EG rommelt aan met kernenergie Mes gaat in Griekse staatsbedrijven Lidstaten negeren veiligheidsregels Sowj et-reder geeft tarieven niet prijs Vragen over fiscale constructie jLyies T? Inkomsten Opec met 35 procent gedaald VS-handelstekort naar record ondanks dollar Regering-Papandreou bereidt zich voor op werkloosheid BRUSSEL (DPA/AP) - De Europese Commissie heeft de lidstaten van de Europese Gemeenschap gisteren gemaand de normen inzake bescherming tegen radio-actieve straling beter en sneller toe te passen. Sommige landen hanteren niet eens hun eigen regels en er zijn staten die hun kernafval lozen in buurlanden. Dat heeft Stanley Clinton Davis, lid van de Europese Commissie en belast met nucleaire veiligheid en milieu, verklaard. Volgens hem hebben alleen Groot-Brittannië, Frankrijk, Griekenland en Dene marken de EG-richtlijnen op dit gebied tijdig overgenomen in na tionale wetgeving, hoewel ook het Britse besluit om de centrale in Sellafield niet aan te passen weer tegen die regels indruist. Tegen de andere lidstaten (uitge zonderd Spanje en Portugal, die pas dit jaar tot de EG zijn toegetre den) is de Europese Commissie een procedure begonnen wegens overtreding van de EG-bepalingen. Clinton Davis verklaarde gisteren dat de commissie het "dringend noodzakelijk" acht dat de lidstaten zich houden aan de bepalingen van het Euratom-verdrag van 1957 en die effectief toepassen. De commissie zal binnenkort strengere regels introdu ceren en dringt verder aan op spoe dige verbetering van de veiligheid bij kerncentrales en bij mogelijke ongelukken met reactors. De ramp van Tsjernobyl heeft "ernstige fei len" aan het licht gebracht en heeft aangetoond dat de EG niet in staat is gepast te reageren op zo'n onge luk. Het heeft te lang geduurd vóór in Brussel de vereiste gegevens be schikbaar waren en bovendien wa ren die in veel gevallen ontoerei kend. Als eerste maatregel stelt de Eu ropese Commissie voor om in het geval van plaatselijk verhoogde ra dio-activiteit. vooral in het geval van een eventueel ongeluk, onmid dellijk een continu werkend infor matiesysteem in werking te stel len. Daarmee zouden de geregi streerde stralingsniveau's dage lijks aan de commissie moeten worden doorgegeven. Zo'n rege ling in de EG zou moeten worden aangevuld met internationale over eenkomsten. Volgens Clinton Davis hebben de EG-lidstaten de betekenis van de problemen tot nu toe „op ge vaarlijke wijze gebagatelliseerd". Het commissie-lid kritiseerde het volledig ontbreken van uniformi teit in de normen voor de bouw van kerncentrales. De Europese Commissie is volgens echter hem niet in de positie zelf voorstellen uit te werken op het gebied van veiligheidsnormen voor kerncen trales. Het is noodzakelijk dat de lidstaten het daarover eens wor den, aldus Clinton Davis. Dit najaar wil de Europese Com missie voorstellen doen voor maxi maal toelaatbare stralingsniveau's voor levensmiddelen. De tijdelijke norm voor de hoeveelheid cesium, die in mei werd vastgesteld naar aanleiding van de ramp in Tsjerno byl, is slechts tot eind september geldig. Vermoedelijk zal moeten worden besloten tot een verlen ging van de termijn in afwachting regeling. OLDENZAAL - 's Werelds langste salade staat sinds gisteren op naam van de Oldenzaalse slager J. Gosen. Binnen het tijdsbestek van vijf kwartier lag er een gevaarte van tot een totale lengte van exact 364 meter en 45 centimeter, waar mee het oorspronkelijk record van 325 meter zoals dat in het Guiness Book of Records voorkomtruim schoots werd verbroken. De salade, met