Ook dieselversies van VW Polo en Mazda 323 Terras leggen vraagt een deugdelijke voorbereiding Proef op de som Vuil op de gevel geen wissewasje A U T O Kant-en-klaar spons om D O E HETZE L F Gelijke lengten afkorten auto in de was te zetten ANWB- actie tegen afval uit auto's Onzichtbaar schroeven DONDERDAG 31 JULI 1986 De duurdere Mazda 323 heeft als enige auto een afvalbakje standaard. (foto PR) Het kost de gemeenschap jaarlijks tientallen miljoenen guldens om de rommel op te ruimen die auto mobilisten uit het raam gooien. De meeste schillen, proppen, blikjes, doosjes en zakjes worden in een fde of voor een stoplicht uit de auto gesmeten. Kennelijk gaat juist op zo'n moment het in de auto rondslingerende vuil irriteren en scheept men er dan de gemeen schap maar mee op. De ANWB wil daar wat aan doen. Dit jaar is het precies zeventig jaar geleden dat de toeristenbond voor het eerst aandacht vroeg voor het probleem van achtergelaten vuil, afkomstig van bezoekers van bossen, parken en heidevelden. De tekst 'Laat niet als dank voor het aangenaam verpozen de eigenaar van het bos de schillen en de do zen' is een gevleugeld woord ge worden, dat zelfs onder de heden daagse jeugd nog grote bekend heid heeft. In dit jubileumjaar van de actie tegen vuil richt de ANWB zijn pij len op de slordige automobilisten. Onder het dubbelzinnige motto 'Wegvuil' wordt de strijd aange bonden met het vuil langs de we gen. Twee doelen worden be stookt. Aan de ene kant de rommel DE '87-AUTOMODELLEN KOMEN ER AAN - Twee populaire kleine auto's worden ook als diesel lever baar: de Volkwagen Polo en de Mazda 323. - Porsche heeft een zestien- kleppenversie toegevoegd aan de 944-serie. - Peugeot heeft aan de top van de 505-serie een zescilinder geplaatst. makende automobilisten. Aan de andere kant de fabrikanten die geen afvalbakje standaard in hun auto's stoppen. De bond kon zegge en schrijve één auto vinden met een afvalbak je standaard aan boord: de duurde re edities van de Mazda 323. Presi dent-directeur Lauret van impor teur Autopalace De Binckhorst kon er meteen de allereerste 'Laat niet als dank...prijs' (een plaquette) voor in ontvangst nemen. De uit reiking had eergisteren plaats in het Autotron in Drunen. Daar werd ook het eerste plastic 'auto-afvalzakje' aangeboden aan de heer Janssen van Rijkswater staat, de dienst die zoveel te doen heeft met de rommel langs de weg. De ANWB wil via al zijn kantoren en centra en via vele wegrestau rants en benzinestations niet min- der dan 750.000 van die afvalzakjes (met plakstrip) aan weggebruikers overhandigen. In de hoop dat zij hun prullen en proppen dan niet meer uit het raam zullen gooien, maar in dat zakje zullen stoppen. In speciale kostuums gestoken promotieteams zullen bij evene menten hier en daar de aandacht vestigen op de ANWB-actie 'Weg vuil'. Vroeger werd het in de was zetten van een auto soms 'simonizen' ge noemd, zoals bij een anti-roestbe- handeling van 'tectyleren'nverd ge sproken. De naam van het gebruik te middel werd benut om de han deling aan te geven. Als we dat vandaag de dag nog zouden doen zouden we eerder van 'valmaaien' of 'turtle waxen' spre ken dan van 'simonizen', want het merk Simoniz raakte door diverse redenen op de achtergrond. Zelfs bijna in de vergetelheid. Maar het is nu bezig aan een come-back, zo als dat in de sport wordt genoemd. Mede dank zij de agressieve ver- kooppolitiek van importeur Shop Service Centre in Alphen aan den Rijn. Dit jaar ligt de verkoop van Si moniz auto-onderhoudsprodukten maar liefst anderhalf maal hoger dan vorig jaar. Wat natuurlijk niet alleen te danken is aan SSC. Ook de verplichte keuring van oudere