schieten. Het is niet alleen de financiële vergoeding die onder zijn 'niveau' duchte (internationale) concurrent ligt, maar ook „mijn ambities rei- van Schapers wenst te beschou- ken verder", aldus Schapers. „Ik wen. „Hij heeft een paar hele knap pe resultaten geboekt tegen top- spelers, die moeite hebben met zijn taktiek. Mij ligt Michiels spel toe vallig wèl. Maar het is toch zo dat ik nu denk: hij staat 56e op de we reldranglijst, ik kan eigenlijk niet achterblijven". Schapers ontneemt zichzelf voorlopig de gelegenheid tot een hoef niet zonodig voor de vierde keer Nederlands-kampioen te wor den. Ik wil hoger op de ATP-lijst. En in Duitsland kun je daaraan werken omdat de tegenstand goed is". In dat opzicht klinkt het ietwat tegenstrijdig dat Schapers dit jaar de open Amerikaanse titelstrijd op Flushing Meadow laat schieten. „Die beginnen 25 augustus, slechts revanchematch. Nederlands beste één dag na de competitie. Ik vind tennisser is reeds onderweg West-Duitsland, waar hij morgen- datje minstens twee voorbereiden de toernooien moet spelen, dus het middag competitie moet spelen heeft geen enkele zin naar New voor Klipper Hamburg. Dat was York te gaan", meent Schapers. Menno Oosting (l) krijgt de felicitaties en de lof van Michiel Schapers. ter de rug. In Stiphout (waar hij dinsdagavond won) en in Chaam streek Lemond per optreden 24.000 gulden op. Zelfs Joop Zoete melk heeft in zijn regenboogtrui drie wedstrijden nodig om zo'n be drag bij elkaar te fietsen. Maar, zo redeneerde het wieier- comité in Chaam, het bijna exclu sieve optreden van Lemond zou zichzelf wel terugbetalen. En Chaam kende wat het toeschou wersaantal betreft inderdaad weer een opleving. De laatste jaren liep de belangstelling behoorlijk terug, maar gisteren schommelde het aantal bezoekers weer rond de vijf tigduizend. Die massa zorgde voor de start van de beroepsrenners weer voor de gebruikelijke puin hoop waarbij vooral Greg Lemond het zwaar te verduren kreeg. Het was maar goed dat hij door de poli tie in bescherming werd genomen, anders was hij door de al te opdrin gerige handtekeningenjagers on getwijfeld onder de voet gelopen. Maar wie uit de Tour komt, is wel wat gewend. „Ach", zei Lemond die hartstochtelijk werd toege juicht als de nieuwe held van het Nederlandse publiek, „ik mag dit wel. Het is nu eenmaal een van de consequenties die aan mijn Tour zege vastzit. Als de mensen in hun enthousiasme maar niet te ver gaan, probeer ik iedereen tevreden te stellen met een handtekening. Waarom niet?". De vertraging die door de run op Lemond maar ook op de verder on zichtbare Laurent Fignon ont stond, bleef beperkt tot tien minu ten. Vanaf dat moment kreeg Le mond alle tijd om in het peloton rustig een praatje te maken met zijn collega's. Het onderhoud met zijn ex-ploeggenoot Vincent Bar- teau duurde bijna een volle ronde van acht kilometer. Op dat moment amuseerden Jean-Paul van Poppel en zijn toe komstige ploeggenoot Gerrit Solle veld het publiek al met de eerste premiesprints. Solleveld moest daarbij in zijn tomatentrui steeds het onderspit delven. Nadat aan het spel van dit duo een einde kwam, regende het ontsnappin gen. Greg Lemond was er één keer bij betrokken, maar ook aan die vluchtpoging met o.a. Teun van Vliet, Henk Lubberding en Jelle Nijdam maakte het peloton een einde. Ook Sean Kelly mocht het in een groepje met Pedro Delgado en Jac. Hanegraaf even proberen, maar onder aanvoering van Eric Vanderaerden kwam de groep op nieuw terug. Na die hergroepering was de rol van de buitenlanders uitgespeeld. Op vierentwintig kilometer van het einde formeerde zich de kopgroep waarin de belangen van de Neder landse ploegen aardig verdeeld wa ren. Zoetemelk en Van der Poel (Kwantum), Van der Velde en Van Vliet (Panasonic), Rooks en Knete mann (PDM) sloegen met Kuiper (Skala) en Theo Appeldoorn (Transvemij) de beslissende kloof met het peloton. In die kopgroep bleven Kuiper, Van der Velde en Rooks het langst in de buurt van Van der Poel, die in zijn overwin ning meer zag dan alleen maar een 'troostprijs' na een belabberde Tour. „Dit is voor mij nog maar eens de bevestiging dat ik het meest ge schikt ben voor het eendagswerk. Van dit soort wedstrijden zal ik het ook de komende maanden moeten hebben", aldus Van der Poel die volgende maand de Coors Classics prefereert boven een aantal crite riums. „Zo'n etappekoers is de bes te voorbereiding op het WK. Je komt er lekker tot rust. Het is in elk geval veel beter dan het gejak ker van het ene naar het andere cri terium." LEIDEN - De finale van de strijd om de LD-Cup - in juni uitgesteld vanwege de slechte weersomstandigheden - wordt op dinsdag 26 augustus ge speeld op het terrein van UVS. De ploegen van Lugdunum en Noordwijk ontmoeten elkaar op die dag om 18.45 uur. Voor de strijd om