een winkelwaarde van 15.000 gulden, zal overigens aan de var kens worden gevoerd. Hij werd voor consumptie afgekeurd vanwe ge de te) hoge temperatuur. Onderzoek naar concurrentie Verkoop van kleding fors toegenomen ROTTERDAM (ANP) - De directie van Transworld Marine Agency (foto anpi Company in Rotterdam weigert het ministerie van verkeer en wa terstaat gegevens te verstrekken over lading en gehanteerde tarie ven van Sowjet-rederijen. Trans world is agent in Nederland voor een aantal Russische lijnen. DEN HAAG (ANP) - De Tweede- Kamerleden Vermeend en Kom brink (PvdA) hebben staatssecre taris Koning (financiën) schrifte- Ujk vragen gesteld over een fiscale ZOETERMEER (ANP) - De textiel- constructie voor kleine beleggers detailhandel heeft in het eerste waarvoor de staatssecretaris het halfjaar goede zaken gedaan. De „groene licht" omzet steeg in de eerste zes maan- ven. den van dit jaar met zes procent in vergelijking met het eerste halfjaar van 1985, zo blijkt uit de bedrijfs- signalering van het Economisch- Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf. Aan dit systeem van informatie uitwisselen doen ongeveer zesdui zend zaken in het midden- en kleinbedrijf mee. Uitzondering op de gunstige ontwikkeling in de textieldetailhandel vormen de spe ciaalzaken wol en handwerken (min twaalf procent) en kleinvakar- tikelen (min tien procent). In de voedings- en genotmidde lensector is de economische op bloei volgens het EIM in mindere mate terug te vinden. De meeste winkeliers zagen hun reële omzet met twee tot drie procent stijgen. In de sector duurzame consump tiegoederen liggen de cijfers iets hoger. Slecht ging het in deze sec tor vooral met de rijwielzaken. In de sector overige goederen en diensten zagen vooral drogisterij en, parfumeriezaken, schoenma kers en tuincentra hun omzet stij gen. Zowel dames- als herenkapsa lons, dierenspeciaalzaken en spe ciaalzaken in hengelsportartikelen zagen hun omzet dalen in vergelij king met de zelfde periode vorig jaar. Postkantoor: volgnummers geen succes DEN HAAG (ANP) - Postkan toren zullen niet overgaan tot invoering van volgnummers voor wachtende klanten. Bij proeven met dit systeem in Amsterdam en Roosendaal, waarbij steeds één klant alleen voor het loket verschijnt, na men de wachttijden toe. De proeven worden niet voortge zet. Volgens een woordvoerster van de PTT bleken klanten eenmaal aan de beurt meer tijd dan normaal uit te trekken voor het doen van hun zaken aan het loket. Niet gehinderd door de hete adem van volgers achter hen in de rij, werden aan het lo ket ook meer moeilijke vragen gesteld aan de dienstdoende beambte. De PTT laat zich bij haar be slissing ook leiden door com merciële motieven. Het bedrijf ontvangt van opdrachtgevers voor het postkantoorwerk, zo als de Postbank en overheids- instellifigen een bepaalde ver goeding. Deze is gebaseerd op een gemiddelde behandelings- tijd per klant. Met de gemiddel de langere lokethandelingen bij het volgnummersysteem zou niet meer kostendekkend gewerkt kunnen worden, aldus de woordvoerster. Bij wijze van uitzondering zou de staatssecretaris toestemming heb ben gegeven aan de belastingin spectie in Amsterdam om perso nen die als commanditair vennoot voor een bescheiden bedrag deel- nemen in Barbizon Palace CV (ho- hebben gege- tels) te beschouwen als „fiscaal on dernemer". Zij genieten dan alle voordelen die een gewone com manditair vennoot ook geniet, zo als de mogelijkheid om verlies af te boeken en fiscale ondernemersfa ciliteiten zoals investeringspre mies