auto's heeft het merk in de kaart De auto's krijgen meer aandacht. Goedgekeurde auto's stijgen der mate in waarde dat het voor de ei genaar zin heeft hem zowel tech nisch als optisch in de best moge- Het is geen moeilijk, wèl een vermoeiend karwei: zelf een terras aanleggen. Het belang rijkste onderdeel van de klus is de voorbereiding. Aan menig tuinterrasje is na verloop van tijd duidelijk te zien dat de on dergrond (het 'bed') niet in or de is. De tegels gaan wiebelen, de voegen worden breder, daar komt hardnekkig onkruid doorheen groeien, kortom, na een paar jaar is het eens zo mooi vlakke terras geen ge zicht meer. Als het om vernieuwing van een bestaand terras gaat, wordt dit in veel gevallen meteen een stukje uitgebreid. De oude, saaie trottoir- tegels gaan eruit en er komen fraaie grindtegels voor in de plaats. Wanneer het bestaande terras heu vels en dalen vertoont, moet, alvo rens de nieuwe tegels worden ge- Afreien legd, het zandbed opnieuw worden geëgaliseerd. Is het verzakt door inklinken van de grond, dan zal er een extra laagje zand op het oude bed moeten worden aangebracht. Bij vergroting van het terras is het nodig om de tuingrond min stens een spade diep uit te graven. Maak de ondergrond zo vlak moge lijk en stamp deze zo nodig stevig aan. Daarop stort u grof zand, aan sluitend aan het oude bed, waar u de afgedankte tegels inmiddels af gehaald hebt. Bewaar ze, want ze komen misschien elders in de tuin nog goed van pas. Het nieuwe deel van het zandbed stampt u stevig in. Dat gaat het best wanneer u onder uw (werk schoenen plankjes bindt en dan stapsgewijs op het gestorte zand loopt. Bij ophoging van een be staand bed moet dat intrappen eveneens gebeuren. SCHRIJFHAKEN Aan de afmetingen van zelfs grote schrijfhaken is een beperking van blad- en bloklengte. De grootste heeft een bladlengte van 60 cm, en dat is een vrij duur stuk gereed schap. Voor het afschrijven van haakse hoeken op bijvoorbeeld grote stukken plaatmateriaal is dit vaak toch nog te klein; ook al trek je de afgeschreven loodlijn nog zo nauwkeurig door langs een lat of rij. De glazenmakershaak komt een heel eind verder; die heeft in het grootste formaat een blad van 150 cm, maar dit ding heeft een T-vorm en is dus niet geschikt voor het controleren van 'dode' haakse hoe ken. Vroeger maakten timmerlie den hun eigen gereedschap om hoeken van 90 graden uit te zetten of te checken. 21e konden die zo groot maken als nodig was. Ze pas ten daarbij een eenvoudig trucje toe, dat min of meer in vergetel heid is geraakt. Het kan niettemin een doe-het-zelver heel goed van pas komen. We doelen op de '60/80/ 100-proefAls je op één van de twee zijden die samen een precies haakse hoek moeten vormen van uit die hoek nauwkeurig een af stand van 60 cm uitzet, en op de andere van 80 cm, dan moet de af stand tussen die twee afschrijvin gen exact 100 cm zijn. Dit kun je dus doen op een groot stuk plaatmateriaal dat gecontro leerd moet worden op een haakse afschrijving, maar de proef kan ook dienen om de ligging van een terras-in-aanleg haaks uit te zetten, of de uitgezette lijnen voor een ga zon. Wanneer je nieuwe vloerbedek king legt, of je wilt behang, schro ten enz. op een wand aanbrengen, dan is de proef een probaat middel om na te gaan of de muren een zui ver haakse hoek vormen. Een al even simpele checkme- thode is de diagonaalmeting, die afwijkingen in een afgeschreven vierkant of rechthoek verraadt, hoe groot ze ook zijn. Beide diago nalen (van rechter-benedenhoek naar linker-bovenhoek en ander som) moeten precies even groot zijn, Is de afstand te groot om met een rolbandmaat te werken, neem dan een touwtje. Nu is