Geen paniek ondanks brand flat Terrein in Merenwijk vervuild Bewoners Schouwenhove wachten veilig9 op balkon Politiemannen bedreigd, Leidenaar aangehouden Hongaarse vakbondsman dag op bezoek in Leiden DONDERDAG 31 JULI 1986 LEIDEN Finish Tour de Frats met 132 deelnemers LEIDEN - Gespannen tuurden ze gistermiddag de Smaragdlaan af, in afwachting van de 132 ve detten. Vaders, moeders, broers en zusjes, opa's en oma's, zelfs huisdieren waren gekomen om de deelnemers aan de eenen vijf tigste 'Tour de Frats', de jeugd- wielerronde, welkom te heten. Vier deelnemers waren inmid dels uitgevallen: zondag hadden zij ouders op bezoek gekregen en vanaf dat moment had het heim wee toegeslagen. "Ach, dat maak je elk jaar weer mee hoor", aldus de Leidse Tour de Frats-veteraan Ome Joop Vervoorn. De hele zes honderd kilometer lange tocht heeft hij niet meegemaakt, maar op de twee rustdagen en gisteren bij de finish in Leiden was hij als vanouds present. "Die extra rust dag hebben we dit jaar voor het eerst ingelast, maar dat doen we nooit meer. Die kinderen zijn ge woon niet moe te krijgen. Ze hebben die dag de kaasmarkt in Alkmaar bezocht, de kermis en bovendien nog een stadspuzzel- tocht gemaakt. Maar 's avonds had ik spijt dat ik m'n disco niet heb meegenomen. Dan hadden ze zich nog even kunnen uitle ven". Vandaar dat de ploeglei ding er vermoeider uitzag dan de deelnemertjes zelf. De Tour de Frats is dit jaar he lemaal in Nederland verreden. In Bloemen voor de jonge deelnemers aan de Tour de Frats, die gistermiddag op de Smaragdlaan finishte. (foto Holvast) Leerdam werd gestart, vervol gens ging het naar Arnhem, Doorn, Amsterdam en Alkmaar. Na Alkmaar werd naar Zand- voort gereden, vervolgens naar Sassenheim. Gistermiddag was de finish in de gloednieuwe sporthal aan de Smaragdlaan. "Niet met consumpties in de hal", opperde directeur sportza ken Jan Duivesteijn dan ook be nauwd. Wethouder Tesselaar (sportzaken) had er minder moei te mee: "Al is de hal dan nog niet officieel geopend, met de aan komst van de Tour de Frats is dat eigenlijk wèl het geval. Een mooiere opening kun je je niet bedenken". De met bloemen overladen wielervedetten hoorden in de zaal de prijswinnaars uitroepen: in het personenklassement bij de meisjes won Ariana Wijman de gele trui; bij de jongens mocht Albert Achterhuis zich in het geel steken. Het ploegenklasse- ment bij de meisjes werd gewon nen door de ploeg van Esveha, de ploeg van Coca Cola won bij de jongens. Want één ding staat vast: al werden er dan geen cols van de eerste categorie gereden, de 'Tour de Frats' gaat steeds meer op zijn grote Franse even beeld lijken. Compleet met spon sors, tijdritten en een verzor gingskaravaan. (Vervolg van pagina 1) Toen de brand was geblust, ontstond er een flinke rookontwikkeling. Mevrouw Nieuwenhuis (rechts met bril) aan de koffie in de eetzaal om bij te komen van de schrik. LEIDEN - De politie is vol lof over de wijze waarop de bejaarde bewoners van Schouwenhove hebben gerea geerd op de brand in deserviceflat aan de Jan Luykenlaan. Er is geen paniek uitgebroken. Veel bewoners hebben na dat ze de brand ontdekten zelf hun buren gewaarschuwd en zijn rustig in hun flat of op het balkon blijven wachten totdat de politie of brandweer hen kwam halen. Waarnemend directrice mevrouw E. Sierat kreeg op het moment van het brandalarm, beneden in de por tiersloge, ook telefoontjes van be woners. Op weg naar boven werd ze al door de rook bedwelmd. Zij is naar buiten gesneld en heeft tegen de bewoners die op de balkons stonden geroepen te wachten op de brandweer en politie. Mevrouw H. Nieuwenhuis (86) die op de vijfde