krachtens de wir en voorraad- en vermogensaftrek. Die faciliteiten zijn bedoeld voor de gebruikelijke constructie, zoals Japanse auto's De Japanse auto-export is in het eerste halfjaar van 1986 ten opzich te van dezelfde periode van vorig jaar gegroeid met 5,2 procent tot 3,44 miljoen wagens. Ondanks de hoge koers van de yen werd dus toch een zeer goéd resultaat be reikt. In aantal werd weliswaar het resultaat van de tweede helft van 1985 (3,46 miljoen) niet overtroffen, maar in waarde wel. De uitgevoer de auto's hadden een totale waarde ATHENE - Duizenden Griekse een familiebedrijf met één of twee commanditaire vennoten die een flinke som geld in het bedrijf heb ben gestoken, aldus Vermeend woensdag in een toelichting op de vragen. De constructie waarbij vele klei ne beleggers bescheiden bedragen steken in Barbizon Palace CV en daaraan aanspraak kunnen ontle nen op die faciliteiten lijkt Ver meend niet juist. Volgens het PvdA-Kamerlid loopt het momen teel, mede door advertenties in de dagbladen van Barbizon Palace CV, storm met de belangstelling voor deze fiscale constructie. Het bedrijf is sinds begin dit jaar verplicht gedetailleerde gegevens te verstrekken over de Sowjet- scheepvaartactiviteiten tussen vijf Europese landen (Nederland, Bel gië, Frankrijk, West-Duitsland en Groot-Brittanië) en Oost-Afrika, Centraal-Amerika en het Verre Oosten. De vijf namen dit besluit om de naar hun oordeel sterk toe- genomen'concurrentie van Sowjet- rederijen tegen te gaan. Volgens Transworld-directeur J.T.H. van Zonneveld heeft zijn be drijf bij het College van Beroep voor het Bedrijfsleven bezwaar aangetekend tegen het verzoek van het ministerie van verkeer en wa- terstaat. „Op zich hebben wij er geen bezwaar tegen om de ge vraagde gegevens te verstrekken, maar wij vinden dat het ministerie ook bij andere rederijen informatie moet vragen om vergelijkingsma teriaal te krijgen", aldus Van Zon neveld. Hij zegt te betwijfelen of de tarie ven die de Sowjet-rederijen hante ren inderdaad veel lager zijn dan die van andere rederijen. Voorts vraagt hij zich af of van een carga door verwacht mag worden ver trouwelijke gegevens van zijn op drachtgevers aan derden te ver strekken. Als het College van Be roep voor het Bedrijfsleven tot de conclusie komt dat Transworld toch de gevraagde gegevens moet verstrekken zal Van Zonneveld dat doen. „Mijn opdrachtgevers zullen mij dat niet kwalijk nemen. Als Neder lander moet ik mij aan de Neder landse wet houden", aldus Van Zonneveld. Hij denkt niet dat met een dergelijke uitspraak de kous voor de Sowjet-Unie af is. „Ik acht het niet uitgesloten dat de houding van de Nederlandse overheid be schouwd zal worden als een vorm van discriminatie en een gesprek tussen beide landen over deze kwestie is dan zeker te verwach ten", aldus Van Zonneveld. DONDERDAG 31 JULI 1986 GENEVE (DPA) - De inkomsten uit de olie-export van de landen van de Opec (Organisatie van Olie Exporterende Landen) hebben in de eerste helft van dit jaar 36,7 mil jard dollar bedragen. Dat is maar liefst 35 procent minder dan de 56,4 miljard dollar die de dertien landen van de olie-organisatie in de eerste helft van het afgelopen jaar met de uitvoer van hun olie verdienden. De olieproduktie nam toe, en wel van gemiddeld 15,04 miljoen vaten (van 159 liter) per dag tot 17,59 miljoen vaten per dag. De vermindering van de verdien sten is zeer ongelijk over de landen verdeeld, zo heeft de Opec volgens het olievakblad Piatt's Oilgram la ten weten. Iran produceerde met 1,94 miljoen vaten per dag minder