Regeringsfracties sluiten gelederen iSèSdSeSï Slaapverwekkend debat iisilSI over regeringsverklaring Arbeidsplaatsen in sociaal-cultureel werk op de tocht Alleen Van Mierio (D66) en Kok (PvdA) op dreef Nauwelijks kritiek op regeerakkoord Artsen aangeklaagd na overlijden 2-jarig kind Ballonvaarders gereed voor tweede oversteek DONDERDAG 31 JULI 1986 PAGINA 5 Bezuinigingen op onderwijs bedongen tijdens kabinetsformatie DEN HAAG (GPD/ANP) - De bezuiniging op het basisonder wijs die premier Lubbers giste ren in zijn regeringsverklaring aankondigde, is minister Deet- man (onderwijs) opgedrongen door de onderhandelaars bij de kabinetsformatie, De Vries en Nijpels. Deze vonden dat het departement dat het meeste geld uitgeeft (Onderwijs neemt ruim eenvijfde van de totale rijksbegroting voor haar reke ning), opnieuw fors moet inle veren. Een van de maatregelen houdt in dat kleuters pas na de zomervakantie na hun vierde verjaardag naar school mogen. Nu nog gaan kleuters onmid dellijk als ze vier geworden zijn naar school. Deze maatregel le vert ongeveer 220 miljoen gul den op en kost zo'n 3500 leer krachten hun baan. Een ander besparingsvoorstel is de beper king van de toestroom naar scholen voor kinderen met pro blemen, het zogeheten speciaal onderwijs. Steeds meer leerlin gen die een relatief klein leer probleem hebben, worden doorverwezen naar deze duur dere vorm van onderwijs. Lubbers wekte gisteren nog al verbazing, toen hij deze maatregelen aankondigde. De regeringsverklaring was een vrij abstracte tekst, waarin ner- - gens concrete beleidsmaatrege len worden aangekondigd. Al leen in de onderwij sparagraaf wordt plotseling zeer precies aangegeven hoe er bezuinigd moet worden. Een verklaring daarvoor kan zijn dat Deetman wil zien of de fracties van CDA en WD er hetzelfde over denken als het kabinet. Tot nu toe heeft echter geen van de sprekers ook maar een woord vuil gemaakt aan de bezuinigingsvoorstellen. Als ze deze opstelling handhaven, wordt het voor de Kamer erg moeilijk om tijdens de behan deling van de onderwijsbegro ting later dit jaar nog kritiek op het voorstel te hebben. DEN HAAG - Sprekend over de I II I I I 1 die vandaag en morgen nog doorzeurt in de Tweede Kamer Kamer krijgt, stond namelijk bij voorbaat al vast. Hij had eraan toe kunnen voe gen, dat de meeste deelnemers aan die dans zelfs de meest ele mentaire passen niet beheersen, want zelden is een debat, waarin een nieuw kabinet zijn bestaans recht moet bewijzen, in het par lement zo slaapverwekkend ge weest. door Peter van Nuijsenburg Van Mierio onttrok zich als enige aan het taboe dat op het ge beuren lijkt te rusten. Een debat over de regeringsverklaring schijnt niet leuk te mogen zijn. Zijn bijdrage met prikkelende observaties over de chaos bij de WD, het gehannes rond de eu thanasie, werd gisteren zonder concurrentie het hoogtepunt van het debat. Zijn sarcasme werd vooral over de WD uitgegoten: „Het beeld dat deze partij de laatste maanden heeft opgeleverd, had soms iets weg van een Konings drama van Shakespeare in een drogisterij. Compleet met ko ningsmoord na de verloren slag en paniek in de gelederen als het gerucht de stad bereikt dat de Graaf van Friesland (Wiegel, red.) met zijn troepen dreigt op te rukken naar de residentie. Grote emoties in kleinbehuisdheid". Opperstalmeester Lubbers be perkte zich tot een weinig geïn spireerd herkauwen van het re geerakkoord. De enige verras: sing die hij in de regerings verklaring in petto had, was het bezuinigingsvoorstel voor het basisonderwijs. Het werd vreemd genoeg niet opgepikt door de volgende sprekers. Als memorabel feit mag ook de af zwakking van de tekst over de identificatieplicht worden ge noemd: er wordt nu onderzocht hoe zo'n plicht kan bijdragen aan de bestrijding van criminaliteit en fraude. De rest bestond uit een plicht matige opsomming van de uit het regeerakkoord bekende be leidsvoornemens, opgesmukt met typisch Lubberiaanse, enig zins pathetische uitschieters. Zo moeten de werklozen worden 'opgezocht'. Hetgeen een kamer lid de opmerking ontlokte, dat dat met 700.000 werklozen niet zo'n karwei hoeft te zijn. Ook