verdieping woont vertelt dat ze een middagdutje deed en wakker werd van een brandlucht. "Eerst dacht ik nog dat iemand iets had laten aanbran den, maar toen het erger werd keek ik uit het raam en zag ik een hele boel zwarte rook. Ik dacht dat het in de keuken was en dat de vlam in de pan was geslagen. Dat dachten we allemaal omdat het er vlak bo ven was". Snel Volgens mevrouw Nieuwenhuis, die direct haar buren op dezelfde verdieping waarschuwde, waren brandweer en politie snel ter plaat se. "Ik kan niet lopen dus ik wilde met de lift naar beneden", vertelt ze. "Maar dat mocht absoluut niet. We moesten via de trap. Ik ben naar beneden gedragen". Een bewoonster van de verdie ping waarop de brand uitbrak, ver telt dat ze geen hand voor haar ogen kon zien toen ze haar deur uitstapte. Mevrouw Kloesmeijer (82): "De gang was helemaal zwart van de rook. Ik zag helemaal niets en kon bijna geen adem meer ha len. Toen heb ik de deur weer ge sloten en ben naar het balkon ge gaan. Daar zag ik de brandweer aankomen. Die kregen het zo druk met blussen dat ze voor mij geen tijd hadden. Maar ik voelde mij wel veilig op het balkon dus ik ben rus tig blijven wachten totdat ze mij kwamen halen". Veel bewoners die niet zo goed ter been zijn moesten wachten op hulp voordat ze naar beneden kon den. De bewoners die naast of bo ven de brandende flat wonen, wer den het eerst door politie en brand weer uit hun woning gehaald. De rookontwikkeling was zo sterk dat een aantal bejaarden last kreeg van benauwdheid en zuurstof werd toegediend. Brandweerlieden moesten gebruik maken van zuur stofmaskers. Zeven agenten die zonder ademhalingsbescherming bewoners naar beneden hielpen moesten zich later onder dokters behandeling stellen. Vier van hen had een te hoog koolmonoxydege- halte in het bloed. Volgens de waarnemend direc trice van Schouwenhove heeft het personeel in een oefening met de brandweer, enkele jaren geleden, de hulpactie die gisteren werd uit gevoerd al eens geoefend. Ook heeft de serviceflat een evacuatie plan voorhanden, maar dat hoefde niet te worden gebruikt. Poesje De bewoners werden in de eet zaal opgevangen. Daar konden ze op verhaal komen en kwamen de emoties soms pas goed los. Een aantal bewoners was zeer ontdaan over de gebeurtenis. "Ik had niet gedacht dat zoiets hier kon gebeu ren", zegt mevrouw Heijl. "Ik dacht dat alles hier zo goed bevei ligd was, dat er geen brand kon uit breken. Een andere bewoonster is in tranen over haar poesje dat in de rook is gestikt. Helpers van het Rode Kruis wer den ingeschakeld om de bewoners die overstuur waren op te vangen. Er was op het moment van de brand niet zoveel personeel van Schouwenhove aanwezig omdat een aantal met vakantie is. Loco burgemeester Tesselaar kwam zich in de loop van de middag op de hoogte stellen van de situatie. Aan het eind van de middag mochten de bewoners naar hun flats terug. Vijf woningen, waaron der de uitgebrande woning liepen rook- en waterschade op. Van deze vijf woningen stonden er drie leeg. De bewoners van de twee apparte menten die niet meer voor bewo ning geschikt waren, zijn in andere appartementen ondergebracht. In ziekenhuis Het appartement van de slacht offers was net voor veel geld opge knapt. Het echtpaar Klein Hane- veld behoorden tot de jongste be woners van de serviceflat. Ze woonden er net drie maanden. Het echtpaar sliep toen de brand is ont staan. Hun woning stond al in lich terlaaie toen ze wakker werden. De ZOEKACTIE - Het duikteam van de brandweer heeft gistermorgen op aanwijzingen van een paar klei ne kinderen in Oude Rijn nabij de Hooigracht gezocht naar een man. Volgens de kinderen