olie dan in de eerste helft van vorig jaar, toen er gemiddeld 2,16 mil joen vaten werden geproduceerd. Het land verdiende met de uitvoer van olie 2,9 miljard dollar en dat is ruim de helft minder dan in de eer ste zes maanden van 1985. Irak produceerde met 1,8 (1,19) miljoen vaten meer dan vorig jaar, maar zag zijn inkomsten dalen met negen procent tot 3,89 miljard dol lar. Saoedi-Arabië, de grootste olie producent, moest genoegen nemen met inkomsten van 9,61 miljard dollar tegen 12,7 miljard dollar. De produktie werd vergroot van 3,19 tot 4,37 miljoen vaten per dag. De Opec heeft gisteren opnieuw geprobeerd haar afzonderlijke le den ertoe te brengen hun oliepro duktie vrijwillig te beperken. Na afloop van het beraad verklaarde voorzitter Lukman dat nu vijf of zes van de dertien landen bereid zijn hun produktie met in totaal 1,6 miljoen vaten olie per dag te ver kleinen. Welke landen dat zijn wil de Lukman niet zeggen. Volgens hem is het de bedoeling om een vrijwillige produktiebeperking van in totaal twee miljard vaten olie te bereiken. Dat zou betekenen dat, als de landen zich tenminste aan hun toe zegging houden, de Opec-produk- tie ongeveer achttien miljoen vaten gaat bedragen. Eerder werden ne gen van de dertien landen het eens over een produktie van 17,6 vaten. De Opec blijft in twee kampen ver deeld. Een mindèrheid van vier landen (Iran, Libië, Algerije en Ga bon) wil een drastische verminde ring van de produktie tot vijftien a zestien miljoen vaten per dag om zo de prijs omhoog te halen. Werknemers van Renault in het Franse Billancourt hebben zich aan elkaar geketend uit protest tegen d< aangekondigde ontslag in de autofabriék. De vakbond CGT heeft stakingen aangekondigd. Renault kampt met grote verliezen en staat voor ingrijpende reorganisaties. <fot® AP> WASHINGTON (UPI) - Ondanks de scherpe daling van de dollar koers ten opzichte van Japanse en Westeuropese munten, vertoont de handelsbalans van de Verenigde Staten over de eerste zes maanden van dit jaar een tekort van bijna 80 miljard dollar. Het is het grootste tekort dat er ooit in een halfjaar is ontstaan, zo heeft het Amerikaanse ministerie van handel gisteren bekendge maakt. In de eerste helft van vorig jaar bedroeg het tekort 65 miljard dollar. Het tekort in de handel met Japan verminderde ogenschijnlijk wel: van 5,99 miljard dollar in mei tot 3,69 miljard dollar in juni. De i 25,29 miljard dollar. Sjekel De koers van de Israëlische sje kel, die nu nog is gebonden aan die de Amerikaanse dollar, zal met beiders demonstreerden gister avond voor het Zappion, het ge bouw waar de nationale raad voor ontwikkeling en planning (een col lege van de regering met werkge vers en werknemers) onder leiding de economische topminister maatre- ingang van 1 augustus worden ge- Sll™tis zich beraadde koppeld aan een „mandje'' van vijf Selen te«en dÈ werkloosheid valuta's. Daarin krijgt de dollar een bijdrage van zestig procent, de dOOr Westduitse mark twintig procent, hetjjond sterling tien procent en Frans Vafl HaSSelt de Franse frank en de Japanse yen elk vijf procent. De Israëlische im port uit West-Europa is de laatste Op korte termijn is namelijk c tijd duurder geworden na het toename te verwachten van koersverlies van de aan de dollar werkloosheid, die in dit land tot 2 sjekél ten opzichte Europese valuta's. Horloge Sinds de succesvolle introduktie van de plastic 'Swatch'-horloges van plastic weet de opgekrabbelde Zwitserse uurwerkindustrie van geen ophouden meer: een horloge maker in het kanton Vaud heeft, naar