het zaak om het bed volko men vlak te maken. Doe dit niet 'op 't oog', want uw ogen kunnen u lelijk bedriegen. De manier om een volstrekt egaal oppervlak te lan gen is het afreien. Breng aan de achterzijde van het terras (meestal aan het huis grenzend) een stevige lat van minstens 7 cm breed aan. De bovenkant van de lat moet ge lijk vallen met het oppervlak van het zandbed. Houd daarbij reke ning met de dikte van de tegels! Stel de lat met een waterpas pre cies horizontaal en zet hem op de een of andere wijze stevig vast, zo dat hij tijdens het reien (afstrijken van het bed) niet uit positie kan ra ken. Breng nu aan de voorzijde van het toekomstige terras eveneens z'n lat aan. Maak het zandbed ca. 10 cm breder dan de geplande breed te van het toekomstige terras. Zet de lat aan de voorzijde eveneens stevig vast, bijvoorbeeld vastge spijkerd op enkele in de grond ge slagen paaltjes. Die mogen niet bo ven de lat uitsteken. Omdat een terras enig 'afschot' moet hebben dient de lat die de voorzijde van het zandbed bepaalt 3 a 4 cm lager te zijn dan die aan de gevelkant. Regenwater loopt dan snel weg, de tuin in, omdat het ter ras enigszins schuin afloopt. Maak nu het zandoppervlak op 't oog zo vlak mogelijk en ga dan afreien. Met een rechte lat, lang genoeg om de twee eerder genoemde latten te overbruggen, gaat u licht zigzag gende bewegingen maken. De rei- lat zet u daarbij met de zijkant op de vaste latten. Waar het zand iets te hoog is opgebracht, wordt het op die manier weggestreken, waar een 'dal' is, vult u meteen zand bij. Doe dit reiwerk zo secuur mogelijk. Tegels leggen Wanneer u met leggen van de te gels aan de voorzijde begint, hoeft u niet over het nu uitgevlakte zand te lopen. Aan die voorkant begin nen is mogelijk, als u, aan de hand van het tegelformaat, precies bere kend hebt waar de voorste tegelrij moet beginnen. Wilt of moet u aan de achterkant beginnen, langs de gevel dus, leg dan een aantal brede planken op het zandbed, om er over te lopen. Leg de eerste tegel op zijn plaats, kijk of hij in de goe de positie ligt en sla er vanuit het midden met een zware rubber ha- Hoewel we de naam hebben (had den?) een proper volkje te zijn, is het gezicht van vele huizen en ge bouwen bepaald geen smetteloos visitekaartje. Dit is niet in de eerste plaats aan ons zelf te wijten: wat er tegenwoordig aan viezigheid uit de lucht naar beneden komt, vormt een zware aanslag op het buiten metselwerk. Overigens dragen ook de opzettelijke vervuilers (kalkers en spuiters in alle soorten) hun smerige steentje bij. Gevelverontreiniging is een kwaal van formaat, waarin vaak wordt berust. Wie het probleem zelf te lijf wil gaan, komt tot de ont dekking dat het bepaald niet mak kelijk is om een gevel weer een schoon aanzien te geven. Soms zijn de aangewende middelen erger dan de kwaal en als daarmee al re delijk succes te behalen valt, blijkt zo'n reinigingsbeurt na kortere of langere tijd herhaald te moeten worden. Zelf doen kan trouwens zijn be denkelijke kanten hebben. In som mige gevallen wordt onzichtbare schade aan het geveloppervlak be rokkend, of het wordt extra gevoe lig voor nieuwe verontreiniging. Het omspringen met chemische schoonmaakmiddelen is boven dien niet vrij van risico's, nog afge zien van de vraag hoe je bij de hoge delen van een muur moet komen. In 'Woonkonsument', het orgaan van de Vereniging Eigen Huis, wordt aan het gevelverontreini- gingsvraagstuk een uitvoerige be schouwing gewijd, waarin allerlei wetenswaardigheden op een rij worden gezet. Voor velen is het wellicht verrassend te vernemen dat het nu juist NIET de aan regen en wind blootgestelde gevels zijn die er de