was deze voor hun pgen in het water gevallen. Hij werd evenwel niet aangetroffen, zodat de zoekactie na een half uur werd gestaakt. Agent lost waarschuwingsschot LEIDEN - Een 22-jarige Leidenaar is afgelopen nacht in de Heren straat gearresteerd nadat hij eerst een echtpaar verbaal en later twee agenten daadwerkelijk met een pi stoolachtig voorwerp had be dreigd. Alvorens de man werd in gerekend, heeft een agent een waarschuwingsschot gelost. Rond twee uur dreigde de man. waarschijnlijk via een 27 MC-bak, het in de Herenstraat wonende echtpaar dat hij met een pistool langs zou komen. De man en de vrouw alarmeerden daarop de poli tie. Op het moment dat de agenten na het verhaal te hebben aange hoord het huis van het echtpaar weer verlieten, kwam er een man aan die een voorwerp dat er uit zag als een pistool, op hen richtte. Hij dreigde hen te zullen neerschieten als ze nog één stap in zijn richting zouden doen. Vervolgens maakte hij zich pijlsnel uit de voeten. De agenten waarschuwden colle ga's, waarna een aantal agenten in kogelvrije vesten een zoekactie in zetten. De man werd uiteindelijk aangetroffen in bosjes nabij de He renstraat. Na een waarschuwings schot van een agent liet hij zich in rekenen. Of er echt van een pistool sprake was, is niet duidelijk daar het voor werp niet is gevonden. Waarom de man het echtpaar bedreigde, is evenmin bekend. De politie ver moedt dat ze elkaar kennen uit de wereld van de zendamateurs. WD. Het wekelijkse spreekuur van de gemeenteraadsfractie van de WD vervalt met ingang van aanstaande dinsdag voorlopig, in verband met de vakantie. Drugsverkoper uit Alphen aangehouden LEIDEN - De recherche heeft gis termiddag rond twee uur de 31-ja- rige, uit Alphen afkomstige be heerder van een stripboekenwin kel aan de Nieuwe Rfjn aangehou den wegens handel in soft drugs. Dertig gram hasj en marihuana werd in beslag genomen. De man verkocht de soft drugs open en bloot in de winkel. vrouw wist naar buiten komen en dat^faa^man ï^^voigd^Hifkon Bouwbedrijf wil grond laten reinigen echter niet op tijd wegkomen. Hongarije - vergelijkbaar met de FNV in Nederland. De AbvaKa bo hoopt op deze manier de we derzijdse banden te versterken. "Hoewel Hongarije met een heel ander regiem te maken heeft, is er sprake van een groeiende de mocratie", aldus een woordvoer der van de vakbond. Tegenbezoek Vorig jaar heeft een delegatie van de AbvaKabo dat overigens met eigen ogen mogen aan schouwen in Boedapest. Het was de eerste keer dat vertegenwoor digers van de AbvaKabo in het land zelf spraken met vertegen woordigers van de SZOT-centra- le. Meestal kwamen dit soort uit wisselingen tot stand in nabij ge legen buurlanden, zoals Oosten rijk. Daarin is nu verandering ge bracht. Verens Sali bracht vandaag zijn dag door in Rotterdam. Op de balustrade rond de servi ceflat verloor de vrouw een poosje het bewustzijn. Zij is later vermoe delijk naar beneden gesprongen waar ze door de brandweer werd aangetroffen. De vrouw is direct opgenomen in het Academisch Ziekenhuis waar ze inmiddels weer is ontslagen. Nog vier andere bewoners zijn met klachten over hoofdpijn, ademhalingsproblemen en duizeligheid in het AZL behan deld. Eén bewoner is in het zieken huis opgenomen. Over de oorzaak van de brand tasten politie en brandweer nog in het duister. Er is geen explosie ge hoord en kookgelegenheid is er nauwelijks in de flats. De bewo ners krijgen de maaltijden geser veerd. Er is alleen een elektrisch kookplaatje. Volgens de brand weer is het uitgesloten dat het echtpaar rookte in bed. De schade wordt door de brandweer geschat tussen de twee en drie ton. LEIDEN - In