de derde en vierde plaats tussen LDWS en Oegst- geest moet nog een datum wor den aangewezen. LEIDEN - Stephan Faas incas seerde gisteren op Roomburg dub bel verlies. De eliminatie in de A- categorie op Leidse kampioen schappen was voor de 19-jarige tennisser geen reden om bij de pakken neer te zitten, wèl verbol gen was hij over het besluit van de KNLTB om hwm niet voor de 'na tionale' te inviteren. Iedere zichzelf respecterende speler geeft graag acte de présence op de strijd, die elk jaar op de Mets-banen in Scheveningen wordt afgewerkt. Dat Noord wij ker Kees Heemskerk wèl werd uitge nodigd, deed voor Faas de deur dicht. "Daar begrijp ik helemaal niets meer van", was Faas verbit terd, "ik heb dit seizoen toch niet slecht gepresteerd. In Zeist heb ik een sterk B-toernooi gewonnen en ik ben districtskampioen van Lei den geworden". Dergelijke uitslagen sieren de erelijst van Kees Heemskerk niet, niettemin haalt de Bond de tennis ser van Casino naar de Mets, waar hij acteert tegen de sterke Chris Vermeeren. Heemskerk bevindt zich in Scheveningen in het gezel schap van Jan Siemerink, de Rijns- burgse jeugdinternational die het in de eerste ronde mag opnemen tegen Hans Everaars. Alphenaar Ivar de Jong is gekoppeld aan Mi chiel Zegveld. Bij de vrouwen wor den Jacqueline van Wijk, die zich gisteren bij Roomburg kwalificeer de voor het A-toernooi, en Ingelise Driehuis op de Mets ontboden. Derde reserve Wèl heeft de tennisbond Stephan Faas de mogelijkheid geboden om Scheveningen via een achterdeur binnen te stappen. Hij is aangewe zen als derde reserve. De kans dat hij alsnog zijn opwachting mag maken, taxeert Faas als "uiterst klein". De speler van het War- mondse Dekker greep gisteren de mogelijkheid niet aan om de blun der van de Bond nadrukkelijk te accentueren. Tegen A-speler Jeroen Schuur had Faas de winst in handen. In de derde set bezat de Nieuw Venne- per een riante 5-3 voorspong, maar die marge was niet voldoende voor de zege. "Dat mag natuurlijk nooit gebeuren", verhaalde Faas, "maar in de laatste game stond ik vastge nageld aan de grond. Ik kon geen bal meer goed slaan. Trouwens, over het spel van de gehele partij ben ik niet tevreden". Het zag er aanvankelijk zelfs naar uit dat Faas zich binnen een half uur weer in de kantine van Roomburg kon vervoegen, want binnen een kwartier denderde Noordhollander Schuur naar 6-0 door. Op tijd hervond Faas, num mer één geplaatst op de B-lijst, zichzelf weer (2-6 winst) en hij bood zijn opponent, tot de laatste twee games dan, volwaardige te genstand (7-5 verlies). Het was een van de weinige A- partijen van Stephan Faas dit sei zoen. De MEAO-scholier is een beetje huiverig om zich in de hoog ste categorie met de sterksten te meten. "Ik wil heel graag een A- speler worden, maar dat word je niet zomaar. Pas als ik mijn partij tjes in B gemakkelijk win, over weeg ik naar de A's over te stap pen. Stel dat ik nu A-partijen ga spelen en ik blijk het niveau niet aan te kunnen. Dan krijg je de ene na de andere mentale klap te ver werken. Nee, laat mij maar even wachten, ik heb genoeg verkeerde voorbeelden gezien". Faas probeert zich met de wel willende medewerking van het Dekker-tenniscollege op te werken tot een volwaardige speler. "Ik voel me er nog steeds thuis. Ze bieden mij uitstekende faciliteiten en met mijn leraar Carel de Bruyn kan ik goed opschieten. Dan zou je natuurlijk wel gek zijn om op te stappen". Tevreden Hoewel het seizoen nog lang niet ten einde is, kijkt Stephan Faas al tevreden om. "In de winter heb ik met succes in A-indoortoernooien gespeeld, met Dekker zijn we ge promoveerd naar de eerste klasse, ik ben districtskampioen gewor den en heb buiten Leiden in toer nooien goede resultaten behaald. Die tellen voor mij, want in deze regio is het niveau niet erg hoog. Daarom ben ik tevreden over de geboekte progressie". De resultaten hebben hem in middels aan het denken gezet. "Ik zou graag verder willen gaan als tennisser. Ik wil het hoogste berei ken, al weet ik nog niet precies waar mijn mogelijkheden liggen. Mocht ik als speler mislukken, dan kan ik altijd nog verder als tennis- leraar. In elk geval wil ik wel iets in deze sport blijven doen". Teneergeslagen Evenals Stephan Faas werd Freek van der Capellen uit de A- strijd geworpen. De jongste van het tennissende broedertrio liet de eerste set tegen Amsterdammer Rob Hak uit de handen glippen, ondanks een 5-2 voorsprong en setpunt op eigen service. Van der Capellen was dermate teneergesla gen over het missen van die opge legde mogelijkheid, dat het voor Hak geen probleem meer was om de winst via 6-1 veilig te stellen. Twee uur later herstelde Van der Capellen zich door in het HEB met 7-5 en 6-2 te winnen van Van Dom melen. ROB ONDERWATER

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9