meeste last van hebben. Een fikse bui, aangedreven door een krachtige zuidwesten wind, werkt juist reinigend. Daarbij kun nen echter wel muurdelen als ko zijnen zonder goede raamdorpel, gemetselde (balkon)balustrades enz. het water geruime tijd vast blijven houden, waardoor contras ten in het geveloppervlak tot stand komen. Het is een complex vraag stuk, dat je als leek niet zo maar te lijf kunt gaan. Dit blijkt ook wel uit de toename van de gespecialiseer de gevelreinigingsbedrijven. Wanneer je van lange balken of lat ten een aantal stukken van exact gelijke lengte moet afzagen kom je, hoe nauwkeurig je ook probeert te werken, meestal tot de ontdekking dat ze onderling toch altijd een mil- limetertje of meer verschillen. De verstekbak lost het probleem niet in alle gevallen op: als die te smal is voor dik hout, of de verstel bare lengte-aanslag schiet te kort, moet je een hulpje improviseren. Dat is vrij simpel. Gebruik de zij kant van de werkbank als zaagge- leiding, spijker parallel op de voor kant van de werkbank een hulplat en laat die precies zó ver aan de buitenkant uitsteken als de te za gen stukken moeten worden. Draai het werkstuk, als het halverwege is doorgezaagd, een halve slag om. In de praktijk bedenkt een doe-het- zelver nog varianten of uitbreidin gen op dit systeem. De schroef iets onder het houtop pervlak draaien en dan kneedbaar hout aanbrengen is een vaak aan vaardbare, maar niet de fraaiste op lossing om schroeven 'onzichtbaar' te maken. Met een zgn. diepver- zinkboor (in goed gesorteerde ge- reedschappenwinkels wel te vin den) boort u eerst het schroefgat voor. Die boren zijn er in verschil lende afmetingen, overeenkomend met gangbare schroefmaten. Be halve een weg voor de schroef maakt de schroefverzinkboor ook een extra gat van ca. 1 cm diep. De schroef kan dus heel diep wegge draaid worden. Dit gat vult u met een precies passend houten propje, met de 'proppenboor' gemaakt uit een stukje afvalhout van dezelfde soort. U lijmt de prop in het gat, even schuren en klaar. Breng de prop zo aan, dat de houtnerf in de zelfde richting loopt. Dit is de eerste oogst van het nieuwe autoseizoen. Direct na de fabrieksvakanties kwamen er al merken met nieuwtjes: verande ringen die zij in de '87-modellen hebben doorgevoerd of nog zullen aanbrengen. Volkswagen behoort telkenjare bij de eerste die met de wijzigingen op de proppen komt. Het meest aansprekende nieuws is ditmaal de verschijning van een Polo met een 1300 cc dieselmotor, die een ver mogen van 45 pk kan produceren. Als topsnelheid voor de Polo met de nieuwe dieselmotor en een vijf versnellingsbak wordt 140 km/uur opgegeven. De Polo Diesel trekt in 21,2 se conden op uit stilstand naar 100 km/uur. Ter vergelijking: de Polo met de 1,05 liter benzinemotor heeft daarvoor 19,3 seconden no dig en heeft een topsnelheid van 142 km/uur per uur. Veel scheelt het dus niet. Maar wel in brandstof. Volgens de fabrieksopgave zou het dieseltje wel eens 20 procent zuini ger kunnen zijn in het verbruik. Om van het prijs verschil tussen benzine en diesel maar niet te spre ken. Maar wat de dieselversie bij aanschaffing meer kost is nog niet te zeggen, de prijzen worden pas eind augustus bekend gemaakt. De Mazda 323 diesel, in vele Overigens zullen de basismodel len van de Volkswagen Polo, de Golf, de Jetta en de Passat in het vervolg geen type-aanduiding 'C' meer voeren. Ze hebben geen toe voeging meer achter hun naam. In die serie basismodellen is voortaan ook een Golf Synchro (met vier- wielaandrijving dus) te vinden. Voorts wordt het programma voor de Golf- en Jetta-modellense- rie uitgebreid met een GT-versie, die leuk sportief