het grondwater on der een nieuwbouwterrein in het noordwestelijk deel van de Meren- wijk zijn fenolen aangetroffen. Dat zijn tamelijk giftige koolwaterstof fen. Volgens de directie milieu van de gemeente Leiden gaat het om een beperkte vervuiling, die be trekkelijk eenvoudig is op te los sen. In de grond zelf zijn geen feno len gevonden. Het terrein ligt in de buurt van de spoorlijn Den Haag-Amster dam, ten noorden van de Tandkar- per. Het bouwbedrijf Wilma, dat op deze plek woningen wil bouwen, is volgens de gemeente bereid de ver vuiling aan te pakken. De slaapkamer van het appartement op de derde etage waar de brand is uitgebroken. LEIDEN - Op uitnodiging van de AbvaKabo heeft dr. Verens Sali, secretaris-generaal van een Hongaarse vakbond voor ge- meentepersoneel, gisteren Lei den bezocht. Hij maakte niet al leen kennis met ambtenaren, maar dook ook in de regels van de medezeggenschapscommis sies van de gemeente en vernam van wethouder Fase wat voor een personeelsbeleid de gemeen te erop na houdt. Vooraf aan een wandeling die al het 'schoons' van Leiden te zien gaf, kreeg de vakbondsman een indruk van de hoeveelheden huisvuil die in Leiden worden geproduceerd. Hij maakte met de wethouder en de directeur van de reiniging, Logtenberg, een rondleiding bij de dienst ge meentereiniging. De verontreiniging kwam enige tijd geleden aan het licht nadat Wil ma uit voorzorg het onderzoeksbu reau Tauw Infra Consult een on derzoek had laten doen naar even tuele giftige stoffen in de bodem. In enkele monsterputten werden toen fenolen aangetroffen. Met de verspreiding van de stoffen bleek het mee te vallen. Volgens een woordvoerster van de directie mi lieu van de gemeente is er geen en kele reden tot ongerustheid voor omwonenden. Tauw Infra Consult heeft inmid dels drie onderzoeken verricht naar de vervuiling. Na overleg met de gemeente is overeengekomen een vierde onderzoek te verrich ten. Uit dat onderzoek moet blij ken hoe de verontreiniging het best kan worden aangepakt. Fles Overigens heeft Tauw al een glo baal plan gemaakt om het grond water te zuiveren. Er wordt over gedacht het grondwater uit het ge bied tijdens het bouwrijpmaken van het terrein op te pompen en te zuiveren. Dat gereinigde water kan vervolgens op het oppervlaktewa ter worden geloosd of terug wor den gepompt in de grond. De gemeente kan in grote lijnen instemmen met deze methode. Toch wil zij nog meer gegevens hebben over de aanpak voordat zij definitief haar goedkeuring eraan hecht. Vandaar het nieuwe onder zoek. De gemeente is trouwens te vreden over de wijze waarop Wil ma en Tauw tot dusver te werk zijn gegaan. Hoe en wanneer de vervuiling is ontstaan, is niet zeker. Omdat feno len voorkomen in bestrijdingsmid delen. wordt vermoed dat er op die plaats ooit een fles met dit middel is omgevallen of dat een blik be strijdingsmiddel te lang heeft ge staan. In de bodem zijn in elk geval geen vaten of iets dergelijks aange troffen. zo verzekert de gemeente. Op het terrein aan de Merenwijk - nu nog een braakliggend stuk grond - moeten in totaal zo'n 200 woningen komen. Het stuk waar het grondwater is vervuild, biedt plaats aan hooguit tien woningen. Wilma was van plan om in het na jaar te beginnen met de bouw. Of dat nog kan worden gehaald, is niet helemaal zeker. Het bouwbe drijf was vanmorgen wegens vakanties niet bereikbaar voor commentaar. Tauw Infra Consult wilde niet op de zaak ingaan zon der toestemming van opdrachtge ver Wilma. De vakbond van Sali is aange sloten bij de SZOT-centrale in Drie bewoonsters in de EHD-bus eerste hulp werd geboden.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3