mogen diegenen die het 'goed hebben, om zo te zeggen in het licht leven, de achterstandsposi ties van anderen, meer in het duister, niet over het hoofd zien'. Dat bleek een verbasterd citaat van de Duitse dichter Brecht te zijn. De nieuwe PvdA-leider Wim Kok had gelijk toen hij opmerk te, dat het elan van vier jaar gele den zoek was. De verwachtingen rond zijn debuut als oppositielei der waren hooggespannen. Hij begon hoopgevend met een uit eenzetting van de beginselen van zijn partij, die hij afzette tegen de plannen van het kabinet. Zijn be toog kreeg het karakter van een requisitoir, toen de positie van de uitkeringstrekkers aan de or de kwam. Aan het koopkrachtbehoud voor deze groep werd volgens Kok wel gedacht, maar gezien de op stapel staande maatregelen - vermindering huursubsidie, ver hoging eigen bijdrage voor ge neeskundige hulp, verhoging ta rieven openbaar vervoer - kon de PvdA-fractieleider niet an ders constateren, dat deze groep 'via de achterdeur alsnog gepakt wordt'. „Er vindt een kaalslag plaats in vitale voorzieningen". Kok mocht in elk geval de eer van de-opschudding-van-de-dag voor zich opeisen door de nieu we minister van defensie, Van Eekelen, ongekend fel aan te val len. Van Eekelen (WD) zou voor die post ongeschikt zijn door zijn aandeel destijds als staatssecre taris van defensie in de Walrus- affaire, meende Kok. „De ver keerde man op de verkeerde plaats". Zijn collega-debutant, WD-fractievoorzitter Voorhoe ve, probeerde terug te slaan door de actie van Kok 'ongepast en beneden de maat' te noemen. Het betoog van Kok boette aan kracht in toen hij de plannen van Lubbers-II gedetailleerd op de snijtafel legde. De grote lijnen werden uit het oog verloren, op miniscule punten werd te veel nadruk gelegd. De inderdaad mi nieme kans om een wig te drij ven tussen kabinet en regerings partijen werd daarmee om zeep geholpen. De uitweiding in details ont krachtte ook de verhalen van de leiders van de regeringspartijen in de Kamer, De Vries (CDA) en Voorhoeve (WD). Ze hebben in dit stadium weinig tot geen speelruimte voor afwijkende op vattingen met betrekking tot een kabinet, dat ze zelf mede tot stand hebben gebracht. De Vries strompelde door zijn tekst en volgde na een uiteenzetting van het christen-democratische ge- dachtengoed gedwee het regeer akkoord. Voorhoeve zette aan voor een gespierde verdediging van zijn liberale geloofsbrieven, maar schakelde later eveneens over op het betuigen van zijn in stemming met vrijwel alle pun ten en komma's van het regeera- koord. Wim Kok en, in mindere mate, Van Mierio zullen vandaag en morgen voor het vuurwerk moe ten zorgen. Een ondankbare taak, omdat De Vries en Voor hoeve al met het blusapparaat in de aanslag staan nog voor de lont is aangestoken. DEN HAAG (ANP) - De eerste dag van de debatten over de regeringsverklaring van het tweede kabinet-Lubbers is volgens verwachting verlopen: de coalitiegenoten CDA en WD lieten slechts op een enkel punt een kritisch geluid horen. Hun fractieleiders De Vries en Voorhoeve onderstreepten vooral het nut van het regeerakkoord voor een goede voortzetting van de regeringssamenwerking. De kritiek vanuit de linkse opposi tie dat het akkoord op onderdelen de positie van de volksvertegen woordiging uitholt werd door bei de heren dan ook eensgezind gepa reerd: het zijn juist de fractieleden van CDA en VVD geweest die het akkoord hebben geschreven en ge sloten. Volgens De Vries komt het akkoord de voorspelbaarheid van de coalitie ten goede. Twee punten ontlokten de CDA- fractieleider enige kritische op merkingen. Extra ombuigingen op defensie en ontwikkelingshulp -waarvoor het akkoord de moge lijkheid openlaat in geval van uit zonderlijke situaties- zijn wat het CDA betreft vrijwel uitgesloten. De Vries voorspelde het kabinet verder dat er de komende vier jaar nauwelijks ruimte in de koop kracht zit om regelingen als de huursubsidie en studiefinancie ring te verminderen. Voorhoeve -debuterend als WD-fractieleider- kondigde aan dat zijn fractie nauwlettend in de gaten zal houden of het kabinet de doelstelling om belasting- en pre miedruk te stabiliseren weet waar