is uitgerust. On der de motorkap van de Golf GT en de Jetta GT huist de bekende 1,8 liter motor van 90 pk, de Jetta GT met de 112 pk motor blijft echter ook gehandhaafd. Jetta GTD is de naam van de nieuwe extra versie van de Jetta met de 1,6 liter turbo- dieselmotor van 70 pk. Mazda 323 diesel Ook de kleinste Mazda is met dieselmotor leverbaar geworden. Voor de populaire Mazda 323 (de meest verkochte Japanse auto in ons land) werd een nieuwe diesel motor van 1720 cc inhoud ontwor pen, laag in gewicht en gunstig in gebruik. Er zal een flink aantal versies met dieselmotor beschikbaar ko men. Wat uiterlijk en uitrusting be treft zijn deze 323 diesels volko- De Porsche 944 S is te koop met o.m. een luchtzakinstallatie, die speciaal voor de Amerikaanse markt is ontwikkeld. (foto's pr) lijke staat te houden. Verwaarlo zing wordt in de portemonnee af gestraft. Dus blijken de automobi listen best bereid wat meer te beta len voor goede produkten. En daar behoeft men na zestig jaar bij Si moniz niet aan te twijfelen. Het merk heeft nu ook weer wat nieuws. De zogenaamde 'GT wax- a-pad': een plastic zakje met was waaraan een spons (in de vorm van een autootje) vast zit. Een gaatje in het zakje prikken en men kan heel gemakkelijk met de spons in draai ende bewegingen de was op de schone auto brengen. 'Met een droge schone doek wordt het poeder weggeveegd en verder wrijven resulteert in een duurzame glans', zegt de bijgaande informatie. Maar zo simpel als het dan lijkt is het niet, want men moet heel stevig wrijven om geen vlek ken te krijgen. Er is dus wat meer inspanning nodig dan men wil doen geloven. Maar het werkt wel goed. De inhoud van het zakje is voldoende voor één behandeling, de spons moet daarna worden weg gegooid. Goedkoop is het echter niet want voor zo'n spons moet 8,95 worden betaald. men gelijk aan de vergelijkbare versies met anderhalve liter benzi nemotor. Afgezien van de type aanduiding natuurlijk. De moderne dieselmotor kan een vermogen van 55 pk leveren wat volgens de documentatie goed is voor een topsnelheid van ongeveer 142 km/uur. Het verbruik zou vol gens deze informatie laag liggen: één op meer dan 20 bij een con stante snelheid van 90 km/uur, één op bijna 14 bij 120 km/uur en één op 16 in de stad. Cijfers die niet al les zeggen, omdat ze onder vrijwel ideale omstandigheden zijn ver kregen, maar ze geven wel een (gunstige) indicatie. Alle 323 diesels zijn standaard uitgerust met een vijf-versnellings- bak. Een opvallende eigenschap is - door toepassing van een kera misch element - de zeer korte 'voorgloeitijd'. Zelfs onder koude omstandigheden - zo belooft de importeur - zal de benodigde voorgloeitijd niet meer dan één se conde bedragen. Er is dan ook geen voorgloeilampje op het dash board aangebracht, deze functie is overgenomen door een duidelijk hoorbare klik. De 323-diesels worden in de tweede helft van augustus lever baar en zullen dan vanaf 24 mille (voor de driedeurs hatchback) gaan kosten. De Peugeot 505 V6 haalt een topsnelheid van 205 km per uur. cept', per cilinder dus), de nieuw geconstrueerde verbrandingsruim te met centraal geplaatste bougies en de bij de 944 Turbo beproefde anti-klopregeling maken een hoge compressie van 10,9:1 mogelijk, zo dat de brandstofenergie nauwe lijks beter kan worden benut. Dat neemt niet weg, dat de pres taties - uiteraard - voortreffelijk zijn: binnen acht seconden uit stil stand naar een snelheid van 100 km/uur en een topsnelheid van niet minder dan 228 km/uur (tegen 220 km/uur voor de 'gewone' 944). Peugeot 505 V6 De top van het Peugeot-pro- gramma wordt uitgebreid. Naast de al bekende 505 Turbo Injection komt in oktober