een bericht in het dagblad Le Matin, een horloge gemaakt waar van de wijzers de andere kant. op draaien. "Ertnom ebrepuS" (super be montre), schrijft de krant boven het bericht. Ook de cijfers van het "Raitek" genoemde horloge zijn zo geplaatst dat als men denkt dat het 18:50 uur is, het in feite 05:10 uur is. EG-begrippen niet weldigend was (nog geen 10 pro cent). Reeds is de sluiting van 21 'problematische bedrijven', eerder door de staat overgenomen, aange kondigd en de personeelsuitdun- ning van een aantal andere. Maar vooral de grote overheidsbedrijven zullen de komende maanden per soneel moeten lozen. Ze kampen met een sterke over bezetting, doordat opeenvolgende regeringen uit electorale overwe gingen nieuwe baantjes uit de grond stampten die vaak niets om het lijf hadden (conciërge, portier). Klassiek blijft de vervijfvoudiging, binnen enkele jaren, van het perso- néel van het cateringbedrijf van Olympic Airways. De regering wil hier nu, naar haar zeggen, eens en voor altijd paal en perk aan stellen. Inmiddels zijn een paar dagen geleden prijsstijgingen bekend ge maakt van 15 procent voor zulke elementaire zaken als water, stroom, post en telefoon, spoor- en vliegreizen. Allemaal diensten van staatsbedrijven die zwaar in het krijt staan of, zoals het stroombe drijf, zelf niet worden betaald door noodlijdende industrieën. Gefopt In ieder geval pakt de socialisti sche regering Papandreou de si tuatie anders aan dan vorige zo mer. „Voor nóg betere dagen", was toen de leus geweest waarmee ze de parlementsverkiezingen van 2 juni had gewonnen, en daarna ge beurde er een hele zomer niets; er kwam zelfs nog geen definitief nieuw kabinet. Pas op 12 oktober kwam het beruchte pakket maatre gelen waaruit bleek hoe onhoud baar de situatie dat jaar was gewor den: een devaluatie van 15 procent van de drachme, maar vooral de opheffing van de automatische aanpassing van de lonen aan de in flatie die vorig jaar 25 procent be droeg en de bevriezing van die lo nen tot eind 1987. De Grieken voelden zich gefopt en het werd een tamelijk roerige winter. Sommigen verwachtten een soort herhaling van dit scena rio voor dit jaar. In oktober Komen er gemeenteraadsverkiezingen die voor de regering een krachtmeting zullen zijn met rechts en commu nistisch links, vooral in de grote steden. Zij zal onder deze omstan digheden haar nieuwe pakket ake lige maatregelen niet voor oktober bekend durven maken, dachten velen. Het loopt echter anders - de si tuatie is nog ernstiger geworden en/of de regering nog realistischer. Toerisme Het meest teleurstellend was dat een hoofddoel dat de regering zich stelde: de terugbrenging van het tekort op de betalingsbalans, abso luut niet lijkt te worden bereikt. In 1985 overschreed dit het alarme rende getal van 3 miljard dollar. Voor dit jaar zou het 1,7 miljard moeten worden, maar na de eerste vijf maanden had het de 1,4 al over schreden. Alleen de allerlaatste cij fers geven, volgens de directeur van de Bank van Griekenland. Chaliakis, weer een iets beter beeld, vermoedelijk dankzij het nog ietwat meevallende toerisme. "De maatregelen beginnen te bij ten", zei hij meer realistisch dan vriendelijk. Feit blijft dat de export verder te rugloopt en. nog opvallender, dat de import blijft stijgen, met 7,5 pro cent zelfs in die eerste vijf maan den, brandstof niet meegerekend. Het tempo van toename van drach- me-depositito's op de banken ver minderde eveneens angstaanja gend. De Grieken blijven er de voorkeur aan geven, hun geld te in vesteren en luxe produkten uit het