te maken. De WD gaat morrend akkoord met de volgens de partij te magere maatregelen om het ver schil tussen bruto- en netto-inko mens te verminderen. Ook de 125 miljoen extra voor bestrijding van de criminaliteit is volgens de libe ralen aan de krappe kant. Klein links PSP-woordvoerster Van Es uitte kritiek op de kabinetsplannen om het aantal werklozen terug t£ bren gen tot een half miljoen. Zij noem de dit een verschuiving van de werkloosheid. Door jongeren on der de 21 de garantie van een baan of leerplaats te geven komen men sen boven die leeftijd moeilijker aan de slag. Ook de gang van zaken bij de personele invulling van het nieuwe kabinet heeft de PSP ge stoord. Van Es noemde die "on smakelijk". PPR-fractieleider Beckers kon digde gisteren aan dat zij de Kamer morgen een motie zal voorleggen waarin zij uitspreekt dat de plaat sing van kruisraketten op Neder lands grondgebied strijdig is met de grondwet. Mevrouw Beckers verwees in haar eerste bijdrage aan het debat over de regeringsverkla ring naar de grondwetsdiscussie van 1979. Toen liet minister Wiegel (binnenlandse zaken) de mogelijk heid open dat de Kamer na verkie zingen in nieuwe samenstelling op nieuw en anders zou kunnen oor delen Over de strijdigheid van een overeenkomst met de grondwet. Klein rechts Het RPF-Kamerlid Leerling mist in de regeringsverklaring dat het beleid van het tweede kabinet- Lubbers de komende jaren meer zal worden toegesneden op „bijbel se norm- en regelgeving". Wat hem betreft had het CDA de WD moe ten dwingen af te zien van elke me dewerking aan legalisering van eu thanasie. SGP-fractievoorzitter Van der Vlies stelde in zijnbijdrage dat bij de bemanning van de ministersze tels deskundigheid en inzet het nog al eens hebben afgelegd tegen partij-politieke belangen. Volgens Van der Vlies wordt onvoldoende onderkend dat, ook als euthanasie wetgeving uitblijft, door de zich ontwikkelende vervolgingsprak tijk en rechtspraak de samenleving op dit principiële punt „door de bocht gaat". GPV-kamerlid Schutte betreurt HEERLEN (ANP) - Namens de fa milie Van der Meer uit Heerlen heeft de Maastrichtse advocaat mr. W.C.M. Coenen een klacht bij het Medisch Tuchtcollege ingediend tegen twee artsen uit Heerlen. Zij zouden rond het weekeinde van 15 en 16 juni „hoogst onzorgvuldig hebben gehandeld" bij de medi sche begeleiding van het tweejarig dochtertje van de familie Van der Meer. Het kind moest uiteindelijk in bewusteloze toestand naar het De Weverziekenhuis in Heerlen worden overgebracht, waar het is overleden. De vader van het kind heeft zich over het gedrag van zijn huisarts en diens weekend-vervanger be klaagd bij de inspectie van de volksgezondheid in Limburg. Van die kant werd gisteren meegedeeld dat de inspectie de zaak in onder zoek heeft. De betrokken huisarts was de hele dag niet bereikbaar voor commentaar. Mr. Coenen deelde mee naast het indienen van de klacht nog andere juridische stappen te overwegen. In dit verband denkt hij aan een strafklacht en aan een schadever goedingsprocedure. Volgens de ouders van het overleden kind dateert de tragi sche geschiedenis al vanaf 1 mei. bers voornamelijk door een infor mateur in de stijgbeugels is gehe sen. Schutte betwijfelde of infor mateur De Koning binnen het ka der heeft geopereerd van de op dracht die hij van de koningin heeft ontvangen: een inventarisa tie van knelpunten met een advies hoe die op te lossen. "Er is in feite een kabinet-De Koning gevormd met de heer Lubbers als minister president", aldus Schutte. Allen voor allen Hun dochtertje had toen hoge koorts. De huisarts constateerde slechts een lichte longontsteking en schreef medicijnen voor. Na twee weken leek het kind weer hersteld, maar op 11 juni was het opnieuw mis. Toen stelde de huis arts een virusinfectie vast. Hij wil de daarvoor geen geneesmiddelen voorschrijven, maar deed dit op aandrang van de ouders uiteinde lijk toch. De toestand van het kind ging sterk achteruit. In het weekeinde van 15 en 16 juni was de toestand zo erg dat de vervanger van hun huisarts werd geraadpleegd. Hij was na lang aandringen bereid om te komen, schreef zetpillen voor en