de 505 V6. Ook de ze nieuwste versie wordt standaard geleverd met een anti-blokkeersys- teem op de remmen (schijfremmen rondom) en variabele stuurbe krachtiging. De ontsteking is volle dig elektronisch. Deze 505 V6 is uitgerust met een 2849 cc injectiemotor, die een ver mogen van 125 pk ontwikkelt. De topsnelheid bedraagt 205 km/uur. Nissan S'unny Nissan heeft een ongebruikelijke volgorde gevolgd. Eind augustus zal de nieuwe Nis san Sunny worden geïntroduceerd (die niet alleen de oude Sunny zal gaan vervangen, maar ook de Cher ry), maar reeds nu heeft Nissan Ne derland de prijzen voor het nieuwe model gegeven: van 18 tot 24 mille. De eerste prijs geldt voor de drie deurs 1,3 liter L, de laatste voor de vierdeurs 1,7 liter LX Diesel. In Japan liet Nissan kortgeleden de vernieuwde coupé Leopard voor de eerste maal zien, een fraaie luxueuze limousine met een zesci linder 3 liter 24-kleppenmotor, die een vermogen van 185 op de wielen kan brengen. Met abs, met auto maat, met automatische schok dempers en met nog veel meer lu xe. Maar dat paradepaardje is voor lopig niet voor de export naar Ne derland bestemd. Porsche 944 S Porsche heeft een nieuwe versie toegevoegd aan de 944-serie. Tus sen de 944 (163 pk) en de 944 Turbo (220 pk) is de 944 S gekomen met een zestien-kleppenmotor, die zon der maar ook mét katalysator een vermogen van 190 pk op de wielen kan brengen. Niet alleen wat betreft de presta ties, ook qua prijs ligt deze versie tussen de twee andere in, dat wordt dus ruim een ton voor deze 944 S. Die prijs kan echter nogal varië ren omdat vele uitrustingsmoge lijkheden worden geboden. Zo kan kiezen voor een min of meer spor tief onderstel, voor elektrisch ver stelbare stoelen (desgewenst met verwarming) en voor een anti-blok keer systeem op de remmen. Zelfs kan men - vooral met het oog op de Amerikaanse markt ontwikkeld - een luchtzakinstallatie voor be stuurder en bijrijder krijgen. Ook wat radio betreft kan de keus sterk uiteenlopen. Het zestien-kleppensysteem wordt door Porsche niet alleen toe gepast met het oog op de presta ties, het dient eveneens de zuinig heid en de milieuvriendelijkheid. De cilinderkop met dubbele nok- kenas en zijn zestien kleppen (Por sche geeft er de voorkeur aan te spreken over een 'vierkleppencon- mer op. Als u het bed goed hebt gelegd, zal de tegel bij de laatste slagen op de hoeken niet opwip pen. Leg de volgende tegels, erop lettend dat ze precies tegen elkaar sluiten en alle op precies dezelfde hoogte liggen. Anti-onkruid Om doorgroei van onkruid in de tegelvoegen te verhinderen, kunt u, zodra het bed stevig ingestampt en afgereid is, droge cement op het zand strooien, ee uiterst dun laagje dat maar nèt zichtbaar is. Dit gaat heel goed met een oude huishoud- zeef of speelgoedzandzeef. Door het vocht in het zand vormt zich een hard vliesje. Aan de voorkant, en langs een eventuele open zijde, moet u maatregelen nemen om 'wegdrijven' van de tegels te voor- i jarenlang plezier (foto gpd> komen. Dat kan met trottoirban den, maar er zijn fraaiere oplossin gen. Stevig ingeslagen bielzen bij voorbeeld vormen een goede en te vens leuke 'kantopsluiting'. Patronen Ontwerp voordat u aan het kar wei begint het tegelpatroon van het terras. Vierkante tegels, recht toe recht aan, is het eenvoudigst. U kunt echter ook tegels van 60x40 cm nemen, en die afwisselend leg gen; er ontstaan dan telkens ope ningen van 20x20 cm. Daarvoor be staan zgn. vultegels, in allerlei kleuren. Overigens zijn er nog al lerlei andere tegelformaten en -vor men. Maak voor fantasiepatronen tevoren op papier een schets op schaal.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13