buitenland (bijvoorbeeld kleuren- tv, dat kwam meteen mooi uit voor de WK-voetbal) in plaats van het uit te zetten op Griekse banken die op hun beurt mee zouden kunnen gaan investeren. Zwarte circuit Het vertrouwen in de drachme, die sinds de devaluatie van okto ber jl. al weer zes procent verder is afgezakt ten opzichte van mark en gulden, is niet groot. Een vraag blijft: hoe komen de Grieken met hun nu bevroren lonen, aan al dat geld waarmee geïmporteerde waar wordt aangeschaft? De oorzaak moet worden gezocht in het zoge naamde zwarte circuit, de vele ne venbaantjes en bedrijfjes die ze er op na houden en die een zoge naamde 'para oikonomia' opleve ren waar de belasting niet van pro fiteert en die door sommigen op wel 40 procent van het totaal wordt geschat, 's, Nachts stuit men vaak op taxichauffeurs die overdag op een bank werken - ook die zijn uitvoer steeg in waarde van 1,73 tot 3,86 miljard dollar. Deze stérke stijging werd echter veroorzaakt doordat Japan - via een omweg - voor twee miljard dol lar aan goud importeerde om het enorme overschot op zijn handels balans enigszins te verdoezelen. De Amerikaanse import uit Japan werd eveneens groter en ging van 6,73 miljard naar 7,5 miljard dollar. De handel met West-Europa lever de de VS een tekort op van 3,75 miljard dollar, een miljard dollar meer dan in mei. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George Shultz, heeft gisteren gezegd te genover de exportraad van presi dent Reagan dat er nog ruimte is voor een verdere koersdaling van de dollar. Daarbij zijn de Ameri kaanse exporteurs alleen maar ge baat, zo meent hij. In Japan en Eu ropa vindt men dat de dollar ver genoeg is gedaald. Zij zijn voor hun export gebaat bij een hoge dol larkoers. Shultz' uitlatingen zorgen voor een daling van de dollarkoers. Op de wisselmarkt van Amsterdam noteerde de Amerikaanse munt eenheid vanmorgen kort na de opening ruim 2,36 gulden, b(jna twee cent lager dan de slotnotering van de dag ervoor. Wat later was de koers weer wat hoger. Beursoverztcht AMSTERDAM (ANP) - Op de Amster- damse effectenbeurs waren de banken vanmorgen in trek naar aanleiding van de publikatie van winstcijfers van banken in West-Duitsland. ABN had procent genationaliseerd - rond 12.00 uur f 9,50 aan de koers toege voegd op f 610,50, Amro f 2,10 op f 108,30, NMB f3,50 op f212 en FGH twee of op het elektriciteitsbedrijf. En zo komen we terug op de vele d7bibeVtjes*ópJf 4M0.' ljdele baantjes bij de staatsbedrij- Bij aanhoudende geluiden over rente- ven die eigenlijk kunnen worden verlaging uit zowel de Verenigde Sta- opgeheven en waar dan ook de ko- ten als de Nederlandse geldmarkt ge mende maanden het mes in zal beurde weinig op de obligatiemarkt. worden gezet. De werknemers zul- een enkele lening noteerde len dit stellig niet onopgemerkt Bij de alndelen was er sprake van een voorbij laten gaan, maar afgewacht lichte stlJ?lne en in dit klimaat kon- moet worden of ze hun onvrede den de internationale waarden on- zullen kunnen luchten in het kader danks een twee cent lagere dollar van de demonstraties voor de ge- stand houden. Bij alle onzekerheid meenteraadsverkiezingen of dat ze over de OPEC en daarmee de olieprij- het daarnaast ook weer gaan zoe- zen Koninklijke Olie gelijk ken in stakingen, gemengd rechts- ^n ïftïffZSÏÏ 8?BE communistische manifestaties die nps b|eef gelijk en KLM noteerde te- de afgelopen winter niet helemaal gen het middaguur twee dubbeltjes la- uit de verf zijn gekomen. ger.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 6