adviseerde maandag de huisarts te raadplegen. Die wilde pas komen na zijn spreekuur. Toen de toe stand van het kind verder verslech terde, kreeg de vader met behulp van dreigementen uiteindelijk ge daan dat de huisarts toch kwam. Volgens Van der Meer zou de arts hebben gezegd dat tegen een viru sinfectie weinig met geneesmidde len te doen valt en dat hij het hele ziektegeval geen spoedvisite waard vond. Even later raakte het kind buiten kennis, moest in het ziekenhuis worden opgenomen en overleed. het dat het tweede kabinet-Lub- Licht glimlachend (of eerder grimlachend?) luistert premier Lubbers naar de reactie van PvdA- fractieleider Kok op de regerings verklaring, die gisteren in de Twee de Kamer is uitgesproken. De nieuwe PvdA-leider Kok meent dat het beleid van het twee de kabinet-Lubbers niet minder hard zal zijn dan van het vorige. Van een samenleving „van allen voor allen", zoals de premier die in de regeringsverklaring zei na te streven, komt volgens Kok met het voorgenomen beleid weinig te recht. Een aantal punten waarop de PvdA-kritiek zich met name richt is: - de doelstelling van een half mil joen werklozen wordt niet hard ge maakt; - er is geen noodzaak volgend jaar nog eens 2,4 miljard extra te bezuinigen; arbeidstijdverkorting van slechts driekwart procent is te wei nig en daarom onbegrijpelijk; - de opeenhoping van bezuini gingen zet de koopkracht van uit keringsgerechtigden verder onder, druk; De twee debuterende fractielei ders in de Kamer, Voorhoeve (VVD, links) en Kok (PvdA), wisselen feli citaties uit nadat beiden hun reac tie op de regeringsverklaring had den gegeven. (foto anp> Aanpak lastige vakantiegangers in Zeeland wordt nader besproken SCHIPHOL (ANP/GPD) - In de hoop zo snel mogelijk aan de oversteek in omgekeerde richting te kunnen beginnen, zijn gisteren de drie ballon vaarders van de Dutch Viking van Schiphol naar het Canadese Saint John in Newfoundland vertrokken. Vanaf 1 augustus zal daar alles ge reed zijn om, wanneer de weerkundigen daartoe het sein geven, aan de oversteek van de oceaan te beginnen. Voor gezagvoerder Henk Brink en zijn echtgenote Evelien wordt het de tweede poging. Op 25 augustus van het vorig jaar vertrokken zij met de eerste ballon, de Flying Dutchman, vanuit Saint John. De reis eindigde een dag later in de golven van de Atlantische Oceaan. Technische proble men met een ventiel van de ballon waren de oorzaak van de voortijdige landing. "Het moet deze keer lukken. Ik ben er bijna zeker van", aldus Henk Brink gisteren vlak voor zijn vertrek. Brink heeft er meer dan 700 ballon vaarten op zitten. Met zijn vrouw Evelien („Ik nerveus? Nee echt niet hoor") en F-16-vlieger Willem Hageman („Ik heb nu een keer in een bal lon gezeten") hoopt Brink het karwei te klaren. Wanneer de Dutch Viking, de naam van de ballon, oversteekt naar Europa is nog onbekend. Er moet worden gewacht op mooi weer. Verder is het noodzakelijk dat het vrijwel windstil en absoluut droog is. Achttien minuten na de start zullen in de Dutch Viking de zuurstofmas kers op gaan. Dat is een voorschrift. Binnen 72 uur moet de ballon als het voorspoedig gaat ergens in Europa landen. Brink streeft ernaar de ballon op Nederlands grondgebied neer te zetten. "Maar de ideale plaats is ei genlijk Noord-Frankrijk". De Viking zal in elk geval volgens berekenin gen ergens tussen Bordeaux en Hamburg terecht moeten komen. Een geslaagde vaart van de Dutch Viking zal in twee opzichten uniek zijn: de bemanning zal de eerste niet-Amerikaanse bemanning zijn die de Atlantische Oceaan oversteekt per ballon en Evelien Brink (30) de eerste vrouw die een dergelijke expeditie zal volbrengen. In technisch opzicht is de vaart ook een belangwekkend evenement. Tal van geavanceerde communicatie- en navigatieapparatuur zal worden gebruikt. Het satellietkanaal waarmee de verbinding wordt onderhouden met het vluchtleidingscentrum, wordt verzorgd door het Europese ruim tevaartcentrum Estec in Noordwijk. De bemanning zal met een speciale camera opnamen maken die in een televisiedocumentaire door de TROS worden uitgezonden. De crew draagt dezelfde kleding als de leden van de Nederlandse Mount Everest- expeditie. De pakken bieden bescherming tegen temperaturen van -40 graden. Ook zijn speciale voedselpakketten samengesteld. Henk Brink (42) liet gisteren doorschemeren dat de nieuwe recordpo ging een miljoenenproject is. Voor de kosten van de voorbereiding en overtocht is een bedrag geraamd van f 2,5 miljoen. Het geld is door het bedrijfsleven, dat de overtocht grotendeels sponsort, bijeengebracht. OOSTBURG (GPD) - Het open baar ministerie, de rijkspolitie Oostburg en de burgemeesters van de gemeenten uit Zeeuwsch- Vlaanderen gaan zich binnenkort beraden over de aanpak van jonge ren die in het toeristenseizoen voor de nodige overlast zorgen. Dat overleg is een direct gevolg van de publieke opwinding die deze week ontstaan is nadat de rijkspolitie in Oostburg een veertiental lastpos ten naar de veerpont heeft bege leid. Die actie heeft voor nogal wat misverstanden en opwinding ge zorgd. Met name was er onduide lijkheid over het feit of dit soort po litieoptreden strafrechtelijk wel in de haak is. Volgens mr. S. Tempel, persoffi cier van justitie bij de rechtbank in Middelburg, hoeft daar geen enke le twijfel over te bestaan. Het op treden van de politie is niets meer dan een maatregel van orde, zo liet hij gisteren weten. „Van een dwangmatig uit Zeeuwsch-Vlaan deren zetten is helemaal geen spra ke. Die jongelui krijgen een pro ces-verbaal, worden naar de boot begeleid en krijgen het dwingende advies om naar huis te gaan", aldus de persofficier. Tempel vindt wat hij noemt „de publieke heisa" rpnd het gebeuren wat overtrokken. Maar niettemin vormt de opschudding van de laat ste dagen wel aanleiding om het beleid ten aanzien van de aanpak van amok-makers enigszins te her zien. Op dit moment is er geen juri disch basis voor de politieacties en die is ook niet nodig. Het openbaar ministerie wil echter in het overleg voorstellen in die richting doen. Voorlopig kan de Oostburgse rijks politie haar activiteiten normaal voortzetten. Vervoer zware bom uitgesteld NIJMEGEN/ELST (GPD) - Het transport van een uit de Waal opge viste zware vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoorlog is op het al lerlaatste ogenblik afgelast. De zaak is gistermiddag - kort voor het geplande vertrek - vastgelopen op de verzekering van het trans port. Nog steeds is onduidelijk wie voor die kosten moet opdraaien. De bom ligt sinds dinsdag op een baggerschip in een zandgat langs de Waal bij Eist, waar hij werd ont dekt tijdens baggerwerkzaamhe- den. De bom met 1000 kilo spring stof moet op zee worden vernie tigd. De Nederlandse ballonvaarders voor hun vertrek vanaf Schiphol. Van links naar rechts: Willem Hageman, Evelien Brink.en haar echtgenoot Henk. (foto anp> DEN HAAG (GPD) - Het sociaal- cultureel werk (buurt- en clubhui zen, peuterspeelzalen, jongeren- en opbouwwerk) hangen dusdanige bezuinigingen boven het hoofd dat wordt gevreesd voor het verdwij nen van duizenden arbeidsplaat- De bezuinigingen vloeien voort uit het regeerakkoord. Daarin is af gesproken dat het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cul tuur in de komende kabinetsperio de voor een bedrag van 300 miljoen moet bezuinigen bovenop de ruim een miljard die in de volksgezond heid aan bezuinigingen moet wor den bereikt. Het ministerie heeft hiervoor het oog laten vallen op het sociaal-cul tureel werk. Daarvoor wordt nu bijna 300 miljoen gulden naar de provincies en de gemeenten ge sluisd. Het ministerie wil daar meer dan de helft (160 miljoen) op gaan bezuinigen. Bij de Nationale Raad voor het Maatschappelijk Welzijn wordt ge vreesd dat de gemeenten en pro vincies geen mogelijkheden zullen hebben om hét gat dat door het wegvallen van de rijksbijdrage ont staat, zelf op te vullen. Zij draaien weliswaar al op voor meer dan de helft van de kosten van het sociaal- cultureel werk, maar „een aderla ting als hun nu te wachten staat, kunnen ze onmogelijk opvangen", aldus de raad. In de praktijk zal het sluiting van club- en buurthuizen kunnen betekenen en ontslag voor mogelijk duizenden sociaal-cultu rele werkers.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5